Şirvanşahların bütün dünyaya səpələnmiş zəngin irsi Bakıda vahid sərgidə toplanıb
"Bakı şəhəri çox xoşuma gəldi. Burada dəniz sahilində möhtəşəm qədim bir qala var və əlbəttə, əfsanəvidir. Deyirlər ki, hansısa hökmdarın gözəl qızı ordan özünü dənizə atıb. İndi qala artıq qurudadır, çünki su səviyyəsi düşüb. Burada kiçik olsa da gözəl bir bazar var, məscidlər var və ümumiyyətlə, hər yerdə Şərq çalarları hiss olunur. Amma burada hər şeydən daha qiymətli olan yer xan sarayıdır, onun qədim giriş tağlarının üzəri kaşı ilə örtülüb. Onu pis qoruyurlar və qala talan edilir. Mən özüm də bir kaşı oğurlamışam, bunu səmimi etiraf edirəm. Ancaq o, Radişşev muzeyindədir. Hərçənd bəlkə də, belə bir xeyirxah iş xatirinə daha çox oğurlamaq lazım idi " (A.P. Boqolyubov, "Dənizçi-rəssamın qeydləri ", 1861-1862).
Aleksey Petroviçin səmimi etirafına o, bəraət qazandırır ki, Şah sarayının giriş tağlarından oğurladığı kaşılar 19-cu əsrin sonlarında Saratov muzeyində nümayiş etdirilib və qonaqlar bizim memarlar tərəfindən hazırlanmış gözəlliyi seyr edə biliblər. "Qeydlər" Rusiyada bir neçə dəfə nəşr olunub. Sovet dövründə 1996-cı ildə Saratovun "Volqa" jurnalının xüsusi sayında çap olunub. Amma Şah sarayını "xatirə üçün" talayanların heç də hamısı səmimi etiraf etməyib və Şirvanşahların tarixi və memarlıq irsinin yerini göstərməyib... Bu sülalənin miras qoyduğu nə qədər artefaktın dünyaya səpələndiyini, hətta "İçərişəhər" tarixi-memarlıq qoruğunun elmi işçiləri belə deyə bilmirlər.
İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə Bakı Konqres Mərkəzində Şirvanşahlar dövlətinə həsr olunmuş Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib, tədbirdə 30 ölkədən 150 nəfər iştirak edib. "Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət" adlı konfransın keçirilməsinə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) da dəstək verib.
Tədbirin məqsədi Şirvanşahlar dövlətinin tarixi keçmişinin prizmasından baxaraq, Azərbaycan tarixinin öyrənilməsinə və təbliğinə dünyanın diqqətini cəlb etməkdir. Tədbirin açılışında Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti Akif Əli-zadə, «İçərişəhər» Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəisi Əsgər Ələkbərov çıxış ediblər. Konfrans çərçivəsində Şirvanşahlar Saray Kompleksində "Dünya muzeylərində Şirvanşahların mirası" sərgisi açılıb və bu, 2019-cu il yanvarın 23-dək davam edəcək. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sərginin açılışında iştirak edib.
Bütün dünyadan
Xatırladaq ki, Şirvanşahlar dövləti müasir Azərbaycan ərazisində Kür çayından Dərbənd şəhərinə qədər ərazidə mövcud olmuş müsəlman dövləti olub. O, 861-ci ildə yaranıb 1529-cu ilə qədər mövcud olub.
Sülalənin devrilməsindən sonra dəfələrlə və 19-cu əsrin sonuna qədər Bakı xanlarının sarayının talan edilməsi nəzərə alınarsa, dünyanın nə qədər muzeyində, şəxsi kolleksiyalarda və çox güman ki, sandıqlarda, çardaqlar, zirzəmilərdə öz gerçək yiyələrini «xatırlayan» və öz həyatlarını "yaşayan" əşyaların olduğunu təsəvvür edə bilərsiniz. Hələ ki, tədqiqatçılar Şirvanşahlara məxsus olan əşyaları London Nyu-York, Berlin, Sankt-Peterburq, Paris, İstanbul, Tiflisdəki muzeylərdən tapıb gətirə biliblər, Azərbaycanın müxtəlif muzeylərində (Bakı, Şamaxı) də onlar saxlanırlar.
Toplanan kolleksiya öz mahiyyətinə və məzmununa görə unikaldır. Məsələn, Gürcüstandakı həmkarlarımızın təqdim etdiyi böyük qazanlar hərbi kampaniyalar üçün nəzərdə tutulub və ya Türkiyənin hərbi muzeyi iki zireh, dörd dəbilqə təqdim edib! Dəbilqələrin üzərində ərəbcə yazılıb: bunların ya müqəddəs Qurandan surələr, ya da qoruyucu dualar olduğu düşünülür. Bəs, reallıqda nədir?
Səadat Ələkbərova, Elm və ekspozisiya şöbəsinin müdiri:
- Qoruyucu dəbilqələr müxtəlif zaman dövrlərinə aiddir. Mütəxəssislər yazıların açılması üzərində işləyirlər.
- Deyin görək, sərgilənən zirehlər real insanlara aid olub? Ölçüyə görə, onları çox uzun və möhkəm bədənli kişilər geyiniblər.
- Haqlısınız. Bax, bu, Şirvanşah Birinci Xəlilullaha məxsus zirehli geyimdir. Bilindiyi kimi, onun boyu iki metrdən hündür olub, yüz ilə qədər yaşayıb və son günə qədər fiziki gücünü və dözümünü saxlayıb. Təsəvvür edin ki, həmin dövrün döyüşə gedən əsgəri zamanın döyüşçüləri zireh və dəbilqə ilə yanaşı, dizlik və qolçaq geyinməli, qalxan, qılınc və xəncər daşımalı idi. Hamısı birlikdə, təxminən, 25 kq idi! Şah düşmənə qarşı döyüşçüləri ilə birlikdə vuruşurdu.
- Və yüzə qədər yaşadı?
- Nəinki yaşadı. Hətta görmə qabiliyyəti və ağlı da gözəl idi! O, həm oxuyur, həm yazırdı, son nəfəsinə qədər xəncərlə mükəmməl döyüşürdü...
İndi özünüz bu insanı təsəvvür edin. Belə çıxır ki? Əfsuslar olsun ki, assosiativ olaraq yaddaşda yalnız Böyük Pyotr canlanır, yeri gəlmişkən, o, Bakının tarixində elə də yaxşı rol oynamayıb. Onun gəmilərinin topları İçərişəhərə ciddi ziyanlar vurmuşdu. O cümlədən saraya da ziyan dəymişdi. Bu barədə İ.Kurukinin "Böyük Pyotrun Fars kampaniyası" kitabında belə bir sübut var. Xəzər sahillərində aşağı hövzə korpusu (1722-1735)."
Bizim gözəl atalarımız
Ekspozisiyanın birinci baxış zalında 3D formatda Şirvanşahların həm hərbi atributlara (dəbilqələrə, qalxanlara, döyüş maskalarına), həm də məişət əşyalarına (qablara, fincanlar və s.) eyni dərəcədə bağlı olduqlarını göstərən eksponatlar var. Göründüyü kimi, onlar bugünkülərdən çox fərqli olublar. Həyat sevgisi, nə qədər qəribə səslənsə də silahın estetik mükəmməlliyinə sevgidə də özünü göstərir.
Məsələn, Milli Tarix Muzeyimizdən bir eksponatı götürək. O, üzlükdür. Bu, döyüş maskasıdır, üst hissədə (alın hissədə) xüsusi bir sancaqla dəbilqəyə bərkidilir, qulaq-gicgah hissədə isə siyirtməli qarmaqlarla sağa və sola bağlanır. Üzlük maska elə də güclü olmayan, sürüşkən zərbələrdən qoruyur; bu halda o, sənət əsəridir, çünki üzəri naxışlanıb və gözəl bir şəxsin üz cizgiləri çəkilib.
Sərginin incisi də Azərbaycan Milli Tarix Muzeyi tərəfindən təqdim edilib - haçansa Şirvanşah Birinci Xəlilullahın anası Bikə xanıma məxsus olan firuzə və yaqutlarla bəzədilmiş kiçik bir broşdur. Bu mücəvhər heç də bədii tərtibatına və işlənməsinə görə müasir zərgərlərin işlərindən geri qalmır, əksinə üstündür. Yalnız bir dəfə baxmağa dəyər ki, daş-qaşın gözəlliyi və zərifliyi unudulmasın. Maraqlıdır, oğlu iki metrdən uzun olan qadın necə görünüb? Mücəvhərlərindən görünür ki, o, zərif estetik zövqə malik qadın olub! Bəs, o nə geyinib? Hansı rənglərə üstünlük verib? Necə hərəkət edib? Necə danışıb? Onun səs tembri necə olub? Bəs Birinci Xəlilullahın səsi necə olub?..
Burada gözəl şamdanlar, gündəlik məişət istifadəsinin kiçik detallarını, küpləri, boşqabları, kasaları, «Quran» surətini daşımaq üçün asqını, qədim Quran-i Kərimi görürük ...
Elə gələ bilər ki, xüsusi bir şey deyil. Ancaq düşünəndə ki, bir çox əsrlər əvvəl bu əşyalara indi sadəcə Şirvanşahlar adlandırdığımız insanların əli toxunub, onların hər birinin öz həyat, sevgi və ölüm hekayəsi olub, istər-istəmədən zamanın nəfəsini hiss edirsən.
Mədəniyyətimizin mirasına həm də Şirvanşahlar sülaləsinin hakimiyyət dövrünün Azərbaycan dövləti tərəfindən qorunub saxlanan mədəniyyəti daxildir. Onu yalnız bu günün xatirəsi üçün deyil, tarixi yaddaşımız və mədəniyyət vəhdətimiz naminə deyil, həm də sabahımız naminə qorumaq gərəkdir. Çünki uşaqlarımızın və sabahımızın naminə keçmişin üzərinə kül səpmək olmaz. Çünki keçmişdə bu günün həqiqətləri var. Sabahkı günün həqiqətləri də...

Exhibition in Baku demonstrated the rich legacy of the Shirvanshahs scattered around the world
"I liked Baku very much. There is a magnificent and legendary ancient tower on the seashore. The locals believe that a beautiful queen once jumped from it to the sea. Today the tower is standing on a patch of land because the water has retreated. Baku also hosts a beautiful bazaar next to a small mosque. You can feel oriental flavour everywhere. But I think the most precious piece of Baku is the Khan's palace with its tattered ancient entrance arch. Alas, it suffers from unduly supervision and plunder. I must admit that I stole one of the tiles too but it is in the Radishchev Museum, so at least it serves there for good. " (A. P. Bogolyubov, "Notes of a sailor-artist", 1861-62)
In fact, Alexey Petrovich’s frank confession justifies him as the tiles he had stolen from the entrance to the Khan’s palace has been on display at the Saratov Museum since the end of the 19th century, and visitors could admire the beauty produced by our masters. His Notes were published in Russia several times including in the Soviet years in the 1996 special edition of the Volga magazine. But not all who committed robbery at the Shah palace repented sincerely, indicating the location of the historical and architectural heritage of the Shirvanshahs... Even the employees of the historical and architectural reserve Icherisheher cannot guess the number of artefacts of the Shirvanshas legacy are scattered around the world today.
At the initiative and with the support of the administration of the Icherisheher State History and Architecture Reserve, the Baku Congress Centre held the International Scientific Conference on the State of Shirvanshahs attended by 150 people from 30 countries. The conference "Journey from modern Azerbaijan to the historical State of the Shirvanshahs" was also carried out thanks to the efforts of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS). The purpose of the event is to attract the attention of the world community to the research and promotion of the history of Azerbaijan through the prism of the historical past of the State of Shirvanshahs. The opening speeches were made by the Minister of Culture Abulfaz Garayev, the President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan Akif Alizadeh, the head of the Office of the Icherisheher State History and Architecture Reserve Asker Alakbarov. As part of the conference, the exhibition "The heritage of the Shirvanshahs in museums of the world" was opened in the Shirvanshahs Palace, which will be open until January 23, 2019. Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation attended the opening ceremony of the event.
From around the world
Shirvanshahs was a Muslim state in Azerbaijan covering a vast territory from the Kura River to the city of Derbent. Formed in 861, it lasted until 1529.
Considering how many times the palace of Baku khans has been plundered since the fall of the dynasty until the end of the 19th century, it is difficult to imagine the number of valuable items still stored, perhaps unknown to their owners, in many museums around the world, private collections, as well as in the attics and basements.
So far, researchers have been able to find and bring home items belonging to the Shirvanshahs from the museums of London. New York, Berlin, St. Petersburg, Paris, Istanbul, Tbilisi, and various museums of Azerbaijan (Baku, Shamakhi).
The collected collection is unique and includes huge boilers for military campaigns presented by our colleagues from Georgia, two chainmails and four helmets from the military museum of Turkey. The helmets have inscriptions in Arabic: either ayats from the Holy Quran or talismans. What is this?
Saadat Alakbarova, Head of the Scientific Exposition Department:
"Protective helmets belong to different periods. Specialists are working on decoding the inscriptions."
"Did this chainmail belong to real people? Judging by the size, their owners must have been very tall and strong."
"Absolutely. Here is one of them that belonged to Shirvanshah Khalilullah I. It is known that he was taller than two meters and died when he was hundred years old, with his strength and endurance intact until his last days. Imagine that, going to the battlefield, the warrior of that time had to put on his knee and elbow pads, carry a shield, sword, dagger plus the chainmail and helmet. All together, it is almost 25 kg! Shah fought with the enemies together with his warriors."
"And he lived for hundred years?"
"Yes, with his vision and sanity intact! He could read and write and masterfully use his dagger until his last breath...
"Now, can you imagine this man? Alas, the only figure of a man that you can imagine is that of Peter the Great, who played not the best role in the history of Baku. It was the cannons of his ships that caused serious damage to the Icheri Sheher, including the Shirvanshah's palace. This event is well documented in I. Kurukin's book "The Persian campaign of Peter the Great along the shores of the Caspian Sea (1722-1735)."
Our beautiful ancestors
In the first room of the exposition, you can see 3D exhibits showing that the Shirvanshahs were equally addicted to both military attributes (helmets, shields, battle masks) and household items (bowls, cups, etc.). Apparently, they were very different from us today. Their love of life, strange as it may sound, is manifested even in the aesthetic perfection of the weapons. Take, for example, a combat mask, which was attached to the helmet with a special clip on top (frontal part) and hooks on the level of the ear-temporal part of the left and right. It was supposed to protect against weak sliding shots; in this case, it is a work of art, because on top of it you can see a pattern and facial features of a beautiful person.
The main feature of the exhibition is decorations presented by the National Museum of the History of Azerbaijan - a small brooch with turquoise and rubies, which once belonged to the mother of Shirvanshah Khalilullah I, Bika Khanum. Its artistic design and execution surpasses that of the modern jewellers. Once caught to its aura, you will not forget its beauty and elegance. I wonder how the woman looked like if her son was taller than two meters. Judging by the grace of the jewellery, she was a woman of refined aesthetic taste! What was she wearing? What colours did she prefer? How did she walk? How did she talk? What was her voice like? And the voice of Khalilullah I?..
We can also see exquisite candlesticks, small household items including jugs, plates, bowls, a pendant for wearing the Quranic surah, the ancient Quran... At first, they seem quite normal but when you think and imagine that many centuries ago these items touched the hands of people whom we call today simply the Shirvanshahs, who had lived individual lives, experienced love and death, you involuntarily feel the breath of time.
Our cultural heritage is closely associated with the Shirvanshah dynasty duly preserved Azerbaijan not only for the sake of today and our historical memory and cultural identity, but also for the sake of our tomorrow. Because we shall not blame our past for the sake of our children. The truth of today bears a reminiscence of the past. And tomorrow...