MİLLİ ÖZÜNÜDƏRKİN RƏMZİ
100 il öncə üzərində aypara və səkkizguşəli ulduz olan üçrəngli bayraq Azərbaycan dövlətçiliyinin atributuna çevrilib
Azərbaycan Dövlət bayrağının 100 illik yubileyini qeyd edib. Bu gün ölkə prezidenti İlham Əliyevin 17 noyabr 2009-cu ildə imzaladığı sərəncama əsasən, artıq 9-cu ildir ki, qeyd olunur. Sərəncamda deyilir: «Azərbaycanın Dövlət bayrağı Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı kimi, bizim azadlıq məfkurəsinə, milli-mənəvi dəyərlərə və ümumbəşəri ideallara sadiqliyimizi nümayiş etdirir».
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXS) rəmzi olmuş bu bayraq xalqımızın həyatına hüquqi baxımdan 1990-cı il noyabrın 17-də qayıdıb. Həmin gün Heydər Əliyevin sədrlik etdiyi Naxçıvan Ali Məclisi AXC-nin bayrağını Naxçıvan Muxtar Respublikasının bayrağı kimi təsdiqləyib. Bununla yanaşı, qurum Azərbaycan Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın bütünlükdə respublikanın rəmzi kimi təsdiqlənməsi məsələsini qaldırıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının qanunverici orqanının bu qərarı respublika rəhbərliyini də analoji addım atmağa sövq edib. Nəticədə, 1990-cı il noyabrın 29-da «Azərbaycan SSR-in adının və Dövlət bayrağının dəyişdirilməsi haqqında» fərman verilib. O, Milli Məclis tərəfindən 1991-ci il fevralın 5-də ratifikasiya olunub. Beləliklə, AXC-nin üçrəngli bayrağı müasir Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı kimi təsdiqlənib. Ölkə 1991-ci ilin oktyabrında yenidən əldə etdiyi dövlət müstəqilliyi yoluna məhz bu bayraqla qədəm qoyub…
Üzərində aypara və səkkizguşəli ulduzun olduğu üçrəngli bayrağın tarixi uzaq 1918-ci ildən başlayır. 1918-ci il mayın 28-də elan olunmuş AXC hökumətinin ilk işlərindən biri müstəqil dövlətin atributlarının qəbulu olub. İlkin olaraq Dövlət bayrağı kimi, Osmanlı imperiyasının bayrağı qəbul edilib. 1918-ci il iyunun 21-də təsdiqlənmiş ilk bayraq üzərində ağrəngli aypara ilə səkkizguşəli ulduzun həkk olunduğu qırmızı parçadan ibarət idi. Lakin Azərbaycan dövləti Türkiyə ordusunun dəstəyilə «həyati əhəmiyyət daşıyan Bakı məsələsi»ni həll etdikdən sonra onun həyatında yeni mərhələ başlayıb. AXC liderləri bu zaman dövlət bayrağının da dəyişdirilməsi qərarına gəliblər. Burada, şübhəsiz ki, Osmanlı imperiyasının Birinci Dünya müharibəsində məğlub olması və regionun qalib Antantanın nəzarətinə keçməsi də öz rolunu oynayıb. Lakin bayrağın dəyişdirilməsi həm də AXC-nin mahiyyətindən, əsaslandığı ideyalardan irəli gəlirdi.
Beləliklə, 1918-ci il noyabrın 9-da AXC-nin baş naziri Fətəli xan Xoyskinin məruzəsi əsasında ölkənin yeni bayrağı təsdiqlənib. Bu, horizontal istiqamətdə mavi, qırmızı və yaşıl rənglərdən ibarət, qırmızı zolağın ortasında ağ rəngdə aypara ilə səkkizguşəli ulduzun həkk olunduğu bayraqdır. O zaman Milli Şuranın sədri, respublikanın ilk rəhbəri Məhəmməd Əmin Rəsulzadə əminliklə deyib ki, «Azərbaycanın müstəqilliyinin rəmzi olan, Milli Şura tərəfindən ucaldılan, türkün azadlığını, islami dəyərlərini və müasirliyini ifadə edən bu üçrəngli bayraq başımız üzərində daim dalğalanacaq…».
Azərbaycanın Dövlət himninin müəllifi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbyov 1919-cu il mayın 28-də – AXC-nin elan olunmasının 1-ci ildönümündə yazırdı: «Azərbaycan Cümhuriyyəti sağlam milli əsaslar, türk idrakı üzərində qurulub… Eyni zamanda Azərbaycan yeni cəmiyyət qurmağa, avropalı düşüncəsilə hərəkət etməyə çalışıb. Bayrağımızdakı üç rəng də bunu ifadə edir. Bayrağımızın mavi rəngi türkçülüyün, yaşıl rəngi islamın, qırmızı rəngisə inkişaf və mədəniyyətin rəmzidir».
Hökumət başçısı Fətəli xan Xoyski isə deyirdi ki, bayrağın üzərindəki aypara islamı, səkkizguşəli ulduz isə «Azərbaycan» sözündəki 8 hərfi ifadə edir.
Görkəmli şair və dramaturq, milli rəmzimizə «Sevdiyim» və «Azərbaycan bayrağına» şeirlərini həsr etmiş Cəfər Cabbarlı da səkkizguşəli ulduzu «Odlar diyarı»nın adındakı hərflərin sayı ilə əlaqələndirib.
Azərbaycanın 1920-ci ilin aprelində Azərbaycanın bolşevik Rusiyasına məxsus XI Qızıl ordu tərəfindən işğalı və müstəqil Azərbaycan dövlətinin bütün rəmzlərinin ləğvi üçrəngli bayrağın da dəyişdirilməsilə nəticələnib. Ondan sonrakı 70 ildə o, qanunsuz elan olunub. Lakin üçrəngli bayrağı xalqın tarixindən və yaddaşından silmək mümkün olmayıb. Başqa sözlə, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin bir şüarı uzaqgörənliklə söylənmiş ifadəyə çevrilib: «Bir kərə yüksələn bayraq, bir daha enməz!»
1980-ci illərin sonlarında üçrəngli bayraq yenidən Azərbaycanın azadlığı, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxmış insanların əlində dalğalanmağa başlayıb. Xalq hərəkatı getdikcə daha kütləvi xarakter alıb və 1988-ci il noyabrın 17-i dövlətimizin rəsmən milli dirçəliş günü saydığı tarix yetişib. Naxçıvan Ali Məclisinin tarixi qərarının da noyabrın 17-də – Azərbaycan paytaxtı Bakıda kütləvi mitinqlərin başladığı gündən 2 il sonra qəbul olunması təsadüf deyildi.
Müasir Azərbaycan dövlətinin memarı, AXC-yə məxsus üçrəngli bayrağın yenidən ölkənin milli rəmzlərindən birinə çevrilməsində vacib rol oynamış Heydər Əliyev deyirdi: «Bu, sadəcə, bayraq deyil. Bu, bizim dövlətçiliyimizin, müstəqilliyimizin rəmzidir. Odur ki, Azərbaycanın hər bir vətəndaşı bunu anlamalı, qiymətləndirməlidir. Vətəndaşın bayrağa sevgisi onun Vətəninə, xalqına və dövlətinə sevgisi qədər olmalıdır!»
Azərbaycan dövləti və xalqı milli müstəqilliyin aralarında bayrağın da olduğu rəmzlərini hər zaman qoruyur. Ölkənin müxtəlif şəhərlərində Dövlət Bayrağı Meydanı və muzeyi var. Biz istənilən səviyyədə və meydanda hər bir qələbə və nailiyyətimizi əlimizdə bu bayrağı tutmaqla qeyd edirik.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bakıda Dövlət Bayrağı Meydanının 2010-cu il sentyabrın 1-də keçirilmiş açılış mərasimində demişdi: «Məhz Xalq Cümhuriyyətinin bayrağının dövlət bayrağı kimi qəbul olunması Azərbaycanı müstəqilliyə daha da yaxınlaşdırıb, ölkəmizdə gedən proseslərə güclü təkan verib».
Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı milli suverenliyimizin ən mühüm rəmzlərindən biridir. Bununla yanaşı, onu heç bir şişirtməyə yol vermədən xalqımızın özünütanımının ən populyar rəmzi saymaq olar.
Lakin bizim üçrəngli bayrağımıza sadiqliyimizin ən vacib sübutu onun işğal altındakı torpaqlarımıza qayıdışı olacaq. Azərbaycan Prezidentinin də dəfələrlə dediyi kimi, bu hədəfə mütləq nail olunacaq – gec və ya tez, istənilən yolla! Hər halda, böyük qələbənin ilk əlamətləri özünü 2016-cı ilin aprel döyüşlərində göstərib. O zaman Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Qarabağdakı bir sıra strateji yüksəkliyi işğaldan azad edə bilib. Bu il bayrağımız Naxçıvan MR-in son illərdə erməni işğalı altında olmuş 11 hektarlıq ərazisində də yenidən ucaldılıb. Bununla əlaqədar, Prezident İlham Əliyevin Bakının daşnak-bolşevik işğalından azad olunması münasibətilə keçirilmiş hərbi paradda dediyi sözləri yada salmaq yerinə düşər: «Azərbaycan Ordusu döyüş meydanında öz gücünü, məharətini göstərib. Bu gün Azadlıq meydanına döyüşlərdə olmuş Azərbaycan bayraqları gətiriləcək. O bayraqlar ki, 2016-cı ildə Ağdərə, Füzuli, Cəbrayıl rayonlarının işğaldan azad edilmiş torpaqlarında Azərbaycan əsgəri tərəfindən qaldırılıb. O bayraqlar ki, bu ilin may ayında Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Naxçıvan hissəsində uğurlu əməliyyat nəticəsində işğaldan azad edilmiş torpaqlarda qaldırılıb. Gün gələcək Azərbaycanın dövlət bayrağı bu gün hələ də işğal altında olan bütün torpaqlarda qaldırılacaq».

СИМВОЛ НАЦИОНАЛЬНОГО САМОСОЗНАНИЯ
100 лет назад трехцветный флаг с полумесяцем и восьмиконечной звездой стал атрибутом государственности Азербайджана
Азербайджан отметил 100-летний юбилей Государственного флага. Празднование этого дня проводится уже девятый год, в соответствии с указом президента Азербайджана Ильхама Алиева от 17 ноября 2009 года. В указе, в частности, подчеркивается: "Как память об Азербайджанской Демократической Республике флаг демонстрирует нашу верность идеям свободы, национальным ценностям и общемировым идеалам".
Официальное, на правовом уровне, возвращение флага Азербайджанской Демократической Республики (АДР) в жизнь нашего народа состоялось 17 ноября 1990 года. В тот день на заседании Верховного меджлиса Нахчывана под председательством Гейдара Алиева флаг АДР был утвержден в качестве государственного флага Автономной Республики. Одновременно Верховный меджлис Нахчывана ходатайствовал перед Верховным Советом Азербайджана о признании трехцветного флага в качестве государственного символа всей страны.
Решение законодательного органа Нахчыванской автономии подтолкнуло республиканские власти предпринять аналогичный шаг. 29 ноября 1990 года был издан указ "Об изменении названия и Государственного флага Азербайджанской ССР". Он был ратифицирован Милли меджлисом 5 февраля 1991 года. Таким образом, триколор АДР был утвержден в качестве Государственного флага современной Азербайджанской Республики. С этим флагом Азербайджан и вступил на путь вновь обретенной в октябре 1991 года государственной независимости...
История национального триколора с полумесяцем и восьмиконечной звездой началась в далеком 1918 году. Одной из первых мер правительства провозглашенной 28 мая 1918 года АДР стало принятие атрибутов независимого государства. За основу государственного флага первоначально было принято знамя Османской империи. Первый флаг АДР, решение о котором было утверждено 21 июня 1918 года, представлял собой красный стяг с белым полумесяцем и белой восьмиконечной звездой.
Однако в период, когда Азербайджанское государство, решив при помощи турецких войск "жизненно важный бакинский вопрос", вступило в новый этап своего становления, лидеры АДР приняли решение о смене национального флага. Бесспорно, на данное решение повлияли поражение Османской империи в Первой мировой войне и переход региона под контроль победительницы - Антанты, но сама смена флага состоялась в соответствии с идейной сущностью АДР.
Трехцветный флаг Азербайджана, представляющий собой горизонтальные голубое, красное и зеленое поля с размещенными в центре красной полосы белым полумесяцем и восьмиконечной звездой, был утвержден 9 ноября 1918 года на основе доклада премьер-министра АДР Фатали Хана Хойского. Председатель Национального совета, первый глава Республики Мамед Эмин Расулзаде выразил уверенность, что "это трехцветное знамя, символизирующее независимый Азербайджан, поднятое Национальным советом и означающее тюркскую свободу, исламскую культуру и современность, будет всегда развеваться над нами…"
Автор Государственного гимна Азербайджана, великий композитор Узеир бек Гаджибеков писал 28 мая 1919 года, в день первой годовщины провозглашения АДР: "Азербайджанская Республика возникла на здоровой национальной основе и тюркском сознании… В то же время Азербайджан стремился создать новое общество, действовать европейским разумом. Три цвета нашего флага и символизируют эти элементы. Значение нашего флага обуславливается синим цветом - цветом тюркизма, зеленым цветом - цветом ислама и красным цветом - цветом прогресса и культуры".
Касательно отраженной на флаге атрибутики глава правительства Фатали Хан Хойский разъяснял, что полумесяц символизирует ислам, а восьмиконечная звезда указывает на восемь букв названия "Азербайджан" (араб. алфавит). Выдающийся поэт и драматург Джафар Джаббарлы, посвятивший нашему национальному знамени стихотворения "Севдийим" и "Азербайджанскому флагу", также увязывал восьмиконечную звезду с количеством букв в названии Страны огней.
Оккупация Азербайджана XI армией большевистской России и установление Советской власти в апреле 1920 года привели к ликвидации всех атрибутов независимой азербайджанской государственности, включая и флаг. На протяжении семи десятилетий советского правления трехцветный флаг, по сути, был объявлен вне закона. Однако стереть его из истории и памяти народной оказалось невозможным. Поистине пророческими стали слова Мамед Эмина Расулзаде: "Однажды поднятое знамя никогда не падет!"
В конце 1980-х годов трехцветный флаг снова развевался в руках борцов за свободу, независимость и территориальную целостность Азербайджана. Народное движение приняло массовый характер с 17 ноября 1988 года - дня, с которого наше государство официально ведет отсчет национального возрождения. И не случайно, что историческое решение Верховного меджлиса Нахчывана также было принято 17 ноября, спустя два года с начала массовых митингов в столице Азербайджана - Баку.
Архитектор современного Азербайджанского государства Гейдар Алиев, сыгравший важную роль в возвращении триколора АДР в качестве одного из атрибутов страны, говорил: "Это не просто флаг. Это символ нашей государственности, независимости. Поэтому каждый гражданин Азербайджана должен это осознать, оценить. Любовь гражданина к флагу должна быть равна его любви к Родине, народу, государству!"
Азербайджанское государство и народ оберегают атрибуты национальной независимости, одним из которых является флаг страны. В различных городах Азербайджана существуют площади и музеи Государственного флага, с этим национальным символом в руках мы отмечаем все наши победы и достижения, на любом уровне и поприще.
На торжественной церемонии открытия в Баку площади Государственного флага 1 сентября 2010 года президент Азербайджана Ильхам Алиев сказал: "Именно принятие флага Демократической Республики как государственного флага еще более приблизило независимость Азербайджана и придало мощный импульс процессам, происходящим в нашей стране".
Государственный флаг Азербайджанской Республики является одним из животрепещущих символов нашего национального суверенитета. Вместе с тем его, без преувеличения, можно считать самым популярным символом самоидентификации нашего народа.
Однако решающим свидетельством нашей приверженности славному триколору станет его возвращение на оккупированные территории. Эта цель, как неоднократно заявлял глава Азербайджанского государства, обязательно будет достигнута. Рано или поздно, любым путем. Первые лучи этой грядущей Великой Победы заблистали в ходе апрельских боев 2016 года, когда Вооруженные силы Азербайджана отвоевали ряд стратегических позиций в Карабахе. В нынешнем году наш флаг был водружен и на находящихся прежде под армянской оккупацией 11 тысячах гектаров земель в Нахчыванской АР. В этой связи уместно привести слова президента Ильхама Алиева из его выступления на военном параде по случаю 100-летия освобождения Баку от дашнако-большевистской оккупации: "Азербайджанская армия показала на полях сражений свою силу и способности. Сегодня на площадь Азадлыг будут вынесены азербайджанские флаги, побывавшие в боях. Те флаги, которые в 2016 году были подняты азербайджанскими бойцами на освобожденных от оккупации землях Агдеринского, Физулинского, Джебраильского районов. Те флаги, которые были подняты на землях, освобожденных от оккупации в результате успешной операции на нахчыванской части армяно-азербайджанской границы в мае этого года. Наступит день, и Государственный флаг Азербайджана будет поднят на всех землях, находящихся сегодня под оккупацией".
"Наступит день, и Государственный флаг Азербайджана будет поднят на всех землях, находящихся сегодня под оккупацией".