ABŞ ilə G7-dəki tərəfdaşları arasında ziddiyyətlərin aradan qaldırılması cəhdi boşa çıxdı
«Cəhənnəmdə Donald Trampla satqın diplomatiya aparan, sonra isə onu kürəyindən vuran hər xarici lider üçün ayrıca yer var». Bunu Kanadanın baş nazirinə xitabən, ABŞ prezidentinin ticarət məsələləri üzrə məsləhətçisi Piter Navarro deyib.
Bu, onun Castin Tryudonun Qərb dünyasının aparıcı iqtisadiyyatlarını (dünya varidatının 62%-dən çoxu - 280 trilyon dolları bu 7 ölkənin payına düşür) birləşdirən G7 liderlərinin iyunun 9-da başa çatmış görüşünün yekunlarına dair keçirilən mətbuat konfransında dediklərinə reaksiyasıdır.
Sammitin ev sahibi kimi çıxış edən Tryudo mətbuat konfransında jurnalistlərə sammitin yekununda klub üzvlərinin (ABŞ, Kanada, Böyük Britaniya, Yaponiya, Almaniya, Fransa və İtaliya) qlobal problemlərin həllinə yanaşmasının yer aldığı yekun kommunike haqda məlumat verib.
«Bu həftə bir araya gəldik, qollarımızı çırmayaraq bir çox məsələlərdə konsensus əldə etdik», - deyə Tryudo bildirib. Onun sözlərinə görə, «Böyük yeddilik» demokratik sistemləri xarici təhlükələrdən qorumaq əzmindədir və «daha təhlükəsiz dünya»nın qurulmasına çalışır. Tryudo bildirib ki, yekun kommunikedə «inkişaf və məşğulluğun əsas parametri kimi, azad, şəffaf və qarşılıqlı səmərəli ticarət» göstərilib. Eyni zamanda sənəddə proteksionizmin qəbuledilməz olduğu da vurğulanıb.
Bundan başqa, yekun sənəddə başqa problemlər də əksini tapıb. Rusiya - Moskvadan «sabitliyin pozulmasına yönəlmiş davranışlara» son qoyması, Suriya prezidenti Bəşər Əsədi dəstəkləməkdən vaz keçməsi tələb olunub. İran - nüvə proqramının təhlükəsiz qalacağına zəmanət istənilib. İqlim - ABŞ Paris İqlim Sazişinə əməl edəcəyinə dair vədi imzalamaqdan imtina edib. Qadınların təhsili - dünyanın yoxsul ölkələrində qız və qadınların təhsili üçün 2,9 milyard dollarlıq maliyyə yardımının ayrılmasına qərar verilib.
Hər kəs düşünürdü ki, klubun tarixindəki ən çətin danışıqlar qalmaqalsız, aşkar qarşıdurmasız bitib. Hər halda, sammitdən cəmi bir neçə gün əvvəl Kanadanın La Malbe kurort şəhərində bu toplantını ABŞ ilə digər üzvlər arasındakı ciddi fikri ayrılıqlarına eyham vuraraq, «G6-1» adlandırmışdılar.
«Tramp Şimali Koreya lideri Kim Çen Inla görüşəcəyi Sinqapura yollanmaq üçün «Böyük yeddiliyin» toplantısını tərk etdikdə aydın oldu ki, müttəfiqlər ABŞ-ın təxminedilməz liderilə dil tapmaq üçün hələ də yollar axtarırlar», - deyə «Washington Post» yazırdı.
Lakin Tryudonun jurnalistlərlə görüşündən cəmi saatyarım sonra idilliya darmadağın olub. Sən demə, Siqapur istiqamətində yolda olan Tramp ABŞ-ın yekun kommunikedəki imzasının ləğvinə qərar verib.
«Kanadanın baş naziri G7 iclaslarında son dərəcə yumşaq, mülayim davransa da, mənim gedişimdən sonra mətbuat konfransı keçirərək «Amerikanın tariflərinin təhqiredici olduğunu» deyib. Guya o, «heç kəsə boynunda oturmağa imkan verməyəcək». «Belə tərz doğru deyil və inandırıcı gəlmir», - deyə Tramp «Twitter» sosial şəbəkəsində səhifəsində yazıb.
Bəs, ABŞ prezidentini özündən çıxaran, «yeddiliyin» digər üzvlərilə birlikdə «qollarını çırmayaraq» gördüyü işlərin üzərindən xətt çəkməyə vadar edən nə olub? Trampın sözlərinə görə, Tryudonun bu bəyanatı: «Mən prezident Trampa açıq şəkildə dedim ki, kanadalılar Birləşmiş Ştatların bizim polad və alümin sənayemizlə bağlı tarifləri bu qədər artırmasını ciddi qəbul etməyə bilməz. Xüsusi olaraq vurğuladım ki, bu addımın milli təhlükəsizlik maraqları ilə əsaslandırılmasına biganə qala bilmərik. Uzaq torpaqlarda, Birinci Dünya müharibəsi də daxil olmaqla, müxtəlif münaqişələrdə ya özləri, ya valideynləri, tanışları amerikalı əsgərlərlə çiyin-çiyinə dayanmış kanadalılar üçün bu, müəyyən mənada təhqirdir. …Biz iyulun 1-də təəssüflə, lakin qəti və sərt cavab tədbirləri görəcəyik… Kanadalılar nəzakətlidir, biz mülayimliyimizlə seçilirik, lakin heç kəsin boynumuza oturmasına da imkan vermərik».
Təhlükə gözləntiləri
Sammitə hazırlığın da problemsiz keçdiyini demək mümkün deyil. Liderlərin görüşündən 1 həftə əvvəl bu ölkələrin iqtisadiyyat nazirləri bir araya gəlmişdilər. Toplantıda onların azad ticarətə fərqli yanaşmaları yekun sənədin imzalanmasına imkan verməmişdi.
Eyni tale əsas görüşü də gözləyirdi. Sammitdən az əvvəl Avropa İttifaqı ilə Kanada Ümumdünya Ticarət Təşkilatına ABŞ-dan şikayət ünvanlamışdı. Onlar Vaşinqtonu polad və alüminə birtərəfli qaydada rüsum tətbiq etməkdə günahlandırır, iyunun 20-si və ya iyulun 1-də cavab addımlarının atıla biləcəyini vurğulayırdılar. Söhbət müxtəlif amerikan məhsullarına görə tariflərin 20%-dək artırılmasından gedir.
Bununla yanaşı, Trampla digər liderlər arasındakı ziddiyyət heç də ticarət sahəsilə məhdudlaşmır. Burada iqlim dəyişiklikləri problemi, İranla münasibət və İsrail-Fələstin münaqişəsi də var.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron bildirmişdi ki, Trampın proteksionist əməllərdən əl çəkməyəcəyi təqdirdə o, yekun sənədi imzalamayacaq. Almaniya kansleri Angela Merkel isə fikir ayrılıqlarının olmadığı görüntüsü yaratmaqdansa, onları açıq etiraf etməyin daha doğru olduğunu söyləmişdi.
ABŞ prezidentinə gəlincə, o, görüşün heç də ideal sammitlər sırasına düşməyəcəyini anladığı üçün müttəfiqlərilə ünsiyyəti minimuma endirməyə çalışırdı. Üstəlik, Tramp ticarət baryerləri üzündən qaçılmaz olan təzyiqləri azaltmaq üçün Kanadaya yollanmaq ərəfəsində gözlənilməz bəyanatla çıxış da etmişdi. O, Rusiyanın G8 klubuna qaytarılmasının vacibliyini bildirmişdi. Bununla, yəqin ki, Ağ Ev sahibi opponentlərinin bütün enerjisini bu mövzuya yönəltmək məqsədi güdürdü.
La Malbeyə o, saatyarımlıq gecikmə ilə gəlib. Bir gün sonra gender bərabərliyinə həsr olunmuş səhər yeməyinə gecikib, daha sonra isə ətraf mühit və qlobal iqlim dəyişikliyi probleminə həsr olunmuş iclasa məhəl qoymadan, saat 10:30-da Sinqapura uçub. Halbuki səfərinin qısa olacağını əvvəldən açıqlayan Trampın qərarı həmkarları tərəfindən mənfi qarşılanmışdı.
Bu davranışı mənfi jest kimi qiymətləndirən və bundan hiddətlənən Emmanuel Makron «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb: «ABŞ prezidenti, bəlkə də, təcrid tərəfdarı deyil. Amma biz də razılaşmanın 6 ölkə arasında imzalanmasına qarşı deyilik. Çünki bu 6 ölkənin öz dəyərləri, tarix boyu real beynəlxalq güc olmuş və bu gün də belə olan iqtisadi bazarı var».
Soyuqluqla bitən isti qarşılama
Lakin bütün proqnozların əksinə olaraq, Trampla görüşlər son dərəcə dostluq atmosferində keçib - təbəssüm, qucaqlaşma. Ciddi diskussiyalar, əlbəttə ki, olub və Trampın statistik məlumatlarla «silahlanmış» həmkarları ona heç də tam haqlı olmadığını izah etməyə çalışıblar. Bu zaman arqument kimi, xarici ticarətdəki astronomik disbalans da göstərilib. Məsələn, 2017-ci ildə ABŞ ilə Kanadanın ticarət balansında defisit 17,5 milyard dollar olsa da, elə həmin il xidmət sahəsində müsbət saldo 26 milyard dollar təşkil edib. Buna rəğmən, ABŞ ilə Kanada arasında ticarət 8,5 milyard «plyusda»dır. Eyni mənzərə digər ölkələrlə əlaqələrə də aiddir. Onlarla da balans mənfi olsa da, bu, Ağ Ev sahibinin istinad etdiyi həcmdə deyil.
Bütün bunlarla yanaşı, elə amerikalı ekspertlərin özləri prezidentlərinə durmadan bir xəbərdarlıq edir: polad və alümin sektorlarında yeni tariflər sayəsində açılacaq hər 1 yeni iş yeri digər sahələrdə 16 nəfərin işini itirməsilə nəticələnəcək. Çünki polad sənayesində xərclərin artması iqtisadiyyatın inkişafını ləngidəcək. Nəticədə, ölkə iqtisadiyyatının artım tempi ilə, təxminən, 37 milyard dollar (0,2%) azalacaq.
Lakin Tramp fikrindən dönməyib. O, ABŞ-ın «daxıl donuz»a oxşadığı, hər kəs tərəfindən qarət olunduğu dövrün başa çatdığını bəyan edib. Kanadanı tərk etmək ərəfəsində isə o, hər kəsi heyrətləndirəcək daha bir təkliflə çıxış edib: G7 rüsumsuz zonaya çevrilsin, bütün tarif və qeyri-tarif baryerləri, həmçinin dövlət subsidiyaları ləğv edilsin. Bu, bütün tərəfdaşların beynini qarışdırıb. Onlar Trampın əslində nə demək istədiyini anlamayıb, ABŞ liderinin sözlərini ciddi qəbul etməyin gərək olub-olmadığı haqda düşünməyə başlayıblar.
Avropalılar deyir ki, Tramp bütün tariflərin ləğvini təklif edərkən normativlər və s. kimi çətin spektrləri nəzərə almır. Onlar bu təşəbbüsü nəzəri baxımdan dəstəkləməyə hazırdırlar. Lakin Trampın bu təklifi səsləndirərkən ciddi olduğunu düşünmürlər. Beləliklə, Avropanın yüksək rütbəli nümayəndələrindən birinin dediyi kimi, Tramp G7 görüşündə də Amerikanın daxili auditoriyasına hesablanmış populist bəyanatlarını davam etdirib və bu zaman dünya siyasətini yaxşı bilən təcrübəli liderlərlə danışdığını unudub.
Onun bütün bunların sonunda yekun kommunikedəki imzasını geri çəkməsisə Birləşmiş Ştatların ən yaxın tərəfdaşları (Tramp onları hər dəfə «sözdə tərəfdaşlar» adlandırır) ilə əməkdaşlığı davam etdirməkdə maraqlı olmadığının təsdiqidir.
Görünür, Tramp ticarət müharibələrini qazanmağın asan olduğunu deməklə, buna yalnız özünü inandırıb. Məhz bu üzdən o, fərqli fikirlərə qatlaşa bilmir. O, iradəsini hər kəsə qəbul etdirmək üçün «sözdə müttəfiqlər» də daxil olmaqla, ayrı-ayrı ölkələrlə iqtisadi əməkdaşlığı kəsməyə belə, hazırdır.
Doğrudur, ABŞ prezidentinin bunu etməsi üçün formal olaraq parlamentin razılığı lazımdır. Lakin Tramp buna da çıxış yolu tapıb. O, milli təhlükəsizliyin təmini məsələsində prezidentin təkbaşına qərar vermək hüququ olduğunu yaddan çıxarmır və bundan istifadə edir. Bu səlahiyyəti prezidentə nə vaxtsa parlamentarilər verib və onlar da bu qərarı istənilən vaxt ləğv edə bilərlər. Son məlumatlara görə, ABŞ parlamenti yaxın zamanlarda məhz bu addımı atmağa hazırlaşır.
«Müttəfiqlərimizin nəzərinə: əksər amerikalılar azad ticarətə, qloballaşmaya və 70 illik ümumi dəyərlərə əsaslanan alyanslara sadiqdir. Prezidentimiz bunu etməsə belə, amerikalılar sizinlə birlikdədir», - deyə respublikaçı senator Con Makkeyn Trampın yekun kommunikedən imzasını geri çəkməsi xəbəri yayılar-yayılmaz, «Twitter» hesabında yazıb.
Odur ki, bəlkə də, biz hələ «cəhənnəmdə xüsusi yer» və «kürəyə zərbə» kimi bəyanatları hələ çox eşidəcəyik. Sadəcə, onlar bu dəfə daxili siyasi debatlarda işlədiləcək.

SEVEN TO BECOME SIX?
“There’s a special place in hell for any foreign leader that engages in bad faith diplomacy with President Donald J. Trump and then tries to stab him in the back on the way out the door,” US Trade Adviser Peter Navarro said slamming Canadian Prime Minister Justin Trudeau over his remarks on trade at the press conference following the summit of G-7 leaders held on June 9, 2018. Seven leading economies of the world represent more than 62% of the global net wealth worth $280 trillion.
Speaking at the press conference as the host of the summit, Trudeau told reporters that all the members of the club (USA, Canada, Great Britain, Japan, Germany, France, and Italy) signed the final communique reflecting a common approach to solving global issues.
“What we did this weekend was come together, roll up our sleeves and figure out consensus language that we could all agree to on a broad range of issues..,” said Trudeau underlining that the G-7 is determined to defend democratic systems from external threats and strive to “build a safer world”. According to Trudeau, the final communique includes a provision recognising “free, transparent and mutually beneficial trade as a key parameter of growth and employment”, as well as the rejection of protectionism.
In addition, the final document reflects a number of other problems. For example, the leaders urged Moscow “to cease its destabilising behaviour to undermine democratic systems and its support of the Syrian regime”. They also declared their commitment to permanently ensuring that Iran’s nuclear program remains peaceful and the refusal of the US to sign the Paris Agreement on climate change. In addition, G-7 members raised $2.9b to finance the education of girls and women in the world's poorest countries.
It seemed that the most difficult negotiations in the club’s history ended without scandals and open confrontation. After all, a couple of days before the summit in the Canadian resort city of La Malbaie, some have nicknamed it ‘G6+1’ hinting at serious disagreements between the US president and the rest of the member states.
When Trump left the G-7 meeting for Singapore to meet with North Korean leader Kim Jong-un, it was clear that the allies “were still looking for ways to negotiate with the unpredictable US president,” wrote the Washington Post.
However, just one and a half hours after Trudeau's press conference, Trump blew apart the prevailing cheerful mood of the summit on his way to Singapore by ordering the US representatives not to endorse the final communique.
“PM Justin Trudeau of Canada acted so meek and mild during our G-7 meetings only to give a news conference after I left saying that ‘US Tariffs were kind of insulting’ and he ‘will not be pushed around’. Very dishonest and weak,” Trump said in his tweet.
So, what did infuriate the American president so badly that he cancelled all the accomplishments reached together with the other G-7 members with the ‘sleeves rolled up’? According to Trump, it was the following statement by Trudeau: “I highlighted directly to the President [Trump] that Canadians did not take it lightly that the United States has moved forward with significant tariffs on our steel and aluminium industry. Particularly, [we] did not take lightly the fact that [this decision] is based on a national security reason that for Canadians, who either themselves or whose parents or community members have stood shoulder-to-shoulder with American soldiers in far-off lands and conflicts from the First World War onwards, is kind of insulting… [I highlighted that] it would be with regret but it would be with absolute certainty and firmness that we move forward with retaliatory measures on July 1st… Canadians are polite and reasonable but we also will not be pushed around.”
Alarming expectations
Preparation for the G-7 summit was not an easy one. The ministers of economy, who met a week before the event, had different ideas about free trade and could not sign the final document.
Shortly before the meeting in Charlevoix, the European Union and Canada complained to the World Trade Organisation (WTO) against the unilateral introduction by the US of customs duties on steel and aluminium and stated that in response, they would impose tariffs of up to 25% on various American products effective from June 20 and July 1, respectively.
However, the differences between Trump and the other six leaders go far beyond trade, including issues on climate change, relations with Iran and the Israeli-Palestinian conflict.
French President Emmanuel Macron stated that he would not sign the final document if Trump insisted on his protectionist measures. German Chancellor Angela Merkel argued that it would be fairer to talk about these disagreements openly instead of pretending that they did not exist.
Understanding the unpleasant atmosphere of the expected summit, the US president tried to limit communication with his allies to a minimum. In order to somehow reduce imminent pressure because of trade barriers, he made an unexpected statement just before his flight to Canada that it was necessary to return Russia to the G-8. Perhaps he wished to redirect all the energy of his opponents to this topic.
Trump arrived to La Malbaie with an hour and a half delay. The next morning, he was late to the breakfast meeting between G-7 leaders and the Gender Equality Advisory Council, and at 10.30, he left for Singapore ignoring meetings on environment and global climate change. Also, after Mr. Trump’s advance notice about his decision to reduce the period of his stay in Canada, he received yet another portion of negative remarks from his colleagues in the negotiations.
Emmanuel Macron, upset by Mr. Trump’s gesture of “evil will”, twitted the following: “The American President may not mind being isolated, but neither do we mind signing a six-country agreement if need be. Because these six countries represent values, an economic market which has the weight of history behind it and which is now a true international force.”
Warm meeting with cold end
Contrary to forecasts, the meetings with Trump took place in a friendly atmosphere - with smiles, strong handshakes and mischievous winks.
Of course, there were serious discussions, and Trump's colleagues armed with statistical data were trying to explain to him that he was not entirely right in announcing the astronomical imbalance in foreign trade.
For example, although the US trade deficit with Canada in 2017 was $17.5b, the surplus in services was $26b. Hence the total surplus of the US-Canadian trade reaching $8.5b. Trade relations with other countries display a similar trend, for if the trade balance remains negative, it does not reach the level stated by the American president.
In addition, American experts warned the president that for each new workplace in the steel and aluminium sectors, which will appear due to new tariffs policy, 16 people will lose jobs in other industries, as higher steel costs will slow the development of the national economy. As a result, the US economic growth will decrease by almost $37b (0.2%) in a single year.
However, Trump did not change his position, stating that the situation when the United States ‘looked like a piggy bank that everybody’s robbing’ was over.
And just before his departure, he dumbfounded everyone with a proposal to turn the G-7 group into a duty-free zone, removing all tariffs, non-tariff barriers to trade and government subsidies. This proposal confused the partners who were trying to understand what he could have meant and whether it was worth taking seriously.
Europeans note that by proposing the cancelation of all the tariffs, Trump does not take into account a complex range of regulatory and other issues. Theoretically, they are ready to support this initiative. But in fact they do not believe that it is a serious proposal by the American president. In fact, according to one of the major European officials, Trump continued with his populist statements at the G-7 summit designed for the domestic American audience, not realising that he was communicating with experienced leaders who are well versed in world politics.
Mr. Trump’s decision not to endorse the final communique of the summit just shows that he is not interested in maintaining cooperation between the United States and its closest partners, whom he always calls “the so-called allies.”
By stating that trade wars are easy to win, it seems it’s only Mr. Trump who believes in this. Perhaps that is why he reacts so painfully to other opinions. In his desire to impose his will on all, he is ready to go to extreme measures, even to the complete cessation of economic cooperation with individual countries, including “the so-called allies.”
Normally, the US president needs the consent of the Congress to realise this measure. However, Trump found a loophole, which allows the president to make unilateral decisions based on a national security reason. Legislators once granted the president this right, which they can also take away from him. It is rumoured that the US Congress is planning to do this soon.
“To our allies: bipartisan majorities of Americans remain pro-free trade, pro-globalization and supportive of alliances based on 70 years of shared values. Americans stand with you, even if our president doesn’t,” the Republican senator John McCain tweeted immediately after Mr. Trump's decision not to endorse the final G-7 communique.
So, we may still hear statements like “a special place in hell” and “stabbing in the back” but they will be used in domestic political debates.