ORBİTAL MÖVQELƏRİ MÖHKƏMLƏNDİRƏRƏK
Artıq 5 ildir ki, Azərbaycan dünya kosmik klubuna daxil olub və öz mövqeyini inamla saxlayır. «Azerspace-1» telekommunikasiya peyki və «Azersky» müşahidə peyki kimi uğurla fəaliyyət göstərən peyklərdən sonra bu günlərdə üçüncü Azərbaycan peyki "Azerspace-2"nin buraxılışı gerçəkləşdirilib. Beləliklə, Cənubi Qafqazda ilk və yeganə peyk operatoru olan "Azərkosmos" yüksək keyfiyyətli telekommunikasiya və coğrafi kəşfiyyat xidmətləri göstərmək üzrə öz imkanlarını genişləndirib.
Telekommunikasiya müstəqilliyi
Azərbaycanın üçüncü peyki "Azerspace-2" sentyabrın 25-dən 26-na keçən gecə Bakı vaxtı ilə saat 01:35-də Yerin orbitinə çıxarılıb. Raketdaşıyıcı «Ariane 5» uçuşu fransız Qvianasındakı «Spaceport ELA-3» buraxılış kompleksindən gerçəkləşdirib. Uçuş «Arianespace»in rəsmi «Youtube» kanalında, digər Azərbaycan və xarici saytlarda yayımlanıb. Bu, «Ariane 5» yubiley 100-cü uçuşu, özü də iki qat yüklə – «Horizons 3e» və «Azerspace-2/Intelsat 38» peykləri ilə birlikdə uçuşu idi.
Yapon «Horizons 3e»si ilk buraxıldı - uçuşdan 28 dəqiqə sonra. Bu da yetərincə vacib kosmik peykdir - aviasiya və dəniz yerdəyişmələri, sabit və simsiz operatorlar, həmçinin mobil və dövlət müştəriləri üçün kommunikasiya xidmətlərinin əhatə edilməsini təmin edir.
«Horizons 3e»dən 14 dəqiqə sonra Azərbaycanın ikinci geostasionar peyki «Azerspace-2/Intelsat 38»in buraxılışı gerçəkləşdi, peyk Kanadanın MDA şirkətinin törəmə şirkəti olan «Space Systems Loral» tərəfindən podratçı "Maxar Technologies" şirkətinin köməyi ilə istehsal edilib. Artıq 42-ci dəqiqədə hər iki peyk geostasionar orbitdə müvəffəqiyyətlə yerləşdirilmişdi.
Azərbaycan xalqına təbrik məktubunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qeyd edib ki, bu, ölkəmizin Azərbaycan Demokratik Respublikasının və dövlət müstəqilliyinin 100 illiyinə həsr olunmuş daha bir qələbəsidir.
«Son beş il ərzində Azərbaycan orbitə 3 peyk çıxara bilmişdir. Azərbaycan bu gün dünyanın kosmik klubunun üzvüdür və dünyanın kosmik sənayesində öz mövqelərini möhkəmləndirir», - deyə dövlət başçısı bildirib.
Üçüncü peykin buraxılmasından gözlənilən effektə toxunan  İlham Əliyev qeyd edib ki, ilk növbədə, bu, informasiya təhlükəsizliyi baxımından çox mühüm addımdır, çünki Azərbaycan televiziya kanallarının verilişlərinin dünyanın əksər ölkələrinə ötürülməsinə artıq heç bir maneə yoxdur. Beləliklə, Azərbaycan telekommunikasiya sahəsində xarici tərəfdaşlardan asılılığını tamamilə aradan qaldırıb.
«Eyni zamanda “Azersky” müşahidə peyki vasitəsilə biz nəinki ölkəmizin, dünyanın istənilən nöqtəsində baş verən bütün hadisələri daim müntəzəm olaraq izləyə bilirik, nəzarət edə bilirik. Azərbaycanın müdafiə və hərbi potensialının gücləndirilməsi işində “Azersky” peykinin xüsusi rolu vardır», - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb və əlavə edib ki, müşahidəçi peyk "Azərsky" kənd təsərrüfatının inkişafı, ekoloji vəziyyətə nəzarət, torpaqdan rasional istifadə və s.-də xüsusi rola malikdir.
Gəlirliliyi dəyərindən iki dəfə yüksəkdir
Rəsmi məlumatlara görə, yeni peyk vasitəsi ilə "Azərkosmos" xidmətlərinin çeşidini və coğrafiyasını genişləndirəcək, bu peyk həm də ilk telekommunikasiya peyki «Azerspace-1» üçün ehtiyat kimi xidmət edəcək. Bu, öz növbəsində «Azərkosmos»un genişmiqyaslı beynəlxalq tenderlərdə iştirak etməsinə imkan verəcək, çünki bu günə qədər ehtiyat peykinin olmaması səbəbindən bunu edə bilmirdi. Bir sözlə, «Azerspace-2» yüksəkrəqabətli beynəlxalq peyk xidmətləri bazarında «Azərkosmos»un mövqelərini və təkliflərini gücləndirəcək.
«Azerspace-2»nin işə salınmasından hələ əvvəl onun potensialının 46%-i dünyanın peyk xidmətləri üzrə aparıcı şirkəti olan «Intelsat» şirkətinə satılıb. "Intelsat" ilə müqavilə üzrə ödənişləri "Azerspace-2"nin işə salınması üzrə layihə və maliyyə xərclərinin 60%-ni ödəyəcək. Hazırda yeni peykin potensialının qalan 54%-nin satılması ilə bağlı digər ölkələrlə danışıqlar aparılır. Ekspertlərin fikrincə, ümumi dəyəri 190 milyon dollar olan "Azerspace-2" peyki Azərbaycan iqtisadiyyatına 400 milyon dollar gətirəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın birinci və ikinci geostasionar telekommunikasiya peyklərinin təyinət istiqamətləri fərqlənir. Belə ki, «Azerspace/Africasat-1a» rəqəmsal yayım xidmətləri, internetə çıxış, məlumatların ötürülməsi, VSAT multiservis şəbəkələrinin yaradılması və hökumət rabitəsi üçün «Arianespace» şirkəti tərəfindən 46 dərəcəlik şərq uzunluq dairəsində geostasionar orbitə yerləşdirilib. İkinci peyk isə DTH (Direct-to-Home) peyk yayım xidmətlərini təmin etmək üçün 45 dərəcəlik şərq uzunluq dairəsində geostasionar orbitə yerləşdirilib.
Başqa sözlə desək, "Azerspace-2/Intelsat 38" peyki «Azərkosmos»a Avropa, Mərkəzi və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq və Afrikanın Böyük Səhradan cənuba olan bölgələrində DTH peyk yayım xidmətlərinə artan tələbatın qapanmasına şərait yaradacaq. Öz növbəsində, «Intelsat»ın Lüksemburq ofisi 45 dərəcəlik orbit mövqeyindən fasiləsiz xidmətlə, DTH xidmətlərinin Mərkəzi və Şərqi Avropaya, Asiya-Sakit okean regionuna çatdırılması və eyni zamanda Afrikada rabitə xidmətlərinin göstərilməsi imkanı ilə təmin ediləcək.
«Azərkosmos»un xidmətlərinin alıcıları əsasən xarici ölkələrdən olan müəssisələrdir, çünki bu, bir ixracyönümlü şirkətdir. «Azərkosmos»un idarəsində olan «Azerspace-1» peykinin gəlirlərinin 80%-i və «Azersky» peykinin gəlirlərinin 98%-i xarici bazarlarda formalaşır. Bu gün «Azərkosmos» dünyanın 25-dən çox ölkəsini təmsil edən 100-dən çox dövlət və özəl şirkəti əhatə edən sabit bir müştəri bazasına malikdir. «Reuters», MTV, «National Geographic» kimi media nəhəngləri məhz «Azərkosmos»u biznes tərəfdaşı kimi seçirlər.
Qeyd etməyə dəyər ki, bu gün 233 milyon dollar dəyəri olan "Azerspace-1" peykinin resurslarının 80%-i kommersiya istismarına verilib. Son beş ildə peyk imkanlarının istismarı hesabına ölkə 80 milyon dollar gəlir əldə edib, sonrakı illərdə ölkə iqtisadiyyatının bu peykdən proqnozlaşdırılan gəlirləri 220 milyon dollar təşkil edir.
Azərbaycanın müdafiəsini və təhlükəsizliyini təmin etməyə xidmət edən "Azersky" peykinin də böyük kommersiya potensialı var. Onun xidmətlərindən Azərbaycanla yanaşı, Fransa, Moldova, Latviya, Estoniya, Tacikistan, Özbəkistan və digər ölkələr də fəal istifadə edir. Dəyəri 157 milyon avro olan "Azərsky" peykindən istismara başlayandan bu günə qədər alınan gəlir 24 milyon dollar təşkil edir.
Həm də qeyd edək ki, yaxın zamanlarda "Azərkosmos" kosmik xidmət sahələri və ona bağlı sahələr üzrə yeni ideyaların və start-ap bizneslərinin aşkar edilməsini, onların kommersiya fəaliyyətinin gücləndirilməsinə dəstək verməyi nəzərdə tutan biznes akselerasiya proqramını həyata keçirməyi planlaşdırır. Beləliklə, yaxın gələcəkdə kosmik xidmətlər Azərbaycanın dövlət büdcəsi üçün sabit və yüksək mənfəət mənbəyi ola bilər.
Yer ətrafında müxtəlif orbitlərdə 1200-dən çox kosmik uçan aparat fırlanır. Onların hər biri öz təyinatına görə digərindən fərqlidir. Bunlardan bəziləri kəşfiyyat məqsədi ilə, digərləri peyk televiziyası və rabitə xidmətlərinin təşkil edilməsi üçün, digərləri isə peyk naviqasiya sistemləri üçün GPS (Global Positioning System) istifadə olunur.
Onlar, həmçinin Yer kürəsinin real vaxt rejimində müşahidəsi, elmi tədqiqatlar, artan cazibə zonasını müəyyən etmək, dəniz səviyyəsinin illik artımı, günəş partlamalarına nəzarət, hər hansı dövlət üçün birinci dərəcəli əhəmiyyətə malik problem - milli təhlükəsizliyin təmin olunması üçün istifadə olunur. Hal-hazırda orbitdə olan peyklərin, təxminən, yarısı Birləşmiş Ştatlara məxsusdur, ondan sonra Rusiya gəlir və o isə estafeti orbitdə əhəmiyyətli yer tutan Çinə verir.

STRENGTHENING ORBITAL POSITIONS
Azerbaijan has been a confident member of the 'global space club' for five years. Following the success of telecommunication satellites Azerspace-1 and Azersky, it has recently launched the third satellite, Azerspace-2. Thus, Azerbaijan’s first and only satellite operator Azercosmos has expanded its potential in terms of providing high-quality telecommunications and geographic intelligence services.
Telecommunication independence
The third Azerbaijani satellite Azerspace-2 was successfully launched into the Earth's orbit on September 25-26 at 01.35 Baku time, when the Ariane 5 launch vehicle left the Spaceport ELA-3 in French Guiana. The flight was broadcast on Arianespace’s official Youtube channel and other Azerbaijani and foreign websites. It was an anniversary 100th flight of the Ariane 5 launch vehicle, this time with a double load, satellites Horizons 3e and Azerspace-2 / Intelsat 38.
The Japanese Horizons 3e was launched first, 28 minutes after takeoff. It is also an important spacecraft, which will provide communication services for aviation and maritime mobility, fixed and wireless operators, as well as mobile and government customers.
14 minutes after Horizons 3e, Space Systems Loral, a subsidiary of Canadian corporation MDA, and its contractor Maxar Technologies launched the second geostationary satellite of Azerbaijan, Azerspace-2 / Intelsat 38. On the 42nd minute of flight, both satellites successfully entered the geostationary orbit.
In his congratulatory video message to the Azerbaijani people, President Ilham Aliyev noted that this was another victory of our country, which is dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic and its independence.
“Over the past five years, Azerbaijan has placed three satellites into the orbit. Today, Azerbaijan is a member of the 'global space club' and is strengthening its position in the global space industry,” Mr. Aliyev said. He also noted that this was an important step to improve the information security of the country, since it made possible to ensure uninterrupted broadcast of Azerbaijani television channels to most countries of the world. In other words, Azerbaijan has completely eliminated its dependence on foreign partners in telecommunications.
"Simultaneously, through the observation satellite Azersky, we can regularly monitor all events in any point of the world. The Azersky satellite has a special role in strengthening the defense and military potential of Azerbaijan,” President Aliyev said. He added that the Azersky will play a special role in the development of agriculture, environmental monitoring, rational use of land, etc.
More profitable and cost-effective
According to official information, the new satellite will expand the range of services and geographical coverage of Azercosmos, and will provide a backup functionality for the first telecommunications satellite, Azerspace-1. Azercosmos now will be able to participate in large-scale international tenders, an ability it could not afford due to the lack of a backup satellite. Azerspace-2 will strengthen the positions and offers of Azercosmos in the highly competitive international market of satellite services.
Even before the launch of Azerspace-2, 46% of its services were sold to the world's leading satellite services company Intelsat. The Intelsat payments will compensate 60% of project and financial costs associated with the launch of Azerspace-2. Currently, Azercosmos is negotiating with other countries to sell the remaining 54% of Azerspace-2 services. According to forecasts, the Azerspace-2 (total cost: $190 million) will bring $400 million to the national economy.
By the way, the objectives of the first and second geostationary telecommunication satellites of Azerbaijan are different. Thus, Azerspace / Africasat-1a was launched by Arianespace into the geostationary orbit at 46 degrees East longitude to provide digital broadcasting services, the Internet access, data transmission, multiservice VSAT networks, as well as government communications. The second satellite was placed to the geostationary orbit at 45 degrees East longitude for the provision of satellite broadcasting services DTH (Direct-to-Home).
In other words, thanks to Azerspace-2 / Intelsat 38 Azercosmos will be able to meet the growing demand for DTH satellite broadcasting services in Europe, Central and South Asia, the Middle East and sub-Saharan Africa. In turn, the Luxembourg office of Intelsat will receive continuous service from the orbital position at 45 degrees to deliver DTH services to Central and Eastern Europe, Asia-Pacific region, and to provide communication services to Africa.
The buyers of Azersomos' services are mainly foreign companies, since Azercosmos is an export-oriented company. 80% of revenues from Azerspace-1 and 98% from Azersky (both operated by Azercosmos) come from the foreign markets. Today Azerscosmos has a stable clientele, which includes more than 100 private and state-owned companies from almost 25 countries. Such media giants as Reuters, MTV, and National Geographic choose Azercosmos as a reliable business partner.
Azerspace-1 provides 80% of its resources ($233 million) for commercial operations. Over the past five years of continuous operation of both satellites, Azerbaijan received $80 million of income, and in subsequent years the volume of forecasted incomes will reach $220 million.
Azersky, which mainly provides services to Azerbaijan's defense and security spheres, also has considerable commercial potential. Along with Azerbaijan, France, Moldova, Latvia, Estonia, Tajikistan, Uzbekistan and other countries actively use its services. Since day one of operations, Azersky (157 million euros) has brought $24 million to the national economy.
In the near future, Azercosmos plans to implement a business acceleration program, which involves identifying new ideas and start-up businesses in the field of space services and related areas to support them commercially. So, we will soon witness that space services can become a stable and very profitable source of income for the state budget.
FOR REFERENCE
There are over 1200 spacecraft rotating in different orbits around the Earth. Each of them serve for a particular mission. Some of them are used for reconnaissance purposes, others for the provision of satellite television and communications services, satellite navigation systems GPS (Global Positioning System), etc. They are also used to monitor the Earth in real time, for research, to determine the zones of increased gravity, annual rise of sea level, control of solar flares, to ensure national security - a problem of primary importance for any state. Almost half of the satellites currently rotating around the Earth belong to the US, followed by Russia and China.