MİLLİ ÖZÜNÜDƏRKİN RƏMZİ
100 il öncə üzərində aypara və səkkizguşəli ulduz olan üçrəngli bayraq Azərbaycan dövlətçiliyinin atributuna çevrilib
Azərbaycan Dövlət bayrağının 100 illik yubileyini qeyd edib. Bu gün ölkə prezidenti İlham Əliyevin 17 noyabr 2009-cu ildə imzaladığı sərəncama əsasən, artıq 9-cu ildir ki, qeyd olunur. Sərəncamda deyilir: «Azərbaycanın Dövlət bayrağı Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı kimi, bizim azadlıq məfkurəsinə, milli-mənəvi dəyərlərə və ümumbəşəri ideallara sadiqliyimizi nümayiş etdirir».
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXS) rəmzi olmuş bu bayraq xalqımızın həyatına hüquqi baxımdan 1990-cı il noyabrın 17-də qayıdıb. Həmin gün Heydər Əliyevin sədrlik etdiyi Naxçıvan Ali Məclisi AXC-nin bayrağını Naxçıvan Muxtar Respublikasının bayrağı kimi təsdiqləyib. Bununla yanaşı, qurum Azərbaycan Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın bütünlükdə respublikanın rəmzi kimi təsdiqlənməsi məsələsini qaldırıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının qanunverici orqanının bu qərarı respublika rəhbərliyini də analoji addım atmağa sövq edib. Nəticədə, 1990-cı il noyabrın 29-da «Azərbaycan SSR-in adının və Dövlət bayrağının dəyişdirilməsi haqqında» fərman verilib. O, Milli Məclis tərəfindən 1991-ci il fevralın 5-də ratifikasiya olunub. Beləliklə, AXC-nin üçrəngli bayrağı müasir Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı kimi təsdiqlənib. Ölkə 1991-ci ilin oktyabrında yenidən əldə etdiyi dövlət müstəqilliyi yoluna məhz bu bayraqla qədəm qoyub…
Üzərində aypara və səkkizguşəli ulduzun olduğu üçrəngli bayrağın tarixi uzaq 1918-ci ildən başlayır. 1918-ci il mayın 28-də elan olunmuş AXC hökumətinin ilk işlərindən biri müstəqil dövlətin atributlarının qəbulu olub. İlkin olaraq Dövlət bayrağı kimi, Osmanlı imperiyasının bayrağı qəbul edilib. 1918-ci il iyunun 21-də təsdiqlənmiş ilk bayraq üzərində ağrəngli aypara ilə səkkizguşəli ulduzun həkk olunduğu qırmızı parçadan ibarət idi. Lakin Azərbaycan dövləti Türkiyə ordusunun dəstəyilə «həyati əhəmiyyət daşıyan Bakı məsələsi»ni həll etdikdən sonra onun həyatında yeni mərhələ başlayıb. AXC liderləri bu zaman dövlət bayrağının da dəyişdirilməsi qərarına gəliblər. Burada, şübhəsiz ki, Osmanlı imperiyasının Birinci Dünya müharibəsində məğlub olması və regionun qalib Antantanın nəzarətinə keçməsi də öz rolunu oynayıb. Lakin bayrağın dəyişdirilməsi həm də AXC-nin mahiyyətindən, əsaslandığı ideyalardan irəli gəlirdi.
Beləliklə, 1918-ci il noyabrın 9-da AXC-nin baş naziri Fətəli xan Xoyskinin məruzəsi əsasında ölkənin yeni bayrağı təsdiqlənib. Bu, horizontal istiqamətdə mavi, qırmızı və yaşıl rənglərdən ibarət, qırmızı zolağın ortasında ağ rəngdə aypara ilə səkkizguşəli ulduzun həkk olunduğu bayraqdır. O zaman Milli Şuranın sədri, respublikanın ilk rəhbəri Məhəmməd Əmin Rəsulzadə əminliklə deyib ki, «Azərbaycanın müstəqilliyinin rəmzi olan, Milli Şura tərəfindən ucaldılan, türkün azadlığını, islami dəyərlərini və müasirliyini ifadə edən bu üçrəngli bayraq başımız üzərində daim dalğalanacaq…».
Azərbaycanın Dövlət himninin müəllifi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbyov 1919-cu il mayın 28-də – AXC-nin elan olunmasının 1-ci ildönümündə yazırdı: «Azərbaycan Cümhuriyyəti sağlam milli əsaslar, türk idrakı üzərində qurulub… Eyni zamanda Azərbaycan yeni cəmiyyət qurmağa, avropalı düşüncəsilə hərəkət etməyə çalışıb. Bayrağımızdakı üç rəng də bunu ifadə edir. Bayrağımızın mavi rəngi türkçülüyün, yaşıl rəngi islamın, qırmızı rəngisə inkişaf və mədəniyyətin rəmzidir».
Hökumət başçısı Fətəli xan Xoyski isə deyirdi ki, bayrağın üzərindəki aypara islamı, səkkizguşəli ulduz isə «Azərbaycan» sözündəki 8 hərfi ifadə edir.
Görkəmli şair və dramaturq, milli rəmzimizə «Sevdiyim» və «Azərbaycan bayrağına» şeirlərini həsr etmiş Cəfər Cabbarlı da səkkizguşəli ulduzu «Odlar diyarı»nın adındakı hərflərin sayı ilə əlaqələndirib.
Azərbaycanın 1920-ci ilin aprelində Azərbaycanın bolşevik Rusiyasına məxsus XI Qızıl ordu tərəfindən işğalı və müstəqil Azərbaycan dövlətinin bütün rəmzlərinin ləğvi üçrəngli bayrağın da dəyişdirilməsilə nəticələnib. Ondan sonrakı 70 ildə o, qanunsuz elan olunub. Lakin üçrəngli bayrağı xalqın tarixindən və yaddaşından silmək mümkün olmayıb. Başqa sözlə, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin bir şüarı uzaqgörənliklə söylənmiş ifadəyə çevrilib: «Bir kərə yüksələn bayraq, bir daha enməz!»
1980-ci illərin sonlarında üçrəngli bayraq yenidən Azərbaycanın azadlığı, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxmış insanların əlində dalğalanmağa başlayıb. Xalq hərəkatı getdikcə daha kütləvi xarakter alıb və 1988-ci il noyabrın 17-i dövlətimizin rəsmən milli dirçəliş günü saydığı tarix yetişib. Naxçıvan Ali Məclisinin tarixi qərarının da noyabrın 17-də – Azərbaycan paytaxtı Bakıda kütləvi mitinqlərin başladığı gündən 2 il sonra qəbul olunması təsadüf deyildi.
Müasir Azərbaycan dövlətinin memarı, AXC-yə məxsus üçrəngli bayrağın yenidən ölkənin milli rəmzlərindən birinə çevrilməsində vacib rol oynamış Heydər Əliyev deyirdi: «Bu, sadəcə, bayraq deyil. Bu, bizim dövlətçiliyimizin, müstəqilliyimizin rəmzidir. Odur ki, Azərbaycanın hər bir vətəndaşı bunu anlamalı, qiymətləndirməlidir. Vətəndaşın bayrağa sevgisi onun Vətəninə, xalqına və dövlətinə sevgisi qədər olmalıdır!»
Azərbaycan dövləti və xalqı milli müstəqilliyin aralarında bayrağın da olduğu rəmzlərini hər zaman qoruyur. Ölkənin müxtəlif şəhərlərində Dövlət Bayrağı Meydanı və muzeyi var. Biz istənilən səviyyədə və meydanda hər bir qələbə və nailiyyətimizi əlimizdə bu bayrağı tutmaqla qeyd edirik.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Bakıda Dövlət Bayrağı Meydanının 2010-cu il sentyabrın 1-də keçirilmiş açılış mərasimində demişdi: «Məhz Xalq Cümhuriyyətinin bayrağının dövlət bayrağı kimi qəbul olunması Azərbaycanı müstəqilliyə daha da yaxınlaşdırıb, ölkəmizdə gedən proseslərə güclü təkan verib».
Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı milli suverenliyimizin ən mühüm rəmzlərindən biridir. Bununla yanaşı, onu heç bir şişirtməyə yol vermədən xalqımızın özünütanımının ən populyar rəmzi saymaq olar.
Lakin bizim üçrəngli bayrağımıza sadiqliyimizin ən vacib sübutu onun işğal altındakı torpaqlarımıza qayıdışı olacaq. Azərbaycan Prezidentinin də dəfələrlə dediyi kimi, bu hədəfə mütləq nail olunacaq – gec və ya tez, istənilən yolla! Hər halda, böyük qələbənin ilk əlamətləri özünü 2016-cı ilin aprel döyüşlərində göstərib. O zaman Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Qarabağdakı bir sıra strateji yüksəkliyi işğaldan azad edə bilib. Bu il bayrağımız Naxçıvan MR-in son illərdə erməni işğalı altında olmuş 11 hektarlıq ərazisində də yenidən ucaldılıb. Bununla əlaqədar, Prezident İlham Əliyevin Bakının daşnak-bolşevik işğalından azad olunması münasibətilə keçirilmiş hərbi paradda dediyi sözləri yada salmaq yerinə düşər: «Azərbaycan Ordusu döyüş meydanında öz gücünü, məharətini göstərib. Bu gün Azadlıq meydanına döyüşlərdə olmuş Azərbaycan bayraqları gətiriləcək. O bayraqlar ki, 2016-cı ildə Ağdərə, Füzuli, Cəbrayıl rayonlarının işğaldan azad edilmiş torpaqlarında Azərbaycan əsgəri tərəfindən qaldırılıb. O bayraqlar ki, bu ilin may ayında Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Naxçıvan hissəsində uğurlu əməliyyat nəticəsində işğaldan azad edilmiş torpaqlarda qaldırılıb. Gün gələcək Azərbaycanın dövlət bayrağı bu gün hələ də işğal altında olan bütün torpaqlarda qaldırılacaq».

SYMBOL OF NATIONAL CONSCIOUSNESS
Tricolour with crescent and eight-pointed star became the attribute of Azerbaijan’s statehood hundred years ago
Azerbaijan celebrated the hundredth anniversary of the State Flag. This event has been celebrated for nine year pursuant to the presidential decree, dated November 17, 2009. According to the decree, "the flag demonstrates our loyalty to the ideas of freedom, national values ​​and universal ideals as a tribute to the Azerbaijan Democratic Republic (ADR)."
Officially, the flag of ADR returned to our people on November 17, 1990. On that day, at the meeting of the High Mejlis of Nakhchivan chaired by Heydar Aliyev, the ADR flag was approved as the national flag of the Nakhchivan Autonomous Republic. At the same time, the Supreme Mejlis of Nakhchivan appealed to the Supreme Council of Azerbaijan to recognise the tricolour flag as a state symbol of Azerbaijan.
The decision of the legislative body of Nakhchivan pushed the state authorities of the country to take a similar step. On November 29, 1990, a decree was issued “On changing the name and the State flag of the Azerbaijan SSR”. It was ratified by the Milli Mejlis (parliament) on February 5, 1991. Thus, the tricolour of the ADR was approved as the national flag of the modern Republic of Azerbaijan. With this flag, Azerbaijan stepped on the path of state independence, regained in October 1991...
The history of the national flag with a crescent and an eight-pointed star began back in 1918. One of the first measures of the government proclaimed on May 28, 1918, was the adoption of the attributes of an independent state. The flag of the Ottoman Empire was originally taken as the basis of the national flag. The first ADR flag, which was approved on June 21, 1918, was a red flag with a white crescent and a white eight-pointed star.
However, when the Azerbaijani state, after solving with the help of the Turkish troops "the vital issue of Baku", entered a new stage of its formation, the leaders of the ADR decided to change the national flag. Undoubtedly, this decision was affected by the defeat of the Ottoman Empire in the World War I and the transition of the region under the control of the winner, the Entente, but the very change of the flag took place in accordance with the ideological essence of the ADR.
The flag of Azerbaijan, which consists of horizontal blue, red and green stripes with a white crescent and an eight-pointed star in the centre of the red stripe, was approved on November 9, 1918 based on the report of the ADR Prime Minister Fatali-Khan Khoyski. The Chairman of the National Council, the first head of the Republic, Mammad Emin Rasulzadeh, expressed his confidence that "the tricolour flag raised by the National Council and symbolising independent Azerbaijan, Turkic freedom, Islamic culture and modernity, will always fly over us..."
The author of the National Anthem of Azerbaijan, the great composer Uzeyir Hajibeyov, wrote on May 28, 1919, on the day of the first anniversary of the ADR proclamation: "The Republic of Azerbaijan was founded on a healthy national basis and Turkic consciousness... At the same time, Azerbaijan sought to create a new society, to act with European values in mind. Three colours of our flag precisely symbolise these elements. The value of our flag is determined by the blue colour, the colour of Turkism, the green colour is the colour of Islam and the red colour is the colour of progress and culture.”
Later, Prime Minister Fatali-khan Khoysky explained that the crescent symbolises Islam, and the eight-pointed star indicates eight letters in the name of Azerbaijan. The outstanding poet and playwright Jafar Jabbarli, who dedicated the poems Sevdiyim and Azərbaycan bayrağı to our national flag, also linked the eight-pointed star with the number of letters in the name of the Land of Fire.
The occupation of Azerbaijan by the 11th army of Bolshevik Russia and the establishment of Soviet power in April 1920 unrooted all attributes of independent Azerbaijani statehood, including the flag. During the seven decades of the Soviet reign, the tricolour was, in fact, outlawed. However, it was impossible to erase it from the history and memory of the people. The words of Mammad Emin Rasulzadeh were indeed prophetic: "Once raised, the banner will never fall!"
In the late 1980s, the tricolour flag was again in the hands of fighters for the freedom, independence and territorial integrity of Azerbaijan. The popular movement became widespread since November 17, 1988, the day from which our state officially started counting the national revival. In fact, the historic decision of the Supreme Mejlis of Nakhchivan was also made on November 17, two years after the start of mass rallies in the capital of Azerbaijan, Baku.
The architect of the modern Azerbaijani state, Heydar Aliyev, who played an important role in returning the tricolour of the ADR as one of the attributes of the country, said: "This is not just a flag. This is a symbol of our statehood, independence. Therefore, every citizen of Azerbaijan should realise and appreciate this fact. Each citizen must love the flag as he loves his motherland, people, and state!”
The Azerbaijani state and people protect the attributes of national independence, including its flag. In various cities of Azerbaijan, there are squares and museums of the State Flag. We celebrate all our victories and achievements with this flag in our hands.
At the opening ceremony of the State Flag Square in Baku on September 1, 2010, Azerbaijani President Ilham Aliyev said: "Thanks to the adoption of the flag of the Democratic Republic of Azerbaijan as a state flag, Azerbaijan was able to regain its independence and the processes taking place in our country became more intensive."
The national flag of the Republic of Azerbaijan is one of the burning symbols of our national sovereignty. At the same time, it can be considered the most popular symbol of our national identity.
However, the real evidence of our commitment to the glorious tricolour will be its return to the occupied territories. As the president of Azerbaijan has repeatedly stated, we will definitely achieve this objective. Soon or later, in any way. The first rays of this coming Great Victory shone during the April battles of 2016, when the Armed Forces of Azerbaijan regained a number of strategic positions in Karabakh. This year, our flag was hoisted on 11 thousand hectares of land in Nakhchivan Autonomous Republic, which were previously under the Armenian occupation. In this regard, it is appropriate to quote the words of President Ilham Aliyev from his speech at a military parade on the occasion of the 100th anniversary of the liberation of Baku from the Dashnak-Bolshevik occupation: "The Azerbaijani army showed its strength and potential on the battlefield. Today, the same flags that were on the battlefield will be taken to Azadlig Square. The flags that in 2016 were raised by Azerbaijani fighters in the liberated lands of Aghdere, Fuzuli, Jabrail districts. The flags that were raised on lands liberated from occupation as a result of a successful operation on Armenian-Azerbaijani border in Nakhchivan in May 2018. The day will come, and the State Flag of Azerbaijan will be raised on all the lands that are under the occupation today."