«ARZU», YOXSA «HƏRƏKAT»?
Gürcüstanda iki yeniyetmənin qətlilə başlamış etirazlar getdikcə qızışır. Nümayişçilər əvvəl, sadəcə, Baş Prokurorluğun qatillərin axtarışındakı passivliyinə etiraz edirdisə, artıq aksiyalar siyasi xarakter alıb. İndi nümayişlərdə hökumətin və baş nazir Georgi Kvirikaşvilinin istefası da tələb olunur. Bununla yanaşı, artıq etiraz aksiyalarında Gürcüstanın sabiq prezidenti Mixail Saakaşvilinin «Vahid Milli Hərəkat» (VMH) partiyası da fəal iştirak etməyə başlayıb. Ehtirasları nə baş prokurorun istefası, nə də parlamentdə cinayətin üstünün açılmamasında güc strukturlarının nə dərəcədə günahkar olduğunu araşdıracaq komissiyanın yaradılması yatıra bilib.
Bəs, getdikcə qızışan etirazlar nə ilə nəticələnə bilər? İki mümkün variant var: məsələ güc strukturları rəhbərlərinin istefası ilə bitəcək, yaxud ölkədə hakimiyyət dəyişikliyi olacaq. Lakin hər iki halda qalib vətənində barəsində cinayət işləri açıldığından xaricdə yaşayan Saakaşvilinin tərəfdarları ola bilər.
Bidzina İvanişvilinin komandasının əsas fiqurları olan güc nazirlərinin istefası ölkənin qeyri-rəsmi liderinin mövqelərini xeyli zəiflətməklə yanaşı, həm də sabiq prezidentə yeni nazirlərin gəlişilə barəsində açılmış cinayət işlərini ləğv etdirmək imkanı qazandıra bilər. Xalq etirazının ümumiyyətlə, «Gürcü arzusu» hakimiyyətini devirəcəyi təqdirdə isə VMH yenidən ölkənin başına keçmək şansı qazanacaq.
Ekspertlər Gürcüstanı bürümüş etirazlarda əsas məqsədin məhz hakimiyyət dəyişikliyi olduğunu istisna etmir. Söhbət, əlbəttə ki, Saakaşvilinin partiyasının hakimiyyətə qayıdışından gedir. «Bu məqsədi güdən kimlərdir?» sualı isə əlbəttə ki, ritorik sualdır. Saakaşvilinin Qərbin aparıcı mərkəzlərilə sıx əlaqələri hər kəsə məlumdur. Odur ki, onlar bu Cənubi Qafqaz respublikasında avratlantik məkana ən sadiq siyasi qüvvənin hakimiyyətə qaytarılması planını işə sala bilərlər. ABŞ və Avropa İttifaqının İvanişvilinin «kölgə idarəçiliyi»ndən narazılıqlarını tez-tez dilə gətirməsi və Gürcüstanı bürümüş etirazlar fonunda bu, xüsusilə real görünür.
Masanın başında kim oturub?
«Rossiyskiy kredit» bankının sabiq həmtəsisçisi, «Forbes» jurnalına görə Gürcüstanın ən zəngin insanı olan Bidzina İvanişvili (6 il əvvəl onun varidatı 6,4 milyard dollar qiymətləndirilirdi) «Gürcü arzusu» koalisiyasına 2012-ci ildə keçirilmiş parlament seçkisində qələbə qazandırıb. O vaxtdan ölkənin həmin dövrdəki rəhbəri Mixail Saakaşvilinin VMH partiyası ölkənin siyasi məkanından sıxışdırılıb, eks-prezident isə xaricə sığınıb. Əvəzində, «Gürcü arzusu» ölkədə idarəçilik rıçaqlarının hamısını öz əlində cəmləyib.
«Arzu»nun yaradıcısı İvanişvili 2012-ci ilin oktyabrından 2013-cü ilin noyabrınadək Gürcüstanın baş naziri olub. Bunun ardından o, siyasəti «böyük ehtimalla birdəfəlik» tərk etdiyini bildirib. İvanişvili bu qərarını üzərinə götürdüyü «Mixail Saakaşvilinin Gürcüstanın siyasi səhnəsindən silinməsi» missiyasını başa çatdırması ilə əsaslandırıb.
Lakin 2013-cü ilin sonunda Georgi Marqvelaşvilinin ölkənin yeni prezidenti seçilməsindən sonra belə, istər Gürcüstanda, istərsə də ondan kənarda bu dövlətin «kölgə lideri» məhz İvanişvili hesab olunur. Hər kəs kadrları, xüsusilə baş naziri və nazirləri təyin edən, ölkənin daxili və xarici siyasətinin əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirən faktiki rəhbərin İvanişvili olduğunu deyir.
Bütün bunların fonunda bu il aprelin sonunda İvanişvili gözlənilmədən böyük siyasətə qayıtmaq niyyətini açıqlayıb. Daha dəqiqi, baş nazir Georgi Kvirikaşvili İvanişvilinin onun partiyaya rəhbərlik etmək təklifini qəbul etdiyini söyləyib. Qeyd edək ki, partiyanın rəhbəri Kvirikaşvilinin özü idi. Bir müddət sonra Tbilisidə hakim partiyanın qurultayı keçirilib və İvanişvili yekdilliklə «Gürcü arzusu»nun sədri seçilib.
Aydındır ki, İvanişvilinin böyük siyasətə qayıdışından danışmaq artıqdır. Çünki o, əslində onu tərk etməmişdi. Digər yandan, ortaya əsaslı olaraq belə bir sual da çıxır: milyarder, «Gürcü arzusu»nun faktiki lideri İvanişvilini hakim partiyanın formal rəhbərliyinə qayıtmağın vacibliyinə kim inandırıb?
Gürcü ekspertlərin əksəriyyətinin fikrincə, ölkənin faktiki liderinin partiyanın başına qayıtması partiya daxilindəki müxtəlif qruplar arasında ziddiyyətlərin dərinləşməsidir. Yəni İvanişvili «Gürcü arzusu»nu parçalanmadan qurtarmağa çalışır.
Bu versiyanın, həqiqətən də, ciddi əsasları var. Məsələn, bu yaxınlarda «Gürcü arzusu»ndan olan bir qrup deputat parlamentin sədri İrakli Kobaxidzeyə qarşı çıxıb. Onlar spikeri hakim partiya daxilində liderliyini qəbul etdirmək üçün partiya üzvlərinə təzyiq göstərməkdə təqsirləndirir. Spikerə etiraz edənlər, eyni zamanda İvanişvilinin formal səviyyədə partiyanın vahid lideri kimi təsdiqlənməsini də vacib sayır. Bu mənada, artıq «Gürcü arzusu» daxilində İvanişvilinin qayıdışı ilə partiyanın yenilənəcəyini, rəhbər orqanlarda «təmizləmə» aparılacağını gözləyənlərin sayı xeyli artıb.
Qafqaz Sülh, Demokratiya və İnkişaf İnstitutunun rəhbəri Qiya Nodiya isə hesab edir ki, İvanişvili siyasətə qayıtmaq qərarı verməklə, «qeyri-formal» idarəçilik modelinin effektiv olmadığını etiraf etmiş sayılır. Çünki hakim partiya daxilində ziddiyyətlərə məhz sabiq baş nazirin ölkəyə «menecerlər» vasitəsilə nəzarət etmək cəhdləri yol açıb. «Son zamanlar partiya daxilində qarşıdurmaların xeyli dərinləşdiyini də nəzərə alsaq, milyarder proseslərə rəsmən qoşulmaq məcburiyyətində qalıb», - deyə Nodiya bildirir.
Müxalif dairələrdə isə fərqli fikir mövcuddur: İvanişvilinin qayıdışı daha çox «Gürcü arzusu» daxilindəki ziddiyyətlərlə yox, Gürcüstanda getdikcə artan sosial-iqtisadi böhranla bağlıdır. Bu fikri daha çox İvanişvilinin qatı düşməni olan sabiq prezidenti Mixail Saakaşvili səsləndirir. O, İvanişvilinin hakimiyyətə Ermənistanda baş vermiş «məxməri inqilab»ın təsirilə qayıtdığını düşünür. «İvanişvili qonşu Ermənistanda oliqarxiyanın devrilməsindən qorxuya düşüb. İndi eyni ssenarinin Gürcüstanda təkrarlanmasının qarşısını almağa çalışır», - deyə Saakaşvili «Facebook» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb.
Ermənistanda baş vermiş hakimiyyət dəyişikliyilə İvanişvilinin son siyasi qərarı arasında hansısa əlaqə haqda əminliklə danışmaq çətindirsə, Gürcüstanda sosial-iqtisadi vəziyyətin ağırlaşmasının «Gürcü arzusu»nun nüfuzuna mənfi təsiri, həqiqətən də, göz önündədir. Gürcü seçicilər İvanişvilinin 2012-ci ildə hakimiyyətə gələn zaman real iqtisadi inkişaf vədi verdiyini unutmayıb. İvanişvili ölkədə iqtisadi inkişafın Abxaziya və Cənubi Osetiya sakinlərini belə, Tbilisinin nəzarətinə tələsdirəcəyini deyirdi. Amma Gürcüstan iqtisadiyyatında vəd olunan sıçrayışa nə 3 il, nə 5 il sonra nail olunub. Rusiyadan hərtərəfli dəstək alan Abxaziya ilə Cənubi Osetiya isə müstəqillik oyunundan imtina etmək niyyətindən uzaqdır.
Bütün bu amilləri nəzərə alsaq, İvanişvilinin hakim partiyaya rəsmən rəhbərlik etmək qərarı nəinki «Gürcü arzusu»nun, bütünlükdə ölkənin faktiki liderinin o olduğuna dair fikirləri təsdiqləyir. İndi isə o, hakimiyyət rıçaqlarının hamısını əlində cəmləmək niyyətindədir.
Bu arada oktyabrda Gürcüstanda parlament seçkisi keçirilməlidir. İvanişvili, əlbəttə ki, «qayıdış»ından partiyasının yeni uğurlar qazanması üçün istifadə etmək niyyətindədir. Bəzi ekspertlər onun prezident kürsüsünü tutmaq qərarına gələcəyini belə, istisna etmir. Bu halda ölkədə «Arzu» və liderinin hakimiyyət maraqlarına tam cavab verəcək institusional düzən yaratmaq mümkün olacaq.
Amma İvanişvilini hakim partiyanın sükanı arxasına rəsmən keçməyə daha bir məqam vadar edə bilər. Son zamanlar Qərb İvanişvilinin Gürcüstanın hakimiyyət sistemindəki «kölgə» fəaliyyətindən narazılığını dəfələrlə dilə gətirib. Odur ki, milyarderin «Gürcü arzusu»nun rəsmi rəhbərliyinə qayıtmasının beynəlxalq təzyiqin nəticəsi olduğu da istisna deyil.
Strategiyanı dəyişmək olmaz
İvanişvilinin «qayıdışı» ilə maraqlı xarici güclər Tbilisinin beynəlxalq arenada siyasətinə hansı korrektələri edə biləcəyini proqnozlaşdırmağa çalışır. Aydındır ki, Gürcüstan Rusiya ilə münasibətləri mümkün qədər düzəltməyə çalışsa da, bundan sonra da Avratlantik məkana inteqrasiya kursunu davam etdirəcək. Bunu Gürcüstan Respublikasının yaranmasının 100-cü ildönümü ilə bağlı keçirilmiş tədbirdə səsləndirilmiş bəyanatlar və baş tutmuş görüşlər də təsdiqləyir. Hər halda, İvanişvilinin yaxın adamlarından olan baş nazir Georgi Kvirikaşvili Gürcüstanın Avropa İttifaqı və NATO-ya üzv olmaq üçün hər gün çalışdığını bildirib. Tbilisidə keçirilmiş təntənəli mərasimdə iştirak edən Avropa Komissiyasının sədri Jan-Klod Yunker isə Gürcüstana «Aİ tərəfindən hərtərəfli dəstək» vəd edib. Söhbət xüsusilə Gürcüstana 85 milyon avroluq əlavə maliyyə yardımının ayrılmasından gedir. Yunker Gürcüstanın 2014-2018-ci illərdə Aİ-dən 597 milyon avro yardım aldığını da xatırladıb.
Gürcüstanın Avratlantik məkanla yaxınlaşması prosesinin dərinləşməsi və Gürcüstan-Rusiya münasibətlərinin normallaşması perspektivinin daha ciddi sual altına düşməsi fonunda diqqət çəkən məqamlardan biri də Ermənistan rəhbərliyinin İrəvanı Tbilisinin maraqları sırasında prioritet kimi təqdim etməyə çalışmasıdır. Ermənistanda ümid edirlər ki, İvanişvilinin hələ baş nazir olduğu dövrdə götürdüyü, sonradan Gürcüstanın növbəti hökumət başçıları İrakli Qaribaşvili ilə Georgi Kvirikaşvilinin davam etdirdikləri Ermənistanla yaxınlaşma kursu nəinki davam edəcək, hətta daha da güclənəcək.
Lakin Cənubi Qafqazda proseslərin obyektiv inkişafı Gürcüstan-Ermənistan əməkdaşlığının genişlənməsi üçün real imkanların olmadığını göstərir. Ən azı ona görə ki, Ermənistan iqtisadiyyatının «nəfəsinin kəsildiyini» nəzərə alsaq, belə imkan real görünmür. Əvəzində, Gürcüstan obyektiv səbəblərdən Azərbaycanın reallaşdırdığı nəhəng regional layihələrdə iştirakını davam etdirməkdə maraqlıdır.
Bu arada mayın sonunda Cənub Qaz Dəhlizinin də açılışı olub. Söhbət Azərbaycan qazını Gürcüstan və Türkiyə vasitəsilə Aİ ölkələrinə daşıyacaq boru xəttindən gedir. Gürcüstanın Azərbaycanla birgə iştirak etdiyi bir çox digər layihələrlə yanaşı, Cənub Qaz Dəhlizi də Bakı ilə Tbilisi arasında strateji müttəfiqliyi gücləndirəcək amildir. Heç şübhəsiz, hakimiyyətə kimi gəlib, kimin getməsindən asılı olmayaraq, bu həqiqəti Gürcüstanın istənilən rəhbəri nəzərə almaya bilməz.

"МЕЧТА" ИЛИ "ДВИЖЕНИЕ"
В Грузии набирают обороты протесты, поводом для которых стало убийство двух подростков. Протестующие первоначально выражали лишь возмущение пассивными поисками Генпрокуратурой убийц молодых людей. Однако вскоре протесты приняли политический характер, поскольку, во-первых, на митингах звучат требования отставки правительства и его главы Георгия Квирикашвили, во-вторых, активное участие в массовых акциях недовольства принимает партия экс-президента Михаила Саакашвили "Единое национальное движение" (ЕНД). Страсти не удалось успокоить ни отставкой генпрокурора, ни созданием парламентской комиссии по расследованию убийств подростков и степени вины силовых органов в нераскрытии этих преступлений.
К чему могут привести нарастающие акции протеста в Грузии? Можно допустить два возможных варианта: дело ограничится отставкой силовых министров или же приведет к смене власти в стране. Однако и в том, и в другом случае победителями могут оказаться сторонники Саакашвили, который живет за пределами страны из-за открытых против него на родине уголовных дел.
Отставка силовых министров - ключевых фигур из окружения Бидзины Иванишвили - может не только существенно ослабить политические позиции неофициального лидера страны, но и предоставить опальному президенту шанс на сворачивание ведущихся против него криминальных дел при новых главах силовых ведомств. В случае же, если волна народного недовольства вообще "затопит" правительство "Грузинской мечты", ЕНД вновь получит возможность вернуться на авансцену грузинской политики.
Эксперты не исключают, что подлинная цель охвативших Грузию протестов заключается как раз в смене правительства с возможным возвращением к власти партии Саакашвили. Кто преследует подобную цель - вопрос, как говорится, риторический. Тесные связи Саакашвили с ведущими западными центрами столь очевидны, что вполне можно допустить реализацию плана по возвращению к власти в этой южнокавказской стране самой евроатлантически ориентированной политической силы. Это выглядит особенно реальным на фоне периодически выражаемого США и Евросоюзом недовольства по поводу теневого управления Иванишвили и разворачиваемого в данный момент в Грузии широкого протестного действа.
Кто хозяин за столом?
Бидзина Иванишвили, бывший совладелец банка "Российский кредит" и самый богатый человек Грузии по оценке журнала Forbes (шесть лет назад его состояние составляло $6,4 млрд.), привел коалицию "Грузинская мечта" к победе на парламентских выборах 2012 года. С тех пор возглавляемое тогдашним руководителем страны Михаилом Саакашвили "Единое национальное движение" оказалось вытеснено на задворки грузинского политического пространства, сам экс-президент до сих пор находится на чужбине, а "Грузинская мечта" прочно удерживает бразды правления.
Основатель "Мечты" Иванишвили занимал пост премьер-министра с октября 2012-го по ноябрь 2013 года, после чего объявил об уходе из политики "скорее всего навсегда". Свое решение он объяснил исполнением взятой на себя миссии "выдворения с политической сцены Грузии Михаила Саакашвили".
Однако все последние годы, несмотря на избрание в Грузии в конце 2013 года нового президента - Георгия Маргвелашвили, именно Иванишвили продолжают считать как в Грузии, так и за ее пределами теневым лидером страны, фактическим главой государства, назначающим кадры, в частности премьер-министров и министров, определяющим ключевые направления внутренней и внешней политики. И вдруг в конце апреля текущего года Иванишвили заявил о своем намерении вернуться в большую политику. Вернее, премьер-министр Георгий Квирикашвили сообщил, что Иванишвили принял его предложение вернуться на занимаемый самим Квирикашвили пост председателя партии. Несколько позже в Тбилиси состоялся съезд правящей партии, на котором Иванишвили единогласно избрали председателем "Грузинской мечты".
Понятно, что говорить о возвращении Иванишвили в большую политику, что называется, по существу, не приходится, поскольку он никуда из нее и не уходил. С другой стороны, возникает резонный вопрос: что побудило миллиардера Иванишвили, фактического лидера "Грузинской мечты", вернуться к формальному руководству правящей партией?
Большинство грузинских экспертов, похоже, придерживаются мнения о том, что теневой лидер страны возвращается к руководству своей же партией из-за растущего внутрипартийного противостояния между различными группами. То есть цель Иванишвили - не допустить раскола "Грузинской мечты".
Для подобной версии, безусловно, есть серьезные основания. Недавно группа депутатов из "Грузинской мечты" открыто выступила против председателя парламента Ираклия Кобахидзе, обвинив его в оказании давления на сопартийцев в целях установления своего единоличного лидерства внутри правящей силы. Протестуя против спикера, депутаты поддержали в то же время необходимость утверждения единоличного лидерства Иванишвили и на формальном уровне. Не случайны в этой связи растущие внутри "Грузинской мечты" ожидания того, что с возвращением "хозяина" начнется обновление партии, будет проведена "чистка" в ее руководящих органах.
Между тем руководитель Кавказского института мира, демократии и развития Гия Нодия полагает, что, решив вернуться в политику, Иванишвили признал "собственный промах" и неэффективность модели "неформального правления". Ведь именно попытка экс-премьера сохранить контроль над страной посредством "менеджеров" стала причиной противостояния внутри правящей партии. С учетом того, что в последнее время конфликт серьезно обострился, миллиардер был вынужден подключиться к процессам официально, считает Нодия.
Однако в оппозиционных кругах превалирует иное мнение: возвращение Иванишвили вызвано не столько противоречиями внутри "Грузинской мечты", сколько растущим социально-экономическим кризисом в Грузии. На сей счет высказался, в частности, заклятый недруг Иванишвили - экс-президент Михаил Саакашвили, заявивший о том, что основатель "Грузинской мечты" возвращается в политику под влиянием "бархатной революции" в Армении. "Иванишвили напуган свержением олигархии в соседней Армении и не хочет допустить такого же сценария в Грузии", - написал Саакашвили на своей странице в Facebook.
Если о какой-либо связи между сменой власти в Армении и последними политическими решениями Иванишвили говорить с полной уверенностью все же не приходится, то сам факт ухудшения социально-экономической конъюнктуры в Грузии и, как следствие, снижения популярности "Грузинской мечты", действительно налицо. Грузинские избиратели не забыли, что Иванишвили, придя к власти в 2012 году, дал следующее обещание: после третьего года правления "Мечты" в Грузии наступит реальный экономический прорыв, который будет настолько ошеломительным, что даже жители Абхазии и Южной Осетии поспешат сами мирно вернуться под контроль Тбилиси. Однако экономического благоденствия в Грузии не наступило ни через три, ни через шесть лет, да и Абхазия с Южной Осетией все еще далеки от мысли отказаться от игр в независимость при всесторонней поддержке со стороны России.
С учетом этих факторов решение Иванишвили официально возглавить правящую партию, подтверждая мнение о том, что именно он является фактическим лидером не только "Грузинской мечты", но и всей страны, направлено на закрепление властных рычагов в его руках. К тому же в октябре в Грузии должны состояться парламентские выборы, и Иванишвили, разумеется, не прочь использовать свое "возвращение" для обеспечения нового успеха возглавляемой им политической силы. Ряд грузинских экспертов не исключают даже того, что Иванишвили, управляющий Грузией через своих ставленников, примет решение занять пост президента, и тогда появится возможность утвердить такой институциональный порядок в стране, который полностью будет отвечать властным интересам "Мечты" и ее лидера.
Между тем есть еще один фактор, который вполне мог побудить Иванишвили открыто взяться за штурвал правящей партии. Запад в последнее время неоднократно сигнализировал о своем недовольстве теневой ролью Иванишвили во властной системе Грузии. Поэтому нельзя исключать, что в возвращении миллиардера и экс-премьера к официальному руководству "Грузинской мечтой" сказался и фактор международного давления.
Стратегию менять нельзя
В связи с "возвращением" Иванишвили заинтересованные внешние центры пытаются спрогнозировать какие-либо корректировки в политической линии Тбилиси на международной арене. Очевидно, что Грузия хоть и выражает намерение наладить более-менее нормальный диалог с Россией, все же будет и далее идти евроатлантическим курсом. Об этом свидетельствуют также встречи и заявления, имевшие место в рамках празднования 100-летия Грузинской Республики.
Одно из ближайших к Иванишвили лиц, премьер-министр Георгий Квирикашвили заявил, что Грузия ежедневно работает над тем, чтобы стать членом Евросоюза и НАТО. А присутствовавший на торжествах в Тбилиси председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер пообещал Грузии "всяческую поддержку" со стороны ЕС. Речь идет, в частности, о выделении Грузии Евросоюзом дополнительной финансовой помощи в размере 85 млн. евро. При этом Юнкер напомнил, что в период с 2014 по 2018 год Грузия получила от ЕС 597 млн.
На фоне набирающего обороты грузино-евроатлантического сближения и, как следствие, дальнейшей бесперспективности урегулирования грузино-российских отношений обращает на себя внимание стремление армянских властей утвердить Ереван в качестве приоритетного интереса Тбилиси. Армения надеется, что курс на сближение с ней, взятый Иванишвили еще в период его премьерства и продолженный последующими главами правительств Грузии Ираклием Гарибашвили и Георгием Квирикашвили, будет не только продолжен, но и существенно усилен.
Однако объективное развитие процессов в Южно-Кавказском регионе демонстрирует отсутствие реального пространства для расширения сотрудничества Грузии с Арменией. Хотя бы потому, что этого пространства, с учетом практически бездыханной армянской экономики, не может быть в принципе. Зато Грузия объективно заинтересована в дальнейшем участии в реализуемых Азербайджаном крупных региональных проектах.
Под самый конец мая состоялось открытие Южного газового коридора (ЮГК) - системы трубопроводов, посредством которых азербайджанский газ будет поставляться через Грузию в Турцию и страны Евросоюза. Наряду со многими другими проектами, в которых Грузия участвует совместно с Азербайджаном, ЮГК обещает стать еще одним фактором укрепления стратегического союзничества между Баку и Тбилиси. Данное обстоятельство, несомненно, будет учитывать любое грузинское руководство, вне зависимости от приходящих или возвращающихся в него персоналий.