ÜMİD «FRANSIZ XANIM»ADIR
Gürcüstanda növbəti prezident seçkisi kampaniyası sona çatmaq üzrədir. Oktyabrın 28-də keçiriləcək seçki Azərbaycanın Cənubi Qafqazdakı yaxın qonşusu və strateji tərəfdaşı olan ölkə üçün çətin beynəlxalq fonda baş tutacaq. Azərbaycanla Gürcüstanı dinamik inkişafda olan münasibətlər, nəhəng birgə layihələr birləşdirir. Azərbaycanın Gürcüstan iqtisadiyyatının nəhəng investoru olması ilə yanaşı, Bakı ilə Tbilisi, demək olar ki, hər il yeni və hər kəs üçün səmərəli layihələr həyata keçirir. Bakı-Tbilis-Qars dəmir yolunun istismara verilməsini qeyd edər-etməz, 2020-ci ildə Qafqaz regionunda ilk sürətli dəmir yolunun inşasına başlanacağı elan olunub. O, Bakıdan Gürcüstan sərhədinədək uzanacaq. Artıq «Gürcüstan-Azərbaycan» vahid turizm paketinin hazırlanması istiqamətində də addımlar atılıb.
Bakı ilə Tbilisinin strateji əməkdaşlığına dair faktları çox sadalamaq olar. Odur ki, Gürcüstanda gedən siyasi proseslər Azərbaycan ictimaiyyətinin də təbii marağına səbəb olur. Politoloq, siyasi icmalçı Zviad AVALİANİ «R+»a müsahibəsində Gürcüstanda keçiriləcək prezident seçkisi haqda danışıb.
- Seçkidə iştirak hüququnu neçə namizəd və siyasi hərəkat qazanıb?
- Bu günə MSK-da 25 namizəd qeydiyyatdan keçib. Onlardan 19-u siyasi partiyaları, 6-sı təşəbbüs qruplarını təmsil edir. Qeydiyyatdan keçmək istəyənlərin sayı 46 nəfər idi. Lakin onlardan bəziləri MSK-nın tələblərinə cavab verə bilməyib. Qeydiyyatdan keçmiş namizədlərdən də sonradan geri çəkilənlərin, namizədliyini geri götürənlərin olacağı istisna deyil. Hələliksə onların sayı 25-dir.
Lakin bu seçkinin fərqli tərəfi namizədlərin sayı yox, tarixdə ilk dəfə hakim partiyanın favoritinin qadın olmasıdır. Yəni Gürcüstanda prezident kürsüsünü ilk dəfə qadın tuta bilər.
Qarşıdan gələn seçkinin daha bir xüsusiyyəti prezidentin ümumxalq səsverməsilə müəyyənləşəcəyi son seçki olmasıdır. 2024-cü ildə seçki yeni sistemlə keçiriləcək – prezidenti parlamentdən və yerli özünüidarə orqanlarından olan 300 nümayəndə müəyyənləşdirəcək.
- Hakim partiyanın namizədi kimdir və onun qalib gəlmək şansı nə qədərdir?
- 2018-ci il seçkisinin daha bir xüsusiyyəti hakim «Gürcü arzusu» partiyasının səsverməyə öz namizədi ilə qatılmamasıdır. O, seçkidə müstəqil namizəd Salome Zurabişvilinin namizədliyini dəstəkləmək qərarına gəlib. Zurabişvili 2004-2005-ci illərdə Gürcüstanın xarici işlər naziri olub. Lakin ozamankı prezident Mixail Saakaşvili ilə aralarındakı münaqişə üzündən müxalifətə keçib. Ölkədə hakimiyyətin dəyişməsindən sonra Zurabişvili fəal siyasətə qayıdıb və 2016-cı ildə deputat seçilib. İndiki kimi, o vaxt da Zurabişvili seçkiyə müstəqil namizəd kimi qatılmışdı. Lakin «Gürcü arzusu» ilə onun arasındakı qarşılıqlı simpatiya hələ 2 il əvvəl hiss olunurdu. Bu baxımdan, opponentləri Zurabişvilinin müstəqil namizəd olduğuna inanmır. Halbuki formal olaraq o, «Gürcü arzusu»nun üzvü deyil. İstənilən halda, hakim partiya onu dəstəkləyir və «Gürcü arzusu»nun keçmiş parlament seçkilərində göstərdiyi yüksək nəticəni nəzərə alsaq, Zurabişvilini favorit saymaq olar. Amma qalibin ikinci turda müəyyənləşəcəyini də istisna etmək olmaz.
- Qeydiyyatdan keçmiş namizədlər arasında Gürcüstanın Avropaya inteqrasiya, NATO-ya üzvlük kursuna qarşı olanlar varmı?
- Gürcüstanın xarici siyasi kursunu tənqid edən namizədlər var. Lakin onların qələbə şansı yüksək deyil. Əsas mübarizə indiki və keçmiş hakim partiyaların namizədləri arasında gedəcək. Daha doğrusu, gedir. Maraqlıdır ki, Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyünü məqsədəuyğun saymayan, ölkənin bloklara qoşulmamasına tərəfdar olan, 2013-cü il seçkisində 10% səs yığmış Nino Burcanadze bu dəfə namizədliyini irəli sürməyib. Ümumiyyətlə, prezidentin səlahiyyətlərinin azaldılması fonunda bəzi partiyalar və siyasi qüvvələr, deyəsən, prezident seçkisinə əvvəlkitək maraq göstərmir. Onlar diqqəti parlament seçkisinə yönəltməyi lazım bilir.
- İvanişvili seçkiyə təsir etmək üçün hansı resurslara malikdir? Mixail Saakaşvilinin rəhbərlik etdiyi Vahid Milli Hərəkat üzərində qələbədə məhz İvanişvili amili həlledici rol oynamışdı…
- İvanişvili hakim partiyanın sədridir və istər partiyada, istərsə də tərəfdarları arasında böyük nüfuza sahibdir. Bir məqamı qeyd etmək kifayətdir ki, Zurabişvilini məhz İvanişvilinin nüfuzu seçkinin favoritinə çevirib. Əks təqdirdə, onun qələbə şansı xeyli az olardı. Odur ki, İvanişvili amili bu dəfə də seçkidə həlledici rol oynayacaq.
- Gürcü kilsəsi Müqəddəs Sinodun üzvü, mitropolit Pyotr Saavın simasında Salome Zurabişvilinin namizədliyinə qarşı çıxıb. O, vətəndaşları «fransız xanım»a səs verməməyə çağırır. Bu, nə ilə bağlıdır və kilsənin seçki prosesinə təsiri nə qədərdir?
- Mitropolit Pyotr Saavın və gürcü ruhaniliyinin bəzi digər nümayəndələrinin fikirləri Gürcü Pravoslav kilsəsinin rəsmi mövqeyi deyil. Bu, daha çox şəxsi mövqedir və kilsənin konkret nümayəndələrinin Zurabişvilinin ictimaiyyətdə mübahisələrə yol açmış bəzi fikirlərinə reaksiyasıdır. Məsələn, Zurabişvilinin 2008-ci ilin avqust hadisələrinə və marixuananın leqallaşdırılmasına görə keçmiş hakim partiyanı günahlandırması polemikaya yol açmışdı. Lakin bütün Gürcüstanın patriarxı artıq ruhanilərə müraciət edərək, onları siyasi, yanlış bəyanatlardan çəkinməyə çağırıb.
Məsələ ondadır ki, Zurabişvili Fransada yaşayan gürcü emiqrantlarının ailəsində doğulub və 2004-cü ilədək orada yaşayıb, orada işləyib. Onunla bağlı «fransız xanım» ifadəsi buradan yaranıb. Opponentləri tez-tez Zurabişvilinin gürcü dilini o qədər də yaxşı bilmədiyinə də diqqət çəkir. Yeri gəlmişkən, bu üzdən o, bəzən qəribə fikirlər səsləndirir və nəticədə, pis vəziyyətə düşür.
Kilsənin seçki prosesinə təsirinə gəlincə, Gürcüstanda kilsə bu prosesə qarışmır. Bəzən ayrı-ayrı ruhanilər bu və ya digər namizədə dəstək verir, yaxud hansısa namizədi tənqid edir. Lakin bunu nə kilsə, nə ictimaiyyət təqdir edir. Ümumilikdə, belə hallar seçkinin nəticəsinə təsir edəcək miqyasda deyil.
- Vahid Milli Hərəkatın revanş şansı nə qədərdir?
- Artıq geridə qalmış parlament və bələdiyyə seçkilərinin nəticələrinə, həmçinin 2012-ci ildən sonra yaranmış ümumi tendensiyaya əsasən demək olar ki, VMB-nin revanş şansı azdır. Üstəlik, keçmiş hakim partiya bu gün bir neçə yerə bölünüb. Onların hər biri seçkiyə ayrı qüvvə kimi gedir. Bununla yanaşı, VMB-nin və ondan ayrılmış «Avropa Gürcüstanı» partiyasının namizədlərindən biri ikinci tura yüksələ bilər. Düşünürəm ki, bu, onların əldə edə biləcəyi maksimum nailiyyətdir. Beləliklə, hakim partiya və namizədi seçkiyədək hər hansı faciəvi yanlışlığa yol verməzsə, VMB-nin revanş şansı çox azdır.
- Bəs, ictimai rəyin öyrənilməsi təşkilatlarının proqnozu nədən ibarətdir?
- Seçki həyəcanı bu yaxınlarda başlayıb və hələ, nüfuzlu neytral təşkilatların proqnozları yoxdur. Lakin seçki kampaniyasının kifayət qədər gərgin keçəcəyi bəllidir. Fikrimcə, sorğuların üzə çıxarmalı olduğu əsas məqam ikinci tur ehtimalının nə qədər olduğudur. Hakim partiya əmindir ki, Zurabişvili ilk turdaca qələbə qazanacaq. Lakin ötən seçkilərin də xüsusiyyətini nəzərə alsaq, intriqa, yəqin ki, nəticələrin açıqlanmasınadək davam edəcək.

GEORGIAN FRENCHWOMAN
Georgian political analyst Zviad AVALIANI: "It's the first time that a woman can be a president of Georgia"
The election campaign for the next presidential elections in Georgia is approaching the final stage. Scheduled for October 28, the upcoming elections in Azerbaijan’s closest neighbor and strategic partner in the South Caucasus will be held under difficult international circumstances. Azerbaijan and Georgia have dynamically developing relations and jointly implement large-scale projects. Azerbaijan is the largest investor in the Georgian economy. Almost every year, Baku and Tbilisi come together with new mutually beneficial projects. As soon as the opening ceremony of the Baku-Tbilisi-Kars railway was over, both countries announced the start of construction in 2020 of the first high-speed railway in the Caucasus from Baku to the Georgian border. There are already practical steps in creating a single Georgia-Azerbaijan tourist package. The track record of strategic cooperation between Baku and Tbilisi is quite broad and multifaceted. Naturally, Azerbaijan is very interested in the political processes taking place in Georgia. Political scientist and analyst Zviad Avaliani (Georgia) told us a about the upcoming presidential elections in Georgia.
How many candidates and which political trends can take part in the elections?
So far, the CEC has registered 25 candidates, of which 19 are from political parties and 6 from initiative groups. Initially, there were 46 individuals willing to register but some of them could not meet the CEC requirements. It is possible that one of the registered candidates will later refuse to participate and withdraw his candidacy but for now, there are 25 registered candidates in total. This election will be slightly different not for the number of candidates but because a woman became a favourite of the ruling party, who can later become the first woman president of Georgia. Also, this will be last elections where the president is elected by popular vote. In 2024, under the new election system, 300 electors from the parliament and local governments will elect the president.
Who is the candidate of the ruling party and what are her chances to win the elections?
Interestingly, the ruling party Georgian Dream did not nominate a party member this year but supported an independent candidate, Salome Zurabishvili, who was the Georgian Minister of Foreign Affairs in 2004-2005 but joined the opposition after a conflict with then-President Mikhail Saakashvili. After the change of power in Georgia, Zurabishvili returned to politics and in 2016 became a member of the parliament. At that time, she also ran as an independent candidate but the mutual sympathies of Georgian Dream and Zurabishvili became visible two years ago. That is why her opponents do not believe in her independence, although formally she has never been a member of the Georgian Dream. Either way, the ruling party supported her candidacy, and given the very high polling results of the Georgian Dream in the previous parliamentary elections, Zurabishvili can be considered a favourite but the second round of elections is also possible.
Are there any registered candidates against the current foreign policy of Georgia based on European integration and NATO membership?
There are candidates who criticise the current foreign policy of Georgia. However, they have negligible chances to win. The main competition will be and actually is between the favourites of the current and previous ruling parties. Interestingly, the strongest critic of Georgian membership in NATO, who supports Georgia’s non-aligned status, is Nino Burjanadze. She received 10% of votes at the 2013 presidential elections and did not nominate her candidacy this time. In general, with the reduction of presidential powers, some parties and political forces apparently lose interest in the elections and prefer to focus on parliamentary elections.
How can Ivanishvili influence the elections? As we know, he has played an instrumental role in the defeat of Mikhail Saakashvili's United National Movement (UNM)...
Ivanishvili is a chairman of the ruling party and has undeniable authority both in the party and among his supporters. Zurabishvili is a favourite candidate of the upcoming elections and is backed by Ivanishvili’s support. Otherwise her chances would be significantly lower. Therefore, the Ivanishvili factor will play a significant role in the Georgian elections this time too.
The Georgian Church represented by a member of the Holy Synod, Metropolitan Peter Tsaava, is known for his criticism of Salome Zurabishvili and urges the voters not to cast their votes in favour of the “independent frenchised” candidate. Why is he doing this? How can the church influence the elections?
The statements of Peter Tsaava and other representatives of the Georgian clergy are not the official position of the Georgian Orthodox Church. Rather it is their personal position and a reaction of certain clergymen to Zurabishvili’s individual statements that caused controversy in Georgian society. In particular, Zurabishvili’s statements about the responsibility of the former ruling party in the events of August 2008 and the legalisation of marijuana. However, the Patriarch of All Georgia has already appealed to the clergy and asked them to refrain from political and incorrect statements.
Incidentally, Zurabishvili was born in France to a family of Georgian immigrants. She lived and worked in France until 2004. Hence the statements about her Frenchised nature claimed to be wrong and incompatible with Georgian traditions and mentality. For Zurabishvili's opponents, it is her French background that testifies her weak knowledge of the Georgian language. Sometimes Zurabishvili makes indeed embarrassing statements.
As for the influence of the church on the elections, the Georgian Church does not interfere in the elections. One can sometimes hear statements of support or criticism of candidates by individual dignitaries but this is welcomed neither by the church nor by Georgian society and their effect on voting results is negligible.
Can we expect a revenge of the United National Movement?
According to the results of the previous parliamentary and municipal elections, as well as the general trend after 2012, the UNM revenge is unlikely. The former ruling party today is divided into several parties, which take part in the elections separately. At the same time, the candidates of the UNM and the European Georgia Party may have a chance to qualify for the second round, if it takes place. But I think that this is the maximum they can do. In other words, if the ruling party and its favourite candidate do not make any catastrophic mistakes before the elections, the UNM revenge is extremely unlikely.
What about the institutions researching public opinion?
The election campaign has begun recently. There are no reliable forecasts from reputable neutral organisations. Nevertheless, it is clear that the pre-election period will be politically intensive. I think the main challenge of these institutions is the prediction of the likelihood of the second round. The ruling party is confident that Zurabishvili will win in the first round but given factors that make the upcoming elections specific, we can expect a certain degree of intrigue up until the announcement of voting results.