«İNQİLABİ» DÜZƏLİŞLƏR
Azərbaycan yeni 2019-cu ilə, deputatlar və ekspertlər demişkən "inqilabi" büdcə zərfi ilə daxil olur. Həqiqətən də, həm ölkənin əsas sənədində, həm də paralel olaraq Vergi Məcəlləsində çoxdandır eyni vaxtda bu qədər yenilik müşahidə edilməmişdi.
Dövlət büdcəsinin özü isə ilk dəfədir ki, uzunmüddətli dövlət maliyyə idarəetməsinin yeni büdcə qaydaları əsasında hazırlanıb. Buna görə də indən belə neft qiymətlərinin azalması ilə ölkənin büdcə xərcləri azaldılmayacaq. Ümumiyyətlə, neft gəlirlərindən asılılığı maksimum azaldılması planlaşdırılır, bunun üçün digər məsələlərlə yanaşı, bu günə qədər görünməmiş vergi güzəştləri də tətbiq ediləcək.
Proqnoz proqnozdan çoxdur
Milli Məclisin qəbul etdiyi 2019-cu il dövlət büdcəsi layihəsində gəlirlər 23 milyard 168 milyon manat, xərclər isə 25 milyard 190 milyon manat səviyyəsində təsdiqlənib. Büdcə kəsiri 2 milyard 22 milyon manat və ya ÜDM-in 2,5%-i qədər olacaq. Ümumiyyətlə, əvvəlki illərdə olduğu kimi büdcə sosial yönümlü olaraq qəbul edilib. Kəsirin örtülməsinə gəldikdə isə, bu, özəlləşdirmə və digər mənbələrdən (daxili və xarici borclar) əldə edilən gəlirlər, həmçinin 2019-cu il yanvarın 1-nə vahid xəzinə hesabında qalan qalıq hesabına həyata keçiriləcək.
Amma bu ilin, həm də əvvəlki illərin təcrübəsinə əsaslanaraq demək mümkündür ki, 2019-cu ilin sonunda real gəlirlər proqnozlaşdırılan büdcə kəsirini aşacaq. Həm də hələ ki, ənənəvi olaraq gəlir proqnozunun çox hissəsi (59,8%-i) neft sektorunun payına düşəcək, qeyri-neft sektoru isə 40,2% təmin edəcək.
Yeni büdcə qaydaları
Gələn ilin dövlət büdcəsində neftin qiymətinin 60 dollar/bareldən götrülməsi ekspertlər arasında bəzi narahatlıqlara səbəb olub (2018-ci il üçün dövlət büdcəsində 55,1 dollar/barel idi). Lakin dünya neft bazarında baş verən son hadisələr, xarici iqtisadçıların və maliyyə institutlarının proqnozları bədbinliyə səbəb olmadığını göstərir, yəni gələn ilki neft qiymətlərinin hökumətimizi çətin vəziyyətə salmayacağına ümid etmək olar. Əgər hətta qiymətlər düşsə belə, büdcədə heç bir şey dəyişməyəcək, yeni büdcə qaydaları məhz buna yönəldilib. Azərbaycan maliyyə naziri Samir Şərifov parlamentdə dövlət büdcəsinin müzakirəsi zamanı bildirib ki, "neft qiymətləri aşağı düşəndə biz dərhal xərcləri azaltmalı deyilik, çünki bu, iqtisadiyyatımıza ikinci zərbəni vura bilər". Nazir əmindir ki, əgər Azərbaycan bu qaydalara əməl etsə, özünü böyük risklərdən qoruyacaq.
"Beləliklə, yeni büdcə qaydaları bir tərəfdən orta və uzunmüddətli perspektivdə xərcləmələrdə intizamın artırılmasına xidmət edir, digər tərəfdən xarici valyutanın bazara böyük həcmlərdə daxil olmasının qarşısını alır ", - deyə o vurğulayaraq bildirib ki, valyuta bazarında təkliflər optimal səviyyəyə uyğun olmalıdır və Neft Fondundan transfertlər bazarın tələbini tam örtməlidir.
Daha sonra dövlət televiziyasına bu mövzuda müsahibə verən S.Şərifov bildirib ki, həddindən artıq möhkəm manat Azərbaycan iqtisadiyyatına zərər verir, xüsusən də ixracata yönəldilmiş yerli istehsalçıların fəaliyyətinə mənfi təsir göstərir. Bu məntiqi nəticə manatın mümkün devalvasiyası ilə bağlı spekulyasiyalara səbəb oldu və dərhal Maliyyə Nazirliyinin kəskin reaksiyası gəldi: "Bu gün əldə olunmuş makroiqtisadi sabitlik və bunun gələcəkdə də qorunması məhz büdcə qaydalarına riayət olunması və Mərkəzi Bankın gerçəkləşdirdiyi monetar siyasətə büdcə siyasəti tərəfindən dəstək verilməsi ilə bağlıdır. Bu, hazırda manatın məzənnəsinin sabitliyinin qorunmasını təmin edir və bundan sonra da təmin edəcək".
Nazir bildirib ki, regional amillər də nəzərə alınmalıdır, çünki qonşu ölkələrin və əsas ticarət tərəfdaşlarının milli valyutalarının məzənnələrinin titrəməsi Azərbaycanın ixrac potensialına mənfi təsir göstərir.
Gəlirlərin «kölgədən» çıxarılması
Bununla yanaşı, aydındır ki, ölkədə həyata keçirilən postneft iqtisadi islahatları, kiçik və orta sahibkarlığa maliyyə dəstəyinin artırılması, sosial və müdafiə xərclərinin artması dövlət büdcəsinin yükünü artırır. Uyğun olaraq, dövlət büdcəsinin gəlirləri artmalıdır ki, bu da ölkədə işgüzar fəallığın stimullaşdırılması, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması yolu ilə xarici investorların cəlbi, vergilərin optimallaşdırılması və «kölgə» kapitalının işığa çıxarılması və onun vergi bazasına daxil edilməsi yolu ilə əldə edilə bilər. "Gələn il hökumət önəmli vergi islahatları aparacaq və bu, çox cəsur addım olacaq. Bütün bunlar sahibkarları təşviq etmək üçün aparılır", - deyə S.Şərifov bildirib.
Gözlənilən vergi islahatları, həqiqətən, miqyasına görə son 10 il üzrə misilsiz sayıla bilər. Bir tərəfdən onları hətta kölgə iqtisadiyyatının miqyasını azaltmaq məqsədi ilə gerçəkləşdirilən vergi amnistiyası saymaq olar, digər tərəfdən onlar populyar vergi pozuntularına qarşı sanksiyaların ciddi şəkildə sərtləşdirilməsi olacaq.
"Vergi islahatının prioriteti neft və qaz sahəsində çalışmayan işçilərin gəlirlərinin vergiyə cəlbinə yanaşmaya köklü dəyişikliklər edilməsi, həmçinin dövlət sosial sığorta rüsumunun ödənilməsində işçi ilə işəgötürən arasında münasibətlərin tənzimlənməsi olacaq", - vergilər naziri Mikayıl Cabbarov parlamentdə çıxışında bildirib.
Sadə dillə, aylıq əməkhaqqı 8 min manata qədər olan fiziki şəxslər gəlir vergisindən tamamilə azaddırlar və bu məbləğdən artıq gəlir hissəsindən 14% vergi tutulacaq. Müqayisə üçün, hazırda aylıq gəliri 2,5 min manata qədər olanlar üçün gəlir vergisi dərəcəsi 14%, bu məbləğdən artıq üçünsə 25% təşkil edir. Bu sahədə başqa bir düzəliş gəlir vergisinə cəlb edilməyən minimum əməkhaqqının 173 manatdan 200 manata qədər artırılması olacaq və əvvəlki düzəlişdən fərqli olaraq, bu bənd bütün sahələrə, o cümlədən neft və qaz sektoruna da tətbiq olunacaq.
Dəyişikliklər həmçinin (neft-qaz sektorunda çalışmayan) fiziki şəxslərin məcburi sosial sığortaya cəlb olunmasına da təsir edəcək. Əgər özəl sektor işçilərinin aylıq əməkhaqqı 200 manata bərabərdirsə, sosial sığorta ödənişlərinin strukturu bugünkü səviyyədə qalacaq: işçi maaşının 3%-ni, işəgötürən isə 22%-ni ödəyəcək. İşçinin əməkhaqqı tələb olunan məbləğdən artıq olduqda, başqa ödəniş prinsipi tətbiq etmək təklif olunur. Beləliklə, dəyişikliklərə əsasən, işçi 6 manata və 200 manatı keçən məbləğ üçün 10 faiz, işəgötürən isə 44 manat və 200 manatdan çox məbləğin 15 faizini ödəyəcək. İqtisadi cəlbediciliyi təmin etmək üçün bu güzəştlər 7 il müddətinə tətbiq ediləcək, özü də sosial sığorta və işsizlik sığortası üzrə ödənişlər üzərində nəzarəti Vergilər Nazirliyi öz üzərinə götürəcək.
"Bizim məqsədimiz vergi bazasını vergi yükünün artırılması hesabına deyil, kölgə iqtisadiyyatının payının azaldılması hesabına genişləndirməkdir. Bu, həm də əmək münasibətlərinin rəsmiləşdirilməsi məsələsinin həllinə aiddir", - deyə M.Cabbarov məcəllə dəyişiklərini şərh edərkən bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda hazırda qeyri-formal məşğulluq problemi mövcuddur və bunun qarşısını yalnız inzibati metodlarla almaq mümkün deyil.
Bu islahatların müsbət təsiri göz qabağındadır - vətəndaşların gəlirlərini "ağartması", məsələn, bank sektorunun fəallaşmasına kömək edəcək. Yəni daha böyük rəsmi əməkhaqqı olan vətəndaşlar kredit üçün müraciət edə biləcəklər ki, bu da bankların artıq likvidlik problemindən xilas olmasına imkan verəcək.
Güzəşt dövrü
İslahatlar sadələşdirilmiş vergi sistemini də əhatə edəcək və dərəcələr unifikasiya ediləcək. Beləliklə, sadələşdirilmiş sistem üzrə vergi ödəyən paytaxt sahibkarlarının vergi yükünü azaltmaq planlaşdırılır: bu gün Bakıda sadələşdirilmiş vergi dərəcəsi şirkətin dövriyyəsinin 4%-nə, regionlarda isə 2%-nə bərabərdir, gələn ildən isə biznes subyektlərinin işlədiyi yerdən asılı olmayaraq 2%-ə bərabər olacaq. Doğrudur, sadələşdirilmiş vergi dərəcəsinin unifikasiyası bu vergi növü üzrə gəlirləri 15,3% azaldacaq. Lakin bu qərar paytaxtda kiçik biznesin fəallığının və əmək bazarının genişlənməsinə təsir göstərəcək.
Mikrobiznes subyektləri və kiçik və orta müəssisələr (KOM) üçün Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin reyestrində qeydə alındıqdan sonra 7 il müddətinə mənfəət və əmlak vergiləri, torpaq vergisi, istehsal avadanlıqları idxal edərkən əlavə dəyər vergisi (ƏDV) üzrə güzəştlər nəzərdə tutulur. Həmin dövr ərzində kiçik və orta sahibkarlıq klasterinin təmsilçilərinin əsaslı xərclərə ayrılacaq gəlirləri də vergidən azad edilir.
Mikrosahibkarlıq subyektlərinə tətbiq edilən güzəştlərə gəlir və mənfəətlərin 75%-nin vergidən azad olması da daxildir, həmçinin bu kateqoriyada əmlak vergisi də ödəməyəcək. Mikro və kiçik sahibkarlıqla məşğul olan startaperləri, yəni yeni başlayan müəssisələri də (fəaliyyətə başlanmasından) 3 il müddətinə fiziki şəxslərin gəlir vergisini və mənfəət vergisini ödəməkdən azad etmək planlaşdırılır.
Nağdsız ödənişlərin (POS-terminal vasitəsilə ödənişlərin) ümumi pul dövriyyəsindəki payını artırmaq məqsədi ilə hökumət sahibkarlar üçün müvəqqəti güzəştlər tətbiq etməyi planlaşdırır. Eyni zamanda fiziki şəxslər üçün müəyyən güzəştlər nəzərdə tutulur, məsələn nağdsız ödənişlər aparılması zamanı ƏDV-nin bir hissəsi istehlakçıya qaytarılacaq.
Vergi Məcəlləsinə düzəlişlər həmçinin kənd təsərrüfatının istehsalçıları üçün növbəti beş il müddətinə - 2024-cü ilə qədər vergi tətillərinin uzadılmasını nəzərdə tutur: kənd təsərrüfatı müəssisələri torpaq vergisi istisna olmaqla, bütün növ vergilərin ödənilməsindən azad olunacaqlar.
Sanksiyalar və cərimələr
Güzəştlər nəticəsində verginin müəyyən növləri üzrə gəlirləri itirən hökumət onları sahibkarlıq subyektlərinin real dövriyyəsini kölgədən çıxartmaqla kompensasiya etməyi düşünür. Burada isə işə "qamçı", yəni cərimə sanksiyaları daxil olur. Xüsusilə, Vergi Məcəlləsinə edilən düzəlişlər pul vəsaitlərinin uçotdan və operativ vergi nəzarətindən yayındırılması, həmçinin malların alınmasını təsdiq edən sənədlərin (hesab-fakturalar və s.-in) olmaması üçün tətbiq edilən sanksiyaların sərtləşdirilməsini nəzərdə tutur. 1 min manatdan çox olan pul vəsaitlərinin uçotdan gizlədilməsi və ya uçota götürülməməsinə görə tətbiq edilən maliyyə sanksiyasını 1000 manatdan çox olan məbləğin 5%-dən 10%-ə qədər artırmaq, il ərzində bu iş təkrarlanarsa 1000 manatdan çox olan məbləğin 10%-dən 20%-ə qədər artırmaq nəzərdə tutulur. Eyni zamanda gəlir və xərclərin uçota alınması qaydalarına əməl edilməməsinə görə ilk dəfə pozuntu halında uçota alınmamış vəsaitin 10%-i səviyyəsində, təqvim ilində təkrar pozuntu halında 20% səviyyəsində, üç və ya daha çox pozuntu halında isə 40% səviyyəsində sanksiyaların tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur. Bu cür sanksiyalar, malların elektron fakturası və ya elektron vergi hesab-fakturası olmadıqda da (bu sənədlər olması Vergi Məcəlləsi ilə tələb olunarsa) tətbiq oluna bilər.
Fiziki şəxslərin gəlirlərini gizlətmək (azaltmaq) üçün şərait yaradan sahibkarlara qarşı cərimə sanksiyalarının ciddi şəkildə sərtləşdirilməsi də nəzərdə tutulur: belə bir faktın aşkar edilməsi halında 2 min manat cərimə tətbiq ediləcək, təqvim ili ərzində ikinci və üçüncü pozuntu halında cərimələr uyğun olaraq 4 min manata və 6 min manata qaldırılacaq. Müqayisə üçün, bu günə qədər bu qanun pozuntusuna görə maliyyə sanksiyası 1000 manat təşkil edir.
Aksizli malların aksiz markalanması olmadan, həmçinin xüsusi markalanmalı ərzaqların belə marka olmadan saxlanması və satışına da cərimə tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur: əgər belə bir fakt aşkar edilərsə, malların bazar dəyəri məbləğində sanksiyalar tətbiq olunacaq, əgər bu, təkrarlanarsa, sanksiyalar iki dəfə artırılacaq.
Maliyyə təşkilatları da cəzaların sərtləşdirilməsindən kənarda qalmayacaq. Xüsusilə, Azərbaycan ərazisində xarici ölkələrdə hüquqi şəxsləri və fiziki şəxsləri tərəfindən gerçəkləşdirilən maliyyə əməliyyatları haqqında məlumatları əks etdirən elektron hesabatın gec təqdim edilməsinə və ya onu lazım olan şəkildə təqdim eedilməməsinə görə tətbiq edilən sanksiyaların 10 dəfə artırılaraq 10 min manata çatdırılması nəzərdə tutulur.
Bundan əlavə, Vergilər Nazirliyi nağdsız ödəniş qaydalarının pozulmasına görə vahid sanksiyalar tətbiq etməyi təklif edir (topdansatış ticarət malları istisna olacaq). Təqvim ili üzrə ilk pozuntu faktı aşkar edildikdə, sanksiyanın 1000 manat olması nəzərdə tutulur (hazırda 400 manatdır), təkrar pozuntu zamanı bu, 3000 manata qalxacaq ( hazırda 800 manatdır), təqvim ilində üçüncü və sonrakı pozuntu halları üçün 6 min manat (1,2 min manat) olacaq.
Amma 2019-cu ilin büdcəsi "yalnız cərimə" ilə doldurulmayacaq. Gələn il dolayı vergilər üzrə də dərəcələr artırıla bilər: Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərdə avtobus və avtomobillər idxalına aksiz vergilərinin artırılması da planlaşdırılır.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev hesab edir ki, bütün bunlar gömrük orqanlarının 2019-cu ildə 3,7 milyard manata bərabər vergi və rüsum yığımı üzrə büdcə planını yerinə yetirməsinə imkan verəcək. "Biz hətta onu aşmağa çalışacağıq", - deyə S.Mehdiyev vəd edib.
Yuxarıda bəhs edilənlər heç də 2019-cu il yanvarın 1-dən başlayan genişmiqyaslı vergi islahatının bütün detallarını əhatə etmir. Son nəticədə onların hamısı vergi yükünün optimallaşdırılmasına yönəlib və nəhayət, yerli biznesin keyfiyyətcə fərqli bir səviyyəyə gətirilməsinə, kölgə iqtisadiyyatının miqyasının azaldılmasına səbəb olmalı, vergi öhdəliklərinin şəffaf və tam şəkildə yerinə yetirilməsinə kömək etməlidir.

REVOLUTIONARY AMENDMENTS
According to members of parliament and experts, Azerbaijan steps into 2019 with a revolutionary budget. Indeed, it has been long since so many innovations have been included both in the budget and the accompanying Tax Code.
It is the first time that the state budget is developed according to new budgetary rules for long-term state finance management, according to which the government will no longer reduce state expenditures regardless of decreasing oil prices. In general, the dependence on oil revenues is planned to be reduced as much as possible thanks to, among other things, unprecedented tax benefits.
Revolutionary forecast
In the draft state budget adopted by the Milli Majlis (parliament) for 2019, the revenue forecast is determined at ₼23 billion 168 million, and expenditures at ₼25 billion 190 million, respectively. We should expect a deficit of ₼2 billion 22 million, or 2 5% of GDP. In general, the budget, as in previous years, is treated as socially oriented. As for the financing of the deficit, it will be carried out at the expense of proceeds from privatisation and other sources (internal and external borrowings), the balance on the single treasury account as of January 1, 2019. But based on the experience of 2018 and previous years, it is expected that real incomes will exceed the projected budget deficit by the end of 2019. Also, for the time being, the majority (59.8%) of the revenue forecast will come from the oil sector, while the non-oil sector will provide 40.2%.
New budget rule
Apparently, the price of oil indicated in the budget for 2019 ($60 per barrel versus $55.1 per barrel in 2018) has caused some scepticism among the experts community. But recent developments in the global oil market and forecasts of foreign economists and financial institutions do not give reasons for extreme pessimism, and we can expect that the price of oil next year will not let our government down. However, even if it falls, then nothing will change in the budget, according to the new budget rules. During parliamentary discussions of the state budget in the parliament, Azerbaijani Finance Minister Samir Sharifov said that "when oil prices go down, we should not immediately reduce our expenses, because it will hit our economy for the second time." Mr. Sharifov believes that if Azerbaijan adheres to these rules, it will protect itself from big risks. "On the one hand, the new budget rules will serve to put spending in the medium and long term in order, on the other hand, they will prevent large volumes of foreign currency from entering the market," said Mr. Sharifov. He also added that the supply on the foreign exchange market should be at optimal level, and transfers from the Oil Fund should fully meet market demand.
Later, in his televised interview S. Sharifov suggested that overly strong manat is harmful to the economy of Azerbaijan. In particular, it negatively affects export oriented local producers. This logical conclusion was the reason for speculation around the possible devaluation of the manat, which was immediately followed by a sharp reaction of the Ministry of Finance: "The macroeconomic stability achieved today and its preservation in the future are connected with the observance of fiscal rules and support of the monetary policy pursued by the Central Bank. This ensures and will ensure preservation of the stability of manat’s rate."
Minister added that it was also necessary to take into account regional factors, as the fluctuation of the national currencies of neighbouring countries and major trading partners has a negative impact on the export potential of Azerbaijan.
Legalising incomes
It is obvious that post-oil economic reforms introduced in Azerbaijan, as well as the increasing financial support for small and medium-sized businesses, and the growth of social and defence expenditures increase the burden on the state budget. Accordingly, the state budget revenues are to be increased, which can be achieved by stimulating business activity in the country, attracting foreign investors by improving the investment climate, optimising taxes, and also legalising shadow capital and making it taxable. "Next year, the government will introduce significant tax reforms, which is a very bold step. The objective is to stimulate entrepreneurs," said S. Sharifov.
The scale of expected tax reforms has been truly unprecedented in the past ten years. On the one hand, they can be considered a sort of tax amnesty in order to reduce the scale of the shadow economy, on the other hand, as a serious tightening of sanctions for popular tax violations.
"The priority of tax reforms is to ensure radical changes in the approach to taxing incomes of employees working in non-oil sector, as well as to regulate the ratio of state social insurance payments between the employee and the employer," said Tax Minister Mikail Jabbarov during parliamentary discussions.
In other words, individuals with a monthly salary of up to ₼8,000 are fully exempted from income tax, while a portion of income exceeding this amount will be taxed at 14%. For comparison, at present the monthly individual income tax rate is 14% from income up to ₼2.500, and above this amount - 25%. Another amendment was the increase from ₼173 to ₼200 of the minimum non-taxable wage. Unlike the previous amendment, this rule will apply to all sectors, including oil and gas.
The changes will also affect the contributions of individuals (not involved in the oil and gas sector) to compulsory social insurance. If the monthly salary of employees in the private sector is ₼200, then social insurance contributions will remain at the current level: 3% and 22%deductions from the salary by employee and employer, respectively. If the employee’s salary exceeds the required amount, it is proposed to apply a different deduction rate. Thus, according to new amendments, the employee will pay ₼6 and 10% of the amount exceeding ₼200, the employer - ₼44 and 15% of the amount exceeding ₼200. To ensure economic attractiveness, these benefits will be introduced for a period of seven years, while the Ministry of Taxes will control payments for social and unemployment insurance.
"Our goal is to expand the tax base not at the expense of increasing the tax burden, but at the expense of reducing the share of the shadow economy. This, in particular, concerns the issues of formalization of labour relations," M. Jabbarov said, commenting on the changes in the tax code. According to him, at present in Azerbaijan there is a problem of informal employment, and it cannot be solved only by administrative methods.
The positive effect of these reforms is obvious - whitewashing the incomes will help, for example, to liven up the banking sector. In other words, citizens with a larger official salary will be able to apply for loans, which will allow banks to get rid of the problem of excess liquidity.
Grace period
The reforms will also cover the simplified taxation system, which will have unified rates. It is planned to ease the tax burden of metropolitan entrepreneurs paying taxes under the simplified system: today in Baku the simplified tax rate is 4%, in the regions - 2% of the company's turnover, and next year it will reach 2% regardless of the place of business. However, the unification of the simplified tax rate will reduce revenues for this type of tax by 1 5-3%. But this decision contributes to the growth of small businesses in Baku and indirectly affect the expansion of the labour market.
There are also benefits for taxes on profits and property, land tax, value added tax (VAT), when importing production equipment for microbusiness and SMEs for a period of seven years from the date they are registered in the register of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA). For the same period, part of the income that the SMBDA members will allocate to capital expenditures is exempt from tax.
Concessions for micro-business entities include tax exemption of 75% of income and profits, and this category will be exempted from property tax. It is also planned to exempt startups engaged in micro- and small business activities from paying income and profit taxes for a period of three years from the beginning of their activities.
In order to increase the share of non-cash payments (payment through POS-terminals) in the total money turnover, the government plans to introduce temporary benefits for entrepreneurs. At the same time, certain benefits are provided for individuals, in particular, during non-cash payments, part of the VAT will be returned to consumers.
The amendments to the Tax Code also provide for the extension of tax holidays for agricultural producers for another five years, until 2024: agricultural enterprises will be exempt from paying all types of taxes, except for land tax.
Sanctions and fines
Due to loss of revenues on certain types of tax as a result of the above concessions, the government expects to compensate it by removing real businesses from the shadows. And here come the penalties. In particular, the amendments to the Tax Code imply a tightening of sanctions for evading the accounting of funds and operational tax control, as well as in the absence of documents (invoices, etc.) confirming the purchase of goods. It is therefore proposed to raise financial sanction from 5% to 10% for the amounts exceeding ₼1,000, and from 10% to 20% for amounts exceeding ₼1,000 in case of repeated violations related to failure to register such funds. It is also proposed to impose sanctions for non-compliance with the rules for recording income and expenses for 10% of unrecorded expenses in the case of the first violation during a year, and 20% if the violation was repeated and 40% in the case of three or more violations during a calendar year. Similar sanctions will be applied even if the traded goods do not have electronic invoice or tax invoice (if these documents are required by the Tax Code).
It is planned to introduce serious penalties for entrepreneurs who create conditions for hiding (reducing) personal income. In this case, a fine of ₼2,000 will be applied. Recurring violations (second and third time) during a calendar year will increase the penalties by ₼4,000 and ₼6,000 respectively. For comparison, currently the financial sanction for this offense is ₼1,000. It is proposed to introduce fines for the storage and sale of excisable goods without an excise stamp and products without its presence, which are subject to special labelling. In this case, sanctions will equal to the amount of the market value of the goods; repeated violations will double the amount of sanctions.
Financial institutions will also be subject to tougher penalties. In particular, a sanction for late submission of electronic report with information on financial transactions carried out by legal entities and individuals in foreign countries on the territory of Azerbaijan, or improper provision of the report will be increased ten-fold reaching ₼10,000.
In addition, the Ministry of Taxes is planning to introduce a single rate of sanctions for violation of the rules of cash payments (except for cases of wholesale trade). In the case, the first violation during a calendar year will entail sanction equal to ₼1,000 (presently ₼400), repeated violations - ₼3,000 (presently ₼800). Recurring violations during a calendar year will raise the sanctions to ₼6,000 (presently ₼1,200).
However, the state budget for 2019 will be replenished not only with fines. In 2019, indirect tax rates may increase: in the amendments to the Tax Code, it is planned to increase excise taxes on imports of buses and cars.
According to the Chairman of the State Customs Committee, Safar Mehdiyev, in 2019, the customs authorities will be able to bring ₼3.7 billion to the budget thanks to the collection of taxes and duties. "We will try to exceed this amount," S. Mehdiyev promised.
It is not all the details of large-scale tax reforms scheduled for January 1, 2019. Apparently, the ultimate objective of all of them is to optimise the tax burden and finally help local businesses to get to a qualitatively different level, reduce the scale of the shadow economy, and promote transparent and complete fulfilment of tax obligations.