Gözlənildiyi kimi qadın voleybolçulardan ibarət Azərbaycan millisinin Yaponiyadakı Dünya Çempionatında çıxışı vaxtından əvvəl başa çatdı. Millimiz ikinci mərhələdə zəif çıxış etməklə yarışla erkən vidalaşdı. Ardıcıl məğlubiyyətlərdən sonra Faiq Qarayevin yetirmələrinin növbəti mərhələyə çıxa bilməyəcəyi dəqiqləşdi.
Etiraf edək ki, indiki vəziyyətdə Azərbaycan millisinin bu mötəbər yarışda iştirakı artıq alqışlanmalı haldır. Lakin ikinci mərhələyə vəsiqə qazanmaq Faiq Qarayevin komandasının maksimum nəticəsi sayıla bilərdi.
Ölkə voleybolunda problemlərin olması, çempionatın səviyyəsinin aşağı düşməsi milli komandaya təsir etməyə bilməz. Bununla belə, yığma üzvlərindən hər zaman olduğu kimi əzmkar oyun gözləyənlər də az deyildi. Mundial göstətdi ki, Faiq Qarayevin komandasında dəyişikliyə ehtiyac var. Sadəcə dəyişiklik etməyə layiqli ehtiyat qüvvə yoxdur.
Heyətimizdə ən güclü voleybolçumuz kimi Polina Rəhimovanın adını çəkmək olar. Amma voleybol komanda idman növüdür və qazanılan qələbələrdə böyük əməyi olan Rəhimova təklikdə İtaliya və Çin kimi ölkələrin yığmalarının öhdəsindən gələ bilməzdi.
Ölkə çempionatında rəqabətsizlik millidə də özünü göstərir. Son illər ölkə voleybolunda yeni adlar meydana çıxmır. Natalya Məmmədova da əvvəlki səviyyəsində deyil. Yığmanın əksər voleybolçuları isə təcrübəsizlikdən böyük yarışlarda fərqlənmək gücündə deyil.
Azərbaycan voleybolunun inkişafından böyük əməyi olan Faiq Qarayev mundial zamanı iki dəfə həkimə müraciət etməli oldu. Ürəyindəki ağrılardan şikayətçi olan təcrübəli məşqçi iki oyunda komandanın yanında olmadı. Bununla belə, o, yetirmələrini nəzarətsiz də buraxmadı.
Azərbaycan millisi Yaponiyadakı dünya çempionatında 15-ci yeri tutdu. Dörd il əvvəl Faiq Qarayevin yetirmələri İtaliyada keçirilən mundialda da 15-ci pillədə qərarlaşmışdı. Amma 4 il əvvəl yarışda 4 qələbə qazanan voleybolçularımız bu dəfə 2 qələbəylə kifayətləndi. Xatırladaq ki, 1994-cü ildə ilk dəfə dünya çempionatında iştirak edən milli 9-cu yeri tutmuşdu. 2006-cı ildə isə voleybolçularımız  13-cü yerlə kifayətlənmişdi. Statistikaya əsasən millinin inkişafdan geri qaldığını hiss etmək çətin deyil. Milli dünya çempionatlarında tarixi ərzində üçüncü dəfə ikinci mərhələyə adlasa da, ilk dəfə bu mərhələdə qələbə üzünə həsrət qaldı.
Beləliklə, Azərbaycan yığmasını gücləndirmək üçün yeni güclü nəslə ehtiyac var. Bunun üçün mütləq şəkildə ölkə çempionatında klubların sayı artmalıdır, gənclərə oynamağa daha çox şərait yaradılmalıdır. Regionlarda yeni voleybol klubları yaradılmalıdır, eyni zamanda peşəkar klubların aşağı yaş qrupları üzrə komandaları təşkil olunmalıdır. Əks halda, milli növbəti mötəbər yarışlarda daha zəif çıxış edəcək, tədricən isə dünya, Avropa çempionatlarından kənarda qalacaq.

Azerbaijani volleyball needs serious reforms
As we expected, the national women's team of Azerbaijan finished the World Volleyball Championship in Japan earlier, immediately after a poor performance in the second stage of the tournament. After several consecutive defeats, it was clear that Faig Garayev’s team could not reach the next stage.
On the other hand, the participation of the national team in such a prestigious tournament is a success. Its transition to the second stage was initially considered the maximum result that the team could count on.
Surely, existing problems in Azerbaijani volleyball, as well as the lack of competition in the national championship could not but affect the national team. Nevertheless, some of us have indeed expected a strong performance. The championship has demonstrated that the national team needs serious reforms, albeit it has no reserves to accomplish this.
The strongest player in the national team of Azerbaijan is Polina Rahimova, who made a significant contribution to the victories. However, volleyball is a team game and Polina cannot defeat such strong opponents as the teams of Italy and China alone.
For many years, the national team has had the same composition. We have not seen any new names in national volleyball for years. Natalia Mammadova can no longer play at the same level, and most of other players cannot show an outstanding performance at major competitions due to lack of experience.
Faig Garayev has invested a lot of time and efforts in the development of the national volleyball. During the last world championship, he had to seek for medical advice twice. Due to heart pains, he could not support his team in two games. Nevertheless, he did not leave his students alone. However, in the current realities, F. Garayev’s enthusiasm is not enough.
At the World Championships in Japan, the Azerbaijani team, like four years ago in Italy, took the 15th place. But if in the previous championship our volleyball players recorded 4 victories, then this time only two. In 1994, performing in their first ever championship, our team took the 9th place. In 2006, we had the 13th place. Based on statistics, it is easy to notice regress. Although the Azerbaijani national team in its history for the third time makes its way into the second stage of the World Cup, this year for the first time in the second stage, it did not win a single victory.
Therefore, our national team needs new members. It is necessary to increase the number of clubs in the national championship, to attract young people to this sport. We need new volleyball clubs in the regions to create teams of younger age groups. Otherwise, the national team can say goodbye to the World and European Championships.
AT THE MOMENT OF THE LAYOUT
The head coach of the Azerbaijani national volleyball team, Faig Garayev, completed his coaching career.
According to azerisport.com, this decision was taken by Garayev after the completion of the World Cup in Japan, where the team took the 15th place. The 59-year-old coach has health problems, which was the reason of his leave.
Garayev, who represented the Azerbaijani national team in four world championships and seven European championships, will continue his work as the first vice-president of the national federation.