Dünya bazarındakı əlverişli konyunktur və artan tələbat Azərbaycan balının ixrac imkanlarını artırır
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) məlumatına görə, son beş ildə dünya üzrə bal ticarətinin həcmi 18% artaraq 2017-ci ildə 790,3 min ton olub, bunun da ümumi dəyəri 2,37 milyard dollar təşkil edib. Ümumi ixracda 19% paya malik olan Çin bal ixracatçıları arasında lider mövqedədir. Argentina, Ukrayna, Vyetnam və Hindistan isə Çindən önəmli fərqlə geridə gəlirlər. Bu ölkələr əsasən 1 kq-nın qiyməti, orta hesabla, 2.1-4 dollar arasında dəyişən ucuz bal ixrac edirlər və onların keyfiyyət göstəriciləri heç də həmişə tələb olunan standartlara uğun gəlmir. Bəs, bu baxımdan Azərbaycanın ixrac mövqeləri necədir və ölkədə bal istehsalının artırılmasının hansı perspektivləri var?
Bəxtləri gətirdi...
Hələ son vaxtlara qədər Azərbaycanın bal ixracının həcmi çox kiçik idi. Bu, bir sıra amillərə, ilk növbədə, Azərbaycan pətəklərinin məhsuldarlığının son dərəcə aşağı olması ilə bağlı idi. Uzun illərdir ki, yerli arıçılar bir pətəkdən, orta hesabla, 10-11 kq bal götürürlər, dünya miqyasında isə bu göstərici 30 kq-dır. Hətta Almaniya və bir sıra digər inkişaf etmiş ölkələrdə bir pətəkdən 50 kq-dan artıq bal götürülür. Yəni bərabər sayda pətək götürəndə azərbaycanlı arıçıların məhsuldarlığı üç və ya daha çox dəfə azdır, uyğun olaraq balın maya dəyəri və son qiyməti daha yüksəkdir. Bunun səbəbləri yetərincə texniki bazanın qurulmaması, istehsal həcminin artırılması üçün müasir üsulların çatışmaması, həmçinin yetərincə baytarlıq dəstəyinin olmamasına görə xəstəliklər və parazitlər üzündən arı ölümü səviyyəsinin yüksək olması ilə bağlıdır. Savadlı seleksiya işinin olmaması da yerli avtoxton Qafqaz arı növlərinin xaricdən gətirilən cinslərlə qarışmasına səbəb oldu ki, nəticədə, məhsuldarlığı aşağı olan hibridlərin sayının artmasına gətirib çıxardı.
Həm də bir fakt nəzərə alınmalıdır ki, Azərbaycan balın daxili istehlakının yerli istehsal həcmlərini dəfələrlə üstələyən ölkələr sırasındadır. Belə ki, təxminən, 8 il əvvəl ölkədə bal istehsalı ildə 1,5 min ton aralığında olub ki, bu daxili istehlakdan, təxminən, 3 dəfə azdır. 2009-cu ildə "Arıçılıq haqqında" qanunun qəbul olunması və pətəklərin sayının artırılması ilə bağlı bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsindən sonra vəziyyət bir qədər yaxşılaşıb, nəticədə, arı ailələrinin sayı, təxminən, 85% artaraq 271 minə çatıb.
İstehsalın iki dəfə artırılmasına (2017-ci ildə 3 min tona çatmasına) baxmayaraq, İqtisadiyyat Nazirliyinin məlumatına görə, yerli bal istehsalçıları yerli ehtiyaclarının, təxminən, 2/3 hissəsini ödəyirlər, qalan həcm isə idxal olunur. Tələb və təklif arasında nisbətin belə olması balın ucuzlaşmasını stimullaşdırmır və ötən illər ərzində 1 kiloqram balın qiyməti, orta hesabla, 20 manat səviyyəsində qalıb. Bu qiymət Azərbaycan üçün əlverişli sayılsa da, kütləvi ixracın təşkili üçün heç də uyğun deyildi: 1 ABŞ dollarının 0,78 manata bərabər olduğu devalvasiyadan əvvəlki məzənnə ilə 1 kq Azərbaycan balının ixrac qiyməti 25 dolları ötürdü. Bu isə onu xüsusi ərzaqlar kateqoriyasına çıxarırdı ki, orada Yeni Zelandiya və bal bazarının digər liderləri ilə rəqabət aparmalı olurduq.
Son iki ildə Azərbaycandan bal ixracının təşkilinə şərait yaradan əsas amil isə manatın məzənnəsinin düşməsi oldu: 1 dollar 1,7 manata çatdıqdan sonra 1 kq Azərbaycan balının qiyməti dollar ifadəsində iki dəfədən çox ucuzlaşdı və müvafiq olaraq, ixracda rəqabət qabiliyyəti artdı.
Yaponiyadan Əmirliklərə qədər
Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məlumatına görə, təxminən, iki il bundan əvvəl yerli arıçılar genişmiqyaslı ixracata başlayıb: ən böyük partiya - 6 min ton Yaponiyaya göndərilib və 48 milyon dollardan çox vəsait əldə edilib. Önəmli istiqamətlərdən biri kimi Yaxın Şərq bölgəsi, xüsusilə də Fars körfəzi ölkələri görünür. Artıq üçüncü ildir ki, Azərbaycanda turizm sektorunun inkişafının əsas hərəkətvericisi olan ərəb turistlərin yerli bal xoşuna gəlib. Balın ən uğurlu ixrac kanalı Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə açılıb, Bəhreyn və Qətərlə danışıqlar aparılır. Hətta Çin belə Azərbaycan balını almaqda maraqlıdır.
"Ərəb ölkələrindən gələn qonaqlar fəal şəkildə yerli balı alırlar və bu gün arıçılar öz məhsullarının əhəmiyyətli hissəsini bu regiona satırlar. Nazirliyin əsas vəzifəsi arıçılıq məhsullarının tanınmasının təmin edilməsidir, bununla, biz ölkəyə əlavə valyutanın cəlb edilməsi üçün şərait yarada bilərik", - deyə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin təmsilçisi Vüqar Hüseynov bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan balının qiyməti dünya bazarındakı orta qiymətdən bir qədər yüksəkdir, çünki öz tərkibinə görə fərqlənir və əsasən orqanik məhsullar kateqoriyasına aiddir. Onu ekoloji təmiz ərazidə ekoloji təmiz xammaldan toplayırlar, istehsal və emalın bütün mərhələlərində sintetik maddələrdən istifadə olunmur. Bu, təəccüblü deyil, çünki Cənubi Qafqazın nektar daşıyıcı zonalarının 61%-i Azərbaycanda yerləşir və ölkədə istehsal olunan orqanik mənşəli balın yüksək xüsusiyyətləri dünya mütəxəssisləri səviyyəsində tanınır, xüsusilə də FAO tərəfindən təsdiqlənib.
Yeri gəlmişkən, bu təşkilat Azərbaycanda arıçılığın inkişafına hərtərəfli yardım göstərir: FAO-nun dəstəyi ilə yerli arıların gen fondunu yaxşılaşdırmaq üzrə layihəsi həyata keçirilir, həmçinin Azərbaycan balının qablaşdırılması və beynəlxalq sertifikatlaşdırılması ilə bağlı problemlərin həlli üçün edilən layihənin həyata keçirilməsinə hazırlıq işləri görülür.
"Dəyəri, təxminən, 800 min dollar səviyyəsində olan yeni layihə birincinin davamıdır və bir çox mütəxəssislərin fikrincə, dünyanın ən yaxşı ballarından biri olan Azərbaycan balının ixrac potensialını artırmağa istiqamətlənib", - deyə FAO-nun Azərbaycandakı tərəfdaşlıq və koordinasiya ofisinin rəhbəri Melke Çakmak bildirib.
FAO-nun dəstəyi ilə Gəncə və Astara şəhərlərində iki bal qablaşdırma müəssisəsinin yaradılması planlaşdırılır. Azərbaycan Arıçılar Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə daha belə bir müəssisə Qax rayonunda yaradılacaq.
Azərbaycan arıçılarına yardım Türkiyə Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyi (TİKA) xətti ilə də həyata keçirilir: Agentliyin təşəbbüsü ilə onlarla azərbaycanlı fermer Türkiyədə damazlıq arıçılıq təcrübəsini öyrəniblər, TİKA həm də ana arı yetişdirilməsi üzrə təcrübə təsərrüfatlarının yaradılmasına texniki yardım və dəstək göstərib.
"TİKA mütəxəssisləri Cəbrayıl bölgəsinin işğaldan azad olunan Cocuq Mərcanlı kəndində arıçılığın bərpasına və inkişafına kömək edir. Yaxın vaxtlarda Azərbaycanın şimal-qərb bölgələrində qadınlar arasında arıçılığın inkişafı üzrə daha bir pilot layihənin gerçəkləşdirilməsi planlaşdırılır. Layihə ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi «USAID» ilə birlikdə gerçəkləşdirilir, artıq biz Balakən, Şəki, Zaqatala və Qax rayonlarından beş qadın seçmişik", - deyə Azərbaycan Arıçılar Assosiasiyasının sədri Bədrəddin Həsrətov bildirib.
Arılara pasport
Azərbaycanda arıçılığın inkişafına son illərdə hökumət səviyyəsində genişmiqyaslı dəstək göstərilir. Bu istiqamətdə vacib addımlardan biri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin arıçılıqla məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərə subsidiya vermək haqqında sərəncamı olub. Sənədə görə, 2018-ci ildən başlayaraq beş il müddətinə arıçılara hər bir arı ailəsinin (pətəyin) saxlanması üçün 10 manat məbləğində subsidiya veriləcək. Sənədin həyata keçirilməsi üçün bu ilin oktyabr ayının ortalarında Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində yaradılmış xüsusi komissiya regionlar üzrə arı ailələrinin pasportlaşdırılmasına başlayacaq və hər bir arı ailəsi identifikasiya kodu alacaq ki, bu, ölkədə arı ailələrinin dəqiq sayını müəyyənləşdirməyə imkan verəcək.
Vüsal Hüseynovun sözlərinə görə, Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzi bundan sonra Nazirliyin komissiyası ilə birlikdə subsidiyaların verilməsini təşkil edəcək.
«Subsidiyaların verilməsinin məqsədi arıçılığın inkişafına və arı ailələrinin gen fondunun qorunmasına dövlət tərəfindən kömək göstərilməsidir. Məhsulun götürülməsi zamanı arıçılar balın çoxunu alır ki, bu da çox vaxt arıların qidalanması ilə bağlı problem yaradır, nəticədə, mart-aprel aylarında arı ailələrinin bir hissəsi ölür. Dövlət tərəfindən verilən subsidiya arılar üçün lazım olan bal miqdarını saxlamağa və arı ailələrinin ölüm səviyyəsinin azaldılmasına imkan verəcək", - deyə Vüqar Hüseynov bildirib.
Arıçıların dövlət fondlarının xətti ilə subsidiyalaşdırılması ilə paralel olaraq bu sahənin güzəştli kreditləşdirilməsi gerçəkləşdirilir. Belə ki, son illərdə arıçılığın inkişafının dəstəklənməsi məqsədilə, təxminən, 400 sahibkara 4,7 milyon manat güzəştli kredit verilib.
Sahənin inkişafı üzrə əsas addım Azərbaycan Arıçılar Assosiasiyasının ekspertləri tərəfindən İqtisadiyyat və Kənd Təsərrüfatı nazirlikləri ilə birlikdə hazırlanmış 2018-2022-ci illər üzrə arıçılığın inkişafı üzrə Dövlət Proqramının qəbul edilməsi olmalıdır.
"Ölkənin arıçılıq sahəsində həll edilməli kompleks problemlər var. Xüsusilə ixtisaslı kadrlar hazırlamaq, seleksiyanı, bal bazasını yaxşılaşdırmaq lazımdır. Həm də hər bir pətəkdən bal yığımının artırılması məsələsi də aktualdır. Bu, istehsal xərclərinin azaldılmasına, ixrac potensialının artırılmasına gətirib çıxaracaq ", - deyə Assosiasiyanın rəhbəri Bədrəddin Həsrətov bildirib.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin hesablamalarına görə, baldaşıyıcı baza ölkədə arı ailələrinin sayını ən az 5 dəfə, məhsuldarlığı isə 2-3 dəfə artırmağa imkan verir. Ancaq bunu etmək üçün sahənin güzşətli kreditləşdirilməsini genişləndirmək, damazlıq təsərrüfatların sayını artırmaq, arıçılıq məhsullarının xaricdə promouşnu və reklamı üzrə addımları genişləndirmək, qablaşdırma və balın keyfiyyətinin yoxlanması üzrə problemləri həll etmək lazımdır.
Hökumət subsidiyalaşdırması və yerli arıçılığın güzəştli maliyyələşdirilməsi son dərəcə önəmli addımlardır, çünki bu sahədə məşğul olan fermerlər hava şəraitindən çox asılıdırlar. "2018-ci ilin sonunadək ölkədə bal istehsalının 3 min ton və ya bir qədər çox olacağını gözləyirik. Özü də, bəzi bölgələrdə balın süzülməsi prosesi tam başa çatmadığından bunlar ilkin proqnozlardır", - deyə B. Həsrətov bildirib.
Onun sözlərinə görə, assosiasiya daha öncə builki bal istehsalını 5 min ton proqnozlaşdırmışdı, lakin soyuq yaz və daha sonra gələn kəskin istiləşmə çiçəklərin lazım olan miqdarda toz və nektar ayırmasına mane olub ki, bu da arıların yığdığı balın nəzərəçarpacaq dərəcədə azalmasına səbəb olub. Yalnız Aranın bir sıra bölgələrində və ölkənin cənub rayonlarında çox yüksək məhsuldarlıq müşahidə olunduğundan, bəzi yerlərdə hər bir arı ailəsindən 50 kiloqram bal götürdükləri üçün həcmləri ötən il səviyyəsində saxlamaq mümkün olub.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, təbiətin şıltaqlığı üzündən yaranan itkilərin qarşısını almaq üçün, arıçıların məhsul qıtlığı riskindən sığortasının təşkili üçün dövlətin dəstəyi lazımdır. Yüksək məhsuldar arı ailələrinin Azərbaycana gətirilməsi və yerli şəraitə uyğunlaşdırılması məsələsində meşə arıçılıq təsərrüfatlarına texniki yardım göstərilməsi də eyni dərəcədə vacibdir.
Vüqar Hüseynovun sözlərinə görə, bu gün yüksək məhsuldar arı cinsləri Azərbaycana xaricdən, xüsusilə də Almaniyadan idxal olunur, lakin bu məsələ dövlət tərəfindən tənzimlənmir, bütün iş arıçıların özü tərəfindən həyata keçirilir. Lakin arıçılar bir çox arı ailələrini gətirə bilmirlər, çünki arılar daşınmaya çox həssasdırlar və onların yerli şəraitə uyğunlaşması problemini həll etmək lazımdır.
Azərbaycanda arıçılığın inkişafına və bal satışının artmasına kömək edən ən vacib amil hər il keçirilən bal satışı yarmarkalarının keçirilməsidir. Yarmarkalar fermerlərə məhsullarını geniş paytaxt bazarında tanıtmağa kömək edir. Belə ki, bu ilin oktyabr ayında keçirilmiş yarmarkada 371 arıçı iştirak edib, 120 ton seçmə bal, həmçinin digər arıçılıq məhsulları - arı südü, tozcuq, nektar, propolis və s. satışa çıxarılıb.
Son vaxtlarda ölkənin bir sıra regionlarında yerli bal satışı yarmarkaları, eləcə də turizm yönümlü şopinq-festivalları keçirilir, bu da şəksiz turistlər və Azərbaycanın qonaqları arasında yerli arıçılıq məhsullarının tanınmasına yardım edir, dolayısı ilə ixrac trendlərini stimullaşdırır.

Favourable conditions in the world market and growing demand contribute to the growing export of Azerbaijani honey
Food and Agriculture Organisation of the United Nations (FAO) reports that the overall volume of world honey trades over the past five years increased by 18% reaching 790.3 thousand tons in 2017 ($2.37b). China holds the leading position among honey exporters (19% of total exports). The rest of the countries in this list includes Argentina, Ukraine, Vietnam, and India. At the same time, these countries mainly export inexpensive honey with an average price of $2.1-4 per kilogram and quality characteristics not always meeting the required standards.
What is the export potential of Azerbaijan in this context and what are the prospects for increasing honey production in the country?
Blessing in disguise
Not long ago, the export volumes of Azerbaijani honey were insignificant. This was due to a number of factors, including the extremely low productivity of Azerbaijani bee-yards. For many years, the average volume of honey from one hive by local beekeepers has been around 10-11 kg, while the world average is 30 kg. For example, in Germany and a number of other developed countries this figure exceeds 50 kg. In other words, with an equal number of hives, the productivity of Azerbaijani bee-yards is three or more times lower, and, accordingly, the cost of honey is higher, as well as its final price. The main reasons are insufficient infrastructure, lack of modern methods of increasing production volumes, as well as the high percentage of bee deaths from diseases and parasites due to insufficient veterinary support. The lack of competent breeding work also led to a mixture of the indigenous autochthonous Caucasian breed of bees with breeds brought from abroad and, as a result, an increase in the number of unproductive hybrids.
Azerbaijan is one of the countries where domestic consumption of honey significantly exceeds its production volumes. Some eight years ago, the production of honey in the country was around 1.5 thousand tons per year, which was almost three times less than domestic consumption. The situation slightly improved after the adoption of the law on beekeeping in 2009 and the implementation of a set of measures to increase the number of bee-yards, as a result of which the number of bee colonies increased by almost 85%, reaching 271 thousand.
According to the Ministry of Economy, despite a twofold increase in production (3 thousand tons in 2017), domestic honey producers cover only about two thirds of their domestic needs, while the rest of production volume is imported. This measure did not stimulate beekeepers to lower the prices, which over the past years consistently kept at around ₼20 per kilogram of high-quality honey. Although this price was acceptable for Azerbaijan, it was not for organising mass exports: at the pre-devaluation rate of ₼0.78 per $1, the export price of a kilogram of Azerbaijani honey exceeded $25. This put honey in the category of niche products competing with products of the level of New Zealand and other leaders of the honey market.
Actually, the key factor that helped to set up the export of Azerbaijani honey in the last two years was the decline in manat's rate: with the rate of ₼1.7 per $1, the price of a kilogram of Azerbaijani honey decreased by more than two times and, accordingly, its export competitiveness increased.
From Japan to the Emirates
According to the Ministry of Agriculture of Azerbaijan, large-scale export of domestic honey began about two years ago: the largest volume, 6,000 tons, was delivered to Japan for more than $48 million ($8,000-8,500 per tonne) in profit. The region of the Middle East, and in particular the countries of the Persian Gulf, are no less significant. Local honey has been accepted quite well in the Arab tourists being the driver of the tourism development in Azerbaijan for three consecutive years. The most successful deliveries of honey have been made to the UAE, and negotiations are under way with Bahrain and Qatar. China is also interested in buying Azerbaijani honey.
"Tourists from Arab countries are actively buying local honey, and today beekeepers sell a significant part of their products to this region. The main task of our ministry is to promote beekeeping products so that we attract additional currency to the country," said the representative of the Ministry of Agriculture, Vugar Huseynov.
The price of Azerbaijani honey is slightly higher than the average world market prices because of its composition quality and mainly belongs to the category of organic products. It is produced in an environmentally clean area from environmentally friendly raw materials without the use of synthetic substances at all stages of collection, production and processing. This is not surprising, since 61% of the nectar-bearing zones in the South Caucasus are located in Azerbaijan. Even the world experts and in particular FAO confirms high characteristics of organic honey produced in Azerbaijan.
By the way, FAO provides comprehensive assistance to the development of beekeeping in Azerbaijan: with the support of this organisation, a project to improve the gene pool of local bees was implemented and preparations are underway to implement a project that helps solve problems with packaging and international certification of Azerbaijani honey. "A new project with an estimated cost of $800,000 is a follow-up project aiming to increase the export potential of Azerbaijani honey, which, according to many experts, is one of the best in the world," said the head of the FAO partnership and coordination office in Azerbaijan Melke Cakmak. With the support of FAO, it is also planned to set up two honey packaging enterprises in Ganja and Astara. Another such enterprise will be created in Gakh region on the initiative of the Association of Beekeepers of Azerbaijan.
Assistance to Azerbaijani beekeepers is also provided through the Turkish Cooperation and Development Agency (TIKA). Thus, dozens of Azerbaijani farmers have recently completed their studies on the experience of pedigree beekeeping in Turkey. TIKA also provided technical assistance and contributed to the creation of experimental farms for breeding bee-maids, etc. "TIKA specialists help in the restoration and development of beekeeping in Jojug Marjanly village of the Jabrail region freed from occupation. In the near future, another pilot project on the development of beekeeping among women is planned in the north-western regions of Azerbaijan. The project will be implemented jointly with the USAID, and we have already selected five women from Balaken, Sheki, Zagatala and Gakh regions," the Chairman of the Azerbaijan Beekeepers Association Badraddin Hasratov said.
Bees with passports
In recent years, the government of Azerbaijan has also provided large-scale support for the development of beekeeping in the country. One of the important steps in this direction was the decree of Azerbaijani President Ilham Aliyev on subsidising individuals and legal entities employed in beekeeping. Thus, in five years starting in 2018, beekeepers will be given ₼10 for the maintenance of each bee colony. In order to implement the presidential decree, a special commission was established in the Ministry of Agriculture of Azerbaijan in October 2018, which will begin issuing passports to bee colonies (hives) by region, and each bee colony will receive an identification code, which will also establish the exact number of bee colonies in the country. According to V. Huseynov, after that the State Centre for Agrarian Development together with the commission of the Ministry will arrange the issuance of subsidies. “The purpose of subsidies is to provide state support for the development of beekeeping and the preservation of the gene pool of bee colonies. During the collection of products, beekeepers take most of the honey, which often creates a problem with the feeding of bees, and in March-April, some bee colonies die. State subsidies will allow bees to leave the required amount of honey and reduce the mortality rate of bee colonies,” Vugar Huseynov said.
In parallel with subsidizing beekeepers through state funds, preferential loans are provided to the industry. Thus, in recent years, in order to support the development of beekeeping, about 400 entrepreneurs have been granted over ₼4.7m of soft loans.
The key guideline for the development of the industry should be the adoption of the State Program for the Development of Beekeeping for 2018-2022, developed by experts of the Association of Beekeepers of Azerbaijan in cooperation with the ministries of economy and agriculture. “In the field of beekeeping in the country there are complex problems that need to be addressed. In particular, it is necessary to train qualified personnel, improve the selection, the honey base. Also relevant is the question of increasing the collection of honey from each hive. This will lead to a reduction in production costs, increasing its export potential,” the head of the association Badraddin Hasratov said.
According to the estimates of the Ministry of Agriculture, the honey volume in the country makes it possible to increase the number of bee colonies by at least 5 times, and productivity - by 2-3 times. However, to do this, it is necessary to increase the productivity of bee colonies, expand preferential loans to the industry, increase the number of breeding beekeeping farms, expand the steps for promoting and advertising beekeeping products abroad, solve problems with packaging and quality control of honey.
Government subsidies and concessional financing of domestic beekeeping are extremely important steps, as farmers engaged in this field are very dependent on weather conditions. “We expect that by the end of 2018, honey production in the country will reach 3 thousand tons or more: these are preliminary forecasts, since the process of producing honey is not yet fully completed in some regions,” said B. Hasratov. According to him, the association had previously predicted honey production at 5,000 tons this year, but the cold spring and the subsequent warming prevented the flowers from extracting the required amount of pollen and nectar, which led to a noticeable reduction in honey collection by bees. It was possible to keep the volumes at last year’s level only due to the fact that in a number of regions of Aran and the southern region of the country a very high yield was observed, in places from each bee colony they took up to 50 kg of honey.
Some experts believe that in order to avoid losses due to natural disasters, beekeepers need state support against the risk of crop failure. Equally important is the provision of technical assistance to wild-beekeeping farms to ensure transportation of highly productive bee colonies to Azerbaijan and adapting them to local conditions.
According to Vugar Huseynov, although today highly productive breeds of bees are imported to Azerbaijan from abroad, especially from Germany, but these supplies are not regulated by the state, and all the work is done by the beekeepers. However, they are not able to bring many bee colonies, since bees are very sensitive to transportation, and it is necessary to solve the problem of their adaptation to local conditions.
The most important factor contributing to the development of beekeeping and the growth of honey sales in Azerbaijan is the holding of annual honey trade fairs. They help farmers to promote their products in the capacious capital market. So, the trade fair held in October 2018 was attended by 371 beekeepers selling 120 tons of selected honey and other beekeeping products - bee milk, pollen, propolis, etc.
Recently, a number of honey fairs and sales have been held in a number of regions of Azerbaijan, as well as during shopping festivals, which certainly contribute to the popularisation of domestic beekeeping products among tourists and guests of Azerbaijan, indirectly stimulating export trends.