ORBİTAL MÖVQELƏRİ MÖHKƏMLƏNDİRƏRƏK
Artıq 5 ildir ki, Azərbaycan dünya kosmik klubuna daxil olub və öz mövqeyini inamla saxlayır. «Azerspace-1» telekommunikasiya peyki və «Azersky» müşahidə peyki kimi uğurla fəaliyyət göstərən peyklərdən sonra bu günlərdə üçüncü Azərbaycan peyki "Azerspace-2"nin buraxılışı gerçəkləşdirilib. Beləliklə, Cənubi Qafqazda ilk və yeganə peyk operatoru olan "Azərkosmos" yüksək keyfiyyətli telekommunikasiya və coğrafi kəşfiyyat xidmətləri göstərmək üzrə öz imkanlarını genişləndirib.
Telekommunikasiya müstəqilliyi
Azərbaycanın üçüncü peyki "Azerspace-2" sentyabrın 25-dən 26-na keçən gecə Bakı vaxtı ilə saat 01:35-də Yerin orbitinə çıxarılıb. Raketdaşıyıcı «Ariane 5» uçuşu fransız Qvianasındakı «Spaceport ELA-3» buraxılış kompleksindən gerçəkləşdirib. Uçuş «Arianespace»in rəsmi «Youtube» kanalında, digər Azərbaycan və xarici saytlarda yayımlanıb. Bu, «Ariane 5» yubiley 100-cü uçuşu, özü də iki qat yüklə – «Horizons 3e» və «Azerspace-2/Intelsat 38» peykləri ilə birlikdə uçuşu idi.
Yapon «Horizons 3e»si ilk buraxıldı - uçuşdan 28 dəqiqə sonra. Bu da yetərincə vacib kosmik peykdir - aviasiya və dəniz yerdəyişmələri, sabit və simsiz operatorlar, həmçinin mobil və dövlət müştəriləri üçün kommunikasiya xidmətlərinin əhatə edilməsini təmin edir.
«Horizons 3e»dən 14 dəqiqə sonra Azərbaycanın ikinci geostasionar peyki «Azerspace-2/Intelsat 38»in buraxılışı gerçəkləşdi, peyk Kanadanın MDA şirkətinin törəmə şirkəti olan «Space Systems Loral» tərəfindən podratçı "Maxar Technologies" şirkətinin köməyi ilə istehsal edilib. Artıq 42-ci dəqiqədə hər iki peyk geostasionar orbitdə müvəffəqiyyətlə yerləşdirilmişdi.
Azərbaycan xalqına təbrik məktubunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qeyd edib ki, bu, ölkəmizin Azərbaycan Demokratik Respublikasının və dövlət müstəqilliyinin 100 illiyinə həsr olunmuş daha bir qələbəsidir.
«Son beş il ərzində Azərbaycan orbitə 3 peyk çıxara bilmişdir. Azərbaycan bu gün dünyanın kosmik klubunun üzvüdür və dünyanın kosmik sənayesində öz mövqelərini möhkəmləndirir», - deyə dövlət başçısı bildirib.
Üçüncü peykin buraxılmasından gözlənilən effektə toxunan  İlham Əliyev qeyd edib ki, ilk növbədə, bu, informasiya təhlükəsizliyi baxımından çox mühüm addımdır, çünki Azərbaycan televiziya kanallarının verilişlərinin dünyanın əksər ölkələrinə ötürülməsinə artıq heç bir maneə yoxdur. Beləliklə, Azərbaycan telekommunikasiya sahəsində xarici tərəfdaşlardan asılılığını tamamilə aradan qaldırıb.
«Eyni zamanda “Azersky” müşahidə peyki vasitəsilə biz nəinki ölkəmizin, dünyanın istənilən nöqtəsində baş verən bütün hadisələri daim müntəzəm olaraq izləyə bilirik, nəzarət edə bilirik. Azərbaycanın müdafiə və hərbi potensialının gücləndirilməsi işində “Azersky” peykinin xüsusi rolu vardır», - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb və əlavə edib ki, müşahidəçi peyk "Azərsky" kənd təsərrüfatının inkişafı, ekoloji vəziyyətə nəzarət, torpaqdan rasional istifadə və s.-də xüsusi rola malikdir.
Gəlirliliyi dəyərindən iki dəfə yüksəkdir
Rəsmi məlumatlara görə, yeni peyk vasitəsi ilə "Azərkosmos" xidmətlərinin çeşidini və coğrafiyasını genişləndirəcək, bu peyk həm də ilk telekommunikasiya peyki «Azerspace-1» üçün ehtiyat kimi xidmət edəcək. Bu, öz növbəsində «Azərkosmos»un genişmiqyaslı beynəlxalq tenderlərdə iştirak etməsinə imkan verəcək, çünki bu günə qədər ehtiyat peykinin olmaması səbəbindən bunu edə bilmirdi. Bir sözlə, «Azerspace-2» yüksəkrəqabətli beynəlxalq peyk xidmətləri bazarında «Azərkosmos»un mövqelərini və təkliflərini gücləndirəcək.
«Azerspace-2»nin işə salınmasından hələ əvvəl onun potensialının 46%-i dünyanın peyk xidmətləri üzrə aparıcı şirkəti olan «Intelsat» şirkətinə satılıb. "Intelsat" ilə müqavilə üzrə ödənişləri "Azerspace-2"nin işə salınması üzrə layihə və maliyyə xərclərinin 60%-ni ödəyəcək. Hazırda yeni peykin potensialının qalan 54%-nin satılması ilə bağlı digər ölkələrlə danışıqlar aparılır. Ekspertlərin fikrincə, ümumi dəyəri 190 milyon dollar olan "Azerspace-2" peyki Azərbaycan iqtisadiyyatına 400 milyon dollar gətirəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın birinci və ikinci geostasionar telekommunikasiya peyklərinin təyinət istiqamətləri fərqlənir. Belə ki, «Azerspace/Africasat-1a» rəqəmsal yayım xidmətləri, internetə çıxış, məlumatların ötürülməsi, VSAT multiservis şəbəkələrinin yaradılması və hökumət rabitəsi üçün «Arianespace» şirkəti tərəfindən 46 dərəcəlik şərq uzunluq dairəsində geostasionar orbitə yerləşdirilib. İkinci peyk isə DTH (Direct-to-Home) peyk yayım xidmətlərini təmin etmək üçün 45 dərəcəlik şərq uzunluq dairəsində geostasionar orbitə yerləşdirilib.
Başqa sözlə desək, "Azerspace-2/Intelsat 38" peyki «Azərkosmos»a Avropa, Mərkəzi və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq və Afrikanın Böyük Səhradan cənuba olan bölgələrində DTH peyk yayım xidmətlərinə artan tələbatın qapanmasına şərait yaradacaq. Öz növbəsində, «Intelsat»ın Lüksemburq ofisi 45 dərəcəlik orbit mövqeyindən fasiləsiz xidmətlə, DTH xidmətlərinin Mərkəzi və Şərqi Avropaya, Asiya-Sakit okean regionuna çatdırılması və eyni zamanda Afrikada rabitə xidmətlərinin göstərilməsi imkanı ilə təmin ediləcək.
«Azərkosmos»un xidmətlərinin alıcıları əsasən xarici ölkələrdən olan müəssisələrdir, çünki bu, bir ixracyönümlü şirkətdir. «Azərkosmos»un idarəsində olan «Azerspace-1» peykinin gəlirlərinin 80%-i və «Azersky» peykinin gəlirlərinin 98%-i xarici bazarlarda formalaşır. Bu gün «Azərkosmos» dünyanın 25-dən çox ölkəsini təmsil edən 100-dən çox dövlət və özəl şirkəti əhatə edən sabit bir müştəri bazasına malikdir. «Reuters», MTV, «National Geographic» kimi media nəhəngləri məhz «Azərkosmos»u biznes tərəfdaşı kimi seçirlər.
Qeyd etməyə dəyər ki, bu gün 233 milyon dollar dəyəri olan "Azerspace-1" peykinin resurslarının 80%-i kommersiya istismarına verilib. Son beş ildə peyk imkanlarının istismarı hesabına ölkə 80 milyon dollar gəlir əldə edib, sonrakı illərdə ölkə iqtisadiyyatının bu peykdən proqnozlaşdırılan gəlirləri 220 milyon dollar təşkil edir.
Azərbaycanın müdafiəsini və təhlükəsizliyini təmin etməyə xidmət edən "Azersky" peykinin də böyük kommersiya potensialı var. Onun xidmətlərindən Azərbaycanla yanaşı, Fransa, Moldova, Latviya, Estoniya, Tacikistan, Özbəkistan və digər ölkələr də fəal istifadə edir. Dəyəri 157 milyon avro olan "Azərsky" peykindən istismara başlayandan bu günə qədər alınan gəlir 24 milyon dollar təşkil edir.
Həm də qeyd edək ki, yaxın zamanlarda "Azərkosmos" kosmik xidmət sahələri və ona bağlı sahələr üzrə yeni ideyaların və start-ap bizneslərinin aşkar edilməsini, onların kommersiya fəaliyyətinin gücləndirilməsinə dəstək verməyi nəzərdə tutan biznes akselerasiya proqramını həyata keçirməyi planlaşdırır. Beləliklə, yaxın gələcəkdə kosmik xidmətlər Azərbaycanın dövlət büdcəsi üçün sabit və yüksək mənfəət mənbəyi ola bilər.
Yer ətrafında müxtəlif orbitlərdə 1200-dən çox kosmik uçan aparat fırlanır. Onların hər biri öz təyinatına görə digərindən fərqlidir. Bunlardan bəziləri kəşfiyyat məqsədi ilə, digərləri peyk televiziyası və rabitə xidmətlərinin təşkil edilməsi üçün, digərləri isə peyk naviqasiya sistemləri üçün GPS (Global Positioning System) istifadə olunur.
Onlar, həmçinin Yer kürəsinin real vaxt rejimində müşahidəsi, elmi tədqiqatlar, artan cazibə zonasını müəyyən etmək, dəniz səviyyəsinin illik artımı, günəş partlamalarına nəzarət, hər hansı dövlət üçün birinci dərəcəli əhəmiyyətə malik problem - milli təhlükəsizliyin təmin olunması üçün istifadə olunur. Hal-hazırda orbitdə olan peyklərin, təxminən, yarısı Birləşmiş Ştatlara məxsusdur, ondan sonra Rusiya gəlir və o isə estafeti orbitdə əhəmiyyətli yer tutan Çinə verir.

УКРЕПЛЯЯ ОРБИТАЛЬНЫЕ ПОЗИЦИИ
Вот уже 5 лет как Азербайджан вошел в мировой космический клуб и уверенно удерживает свои позиции. Вслед за успешно функционирующими спутниками - телекоммуникационным Azerspace-1 и наблюдательным Azersky на днях был осуществлен запуск третьего азербайджанского спутника - Azerspace-2. Таким образом, первый и единственный на Южном Кавказе спутниковый оператор Azеrсosmos расширил свои возможности по предоставлению высококачественных услуг по телекоммуникационной и географической разведке.
Телекоммуникационная независимость
Третий азербайджанский спутник Azerspace-2 был успешно запущен на орбиту Земли в ночь с 25 на 26 сентября в 01.35 по бакинскому времени: ракетоноситель Ariane 5 осуществил полет со стартового комплекса Spaceport ELA-3 во Французской Гвиане. Полет транслировался на официальном канале YouTube компании Ariane space и других азербайджанских и иностранных сайтах. Это был юбилейный, 100-й полет ракетоносителя Ariane 5, причем с двойной нагрузкой - со спутниками Horizons 3e и Azerspace-2/Intelsat 38.
Японский Horizons 3e был запущен первым, через 28 минут после взлета. Это тоже достаточно важный космический корабль, который обеспечит покрытие коммуникационных услуг для авиационной и морской мобильности, операторов фиксированной и беспроводной связи, а также мобильных и государственных заказчиков.
Через 14 минут после Horizons 3e последовал запуск второго геостационарного спутника Азербайджана Azerspace-2/Intelsat 38, произведенный дочерней компанией канадской корпорации MDA - Space Systems Loral при участии компании-подрядчика Maxar Tech-nologies. И на 42-й минуте полета оба спутника были успешно развернуты на геостационарной орбите.
В своем поздравительном видеообращении к азербайджанскому народу президент Азербайджана Ильхам Алиев отметил, что это очередная победа нашей страны, которая посвящается 100-летию Азербайджанской Демократической Республики и государственной независимости.
"За последние пять лет Азербайджан смог вывести на орбиту три спутника. Сегодня Азербайджан является членом космического клуба мира и укрепляет свои позиции в мировой космической промышленности", - сказал глава государства. Касаясь ожидаемого эффекта от запуска третьего спутника, И.Алиев отметил, что в первую очередь это важный шаг с точки зрения информационной безопасности, поскольку уже нет препятствий для трансляций передач азербайджанских телеканалов в большинство стран мира. Таким образом, Азербайджан полностью устранил зависимость от зарубежных партнеров в области телекоммуникаций.
"Одновременно посредством наблюдательного спутника Azer-sky мы можем регулярно отслеживать все события, происходящие в любой точке не только нашей страны, но и всего мира. Спутнику Azersky принадлежит особая роль в деле усиления оборонного и военного потенциала Азербайджана", - отметил президент И.Алиев, добавив, что наблюдательному спутнику Azersky будет принадлежать особая роль в развитии сельского хозяйства, контроле за экологической обстановкой, рациональным использованием земель и т.д.
Доходность вдвое выше себестоимости
Согласно официальной информации, новый спутник расширит спектр услуг и географию деятельности Azercosmos, а также будет служить резервом для первого телекоммуникационного спутника Azerspace-1. Это в свою очередь позволит Azercosmos участвовать в крупномасштабных международных тендерах, так как до сих пор он не мог делать этого по причине отсутствия резервного спутника. Одним словом, Azerspace-2 усилит позиции и предложения Azercosmos на высококонкурентном международном рынке спутниковых услуг.
Еще до запуска Azerspace-2 46% его емкостей проданы ведущей в мировом масштабе компании в сфере оказания спутниковых услуг - Intelsat. Выплаты по контракту с Intelsat окупят 60% стоимости проекта и финансовых расходов по запуску Azerspace-2. На сегодня уже начаты переговоры с другими странами относительно реализации оставшихся 54% емкостей нового спутника. Согласно прогнозам специалистов, спутник Azer-space-2, общая стоимость которого составила $190 млн., принесет экономике Азербайджана доход в размере $400 млн.
Следует отметить, что предназначения первого и второго геостационарных телекоммуникационных спутников Азербайджана отличаются. Так, Azerspace/Africasat-1a был запущен компанией Ariane space на геостационарную орбиту 46 градусов восточной долготы для предоставления услуг цифрового телерадиовещания, доступа к сети интернет, передачи данных, создания мультисервисных сетей VSAT, а также правительственной связи. Второй же спутник запущен на геостационарную орбиту 45 градусов восточной долготы для предоставления услуг спутникового вещания DTH (Direct-to-Home).
Другими словами, Azerspace-2/Intelsat 38 позволит Azercosmos покрыть растущий спрос на услуги спутникового вещания DTH в Европе, Центральной и Южной Азии, на Ближнем Востоке и в Африке, к югу от Сахары. В свою очередь Люксембургский офис Intelsat будет обеспечен непрерывным обслуживанием с орбитальной позиции 45 градусов, доставкой DTH-услуг в Центральную и Восточную Европу, Азиатско-Тихоокеанский регион и в то же время возможностью предоставления услуг связи в Африке.
Покупателями услуг Azеrсosmos являются в основном предприятия из зарубежных стран, так как это компания экспортного назначения. На иностранных рынках формируется 80% доходов находящегося в ведении Azеrсosmos спутника Azerspace-1 и 98% доходов спутника Azersky. И сегодня Azеrсosmos имеет стабильную клиентскую базу, в которую входят более 100 частных и государственных компаний почти из 25 стран мира. Такие медиагиганты, как Reuters, MTV, National Geographic, в качестве бизнес-партнера выбирают именно Azеrсosmos.
Достаточно отметить, что на сегодня в коммерческой эксплуатации находится 80% ресурсов спутника Azerspace-1, стоимость которого составляет $233 млн. За прошедшие 5 лет эксплуатации емкостей спутника в страну поступил доход в размере $80 млн., а в последующие годы объем прогнозируемых доходов экономики страны составит $220 млн.
Служащий обеспечению обороны и безопасности Азербайджана, спутник Azersky имеет немалый коммерческий потенциал. Его услугами наряду с Азербайджаном активно пользуются также Франция, Молдова, Латвия, Эстония, Таджикистан, Узбекистан и другие страны. Размер дохода, поступившего от спутника Azersky стоимостью 157 млн. евро, с начала эксплуатации по сей день составляет $24 млн.
Отметим также, что в ближайшем будущем Azеrсosmos планирует реализовать программу бизнес-акселерации, которая предполагает выявление новых идей и стартап-бизнесов в сфере космических услуг и смежных сферах и поддержку обеспечения по усилению их коммерческой деятельности. Таким образом, в ближайшем будущем космические услуги могут стать стабильной и весьма прибыльной статьей дохода госбюджета Азербайджана.
Свыше 1200 космических летательных аппаратов вращаются на разных орбитах вокруг Земли. И каждый из них отличается от другого по своему назначению. Какие-то из них используются в целях разведки, другие - для организации услуг спутникового телевидения и связи, третьи - для спутниковых систем навигации GPS (Global Positioning System). Они также используются для наблюдения Земли в режиме реального времени, научных исследований, для определения зоны повышенной гравитации, ежегодного подъема уровня моря, контроля солнечных вспышек, для обеспечения национальной безопасности - проблемы, имеющей первоочередную значимость для любого государства. Около половины спутников, находящихся на орбите в настоящее время, принадлежит США, за ними следует Россия, которая передает эстафету Китаю, также занимающему значительное место на орбите.