Deyəsən, Yaxın Şərqdə sülhə nail olunması imkanı daha da çətinləşir
Ərəb-İsrail münaqişə zonasındakı növbəti gərginlik tamamilə təxminedilən idi. Amma qan tökülməsini önləmək üçün nə onun bilavasitə iştirakçıları, nə də beynəlxalq birlik bir iş gördü. Hətta əksinə. Bütün bunlar Yaxın Şərq böhranının həlli perspektivini daha da uzaqlaşdırır.
Qəzza ilə İsrail sərhədindəki toqquşmalar dünya KİV-nin diqqətini o qədər də cəlb etməsə də, hələ martın sonlarında başlamışdı. Hələ o zaman HƏMAS «Qaytarma marşı» adlı kampaniya ilə minlərlə fələstinlini səfərbər etmişdi. Bu aksiya pik nöqtəsinə mayın 14-də, İsrail dövlətinin yaradılmasının 70-ci ildönümü ərəfəsində çatdı. Həmin günü fələstinlilər Nakba - «Fəlakət günü» kimi qeyd edir. Onlar bu günü 700 minədək ərəbin 1947-1949-cu illərin ərəb-İsrail müharibəsi nəticəsində yəhudilərin nəzarətinə keçmiş torpaqlardan çıxdığı gün kimi xatırlayırlar. ABŞ səfirliyinin elə həmin gün Qüdsə köçürülməsi qərarı ilə vəziyyət daha da gərginləşmişdi.
İğtişaşlar İordan çayının qərb sahilində - Betlehəm və Rəmallahda başlamışdı. Lakin ən ciddi toqquşmalar Qəzza sektorunda yaşanıb. Minlərlə insan (bəzi məlumatlara görə, 35 minədək) küçələrdə təkər yandırır, qarşı tərəfə içərisində yandırıcı maddə olan butulkalar atır, kustar üsulla düzəldilmiş partlayıcılardan istifadə edib. Daş-qalaqdan da istifadə edən kütlə Qəzzanı İsraildən ayıran sərhəd şəhərciyinə girməyə çalışıb. Nəticədə, SAXAL əsgərləri gözyaşardıcı qazdan və odlu silahdan istifadə edib. BMT-nin İnsan haqları üzrə ali komissarı Zeyd Raad əl Hüsseynin sözlərinə görə, bütün bunların nəticəsində martın 30-dan bu yana 12 mindən artıq fələstinli yaralanıb, 87 nəfər, o cümlədən 12 uşaq qətlə yetirilib, məhz mayın 14-də isə 60-dan artıq fələstinli, o cümlədən 6 uşaq öldürülüb. Bu, 2014-cü ildən sonra ən ciddi toqquşma sayılır.
Fələstin rəhbərliyini təmsil edən Yusuf əl-Mahmud İsrail hakimiyyətini «dəhşətli qətliam»da təqsirləndirərək beynəlxalq birlikdən yardım istəyib.
Nəticədə, Türkiyə ilə CAR İsraildəki səfirlərini geri çağırıb. Belçika və İrlandiyada isə israilli diplomatlar hesabat vermələri üçün müvafiq qurumlara dəvət olunublar.
Hər zaman olduğu kimi, yaşananlara ən sərt reaksiya Türkiyədən gəlib. İsraillə yanaşı, ABŞ-dakı səfirini də geri çağıran ölkənin başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan «Fələstində insanlığa qarşı dəhşətli cinayətin törədildiyini» bəyan edib. O, Vaşinqtonu İsraillə əlbirlikdə də günahlandırıb.
Lakin ümumilikdə beynəlxalq birlik baş verənlərə ənənəvi reaksiyasını göstərib - İsrailin ünvanına zəif tənqid, fələstinlilər isə nümayişlərin dinc xarakterli olmasının vacibliyinə dair çağırış. Bununla yanaşı, hər iki tərəf təmkin nümayişinə də dəvət olunub. «Fələstinlilərin etiraz etmək haqqı var. Lakin etirazlar dinc xarakterli olmalıdır. İsrail isə öz sərhədlərini qorumaq hüququna malikdir. Bununla yanaşı, insanların odlu silahlardan atəşə tutulması son dərəcə ciddi narahatlıq yaradır», - deyə Böyük Britaniyanın baş naziri Tereza Mey bildirib. Almaniya ilə Fransa, həmçinin Aİ-nin ali nümayəndəsi də təxminən eyni ruhda danışıb.
İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu isə öz növbəsində, yəhudi hərbçilərinin əməlini «Qəzzaya nəzarət edən və məqsədi İsraili məhv etmək olan radikal HƏMAS qruplaşmasından müdafiə» kimi şərh edib. O, SAXAL-ın bununla bağlı əvvəlcədən xəbərdarlıq yaydığını, KİV-də və sosial şəbəkələrdə insanlara müraciət ünvanlandığını xatırladıb.
İsraillilər Fələstin rəhbərliyini terrorçuluğu dəstəkləməkdə də günahlandırır. Onlar qətlə yetirilmiş ərəblər arasında məşhur yaraqlıların olduğunu deyir. İsrail tərəfi Qəzza sektoru hökumətinin «canlı şit» kimi uşaq və qadınlardan istifadə etdiyini də bildirir.
Yəni İsrail tərəfi yalnız konkret olaraq sərhədlərin pozulması təhlükəsindən danışır. İndi Təl-Əvividə kütləvi nümayişlərdən və Üçüncü intifadadan o qədər də qorxmurlar. Çünki fələstinlilərin nə vahid ərazisi, nə də vahid lideri var. Çoxdandır ki, İordan çayının qərb sahilində FƏTH, Qəzza sektorunda isə HƏMAS-ın hakimiyyəti hökm sürür. Onların bir-birini sevmədikləri də hər kəsə bəllidir. Bu gün İordan çayının qərb sahilində insanlar təcrid vəziyyətində qalmış Qəzzadakından yaxşı yaşayır. Qəzzada isə əhali daim içməli su, ərzaq, elektrik enerjisi çatışmazlığından əziyyət çəkir. Odur ki, digər tərəfdəki fələstinlilər Qəzzadakı qardaşlarının aksiyalarına, çətin ki, kütləvi şəkildə dəstək versin. Üstəlik, fələstinlilərin ərəb dövlətləri arasında nüfuzlu və cəsarətli müttəfiqləri də yoxdur.
Bütün bunların fonunda ABŞ-ın səfirliyini Qüdsə köçürmək qərarı çox təəccüblü görünür. Bu qədim şəhərin statusunun ən mübahisəli məsələlərdən olduğu bəllidir. Problemin sülh yolu ilə həllinə mane olan əsas məqamlardan biri də məhz budur. Fələstinlilər Şərqi Qüdsün gələcək Fələstin dövlətinin paytaxtı olmasını istəyir. Odur ki, Vaşinqtonun faktiki olaraq şəhəri İsrailin paytaxtı kimi tanıması onlar tərəfindən «Fələstinin azadlığı işinə ciddi zərbə» kimi qiymətləndirilib. Belə olan təqdirdə, Tramp administrasiyası doğrudanmı Fələstin liderlərini İsrailə sərf edən şərtlərlə danışıqlara razı salmaq üçün sıxır?
Qüdsdə ABŞ səfirliyinin açılması Donald Trampın seçki öncəsi verdiyi vədlərdən biri idi. ABŞ prezidenti Qüdsü İsrailin paytaxtı kimi tanıdıqlarını 2017-ci il dekabrın 6-da elan edib. Mayın 14-də isə səfirliyin köçürülməsilə bağlı təntənəli mərasim keçirilib. Üstəlik, mərasimdə Ağ Ev adından Trampın qızı İvanka və kürəkəni, ABŞ-ın yəhudi icmasının liderlərindən olan Cared Kuşner də iştirak ediblər. «Qüds üçün, İsrail dövləti üçün böyük gündür. Tarixi andır. Hər birimiz sizə minnətdarıq», - deyə İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahunun ABŞ lideri Donald Trampa müraciətində bildirilir.
Kuşner isə bildirib ki, «səfirliyin köçürülməsi sülh prosesindən imtina yox, əksinə, onun üçün şəraitin yaradılmasıdır». İsrail daxilində belə fikir var ki, Qüdsü heç cür bölmək olmaz. Belə olan təqdirdə, Kuşnerin sözləri belə deməyə əsas verir ki, İsrail tərəfi şəhərin statusu məsələsini sülh danışıqlarının predmeti kimi görmür.
İsrail KİV-i bildirir ki, hazırda Qüdsdə yalnız ABŞ-ın səfirliyi yerləşirsə, artıq mayda Qvetamala və Paraqvay da Vaşinqtonun addımını təkrarlayacaq. İlin sonunadək isə daha 3 dövlət diplomatik nümayəndəliyini bu şəhərə köçürəcək. Lakin söhbətin hansı 3 dövlətdən getdiyi açıqlanmır. İstənilən halda, görünən odur ki, yəhudilərin arzusu tədricən reallaşır. Bəs, fələstinlilər bu vəziyyətlə hesablaşacaqmı?
Digər yandan, bəlkə də, Tramp sadəcə, Barak Obamanın mirasını yox etməyə çalışır (o dövrdə ABŞ-İsrail münasibətləri heç də yaxşı deyildi). Bununla yanaşı, Vaşinqtonun artıq hər kəsə bəlli olan «Tramp ədası» ilə təşəbbüsü öz əlinə almağa cəhd etdiyi də istisna deyil. Məsələn, Şimali Koreya və İranla bağlı son dərəcə qəti, o qədər də məntiqli olmayan qərarlar da buradan qaynaqlana bilər.
Bu arada ABŞ-ın İsraildəki səfirliyinin Qüdsə köçürülməsi qərarının Vaşinqtonun ən yaxın müttəfiqi olan Böyük Britaniya tərəfindən dəstəklənməməsi də əbəs deyil. Bəzi Avropa dövlətləri, məsələn, İsveç isə Amerikanın fələstinlilərlə israillilər arasında zorakılığa görə böyük məsuliyyət daşıdığını belə, bəyan edib. Bunu İsveçin xarici işlər naziri Marqot Vallstryom ölkəsinin TT informasiya agentliyinə müsahibəsində deyib. O, bildirib ki, Qüds məsələsi birtərəfli qaydada deyil, münaqişə tərəfləri arasında danışıqlarla həll olunmalıdır.
İstənilən halda, səfirliyin köçürülməsinin necə əsaslandırılmasından asılı olmayaraq, bu, onsuz da vəziyyətin çətin olduğu regionda gərginliyi daha da artıran amillərdən birinə çevrilib. Bu yolla fələstinliləri danışıqlar masasına qaytarmağa çalışıblarsa belə, indi, sülh prosesinin daha da geri gedəcəyi riski ortadadır. Bundan sonra Qüdsün statusu münaqişənin rəmzinə çevrilə bilər. Amma həm də müasir diplomatiyanın iflası rəmzinə. Bu şəhərdəki müqəddəs rəmzləri də nəzərə alsaq, mənzərə heç də ürəkaçan deyil.

SYMBOLISM OF JERUSALEM
Yet another escalation of the Arab-Israeli conflict was absolutely predictable. However, neither the sides of the conflict nor the international community did anything to prevent bloodshed. Rather, it was the other way round. In fact, the existing situation stalls the efforts to settle the Middle East problem.
The clashes on the Gaza-Israel border, when Hamas mobilised thousands of Palestinians for the March of Return campaign, began at the end of March, albeit the event was covered weakly in the world media. The situation reached its boiling point on May 14, just before the 70th anniversary of the founding of the State of Israel, when the Palestinians observe the Nakba, Day of the Catastrophe, to commemorate the events following the displacement of about 700 thousand Arabs from the territories that later became Israeli as a result of the Arab-Israeli war of 1947-1949 . Tensions have greatly increased because of the transfer of the U.S. Embassy to Jerusalem scheduled for the same day.
Riots broke out in Bethlehem and Ramallah in the West Bank, but most of all at the border of the Gaza Strip. Thousands of people (according to some sources, up to 35,000) started burning tires, throwing the Molotov cocktails and other improvised explosive devices, and stones trying to break through the border fence that separates Gaza from Israel. In response, IDF soldiers used tear gas and live ammunition. According to the statement of the UN High Commissioner for Human Rights Zeid Ra'ad al-Hussein, over 12,000 Palestinians were injured and 87 people were killed, including 12 children, since March 30. On May 14, more than 60 Palestinians were killed, including six children. The recent escalation of the conflict has been the largest since 2014. The representative of the Palestinian Autonomy, Yousef al-Mahmud, accused the Israeli authorities of the "monstrous slaughter" and requested support of the international community.
Turkey and South Africa withdrew their ambassadors from Israel. In Belgium and Ireland, Israeli diplomats were asked to report about the situation to local governments. As always, Turkey’s reaction was the most emphatic, for it withdrew its ambassadors from the U.S. and Israel. The Turkish President Recep Tayyip Erdogan stated that "the greatest crime against humanity is committed in Palestine." Erdogan also accused the U.S. of aiding to Israel. In general, the international community has reacted in a traditional way by expressing moderate criticism of Israel, and a reminder to Palestinians to keep the demonstrations peaceful. At the same time, both sides were called upon to exercise utmost restraint. "Palestinians have the right to protest but these protests must be peaceful. Israel has the right to defend its borders but the use of live fire is deeply troubling," said British Prime Minister Theresa May. Germany, France, and the EU High Representative have made similar statements as well.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu described the actions of his military as "self-defence against the radical Hamas group that controls Gaza and aims to destroy Israel." Moreover, he mentioned that the IDF had distributed early warnings such as leaflets, and appeals through the media and social networks. Israelis accuse the Palestinian authorities of instigating terrorism and underline that there were well-known militants among the killed Arabs. Also, Israel claims that the Gaza Strip authorities use women and children as "human shields" and "cannon fodder".
In other words, Israel considers the operation as an effort to prevent a concrete threat of the border breakthrough. Tel Aviv is not afraid of mass protests and the Third Intifada, as Palestinians do not have a single territory and leader. Fatah has long been ruling in the West Bank, while Hamas is controlling the Gaza sector. But both organisations do not get along well. People live much better in the West Bank than in the isolated Gaza, which is constantly experiencing a shortage of water, food, electricity, and it is unlikely that they will massively support their counterparts in Gaza. On the other hand, Palestinians do not have influential and determined allies among the Arab states either.
It is therefore surprising that the U.S. decided to move its embassy to Jerusalem now. It is well known that the status of this ancient city is one of the main controversial issues that prevent peaceful settlement. Palestinians want East Jerusalem to be the capital of a future Palestinian state. Therefore, they consider the recognition of Jerusalem as the capital of Israel a "powerful blow to the cause of the liberation of Palestine." But does the Trump administration really want to press on Palestinian leaders before the negotiations on terms beneficial to Israel?
The opening of the U.S. Embassy in Jerusalem was one of Donald Trump's pre-election promises. On December 6, 2017, the U.S. president announced the recognition of Jerusalem as the capital of Israel, and on May 14, a solemn ceremony was held in which the daughter of Trump Ivanka and his son-in-law Jared Kushner, one of the leaders of the Jewish community in the United States, participated on behalf of the White House. "A great day is for Jerusalem, for the State of Israel. The historical moment. We are all very grateful to you," said Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to Donald Tramp. Kushner stated the following: "moving our embassy is not a departure from our strong commitment to facilitate a lasting peace deal; rather it is a necessary condition for it." The prevailing view in Israel is that Jerusalem cannot be divided, and Kushner's words thus mean that the Jewish side will try to exclude the issue of Jerusalem’s status from the peace talks. According to Israeli media, the American embassy is the only one in Jerusalem now, but Guatemala and Paraguay will follow the same path in May. It is also expected that three more states will transfer their embassies to Jerusalem by the end of 2018. So, it seems that the Jewish dream gradually becomes true. Will the Palestinians take it for granted?
On the other hand, it is possible that Trump simply wants to dispose of the legacy of his predecessor Barack Obama, when the U.S.-Israeli relations were not good enough. Or maybe Washington tries to take the lead in a well-known "Trumpian manner"… If true, this could also explain the reason behind too categorical and sometimes almost illogical decisions of the Trump administration regarding North Korea and Iran. It is not surprising that the closest allies of the White House, including Great Britain, did not support the transfer of the embassy. Some European countries, such as Sweden, directly accused the U.S. of being responsible for the violence between Palestinians and Israelis, according to the interview of Swedish Foreign Minister Margot Wallström with the Swedish news agency TT. Washington was reminded that the issue of Jerusalem should not be resolved unilaterally, but on the basis of agreement between the sides of the conflict.
Either way, whatever are the reasons, the transfer of the embassy was yet another factor that deteriorated the situation in this difficult region. If the idea was to take the Palestinians back to the negotiation process, there is a risk that the latter skids to a halt and the status of Jerusalem intensifies the conflict and becomes a symbol of the collapse of modern diplomacy. Given the sacred symbolism of this city, then the prospect of the settlement seems even less optimistic.