ÜMİD «FRANSIZ XANIM»ADIR
Gürcüstanda növbəti prezident seçkisi kampaniyası sona çatmaq üzrədir. Oktyabrın 28-də keçiriləcək seçki Azərbaycanın Cənubi Qafqazdakı yaxın qonşusu və strateji tərəfdaşı olan ölkə üçün çətin beynəlxalq fonda baş tutacaq. Azərbaycanla Gürcüstanı dinamik inkişafda olan münasibətlər, nəhəng birgə layihələr birləşdirir. Azərbaycanın Gürcüstan iqtisadiyyatının nəhəng investoru olması ilə yanaşı, Bakı ilə Tbilisi, demək olar ki, hər il yeni və hər kəs üçün səmərəli layihələr həyata keçirir. Bakı-Tbilis-Qars dəmir yolunun istismara verilməsini qeyd edər-etməz, 2020-ci ildə Qafqaz regionunda ilk sürətli dəmir yolunun inşasına başlanacağı elan olunub. O, Bakıdan Gürcüstan sərhədinədək uzanacaq. Artıq «Gürcüstan-Azərbaycan» vahid turizm paketinin hazırlanması istiqamətində də addımlar atılıb.
Bakı ilə Tbilisinin strateji əməkdaşlığına dair faktları çox sadalamaq olar. Odur ki, Gürcüstanda gedən siyasi proseslər Azərbaycan ictimaiyyətinin də təbii marağına səbəb olur. Politoloq, siyasi icmalçı Zviad AVALİANİ «R+»a müsahibəsində Gürcüstanda keçiriləcək prezident seçkisi haqda danışıb.
- Seçkidə iştirak hüququnu neçə namizəd və siyasi hərəkat qazanıb?
- Bu günə MSK-da 25 namizəd qeydiyyatdan keçib. Onlardan 19-u siyasi partiyaları, 6-sı təşəbbüs qruplarını təmsil edir. Qeydiyyatdan keçmək istəyənlərin sayı 46 nəfər idi. Lakin onlardan bəziləri MSK-nın tələblərinə cavab verə bilməyib. Qeydiyyatdan keçmiş namizədlərdən də sonradan geri çəkilənlərin, namizədliyini geri götürənlərin olacağı istisna deyil. Hələliksə onların sayı 25-dir.
Lakin bu seçkinin fərqli tərəfi namizədlərin sayı yox, tarixdə ilk dəfə hakim partiyanın favoritinin qadın olmasıdır. Yəni Gürcüstanda prezident kürsüsünü ilk dəfə qadın tuta bilər.
Qarşıdan gələn seçkinin daha bir xüsusiyyəti prezidentin ümumxalq səsverməsilə müəyyənləşəcəyi son seçki olmasıdır. 2024-cü ildə seçki yeni sistemlə keçiriləcək – prezidenti parlamentdən və yerli özünüidarə orqanlarından olan 300 nümayəndə müəyyənləşdirəcək.
- Hakim partiyanın namizədi kimdir və onun qalib gəlmək şansı nə qədərdir?
- 2018-ci il seçkisinin daha bir xüsusiyyəti hakim «Gürcü arzusu» partiyasının səsverməyə öz namizədi ilə qatılmamasıdır. O, seçkidə müstəqil namizəd Salome Zurabişvilinin namizədliyini dəstəkləmək qərarına gəlib. Zurabişvili 2004-2005-ci illərdə Gürcüstanın xarici işlər naziri olub. Lakin ozamankı prezident Mixail Saakaşvili ilə aralarındakı münaqişə üzündən müxalifətə keçib. Ölkədə hakimiyyətin dəyişməsindən sonra Zurabişvili fəal siyasətə qayıdıb və 2016-cı ildə deputat seçilib. İndiki kimi, o vaxt da Zurabişvili seçkiyə müstəqil namizəd kimi qatılmışdı. Lakin «Gürcü arzusu» ilə onun arasındakı qarşılıqlı simpatiya hələ 2 il əvvəl hiss olunurdu. Bu baxımdan, opponentləri Zurabişvilinin müstəqil namizəd olduğuna inanmır. Halbuki formal olaraq o, «Gürcü arzusu»nun üzvü deyil. İstənilən halda, hakim partiya onu dəstəkləyir və «Gürcü arzusu»nun keçmiş parlament seçkilərində göstərdiyi yüksək nəticəni nəzərə alsaq, Zurabişvilini favorit saymaq olar. Amma qalibin ikinci turda müəyyənləşəcəyini də istisna etmək olmaz.
- Qeydiyyatdan keçmiş namizədlər arasında Gürcüstanın Avropaya inteqrasiya, NATO-ya üzvlük kursuna qarşı olanlar varmı?
- Gürcüstanın xarici siyasi kursunu tənqid edən namizədlər var. Lakin onların qələbə şansı yüksək deyil. Əsas mübarizə indiki və keçmiş hakim partiyaların namizədləri arasında gedəcək. Daha doğrusu, gedir. Maraqlıdır ki, Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyünü məqsədəuyğun saymayan, ölkənin bloklara qoşulmamasına tərəfdar olan, 2013-cü il seçkisində 10% səs yığmış Nino Burcanadze bu dəfə namizədliyini irəli sürməyib. Ümumiyyətlə, prezidentin səlahiyyətlərinin azaldılması fonunda bəzi partiyalar və siyasi qüvvələr, deyəsən, prezident seçkisinə əvvəlkitək maraq göstərmir. Onlar diqqəti parlament seçkisinə yönəltməyi lazım bilir.
- İvanişvili seçkiyə təsir etmək üçün hansı resurslara malikdir? Mixail Saakaşvilinin rəhbərlik etdiyi Vahid Milli Hərəkat üzərində qələbədə məhz İvanişvili amili həlledici rol oynamışdı…
- İvanişvili hakim partiyanın sədridir və istər partiyada, istərsə də tərəfdarları arasında böyük nüfuza sahibdir. Bir məqamı qeyd etmək kifayətdir ki, Zurabişvilini məhz İvanişvilinin nüfuzu seçkinin favoritinə çevirib. Əks təqdirdə, onun qələbə şansı xeyli az olardı. Odur ki, İvanişvili amili bu dəfə də seçkidə həlledici rol oynayacaq.
- Gürcü kilsəsi Müqəddəs Sinodun üzvü, mitropolit Pyotr Saavın simasında Salome Zurabişvilinin namizədliyinə qarşı çıxıb. O, vətəndaşları «fransız xanım»a səs verməməyə çağırır. Bu, nə ilə bağlıdır və kilsənin seçki prosesinə təsiri nə qədərdir?
- Mitropolit Pyotr Saavın və gürcü ruhaniliyinin bəzi digər nümayəndələrinin fikirləri Gürcü Pravoslav kilsəsinin rəsmi mövqeyi deyil. Bu, daha çox şəxsi mövqedir və kilsənin konkret nümayəndələrinin Zurabişvilinin ictimaiyyətdə mübahisələrə yol açmış bəzi fikirlərinə reaksiyasıdır. Məsələn, Zurabişvilinin 2008-ci ilin avqust hadisələrinə və marixuananın leqallaşdırılmasına görə keçmiş hakim partiyanı günahlandırması polemikaya yol açmışdı. Lakin bütün Gürcüstanın patriarxı artıq ruhanilərə müraciət edərək, onları siyasi, yanlış bəyanatlardan çəkinməyə çağırıb.
Məsələ ondadır ki, Zurabişvili Fransada yaşayan gürcü emiqrantlarının ailəsində doğulub və 2004-cü ilədək orada yaşayıb, orada işləyib. Onunla bağlı «fransız xanım» ifadəsi buradan yaranıb. Opponentləri tez-tez Zurabişvilinin gürcü dilini o qədər də yaxşı bilmədiyinə də diqqət çəkir. Yeri gəlmişkən, bu üzdən o, bəzən qəribə fikirlər səsləndirir və nəticədə, pis vəziyyətə düşür.
Kilsənin seçki prosesinə təsirinə gəlincə, Gürcüstanda kilsə bu prosesə qarışmır. Bəzən ayrı-ayrı ruhanilər bu və ya digər namizədə dəstək verir, yaxud hansısa namizədi tənqid edir. Lakin bunu nə kilsə, nə ictimaiyyət təqdir edir. Ümumilikdə, belə hallar seçkinin nəticəsinə təsir edəcək miqyasda deyil.
- Vahid Milli Hərəkatın revanş şansı nə qədərdir?
- Artıq geridə qalmış parlament və bələdiyyə seçkilərinin nəticələrinə, həmçinin 2012-ci ildən sonra yaranmış ümumi tendensiyaya əsasən demək olar ki, VMB-nin revanş şansı azdır. Üstəlik, keçmiş hakim partiya bu gün bir neçə yerə bölünüb. Onların hər biri seçkiyə ayrı qüvvə kimi gedir. Bununla yanaşı, VMB-nin və ondan ayrılmış «Avropa Gürcüstanı» partiyasının namizədlərindən biri ikinci tura yüksələ bilər. Düşünürəm ki, bu, onların əldə edə biləcəyi maksimum nailiyyətdir. Beləliklə, hakim partiya və namizədi seçkiyədək hər hansı faciəvi yanlışlığa yol verməzsə, VMB-nin revanş şansı çox azdır.
- Bəs, ictimai rəyin öyrənilməsi təşkilatlarının proqnozu nədən ibarətdir?
- Seçki həyəcanı bu yaxınlarda başlayıb və hələ, nüfuzlu neytral təşkilatların proqnozları yoxdur. Lakin seçki kampaniyasının kifayət qədər gərgin keçəcəyi bəllidir. Fikrimcə, sorğuların üzə çıxarmalı olduğu əsas məqam ikinci tur ehtimalının nə qədər olduğudur. Hakim partiya əmindir ki, Zurabişvili ilk turdaca qələbə qazanacaq. Lakin ötən seçkilərin də xüsusiyyətini nəzərə alsaq, intriqa, yəqin ki, nəticələrin açıqlanmasınadək davam edəcək.

СТАВКА НА «ФРАНЦУЖЕНКУ»
Избирательная кампания по очередным президентским выборам в Грузии выходит на финишную прямую. Предстоящие 28 октября выборы пройдут на сложном международном фоне для страны, являющейся ближайшим соседом и стратегическим партнером Азербайджана на Южном Кавказе. Азербайджан и Грузию объединяют динамично развивающиеся отношения и крупные совместные проекты. Наряду с тем, что Азербайджан является крупнейшим инвестором в грузинскую экономику, Баку и Тбилиси практически каждый год презентуют все новые взаимовыгодные проекты. Только отпраздновали открытие железной дороги Баку - Тбилиси - Карс, как уже объявили о начале строительства в 2020 году первой в Кавказском регионе скоростной железнодорожной магистрали от Баку до грузинской границы. Уже есть практические шаги в создании единого туристического пакета «Грузия - Азербайджан». Послужной список стратегического взаимодействия Баку и Тбилиси довольно широк и многогранен. Поэтому проходящие в Грузии политические процессы представляют естественный интерес и для азербайджанской общественности. О предстоящих выборах главы грузинского государства в интервью R+ рассказал политолог, политический обозреватель Звиад АВАЛИАНИ.
- Cколько кандидатов и какие политические течения получили право участия в выборах?
- На сегодняшний день ЦИК зарегистрировала 25 кандидатов. 19 из них от политических партий и 6 – от инициативных групп. Изначально желающих зарегистрироваться было 46, но часть из них не смогла удовлетворить требования ЦИК. Не исключено, что кто-то из зарегистрированных кандидатов позже откажется от участия и снимет свою кандидатуру, но на данный момент их 25. Следует отметить, что отличительной чертой этих выборов является не количество кандидатов, а то, что впервые фаворитом правящей партии стала женщина, и она может стать первой женщиной - президентом Грузии. Другая особенность предстоящих выборов в том, что они будут последними, где президент избирается путем всенародного голосования. Выборы 2024 года пройдут уже по новой системе - президента будут избирать 300 выборщиков из парламента и органов местного самоуправления.
- Кто является кандидатом от правящей партии и какие у него шансы победить на выборах?
- Еще одной особенностью президентских выборов 2018 года является то, что правящая партия «Грузинская мечта» не выдвинула собственную партийную кандидатуру и поддержала независимого кандидата Саломе Зурабишвили. Зурабишвили занимала пост министра иностранных дел Грузии в 2004-2005 годах, но на фоне конфликта с тогдашним президентом Михаилом Саакашвили ушла в оппозицию. После смены власти в Грузии Зурабишвили вернулась в активную политику и в 2016 году стала депутатом парламента. Тогда, как и сейчас, Зурабишвили баллотировалась как независимый кандидат, но взаимные симпатии “Мечты” и Зурабишвили были видны еще два года назад. Исходя из этого, оппоненты не верят в ее независимость, хотя формально она никогда не являлась членом “Грузинской мечты”. Так или иначе, правящая партия поддержала ее, и, учитывая очень высокие результаты «Грузинской мечты» на предыдущих парламентских выборах, Зурабишвили можно считать фаворитом, хотя нельзя исключить также возможность второго тура.
- Есть ли среди зарегистрированных кандидатов кто-то против нынешнего курса Грузии на евроинтеграцию и вступление в НАТО?
- Есть кандидаты, которые критикуют сложившийся внешнеполитический курс Грузии. Однако их шансы явно невелики. Основная борьба будет, точнее уже идет, между фаворитами нынешней правящей партии и предыдущей. Интересно, что самая сильная фигура из тех, кто сомневается в целесообразности стремления в НАТО и выступает за внеблоковый статус Грузии, - Нино Бурджанадзе, которая получила 10% голосов на президентских выборах в 2013 году и на этот раз не выдвинула свою кандидатуру. Вообще, на фоне сокращения полномочий президента некоторые партии и политические силы, видимо, потеряли прежний интерес к президентским выборам и предпочитают сконцентрироваться на парламентских.
- Какие ресурсы имеет Иванишвили для влияния на выборы? Именно фактор Иванишвили сыграл решающую роль в победе над Единым национальным движением (ЕНД) Михаила Саакашвили…
- Иванишвили является председателем правящей партии и обладает неоспоримым авторитетом как в партии, так и среди ее сторонников. Достаточно сказать, что Зурабишвили фаворитом на выборах делает именно авторитет Иванишвили, иначе ее шансы были бы существенно ниже. Поэтому фактор Иванишвили и на этот раз будет играть ключевую роль в грузинских выборах.
- Грузинская церковь в лице члена Священного Синода, митрополита Петра Цаава выступила против кандидата в президенты Грузии Саломе Зурабишвили, призвав граждан не голосовать за «нафранцуженную» самовыдвиженку. С чем это связано и насколько сильно влияние церкви на избирательный процесс?
- Высказывания митрополита Петра Цаава и некоторых других представителей грузинского духовенства не являются официальной позицией Грузинской православной церкви. Это была, скорее, личная позиция и реакция конкретных представителей церкви на отдельные заявления Зурабишвили, которые вызвали споры в грузинском обществе. В частности, полемику вызвали заявления Зурабишвили об ответственности бывшей правящей партии в событиях августа 2008 года и о легализации марихуаны. Тем не менее, патриарх всея Грузии уже обратился к духовенству и попросил воздержаться от политических и некорректных заявлений.
Тут следует отметить, что Зурабишвили родилась во Франции в семье грузинских эмигрантов и до 2004 года жила и работала в этой стране. Отсюда и намеки на ее офранцуживание и «нафранцуженность», как далекое от Грузии и «неправильное» с точки зрения грузин мышление. Оппоненты часто обращают внимание и на то, что Зурабишвили вследствие вышеупомянутых причин не очень сильна в грузинском языке. Иногда странные высказывания Зурабишвили ставят ее в неловкое положение.
Что касается влияния церкви на выборы, то надо отметить, что в Грузии церковь в избирательный процесс не вмешивается. Случаи поддержки или критики кандидатов со стороны отдельных сановников порой имеют место, однако это не приветствуется ни церковью, ни обществом и не имеет такого масштаба, чтобы повлиять на итоги выборов.
- Возможен ли реванш Единого национального движения?
- Исходя из итогов предыдущих парламентских и муниципальных выборов, а также общей тенденции, сложившейся после 2012 года, реванш ЕНД маловероятен, тем более что бывшая правящая партия на сегодняшний день разделена на несколько партий, которые соответственно принимают участие в выборах отдельно. Вместе с тем у кандидата ЕНД, как и у кандидата отделившейся от нее партии «Европейская Грузия», может появиться шанс выйти во второй тур, если тот состоится. Но думаю, что это скорее максимум их возможностей. Таким образом, если правящая партия и ее фаворит не допустят какую-нибудь катастрофическую ошибку до выборов, реванш ЕНД можно считать крайне маловероятным.
- А какие прогнозы у организаций по изучению общественного мнения?
- Предвыборная лихорадка началась недавно, и достоверных прогнозов от авторитетных нейтральных организаций пока нет. Хотя уже очевидно, что предвыборный период будет политически довольно напряженным. Главная загадка, которую должны разгадать опросы, на мой взгляд, все-таки состоит в том, насколько высока вероятность второго тура. Правящая партия уверена, что Зурабишвили победит в первом же туре, однако исходя из специфичности предстоящих выборов, определенная интрига, наверное, сохранится до оглашения результатов.