CİSMANİ DÜNYANIN QAVRAYIŞI
Təsviri incəsənət musiqi kimi ruhumuzun ən incə telinə toxunmağı bacarır, mənaların çuğlaşması və gizli fikirlər axtarışı təfəkkürümüzü ovsunlayır, onu başqa ölçüyə keçməyə məcbur edir. Bəziləri incəsənəti gözəlliyin təzahürü sayır, digərləri isə onun nümunələrinin ən yaxşılarından ilham alırlar. Bakılılara və şəhərin qonaqlarına təqdim olunan "Bədən mənzərələri" sərgisi bu iki qavrayış üsulunu özündə ahəngdar şəkildə birləşdirməklə dərin məna ilə estetik gözəlliyin sintezini yaradır.
Sərgi müəlliflərinin əsas məqsədi bədən fiqurasının xarici təsviri, mülayim ton qamması və kompozisiya qabarıqlığı vasitəsilə insanın mahiyyətini göstərməkdir.
Təbiətdə hər şey canlıdır. Allahın yaratdığı ən ali varlıq olan insan isə təbiətin ayrılmaz bir hissəsidir. Rəssamlar  Eldar Qurban, Əmrulla İsrafilov, Aida Mahmudova, Niyaz Nəcəfov, Mir Nadir Zeynalovun işləri qarşılarına qoyduqları mövzunu olduqca aydın əks etdirir. İnsan bədəninin gözəlliyi, ətrafımızdakı dünya, incəsənət vasitəsilə yaratmaq və özlərini ifadə etmək imkanı yaradıcılar üçün düşüncə qidası verir. Təbiət mənzərələri ilə insan bədəni cizgilərinin cəsarətli uzlaşdırılması, bədən cizgilərinin zərifliyinin boyalarla zəngin təbiət mənzərələrinə qarşı qoyulması İçərişəhərdə yerləşən «YAY» qalereyasında nümayiş etdirilən parlaq və mübahisəli işlərin yaranmasına gətirib çıxarıb.
Azərbaycanın əməkdar rəssamı,  Rəssamlar İttifaqının və Teatr Xadimləri İttifaqının üzvü, "Yeni Era" Dünya Rəssamlar Akademiyasının həqiqi üzvü, akademik Eldar Qurbanın "Yuxu" və "Ulduzlarla oynayan qız" əsərləri xüsusi diqqəti cəlb edir, bizi gündəlik həyatdan sirlər dünyasına aparır.
"Sərgi ən xoş təəssüratlar oyadır və mən bura aldığım dəvətə görə çox minnətdaram", - deyə «R+»a müsahibəsində Eldar Qurban bildirib.
- Əlbəttə, insan təbiətin bir hissəsidir, onlardan birinin digəri olmadan mövcudluğu mümkün deyil. "Ulduzlarla oynayan qız"  işimdə mən obrazlı şəkildə Kainatda yerləşən və ulduzlarla oyuna başı qarışmış səmavi bir qız təsvir etmişəm. İkinci əsərim "Yuxu"da isə, əksinə, dərin yuxuya dalmış gerçək bir Yer qadını təsvir etmişəm. Kətanlarımda təsvir edilən qadınların hamısı həyatdan götürülüb. Əgər obraza hansısa bir müəyyən daxili duyğular vasitəsilə daxili məzmunu ötürmürsənsə, onda portret natamam olar", - deyə rəssam bildirir.
E. Qurbanın fikrincə, rəssamlıq Yaradanın dünya içində ən yüksək səviyyədə yaratdığı bir dünyadır. "Bu qüsursuz dünyanı yaradan Allahdır, onun sevimli bəndələri olan biz isə bu gözəlliyi öz yaradıcılığımız vasitəsilə çatdırmalıyıq. Razılaşın ki, təsviri incəsənət olmadan, həyat adi və yeknəsəq görünərdi. Buna görə də, mənim anlayışımda rəssamlar Allahın izni ilə həyatı zənginləşdirir, rəng və assosiasiyalar vasitəsilə ona öz dünya qavrayışlarını verirlər. Hər bir kətan ayrı bir dünyadır və başqasını təkrarlamamalıdır.
Sərgidə yalnız beş rəssamın əsərləri təqdim olunur. Hər birinin mövzuya öz baxışı, öz yanaşması var və buna görə də işlər maraqlıdır - hər biri özünəməxsusdur. Hər bir tamaşaçı öz zövqünə uyğun gələn və onu düşünməyə vadar edən rəssamın yaradıcılığı ilə maraqlanır. Sərginin bütün iştirakçılarına uğurlar arzulayıram ", - deyə rəssam yekunlaşdırıb.
Uğurlu rəng təcrübəsi kimi - məsələn, otların bənövşəyi rəngdə təsvirini, qara tonlarda ulduzlu göyü və ya yaşıl palitrada ağac gövdəsini göstərmək olar. Cəsarətli, parlaq və yenidir. Bir sıra əsərlərdə izlənilən təmkinli erotizm çılpaq insan orqanlarının fraqmentlərindən ibarətdir, məsələn, rəssam Niyaz Nəcəfovun işində insan ağacla çuğlaşmış şəkildə təsvir edilib.
"Hesab edirəm ki, ziyarətçilər mənim işlərimi özlərinə uyğun şəkildə şərh edəcəklər və bu, ən doğru izah olacaq. Axı, hər şeyin, əslində, necə olduğunu heç kim bilmir: nə mən, nə də başqa kimsə. Mən dünyanın bir hissəsində yaşayıram, Parisdə işləyirəm, Bakıda anadan olmuşam. Məni dünyanın digər hissəsində unutmadıqlarına və mənim əsərlərimi sərgidə təqdim etdiklərinə görə təşəkkür edirəm ", - deyə Niyaz Nəcəfov fikirlərini bizimlə bölüşdü.

ВОСПРИЯТИЕ ТЕЛЕСНОГО МИРА
Искусство, подобно музыке, способно дотронуться до тончайших струн нашей души, а переплетение смыслов и поиск потаенной мысли завораживают наш разум, заставляя его перенестись в другое измерение. Одни относят искусство к проявлению красоты, другие же черпают вдохновение из лучших его образцов. Выставка "Телесные пейзажи", представленная вниманию бакинцев и гостей, гармонично сочетает в себе эти два способа, создав синтез эстетической красоты с глубоким смыслом.
Пожалуй, этот вопрос возникает у каждого посетителя экспозиции при знакомстве с работами художников. Главной задачей, стоящей перед создателями "телесных пейзажей", стало выявление сущности человека через внешнее описание фигур, через умеренную тоновую гамму и стильную выверенность композиции.
В природе все живое. Человек, высшее создание Бога, является неотъемлемой частью природы. Так считают художники Эльдар Гурбан, Амрулла Исрафилов, Аида Махмудова, Нияз Наджафов, Мир Надир Зейналов, чьи работы вполне ясно отражают заданную тематику. Красота человеческого тела, мир вокруг нас и возможность создавать и выражать себя через искусство дают пищу для размышлений творцам. Смелое переплетение очертаний человеческого тела с природными ландшафтами, противопоставление изящества изгибов тела богатой красками природе привело к созданию ярких и неоднозначных работ групповой выставки в галерее "YAY", расположенной в уютном уголке нашего города - Ичеришэхэр.
Особое внимание привлекают работы заслуженного художника Азербайджана, члена Союза художников и Союза театральных деятелей, действительного члена Академии художеств мира "Новая эра", академика Эльдара Гурбана "Сон" и "Девушка, играющая со звездами", которые уводят нас от повседневности в мир тайн и поиска ответов на вечные вопросы.
"Выставка оставляет самые приятные впечатления, и я очень благодарен за приглашение принять участие в ней, - сказал в беседе с R+ Эльдар Гурбанов.
- Несомненно, человек является частью природы, и существование одного без другого невозможно. В моей работе "Девушка, играющая со звездами" я изобразил небесную, неземную девушку, которая образно находится над Вселенной и увлечена игрой со звездами. На втором портрете "Сон", наоборот, мной изображена абсолютно земная женщина, погрузившаяся в глубокий сон. Все образы женщин, изображенных на моих холстах, взяты из жизни. Но портрет неполный, если ты не передаешь внутреннее содержание образа через какие-то определенные внутренние ощущения", - говорит художник.
Как считает Э.Гурбанов, живопись - это мир в мире, созданном Всевышним. "Бог - главный творец, сотворивший этот безупречный мир, а мы, его любимчики, должны передать это прекрасное через свое творчество. Ведь, согласитесь, без изобразительного искусства жизнь казалась бы обыденной и однообразной. Поэтому художники, в моем понимании, с позволения Аллаха обогащают ее, привнося свое мироощущение через краски и ассоциации. Каждый холст - это отдельный мир, который не должен повторить другой. На выставке представлены работы только пяти художников. У каждого из нас свое видение тематики, свое мышление, свой подход и поэтому работы интересны - каждая по-своему. Каждого зрителя привлекает творение художника, которое соответствует его вкусу и заставляет задуматься. И я желаю всем участникам выставки дальнейших успехов", - резюмировал художник.
Искусный эксперимент цветов - к примеру, отображение травы в фиолетовом цвете, звездного неба в черных тонах или ствол дерева в зеленой палитре. Смело, ярко, ново. Сдержанная эротичность же, которая прослеживается в ряде работ, состоит из фрагментов обнаженных человеческих тел, например, как в работе художника Нияза Наджафова с изображением человека в сплетении с деревом. "Думаю, посетителю будет лучше истолковать мои работы по-своему, и это будет самым правильным объяснением. Ведь как там все на самом деле, никто не знает: ни я, ни кто-либо другой. Я живу в одной части планеты, работаю в Париже, родился в Баку. Выражаю благодарность, что в другой части планеты не забыли обо мне и представили мои работы на выставке", - поделился с нами Нияз Наджафов.