MÜSTƏQİLLİYİN İLK AYI
Azərbaycan Demokratik Respublikasının (ADR) elan olunmasından sonra dövlətin qarşısında duran həyati əhəmiyyətli məsələlərdən biri xalqın təhlükəsizliyinin təmini, ölkənin ərazi bütövlüyünün qorunması idi. Azərbaycan liderləri son dərəcə ağır siyasi şərtlərə rəğmən, bu vəzifənin öhdəsindən gələ bilmişdilər.
«…Bir ümid qalıb - Türkiyə…»
Azərbaycan müstəqilliyini ölkənin şərqi Stepan Şaumyanın elan etdiyi və bolşeviklərlə daşnakların taktiki ittifaqına əsaslanan Bakı Xalq Komissarları Sovetinin nəzarəti altında olduğu bir vaxtla elan etmişdi. Müstəqilliyin ilk həftələrində Tiflisdə yerləşən Milli Şuranın və ADR hökumətinin vəziyyəti Bakı Soveti hərbi qüvvələrinin Azərbaycanın müvəqqəti paytaxtı elan olunmuş Gəncəyə (Yelizavetpol) hücumu ilə daha da ağırlaşmışdı. ADR liderləri daşnak-bolşevik ordusuna müqavimət göstərmək üçün lazımi hərbi qüvvəyə malik deyildilər. Sonralar Məhəmməd Əmin Rəsulzadə yazırdı ki, ozamankı şəraitdə bir ümid var idi - Türkiyə və bu qardaş ölkə Azərbaycanı düşmənlərin əlindən almağa çağırılmışdı.
Azərbaycan milli azadlıq hərəkatının liderlərindən biri, ADR-in ilk hökumətində maliyyə və xalq maarif naziri olmuş Nəsib bəy Yusifbəyov (Yusifbəyli) 1918-ci ilin iyununda yaranmış vəziyyəti belə xarakterizə edirdi: «Yalnız bizim - Azərbaycan türklərinin arasında deyil, bütünlükdə Cənubi Qafqaz regionunda anarxiyanın miqyası o qədər böyükdür ki, onu öz qüvvələrimizlə həll edə bilmərik: şərqdən bolşeviklərin hücuma keçməsi vəziyyəti bir az da çətinləşdirir. Belə olan təqdirdə, bu qədər müdafiəsiz qaldığımız bir şəraitdə xaricdən kömək istəməkdən başqa yolumuz yoxdur. Sevinməliyik ki, buraya gəlməli olan xarici qüvvə dost və qardaş Türkiyədir».
1918-ci il iyunun 4-də Osmanlı İmperiyası ilə ADR arasında dostluq müqaviləsi imzalanıb. Bu, ADR-in hər hansı xarici dövlətlə imzaladığı ilk sənəd idi. Azərbaycan tərəfindən onu Milli Şuranın sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadə, xarici işlər naziri Məmmədhəsən Hacınski, Türkiyə tərəfindən isə ədliyyə naziri Xəlil bəy və Qafqaz cəbhəsinin Ali Baş Komandanı Vehib Paşa imzalamışdılar.
Sənədin preambulasında deyilirdi: «Bir tərəfdən Osmanlı İmperiyası hökuməti, digər tərəfdən isə müstəqilliyini elan etmiş Azərbaycan Respublikasının hökuməti siyasi, hüquqi, iqtisadi və zehni əsaslarla yaxın dost münasibətlərinin qurulduğunu təsdiq edir».
Müqavilənin ilk maddəsi Osmanlı İmperiyası ilə ADR arasında daimi sülh və möhkəm dostluğun qurulduğunu təsdiqləyirdi. Azərbaycan üçün çox əhəmiyyətli dördüncü maddədə isə bildirilirdi ki, ehtiyac yaranacağı təqdirdə Osmanlı hökuməti sülh və sabitliyin, ölkənin təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə ADR-ə hərbi yardım göstərmək öhdəliyini öz üzərinə götürür.
Müqaviləyə hərbi yardımla bağlı maddənin daxil edilməsi o demək idi ki, Azərbaycan Türkiyənin dəstəyilə erməni silahlı birləşmələrinin ölkənin müxtəlif bölgələrində, ilk növbədə, Qarabağda həyata keçirdiyi özbaşınalığa və zorakılığa son qoymaq, Bakını düşmən hakimiyyətindən xilas etmək niyyətindədir. Artıq mayın sonunda Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi türk qərargahı Gəncəyə gəlmiş, azərbaycanlı əhali onları böyük sevinclə qarşılamışdı. M.Ə.Rəsulzadənin sözlərinə görə, Nuru Paşa əhali tərəfindən «göydən gəlmiş xilaskar mələk kimi» qarşılanmışdı.
Nuru Paşanın qərargahı yanında Mülki işlər üzrə idarə yaradılıb və ona rəhbərlik siyasi məsləhətçi, Azərbaycan milli hərəkatının görkəmli nümayəndələrindən olan Əhməd bəy Ağayevə (Ağaoğlu) tapşırılıb.
Nuru Paşanın qoşununa əmrində deyilirdi: «Hədəfimiz Bakıdır!» Bununla bərabər, 1918-ci ilin iyununda Kazım Karabekir paşanın başçılıq etdiyi türk ordusu daşnak dəstələrinin hədəfində olan Naxçıvanı da nəzarətə götürmüşdü.
Bakı Sovetilə savaşın ən vacib cəbhəsisə Kürdəmir istiqaməti idi. Daşnak-bolşevik qüvvələrinin Gəncəyə doğru əsas hərəkəti məhz bu istiqamətdən gəlirdi. İyunun 16-18-də tərəflər Göyçayın 20 verst şərqində yerləşən Qaraməryəm kəndində üz-üzə gəlib. Lakin 10-cu türk alayının əks-hücumuna rəğmən, düşmən Qaraməryəmi ələ keçirə bilib.
İyunun 19-da Nuru Paşa xüsusi qatarla cəbhəyə yollanıb. Elə həmin gün o, Osmanlı qoşunlarının Şərq qrupunun komandanına verdiyi məlumatda Sovet qoşunlarının hücumunun 5-ci diviziyanın ciddi tələfat verməsilə yatırıldığını bildirib. Lakin sonrakı günlərdə Bakı Sovetinin ordusu yenidən Göyçaya hücuma başlayıb.
Hacınski cəbhədəki vəziyyətlə bağlı Rəsulzadəyə yazırdı: «Bizim cəbhədə vəziyyət yaxşı deyil. İrəliləyə bilmirik». M.Ə.Rəsulzadə isə cavabında bildirirdi ki, Azərbaycana Ənvər Paşanın rəhbərliyilə yeni alaylar göndərilib, Nuru Paşa isə tabeliyində hücum üçün kifayət qədər hərbi qüvvənin olduğunu təsdiqləyib.
Məhz bu həyati əhəmiyyətli anda Azərbaycan ordusunun təməli qoyulub. Bakı Sovetilə savaşda Türkiyə qoşunları ilə çiyin-çiynə Azərbaycan əsgərləri və könüllüləri də vuruşurdu…
İyun böhranı
Azərbaycan ərazisinə qardaş xalqa Bakının azad olunmasında hərbi yardım göstərmək məqsədilə daxil olmuş Osmanlı ordusu, təbii ki, eyni zamanda Osmanlı İmperiyasının maraqlarına cavab verən vacib geosiyasi məsələləri də həll edirdi. Dünya müharibəsi davam edirdi və Türkiyənin hərbi-siyasi elitası onun sonunda Osmanlı İmperiyasının nüfuz dairəsini əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq istəyirdi. Osmanlı strateqlər əsas dayaqlarından biri kimisə məhz Azərbaycanı görürdülər. Lakin məhz bu səbəbdən onların müstəqilliyini yeni elan etmiş respublikada türklərin dediyilə hərəkət edəcək hökumət qurmaq istəyi ADR rəhbərliyinin maraqları ilə üst-üstə düşmürdü. 1918-ci il iyunun 16-da Tiflisdən Gəncəyə köçən Azərbaycan hökuməti dərhal çətin dilemma qarşısında qalmışdı. Türkiyə komandanlığı Milli Şuranın buraxılması və yeni hökumətin formalaşdırılmasını tələb edir, əks təqdirdə ADR-ə hərbi yardımın dayandırıla biləcəyini deyirdi. Onların bu əməli Milli Şuranın sədri də daxil olmaqla, böyük hissəsi tərəfindən etirazla qarşılanmışdı. Lakin tarixi missiyanın yerinə yetirilməsinin - Bakı və Bakı quberniyasının azad olunmasının vacibliyini bilən ADR-in rəhbəri M.Ə.Rəsulzadə osmanlıların ultimatumunu qəbul etmək məcburiyyətində qalıb.
İyunun 17-də Milli Şuranın toplantısı keçirilib və iclasda onun fəaliyyətinin dayandırılması, qanunvericilik funksiyasının yeni hökumətə verilməsi haqda qərar çıxarılıb. Müsavat Partiyası, «İttihad» üzvləri və müstəqil şəxslərdən formalaşdırılan ikinci hökumətə Fətəli xan Xoyski rəhbər seçilib. Bununla da, o, ADR-in yeni rəhbəri olub.
M.Ə.Rəsulzadəyə gəlincə, o, fəaliyyətini ölkənin ən böyük partiyası olan Müsavat Partiyasının lideri kimi davam etdirib. Rəsulzadə türk hərbi komandanlığının təzyiqi nəticəsində yaranmış vəziyyəti «demokratiyanın geri çəkilməsi və reaksiyon qüvvələrin müəyyən uğuru» kimi qiymətləndirirdi.
Türk komandanlığının davranışlarından bəlli idi ki, o, cəbhədə azərbaycanlıların müstəqil fəallığına dözmək fikrində deyil. Bu üzdən də, ADR-in yeni hökumətinin tərkibində hərbi nazirlik yox idi. Onun funksiyaları Osmanlı ordusunun tərkibində yaradılmış Qafqaz İslam Ordusunun komandanlığına verilmişdi.
Lakin hadisələrin sonrakı gedişi Azərbaycan hökuməti və şəxsən onun rəhbəri Fətəli xan Xoyskinin ciddi xarici təzyiq fonunda belə, müstəqil milli dövlətçiliyin qarşısında duran vəzifələri yerinə yetirmək kimi qeyri-adi bacarığını üzə çıxarıb. İkinci hökumət ADR-in siyasi və iqtisadi kursunun əsasını qoyub, həmçinin Qafqaz İslam Ordusunun məqsədi Bakını Azərbaycan dövlətinin nəzarətinə qaytarmaq olan Türkiyə-Azərbaycan birgə ordusu kimi təsdiqlənməsinə nail olub.
XUDADAT BƏY MƏLİKASLANOV
(1879-1935)
Şuşada doğulmuş Xudadat bəy Məlikaslanovun ADR-in parlaq siyasi xadimləri arasında özünəməxsus yeri var.
1904-cü ildə Peterburqun Mühəndislər İnstitutunu rabitə yolları ixtisası üzrə bitirmiş Xudadat bəy bir müddət Sankt-Peterburqda Voloqda-Petrozavodsk dəmir yolunun çəkilişi ilə əlaqədar Peterburq İdarəsində, daha sonra Zaqafqaziya dəmir yolu İdarəsində çalışıb. O, dəmir yolu texnikası sahəsində alim-mütəxəssis kimi tanınırdı. Məlikaslanovun bu sahəyə aid bir çox elmi əsəri onu dünyada məşhur edib.
1917-ci ilin Fevral inqilabından sonra Məlikaslanov Müvəqqəti Hökumətin Zaqafqaziyada Dəmir Yolu üzrə müvəkkili təyin olunub. Regionda baş verən hadisələr onu fəal siyasətə qoşulmağa vadar edib. Daha sonra o, Zaqafqaziya Komissarlığında dəmir yolu nəqliyyatı komissarı, Zaqafqaziya Federativ Respublikasında isə nazir postunu tutub.
1918-ci ildə Azərbaycan Demokratik Respublikasının elan olunmasından sonra Xudadat bəy Məlikaslanov davamlı şəkildə hökumətin tərkibində yer alıb. İlk kabinetdə poçt-teleqraf naziri və yollar naziri olmuş Məlikaslanov, ikinci, üçüncü və dördüncü kabinetlərdə yollar naziri kimi çalışıb. Beşinci kabinetdə o, yollar naziri, daha sonra ticarət və sənaye naziri, eyni zamanda hökumət başçısının birinci müavini olub.
Xudadat bəy Məlikaslanov istər ölkənin daxili həyatında (bu, özünü onun nəhəng kapitala qarşı çıxmasında göstərirdi), istərsə də xarici siyasətdə (əvvəlcə Türkiyə, daha sonra Britaniya hərbi komandanlığının təzyiqlərinin dəf olunması üçün qəti addımlar) dövlət maraqlarının prinsipial müdafiəçisi kimi tanınıb. Ümumilikdə o, ADR hökumətində çalışdığı dövrdə özünü iqtisadi proseslərə dövlət müdaxiləsinin artmasının tərəfdarı kimi göstərib.
Məlikaslanov ADR parlamentinin deputatı da olub. 1919-cu il iyunun 11-də Dövlət Müdafiə Komitəsi sədrinin birinci müavini təyin edilib. Elə həmin il Bakıda məhz onun səyi nəticəsində dəmir yolu üçün ixtisaslı kadrlar hazırlayacaq məktəb açılıb (sonradan dəmir yolu nəqliyyatı texnikumuna çevrilib).
Məlikaslanov ADR dövründə yaradılmış və Azərbaycanın latın əlifbasına keçidi üçün layihənin hazırlanması ilə məşğul olan xüsusi komissiyaya da başçılıq edib.
Azərbaycanda Sovet hakimiyyətinin qurulmasından sonra Xudadat bəy mühəndislik fəaliyyətinə qayıdıb, eyni zamanda özünü təhsil sahəsində də göstərə bilib. Bundan sonra o, bir sıra dövlət qurumlarında çalışıb. Dövlət Tikinti Komitəsinin sədri olmuş Məlikaslanov hazırda Bakının Azadlıq meydanında yerləşən Hökumət Evinin layihələndirilməsi və inşasında fəal rol oynayıb. Bundan başqa, o, Azərbaycan Texniki Universitetində İnşaat mühəndisləri fakültəsinin dekanı olub.
1928-ci ildə Məlikaslanov Ali Texnika Komitəsi sədrinin müavini təyin edilib. Culfa-Bakı dəmir yolunun və Sabunçu elektrik dəmir yolunun inşasına məhz onun fəal iştirakı ilə başlanıb. 1929-cu ildə Bakıda ilk dəfə olaraq metro tikintisinin vacibliyi məsələsini Xudadat bəy qaldırıb.
Məlikaslanovun bütün bu böyük xidmətləri onu Sovet rejiminin repressiya maşınından xilas etməyib. ADR-in görkəmli xadimlərindən biri, nəhəng mühəndis, alim və pedaqoq Xudadat bəy Məlikaslanov 1935-ci ilin iyununda Sovet həbsxanasında dünyasını dəyişib.

THE FIRST MONTH OF INDEPENDENCE
After declaring independence, the ADR leadership came to grips with solving serious military and political tasks
One of the vital issues that the newly founded state, Democratic Republic of Azerbaijan or ADR, had to solve after declaring its independence was to ensure the security of people and protect the territorial integrity of the country. Azerbaijani leaders had to solve these problems under extremely difficult political conditions.
“...Our only hope was Turkey...”
Azerbaijan declared its independence when the Baku Council of People’s Commissars headed by Stepan Shaumian controlled the eastern parts of the country based on the tactical union of Bolsheviks and Dashnaks. The situation with the National Council and the ADR government functioning in Tiflis during the first weeks after the declaration of independence was getting worse as the military forces of the Baku Council were advancing on Ganja (Yelizavetpol), which was declared a temporary capital of Azerbaijan. ADR leaders did not have enough military force to counter the advancing Dashnak-Bolshevik troops. As Mammad Emin Rasulzadeh later wrote, under those circumstances, the only hope was Turkey. This fraternal country was called upon to save Azerbaijan from the enemies.
One of the leaders of Azerbaijani national movement, Minister of Finance and Education in the first government of ADR, Nasib-bey Yusifbeyli (Usubbekov), described the situation in June, 1918 as follows: “Our own forces are not enough to suppress this massive anarchy that has spread not only among the Azerbaijani Turks but throughout the entire South Caucasus. The situation is getting even worse as the Bolsheviks are advancing from the east. Given the existing state of affairs and our defencelessness, we have no other way than request foreign intervention. In this case, we can rejoice that the external force that is due to come here is a friendly and fraternal force, Turkey.”
On June 4, 1918, the Republic of Azerbaijan signed a treaty of friendship with the Ottoman Empire. This was a first agreement of ADR with a foreign state. Azerbaijani signatories were the Chairman of the National Council Mammad Emin Rasulzadeh and Foreign Minister Mammad Hasan Hajinsky, while Minister of Justice Khalil-bey and the Commander in Chief of the Caucasian Front, Wehib Pasha, represented the Turkish side.
The preamble of the treaty reads: “The government of the Ottoman Empire, on the one hand, and the government of the Republic of Azerbaijan that proclaimed its sovereignty, on the other hand, hereby mutually agreed to affirm warm and friendly relations between their countries on a political, legal, economic, and intellectual basis.”
The first point of the treaty confirmed that permanent peace and lasting friendship would be established between the Ottoman Empire and the Republic of Azerbaijan. In the fourth paragraph, which was most important for Azerbaijan, it was pointed out that in case it was necessary, the Ottoman government renders military assistance to the Republic of Azerbaijan in order to strengthen peace and tranquillity and ensure the country's security.
The clause about military assistance implied that with the support of Turkey, Azerbaijan intended to put an end to the arbitrariness and violence committed by Armenian armed forces in various regions of Azerbaijan, primarily in Karabakh, and to free Baku from hostile elements.
Turkish troops headed by Nuru Pasha had been to Ganja since the end of May. Population greeted Turkish troops with great joy. According to M.E. Rasulzadeh, Nuru Pasha was accepted as “a heavenly angel”.
Civil Affairs Department headed by Nuru Pasha’s political adviser, one of the prominent figures of the Azerbaijani national movement Ahmed-bey Aghayev (Aghaoglu) was soon set up at the headquarters of Nuru Pasha.
In his order to the troops, Nuru Pasha declared: “Our goal is Baku.” In June 1918, Turkish troops under the command of Kazim Karabekir Pasha occupied Nakhchivan, which was controlled by Dashnak gangs.
The most important direction of military operations against the Baku Council was Kurdamir. That is from where the main Dashnak-Bolshevik forces attacked Ganja. On June 16-18, the opposing forces engaged in a battle near the village of Garamaryam, 20 km east of Goychai. Despite the counterattacks of the 10th Turkish Regiment, the enemy captured Garamaryam.
On June 19, Nuru Pasha took a special train to the front. On the same day, he reported to the commander of the Eastern Group of Ottoman troops that the Soviet offensive had been suspended at the cost of considerable losses of the 5th Division. However, in the following days the troops of Baku Council again advanced to Goychai.
The following is what M. H. Hajinsky wrote to M. E. Rasulzadeh regarding the situation on the frontline: “Our situation is poor. We cannot move forward.” Rasulzadeh responded that Enver Pasha had decreed to dispatch new regiments to Azerbaijan, and Nuru Pasha had already confirmed the sufficient number of available military forces at his disposal for counter-attack.
This crucial moment was the moment of birth of the Azerbaijani army. Azerbaijani soldiers and volunteers were fighting shoulder-to-shoulder with Turkish troops in the war against the Baku Council.
The June crisis
Entering the territory of Azerbaijan as an allied force obliged to provide military assistance to fraternal people in the liberation of Baku, Ottoman troops also solved important geopolitical tasks in favour of the Ottoman Empire. The world war continued, and part of the Turkish military-political elite expected to significantly expand the sphere of influence of the Ottoman Empire. Ottoman strategists believed that Azerbaijan was one of the key pillars to materialise their expansion policy. But their intention to make the government of the newly independent state obey Turkish interests did not match the interests of the ADR leadership.
After moving from Tiflis to Ganja on June 16, 1918, the government of Azerbaijan immediately faced a very difficult dilemma. Turkish command insisted on the dissolution of the National Council and the establishment of a new Azerbaijani government. Otherwise, it threatened to stop any military support to ADR.
The actions of Turkish command provoked the protests of many members of the National Council, including its chairman. However, considering the urgency to fulfil historical mission (liberation of Baku and the Baku Province), the head of ADR, M. E. Rasulzadeh decided to accept the Ottoman ultimatum.
On June 17, the National Council held a meeting and decided to suspend its activities and transfer legislative functions to the new government. Thus, Fatali-khan Khoysky became the head of the second cabinet made up of the representatives of parties Musavat and Ittihad, as well as a group of non-partisans, and the new head of ADR,.
As for M. Rasulzadeh, he continued to work as the leader of the largest party, Musavat. He regarded the situation developed under the pressure of Turkish military command as “a retreat of democracy and a certain success of reactionary powers.”
Turkish command made it clear that it would not tolerate any self-sustained activity of Azerbaijanis in the military. Therefore, the new government of ADR had no military ministry. Rather, the Caucasian Islamic Army established in the Ottoman army fulfilled its functions.
However, the subsequent course of events showed the outstanding ability of the Azerbaijani government and personally F. Khoysky to solve, even under powerful external pressure, the problems of independent national statehood. The second government set up the political and economic policies of ADR, and also promoted the establishment of the Caucasian Islamic Army as a joint Turkish-Azerbaijani army designed to remake Baku as part of the national statehood of Azerbaijan.
KHUDADAT-BEY MELIK-ASLANOV
(1879-1935)
A native of Shusha, Khudadat-bey Melik-Aslanov, is one of the prominent politicians of the Democratic Republic of Azerbaijan (ADR).
After graduating from the St. Petersburg Institute of Railway Engineers in 1904, Khudadat-bey worked for some time at the Vologda-Petrozavodsk Railway Department in St. Petersburg, and then at the Transcaucasian Railway Administration. He has also received international recognition as a scientist specialised in railway technologies thanks to a large number of scientific works published in this field.
After the February Revolution of 1917, the Provisional Government appointed Melik-Aslanov as Commissioner for the Communications of Transcaucasia. Troubling developments in the region made Melik-Aslanov engage in political activity. He was the Commissioner for the Communications of Transcaucasia and the Minister of Railways in the newly established Transcaucasian Federal Republic.
Since the declaration of ADR in 1918, Melik-Aslanov has been invariably part of the subsequent governments. In the first cabinet, he was the Minister of Railways and Minister of Post and Telegraph. In the second, third and fourth governments, he was the Minister of Railways. In the fifth government, Melik-Aslanov served as Minister of Railways, Minister of Trade and Industry, as well as the First Deputy Prime Minister.
Khudadat-bey Melik-Aslanov has always supported state interests both in the internal life of Azerbaijan (as manifested in his opposition to big capital) and in foreign policy (expressed in his attempts to overcome the pressure initially imposed by the Ottoman and then the British military command). In general, working for the government of ADR, he has demonstrated himself as an advocate of strengthening state intervention in economic processes.
Melik-Aslanov was also a member of the ADR parliament. On June 11, 1919, he was appointed First Deputy of the State Defence Committee. Thanks to his efforts, a vocational school was opened in Baku in the same year for training specialists in the field of railway communications (later converted into the College of Railway Transportation). Melik-Aslanov also headed a special commission set up during ADR to develop a project for the Romanization of the Azerbaijani alphabet.
After the establishment of Soviet power in Azerbaijan, Melik-Aslanov returned to engineering and scientific work, and also worked as an educator. He worked in a number of state institutions. As the Chairman of the Republican Committee for State Structures, he took an active part in drafting and construction of the present-day Government House located at the Azadlig Square in Baku. In addition, he was the Dean of the Civil Engineering Faculty of the Azerbaijan Polytechnic Institute.
In 1928, Melik-Aslanov was appointed Deputy Chairman of the Supreme Technical Committee of Azerbaijan. During this period, he actively contributed to the construction of the Julfa-Baku railway and the Sabunchu electric railway. In 1929, he proposed establishing underground (metro) system in Baku.
Nevertheless, the outstanding merits of Melik-Aslanov could not save him from the repressive machine of the Soviet regime. One of the prominent figures of ADR, an outstanding engineer, scientist and teacher Khudadat-bey Melik-Aslanov died in a Soviet prison in June 1935.