DİQQƏT! KSENOFOBİYA!
Gürcüstanın potensial prezidentinin qalmaqallı bəyanatı ölkənin maraqlarına və qonşu dövlətlərlə münasibətlərə zərbədir
Prezident seçkisinə hazırlaşan Gürcüstanda dövlət başçısı postuna namizədlərdən birinin ksenofob əhvallı bəyanatı cəmiyyətdə qalmaqala səbəb olub. Gürcüstan prezidentliyinə müstəqil namizəd Salome Zurabişvili Samtsxe-Cavaxetiyada yaşayan erməni seçicilərlə oktyabrın əvvəlində Ninosmindedə keçirdiyi görüşdə deyib: «Bu vaxtadək Gürcüstanda vətəndaşlıq yalnız prezident tərəfindən verilirdi və onlardan biri (Mixail Saakaşvili – red.) çox sayda türkə vətəndaşlıq verməsinə rəğmən, sizə bu hüququ tanımayıb».
Doğrudur, prezidentliyə namizədin, yumşaq desək, yanlış fikrinə diqqət ayırmamaq, bunu erməni seçicilərin xoşuna gəlmək üçün atılmış banal addım kimi qiymətləndirmək olardı. Amma Zurabişvili inadkarcasına türklərlə erməniləri qarşı-qarşıya qoymaq cəhdlərini davam etdirib. «Bir vaxtlar adını çəkmək belə, istəmədiyim prezident Batumiyə gəlmiş türklərə sağa-sola vətəndaşlıq paylayırdı. Halbuki həmin şəxslərin o anadək Gürcüstanla heç bir əlaqəsi olmamışdı», - deyə S.Zurabişvili bu dəfə erməni əhali ilə Axalsixedə keçirdiyi görüşündə bildirib. Üstəlik, bu zaman o, gürcü pasportu almış «türk»lərin əksəriyyətinin Türkiyə vətəndaşlığına malik etnik gürcülər olduğunu «unudub». Vətəndaşlıq istəyi rədd edilmiş ermənilər isə vaxtilə Gürcüstandan kütləvi şəkildə imtina etmiş, Ermənistanın və Rusiyanın təbəəliyini qəbul etmiş insanlardır.
Gürcüstanın ictimai təşkilatları, müxalifət və müxtəlif ekspertləri prezidentliyə namizədin bu bəyanatını təxribatçılıq və ksenofobiya kimi qiymətləndirib. Ölkənin 15 qeyri-hökumət təşkilatı, hətta xüsusi bəyanatla çıxış edib. Bəyanatda deyilir ki, düşmənçiliyə, etnik qarşıdurmaya səbəb ola biləcək belə fikirlərin səsləndirilməsi yolverilməzdir.
«Bəyanatda (namizəd Salome Zurabişvilinin) qeyri-qanuni təbliğat əlamətləri də var. Məsələn, Gürcüstanın Seçki Məcəlləsinə əsasən, seçki subyektləri gələcək fəaliyyətinə dair proqramla çıxış etməli, lakin bu proqramda müharibəyə, zorakılığa, mövcud dövlət və ictimai quruluşun zor yolu ilə dəyişdirilməsinə, dini və etnik qarşıdurmaya çağırışlar yer almamalıdır», - deyə Gürcüstan QHT-lərinin nümayəndələrinin bəyanatında bildirilir.
Separatçılara kart-blanş?
Görünür, Salome Zurabişvili separatçı erməni dairələrinin Cavaxetiyanı «əzəli erməni torpağı» adlandırdığını unudub. Halbuki onların əcdadları bu ərazilərə 1830-cu illərdə, üstəlik, oradan yerli əhali olan müsəlman gürcülərin qovulması nəticəsində köçürülüb. Belə çıxır ki, prezidentliyə namizəd faktiki olaraq, Gürcüstan dövlətini parçalamağa çalışan separatçı dairələrin əlinə oynayır.
SSRİ-nin süqutu ərəfəsində erməni separatçılarının Azərbaycana qarşı olduğu kimi, Gürcüstana qarşı da təcavüzə başlamasını yalnız 1 səs əngəlləyib. Terrorçu daşnakların qurultayında «artsax» (erməni separatçıları Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ regionunu belə adlandırır) istiqaməti «cavaxk» istiqamətini cəmi bir səslə üstələyib.
Erməni millətçilərinin Gürcüstanın parçalanması, əzəli gürcü torpağı olan Samtsxe-Cavaxetiyanın ələ keçirilməsi ideyasından əl çəkmədiyini son hadisələr də təsdiqləyir. Cəmi 1 il əvvəl məhz Salome Zurabişvilinin sözügedən çıxışı etdiyi ərazinin yaxınlığında erməni ekstremistləri gürcülərin müqəddəs məkanı olan Kumurdo məbədini ələ keçirməyə cəhd etmişdi. Nəticədə, qarşıdurma yaranmış, gürcü polisi daş-qalaq olunmuşdu. Odur ki, Zurabişvilinin dediyi kimi, bütün ermənilərə ucdantutma Gürcüstan vətəndaşlığı verilərsə, ölkənin güc strukturlarının artıq pasporta malik separatçı döyüşçülərə atəş açacağı gün uzaqda deyil. Onların vaxtilə Abxaziyada belə təcrübəyə yiyələndikləri məlumdur.
Xatırladaq ki, Abxaziyada və Sxinvali regionunda da separatçılıq məhz erməni ekstremistlərinin birbaşa iştirakı ilə qızışmışdı. Onlar Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində separatçılığa başladıqdan sonra Qafqazın digər regionlarında da sərhədlərin dəyişməsi, etnik təmizləmə kimi presedentlərə ehtiyac duyurdular. Nəticədə, Baqramyan batalyonu və digər qruplaşmalardan olan erməni yaraqlıları 1992-1993-cü illərdə Abxaziyadan gürcü əhalinin qovulmasında, onlara qarşı soyqırımının törədilməsində aparıcı rol oynayıb. Bu gün isə Ermənistan BMT Baş Assambleyasında hər dəfə gürcü qaçqınların doğma evlərinə qayıtmasının əleyhinə səs verir. Onların Suxumidə və Qaqradakı evlərinin əksəriyyətində məhz etnik ermənilər məskunlaşıb. Ermənistan rəhbərliyinin və erməni lobbisinin onlar üçün işğal olunmuş Abxaziya və Sxinvali regionundan tranzit yolu açılması üçün Tbilisiyə göstərdiyi təzyiqlər isə faktiki olaraq, Gürcüstanın əzəli torpaqlarından birdəfəlik əl çəkmək tələbidir.
Bundan başqa, bu yaxınlarda Abxaziyada separatçı hökumət məhz erməni millətçilərinin tələbilə Qali rayonunda qalmış etnik gürcüləri əsas hüquqdan – yaşadıqları bölgənin pasportundan məhrum edib. Halbuki onlar bütün ermənilərə ucdantutma Gürcüstan pasportunun verilməsini tələb edir!
Daha bir son dərəcə təhlükəli məqam ermənilərə Gürcüstan pasportu paylayacağını vəd edən Zurabişvilinin Türkiyədə, Rusiyada və digər ölkələrdə yaşayan etnik gürcülərə eyni «mərhəmət»i göstərməkdən boyun qaçırmasıdır. Statistik rəqəmlərin Gürcüstan pasportunun ən çox Rusiya və Türkiyə vətəndaşlarına verildiyini göstərməsi vətəndaşlığı ruslarla türklərin aldığı anlamına gəlmir. Bu insanların əksəriyyəti etnik gürcülərdir. Buraya Türkiyədə yaşayan müsəlman gürcülər, bir neçə nəsil Rusiyada yaşamış gürcülər də daxildir.
Aydındır ki, erməni millətçiləri Gürcüstanda gürcülərin sayının artmasına qarşıdır. Onlar nəinki Samtsxe-Cavaxetiya, hətta Tbilisi kimi gürcü ərazisinə iddia edir və bu bölgələri öz xəritələrində çəkinmədən «Böyük Ermənistan»ın tərkibində göstərirlər. Bəs, Gürcüstan prezidentliyinə iddialı siyasətçinin belə təcavüzkar plana dəstək verməsi nə deməkdir?
Gürcüstan iqtisadiyyatına və qonşularla münasibətlərə qarşı?
Maraqlıdır ki, prezidentliyə namizədin və bəlkə də, Gürcüstanın gələcək prezidentinin (ölkənin hakim «Gürcü arzusu» partiyası məhz Zurabişvilinin namizədliyini dəstəkləyir) ksenofob bəyanatları ölkə və onun iştirak etdiyi beynəlxalq tranzit layihələri üçün strateji əhəmiyyət daşıyan bölgədə səsləndirilib. Gürcüstanın yaxın qonşuları – Türkiyə və Azərbaycanla qarşılıqlı səmərəli münasibətlərinin perspektivi isə məhz bu layihələrlə bağlıdır.
Bu layihələr hesabına Samtsxe-Cavaxetiyada yeni iş yerlərinin açılmasına, bununsa, ilk növbədə, orada yaşayan ermənilərin xeyrinə olmasına baxmayaraq, separatçı əhvallı erməni dairələri bu layihələrə o qədər də xoş münasibət göstərmir. Separatçılar Gürcüstan iqtisadiyyatı üçün həyati əhəmiyyət daşıyan bu layihələrə qarşı bacardıqları qədər mübarizə apardıqlarını belə gizlətmirlər. «Yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçkidə qələbə uğrunda mübarizə apardığımız vaxt əsas şüarımız «Axalkalaki-Qars dəmir yolunun istismara verilməsinə yox!» idi. Bunu unutmamaq və daha da irəli getmək lazımdır. Bu istiqamətdə hansı addımların atıla biləcəyi haqda düşünməliyik», - deyə erməni separatçılarının liderlərindən olan Vaaqn Çaxalyan 2017-ci ilin payızında Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun təntənəli açılışından dərhal sonra verdiyi bəyanatda bildirmişdi.
Separatçılar belə addımları, təəssüf ki, bu gün də atır. Göründüyü kimi, onlar Gürcüstan prezidentliyinə namizədləri «yoldan çıxararaq», onları məsuliyyətsiz, Gürcüstanın maraqlarına zidd bəyanatlar vermək məcburiyyətində qoyurlar.
Bu kontekstdə Zurabişvilinin türkfob bəyanatlarının Türkiyə və Azərbaycanda yaratdığı narahatlıq da təbiidir. Bakı ilə Ankara Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü birmənalı olaraq dəstəkləyir, gürcü torpaqlarının işğaldan dərhal azad olunmasını, gürcü qaçqınların öz yurd-yuvasına qaytarılmasını tələb edir. Digər tərəfdən Türkiyə və Azərbaycanla əməkdaşlıq Gürcüstan iqtisadiyyatı üçün həyati əhəmiyyət daşıyır.
Gürcüstan Milli Statistika Xidmətinin məlumatına görə, ölkə iqtisadiyyatına yatırılmış birbaşa xarici investisiyaların həcminə görə Azərbaycanla Türkiyə liderdirlər. Gürcüstan iqtisadiyyatına 2018-ci ilin əvvəlindən yatırılmış 1,8 milyard dollarlıq birbaşa xarici investisiyanın, təxminən, 0,5 milyard dolları Azərbaycanın, 0,3 milyard dolları isə Türkiyənin payına düşür.
Xarici ticarət dövriyyəsinə gəlincə, burada da Gürcüstanın əsas tərəfdaşı Türkiyədir. 2017-ci ildə bu iki dövlət arasında ticarət dövriyyəsi 1,58 milyard dollar olub. Eyni dövrdə Azərbaycanla Gürcüstan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 0,9 milyard dollar təşkil edib.
Bir faktı da unutmaq olmaz: Azərbaycan faktiki olaraq, Gürcüstanın enerji təhlükəsizliyinin qarantıdır. Türkiyənin yalnız çay plantasiyalarında 10 minədək Gürcüstan vətəndaşının işlədiyini də buraya əlavə etsək, Salome Zurabişvilinin qalmaqallı bəyanatının əks-sədası Tbilisi üçün təhlükəli miqyas ala bilər.
REDAKSİYADAN. Vaxtilə Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşı olmuş Salome Zurabişvilinin türkfob bəyanatları Fransada hər zaman güclü olmuş erməni lobbisinin təzyiqilə səsləndirdiyi istisna deyil. İstənilən halda, prezident seçkisi yarışında favorit olan namizədin milli kartlarla oynaması Gürcüstanın Salome Zurabişvilinin namizədliyini dəstəkləyən indiki hakimiyyəti üçün həyəcan siqnalı olmalıdır.

ОСТОРОЖНО, КСЕНОФОБИЯ!
Скандальные заявления потенциального президента Грузии бьют по интересам страны и отношениям с соседями
В преддверии президентских выборов в грузинском обществе разра-зился скандал в связи с осознанным разжиганием одним из кандидатов ксенофобских настроений. В начале октября независимый кандидат в президенты Грузии Саломе Зурабишвили на встрече с проживающими в Самцхе-Джавахети армянскими избирателями в Ниноцминде заявила: "До этого гражданство Грузии присваивалось только решением президента, и один президент (Михаил Саакашвили. - Авт.) раздал гражданство очень многим туркам, а вам гражданство не дал".
Конечно, можно было бы и не заострять внимание на этом, мягко говоря, некорректном заявлении кандидата в президенты, списав все на банальное стремление понравиться армянскому избирателю, если бы сама Зурабишвили с завидным упорством вновь не противопоставила армян туркам. "В одно время президент, даже не хочу упоминать его имени, раздавал гражданство некоторым туркам, которые приезжали в Батуми, но никоим образом до этого не имевшим связей с Грузией", - заявила Саломе Зурабишвили на встрече с армянским населением в Ахалцихе.
При этом она "забыла" уточнить, что большинство получивших грузинские паспорта "турок" - этнические грузины, являвшиеся гражданами Турции. А армяне, которым отказали в гражданстве, в свое время сами в массовом порядке от него отказались и приняли подданство Армении, России.
Общественные организации Грузии, оппозиция и ряд грузинских экспертов назвали эти заявления кандидата в президенты провокационными и ксенофобскими. 15 неправительственных организаций распространили специальное заявление, что подобные высказывания недопустимы, так как способствуют разжиганию вражды и этническому противостоянию.
"Заявление (кандидата Саломе Зурабишвили) также содержит признаки незаконной агитации, в частности: согласно Избирательному кодексу, избирательные субъекты имеют право выступать с программой будущей деятельности, но избирательная программа не должна содержать пропаганду войны и насилия, призывы к насильственной смене или свержению существующего государственного и общественного строя, национальной розни и вражде, религиозному и этническому противостоянию", - считают представители грузинских НПО.
Карт-бланш сепаратистам?
Саломе Зурабишвили, видимо, забыла, что сепаратистские круги армян называют "исконно армянским "Джавахком" грузинские земли, на которых их предки поселились лишь с 1830 года, изгнав отсюда коренное население - грузин-мусульман. Получается, она фактически играет на руку сепаратистским кругам, которые добиваются развала Грузинского государства.
Накануне распада СССР лишь один голос удержал армянских сепаратистов от того, чтобы начать против Грузии столь же масштабную агрессию, как против Азербайджана - именно с таким перевесом на съезде армянских террористов-дашнаков "арцахское" (так армянские сепаратисты называют оккупированный Арменией Нагорно-карабахский регион Азербайджана. - Ред.) направление взяло верх над "джавахкским".
Как видно из последних событий, от идеи расчленения Грузии и захвата исконно грузинских территорий Самцхе-Джавахети армянские националисты не отказались и поныне. Всего лишь год назад совсем недалеко от того места, где Саломе Зурабишвили сокрушалась по поводу того, что армянам прежние власти не раздавали грузинских паспортов, армянские экстремисты совершили попытку захвата грузинской святыни - храма Кумурдо. В грузинскую полицию в то время летели камни. Если всем армянам поголовно и без разбирательств, по обещанию Саломе Зурабишвили, начнут раздавать грузинские паспорта, то недалек тот день, когда в грузинских силовиков начнут стрелять уже получившие паспорта воинствующие сепаратисты. Тем более что они уже набрались такого опыта в Абхазии.
Напомним, что разжигание сепаратизма в Абхазии и Цхинвальском регионе началось при прямом участии армянских экстремистов. После того как они начали сепаратистское движение в азербайджанском Карабахе, им нужны были прецеденты перекройки границ и этнических чисток в других регионах Кавказа. Армянские боевики из батальона имени Баграмяна и других формирований сыграли ключевую роль в геноциде и изгнании грузинского населения из Абхазии в 1992-1993 годах. Сегодня Армения регулярно голосует на Генассамблее ООН против возвращения грузинских беженцев в родные дома, многие из которых в тех же Сухуми и Гаграх незаконно заняты этническими армянами. А давление армянских властей и армянского лобби на Тбилиси с требованием открыть для них транзит через оккупированные территории Абхазии и Цхинвальского региона фактически является принуждением Грузии к отречению от своих исконных земель.
Более того, именно армянские националисты в Абхазии недавно добились того, чтобы оставшихся в Гальском районе этнических грузин сепаратистские власти лишили основных человеческих прав - иметь паспорта территории, на которой живут. В то же время они требуют всем армянам без разбору выдавать грузинские паспорта!
При этом крайне опасно и то, что Саломе Зурабишвили, пообещав начать раздавать грузинские паспорта армянам, отказывает в гражданстве этническим грузинам, живущим в Турции, России и других странах. Официальные статистические данные, свидетельствующие, что больше всего грузинских паспортов было выдано гражданам России и Турции, вовсе не означают, что грузинское гражданство в этих случаях получали русские или турки. Большая часть людей, вновь связавших свои судьбы с Грузией, являются этническими грузинами. В том числе грузины-мусульмане, живущие в Турции, и грузины, живущие уже несколько поколений в России.
Понятно, что армянские националисты против того, чтобы количество грузин в Грузии увеличивалось, - они и не скрывают своих претензий на грузинские земли, причем не только Самцхе-Джавахети, но и Тбилиси, который включают в состав "великой Армении" на своих картах. Но зачем способствовать таким агрессивным планам политику, который претендует на пост президента Грузии?
В ущерб грузинской экономике и отношениям с соседями?
Примечательно, что ксенофобское заявление кандидата в президенты, а возможно, и будущего президента Грузии (в силу поддержки правящей партией "Грузинская мечта") прозвучало в регионе, который имеет стратегическое значение для страны и реализуемых с ее участием международных транзитных проектов. Именно с этими проектами связаны перспективы взаимовыгодных отношений Грузии с ближайшими соседями - Турцией и Азербайджаном.
Несмотря на то, что благодаря этим транзитным проектам в Самцхе-Джавахети открылись новые рабочие места, в первую очередь для проживающего здесь армянского населения, сепаратистски настроенные круги армян относятся к данным проектам крайне недружелюбно. Сами же сепаратисты откровенно признаются, что они как могут противодействуют жизненно необходимым для экономики Грузии транзитным проектам. "В то время, когда мы боролись за победу на выборах в органы местного самоуправления, одним из наших лозунгов был "Нет эксплуатации железной дороги Ахалкалаки - Карс". Но это нужно вспомнить и пойти дальше. Нужно думать над тем, что сейчас можно предпринять", - призывал один из лидеров армянских сепаратистов Ваагн Чахалян сразу после торжественного открытия осенью 2017 года железной дороги Баку - Тбилиси - Карс.
И эти действия сепаратисты, увы, предпринимают. Они, как мы видим, "охмуряют" кандидатов в президенты Грузии, заставляя делать безответственные и противоречащие интересам Грузии заявления.
В данном контексте вполне естественно также беспокойство, которое вызвало в Турции и Азербайджане туркофобское заявление Зурабишвили. Баку и Анкара безоговорочно поддерживают территориальную целостность Грузии, выступают за немедленную деоккупацию грузинских земель и возвращение грузинских беженцев в свои дома. С другой стороны, сотрудничество с Турцией и Азербайджаном жизненно важно для экономики Грузии.
По данным Национальной службы статистики Грузии, Азербайджан и Турция являются лидерами в объеме прямых иностранных инвестиций в экономику страны. Из $1,8 млрд. прямых иностранных инвестиций, вложенных на начало 2018 года в Грузию, примерно $0,5 млрд. приходится на долю Азербайджана, а $0,3 млрд. - вложения Турции.
Что касается внешней торговли, то и здесь главным партнером Грузии является Турция. За 2017 год взаимный товарооборот между странами достиг $1,58 млрд. Объем торговли с Азербайджаном за тот же период составил $0,9 млрд.
Не следует забывать и то, что Азербайджан является фактическим гарантом энергетической безопасности Грузии. А если еще вспомнить, что только на чайных плантациях Турции зарабатывают на хлеб около 10 тыс. граждан Грузии, то отголоски скандального заявления Саломе Зурабишвили могут принять угрожающие для Тбилиси масштабы.
ОТ РЕДАКЦИИ. Не исключено, что, будучи бывшей сотрудницей французского МИД, Саломе Зурабишвили делает туркофобские заявления под влиянием армянского лобби, у которого традиционно сильные позиции во Франции. Так или иначе, разыгрывание национальной карты фаворитом президентской гонки должно послужить тревожным сигналом грузинским властям, которые поддерживают кандидатуру Саломе Зурабишвили.