İTALYANSAYAĞI «NİKAH»
İyun düz sonunda, yəni 30-da "Şahdəniz" konsorsiumu bu layihədən «Mərhələ 2» üzrə çıxarılan Azərbaycan qazının bu ayın əvvəlində istismara verilmiş Transanadolu qaz kəməri (TANAP) ilə kommersiya nəqlinə başladı. «BP-Azerbaijan»ın məlumatına görə, «Mərhələ 2» üzrə qaz hasilatının zirvə həcmi ildə 16 milyard kubmetr təşkil edəcək. Yəni «Mərhələ-1» də nəzərə alındıqda bu müqavilə sahəsindən ümumi qaz hasilatı ildə 26 milyard kubmetr olacaq və gündə 120 min barel kondensat çıxarılacaq. "Şahdəniz" layihəsinin səhmdarları bildirirlər ki, Türkiyə bazarına əlavə qaz həcmlərinin ixracı üçün minimum tapşırıqlar çox uğurla və vaxtında başa çatdırılıb. Hazırda kiçik bir məsələ - Azərbaycan qazının Avropa bazarına çatdırılmasını nəzərdə tutulan vaxtda başlamaq qalıb.
Mübahisə «ulduzları»
"Şahdəniz" yatağından Azərbaycan qazının «Mərhələ 2» üzrə Avropaya ixracının başlanğıcı 2020-ci ilə elan edilib, lakin tarix ilin əvvəlindən ilin ikinci yarısına qədər dəyişir. Avropaya Xəzər regionundan "mavi yanacaq" nəqlin, məlum olduğu kimi, Transadriatik Boru Kəməri (TAP) təmin etməlidir və o, Cənub Qaz Dəhlizinin sonuncu bəndi hesab olunur. Qaz kəmərinin ümumi uzunluğu 878 km olacaq, bunun 550 km-i Yunanıstan şimal hissəsindən keçəcək, 215 km Albaniya ərazisinə, 105 km-i Adriatik dənizinə və 8 km-i İtaliya ərazisinə düşəcək.
"Hazırda TAP qaz kəmərinin tikintisi üzrə işlər 75% yerinə yetirilib. Qaz kəmərinin yunan hissəsinin tikintisi 2018-ci ilin noyabr ayında başa çatacaq. 2019-cu ilin ortalarına bütün mühəndis və test işləri sona çatacaq, qaz kəməri 2020-ci ildə ticarət əməliyyatları üçün hazır olacaq", - deyə Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov iyunda "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı iştirakçılarının XİN rəhbərlərinin Minskdə keçirilən qeyri-rəsmi iclasında bildirib.
Lakin hər şey belə sadə deyil... Əgər Yunanıstan və Albaniyada qaz kəmərinin tikintisi ilə bağlı indiyə kimi hər hansı bir problem və ya gecikmə baş verməyibsə, İtaliyada ekoloji və indi isə siyasi problemlər vaxtaşırı bu layihənin həyata keçirilməsində maneələr yaratmaqdadır.
Hətta İtaliyada kəmərin fiziki tikinti başlamazdan əvvəl TAP qaz kəməri çəkilməsi üzündən zeytun ağacların kəsilməsi problemi şişirdilmiş şəkildə güclü təbliğ edilirdi. Apuliya bölgəsinin hakimiyyət orqanları hətta nadir və qiymətli zeytun növlərini qorumaq üçün məhkəmə yolu ilə tikintini dayandırmağa çalışırdılar. Lakin ölkənin ondakı hökuməti məsələni fors-major olmadan həll edə bildi və İtaliya Konstitusiya Məhkəməsi bu regionda tikintiyə icazə verdi, TAP-ın təməli 2016-cı il mayın 17-də Yunanıstanda qoyuldu. İndi, demək olar ki, aradan iki il keçəndən sonra 2018-ci il aprel ayının sonunda İtaliyanın siyasi "5 ulduz hərəkatı"nın üç üzvü - senator Daniela Donno və konqresmenlər Leonardo Donno və Dieqo de Loresis prokurorluğu müraciət edərək, İtaliyanın Adriatik sahillərinin cənubunda qaz kəmərinin tikintisi ilə məşğul olan «TAP AG» şirkətindən şikayət ediblər.
"5 ulduz" nümayəndələrinin iddiasına görə, tikinti zonasının üç metrlik hasar ilə əhatələndirilməsi landşaftın saxlanılması üzrə İtalyan qanununu pozur. Bundan əlavə, qaz kəmərinin tikintisi üçün 448 zeytun ağacının yeri müvəqqəti olaraq dəyişdirilib ki, bu, sənədlərdə qeyd edildiyi kimi, yanvar və fevral aylarında deyil, aprel ayında edilib.
Siyasi çalar
İtaliyada may ayında baş verən siyasi böhran, nəticədə, kabinetin tərkibində dəyişikliklərə səbəb oldu ki, bu da TAP layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə öz təsirini göstərdi. Yeni qurulmuş koalisiya hökumətinin tərkibinə "5 ulduz hərəkatı"nın nümayəndələri və "Şimal Liqası" partiyasının nümayəndələri daxil olublar ki, onlar qaz kəməri layihəsini yenidən baxmaq niyyətlərini açıqlayıblar. Belə ki, "5 ulduz hərəkatı"nı təmsil edən İtaliya ekologiya naziri Serco Kosta 8 iyun 2018-ci il tarixdə bildirib ki, İtaliya üçün bu layihə hazırda " tamamilə mənasızdır".
"İtaliya enerji siyasətini və qaza ehtiyacını nəzərə alaraq, digər iki nisbətən böyük layihədə kimi, TAP layihəsində də iştirakına yenidən baxacaq", - deyə Kosta bildirib və əlavə edib ki, bu məsələ artıq gündəmə salınıb və prioritet ardıcıllıqla baxılacaq. Yeri gəlmişkən, bu "əhəmiyyətli hadisə" məhz TANAP-ın işə salınması (12 iyun 2018-ci il) ərəfəsində baş verdi, təbii ki, layihənin iştirakçısı olan ölkələr, eləcə də onların tərəfdaşları arasında mənfi reaksiyaya səbəb oldu.
Təəssüf ki, Kosta TAP-la bağlı mövqeyində tək deyil. Qaz kəmərinə qarşı boru kəmərinin keçəcəyi italyan əyalətlərinin qubernatorları da çıxış edir. Belə ki, bu günlərdə sözügedən Apulia əyalətinin qubernatoru qaz kəmərinin marşrutuna yenidən baxmağı tələb etmişdi. İtaliyanın cənub bölgəsinin "5 ulduz Hərəkatı"ndan olan naziri Barbara Lezzi bildirib ki, TAP lazımsız ekoloji risklər yaradır və İtaliyaya lazım deyil.
Əslində, TAP yalnız Cənubi Avropa ölkələrinin qazla təchizi üçün nəzərdə tutulmayıb. Gələcəkdə bu qaz kəmərinin tutumu iki qat artırılacaq və ildə 20 milyard kubmetrə qaldırılacaq. Bu, həm Avropaya ötürülən qaz həcmlərinin artması, həm də qitə yeni interkonnektorların tikintisi ilə təchizatın coğrafiyasının genişləndirilməsi deməkdir. Bu baxımdan, yeni hakimiyyətin layihə ilə bağlı belə qəti mövqe tutması ən azından qəribə görünür.
Avropa bazarında Rusiya qazının inhisarçı mövqeyi, belə görünür ki, İtaliyanı Avropanın qalan hissəsi ilə müqayisədə daha az narahat edir və çox güman ki, onlar "Qazprom"a və onun "Türk axını" kəmərinin ikinci qolu ilə qaz nəqlinə dəstək verirlər. Yeri gəlmişkən, Rusiya şirkəti ilə İtaliyanın «Eni S.p.a» şirkəti arasında Türkiyə, Yunanıstan və İtaliya ərazisindən qaz nəqli üzrə cənub marşrutunun təşkili barədə razılıq əldə olunub («Poseidon» layihəsi - red). Memorandum hələ 2017-ci ilin mart ayına imzalanıb və onda deyilir ki, sənəd "tərəflərin Rusiyadan Avropa ölkələrinə, xüsusilə İtaliyaya cənub dəhlizi ilə qaz nəqlinin inkişafında əməkdaşlığın perspektivlərində, həmçinin Rusiya qazının respublikaya nəqli üzrə müqavilələrin modernləşməsində maraqlı olduğunu əks etdirir".
Ümumavropa dəstəyi
Kostanın çıxışı ilə bağlı Bakı dərhal cavab olaraq dərhal bildirdi ki, TAP - İtaliya daxili işi deyil, Avropa miqyaslı layihədir və Avropa Komissiyasını İtaliya hökumətinə təsir etməyə çağırdı.
Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti Maroş Şefçoviç isə öz növbəsində TAP-ın ərazisindən keçdiyi ölkələrə, həmçinin investisiyaların cəlb edilməsi baxımından layihənin yerli icmalara açıq faydalarından, yeni iş yerlərinin açılmasından, istehlakçılar üçün enerjidaşıyıcıların qiymətinin azalmasından və daha az karbon qazı tullantısı yaradan iqtisadiyyata keçiddən bəhs etdi.
«Mən əminəm ki, Cənub Qaz Dəhlizinin bir hissəsi olan TAP-ın tikintisi üç milli hökumətin (İtaliya, Albaniya və Yunanıstanın) daimi dəstəyi sayəsində davam edəcək ki, 2020-ci ilə qədər Avropa Birliyini Xəzər regionunun qazı ilə təchizat etmək mümkün olsun», - deyə M.Şefçoviç bildirib.
İtalyan nazirinin bəyanatı Cənub Qaz Dəhlizi layihəsini fəal şəkildə dəstəkləyən ABŞ Dövlət Departamentinin diqqətindən yayınmadı. Birləşmiş Ştatlar, məlum olduğu kimi, ilk başdan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə və Rusiya qazından asılılığının azaldılmasına yönəlmiş Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsinə hər cür kömək edir.
ABŞ Dövlət katibinin enerji məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Sandra Oudkir bildirib ki, ABŞ TAP boru kəmərinin tikintisinə qarşı çıxan İtaliya siyasi dairələri ilə danışıqlar aparır. "Biz bu layihəni İtaliya da daxil olmaqla bütün Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələsində müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyinə onları inandırmaq niyyətindəyik. Biz əminik ki, bu layihəni, onun bütün iştirakçıları, o cümlədən onun vacibliyi ilə dolayı əlaqəsi olan ölkələr də dəstəklənməlidir", - S.Oudkir bildirib.
Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət nümayəndəsi baronessa Emma Nikolson TAP boru kəmərinin tikintisinin opponentlərinə müraciət edərək "onları ölkləri üçün necə gələcək görmək istədiklərinə qərar verməyə" çağırıb.
"TAP-ın tikintisinə gəldikdə isə, onun tikintisində İtaliyada baş verən proseslərdən ötrü müəyyən gecikmələr ola bilər, lakin bundan artıq heç nə edə bilməzlər",- deyə o vurğulayıb.
Yeni perspektivlər
Görünür, Avropa Birliyi və ABŞ tərəfindən təzyiqlər öz təsirini göstərdi, çünki İtaliya xarici işlər nazirinin müavini Qulelmo Pikki artıq öz ölkəsinin Transadriatik boru kəmərinin tikintisi maraqlı olduğu barədə açıqlama verib: "TAP İtaliya və Avropanın əhəmiyyətli infrastrukturunun bir hissəsidir. Biz təbii ki, onu ətraf mühit üçün mümkün olan nəticələri nəzərə alaraq işə salmaq istəyirik", - deyə nazir bildirib.
Dəyişən əhval və TAP boru kəmərinin yarada biləcəyi ekoloji problemlər barədə İtaliyada mütəmadi qaldırılan səs-küyün fonunda Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) layihənin maliyyələşdirilməsi üçün 500 mln. $ ayırması xoş sürpriz oldu. Yeri gəlmişkən, AYİB layihələrin qiymətləndirilməsi zamanı ətraf mühit məsələlərində olduqca sərt mövqesi ilə tanınır. Və bankın direktorlar şurası 4 iyul 2018-ci il tarixdə 500 mln. $ kredit verilməsi qərarını təsdiq etdi.
Kəmərinin tikintisinin maliyyələşdirilməsi üçün. Kredit üzrə benefisiar kimi «Trans Adriatic Pipeline AG» şirkət çıxış edir ki, onun səhmdarları SOCAR (20%), BP (20%), «Snam» (20%), «Fluxys» (19%), «Enagas» (16%) və «Axpo»dur (5%).
Yeri gəlmişkən, 2018-ci ilin may ayının sonuna Trans-Anadolu boru kəməri layihəsində 4,5 milyard avroya bərabər ümumi dəyərinin 3 milyard avrosu və ya tələb olunan vəsaitin 67% xərclənib. Amerika Birləşmiş Ştatları, Avropa Birliyinin siyasi dəstək verdiyi, eləcə də dünyanın ən böyük maliyyə institutlarının maliyyə dəstəyi təmin etdiyi bu layihənin həyata keçiriləcəyinə hər hansı bir şübhə ola bilərmi? Cavab aydındır.
Əlbəttə ki, ilk mərhələdə TAP qaz təchizatı həcmi kiçik olacaq və ildə 10 milyard kubmetr olacaq ki, bu, Avropa bazarında Rusiya qazı ilə rəqabət edə bilməz. Lakin gələcəkdə boru kəmərinin gücünün iki dəfə artması Avropa qaz bazarının balansını əhəmiyyətli dərəcədə dəyişə bilər, çünki Azərbaycanla birlikdə layihəyə Xəzər regionundan layihəyə yeni "mavi yanacaq" istehsalçıları cəlb edilə bilər.
Yeri gəlmişkən, Qazaxıstanda 2018-ci ilin avqust ayında keçiriləcək V Xəzər sammitində Rusiya, Azərbaycan, İran, Qazaxıstan və Türkmənistanın liderlərinin Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanı imzalanması gözlənilir. Konvensiyanın tərəflər tərəfindən razılaşdırılmış mətnində Xəzər dənizinin altı ilə sualtı kabellərin və boru kəmərləri çəkilməsinə icazə verilir. Uzun zamandır gözlənilən bu imzalanma baş verərsə, bu, Trans-Xəzər qaz kəmərinin həyata keçirilməsi üçün əlverişli imkan yaradır və Xəzərin şərq sahilinin qazının Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropaya yolunu açır.

MARRIAGE ITALIAN STYLE
On June 30, the Shah Deniz consortium started commercial deliveries of Azerbaijani gas from Stage-2 of this project through the Trans-Anatolian gas pipeline (TANAP) commissioned earlier this month.
According to BP-Azerbaijan, the peak volume of gas production from Stage-2 will be 16 billion cubic meters (bcm) per year. Given the volume of gas produced under the Stage-1, the annual total gas production from this contract area will be 26 bcm and 120,000 barrels of condensate per day (bcd).
Thus, according to the shareholders of the Shah Deniz Project, the minimum task for exporting additional volumes of natural gas to the Turkish market was completed in a successful and timely manner. Now it's required to ensure the timely delivery of Azerbaijani gas to the European market.
‘Stars’ of discord
The beginning of supplies of Azerbaijani gas from Shah Deniz Stage-2 to Europe is announced for 2020, but the terms vary from the beginning to the second half of the year.
The Trans-Adriatic Pipeline (TAP), which is considered to be the last link of the Southern Gas Corridor, is to ensure transportation of natural gas from the Caspian region to Europe. The total length of the pipeline is 878 km, of which 550 km will pass through the northern part of Greece, 215 km the territory of Albania, 105 km the Adriatic Sea, and the remaining 8 km the territory of Italy.
“Currently, the construction of the TAP gas pipeline is 75% complete. Construction of the Greek section will be completed in November 2018. In mid-2019, all engineering and test work will finish and the pipeline will be ready for commercial operations in 2020,” Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Elmar Mammadyarov said in Minsk at the informal meeting of foreign ministers of the member states of the Eastern Partnership Program.
However, everything is not that simple... There have not been any problems or delays in Greece and Albania regarding the construction of the TAP. In Italy, however, environmental and now political problems create regular obstacles in the implementation of this project.
Even before the construction works, Italian media created a hype around the alleged problem of cutting down olive trees along the TAP route. The authorities of the Puglia region even tried to block construction in court to preserve rare and valuable species of olive trees. However, the then government of Italy was able to resolve this issue without force majeure, when the Italian Constitutional Court permitted the construction in Puglia.
The foundation of TAP was laid on May 17, 2016 in Greece. Almost two years later, at the end of April 2018, three representatives of the Italian Five-Star Movement, Senator Daniela Donna, congressmen Leonardo Donno and Diego de Lorezis, filed a complaint with the prosecutor's office against TAP AG, which is building a gas pipeline in the south of the Adriatic coast of Italy.
According to representatives of the Five-Stars, the enclosure of the construction site with a three-meter fence is allegedly a violation of the Italian law on the preservation of the landscape. In addition, 448 olive trees were temporarily transplanted in April (not in January and February, as indicated in the documents) for the construction of the TAP.
Political motives
Political crisis that broke out in Italy in May ultimately led to a change in the composition of the Cabinet of Ministers, which contributed to the implementation of the TAP project. The newly formed coalition government of Italy, which included representatives of the Five-Stars Movement and the League of the North, announced their intention to revise the pipeline construction project. On June 8, 2018, Italian Minister of Environment Sergio Costa, representing the Five-Stars Movement said that the project was “absolutely meaningless” for Italy.
“Taking into account its energy policy and gas requirements, Italy will reconsider its participation in the TAP project, as well as in two other equally large projects,” Costa promised. He added that this issue was already on the agenda and would be considered as a priority. Incidentally, this “significant event” took place just before the launch of the TANAP (June 12, 2018) and, naturally, caused a negative reaction both among the countries participating in the project and among their partners.
Unfortunately, Costa was not alone in his position with respect to TAP. The governors of Italian provinces hosting the pipeline are also against the gas pipeline. Thus, the governor of the notorious province of Apulia recently demanded a revision of the pipeline route. One of the ministers of this southern Italian region, Barbara Lezzi (Five-Stars), said that the TAP creates unnecessary environmental risks and Italy does not need it.
In fact, TAP is designed to provide gas not only to the countries of Southern Europe. In the future, the pipeline capacity is expected to double reaching 20 bcm per year. This means both an increase in the volume of gas supplies to Europe, and an expansion of the geography of supplies through the construction of new interconnectors on the continent. In this context, categorical position of the new Italian authorities regarding this project seems at least strange.
Italy, apparently less than the rest of Europe, is worried about the issue of the monopoly of Russian gas in European market, and it most likely decided to bet on Gazprom and its gas supplies through the second branch of the Turkish Stream pipeline. By the way, Gazprom and the Italian Eni S.p.a already have an agreement on the organization of a southern route for gas supplies through the territory of Turkey, Greece, and Italy (the so-called Poseidon Project, R+). Memorandum of Understanding was signed in March 2017 and “reflects the interests of the parties in analysing the prospects for cooperation in the development of the southern corridor of gas supplies from Russia to Europe, particularly to Italy, and in the upgrade of contracts for the supply of Russian gas to the republic.”
European support
In response to Costa's statements, Baku immediately announced that the TAP was not an internal issue of Italy but a European-wide project, and appealed the European Commission to intervene and influence the Italian government.
Vice President of the European Commission for Energy Union Maroš Šefčovič pointed out obvious dividends from the TAP project for the countries through which it will pass, as well as for transit countries and their local communities in terms of attracting investments, opening additional jobs, energy for consumers and transition to an economy with lower carbon emissions.
“I believe that the construction of the TAP, which is a European part of the Southern Gas Corridor (SGC), will continue thanks to the continued support of the three national governments (Italy, Albania, Greece) to ensure the supply of gas from the Caspian region to the EU by 2020,” Šefčovič said.
The U.S. Department of State, which has been actively supporting the SGC project, did not ignore the statement of the Italian minister. It is known that the U.S. had always contributed as much as possible to the implementation of the SGC project to ensure the energy security of Europe and reduce dependence on Russian gas.
Deputy Assistant Secretary for Energy Dimplomacy, Sandra Oudkirk, said that the U.S. was negotiating with Italy's political circles opposing the construction of the TAP. “We intend to convince them, since this project is of exceptional importance for energy security in Europe, including Italy itself. We are convinced that this project should be supported by all participants, including the countries that have an indirect link with it because of its importance,” S. Oudkirk said.
Trade Envoy of the UK Prime Minister to Azerbaijan, Baroness Emma Nicholson, appealed to the opponents of the TAP to “decide what future they want for their country.” “As for the construction of TAP, there may be some delays in its construction due to the processes taking place in Italy, but no more,” she said.
New perspectives
Apparently, the pressure from the EU and the U.S. had an effect, as Italian Deputy Foreign Minister Guglielmo Picchi has already stated his country's interest in building the TAP. “TAP is part of an important infrastructure for Italy and Europe. We want to put it into operation, taking into account the possible consequences for the environment,” the minister stated.
Amidst changing moods and environmental problems that are periodically raised in Italy, which the TAP gas pipeline allegedly could create, the decision of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) to allocate $500 million to finance the project was a pleasant surprise. EBRD is known for a rather tough position in environmental matters when evaluating projects. Nevertheles, on July 4, 2018, the EBRD Board of Directors approved a loan of $500 million to finance the construction of the gas pipeline. The beneficiary of the loan is Trans Adriatic Pipeline AG, whose shareholders are SOCAR (20%), BP (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagas (16%), and Axpo (5%).
By the way, as of the end of May 2018, the TANAP project costs reached €3 out of €4.5 billion, or 67% of all required funds. There should be no doubt that the project will be implemented with the political support of the U.S., the EU, and financial support from the world's largest financial institutions.
Of course, the volumes of gas supplied by TAP at the first stage are small and 10 billion cubic meters per year will not be enough to compete with Russian gas on the European market. However, doubling the capacity of the gas pipeline in the long term can significantly change the alignment in the European gas market, since along with Azerbaijan, new producers of natural gas from the Caspian region may be involved in the project.
By the way, it is expected that the leaders of Russia, Azerbaijan, Iran, Kazakhstan, and Turkmenistan will sign the Convention on the legal status of the Caspian Sea at the 5th Caspian Summit scheduled for August 2018 in Kazakhstan. The text of the convention agreed upon by the parties permits the laying of submarine cables and pipelines along the Caspian seabed. If the document is signed as expected, it will create a good opportunity for the implementation of the Trans-Caspian gas pipeline project and open the way to Europe for gas from the eastern coast of the Caspian Sea through the Southern Gas Corridor.