DİQQƏT! KSENOFOBİYA!
Gürcüstanın potensial prezidentinin qalmaqallı bəyanatı ölkənin maraqlarına və qonşu dövlətlərlə münasibətlərə zərbədir
Prezident seçkisinə hazırlaşan Gürcüstanda dövlət başçısı postuna namizədlərdən birinin ksenofob əhvallı bəyanatı cəmiyyətdə qalmaqala səbəb olub. Gürcüstan prezidentliyinə müstəqil namizəd Salome Zurabişvili Samtsxe-Cavaxetiyada yaşayan erməni seçicilərlə oktyabrın əvvəlində Ninosmindedə keçirdiyi görüşdə deyib: «Bu vaxtadək Gürcüstanda vətəndaşlıq yalnız prezident tərəfindən verilirdi və onlardan biri (Mixail Saakaşvili – red.) çox sayda türkə vətəndaşlıq verməsinə rəğmən, sizə bu hüququ tanımayıb».
Doğrudur, prezidentliyə namizədin, yumşaq desək, yanlış fikrinə diqqət ayırmamaq, bunu erməni seçicilərin xoşuna gəlmək üçün atılmış banal addım kimi qiymətləndirmək olardı. Amma Zurabişvili inadkarcasına türklərlə erməniləri qarşı-qarşıya qoymaq cəhdlərini davam etdirib. «Bir vaxtlar adını çəkmək belə, istəmədiyim prezident Batumiyə gəlmiş türklərə sağa-sola vətəndaşlıq paylayırdı. Halbuki həmin şəxslərin o anadək Gürcüstanla heç bir əlaqəsi olmamışdı», - deyə S.Zurabişvili bu dəfə erməni əhali ilə Axalsixedə keçirdiyi görüşündə bildirib. Üstəlik, bu zaman o, gürcü pasportu almış «türk»lərin əksəriyyətinin Türkiyə vətəndaşlığına malik etnik gürcülər olduğunu «unudub». Vətəndaşlıq istəyi rədd edilmiş ermənilər isə vaxtilə Gürcüstandan kütləvi şəkildə imtina etmiş, Ermənistanın və Rusiyanın təbəəliyini qəbul etmiş insanlardır.
Gürcüstanın ictimai təşkilatları, müxalifət və müxtəlif ekspertləri prezidentliyə namizədin bu bəyanatını təxribatçılıq və ksenofobiya kimi qiymətləndirib. Ölkənin 15 qeyri-hökumət təşkilatı, hətta xüsusi bəyanatla çıxış edib. Bəyanatda deyilir ki, düşmənçiliyə, etnik qarşıdurmaya səbəb ola biləcək belə fikirlərin səsləndirilməsi yolverilməzdir.
«Bəyanatda (namizəd Salome Zurabişvilinin) qeyri-qanuni təbliğat əlamətləri də var. Məsələn, Gürcüstanın Seçki Məcəlləsinə əsasən, seçki subyektləri gələcək fəaliyyətinə dair proqramla çıxış etməli, lakin bu proqramda müharibəyə, zorakılığa, mövcud dövlət və ictimai quruluşun zor yolu ilə dəyişdirilməsinə, dini və etnik qarşıdurmaya çağırışlar yer almamalıdır», - deyə Gürcüstan QHT-lərinin nümayəndələrinin bəyanatında bildirilir.
Separatçılara kart-blanş?
Görünür, Salome Zurabişvili separatçı erməni dairələrinin Cavaxetiyanı «əzəli erməni torpağı» adlandırdığını unudub. Halbuki onların əcdadları bu ərazilərə 1830-cu illərdə, üstəlik, oradan yerli əhali olan müsəlman gürcülərin qovulması nəticəsində köçürülüb. Belə çıxır ki, prezidentliyə namizəd faktiki olaraq, Gürcüstan dövlətini parçalamağa çalışan separatçı dairələrin əlinə oynayır.
SSRİ-nin süqutu ərəfəsində erməni separatçılarının Azərbaycana qarşı olduğu kimi, Gürcüstana qarşı da təcavüzə başlamasını yalnız 1 səs əngəlləyib. Terrorçu daşnakların qurultayında «artsax» (erməni separatçıları Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ regionunu belə adlandırır) istiqaməti «cavaxk» istiqamətini cəmi bir səslə üstələyib.
Erməni millətçilərinin Gürcüstanın parçalanması, əzəli gürcü torpağı olan Samtsxe-Cavaxetiyanın ələ keçirilməsi ideyasından əl çəkmədiyini son hadisələr də təsdiqləyir. Cəmi 1 il əvvəl məhz Salome Zurabişvilinin sözügedən çıxışı etdiyi ərazinin yaxınlığında erməni ekstremistləri gürcülərin müqəddəs məkanı olan Kumurdo məbədini ələ keçirməyə cəhd etmişdi. Nəticədə, qarşıdurma yaranmış, gürcü polisi daş-qalaq olunmuşdu. Odur ki, Zurabişvilinin dediyi kimi, bütün ermənilərə ucdantutma Gürcüstan vətəndaşlığı verilərsə, ölkənin güc strukturlarının artıq pasporta malik separatçı döyüşçülərə atəş açacağı gün uzaqda deyil. Onların vaxtilə Abxaziyada belə təcrübəyə yiyələndikləri məlumdur.
Xatırladaq ki, Abxaziyada və Sxinvali regionunda da separatçılıq məhz erməni ekstremistlərinin birbaşa iştirakı ilə qızışmışdı. Onlar Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində separatçılığa başladıqdan sonra Qafqazın digər regionlarında da sərhədlərin dəyişməsi, etnik təmizləmə kimi presedentlərə ehtiyac duyurdular. Nəticədə, Baqramyan batalyonu və digər qruplaşmalardan olan erməni yaraqlıları 1992-1993-cü illərdə Abxaziyadan gürcü əhalinin qovulmasında, onlara qarşı soyqırımının törədilməsində aparıcı rol oynayıb. Bu gün isə Ermənistan BMT Baş Assambleyasında hər dəfə gürcü qaçqınların doğma evlərinə qayıtmasının əleyhinə səs verir. Onların Suxumidə və Qaqradakı evlərinin əksəriyyətində məhz etnik ermənilər məskunlaşıb. Ermənistan rəhbərliyinin və erməni lobbisinin onlar üçün işğal olunmuş Abxaziya və Sxinvali regionundan tranzit yolu açılması üçün Tbilisiyə göstərdiyi təzyiqlər isə faktiki olaraq, Gürcüstanın əzəli torpaqlarından birdəfəlik əl çəkmək tələbidir.
Bundan başqa, bu yaxınlarda Abxaziyada separatçı hökumət məhz erməni millətçilərinin tələbilə Qali rayonunda qalmış etnik gürcüləri əsas hüquqdan – yaşadıqları bölgənin pasportundan məhrum edib. Halbuki onlar bütün ermənilərə ucdantutma Gürcüstan pasportunun verilməsini tələb edir!
Daha bir son dərəcə təhlükəli məqam ermənilərə Gürcüstan pasportu paylayacağını vəd edən Zurabişvilinin Türkiyədə, Rusiyada və digər ölkələrdə yaşayan etnik gürcülərə eyni «mərhəmət»i göstərməkdən boyun qaçırmasıdır. Statistik rəqəmlərin Gürcüstan pasportunun ən çox Rusiya və Türkiyə vətəndaşlarına verildiyini göstərməsi vətəndaşlığı ruslarla türklərin aldığı anlamına gəlmir. Bu insanların əksəriyyəti etnik gürcülərdir. Buraya Türkiyədə yaşayan müsəlman gürcülər, bir neçə nəsil Rusiyada yaşamış gürcülər də daxildir.
Aydındır ki, erməni millətçiləri Gürcüstanda gürcülərin sayının artmasına qarşıdır. Onlar nəinki Samtsxe-Cavaxetiya, hətta Tbilisi kimi gürcü ərazisinə iddia edir və bu bölgələri öz xəritələrində çəkinmədən «Böyük Ermənistan»ın tərkibində göstərirlər. Bəs, Gürcüstan prezidentliyinə iddialı siyasətçinin belə təcavüzkar plana dəstək verməsi nə deməkdir?
Gürcüstan iqtisadiyyatına və qonşularla münasibətlərə qarşı?
Maraqlıdır ki, prezidentliyə namizədin və bəlkə də, Gürcüstanın gələcək prezidentinin (ölkənin hakim «Gürcü arzusu» partiyası məhz Zurabişvilinin namizədliyini dəstəkləyir) ksenofob bəyanatları ölkə və onun iştirak etdiyi beynəlxalq tranzit layihələri üçün strateji əhəmiyyət daşıyan bölgədə səsləndirilib. Gürcüstanın yaxın qonşuları – Türkiyə və Azərbaycanla qarşılıqlı səmərəli münasibətlərinin perspektivi isə məhz bu layihələrlə bağlıdır.
Bu layihələr hesabına Samtsxe-Cavaxetiyada yeni iş yerlərinin açılmasına, bununsa, ilk növbədə, orada yaşayan ermənilərin xeyrinə olmasına baxmayaraq, separatçı əhvallı erməni dairələri bu layihələrə o qədər də xoş münasibət göstərmir. Separatçılar Gürcüstan iqtisadiyyatı üçün həyati əhəmiyyət daşıyan bu layihələrə qarşı bacardıqları qədər mübarizə apardıqlarını belə gizlətmirlər. «Yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçkidə qələbə uğrunda mübarizə apardığımız vaxt əsas şüarımız «Axalkalaki-Qars dəmir yolunun istismara verilməsinə yox!» idi. Bunu unutmamaq və daha da irəli getmək lazımdır. Bu istiqamətdə hansı addımların atıla biləcəyi haqda düşünməliyik», - deyə erməni separatçılarının liderlərindən olan Vaaqn Çaxalyan 2017-ci ilin payızında Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun təntənəli açılışından dərhal sonra verdiyi bəyanatda bildirmişdi.
Separatçılar belə addımları, təəssüf ki, bu gün də atır. Göründüyü kimi, onlar Gürcüstan prezidentliyinə namizədləri «yoldan çıxararaq», onları məsuliyyətsiz, Gürcüstanın maraqlarına zidd bəyanatlar vermək məcburiyyətində qoyurlar.
Bu kontekstdə Zurabişvilinin türkfob bəyanatlarının Türkiyə və Azərbaycanda yaratdığı narahatlıq da təbiidir. Bakı ilə Ankara Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü birmənalı olaraq dəstəkləyir, gürcü torpaqlarının işğaldan dərhal azad olunmasını, gürcü qaçqınların öz yurd-yuvasına qaytarılmasını tələb edir. Digər tərəfdən Türkiyə və Azərbaycanla əməkdaşlıq Gürcüstan iqtisadiyyatı üçün həyati əhəmiyyət daşıyır.
Gürcüstan Milli Statistika Xidmətinin məlumatına görə, ölkə iqtisadiyyatına yatırılmış birbaşa xarici investisiyaların həcminə görə Azərbaycanla Türkiyə liderdirlər. Gürcüstan iqtisadiyyatına 2018-ci ilin əvvəlindən yatırılmış 1,8 milyard dollarlıq birbaşa xarici investisiyanın, təxminən, 0,5 milyard dolları Azərbaycanın, 0,3 milyard dolları isə Türkiyənin payına düşür.
Xarici ticarət dövriyyəsinə gəlincə, burada da Gürcüstanın əsas tərəfdaşı Türkiyədir. 2017-ci ildə bu iki dövlət arasında ticarət dövriyyəsi 1,58 milyard dollar olub. Eyni dövrdə Azərbaycanla Gürcüstan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 0,9 milyard dollar təşkil edib.
Bir faktı da unutmaq olmaz: Azərbaycan faktiki olaraq, Gürcüstanın enerji təhlükəsizliyinin qarantıdır. Türkiyənin yalnız çay plantasiyalarında 10 minədək Gürcüstan vətəndaşının işlədiyini də buraya əlavə etsək, Salome Zurabişvilinin qalmaqallı bəyanatının əks-sədası Tbilisi üçün təhlükəli miqyas ala bilər.
REDAKSİYADAN. Vaxtilə Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşı olmuş Salome Zurabişvilinin türkfob bəyanatları Fransada hər zaman güclü olmuş erməni lobbisinin təzyiqilə səsləndirdiyi istisna deyil. İstənilən halda, prezident seçkisi yarışında favorit olan namizədin milli kartlarla oynaması Gürcüstanın Salome Zurabişvilinin namizədliyini dəstəkləyən indiki hakimiyyəti üçün həyəcan siqnalı olmalıdır.

CAUTION: XENOPHOBIA!
One of the presidential candidates has recently made a scandalous and deliberately xenophobic statement in the run-up to the presidential elections in Georgia next week. In early October, during her meeting with Armenian voters living in the town of Ninotsminda (Samtskhe-Javakheti, Georgia), a presidential candidate Salome Zurabishvili said: "Previously, only the president had the power to grant Georgian citizenship. One such president (Mikhail Saakashvili, Author) granted citizenship to many Turks but you."
I could surely have ignored this seemingly incorrect statement of a presidential candidate by acknowledging her trivial desire to please the Armenian voters, if Zurabishvili would not insisted tenaciously on opposing the Armenians to the Turks again. "There was a time when the president, I don’t even want to mention his name, granted citizenship to some Turks who used to visit Batumi but had had no connection with Georgia ever," Salome Zurabishvili said at the meeting with the Armenian population of Akhaltsikhe.
However, she "forgot" to clarify that the majority of the "Turks" with Georgian passports are in fact ethnic Georgians of Turkish nationality, while the Armenians, who were denied citizenship, abandoned Georgian citizenship en masse in the past in favour of getting Armenian or Russian citizenship.
Georgian public organisations, the opposition and a number of Georgian experts called Zurabishvili's statements provocative and xenophobic. Fifteen NGOs issued a special statement about unacceptability of such statements as they contribute to incitement of hostility and ethnic confrontation.
"The statement (of a presidential candidate Salome Zurabishvili) also bears attributes of illegal campaigning. According to the Electoral Code, candidates have the right to present a program of future activities, which shall not promote war and violence. Nor shall it contain calls for a violent change or overthrow of the existing state and social order, provoke national hatred and hostility, religious and ethnic confrontation," representatives of Georgian NGOs said.
Carte blanche for separatists?
Apparently, Salome Zurabishvili forgot that Armenian separatists still recognise the Georgian lands, where their ancestors settled only in 1830 after expelling the indigenous Muslims population of the region, as "native Armenian Javakhk". It turns out that Zurabishvili's statement is nothing but aiding and abetting the separatists trying to disintegrate the Georgian state.
Not long before the collapse of the USSR, only a single vote prevented Armenian separatists from launching a large-scale aggression against Georgia as they did against Azerbaijan – a single vote enabled the Dashnak terrorists to initiate the Artsakh (Armenian name of the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan) campaign instead of the Javakhk one.
The recent events show that the Armenian nationalists still cherish the idea of ​​disintegrating Georgia and seizing the native Georgian territories of Samtskhe-Javakheti. Just a year ago, not far from the place where Salome Zurabishvili made her infamous statement about the distribution of Georgian passports to Armenians, Armenian extremists attempted to seize a Georgian shrine, the Kumurdo Temple. The attackers stoned the Georgian police. If all Armenians, as promised by Zurabishvili, are distributed Georgian passports without due review and process, it will not take long until separatists, this time naturalised, start shooting at the Georgian military and security forces; especially those who had gained such experience in Abkhazia.
Incidentally, Armenian extremists have played an instrumental role in prompting separatist sentiments in Abkhazia and Tskhinvali. After initiating the separatist movement in Azerbaijani Karabakh, they needed more precedents for redrawing borders and ethnic cleansing in other regions of the Caucasus. Armenian militants from the Baghramian battalion and other formations played a key role in the genocide and expulsion of Georgian population from Abkhazia in 1992-1993. As a member of the UN General Assembly, Armenia regularly votes against the return of Georgian refugees to their homes, many of which in Sukhumi and Gagra are illegally occupied by ethnic Armenians. The Armenian authorities and lobby regularly exert pressure on Tbilisi demanding a transit through the occupied territories of Abkhazia and Tskhinvali, which in fact implies forcing Georgia to renounce its native lands.
Furthermore, Armenian nationalists backed by separatist authorities of the Gali district of Abkhazia have recently managed to deprive ethnic Georgians of basic human rights - to have passports of the territory where they live. Besides, they demand Georgian passports for all the Armenians indiscriminately!
It is extremely dangerous that Salome Zurabishvili promises a distribution of Georgian passports to Armenians denying the citizenship of ethnic Georgians living in Turkey, Russia and other countries. Although the official statistical data shows that most of the Georgian passports were issued to citizens of Russia and Turkey, it does not mean that these naturalised individuals are ethnic Russians or Turks. In fact, most of them are ethnic Georgians including Muslim Georgians living in Turkey, and Georgians living for several generations in Russia.
It is clear that Armenian nationalists do not want the increase of Georgian population in Georgia. They do not hide their claims on Georgian lands meaning not only Samtskhe-Javakheti but also Tbilisi included in their maps as part of the "Great Armenia". But why does a politician, a Georgian presidential candidate present such aggressive plans?
To the detriment of the Georgian economy and good-neighbourly relations?
It is remarkable that the presidential candidate, and possibly the future president of Georgia, who is backed by the ruling Georgian Dream Party, has made her xenophobic statement in the region, which is of strategic importance for the country and international transit projects implemented with its participation. Beneficial relations of Georgia with its closest neighbours, Turkey and Azerbaijan, are strongly connected with these international projects.
Despite the fact that these transit projects created new jobs in Samtskhe-Javakheti primarily for the Armenian population of the region, Armenian separatists are extremely unfriendly to these projects. They openly admit that they can counteract transit projects vital for the economy of Georgia. "When we were fighting for victory in the local government elections, one of our slogans was No green light for the Akhalkalaki-Kars railway. We must remember this and go further. We need to think about what can be done now," one of the leaders of Armenian separatists, Vahagn Chakhalian, said immediately after the opening ceremony of the Baku-Tbilisi-Kars railway in autumn 2017.
Alas, the separatists have already started acting. This time they are "fooling" presidential candidates forcing them to make irresponsible statements against the national interests of Georgia.
In this context, the concern that Zurabishvili’s Turkophobic statement has caused in Turkey and Azerbaijan is quite natural. Baku and Ankara unconditionally support the territorial integrity of Georgia and call for immediate de-occupation of Georgian lands and the return of Georgian refugees to their homes. On the other hand, cooperation with Turkey and Azerbaijan is vital for the Georgian economy.
According to the National Statistics Service of Georgia, Azerbaijan and Turkey are the top two countries based on the volume of foreign direct investment in Georgian economy. As of early 2018, Azerbaijan and Turkey provide almost $0.5 billion and $0.3 billion of the $1.8b-worth direct foreign investment portfolio of Georgia, respectively.
In foreign trade, the main partner of Georgia is Turkey. In 2017, the trade turnover between the both countries reached $1.58 billion. Trade volume with Azerbaijan over the same period reached $0.9 billion.
In fact, Azerbaijan is the actual guarantor of Georgia’s energy security. If we add to this 10 thousand Georgian citizens, who earn their living on the tea plantations of Turkey, the scandalous statement of Madame Zurabishvili poses a serious threat to Tbilisi.
EDITORIAL NOTE: It is possible that, as a former official of the French Foreign Ministry, Salome Zurabishvili makes Turkophobic statements under the influence of the Armenian lobby, which traditionally has strong positions in France. Either way, playing the national card as a favourite of the presidential campaign should be a serious signal for Georgian authorities, who support Salome Zurabishvili’s candidacy.