ERMƏNİSTAN: NASİZMİN İCAZƏLİ OLDUĞU ÖLKƏ – III HİSSƏ
Qaregin Njde uzun müddət Sovet kəşfiyyatı və əks-kəşfiyyatının diqqət mərkəzində olub. Amma o, sonradan Beynəlxalq (Nürnberq) Hərbi Tribunalı tərəfindən cinayətkar struktur elan olunmuş Üçüncü reyxin xüsusi xidmət orqanları ilə əlbir şəxs kimi deyil, SSRİ-nin ideoloji düşməni kimi nəzarətdə saxlanılıb. Bu şəxsin adı «SMERŞ» Baş Əks-Kəşfiyyat İdarəsinin direktivlərində heç zaman xarici kəşfiyyat və ya əks-kəşfiyyat orqanlarının agenti kimi keçməyib. «SMERŞ»in xüsusi direktivində Qaregin Njdenin adına yalnız bir yerdə rast gəlinir - Şərqi Avropa ölkələrində daşnak ideoloqların axtarışına dair 1945-ci il 14 aprel tarixli 9200 saylı sənəddə. Yeri gəlmişkən, 1944-cü il oktyabrın 12-də o, Bolqarıstanda məhz bu direktivə əsasən həbs edilmişdi.
1948-ci il aprelin 24-də isə SSRİ Dövlət Təhlükəsizliyi Nazirliyi yanında xüsusi müşavirə onu əks-inqilabçı fəaliyyətdə təqsirli bilərək, 25 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib. O zaman Njde, ilk növbədə, 1921-ci ilin fevral-aprel aylarında Zəngəzurda antisovet qiyamı təşkil etməkdə, «Dağ Ermənistanı Respublikası» yaratmaqda və bu qiyam zamanı kommunistlərə qarşı kütləvi qətliamın təşkilində günahlandırılırdı (bu ittiham onu hiddətləndirmişdi, çünki hələ 1921-ci ildə qiyamın iştirakçılarına amnistiya elan olunmuşdu). Bununla yanaşı, hökmdə Njdenin Hitler Almaniyasının kəşfiyyat xidmətilə Sovet İttifaqına qarşı əməkdaşlıq etdiyinə dair heç nə yox idi. Bu haqda məlumat yalnız yarım il sonra, Kamsarakanın şəxsiyyətinin müəyyənləşdirilməsilə ortaya çıxıb (bu vaxtadək o, uydurma adla – vermaxtın unter-zabiti, Almaniyanın Rumıniyadakı səfirliyinin mühafizəçisi Peter Karer adı ilə SSRİ-də əsir olub). Beləliklə, Kamsarakan Baş İmperiya Təhlükəsizlik İdarəsinin (BİTİ) VI idarəsində və Abverdəki fəaliyyəti haqda ifadələr verməyə başlayıb.
Peter Kamsarakanın öz əlilə yazdığı ifadələri çap olunaraq ən azı 2 dəfə şəxsən İ.A.Stalinə göndərilib - 1949-cu il yanvarın 10-da və 1949-cu il noyabrın 18-də. Bununla yanaşı, onun çap maşınında yazılmış mətnlə 28 səhifə olan ikinci ifadəsinin yarıdan çoxu Njdenin nasist Almaniyasına məxsus BİTİ-nin VI idarəsilə əməkdaşlığından bəhs edir. Kamsarakanın ikinci ifadəsi Rusiya Federasiyası Dövlət Arxivində də saxlanır. O, SSRİ DİN Katibliyi ilə şəxsən Stalin arasında 1949-cu ilin yanvar-may aylarında getmiş yazışma materiallarında da yer alır. İkinci ifadə ilk ifadənin davamıdır və orada məsələlər daha detallı göstərilir. Sənəddə həm Kamsarakanın özünün, həm də Üçüncü reyxlə əməkdaşlığa cəlb etdiyi erməni millətçilərinin fəaliyyətindən söz açılır. Bu məsələdə bu şəxsin rolu prinsipial olub. Çünki əməkdaşlığa cəlb olunacaq şəxslərin axtarışını və onlarla danışıqları məhz Kamsarakan aparıb, sonda ən uğurlu agentləri və agentura qruplarını şəxsən Kamsarakan mükafatlandırıb. Daşnakların və digər erməni millətçilərinin nasist Almaniyasının xüsusi xidmət orqanları ilə əməkdaşlığının «texniki təchizatı» da Kamsarakanın öhdəsində olub və bu üzdən onun verdiyi məlumatlar operativlik baxımından son dərəcə vacib sayılıb. Bu gün isə onun ifadələri tarixi qiymətə malikdir.
Kamsarakanın ifadələri bu gün də Rusiya Federasiyası Dövlət Arxivinin SSRİ Xalq Daxili İşlər Komissarlığı Fondunun məxfi hissəsinə aid işə tikili vəziyyətdədir. Bunu arxiv sənədlərinin üzərindəki şifrlər və titul vərəqələrindəki xidməti qeydlər də təsdiqləyir. Elmi dairələrsə onların mövcudluğundan və məzmunundan yalnız 2010-cu ildə xəbər tutub.
Rusiya Federasiyası Dövlət Arxivinin bütün elektron kataloqlarından bu sənədlərə istinad var və demək, onlar tədqiqatçılar üçün açıqdır. Bununla yanaşı, Rusiya XİN-i ölkə rəhbərliyində Njdenin nasistlərlə əlaqələrini sübut edəcək kifayət qədər dəlilin olmadığını iddia edir. Məhz buna əsaslanan Rusiya XİN-i deyir ki, Njdenin qəhrəmanlaşdırılması BMT-nin beynəlxalq hüquq prinsiplərinə zidd deyil və Ermənistanın «daxili işi»dir. Bu isə tarixi həqiqətlərlə tam ziddiyyət təşkil edir. Rusiya rəhbərliyinin buna əmini olmaq üçün öz arxivlərinə nəzər yetirməsi kifayətdir.
Kamsarakanın Njdenin nasistlərlə əməkdaşlığına dair ifadələrində bu şəxslərin arasında münasibətlərin daha sıx olduğunu təsdiqləyən məqamlar var. Ona görə, mənbədən sitat gətirən zaman mövzudan kənar hissələri buraxsaq da, ifadənin məntiqi axarını pozmamağa çalışacağıq. Beləliklə, söz Pyotr Kamsarakanındır:
«… 1942-ci ilin əvvəlinədək təhlükəsizlik xidmətində çalışdığım illərdə tanınmış daşnak general, Njde ləqəbli Ter-Arutunyan və ətrafı ilə bilavasitə iş aparmamışdım. Halbuki onu 1937-ci ildən – şəxsi işlərimlə əlaqədar Sofiyada olduğum zaman baş tutmuş görüşümüzdən tanıyırdım. Sonralar da Njde ilə tez-tez görüşürdüm. Lakin onu kəşfiyyat işlərinə cəlb etməmişdim. Çünki Təhlükəsizlik Xidmətinin VI idarəsilə daşnak partiyası arasında razılaşma var idi: Təhlükəsizlik xidmətinin erməni mühacirləri ilə əməkdaşlığı daşnakların monopoliyasında idi.
Məhz bu razılaşmaya əsasən, tam almaniyapərəst şəxs olan Njdedən və tərəfdarlarından 1942-ci ilə, yəni mənim Abverə keçidimədək çox məhdud miqyasda istifadə olunub. Halbuki Njde «İrqçilər» adlı erməni emiqrant təşkilatının lideri idi. 1935-ci ildə ABŞ-a da bu işlərinin arxasında getmişdi. Njdenin bir sıra ölkələrdəki tərəfdarları, şübhəsiz ki, alman kəşfiyyatı üçün maraqlı idi. <…>
O, kommunist sistemini və onunla hər hansı əməkdaşlığı rədd edirdi. Türkiyədəki erməni probleminin sülh yolu ilə həlli imkanlarını da yaxın buraxmırdı. Digər tərəfdən mənimlə söhbətlərində Hitlerin fəaliyyətinə heyran olduğunu, qədim və indiki Almaniyaya böyük hörmətlə yanaşdığını, Almaniyadan dünyanın yenidən bölüşdürülməsini və erməni məsələsinin həllini gözlədiyini deyirdi. Ümid edirdi ki, nasist Almaniyasının yardımı ilə almanlara sıx bağlı Ermənistan dövlətini yaratmaq mümkün olacaq.
Njde faşist baxışları sayəsində əsasən gənclərlə işləyirdi. Deyirdi ki, Bolqarıstanda erməni millətçilərindən ibarət, ona sadiq olan böyük bir təşkilat var. Njde Bolqarıstanda və digər ölkələrdəki erməni emiqrantları arasında böyük hörmətə sahib idi. «Daşnaksutyun» partiyasından kənarlaşdırılmasına rəğmən, daşnaklar da ona böyük hörmətlə yanaşırdı.
1940-cı il martın əvvəlində mən Təhlükəsizlik Xidmətinin VI idarəsinin Vyanadakı rəhbəri, hauptşturmfyurer Hettlin tapşırığı ilə Sofiyada Njde ilə görüşdüm. Erməni emiqrantları arasındakı görkəmli siyasi xadimlərlə əlaqə qurmaq, onları Almaniya ilə əməkdaşlığa cəlb etmək tapşırığı almışdım. Aldığım tapşırıq haqda Njdeyə açıq danışdım və o, prinsipial şəkildə almanlarla işləməyə hazır olduğunu dedi. Lakin daşnak partiyasından dostu olan və Buxarestdə yaşayan daha məlumatlı siyasətçi Araratyana müraciət etməyimi məsləhət gördü. Orada Njdenin daha bir yaxın silahdaşı, Sofiyada irqçilər tərəfindən buraxılan «Razmiq» erməni qəzetinin redaktoru, doktor Hayk Assaturyanla da tanış oldum. Assaturyan da faşist Almaniyasının qatı pərəstişkarı idi. Njde Sarkis Araratyanla bağlı tövsiyə məktubu verdi və onun vasitəsilə daşnak partiyası almanlarla əməkdaşlığa cəlb edildi.
Lakin mənə tövsiyə məktubu vermiş Njde almanların daşnaklarla ondan kənar əlaqə qurduğunu bildikdə çox qəzəblənmişdi. O, sonrakı görüşlərimizdə mənə bununla bağlı dəfələrlə iradını bildirib. <…>
Njde bizi Plovdivdə, Burqasda, Varnada, Rusada öz adamları ilə tanış etmişdi. Söhbət onun əmri qarşısında hər şeyə hazır olan gənc ermənilərdən gedirdi. Njde bizi onlarla əsasən adlarını çəkməklə tanış edir, soyadlarını açıqlamağa o qədər də həvəs göstərmirdi. Həmin insanlardan yalnız bir nəfər yadımda qalıb: Varnada onun tanışı yalnız Seto Camalyan idi. Məktəbdə müəllim işləyən və rusca danışan Camalyanın özünün də irqçi erməni gənclərindən ibarət qrupu var idi. Onun namizədliyi məqbul sayıldı və qərara alındı ki, Şərq cəbhəsinə göndərilmək üçün seçilmiş ermənilərə məhz o başçılıq etsin <…>
…Təhlükəsizlik Xidmətinin Sofiyadakı nümayəndələri, orada Almaniya səfirliyinin əməkdaşları adı altında fəaliyyət göstərən Koob və ya oberşturmfyurer Folman bu şəxsləri Vidin limanında alman paroxodlarına dolduraraq, qeyri-leqal yolla, vizasız, pasportsuz Almaniyaya apardılar. Onlar Berlin yaxınlığındakı Erknerdən bir qədər aralıda yerləşən kiçik xutora yerləşdirilmişdilər. Orada 2 unter-zabit bu insanlara hərbi işlər öyrədirdi. Njdenin özü isə almanlarla əməkdaşlığı gücləndirərək, 1940-cı ilin payızında Berlinə gəldi. O, doktor Hayk Assaturyanı da tərcüməçi kimi, özü ilə gətirmişdi. Njde qorxurdu ki, birdən alman qoşunlarının Qafqazı götürdüyü vaxt Dro onu qabaqlayar. <…>
Artıq qeyd olunduğu kimi, 1943-cü ilin yanvarında Njde Berlində idi. Onun Bolqarıstandan gətirilmiş 10 nəfər adamı isə Erkner yaxınlığındakı xutorda qalırdı. Njde bu insanlara tez-tez baş çəkir, Şərq cəbhəsinə hazırlaşan bu şəxslərin hazırlığının gedişilə maraqlanırdı. 1943-cü ilin fevralında Njde Camalyanla mübahisə etdi və Təhlükəsizlik Xidmətinin VI idarəsinin əməkdaşı olan Hengelhaupt vasitəsilə onun qrupdan kənarlaşdırılmasına nail oldu. Məhz Təhlükəsizlik Xidmətinin köməyilə Camalyan Hamburqdakı fabriklərdən birində işə düzəldi.
Mənim Təhlükəsizlik Xidmətinə dönüşümdən az sonra bu 10 nəfər Hengelhauptun göstərişilə Krıma göndərildi. Çünki almanlar hələ Qafqaza hücuma keçəcəklərinə ümidli idilər və bu şəxslər orada kəşfiyyat işləri aparmalı idi… 1943-cü ilin payızında hərbi vəziyyətin ağırlaşması və bu şəxslərdən Ermənistanda istifadə etməyin mümkünsüzlüyü üzündən onlar geri – Almaniyaya qaytarıldılar. Məhz Njdenin israrı ilə 1944-cü ilin Milad bayramında onlar Bolqarıstana göndərildi, Njdenin özü də Sofiyaya yollandı. <…>
Türkiyə Almaniya ilə diplomatik əlaqələri kəsmiş, Bolqarıstanda isə Şərq cəbhəsində vəziyyətin pisləşməsilə panika başlamışdı. Belə olduqda Hettl 1944-cü ilin iyulunda mənə Sofiyada olan Njdeyə çıxmağı tapşırdı. Məqsəd Bolqarıstanda və Yaxın Şərqdə kəşfiyyat işlərinin gücləndirilməsinə nail olmaq idi. Bunda E şöbəsinin Bolqarıstan üzrə referenti, hauptşturmfyurer Praç xüsusilə maraqlı idi. Çünki o, bolqar agentlərinə inamını itirmişdi.
Mən Njdedən öz adamlarının Bolqarıstanda kəşfiyyat işlərinə cəlb olunmasına razılıq almalı idim. Mənə Sofiyada Təhlükəsizlik Xidmətinin VI idarəsinin E şöbəsinin nümayəndəsi, hauptşturmfyurer Koob ilə əlaqə yaratmaq, Njde ilə əməkdaşlığa dair bütün məsələləri yerindəcə həll etmək tapşırılmışdı…
…Biz Koob ilə birlikdə Njdenin yanına getdik və mən onu soyadı ilə – Kolberq kimi təqdim etdim. Njde ilə Koob arasında birgə fəaliyyətə dair prinsipial razılığın əldə olunmasından sonra Koob bu işlərin görülməsinə nə qədər vəsaitin tələb olunduğunu soruşdu. Belə qərara alındı ki, informasiya çatdıracaq şəxslərə mən lazım bildiyim miqdarda ödəniş edəcəyəm. Koob dedi ki, bu işə ayda 100 min lev ayırmağa hazırdır. Bu razılaşmadan sonra mən Njde ilə onun adamlarının yanına yollandım. <…>
Njde ilə birlikdə bu şəxslərə bolqarların almanlara qarşı istənilən addımı və fəaliyyəti haqda məlumat ötürmələrini tapşırdıq. Onlar bizi bolqar kommunistlərinin fəaliyyəti, türklərin əlaqələri və fəaliyyəti, xüsusilə türk konsulların işi haqda da məlumatlandırmalı idilər. <…>
1944-cü ilin avqustunda Vyanadan Budapeştə yollandım. O vaxt Hettl da orada idi. O, mənə yenidən Sofiyaya – Njdenin yanına yollanmalı olduğumu dedi. Kəşfiyyata yararlı yeni insanlar tampalı idim.Njde ilə son dəfə, təxminən, avqustun 21-də görüşdüm. Görüşün heç bir praktiki nəticəsi olmadı və oradan Buxarestə getdim. Buxarestdə isə 1944-cü il avqustun 25-də Almaniyanın Rumıniyadakı heyətilə birlikdə əsir düşdüm.
Alman kəşfiyyatı erməni emiqrantlarla işində daşnaklarla Njdedən kənar əməkdaşlığa üstünlük versə də, Njde alman kəşfiyyatının ən sadiq agentlərindən idi. O, bütün gücünü nasist Almaniyasının sərəncamına vermişdi».
Kamsarakanın ifadəsindən göründüyü kimi, onun ələ aldığı Njde Təhlükəsizlik Xidmətinin iki fərqli şöbəsilə əməkdaşlıq edib: VI C (SSRİ, Ön və Orta Asiya ölkələri və Uzaq Şərqdə siyasi kəşfiyyat) və VI E (düşmən dövlətlərdə əhvalın öyrənilməsi). Bununla yanaşı, o, birinci strukturda sırf ideya ilə, yalnız xərclərin ödənməsilə, ikincidə isə məvaciblə çalışıb. Görünür, Njdenin daşnakları Ermənistandan qovmuş SSRİ-yə və ümumiyyətlə, «Rusiya» anlayışı ilə bağlı hər şeyə nifrəti o qədər böyük, irrasional olub ki, bunlara qarşı təmənnasız savaşa belə «yox» deməyib. Çətin vaxtlarında ona sığınacaq vermiş Bolqarıstanda isə Njde Hitlerçilərin xeyrinə casusluğu yalnız pul qarşılığında edib.
Diqqəti çəkən daha bir məqam var: Peter Kamsarakan ikinci ifadəsini yalnız ilk ifadəsilə SSRİ siyasi rəhbərliyindəki hansısa yüksək ranqlı şəxsin tanış olmasından sonra verib. Məhz həmin şəxs İkinci Dünya müharibəsi zamanı Almanyianın kəşfiyyat orqanları ilə əməkdaşlığa dair əlavə, daha detallı məlumat istəyib. Tələb olunan isə daşnak partiyasının fəaliyyətilə bağlı deyildi. Sovet liderləri və xüsusi xidmət orqanları onlarla bağlı hər şeyi onsuz da bilirdi. Rəhbərlik hitlerçilərlə erməni diasporunun daşnaklara aid olmayan hissəsinin əməkdaşlığı haqda öyrənməyə çalışırdı.
Nəzərə alsaq ki, Kamsarakanın sonrakı ifadəsi SSRİ DİN Katibliyinin şəxsən Stalinə göndərdiyi sənədlər arasında yer alır, böyük ehtimalla Njdenin alman nasistlərilə əməkdaşlığı haqda məlumatlar şəxsən Stalinin özünü maraqlandırırmış.
Sovet liderinin Kamsarakanın ifadəsinə bu qədər diqqətini yəqin ki, yalnız bir səbəblə əsaslandırmaq olar: həmin dövrdə Sovet İttifaqı özü Türkiyəyə ərazi iddiaları irəli sürməyə hazırlaşırdı. O, türklərdən Birinci Dünya müharibəsi nəticəsində güzəştə getmək məcburiyyətində qaldığı Cənubi Qafqaz ərazisini – Qars, Artvin və Ərdahanın geri qaytarılmasını istəyirdi. O vaxt artıq bu ərazilərin məskunlaşdırılması üçün ermənilərin SSRİ-yə köçü elan olunmuşdu və onların müvəqqəti saxlanması üçün azərbaycanlıların Ermənistan SSR-dən deportasiyasına başlanılmışdı. O anda Sovet İttifaqının partiya-siyasi rəhbərliyi üçün erməni diasporu arasında daşnaklardan başqa hansı düşmənlərin olduğunu müəyyənləşdirmək son dərəcə önəmli idi. Bu, dövlət təhlükəsizliyi orqanlarının onları neytrallaşdırması üçün adekvat və müvafiq önləyici addımlar atması üçün vacib sayılırdı. Bunun üçün isə bu haqda maksimum dəqiq və geniş məlumat lazım idi.
Njde şəxsiyyəti və nəzəriyyəsinin məddahları deyir ki, nasistlərin əlaltısı olmuş bu insan SSRİ rəhbərliyinə Türkiyə ilə mübarizədə öz xidmətlərini, erməni diasporu ilə əlaqələrini dəfələrlə təklif edib. Stalin, Beriya, Molotov və digərləri, şübhəsiz ki, onun bu təşəbbüsünü müzakirə ediblər. Əks təqdirdə, İkinci Dünya müharibəsi illərində Njdenin keçmişinə bu qədər diqqət nəyə gərək imiş? Lakin sonda onlar Njdenin təklifini rədd ediblər: bu insanın fəaliyyətindəki mənfi şleyf onunla əməkdaşlıqdan gələcək istənilən qazancı üstələyib. Doğrudur, Stalinin xalq komissarları da mələk olmayıb. Onların hər birində praqmatizm etika və humanizmi üstələyib. Lakin Qaregin Njdenin nasistlərlə əlaqələri onlar üçün belə ciddi tabu sayılıb. Bu insanlar siyasi prinsipsizliklərinə rəğmən, bu məqamın üzərindən keçə bilməyiblər. Çünki totalitar kommunist rejimi Njdenin seqakron nəzəriyyəsi ilə daha da totalitar ideya ilə üzləşə bilərdi. Əvvəllər nasistlərə yararlı olduğu kimi, bolşeviklərin də işinə yaramaq üçün əlindən gələni etməyə hazır olan Njde ömrünü məhz, bu səbəbdən SSRİ DİN Vladimirski həbsxanasında başa vurub.
Başqa sözlə, SSRİ-nin ali siyasi rəhbərliyi 50 il əvvəl Qaregin Ter-Arutyunyanın («Njde» və ya «Qastarbayter») alman nasizminin sadəcə köməkçisi olmadığını, onun irqçi nəzəriyyəsinin ermənilər arasında yayılmasına can atdığını yaxşı biliblər. Demək, o, həm də nasizm ideyalarının təbliğçisi imiş.
Bütün bunları nəzərə aldıqda, müasir Rusiyanın siyasi elitasının İrəvanda Njdeyə heykəl ucaldılmasını Ermənistanın «daxili işi» kimi qiymətləndirməsi, həqiqətən də, təəccüblüdür. Halbuki, bu, nasizmin, irqçiliyin qəhrəmanlaşdırılmasının yeni formalarından biridir. Bu isə BMT Baş Assambleyasının 2013-cü il dekabrın 18-də qəbul etdliyi «Nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, müasir irqçiliyə yol açan, irqi ayrı-seçkiliyi, ksenofobiyanı və bunlarla əlaqəli dözümsüzlükləri canlandıran digər hallarla mübarizə» adlı qətnaməsinin (A/RES/68/150) tələblərinə tam ziddir.

Nzhdeh and his "Racists" in the service of the Third Reich intelligence
The Soviet intelligence and counter-intelligence services have long kept an eye on Garegin Nzhdeh considering him an ideological opponent of the USSR rather than an accomplice of intelligence services or other institutions of the Third Reich, which were later recognised as criminal by the International Military Tribunal (IMT) held in Nuremberg, Germany. His name has never been mentioned in the directives of the Main Directorate of Counter-intelligence (SMERSH) regarding the detection of foreign intelligence or counter-intelligence agents except once in a special SMERSH directive no. 29200 dated April 14, 1945 ordering the search of Dashnaks in the East European countries. It was this document that contributed to the arrest of Nzhdeh in Bulgaria on October 12, 1944. On April 24, 1948, at a special meeting of the USSR Ministry of State Security, Nzhdeh was sentenced to 25 years for counter-revolutionary activities including the organisation of anti-Soviet uprising in February-April 1921 in Zangezur, proclamation of the Republic of Mountainous Armenia and the massacres of communists during this uprising (much to the outrage of Nzhdeh, who knew that the accomplices were pardoned in 1921). At the same time, the verdict did not mention anything about his collaboration with the Nazi intelligence services against the Soviet Union. This information appeared six months later, when the identity of Peter Kamsarakan (see: Part II, R+) was established, and he provided evidence about his service at the VI Department of the Reich Main Security Office (RSHA) and the German military intelligence service (Abwehr). By that time, Kamsarakan had been held captive in the USSR as Peter Karer, a Wehrmacht corporal and a security officer of the German Embassy in Romania.
At least twice, on November 18, 1949 and January 10, 1949, the handwritten testimony of Peter Kamsarakan was reprinted and sent to Joseph Stalin for personal review. More than half of his 28-pages second testimony of typewritten text described the collaboration of Nzhdeh with the VI Department of RSHA responsible for foreign intelligence services (Ausland-SD). This second testimony is also available at the State Archives of the Russian Federation (GARF) as part of the correspondence held between the Secretariat of the USSR Ministry of Internal Affairs and Stalin in January-May 1949. It is an extension of the first testimony providing the details of activities of both Kamsarakan and those Armenian nationalists whom he recruited to serve the intelligence services of the Third Reich. Kamsarakan's role in this case was fundamental because he was personally responsible for identifying eligible candidates, holding initial talks with them and remunerating the most successful agents and undercover groups. Since he was responsible for all the "technical" aspects of ensuring collaboration of the Dashnaks and other Armenian nationalists with the special services of the Nazi Germany, his evidence was extremely important and is of exceptional historical value today.
Kamsarakan's confessions can still be found as part of the confidential cases of the NKVD stored at the GARF. Front pages of corresponding archive records bear codes and special notes, although the academic community has been aware of their existence and content since at least 2010. All electronic catalogues of GARF contain redirection links to these documents, which means their availability to researchers. Nevertheless, the Russian Ministry of Foreign Affairs is insisting that the country's leadership does not have sufficient evidence of Nzhdeh’s connections with the Nazis, implying that the glorification of Nzhdeh's personality and teachings does not violate the principles of international law and is an "internal affair" of Armenia, albeit this statement fundamentally contradicts the historical reality. In fact, it is not difficult to verify this, if the Russian political leadership bothers looking into its own archives.
Kamsarakan's testimonies contain fragments indicating even a closer-than-official type of relations between Nzhdeh and Nazis. Therefore, we excluded such quotes from the following text while trying not to disturb the plot and logic of the narrative. So, let's listen to Peter Kamsarakan:
“Until leaving the SD (Nazi security service, R+) in early 1942, I had not worked directly with the famous Dashnak general Ter-Harutyunian, also known as Nzhdeh, and his collegues. But I had known Nzhdeh personally since 1937, when I first met him in Sofia while being there for private affairs. We have met quite often afterwards. He has not been involved in intelligence work because the VI Department of the SD had agreed with the Dashnak representatives to recognise the monopoly of the Dashnak Party over the cooperation between the SD and Armenian émigrés.
Thanks to this agreement, Nzhdeh, who was absolutely pro-German, and his supporters have been used on a very limited scale until 1942, when I moved to the Abwehr. Nevertheless, German intelligence was interested in Nzhdeh as in the leader of an Armenian émigré organisation, the Racists, which he represented in the U.S. in 1935, and which had supporters in a number of countries. <…>
He rejected the Communist system and any chance for cooperation with it as much as he rejected any possibility of a peaceful resolution of the Armenian question with Turkey. On the other hand, he used to tell me about his great admiration for Adolf Hitler. He highly respected and honoured Germany, both ancient and present, expecting that it would redivide the world and would resolve the Armenian question. He hoped that Nazi Germany would help creating Armenia and both countries would be closely linked to each other.
Nzhdeh actively used his pro-fascist views among the youth. He said that he had a large group of adherents, Armenian nationalists, in Bulgaria. Even supporters of the Dashnak Party in Bulgaria and other countries respected him despite his expulsion from the party.
In early March 1940, after receiving instructions from the representative of the VI Department of the SD in Vienna, Hauptsturmführer Wilhelm Höttl, I met with Nzhdeh in Sofia. My task was to contact prominent political figures of the Armenian émigré community and to convince them of cooperation with Nazi Germany. I told Nzhdeh openly about my intention. In principle, he agreed to work with Germans but advised me to talk to one of his politically-savvy friends from the Dashnak Party, Araratian, who lived in Bucharest. At that time, I also met with one of his closest associates, Dr. Hayk Assaturian, the editor of Armenian newspaper Razmig, which was published by racists in Sofia. Assaturian was also a big fan of the fascist Germany. Nzhdeh gave me a letter of recommendation for Sarkis Araratian, who helped to get the members of the Dashnak Party collaborate with the Germans.
When Nzhdeh learned about the contacts between the Germans and the Dashnaks without his participation, to which he had contributed with his letter of recommendation to Araratian, he became extremely angry and used to reproach me during our subsequent meetings.
In Plovdiv, Burgas, Varna, and Ruse, Nzhdeh introduced us to his people, young Armenians, who were ready to do anything under his command. Nzhdeh mainly called them by first names being reluctant to call their last names. I remember only a few of them: in Varna, he had only Seto Jamalian, a Russian-speaking schoolteacher who headed a large group of young Armenian racists. He was considered suitable to act as the eldest of Armenians selected to be sent to the Eastern Front.
... SD representatives in Sofia, Koob or Obersturmführer Vollmann, who was working there as an employee of the German embassy, loaded these people onto a German steamboat (illegally, without visas and passports) heading to Germany. I think it was at the Vidin Port. Later, they were accommodated in a small farm near Erkner, not far from Berlin, to serve under the command of two training officers. In autumn 1942, Nzhdeh himself took Dr. Hayk Assaturian as an interpreter and left for Berlin to intensify cooperation with Germans. He was afraid that Dro could outride him when the German troops occupy the Caucasus.
In January 1943, Nzhdeh was in Berlin, while his ten people from Bulgaria continued to live in the farm near Erkner. Nzhdeh used to visit them and watch them prepare for the Eastern Front. In February 1943, he quarrelled with Jamalian and managed to withdraw him from the group thanks to Hengelgaupt from the VI Department. SD later helped Seto Jamalian be employed at one of the factories in Hamburg. Shortly after my return to the SD, Hengelgaupt ordered the dispatch of these ten people to the Crimea because the Germans hoped to launch an offensive in the Caucasus and to use them for intelligence work... However, in autumn 1943, they were sent back to Germany because the military situation had worsened making the use of these people in Armenia impossible. At the insistence of Nzhdeh, they all returned to Bulgaria, and Nzhdeh left for Sofia.
Since Turkey suspended its diplomatic relations with Germany, and Bulgaria plunged into turmoil because of the deteriorated situation on the Eastern Front, in July 1944, Höttl ordered me to meet with Nzhdeh in Sofia to strengthen our intelligence in Bulgaria and in the Middle East. A research officer from Section E responsible for Bulgaria, Hauptsturmführer Pratsch, who no longer trusted his Bulgarian informers, was particularly interested in the outcome of our meeting.
I was instructed to get Nzhdeh’s consent to let his people collect intelligence data in Bulgaria. I was also instructed to contact in Sofia with a representative of the Section E under the VI Department of the SD, Hauptsturmführer Koob, to solve all the issues concerning the organisation of work with Nzhdeh…
... We left with Koob to Nzhdeh, to whom I introduced Koob under the name Kolberg. After Nzhdeh and Koob agreed to work together, Koob asked him about funds that would be needed to accomplish these tasks. We agreed that I would pay the people responsible for information supply at my own discretion. Koob said that he was ready to pay a hundred thousand levs each month for these purposes. After that, Nzhdeh and I went to his people.
Nzhdeh and I instructed these people to report on any actions or instructions of Bulgarians against the Germans, activities of Bulgarian communists, as well as the connections and activities of the Turks, especially the Turkish consuls.
In August 1944, I left Vienna for Budapest to meet with Höttl. He instructed me to meet with Nzhdeh in Sofia and to find more people for intelligence. My last meeting with Nzhdeh was around August 21. With no practical results, I left for Bucharest, where I was captured on August 25, 1944 along with the entire staff of the German embassy in Romania.
Although the German intelligence preferred Dashnaks instead of cooperation with Nzhdeh and his supporters, Nzhdeh was one of their loyal agents, who had made all his potential available for the Nazi Germany.”
As follows from Kamsarakan's testimony, his recruit, Nzhdeh, collaborated with two different sections of the SD: VI C (responsible for political intelligence in the USSR, Central and Eastern Asia, and the Far East) and VI E (responsible for the study of attitudes in hostile states). Incidentally, his collaboration with Section VI C was based purely on ideological reasons. In other words, he did this work practically free of charge compensated only for the incurred expenses, whereas his work for Section VI E was a paid job. It seems that Nzhdeh's hatred for the USSR, which expelled Dashnaks from Armenia, and for anything more or less associated with Russia was so great and irrational that he was ready to fight for free. Nevertheless, he agreed to be a Nazi spy in Bulgaria, which provided him with a shelter in difficult times, only for money.
Remarkably, Peter Kamsarakan gave his second testimony only after one of the most senior Soviet political leaders has acquainted with the first, who then demanded additional information about cooperation with the German intelligence agencies during World War II. This request concerned not the Dashnak Party, about which the Soviet leaders and intelligence services knew almost everything, but the collaboration between the Hitlerites and a part of the Armenian diaspora that was not Dashnak. Given that the subsequent testimonies of Kamsarakan are a part of the correspondence between the Secretariat of the USSR Ministry of Internal Affairs and J. Stalin, we can fairly assume that the latter was personally interested in information about the collaboration of Nzhdeh with Nazis.
I think such a close attention of the Soviet leader to Kamsarakan can be explained only by the Soviet Union's territorial claims to Turkey at that time. USSR was preparing to demand the return of the territories in the South Caucasus (Kars, Artvin and Ardahan) ceded during the First World War. For this purpose, the repatriation of Soviet Armenians had been declared and the deportation of Azerbaijanis from the Armenian SSR had begun in order to liberate this territory for temporary relocation of Armenians. Therefore, the top political leadership of the Soviet Union was extremely interested in information about its other opponents, besides the Dashnaks, inside the Armenian diaspora. It was necessary to take adequate and proportionate preventive measures to neutralise them by the state security forces, which required the most complete and accurate information on this issue.
Advocates of Nzhdeh and his theories actively disseminate information that this Nazi henchman has repeatedly offered his services and connections in the Armenian diaspora to the top Soviet political leadership and intelligence services to fight against Turkey. Stalin, Beria, Molotov and others have indeed discussed this proposal, which also explains their interest in the past of Nzhdeh during the World War II. However, the proposal was rejected, for Nzhdeh's infamous background overpowered any benefits from cooperation with him. In fact, none of the Stalinist people's commissars was an angel; each of them had a certain degree of pragmatism that triumphed over ethics and humanism. However, Garegin Nzhdeh's associations with the Nazis was a taboo so strong that they could not defy despite lack of political principles. Otherwise, the totalitarian communist regime would have faced the Tseghakron theory of Nzhdeh, which was even more totalitarian in spirit and practice; an idea that the communist system could not implement fearing of destruction. That is why Nzhdeh ended his days in the Vladimir prison of the USSR Ministry of Internal Affairs, despite his intention to serve the Bolsheviks, a job he had previously did for the Nazis.
Fifty years ago, the top Soviet political leaders knew perfectly well that Garegin Ter-Harutyunian, also known as Nzhdeh or the Guest Worker was not just a Nazi supporter but also an interpreter, populariser and promoter of the Nazi ideas and racial theory for Armenians. It is therefore surprising that the political elite of modern Russia considers the erection of Nzhdeh's monument in Yerevan an “internal matter” of Armenia. This is just a new form of glorification of Nazism and racism, which is absolutely incompatible with the provisions of the resolution adopted by the UN General Assembly on December 18, 2013 'Combating glorification of Nazism and other practices that contribute to fueling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance' (A/RES/68/150).