Neftin qiymətinin qalxması Azərbaycanın neft yataqlarının tam işlənməsi üzrə layihələrin cəlbediciliyini artırır
Sentyabr ayı Azərbaycanın neft sənayesi işçiləri üçün ənənəvi olaraq peşə bayramı - Neftçi günü və "Əsrin müqaviləsi"nin imzalanmasının ildönümü ilə yadda qalandır. Bu il də sentyabr ayının gəlməsi ilə elə bir xüsusi sürpriz gözlənilmirdi, lakin aydın oldu ki, payız yalnız havası ilə heyrətləndirməkdə qalmır.
Sentyabrın 23-də OPEK+ nazirlərinin monitorinq komitəsinin Əlcəzairdə keçirilən iclasında bu ilin iyun ayında əldə edilmiş razılaşmaya (günlük hasilatı 1 milyon barel artırma anlaşmasına) riayət etməyi qərara aldı, istehsalın daha da artırılması qərarı isə olmadı. Eyni zamanda ölkələrarası kvotalar da bölüşdürülmədi.
Barel üzrə 100 $ gözlənilir
Komitənin qərarı elə ertəsi gün neft qiymətlərinin kəskin artmasına səbəb oldu. «Brent» markalı xam neftin qiyməti bir barel üçün 80,60 dollara yüksəldi. İndi ABŞ-ın sanksiyaları üzündən İranın dünya bazarına çıxaracağı neftin azaldacağı üzrə optimist tələb və gözlənti üzrə proqnozlar bir barel üçün 81 $-ı keçir.
Vəziyyətin bu cür inkişafı qiymətlərin 2014-cü ilin noyabr səviyyəsinə qayıdacağı ilə bağlı ehtimallar yaratmaya bilməzdi. Dünyada neft qiymətlərinin 100 dollar/barel səviyyəsini bərpa edəcəyi mövzusunda ilk daşınan neft treyderləri «Trafigura» və «Mercuria» oldular.
Belə ki, «Mercuria Energy Group Ltd.»nin həmtəsisçisi Daniel Yeqqinin fikrinə görə, 2018-ci ilin dördüncü rübündə neftin barel üzrə qiyməti 100 dollardan çox ola bilər. Ekspertin sözlərinə görə, «bazarda gündə 2 milyon barel İran neftinin əvəzlənməsi üçün elə də çox imkanlar mövcud deyil, bu həcm ABŞ sanksiyalarının ikinci mərhələsi nəticəsində itirə bilər».
«Trafigura» isə gözləyir ki, Milad bayramına neftin qiyməti, təxminən, 90 dollar olacaq və 2019-cu ilin əvvəlində bu, barel üzrə 100 dollara çatacaq. Bu barədə neft treydinq şirkətinin rəhbəri Ben Lukok bildirib.
«Bank of America Merrill Lynch» də «Brent» markalı xam neftin qiymətinin 2019-cu il üzrə proqnozunu yenidən nəzərdən keçirərək, əvvəllər barel üzrə gözlənilən 75 dollardan 80 dollara yüksəldib. Əvvəlki qiymətləndirmələrdə bankın analitikləri gözləyirdilər ki, İranın neft ixracı gündə 500 min barel azalacaq, hazırda isə ABŞ-ın daha aqressiv mövqeyi ilə əlaqədar olaraq itkilərin 1 milyon barelə bərabər olacağı təxmin edilir. Ekspertlər, «Brent» üçün qiymət proqnozunu gələn ilin ikinci rübünün sonu üzrə barel üçün 90 dollardan 95 dollara qədər artırıblar.
OPEK+ monitorinq komitəsinin növbəti iclası noyabrın 11-də Əbu Dabi şəhərində, OPEK ölkələrinin nazirlər toplantısı Vyanada dekabrın 6-da və OPEK+ ölkələrininki, dekabrın 7-də keçiriləcək. Bu görüşlərdən heç bir sürpriz gözlənilmir. Belə görünür ki, dekabr ayında tərəflər neft hasilatını "dondurmaq" əməliyyatının bitməsi barədə hələ 2016-cı ilin dekabrında əldə edilmiş qərarı açıqlayacaqlar, həmçinin OPEK və OPEK + ölkələri arasında yeni formatda əməkdaşlığın davam etdiriləcəyni bildirəcəklər.
Dünya mətbuatının məlumatlarına inanılarsa, əməkdaşlığın yeni formatına dair sənəd layihəsi hazırdır. Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı yeni müqavilənin lideri olmağa ümidlidirlər və gözləyirlər ki, dekabr ayında OPEK+ ölkələri, həmçinin yeni potensial iştirakçılar qarşılıqlı əlaqə formatını razılaşdıracaqlar və 2019-cu ildən bu mexanizm işə başlayacaq.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri Xalid əl-Falih də gələn il neft hasilatında azaltma siyasətinə qayıtma ehtimalı olduğunu açıqlayıb. "2019-cu ildə təklif artıqlığı gözləyirik, azaltmaya dönməyə məcbur olacağıq. Ümid edirəm ki, 2019-cu ildə biz bazarı idarə etmək, çatışmazlıq və təklif artıqlığı vəziyyəti yaratmamaq üçün hər hansı bir formada neft hasilatının azalması ilə bağlı razılıq əldə edəcəyik. Biz indi çox komfortlu bir tələb səviyyəsi və OPEK+-la əməkdaşlığa dair bəyannamənin öz işini gördüyünü müşahidə edirik, lakin biz önümüzdəki illərdə nə edəcəyimiz barədə düşünməliyik", - deyə əl-Falih vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, OPEK və OPEK+ razılaşmasının aktiv iştirakçılardan biri olan Azərbaycan neft bazarında vəziyyətin daha da tənzimlənməsi üçün davamlı əməkdaşlığın tərəfdarıdır. Bununla bağlı, çıxış edən enerji naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, "dondurmaq" haqqında saziş neft bazarında titrəmələrin azalmasına gətirib çıxardı, lakin OPEK+-un göstərdiyi səylər dayandırılmamalıdır.
"Qiymətlərin barel başına 80 dollara yüksəlməsinə baxmayaraq, neft bazarında vəziyyət hələ tam sabitləşməyib. Avropa İttifaqı, ABŞ və Çin iqtisadiyyatlarının artması neftə tələbatın artmasına səbəb olub, bu da qiymətlərə təsir göstərir ", - deyə P. Şahbazov bildirib.
Sürprizli «Qobustan»
Azərbaycanın dünya neft istehsalına töhfəsi həcmcə böyük deyil və neft bazarına əhəmiyyətli təsir göstərə bilmir, amma OPEK ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakının göstərdiyi səylər diqqətdən qaçmır. Bunun nəticəsi kimi gələn il Bakıda OPEK+ nazirləri monitorinq komitəsinin iclaslarından birinin keçirilməsi qərara alınıb.
Yeri gəlmişkən, ölkədə neft hasilatı həcmlərinin təbii azalması gələcəkdə bir qədər yavaşıya bilər, çünki xarici şirkətlər getdikcə yeni layihələrə maraq göstərirlər. Belə ki, dünya neft istehsalının liderlərindən biri olan
BP şirkətinin ölkənin quru yataqlarından birinin işlənməsi layihəsinə daxil olma qərarı sürpriz oldu. İndiyə qədər Britaniya şirkəti diqqətini yalnız Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorundakı dəniz yataqlarının kəşfiyyatına və işlənməsinə yönəltmişdi.
BP-nin Cənub-Qərbi Qobustan (CQQ) quru blokunun işlənməsi üzrə hasilatın pay bölgüsü sazişinin (PSA) səhmlərinin 61%-ni əldə etməsi barədə rəsmi məlumat bu ilin sentyabr ayında açıqlanıb. Satıcı rolunda Kanadanın «Commonwealth Gobustan Limited» şirkəti çıxış edib (Britaniyanın «Arawak Energy» şirkətinin 100%-lik törəmə şirkətidir və «Vitol Group»a daxildir).
SOCAR tərəfindən dəstəklənən saziş çərçivəsində BP blokun potensialını qiymətləndirmək üçün bir kəşfiyyat quyusunun qazma operatoru kimi çıxış edəcək. Şirkət 2019-cu ilin ikinci yarısının başlanğıcında qazma əməliyyatlarına başlamağı planlaşdırır.
Ümumi sahəsi 600 kv.km olan Cənub-Qərbi Qobustan bloku Bakıdan 50 km-lik məsafədə yerləşən 13 yatağı və işlənməmiş strukturları əhatə edir. Bu blokun bərpası və işlənməsi üzrə müqavilə 1998-ci il 2 iyun tarixində Bakıda imzalanıb. İndiki anlaşmadan öncə tərəflərin PSA-ya payı aşağıdakı şəkildə paylanmışdı: SOCAR (20%) və «Commonwealth Gobustan Limited» (80%).
Təəssüf ki, blokun cari istehsal həcmi barədə heç bir məlumat yoxdur. Açıq mənbələrdə olan məlumatlarda göstərilir ki, CQQ blokundakı sübut edilmiş neft ehtiyatları 15,8 milyon barel, qaz ehtiyatları isə 214,6 milyon kub fut qiymətləndirilir. Ümumi (sübut edilmiş və mümkün) ehtiyatlar 66,6 milyon barel neft və 412,9 milyon kub fut qazdır.
«Vitol»un saytında göstərilir ki, CQQ-nin karbohidrogen ehtiyatları əsasən pliosen, oliqosen və miosen dövrlərinə aid qum daşlarında yerləşir. Karbohidrogen ehtiyatlarının aşkarlanması üzrə əlavə potensial daha dərində yerləşən əhəng və yura çöküntülərində mövcuddur. Bu, qismən BP-nin seçimini izah edir. Hər halda, şirkət öz layihəsinin müvəffəqiyyətinə güvənmədən riskə getməzdi.
Britaniya şirkətinin gəlməsi yalnız Cənub-Qərbi Qobustan layihəsi çərçivəsində cari fəaliyyətin güclənməsi ilə qalmayacaq, həmçinin kəşfiyyat qazma işlərinin uğurlu nəticələnməsi halında əməliyyatların həcmini önəmli dərəcədə genişləndirə bilər. "İşlər uğurlu olsa, biz inkişaf planını razılaşdırarıq və gələcək fəaliyyətimizi açıqlayarıq ", - «NewsBase Intelligence» nəşri BP-nin Londondakı mətbuat xidmətinin məlumatını dərc edib.
Bu layihənin Azərbaycan üçün əhəmiyyətini qiymətləndirmək çətindir, çünki ölkədə ümumi neft hasilatına onun töhfəsi cüzidir. Lakin CQQ blokunda yeni neft ehtiyatlarının aşkar edilməsi ümumi neftin hasilatı prosesinin sabitləşdirilməsi ümumi işində müsbət rol oynaya bilər.
Dənizdə əlavə işlənmə
Ümumiyyətlə, Azərbaycanın quru hissəsi neft axtarışı üçün daha perspektivli hesab olunur, çünki dənizdə edilən son kəşflər qaz ehtiyatları ilə bağlıdır. Ona görə də, hazırda SOCAR xarici şirkətlərlə birgə qurudakı Mezozoy çöküntülərində neft yataqlarını axtarır.
Buna baxmayaraq, hökumətin neft hasilatını sabitləşdirmək üçün əsas planları «Azəri-Çıraq-Günəşli» (AÇG) yataqları blokunun əlavə işlənməsi ilə bağlıdır. Yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, Azərbaycanda ildən-ilə hasilat həcmlərinin sabit azalması müşahidə edilir (cədvəl) və hasilat şirkətlərinin (SOCAR və Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkəti) əsas vəzifəsi onu sabit səviyyədə cilovlamaqdır.
Bəllidir ki, SOCAR 2017-ci ilin sentyabrında AÇG üzrə xarici tərəfdaşlarla birlikdə 2050-ci ilə qədər olan müddət bu blokun inkişafı üçün yeni müqavilə imzalayıb. Yeni razılaşma çərçivəsində yatırılacaq sərmayələr 2017-2049-cu illər üzrə 43 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilir. Layihənin məqsədi əlavə həcmli neft hesabına mövcud istehsal dövrünü uzatmaqdır.
Müqavilənin imzalanmasından bu yana ötən bir il üzrə «Mərkəzi Şərqi Azəri» (MŞA) adı verilmiş layihənin yetərincə aydın təsviri ortaya çıxıb. Bu layihə "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağının işlənməsinin növbəti mərhələsidir və zirvədə hasilatın gündəlik 100 min barel neftə və 350 min kub fut təbii qaza çatdırılmasına yönəlib. Bu məqsədlə dənizin 137 m dərinliyində yeni "Mərkəzi-Şərqi Azəri" qazma platforması və üzərində həmçinin yaşayış bloku tikiləcək.
Platformanın dayaq blokunun və üst modullarının, həmçinin sualtı infrastrukturun bir hissəsinin tikintisi Azərbaycanda gerçəkləşdiriləcək. 2019-cu ilin birinci rübünün sonunadək BP obyektlərin tikintisi üçün podratçıların seçilməsi üçün tenderləri başa çatdırmaq niyyətindədir, dördüncü rübdə isə dənizdəki platformanın yerləşdirməsinə qədər altı qabaqlayıcı quyunun qazılması proqramına başlayacaq. Şirkətin hesablamalarına görə, bu, neft hasilatı prosesini sürətləndirəcək. Qabaqlayıcı qazma proqramı 12 ay davam edəcək.
2023-cü ilin ikinci rübündə MŞA platforması ilə qabaqlayıcı quyuları birləşdirdikdən sonra qazma artıq birbaşa platformadan başlayacaq. Ümumilikdə, MŞA layihəsi çərçivəsində ən çoxu 26 istismar, 5 su vurma və 7 qaz doldurma quyusunun, 2 ədəd şlam çöküntülərinin yenidən laylara qaytarılması üçün quyunun qazılması nəzərdə tutur. BP «Mərkəzi-Şərqi Azəri» layihəsi çərçivəsində ilk neftin alınmasını 2023-cü ilin əvvəllərinə gözləyir və 2024-cü ildə pik hasilata çıxılacağı düşünülür. Hökumətin təxminlərinə görə, 2050-ci ilədək AÇG blokundan 500 milyon tondan artıq neft çıxarılacaq və Azərbaycanın gəlirləri, təxminən, 200 milyard dollar təşkil edəcək.
Bir sözlə, ehtiyatlar üzrə proqnozlar nəzərə alınarsa və Azərbaycanda neft sənayesinin potensialı qiymətləndirilərsə, ölkəmiz üçün neft erasının dövrünün belə tez başa çatmayacağını cürətlə söyləyə bilərik. Ancaq bu, rahatlaşmaq üçün səbəb ola bilməz, çünki neft bazarı böhrandan sığortalanmayıb. Yüksək neft kvotaları yalnız dövlət xəzinəsini artırmağa yox, həm də milli iqtisadiyyatın tam şaxələndirilməsi üçün bir fürsət kimi xidmət etməlidir. Həqiqətən, təcrübə göstərir ki, "uçuş" tamamilə gözlənilməz qırıla bilər və bu, istənilən neft ölkəsi üçün əhəmiyyətli dərəcədə ağrılı ola bilər.

Traditionally, the oil industry of Azerbaijan celebrates the Day of Oilman and the anniversary of the signing of the Contract of the Century in September. This year, September did not have any surprises but, as it turned out, autumn can surprise not only with weather.
On September 23, the OPEC+ Ministerial Monitoring Committee meeting in Algeria decided to remain committed to agreements reached in June 2018 (to increase production by 1 million barrels per day) but no decision was made regarding the further increase of production volumes. At the same time, quotas between countries also remained unallocated.
Expecting $100 per barrel
The committee’s decision caused a sharp increase in oil prices on the following day with the Brent crude oil rising to $80.60 per barrel. Currently, the price is $81 on optimistic forecasts of demand and expectations that Iran will cut oil supplies to the world market due to American sanctions.
This situation could not but cause assumptions about the return of prices to the level of November 2014. Trafigura and Mercuria were the first oil traders to talk about the restoration of oil prices at $100 per barrel.
According to the co-founder of Mercuria Energy Group Ltd., Daniel Jaeggi, the price may exceed $100 per barrel in the 4th quarter of 2018. "The market does not have many choices to replace 2 million barrels per day of Iranian oil, which may be lost as a result of the second round of the US sanctions," the expert said.
Trafigura, on the other hand, expects $90 per barrel by Christmas, and $100 per barrel at the beginning of 2019. This was stated by the CEO of the company, Ben Luckock.
Bank of America Merrill Lynch reviewed its forecast for Brent in 2019 raising the price tag to $80 per barrel from the previously expected $75. In previous estimates, analysts of the bank expected that Iran would reduce its oil exports by 500 thousand barrels per day, which actually turned out to be 1 million barrels due to the more aggressive position of the US. Experts also raised the Brent estimate from $90 to $95 per barrel at the end of the 2Q2019.
OPEC+ Monitoring Committee will hold the next meeting on November 11 in Abu Dhabi, while the ministerial meeting of OPEC and OPEC+ countries will take place in Vienna on December 6 and on December 7, respectively. Experts expect no surprise decision as a result of these meetings. Apparently, in December, the parties will announce the completion of negotiations on freezing the oil production, reached back in December 2016, and the continuation of cooperation between OPEC and OPEC+ countries in new format.
According to the world media, the draft document on the new format of cooperation is ready. Russia and Saudi Arabia expect to become leaders of the new agreement and expect that in December, the OPEC+ countries and new potential participants will agree on the format, which will be followed by its introduction in 2019.
Saudi Arabian energy minister, Khalid al-Falih, also announced the likelihood of reduction of oil production starting from the next year. “We expect excess supply in 2019. So, we may have to re-initiate oil reduction. I hope in 2019 we will reach an agreement on the reduction of oil production to manage the market somehow, so as not to create shortage and surplus of supplies. We can see a very comfortable level of demand, and the declaration on cooperation between the OPEC+ countries has done what we expected, but we need to think about what to do in the coming years, "Al-Falih said.
By the way, one of the active participants in the OPEC and OPEC+, Azerbaijan, also supports the continued cooperation to improve the regulation of the situation in the oil market. Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov noted that the agreement on freezing oil prices allowed to reduce volatility in the oil market but OPEC+ should not stop the efforts in this direction.
“Although the price reached $80 per barrel, the situation in the oil market has not fully stabilised. The growth of economies in the EU, the US and China increases the oil demand, which also impacts the prices," Mr. Shahbazov said.
Surprising "Gobustan"
Azerbaijan’s contribution to global oil production is small and, obviously, cannot have any significant impact on the oil market but the efforts made by Baku within OPEC have not gone unnoticed. As a result, it was decided to hold one of the meetings of the OPEC Ministerial Monitoring Committee in Baku next year.
By the way, the natural decline in oil production in Azerbaijan may slow down in the future, as foreign companies are increasingly interested in new projects. Thus, a decision made by one of the world's leading oil producers, BP, to start the development of one of the country's onshore fields was a real surprise, as the British company had focused on the exploration and development of offshore fields in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea.
In September 2018, BP made an official announcement on the acquisition of a 61% stake in the production sharing agreement (PSA) for the development of the South-West Gobustan onshore block (SWG). The seller was the Canadian company Commonwealth Gobustan Limited, which is a 100% subsidiary of the British Arawak Energy and is a member of the Vitol Group.
As part of the deal, which has already been approved by SOCAR, BP will act as the drilling operator for only one exploration well to evaluate the potential of the block. The company expects to begin drilling operations at the beginning of 2H2019.
The South-West Gobustan block has a total area of ​​600 sq. km and includes 13 fields and undeveloped structures located 50 km from Baku. The contract for the rehabilitation and development of this field was signed in Baku on June 2, 1998. Prior to the current transaction, the equity participation of the parties in the PSA was distributed as follows: SOCAR (20%) and Commonwealth Gobustan Limited (80%).
Unfortunately, there is no data on current production volumes from the block. Information from open sources indicates that the proved oil reserves on the Gobustan block are estimated at 15.8 million barrels, gas - 214.6 million cubic feet. Total reserves (proven plus perspective) are 66.6 million barrels of oil and 412.9 million cubic feet of gas.
Vitol's website indicates that hydrocarbon reserves of Gobustan are mainly reserved in the sandstones of the Pliocene, Oligocene and Miocene. Additional potential for the discovery of hydrocarbon resources exists in deeper Cretaceous and Jurassic sediments. This partly explains the choice of BP. After all, the company would hardly have taken the risk without confidence in the success of its enterprise.
BP's step-in cannot only intensify current activities in the South-West Gobustan project but can also significantly expand the volume of operations in case of successful results of exploration drilling. “If successful, we will agree on a development plan and announce our further actions,” NewsBase Intelligence quotes the press service of BP in London.
It is difficult to assess the significance of this project for Azerbaijan, as its contribution to the total oil production is hardly noticeable. However, the discovery of new oil reserves in the Gobustan block can play a positive role in the overall stabilisation of the oil production process.
Offshore redevelopment
In general, onshore operations in Azerbaijan are considered more promising for oil exploration, since the latest offshore discoveries are mainly related to the reserves of natural gas. That is why SOCAR together with foreign companies is seeking oil deposits in the onshore Mesozoic deposits.
Nevertheless, the main plans of the government to stabilise oil production are associated with the additional development of the Azeri-Chirag-Guneshli fields (ACG) block. As mentioned above, oil production volumes in Azerbaijan decline every year (see table below), and the main task of production companies (SOCAR and the Azerbaijan International Operating Company) is to keep the decline rate at stable levels.
In September 2017, SOCAR and its foreign partners in ACG signed a new contract for the development of this block until 2050. The total investment volume under the new contract is estimated at $43 billion during 2017–2049. The objective is to extend the period of current production due to additional volumes of oil.
Since the date of signing, the project has materialised to what is now known as the Central-Eastern Azeri project, which is the next stage in the development of the Azeri-Chirag-Guneshli field with an expected daily peak production rate at 100,000 barrels of oil and 350,000 cubic feet of gas. This will be ensured by a new offshore drilling platform Central-Eastern Azeri (CEA) reaching the sea depth of 137 m.
The construction of the support block and the upper modules of the platform, as well as part of the underwater infrastructure will be implemented in Azerbaijan. By the end of the 1Q2019, BP expects to finalise the tender for the selection of contractors for the construction of facilities, and in the 4Q2019 to launch a program on drilling six wells before installing the platform in the sea. According to company estimates, this will speed up the process of oil production. The advanced drilling program will last 12 months.
After connecting the main wells to the CEA platform in the 2Q2023, drilling will start directly from the platform. Altogether, the CEA project provides for the drilling of a maximum of 26 operational, 5 water injection, 7 gas injection and two wells for sludge re-injection. BP expects to get the first oil from the CEA project in early 2023, and to reach peak production in 2024.
According to government estimates, by 2050 more than 500 million tons of oil will be extracted from the ACG block, and Azerbaijan’s revenues will be about $200 billion.
Considering the forecasts on reserves and assessing the potential of the oil industry in Azerbaijan, we can safely say that the era of oil in Azerbaijan will not end soon. However, this is not a reason to relax because the oil market is not guaranteed against a crisis. High oil prices should be used not only to replenish the state treasury, but also as an opportunity for complete diversification of the national economy. Indeed, as experience shows, a seemingly normal situation can end very unexpectedly and significantly painfully for any oil-dependent country.