TURİSTLƏRİ PAYIZDA SAYARLAR
Azərbaycanda son üç ildə müşahidə olunan turist bumu yerli istirahət sektorunun inkişafı üzrə seçilmiş strategiyanın doğruluğunu göstərir. Eyni zamanda başa çatmaqda olan yay mövsümünün statistikası göstərir ki, regionda müşahidə olunan yüksək rəqabət şəraitində Azərbaycan mehmanxanaları və turoperatorları sakit dayana bilməz, əksinə xidmət səviyyəsinin artırılması, qiymətlərin aşağı salınması və ölkədəki istirahət imkanlarının daha aktiv şəkildə reklam edilməsi üçün daha çox səy göstərilməlidirlər.
Balansın profisiti
Yaranan ənənəyə əsasən, sentyabr ayının sonlarında Azərbaycanda turizm mövsümü yekunlaşır və bu, ayın 27-də dünyanın bütün ölkələri və BMT tərəfindən dəstəklənən Dünya turizm günü ilə əlaqələndirilir. Beləliklə, sentyabrın əvvəlinə olan ilkin məlumatlar 2018-ci ilin turizm mövsümünün uğurla başa çatdığını göstərir: xarici turistlərin sayı artıb, turizm xidmətləri balansı profisitinin göstəriciləri artıb və turist axınının coğrafiyasında şaxələndirmə meyli müşahidə olunub.
Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2018-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycana 193 ölkədən, təxminən, 2 milyon xarici vətəndaş və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib ki, bu da keçən ilə nisbətən 8,5 faiz çoxdur. Bu zaman artım dinamikası əminliklə dünyanı orta statistikasını ötür. Belə ki, BMT yanında Dünya Turizm Təşkilatının (UNWTO) məlumatlarına görə, ötən il dünyada səyahət edənlərin sayı 1,3 milyarda çatıb ki, bu da son 7 il üzrə ən yaxşı göstəricidir. 2016-cı ilə nisbətən artım 7% təşkil edib. UNWTO-nun 2018-ci il üzrə proqnozları bir qədər aşağıdır - artımın 4-5% ətrafında olacağı gözlənilir.
Ötən ilin yekunlarına görə, ölkəyə 2,7 milyon turist gəlib. Bu, göstəricilər yetərincə uğurlu olan 2016-cı ilin göstəricilərindən 20 faiz çoxdur. Hətta xarici turist axınının artım sürətinin azalmasına baxmayaraq, Azərbaycan əvvəlki kimi postsovet məkanının ilk üç lider ölkəsi sırasındadır və Cənubi Qafqazda yalnız Gürcüstandan geri qalır, bu ölkəyə cari ilin yanvar-avqust aylarında, təxminən, 5,9 milyon xarici turist gəlib, bu, 2017-ci ildəkindən 12,2% çoxdur.
Qeyd edək ki, «Bloomberg» ekspertləri dünyanın ən sürətlə inkişaf edən turizm istiqamətləri sırasına Türkiyə, Gürcüstan, Makedoniya və İslandiya ilə yanaşı Azərbaycanı da daxil ediblər. Ölkəmizə qarşı qlobal marağın artdığını sübut edən mühüm markelərdən biri kimi onlar dünyanın ən böyük turizm şirkətlərindən biri olan «Intrepid Travel» şirkətinin xətti ilə Azərbaycandakı mehmanxanaların bron edilməsinin 3 dəfə artdığını göstərirlər. Özü də, xarici turistlər Azərbaycan paytaxtına daha böyük maraq göstərirlər.
"Bakı özündə köhnə və yeni xüsusiyyətləri birləşdirir: qədim şəhərin daş döşənmiş küçələrində bazar piştaxtaları yerləşir və yaxşı qorunan tarixi binalar var, «Flame Towers»i isə «Bürc Xəlifə» ruhunda müasir bir memarlıq möcüzəsi hesab etmək olar",- deyə dünyanın ən qədim turizm şirkəti (1758-ci ildə qurulmuş) «Cox&Kings»in baş əməliyyat direktoru Uorren Çenq «Bloomberg»ə bildirib.
Ölkənin istirahət sahəsinin inkişafının müsbət dinamikasının digər vacib sübutu budur ki, Azərbaycan artıq ardıcıl üçüncü ildir ki, turizm xidmətləri balansında önəmli profisitə nail olur. Azərbaycan Mərkəzi Bankının məlumatına görə, 2018-ci ilin birinci yarısında bu göstərici 223,4 milyon dollar təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövründəkindən 19,9 faiz çoxdur. Bu müsbət meyil ardıcıl olaraq üçüncü ildir ki, müşahidə edilir.
Beləliklə, xarici turistlər Azərbaycanda azərbaycanlıların xaricdə xərclədiklərindən nisbətən daha çox pul sərf edirlər. Beləliklə, ölkəmiz əsas strateji vəzifələrindən birini - turizm sektorunun sabit xarici valyuta mənbəyinə çevirmək məsələsini həll etməyə yaxınlaşıb.
"ASAN Viza" elektron sisteminin tətbiqi ilə viza rejiminin sadələşdirilməsi, həmçinin manatın devalvasiyasına görə mehmanxana xidmətlərinin qiymətinin azalması da Azərbaycanın istirahət sektorunun incoming turizm istiqamətinə yönəlməsində mühüm rol oynayıb.
Xarici səyahətçilərin Azərbaycana gəlməsi turistlərin cəlb edilməsi baxımından perspektivli olan bir sıra region ölkələri ilə hava əlaqələrinin genişləndirilməsi sayəsində də asanlaşıb. Yaxın perspektivdə "Azərbaycan Hava Yolları" QSC (AzAL) Bakıdan yeni istiqamətlər açmağı planlaşdırır. Bunun nəticəsində 2020-ci ildə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun sərnişin trafiki illik 7 milyon sərnişini keçməlidir.
Yaxın Şərq böhranı
Viza rejiminin sadələşdirilməsi, həmçinin aviareyslərin optimallaşdırılması bu yay mövsümündə Azərbaycana turist axınının artmasına gətirib çıxardı. «2017-ci ildə Azərbaycana xaricdən gələn turistlərin əsas axını ərəb dünyasından idi. Bu, Azərbaycan ilə ərəb ölkələri arasında yeni birbaşa aviareyslərin açılması ilə izah edilir. Küveyt, Oman, Səudiyyə Ərəbistanı kimi ölkələrdən gələn turistlərin artması müşahidə edilir»,- deyə Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının (AzTA) sədri Nahid Bağırov qeyd edib.
Belə ki, bu ilin yanvar-avqust aylarında ərəb ölkələrindən gələn qonaqların sayı 2,2 dəfə artıb: Səudiyyə Ərəbistanı və Bəhreyndən - 2,4 dəfə, Qətərdən - 1,9 dəfə, İraqdan - 19 faiz, Omandan - 9,5 faiz artım müşahidə edilib. Ümumiyyətlə, demək olar ki, Azərbaycana gələn hər beşinci şəxs Fars körfəzi ölkələrindən və Yaxın Şərqin digər ölkələrindən olub. Maraqlıdır ki, ərəb ölkələrindən gələn qonaqlar Bakının görməli yerlərinə baxmaqla məhdudlaşmır və Azərbaycanın regionlarında turizm marşrutlarını fəal araşdırırlar. AzTA başçısının sözlərinə görə, qonaqların ən çox istədiyi istiqamətlər sırasına Qəbələ və Quba-Qusar zonaları, həmçinin Şamaxı və Şəki-Zaqatala zonaları daxildir.
"Viza prosedurlarının sadələşdirilməsindən əlavə, mənim fikrimcə, Ərəb turistlərinin Azərbaycana artan axını ölkəmizə böyük maraqla bağlıdır. Bu maraq Azərbaycanda müasir infrastrukturun mövcudluğu, zəngin və çeşidli milli mətbəx, eləcə də insan amili ilə stimullaşdırılır. Mənim şəxsi məlumatlarıma görə, bir çox ərəb ailələri ölkəmizə ildə bir neçə dəfə səfər edirlər", - deyə Azərbaycanın Dubaydakı ticarət nümayəndəsi Elnur Əliyev deyir.
Ancaq bununla belə ötən yay mövsümündə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən (BƏƏ) və İrandan gələn turistlərin axınında əhəmiyyətli bir azalma müşahidə edilib. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ölkəyə BƏƏ-dən gələn turistlərin sayı 5,6%, İrandan gələnlərin sayı isə 25,4% azalıb. İran İslam Respublikasından gələn qonaqların sayının azalması əsasən beynəlxalq sanksiyalar rejiminin sərtləşməsindən və yaranmış iqtisadi çətinliklərdən qaynaqlanır. BƏƏ-dən turist axınının aşağı düşməsini izah edən AzTA rəhbəri qeyd edib ki, bu, regionda Fars körfəzinin zəngin ölkələrindən gələn turistlərin cəlb edilməsi üzrə artan rəqabətlə bağlıdır. Xüsusilə, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən gələn turistlər ən çox maraq doğurur - fəal səyyahdırlar və ən ödənişqabiliyyətlilər sırasındadırlar. «Ərəb turisləri bazarı uğrunda rəqabət çox yüksəkdir və bir çox ölkələr - ilk növbədə, Qazaxıstan, Gürcüstan, Türkiyə, Rusiya, Balkan dövlətləri ərəb ölkələrindən gələn turistlər üçün ən yaxşı şərait yaratmaq üzrə səy göstərirlər, onları ölkələrinə cəlb edirlər. Bu yaxınlarda Azərbaycan BƏƏ vətəndaşları üçün viza rejimini sadələşdirdi və mən hesab edirəm ki, bu, bizə itirilmiş mövqeləri bərpa etməyə imkan verəcək", - deyə Bağırov bildirib.
Xəzər kruizi
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, cari turizm mövsümündə Rusiyadan və digər MDB ölkələrindən gələn turistlərin 5,5% artması müşahidə olunub (ümumi 734 min nəfər olub). 2018-ci ilin yanvar-avqust aylarında Avropa Birliyi ölkələrindən Azərbaycana gələn gələn turistlərin sayı 8% artaraq 77 min nəfərə çatıb. Buna baxmayaraq, bu baxımdan Azərbaycan qonşu Gürcüstandan əhəmiyyətli dərəcədə geri qalır, qonşu ölkəyə bu il Avropa Birliyi və MDB ölkələrindən bir neçə milyon qonaq gəlib.
«Bunun əsas səbəblərindən biri qiymət amilidir: Azərbaycanda turizm xidmətlərinin qiyməti bir xeyli yüksəkdir, bu gün Gürcüstanda və Türkiyədə istirahət etmək Azərbaycana baxanda daha ucuzdur», - deyə tanınmış iqtisadçı professor Əli Ələzzayev bildirib.
Öz növbəsində AzTA İdarə Heyətinin sədri Nahid Bağırov hesab edir ki, Rusiyada Azərbaycanın turizm məhsullarının reklamı və promouşonu üzrə işləri əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq lazımdır ki, bu, onları daha tanınan və cəlbedici etsin. "Bununla yanaşı, Rusiya və Azərbaycan subyektləri arasında birbaşa aviareyslərin inkişaf etdirilməsi lazımdır: iki ölkə arasında çarter reyslərinin təşkilinə özəl kapital cəlb olunmalıdır, yalnız dövlət aviaşirkətlərinə ümid bağlamaqla iş bitmir ", - deyə AzTA-nın rəhbəri bildirib.
Bir sıra Rusiya turizm agentliklərinin nümayəndələri də Azərbaycanın təklif etdiyi turizm məhsullarının bəzi seqmentlərində əhəmiyyətli dərəcədə uyğunsuzluq olduğunu qeyd edirlər. Rusiyanın milli turoperatoru ALEAN-a görə, tələbat baxımından birinci yeri (tələbatın, təxminən, 70%-ni) Azərbaycanın balneoloji kurortları, ilk növbədə, Naftalan tutur.
İkinci yerdə - ekskursiya turları və dağ turizmi (30%) gəlir. Rusiyanın «TurStat» analitik agentliyinin 2018/2019-cu ilin qış mövsümü turist səfərlərinin təhlili əsasında tərtib etdiyi reytinqə əsasən, Azərbaycanın «Şahdağ» xizək kurortu Rusiya sakinləri arasında MDB ölkələrindəki xizək kurortları üzrə ən populyar üç kateqoriyaya daxil olub. İlk onluqda Qəbələ yaxınlığındakı "Tufandağ" da var - 9-cu yeri tutur.
Rusiyada çimərlik turizminə də böyük tələbat müşahidə edilir, lakin Azərbaycanda bu seqmentdə keyfiyyətli xidmət göstərilməsi və əlverişli qiymətlər təklifi üzrə qonşu Gürcüstan və Türkiyə ilə müqayisədə çox geridir. "Çimərlik turizm seqmentindəki tələbata bir neçə amil təsir edir - onların içində əsas amil odur ki, Azərbaycan sahillərində klassik anlamda çimərlik hoteli cəmi bir neçədir və onlar da çox vaxt ya yerli turistlər tərəfindən, ya da müxtəlif festivalların və idman tədbirlərinin iştirakçıları tərəfindən tutulur",- deyə «ICS Travel Group» turoperator şirkətinin PR direktoru Anna Filatovskaya bildirib.
Bununla yanaşı, Rusiya istiqamətinin fəal mənimsənilməsi son dərəcə vacibdir. "TurStat" analitika agentliyinin bir məlumatı xüsusi diqqəti çəkir ki, Azərbaycan rusiyalı turistlər arasında ən populyar ölkələrin sırasında 15-ci yeri tutur. 2018-ci ilin yanvar-iyun aylarında rusiyalıların Azərbaycana səfərlərinin sayı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 7% artaraq 349 minə çatıb.
Turizm sahəsində regional əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün bir sıra başqa, hazırda istifadə edilməmiş imkanlar da mövcuddur. Xəzər dənizində Azərbaycanla birgə kruiz turizmi təşkil etmək məsələsində Rusiya və Qazaxıstanla əməkdaşlıq çox perspektivli görünür.
"Xəzərin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın imzalanması Azərbaycanda turizmin inkişafı üçün əlavə stimul ola bilər. Xüsusilə, bu addım bizə digər Xəzəryanı ölkələrlə birgə turlar istiqamətində, məsələn, dəniz gəzintilərini təşkil etmək sahəsində birgə işləməyə imkan verəcək. Lakin Xəzər dənizində kruiz turizmi yaratmaq məsələsi hələ layihə mərhələsindədir və əgər 2019-cu ildə Xəzər dənizində kruiz turizmi məsələsi həll edilsə, bu növ yalnız 2020-ci ildə populyarlıq qazanacaq ", - deyə Nahid Bağırov ehtimal edir.
Öz növbəsində, region ölkələrinə turist axınının artması Azərbaycan, Türkiyə və Qırğızıstanın da Qazaxıstanın təşəbbüs qaldırılmış vahid «İpək Yolu» turizm multivizasını tətbiq edilməsi layihəsinə qoşulmasına imkan verərdi.
"Biz Türk Şurası tərəfindən təsdiqlənmiş turist marşrutlarında səyahət edən xarici turistlər üçün viza rejiminin - «İpək Yolu» vizasının qarşılıqlı tanınması məsələsi üzərində də işləyə bilərik. Belə bir mexanizmin tətbiqi Şengen vizasının analoqu olacaq, lakin yalnız turizm təyinatlı olacaq", - deyə Qazaxıstanın mədəniyyət və idman naziri Arıstanbek Muxamediulı bildirib.
Bir sözlə, turizmin inkişafı üçün kifayət qədər perspektivlər var və regional səviyyədə inkişaf etməklə, Azərbaycan turizm sənayesinin də artım dinamikasını sürətləndirmək olar.

Bloomberg listed Azerbaijan as one of the ten most rapidly growing tourist destinations
The tourist boom observed in Azerbaijan over the past three years indicates that the strategy chosen for the development of national recreational sector was indeed right. According to statistical data for the past summer season, given the high competition in the region, Azerbaijani hotels and tour operators should put more efforts to increase the level of service, lower prices and launch a more active advertising campaign.
Balance surplus
According to the tradition established in Azerbaijan, the results of the tourist season are reviewed at the end of September, which coincides with the UN-supported World Tourism Day celebrated globally on September 27. So, a preliminary analysis shows that the tourist season of 2018 was quite positive: the number of foreign tourists increased, tourist services sector showed a surplus with a tendency to diversify the geography of tourist flow.
In particular, according to the State Statistics Committee, nearly 2 million foreign nationals and stateless individuals from 193 countries visited Azerbaijan during January-August 2018, which is 8.5% higher than last year. At the same time, the growth dynamics surely exceeds the world average statistics. Thus, according to the United Nations World Tourism Organization (UNWTO), last year the number of travellers in the world reached 1.3 billion, which is the best indicator in the last 7 years. The increase in relation to 2016 was 7%. UNWTO forecasts for 2018 are somewhat modest - growth is expected to be around 4-5%.
At the end of 2017, 2.7 million tourists visited Azerbaijan, which is 20% more than in 2016, which was also a very successful accomplishment. Even considering the slowdown in the growth rate of external tourist traffic, Azerbaijan still ranks among the top three leaders of the post-Soviet region, and is the second in the South Caucasus after Georgia, which granted access to about 5.9 million foreign tourists in January-August 2018, which is 12.2 % more than in 2017.
Incidentally, Bloomberg included Azerbaijan (along with Turkey, Georgia, Macedonia and Iceland) among the ten most rapidly growing tourist destinations in the world. As one of the important markers indicating a growth of global interest in our country, Bloomberg indicates that booking hotels in Azerbaijan through one of the largest travel companies of the world, Intrepid Travel, has tripled. Moreover, foreign tourists show the greatest interest in the capital of Azerbaijan. "Baku is a fascinating hodgepodge of old and new. Its cobbled Old Town streets are lined with market stalls and well-preserved buildings, while the Flame Towers downtown are a modern architectural marvel in the vein of the Burj Khalifa," Bloomberg quotes the COO of the oldest (since 1758) travel company Cox & Kings, Warren Chang.
Another important evidence of positive dynamics in Azerbaijan's recreational sector is the impressive surplus of the balance of tourist services for the third consecutive year. According to the Central Bank of Azerbaijan, in the first half of 2018 the surplus reached $223.4 million, which is 19.9% more than in the same period of 2017. This positive trend has remained for three years. In other words, foreign tourists spend more in Azerbaijan than Azerbaijanis abroad do, and the country is closer to solving one of its strategic tasks: making the tourism sector a stable source of foreign currency.
Decline in prices of hotel services due to the devaluation of the manat, as well as the simplification of the visa regime thanks to the introduction of ASAN Viza electronic system played an instrumental role in the development of recreation sector of the national economy.
This process was also accelerated with the expansion of flight routes with a number of regional states that are promising in terms of attracting tourists. In coming years, Azerbaijan Airlines (AZAL) plans to open new destinations from Baku, as a result of which in 2020 the annual passenger traffic of the Heydar Aliyev International Airport should exceed 7 million passengers.
Middle East crisis
Simplification of the visa regime, as well as the optimisation of air travel, also contributed to increase in the tourist flow to Azerbaijan this summer.
"As in 2017, the main flow of tourists from abroad was predominantly from the Arab countries. This is due to the opening of new direct flights between Azerbaijan and the Arab countries. This includes tourists mainly from Kuwait, Oman, and Saudi Arabia,” Nahid Baghirov, Chairman of the Azerbaijan Tourism Association (AzTA), said.
In January-August 2018, the number of Arab tourists increased 2.2 times: from Saudi Arabia and Bahrain - 2.4 times, Qatar - 1.9 times, Iraq - by 19%, Oman - by 9 ,5%. In general, every fifth tourist visiting Azerbaijan was from the Persian Gulf countries and other states of the Middle East.
Remarkably, the Arab tourists do not limit their stay in Azerbaijan to the sights of Baku, rather they actively explore the regions of Azerbaijan. According to the head of AzTA, the most sought-after destinations of our guests are Gabala and Guba-Gusar zone, followed by Shamakhi and Sheki-Zagatala zone.
“In addition to simplified visa procedures, the growing flow of Arab tourists to Azerbaijan is associated with great interest in our country. The availability of modern infrastructure in Azerbaijan, our rich and diverse national cuisine, as well as the human factor promote this interest further. According to my personal data, many Arab families visit our country several times a year,” Elnur Aliyev, the sales representative of Azerbaijan in Dubai, says.
However, in the past summer season there was a significant decline in the flow of tourists from the United Arab Emirates (UAE) and Iran. According to the State Statistics Committee, the number of tourists from the UAE decreased by 5.6%, and from Iran - by 25.4%. The reduction in the number of guests from the Islamic Republic is largely due to the tightening of international sanctions regime and the associated economic difficulties. As to the UAE, the head of AzTA noted that the main reason of decline was the increased competition in the region to attract tourists from the rich countries of the Persian Gulf. In particular, tourism companies show great interest to tourists from the UAE since they are active travellers and considered to be among the most solvent. "Competition for the Arab tourist market is very high, and many countries, particularly Kazakhstan, Georgia, Turkey, Russia, the Balkan states, are trying to create the best conditions for them, attracting them to their countries. Recently, Azerbaijan has simplified the visa regime for residents of the UAE, and I think it will allow us to regain lost positions," Baghirov said.
Caspian cruise
According to the State Statistics Committee, in the current tourist season, a 5.5% increase in tourist arrivals from Russia and other CIS countries (734 thousand people) was also observed, with a slight increase in the number of travellers from Israel. The number of tourists from the EU countries increased by 8% in January-August 2018 reaching 77 thousand people. Nevertheless, Azerbaijan is noticeably behind of the neighbouring Georgia, which this year was visited by several million guests from the EU and CIS countries.
One of the main reasons for this is the price factor: in Azerbaijan, the cost of travel services is somewhat overestimated, and today a holiday in Georgia and Turkey is much cheaper than in Azerbaijan, said well-known economist, Professor Ali Alirzayev.
AzTA Chairman Nahid Baghirov believes that it is necessary to significantly increase efforts on advertising and promotion of the Azerbaijani tourism products in Russia, making it more recognisable and attractive. "In addition, it is necessary to develop direct flights between Russia and Azerbaijan: private capital should be attracted to the organisation of charter flights between the two countries, and not rely only on state-owned airlines," said Mr. Baghirov.
Representatives of a number of Russian travel agencies also note a significant disproportion in a number of tourism segments offered by Azerbaijan. According to the Russian national tour operator Alean, Russian tourists mostly demand tours to Azerbaijan (about 70% of total demand) due to its balneological resorts, particularly in Naftalan. The second popular area is sightseeing tours and mountain tourism (30%). According to the rating of the Russian analytical agency TurStat based on the analysis of tourist trips in winter 2018/2019, the Azerbaijani ski resort Shahdagh was among the top three most popular ski resorts in the CIS countries among Russian tourists. Another ski resort, Tufandagh, which is close to Gabala, is also one of the top ten ski resorts in demand (9th place).
Russian tourists hugely demand beach tourism services, however, the supply of quality service and affordable prices in this segment in Azerbaijan is very insignificant compared to neighbouring Georgia and Turkey. "The demand in the beach tourism segment is influenced by several factors, the main of which is a few classic beach hotels on the Azerbaijani coast, and most often they are occupied either by local tourists or guests of various festivals and sporting events," said PR Director of the ICS Travel Group, Anna Filatovskaya.
Meanwhile, the active development of the Russian direction is extremely important, especially considering the fact that, according to TourStat, Azerbaijan took the 15th place in the ranking of the most popular countries among Russian tourists. In January-June 2018, the number of trips of Russians to Azerbaijan increased (by 7%; up to 349 thousand) compared to the same period of 2017.
There are also a number of other opportunities to expand regional cooperation in the field of tourism. Cooperation with Russia and Kazakhstan to organise a joint cruise tourism in the Caspian Sea with Azerbaijan looks very promising.
“The signing of the Convention on the Legal Status of the Caspian Sea may be an additional incentive for the development of tourism in Azerbaijan. In particular, this will allow us to work together with other Caspian states in terms of developing joint tours, for example, sea cruises. However, this is still reviewed and if during 2019 the question of cruise tourism in the Caspian Sea will be resolved, then this type of service will receive popularity by 2020,” Nahid Baghirov believes.
Also, the accession of Azerbaijan, Turkey and Kyrgyzstan to the project initiated by Kazakhstan to introduce a single tourist multivisa along the Silk Road would increase the tourist flow in the region as a whole. “We could also solve the issue of mutual recognition of visa regimes for foreign tourists traveling on tourist routes approved by the Turkic Council, a Silk Road Visa. Introduction of this mechanism will become similar to a Schengen visa, but only for tourist destinations," Arystanbek Mukhamediuly, Minister of Culture and Sports of Kazakhstan, said recently.
In other words, there are enough opportunities for the development of tourism. By developing regionally, we can accelerate the growth dynamics of the Azerbaijani tourism industry.