Deyəsən, Yaxın Şərqdə sülhə nail olunması imkanı daha da çətinləşir
Ərəb-İsrail münaqişə zonasındakı növbəti gərginlik tamamilə təxminedilən idi. Amma qan tökülməsini önləmək üçün nə onun bilavasitə iştirakçıları, nə də beynəlxalq birlik bir iş gördü. Hətta əksinə. Bütün bunlar Yaxın Şərq böhranının həlli perspektivini daha da uzaqlaşdırır.
Qəzza ilə İsrail sərhədindəki toqquşmalar dünya KİV-nin diqqətini o qədər də cəlb etməsə də, hələ martın sonlarında başlamışdı. Hələ o zaman HƏMAS «Qaytarma marşı» adlı kampaniya ilə minlərlə fələstinlini səfərbər etmişdi. Bu aksiya pik nöqtəsinə mayın 14-də, İsrail dövlətinin yaradılmasının 70-ci ildönümü ərəfəsində çatdı. Həmin günü fələstinlilər Nakba - «Fəlakət günü» kimi qeyd edir. Onlar bu günü 700 minədək ərəbin 1947-1949-cu illərin ərəb-İsrail müharibəsi nəticəsində yəhudilərin nəzarətinə keçmiş torpaqlardan çıxdığı gün kimi xatırlayırlar. ABŞ səfirliyinin elə həmin gün Qüdsə köçürülməsi qərarı ilə vəziyyət daha da gərginləşmişdi.
İğtişaşlar İordan çayının qərb sahilində - Betlehəm və Rəmallahda başlamışdı. Lakin ən ciddi toqquşmalar Qəzza sektorunda yaşanıb. Minlərlə insan (bəzi məlumatlara görə, 35 minədək) küçələrdə təkər yandırır, qarşı tərəfə içərisində yandırıcı maddə olan butulkalar atır, kustar üsulla düzəldilmiş partlayıcılardan istifadə edib. Daş-qalaqdan da istifadə edən kütlə Qəzzanı İsraildən ayıran sərhəd şəhərciyinə girməyə çalışıb. Nəticədə, SAXAL əsgərləri gözyaşardıcı qazdan və odlu silahdan istifadə edib. BMT-nin İnsan haqları üzrə ali komissarı Zeyd Raad əl Hüsseynin sözlərinə görə, bütün bunların nəticəsində martın 30-dan bu yana 12 mindən artıq fələstinli yaralanıb, 87 nəfər, o cümlədən 12 uşaq qətlə yetirilib, məhz mayın 14-də isə 60-dan artıq fələstinli, o cümlədən 6 uşaq öldürülüb. Bu, 2014-cü ildən sonra ən ciddi toqquşma sayılır.
Fələstin rəhbərliyini təmsil edən Yusuf əl-Mahmud İsrail hakimiyyətini «dəhşətli qətliam»da təqsirləndirərək beynəlxalq birlikdən yardım istəyib.
Nəticədə, Türkiyə ilə CAR İsraildəki səfirlərini geri çağırıb. Belçika və İrlandiyada isə israilli diplomatlar hesabat vermələri üçün müvafiq qurumlara dəvət olunublar.
Hər zaman olduğu kimi, yaşananlara ən sərt reaksiya Türkiyədən gəlib. İsraillə yanaşı, ABŞ-dakı səfirini də geri çağıran ölkənin başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan «Fələstində insanlığa qarşı dəhşətli cinayətin törədildiyini» bəyan edib. O, Vaşinqtonu İsraillə əlbirlikdə də günahlandırıb.
Lakin ümumilikdə beynəlxalq birlik baş verənlərə ənənəvi reaksiyasını göstərib - İsrailin ünvanına zəif tənqid, fələstinlilər isə nümayişlərin dinc xarakterli olmasının vacibliyinə dair çağırış. Bununla yanaşı, hər iki tərəf təmkin nümayişinə də dəvət olunub. «Fələstinlilərin etiraz etmək haqqı var. Lakin etirazlar dinc xarakterli olmalıdır. İsrail isə öz sərhədlərini qorumaq hüququna malikdir. Bununla yanaşı, insanların odlu silahlardan atəşə tutulması son dərəcə ciddi narahatlıq yaradır», - deyə Böyük Britaniyanın baş naziri Tereza Mey bildirib. Almaniya ilə Fransa, həmçinin Aİ-nin ali nümayəndəsi də təxminən eyni ruhda danışıb.
İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu isə öz növbəsində, yəhudi hərbçilərinin əməlini «Qəzzaya nəzarət edən və məqsədi İsraili məhv etmək olan radikal HƏMAS qruplaşmasından müdafiə» kimi şərh edib. O, SAXAL-ın bununla bağlı əvvəlcədən xəbərdarlıq yaydığını, KİV-də və sosial şəbəkələrdə insanlara müraciət ünvanlandığını xatırladıb.
İsraillilər Fələstin rəhbərliyini terrorçuluğu dəstəkləməkdə də günahlandırır. Onlar qətlə yetirilmiş ərəblər arasında məşhur yaraqlıların olduğunu deyir. İsrail tərəfi Qəzza sektoru hökumətinin «canlı şit» kimi uşaq və qadınlardan istifadə etdiyini də bildirir.
Yəni İsrail tərəfi yalnız konkret olaraq sərhədlərin pozulması təhlükəsindən danışır. İndi Təl-Əvividə kütləvi nümayişlərdən və Üçüncü intifadadan o qədər də qorxmurlar. Çünki fələstinlilərin nə vahid ərazisi, nə də vahid lideri var. Çoxdandır ki, İordan çayının qərb sahilində FƏTH, Qəzza sektorunda isə HƏMAS-ın hakimiyyəti hökm sürür. Onların bir-birini sevmədikləri də hər kəsə bəllidir. Bu gün İordan çayının qərb sahilində insanlar təcrid vəziyyətində qalmış Qəzzadakından yaxşı yaşayır. Qəzzada isə əhali daim içməli su, ərzaq, elektrik enerjisi çatışmazlığından əziyyət çəkir. Odur ki, digər tərəfdəki fələstinlilər Qəzzadakı qardaşlarının aksiyalarına, çətin ki, kütləvi şəkildə dəstək versin. Üstəlik, fələstinlilərin ərəb dövlətləri arasında nüfuzlu və cəsarətli müttəfiqləri də yoxdur.
Bütün bunların fonunda ABŞ-ın səfirliyini Qüdsə köçürmək qərarı çox təəccüblü görünür. Bu qədim şəhərin statusunun ən mübahisəli məsələlərdən olduğu bəllidir. Problemin sülh yolu ilə həllinə mane olan əsas məqamlardan biri də məhz budur. Fələstinlilər Şərqi Qüdsün gələcək Fələstin dövlətinin paytaxtı olmasını istəyir. Odur ki, Vaşinqtonun faktiki olaraq şəhəri İsrailin paytaxtı kimi tanıması onlar tərəfindən «Fələstinin azadlığı işinə ciddi zərbə» kimi qiymətləndirilib. Belə olan təqdirdə, Tramp administrasiyası doğrudanmı Fələstin liderlərini İsrailə sərf edən şərtlərlə danışıqlara razı salmaq üçün sıxır?
Qüdsdə ABŞ səfirliyinin açılması Donald Trampın seçki öncəsi verdiyi vədlərdən biri idi. ABŞ prezidenti Qüdsü İsrailin paytaxtı kimi tanıdıqlarını 2017-ci il dekabrın 6-da elan edib. Mayın 14-də isə səfirliyin köçürülməsilə bağlı təntənəli mərasim keçirilib. Üstəlik, mərasimdə Ağ Ev adından Trampın qızı İvanka və kürəkəni, ABŞ-ın yəhudi icmasının liderlərindən olan Cared Kuşner də iştirak ediblər. «Qüds üçün, İsrail dövləti üçün böyük gündür. Tarixi andır. Hər birimiz sizə minnətdarıq», - deyə İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahunun ABŞ lideri Donald Trampa müraciətində bildirilir.
Kuşner isə bildirib ki, «səfirliyin köçürülməsi sülh prosesindən imtina yox, əksinə, onun üçün şəraitin yaradılmasıdır». İsrail daxilində belə fikir var ki, Qüdsü heç cür bölmək olmaz. Belə olan təqdirdə, Kuşnerin sözləri belə deməyə əsas verir ki, İsrail tərəfi şəhərin statusu məsələsini sülh danışıqlarının predmeti kimi görmür.
İsrail KİV-i bildirir ki, hazırda Qüdsdə yalnız ABŞ-ın səfirliyi yerləşirsə, artıq mayda Qvetamala və Paraqvay da Vaşinqtonun addımını təkrarlayacaq. İlin sonunadək isə daha 3 dövlət diplomatik nümayəndəliyini bu şəhərə köçürəcək. Lakin söhbətin hansı 3 dövlətdən getdiyi açıqlanmır. İstənilən halda, görünən odur ki, yəhudilərin arzusu tədricən reallaşır. Bəs, fələstinlilər bu vəziyyətlə hesablaşacaqmı?
Digər yandan, bəlkə də, Tramp sadəcə, Barak Obamanın mirasını yox etməyə çalışır (o dövrdə ABŞ-İsrail münasibətləri heç də yaxşı deyildi). Bununla yanaşı, Vaşinqtonun artıq hər kəsə bəlli olan «Tramp ədası» ilə təşəbbüsü öz əlinə almağa cəhd etdiyi də istisna deyil. Məsələn, Şimali Koreya və İranla bağlı son dərəcə qəti, o qədər də məntiqli olmayan qərarlar da buradan qaynaqlana bilər.
Bu arada ABŞ-ın İsraildəki səfirliyinin Qüdsə köçürülməsi qərarının Vaşinqtonun ən yaxın müttəfiqi olan Böyük Britaniya tərəfindən dəstəklənməməsi də əbəs deyil. Bəzi Avropa dövlətləri, məsələn, İsveç isə Amerikanın fələstinlilərlə israillilər arasında zorakılığa görə böyük məsuliyyət daşıdığını belə, bəyan edib. Bunu İsveçin xarici işlər naziri Marqot Vallstryom ölkəsinin TT informasiya agentliyinə müsahibəsində deyib. O, bildirib ki, Qüds məsələsi birtərəfli qaydada deyil, münaqişə tərəfləri arasında danışıqlarla həll olunmalıdır.
İstənilən halda, səfirliyin köçürülməsinin necə əsaslandırılmasından asılı olmayaraq, bu, onsuz da vəziyyətin çətin olduğu regionda gərginliyi daha da artıran amillərdən birinə çevrilib. Bu yolla fələstinliləri danışıqlar masasına qaytarmağa çalışıblarsa belə, indi, sülh prosesinin daha da geri gedəcəyi riski ortadadır. Bundan sonra Qüdsün statusu münaqişənin rəmzinə çevrilə bilər. Amma həm də müasir diplomatiyanın iflası rəmzinə. Bu şəhərdəki müqəddəs rəmzləri də nəzərə alsaq, mənzərə heç də ürəkaçan deyil.

СИМВОЛИЗМ ИЕРУСАЛИМА
Очередная эскалация в зоне арабо-израильского конфликта была абсолютно предсказуемой. Тем не менее ни его непосредственными участниками, ни международным сообществом ничего не было сделано для предотвращения кровопролития. Даже, скорее, наоборот. Все это еще больше отдаляет перспективу ближневосточного урегулирования.
Столкновения на границе между Газой и Израилем, не очень замеченные мировыми СМИ, начались еще в конце марта, когда ХАМАС были мобилизованы тысячи палестинцев на кампанию под говорящим названием "Марш возвращения". Своего апогея акция достигла 14 мая, в канун 70-летия основания Государства Израиль, когда палестинцы отмечают Накба - "День катастрофы", вспоминая события об исходе около 700 тысяч арабов с территории, которая стала израильской в результате арабо-израильской войны 1947-1949 годов. Напряженность многократно усилилась и из-за назначенного на этот же день переноса посольства США в Иерусалим.
Беспорядки вспыхнули в Вифлееме и Рамалле на Западном берегу реки Иордан, но сильнее всего на границе сектора Газа. Тысячи людей (по некоторым данным, до 35 тысяч) принялись жечь шины, бросать бутылки с зажигательной смесью и другие самодельные взрывные устройства, а также камни и пытались прорвать пограничную изгородь, отделяющую Газу от Израиля. В ответ солдаты ЦАХАЛ применили слезоточивый газ и боевые патроны. В результате, согласно заявлению верховного комиссара ООН по правам человека Зайд Раад аль-Хусейна, всего с 30 марта свыше 12 тысяч палестинцев получили ранения, 87 человек были убиты, включая 12 детей, - 14 мая были убиты более 60 палестинцев, в том числе шестеро детей. Эта эскалация стала самой крупной с 2014 года. Представитель руководства Палестинской автономии Юсуф аль-Махмуд обвинил израильские власти в "ужасной резне" и попросил помощи у международного сообщества.
Турция и ЮАР отозвали своих послов в Израиле. В Бельгии и Ирландии израильские дипломаты были вызваны в местные правительства для отчета. Категоричнее всего, как всегда, отреагировала Турция, отозвавшая своих послов в США и Израиле и устами своего президента Реджепа Тайипа Эрдогана заявившая, что "в Палестине совершается величайшее преступление против человечности". Эрдоган также обвинил США в пособничестве Израилю. Но в целом международное сообщество отреагировало вполне традиционно - с умеренной критикой Израиля и с напоминанием в адрес палестинцев, что демонстрации должны носить мирный характер. При этом обе стороны были призваны к сдержанности. "Палестинцы имеют право протестовать, но протесты должны быть мирными. Израиль имеет право защищать свои границы, но использование огня на поражение вызывает крайнюю обеспокоенность", - заявила премьер-министр Великобритании Тереза Мэй. Германия и Франция, верховный представитель ЕС высказались примерно в этом же духе.
В свою очередь премьер-министр Биньямин Нетаньяху назвал действия военных "самозащитой от радикальной группировки ХАМАС, контролирующей Газу и ставящей своей целью уничтожение Израиля". Подчеркивалось, что в преддверии событий ЦАХАЛ делал предупреждения - посредством листовок, обращений в СМИ и соцсетях. Израильтяне обвиняют палестинские власти в подстрекательстве к терроризму, указывая, что среди убитых арабов есть известные боевики. Также израильская сторона говорит, что власти сектора Газа используют женщин и детей в качестве "живых щитов" и "пушечного мяса".
То есть со стороны Израиля речь шла лишь о конкретной угрозе прорыва границы. Массовых протестов и третьей интифады в Тель-Авиве сейчас не особо боятся, поскольку палестинцы не имеют единой территории и единого лидера. Уже давно на Западном берегу у руля находится ФАТХ, а в секторе Газа - ХАМАС, которые не слишком ладят друг с другом. На Западном берегу люди живут намного лучше, чем в изолированной Газе, постоянно испытывающей нехватку воды, продовольствия, электричества, и своих собратьев в секторе вряд ли поддержат в массовом порядке. Влиятельных и решительных союзников среди арабских государств у палестинцев тоже нет.
Тем удивительнее на этом фоне выглядит решение США о переносе посольства в Иерусалим. Известно, что статус этого древнего города является одним из главных спорных вопросов, стоящих на пути мирного урегулирования. Палестинцы хотят, чтобы Восточный Иерусалим стал столицей будущего палестинского государства, и фактическое признание Вашингтоном Иерусалима столицей Израиля они расценили в качестве "мощного удара по делу освобождения Палестины". Но действительно ли администрация Трампа желает дожать палестинских лидеров до переговоров на условиях, выгодных Израилю?
Открытие посольства США в Иерусалиме было одним из предвыборных обещаний Дональда Трампа. 6 декабря 2017 года американский президент объявил о признании Иерусалима столицей Израиля, и уже 14 мая состоялась торжественная церемония, в которой от Белого дома участвовали дочь Трампа Иванка и его зять Джаред Кушнер - один из лидеров еврейской общины в США. "Великий день - для Иерусалима, для Государства Израиль. Исторический момент. Мы все очень вам благодарны", - с такими словами обратился к Дональду Трампу премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху. Сам же Кушнер заявил, что "перенос посольства является не отказом от мирного процесса, а предпосылкой к нему". Внутри Израиля преобладает мнение, что Иерусалим никак невозможно поделить, и слова Кушнера, таким образом, означают, что еврейская сторона будет стараться исключить саму привязку статуса города к мирным переговорам. В израильских СМИ подчеркивается, что сейчас в Иерусалиме есть только американское посольство, но уже в мае примеру США последовали Гватемала и Парагвай, а до конца года еще три государства перенесут свои дипмиссии - пока неизвестно какие, но похоже на то, что еврейская мечта постепенно становится реальностью. И палестинцам придется с ней считаться?
С другой стороны, возможно, что Трампом просто двигает желание расправиться с наследием Барака Обамы (при котором американо-израильские отношения оставляли желать лучшего). И заодно Вашингтон в своей нынешней и уже хорошо всем знакомой "трамповской манере" хочет взять инициативу в свои руки. Отсюда и столь категоричные, не совсем логичные решения, которые можно наблюдать также в отношениях с Северной Кореей и Ираном. Не зря перенос посольства не поддержали самые близкие союзники Белого дома, включая Великобританию. Некоторые же европейские страны, как, к примеру, Швеция, и вовсе напрямую обвинили США в том, что они несут большую ответственность за насилие между палестинцами и израильтянами. Об этом, в частности, заявил глава МИД Швеции Маргот Валльстрём в интервью шведскому информационному агентству ТТ. Вашингтону напомнили, что вопрос Иерусалима должен решаться не в одностороннем порядке, а на основе договоренности участников конфликта.
В любом случае, чем бы он ни был продиктован, перенос посольства стал еще одним фактором ухудшения ситуации и в без того непростом регионе. Если таким образом палестинцев и хотели вернуть за стол переговоров, то теперь существует риск, что мирный процесс забуксует сильнее и статус Иерусалима станет обновленным символом конфликта. Равно как и символом краха всей современной дипломатии. Если же учитывать еще и священный символизм этого города, то ассоциации и вовсе становятся совсем уж печальными.