«İNQİLABİ» DÜZƏLİŞLƏR
Azərbaycan yeni 2019-cu ilə, deputatlar və ekspertlər demişkən "inqilabi" büdcə zərfi ilə daxil olur. Həqiqətən də, həm ölkənin əsas sənədində, həm də paralel olaraq Vergi Məcəlləsində çoxdandır eyni vaxtda bu qədər yenilik müşahidə edilməmişdi.
Dövlət büdcəsinin özü isə ilk dəfədir ki, uzunmüddətli dövlət maliyyə idarəetməsinin yeni büdcə qaydaları əsasında hazırlanıb. Buna görə də indən belə neft qiymətlərinin azalması ilə ölkənin büdcə xərcləri azaldılmayacaq. Ümumiyyətlə, neft gəlirlərindən asılılığı maksimum azaldılması planlaşdırılır, bunun üçün digər məsələlərlə yanaşı, bu günə qədər görünməmiş vergi güzəştləri də tətbiq ediləcək.
Proqnoz proqnozdan çoxdur
Milli Məclisin qəbul etdiyi 2019-cu il dövlət büdcəsi layihəsində gəlirlər 23 milyard 168 milyon manat, xərclər isə 25 milyard 190 milyon manat səviyyəsində təsdiqlənib. Büdcə kəsiri 2 milyard 22 milyon manat və ya ÜDM-in 2,5%-i qədər olacaq. Ümumiyyətlə, əvvəlki illərdə olduğu kimi büdcə sosial yönümlü olaraq qəbul edilib. Kəsirin örtülməsinə gəldikdə isə, bu, özəlləşdirmə və digər mənbələrdən (daxili və xarici borclar) əldə edilən gəlirlər, həmçinin 2019-cu il yanvarın 1-nə vahid xəzinə hesabında qalan qalıq hesabına həyata keçiriləcək.
Amma bu ilin, həm də əvvəlki illərin təcrübəsinə əsaslanaraq demək mümkündür ki, 2019-cu ilin sonunda real gəlirlər proqnozlaşdırılan büdcə kəsirini aşacaq. Həm də hələ ki, ənənəvi olaraq gəlir proqnozunun çox hissəsi (59,8%-i) neft sektorunun payına düşəcək, qeyri-neft sektoru isə 40,2% təmin edəcək.
Yeni büdcə qaydaları
Gələn ilin dövlət büdcəsində neftin qiymətinin 60 dollar/bareldən götrülməsi ekspertlər arasında bəzi narahatlıqlara səbəb olub (2018-ci il üçün dövlət büdcəsində 55,1 dollar/barel idi). Lakin dünya neft bazarında baş verən son hadisələr, xarici iqtisadçıların və maliyyə institutlarının proqnozları bədbinliyə səbəb olmadığını göstərir, yəni gələn ilki neft qiymətlərinin hökumətimizi çətin vəziyyətə salmayacağına ümid etmək olar. Əgər hətta qiymətlər düşsə belə, büdcədə heç bir şey dəyişməyəcək, yeni büdcə qaydaları məhz buna yönəldilib. Azərbaycan maliyyə naziri Samir Şərifov parlamentdə dövlət büdcəsinin müzakirəsi zamanı bildirib ki, "neft qiymətləri aşağı düşəndə biz dərhal xərcləri azaltmalı deyilik, çünki bu, iqtisadiyyatımıza ikinci zərbəni vura bilər". Nazir əmindir ki, əgər Azərbaycan bu qaydalara əməl etsə, özünü böyük risklərdən qoruyacaq.
"Beləliklə, yeni büdcə qaydaları bir tərəfdən orta və uzunmüddətli perspektivdə xərcləmələrdə intizamın artırılmasına xidmət edir, digər tərəfdən xarici valyutanın bazara böyük həcmlərdə daxil olmasının qarşısını alır ", - deyə o vurğulayaraq bildirib ki, valyuta bazarında təkliflər optimal səviyyəyə uyğun olmalıdır və Neft Fondundan transfertlər bazarın tələbini tam örtməlidir.
Daha sonra dövlət televiziyasına bu mövzuda müsahibə verən S.Şərifov bildirib ki, həddindən artıq möhkəm manat Azərbaycan iqtisadiyyatına zərər verir, xüsusən də ixracata yönəldilmiş yerli istehsalçıların fəaliyyətinə mənfi təsir göstərir. Bu məntiqi nəticə manatın mümkün devalvasiyası ilə bağlı spekulyasiyalara səbəb oldu və dərhal Maliyyə Nazirliyinin kəskin reaksiyası gəldi: "Bu gün əldə olunmuş makroiqtisadi sabitlik və bunun gələcəkdə də qorunması məhz büdcə qaydalarına riayət olunması və Mərkəzi Bankın gerçəkləşdirdiyi monetar siyasətə büdcə siyasəti tərəfindən dəstək verilməsi ilə bağlıdır. Bu, hazırda manatın məzənnəsinin sabitliyinin qorunmasını təmin edir və bundan sonra da təmin edəcək".
Nazir bildirib ki, regional amillər də nəzərə alınmalıdır, çünki qonşu ölkələrin və əsas ticarət tərəfdaşlarının milli valyutalarının məzənnələrinin titrəməsi Azərbaycanın ixrac potensialına mənfi təsir göstərir.
Gəlirlərin «kölgədən» çıxarılması
Bununla yanaşı, aydındır ki, ölkədə həyata keçirilən postneft iqtisadi islahatları, kiçik və orta sahibkarlığa maliyyə dəstəyinin artırılması, sosial və müdafiə xərclərinin artması dövlət büdcəsinin yükünü artırır. Uyğun olaraq, dövlət büdcəsinin gəlirləri artmalıdır ki, bu da ölkədə işgüzar fəallığın stimullaşdırılması, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması yolu ilə xarici investorların cəlbi, vergilərin optimallaşdırılması və «kölgə» kapitalının işığa çıxarılması və onun vergi bazasına daxil edilməsi yolu ilə əldə edilə bilər. "Gələn il hökumət önəmli vergi islahatları aparacaq və bu, çox cəsur addım olacaq. Bütün bunlar sahibkarları təşviq etmək üçün aparılır", - deyə S.Şərifov bildirib.
Gözlənilən vergi islahatları, həqiqətən, miqyasına görə son 10 il üzrə misilsiz sayıla bilər. Bir tərəfdən onları hətta kölgə iqtisadiyyatının miqyasını azaltmaq məqsədi ilə gerçəkləşdirilən vergi amnistiyası saymaq olar, digər tərəfdən onlar populyar vergi pozuntularına qarşı sanksiyaların ciddi şəkildə sərtləşdirilməsi olacaq.
"Vergi islahatının prioriteti neft və qaz sahəsində çalışmayan işçilərin gəlirlərinin vergiyə cəlbinə yanaşmaya köklü dəyişikliklər edilməsi, həmçinin dövlət sosial sığorta rüsumunun ödənilməsində işçi ilə işəgötürən arasında münasibətlərin tənzimlənməsi olacaq", - vergilər naziri Mikayıl Cabbarov parlamentdə çıxışında bildirib.
Sadə dillə, aylıq əməkhaqqı 8 min manata qədər olan fiziki şəxslər gəlir vergisindən tamamilə azaddırlar və bu məbləğdən artıq gəlir hissəsindən 14% vergi tutulacaq. Müqayisə üçün, hazırda aylıq gəliri 2,5 min manata qədər olanlar üçün gəlir vergisi dərəcəsi 14%, bu məbləğdən artıq üçünsə 25% təşkil edir. Bu sahədə başqa bir düzəliş gəlir vergisinə cəlb edilməyən minimum əməkhaqqının 173 manatdan 200 manata qədər artırılması olacaq və əvvəlki düzəlişdən fərqli olaraq, bu bənd bütün sahələrə, o cümlədən neft və qaz sektoruna da tətbiq olunacaq.
Dəyişikliklər həmçinin (neft-qaz sektorunda çalışmayan) fiziki şəxslərin məcburi sosial sığortaya cəlb olunmasına da təsir edəcək. Əgər özəl sektor işçilərinin aylıq əməkhaqqı 200 manata bərabərdirsə, sosial sığorta ödənişlərinin strukturu bugünkü səviyyədə qalacaq: işçi maaşının 3%-ni, işəgötürən isə 22%-ni ödəyəcək. İşçinin əməkhaqqı tələb olunan məbləğdən artıq olduqda, başqa ödəniş prinsipi tətbiq etmək təklif olunur. Beləliklə, dəyişikliklərə əsasən, işçi 6 manata və 200 manatı keçən məbləğ üçün 10 faiz, işəgötürən isə 44 manat və 200 manatdan çox məbləğin 15 faizini ödəyəcək. İqtisadi cəlbediciliyi təmin etmək üçün bu güzəştlər 7 il müddətinə tətbiq ediləcək, özü də sosial sığorta və işsizlik sığortası üzrə ödənişlər üzərində nəzarəti Vergilər Nazirliyi öz üzərinə götürəcək.
"Bizim məqsədimiz vergi bazasını vergi yükünün artırılması hesabına deyil, kölgə iqtisadiyyatının payının azaldılması hesabına genişləndirməkdir. Bu, həm də əmək münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsi məsələsinin həllinə aiddir", - deyə M.Cabbarov məcəllə dəyişiklərini şərh edərkən bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda hazırda qeyri-formal məşğulluq problemi mövcuddur və bunun qarşısını yalnız inzibati metodlarla almaq mümkün deyil.
Bu islahatların müsbət təsiri göz qabağındadır - vətəndaşların gəlirlərini "ağartması", məsələn, bank sektorunun fəallaşmasına kömək edəcək. Yəni daha böyük rəsmi əməkhaqqı olan vətəndaşlar kredit üçün müraciət edə biləcəklər ki, bu da bankların artıq likvidlik problemindən xilas olmasına imkan verəcək.
Güzəşt dövrü
İslahatlar sadələşdirilmiş vergi sistemini də əhatə edəcək və dərəcələr unifikasiya ediləcək. Beləliklə, sadələşdirilmiş sistem üzrə vergi ödəyən paytaxt sahibkarlarının vergi yükünü azaltmaq planlaşdırılır: bu gün Bakıda sadələşdirilmiş vergi dərəcəsi şirkətin dövriyyəsinin 4%-nə, regionlarda isə 2%-nə bərabərdir, gələn ildən isə biznes subyektlərinin işlədiyi yerdən asılı olmayaraq 2%-ə bərabər olacaq. Doğrudur, sadələşdirilmiş vergi dərəcəsinin unifikasiyası bu vergi növü üzrə gəlirləri 15,3% azaldacaq. Lakin bu qərar paytaxtda kiçik biznesin fəallığının və əmək bazarının genişlənməsinə təsir göstərəcək.
Mikrobiznes subyektləri və kiçik və orta müəssisələr (KOM) üçün Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin reyestrində qeydə alındıqdan sonra 7 il müddətinə mənfəət və əmlak vergiləri, torpaq vergisi, istehsal avadanlıqları idxal edərkən əlavə dəyər vergisi (ƏDV) üzrə güzəştlər nəzərdə tutulur. Həmin dövr ərzində kiçik və orta sahibkarlıq klasterinin təmsilçilərinin əsaslı xərclərə ayrılacaq gəlirləri də vergidən azad edilir.
Mikrosahibkarlıq subyektlərinə tətbiq edilən güzəştlərə gəlir və mənfəətlərin 75%-nin vergidən azad olması da daxildir, həmçinin bu kateqoriyada əmlak vergisi də ödəməyəcək. Mikro və kiçik sahibkarlıqla məşğul olan startaperləri, yəni yeni başlayan müəssisələri də (fəaliyyətə başlanmasından) 3 il müddətinə fiziki şəxslərin gəlir vergisini və mənfəət vergisini ödəməkdən azad etmək planlaşdırılır.
Nağdsız ödənişlərin (POS-terminal vasitəsilə ödənişlərin) ümumi pul dövriyyəsindəki payını artırmaq məqsədi ilə hökumət sahibkarlar üçün müvəqqəti güzəştlər tətbiq etməyi planlaşdırır. Eyni zamanda fiziki şəxslər üçün müəyyən güzəştlər nəzərdə tutulur, məsələn nağdsız ödənişlər aparılması zamanı ƏDV-nin bir hissəsi istehlakçıya qaytarılacaq.
Vergi Məcəlləsinə düzəlişlər həmçinin kənd təsərrüfatının istehsalçıları üçün növbəti beş il müddətinə - 2024-cü ilə qədər vergi tətillərinin uzadılmasını nəzərdə tutur: kənd təsərrüfatı müəssisələri torpaq vergisi istisna olmaqla, bütün növ vergilərin ödənilməsindən azad olunacaqlar.
Sanksiyalar və cərimələr
Güzəştlər nəticəsində verginin müəyyən növləri üzrə gəlirləri itirən hökumət onları sahibkarlıq subyektlərinin real dövriyyəsini kölgədən çıxartmaqla kompensasiya etməyi düşünür. Burada isə işə "qamçı", yəni cərimə sanksiyaları daxil olur. Xüsusilə, Vergi Məcəlləsinə edilən düzəlişlər pul vəsaitlərinin uçotdan və operativ vergi nəzarətindən yayındırılması, həmçinin malların alınmasını təsdiq edən sənədlərin (hesab-fakturalar və s.-in) olmaması üçün tətbiq edilən sanksiyaların sərtləşdirilməsini nəzərdə tutur. 1 min manatdan çox olan pul vəsaitlərinin uçotdan gizlədilməsi və ya uçota götürülməməsinə görə tətbiq edilən maliyyə sanksiyasını 1000 manatdan çox olan məbləğin 5%-dən 10%-ə qədər artırmaq, il ərzində bu iş təkrarlanarsa 1000 manatdan çox olan məbləğin 10%-dən 20%-ə qədər artırmaq nəzərdə tutulur. Eyni zamanda gəlir və xərclərin uçota alınması qaydalarına əməl edilməməsinə görə ilk dəfə pozuntu halında uçota alınmamış vəsaitin 10%-i səviyyəsində, təqvim ilində təkrar pozuntu halında 20% səviyyəsində, üç və ya daha çox pozuntu halında isə 40% səviyyəsində sanksiyaların tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur. Bu cür sanksiyalar, malların elektron fakturası və ya elektron vergi hesab-fakturası olmadıqda da (bu sənədlər olması Vergi Məcəlləsi ilə tələb olunarsa) tətbiq oluna bilər.
Fiziki şəxslərin gəlirlərini gizlətmək (azaltmaq) üçün şərait yaradan sahibkarlara qarşı cərimə sanksiyalarının ciddi şəkildə sərtləşdirilməsi də nəzərdə tutulur: belə bir faktın aşkar edilməsi halında 2 min manat cərimə tətbiq ediləcək, təqvim ili ərzində ikinci və üçüncü pozuntu halında cərimələr uyğun olaraq 4 min manata və 6 min manata qaldırılacaq. Müqayisə üçün, bu günə qədər bu qanun pozuntusuna görə maliyyə sanksiyası 1000 manat təşkil edir.
Aksizli malların aksiz markalanması olmadan, həmçinin xüsusi markalanmalı ərzaqların belə marka olmadan saxlanması və satışına da cərimə tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur: əgər belə bir fakt aşkar edilərsə, malların bazar dəyəri məbləğində sanksiyalar tətbiq olunacaq, əgər bu, təkrarlanarsa, sanksiyalar iki dəfə artırılacaq.
Maliyyə təşkilatları da cəzaların sərtləşdirilməsindən kənarda qalmayacaq. Xüsusilə, Azərbaycan ərazisində xarici ölkələrdə hüquqi şəxsləri və fiziki şəxsləri tərəfindən gerçəkləşdirilən maliyyə əməliyyatları haqqında məlumatları əks etdirən elektron hesabatın gec təqdim edilməsinə və ya onu lazım olan şəkildə təqdim eedilməməsinə görə tətbiq edilən sanksiyaların 10 dəfə artırılaraq 10 min manata çatdırılması nəzərdə tutulur.
Bundan əlavə, Vergilər Nazirliyi nağdsız ödəniş qaydalarının pozulmasına görə vahid sanksiyalar tətbiq etməyi təklif edir (topdansatış ticarət malları istisna olacaq). Təqvim ili üzrə ilk pozuntu faktı aşkar edildikdə, sanksiyanın 1000 manat olması nəzərdə tutulur (hazırda 400 manatdır), təkrar pozuntu zamanı bu, 3000 manata qalxacaq ( hazırda 800 manatdır), təqvim ilində üçüncü və sonrakı pozuntu halları üçün 6 min manat (1,2 min manat) olacaq.
Amma 2019-cu ilin büdcəsi "yalnız cərimə" ilə doldurulmayacaq. Gələn il dolayı vergilər üzrə də dərəcələr artırıla bilər: Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərdə avtobus və avtomobillər idxalına aksiz vergilərinin artırılması da planlaşdırılır.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev hesab edir ki, bütün bunlar gömrük orqanlarının 2019-cu ildə 3,7 milyard manata bərabər vergi və rüsum yığımı üzrə büdcə planını yerinə yetirməsinə imkan verəcək. "Biz hətta onu aşmağa çalışacağıq", - deyə S.Mehdiyev vəd edib.
Yuxarıda bəhs edilənlər heç də 2019-cu il yanvarın 1-dən başlayan genişmiqyaslı vergi islahatının bütün detallarını əhatə etmir. Son nəticədə onların hamısı vergi yükünün optimallaşdırılmasına yönəlib və nəhayət, yerli biznesin keyfiyyətcə fərqli bir səviyyəyə gətirilməsinə, kölgə iqtisadiyyatının miqyasının azaldılmasına səbəb olmalı, vergi öhdəliklərinin şəffaf və tam şəkildə yerinə yetirilməsinə kömək etməlidir.

"РЕВОЛЮЦИОННЫЕ" ПОПРАВКИ
В новый 2019 год Азербайджан вступает с "революционным", как назвали его депутаты и эксперты, бюджетным пакетом. Действительно, столько новшеств сразу как в самом главном документе страны, так и в сопутствующем ему Налоговом кодексе, не наблюдалось уже очень давно.
Сам госбюджет впервые подготовлен на базе новых бюджетных правил долгосрочного управления госфинансами, согласно которым отныне при снижении цен на нефть страна больше не будет сокращать свои расходы. И вообще, зависимость от нефтедоходов планируется снизить максимально благодаря, в том числе, и беспрецедентным до сих пор налоговым льготам.
Прогноз больше прогноза
В принятом Милли меджлисом проекте госбюджета-2019 прогноз по доходам зафиксирован на уровне 23 млрд. 168 млн., а по расходам - 25 млрд. 190 млн. манатов, соответственно, следует ждать дефицит в 2 млрд. 22 млн. манатов, или 2,5% ВВП. В целом бюджет, как и в предыдущие годы, трактуется как социально направленный. Что касается финансирования дефицита, оно будет осуществляться за счет поступлений от приватизации и других источников (внутренние и внешние заимствования), остатка на едином казначейском счете на 1 января 2019 года. Но основываясь на опыте текущего года, а также предыдущих лет, можно быть уверенным, что по итогам 2019 года реальные доходы превысят прогнозируемый дефицит бюджета. Также пока традиционно большая часть (59,8%) прогноза по доходам придется на долю нефтяного сектора, а 40,2% обеспечит ненефтяной сектор.
Новое бюджетное правило
Некоторый скептицизм у экспертов вызвала заложенная в госбюджете на будущий год цена на нефть - $60 за баррель ($55,1 за баррель в госбюджете на 2018 год). Но последние события на мировом рынке нефти и прогнозы иностранных экономистов и фининститутов повода для крайнего пессимизма не дают, и можно ожидать, что цена на нефть в будущем году не подведет наше правительство. Однако если даже она упадет, то меняться в бюджете ничего не будет, так как именно на это направлены новые бюджетные правила. Как сказал министр финансов Азербайджана Самир Шарифов в ходе обсуждения госбюджета в парламенте, "когда цены на нефть понижаются, мы не должны сразу же уменьшать свои расходы, потому что это будет наносить второй удар по нашей экономике". Министр уверен, если Азербайджан будет придерживаться этих правил, то защитит себя от больших рисков. "Таким образом, новые правила бюджета, с одной стороны, служат дисциплинированности расходов в среднесрочной и долгосрочной перспективе, с другой - предотвратят выход иностранной валюты на рынок в больших объемах", - подчеркнул он, при этом отметив, что на валютном рынке предложение должно соответствовать оптимальному уровню, и трансферты из Нефтяного фонда должны полностью покрыть спрос на рынке.
Позже в этом контексте в интервью Гостелевидению С.Шарифов высказал мысль о том, что чрезмерно крепкий манат вреден экономике Азербайджана, в частности, негативно сказывается на деятельности внутреннего производителя, ориентирующегося на экспорт. Этот логичный вывод стал поводом для спекуляций вокруг возможной девальвации маната, на что сразу же последовала резкая реакция Минфина: "Достигнутая на сегодня макроэкономическая стабильность и ее сохранение в будущем связаны именно с соблюдением бюджетного правила, поддержкой бюджетной политикой монетарной политики, проводимой Центральным банком. А это в настоящее время обеспечивает и будет обеспечивать и после этого сохранение стабильности курса маната".
Министр добавил, что необходимо также принимать во внимание и региональные факторы, так как колебание курсов национальных валют соседних стран и основных торговых партнеров оказывает отрицательное влияние на экспортный потенциал Азербайджана.
Вывод доходов из "тени"
Вместе с тем очевидно, что проводимые в стране постнефтяные экономические реформы, наращивание финансовой поддержки малого и среднего бизнеса, рост социальных и оборонных расходов увеличивают нагрузку на госбюджет. Соответственно предстоит увеличить и доходы госбюджета, что может быть обеспечено за счет стимулирования деловой активности в стране, привлечения внешних инвесторов путем улучшения инвестиционного климата, оптимизации налогов, а также вывода в "свет" теневого капитала и включения его в налогооблагаемую базу. "В будущем году правительство пойдет на значительные налоговые реформы, что является очень смелым шагом. Все это делается с целью стимулирования предпринимателей", - отметил С.Шарифов.
Ожидаемые налоговые реформы действительно беспрецедентны по масштабам за последние 10 лет. С одной стороны, их можно считать даже некой формой налоговой амнистии, направленной на сокращение масштабов теневой экономики, с другой - серьезным ужесточением санкций за популярные налоговые нарушения.
"Приоритетом налоговой реформы станет кардинальное изменение подходов к налогообложению доходов наемных работников, не действующих в сферах нефти и газа, а также регулирование соотношения выплат по государственному социальному страхованию между работником и работодателем", - сказал министр налогов Микаил Джаббаров, выступая в парламенте.
Проще говоря, полностью освобождаются от подоходного налога физические лица, ежемесячная зарплата которых составляет до 8 тыс. манатов, а часть дохода, превышающая эту сумму, будет облагаться налогом в 14%. Для сравнения, в настоящее время ставка подоходного налога составляет 14% с дохода до 2,5 тыс. манатов в месяц, а выше этой суммы - 25%. Еще одной поправкой в данной сфере стало повышение с 173 до 200 манатов минимальной необлагаемой подоходным налогом зарплаты, и в отличие от предыдущей поправки этот пункт будет распространяться на все секторы, в том числе нефтегазовый.
Изменения также затронут отчисления физических лиц (не задействованных в нефтегазовой сфере) на обязательное социальное страхование. Если ежемесячная зарплата работников частного сектора составляет 200 манатов, то структура отчислений на социальное страхование сохранится на нынешнем уровне: 3% от зарплаты платит работник, 22% - работодатель. Если зарплата работника превышает искомую сумму, то предлагается применять иной принцип отчислений. Так, согласно поправкам, работник будет выплачивать 6 манатов и 10% от суммы, превышающей 200 манатов, работодатель - 44 маната и 15% от суммы, превышающей 200 манатов. Для обеспечения экономической привлекательности эти льготы будут внедрены сроком на 7 лет, при этом контроль над выплатами по социальному страхованию и страхованию от безработицы возьмет на себя Министерство налогов.
"Нашей целью является расширение налогооблагаемой базы не за счет увеличения налогового бремени, а за счет уменьшения доли теневой экономики. Это в том числе касается решения вопросов оформления трудовых отношений", - сказал М.Джаббаров, комментируя изменения в кодексе. По его словам, в настоящее время в Азербайджане имеет место проблема неформальной занятости, и решить ее лишь административными методами не удается.
Положительный эффект от этих реформ очевиден - "обеление" доходов граждан поможет, например, расшевелить и банковский сектор. То есть граждане с большей официальной зарплатой смогут обращаться за кредитами, что позволит банкам избавиться от проблемы избытка ликвидности.
Льготный период
Реформы охватят и систему упрощенного налогообложения, ставки по которому будут унифицированы. Так, планируется облегчить налоговое бремя столичных предпринимателей, выплачивающих налоги по упрощенной системе: сегодня в Баку ставка упрощенного налога составляет 4%, в регионах - 2% от оборота компании, а со следующего года она будет уравнена до 2% вне зависимости от места деятельности субъектов бизнеса. Правда, унификация ставки упрощенного налогообложения снизит поступления по этому виду налога на 15,3%. Зато это решение будет способствовать росту активности малого бизнеса в столице и косвенным образом скажется на расширении рынка труда.
Предусматриваются также льготы по налогам на прибыль и имущество, земельному налогу, налогу на добавленную стоимость (НДС), в том числе НДС при импорте производственного оборудования для субъектов микробизнеса и МСП сроком на 7 лет с момента их регистрации в реестре Агентства развития малого и среднего бизнеса (МСБ). На такой же срок освобождается от налога часть доходов, которую участники кластера МСБ направят на капитальные затраты.
Льготы субъектам микропредпринимательства включают и освобождение от налогообложения 75% дохода и прибыли, также эта категория не будет уплачивать налог на имущество. От уплаты подоходного и налога на прибыль сроком на 3 года (с начала деятельности) планируется освободить стартаперов, занимающихся микро- и малой предпринимательской деятельностью.
В целях увеличения доли безналичных расчетов (оплаты через POS-терминалы) в общем денежном обороте правительство планирует внедрить временные льготы для предпринимателей. В то же время определенные льготы предусмотрены для физических лиц, в частности, во время проведения безналичных расчетов часть НДС будет возвращаться потребителям.
Поправки в НК предусматривают также продление налоговых каникул для аграрных производителей еще на пять лет - до 2024 года: сельскохозяйственные предприятия будут освобождены от уплаты всех видов налогов, за исключением налога на землю.
Санкции и штрафы
Теряя в результате льгот поступления по некоторым видам налога, правительство рассчитывает компенсировать их за счет вывода из тени реального оборота субъектов предпринимательства. И тут в дело вступает "кнут", то бишь штрафные санкции. В частности, поправки в НК предполагают ужесточение санкций за уклонение от учета денежных средств и оперативного налогового контроля, а также при отсутствии документов (счета-фактуры и т.д.), подтверждающих покупку товаров. За сокрытие от учета или непринятия на учет денежных средств на сумму свыше 1 тыс. манатов финансовую санкцию предлагается повысить с 5 до 10% части, превышающей 1 тыс. манатов, а при повторном допущении такого случая в течение года - с 10 до 20% части, превышающей 1 тыс. манатов. Также предлагается ввести санкции за несоблюдение правил учета доходов и расходов в размере 10% от неучтенных расходов в случае первого факта нарушения за год, в размере 20% - при повторении данного нарушения и 40% - в случае трех или более фактов нарушения за календарный год. Аналогичные санкции будут применены и при отсутствии у товара электронной накладной-фактуры или же электронного налогового счета-фактуры (если наличие этих документов востребовано НК).
Предусмотрено серьезное ужесточение штрафных санкций и в отношении предпринимателей, создающих условия для сокрытия (уменьшения) доходов физических лиц: в случае обнаружения такого факта будет применен штраф в размере 2 тыс. манатов, при втором и третьем нарушениях в течение календарного года штрафы увеличатся на 4 и 6 тыс. манатов соответственно. Для сравнения - сегодня финансовая санкция по данному правонарушению составляет 1 тыс. манатов. Предлагается ввести штрафы и за хранение и продажу подакцизных товаров без акцизной марки и продуктов без ее наличия, которые подлежат специальной маркировке: при обнаружении такого факта будут применены санкции в размере рыночной стоимости товара, при их повторении санкции удваиваются.
Не останутся в стороне от ужесточения наказаний и финансовые организации. В частности, санкцию за несвоевременное предоставление электронного отчета, содержащего сведения о финансовых операциях, которые осуществляются юридическими и физическими лицами зарубежных стран на территории Азербайджана, или предоставление его в ненадлежащем виде планируется увеличить в 10 раз - до 10 тыс. манатов.
Кроме того, Минналогов предлагает ввести единую ставку санкции за нарушение правил ведения наличных денежных расчетов (за исключением случаев оптовой торговли). В случае первого факта нарушения в календарном году санкцию предлагается установить в размере 1 тыс. манатов (в настоящее время 400 манатов), при повторном нарушении - 3 тыс. манатов (800 манатов), при третьем и последующих случаях в течение календарного года - 6 тыс. манатов (1,2 тыс. манатов).
Но не "штрафом единым" будет пополняться бюджет 2019 года. В будущем году могут возрасти ставки по косвенным налогам: в поправках в НК запланировано увеличить акцизы на импорт автобусов и легковых автомобилей.
И, как считает председатель Государственного таможенного комитета Сафар Мехтиев, все это дает основания полагать, что таможенные органы смогут в 2019 году выполнить бюджетный план по сбору налогов и пошлин в 3,7 млрд. манатов. "И даже постараемся его перевыполнить", - пообещал С.Мехтиев.
Описанное выше - далеко не все детали масштабной налоговой реформы, стартующей с 1 января 2019 года. И в конечном счете все они нацелены на оптимизацию налогового бремени и должны, наконец, помочь вывести местный бизнес на качественно иной уровень, сократив масштабы теневой экономики, способствуя прозрачному и полному исполнению налоговых обязательств.