2018-ci idman ili Azərbaycan üçün necə yadda qaldı
2018-ci il Azərbaycanın idman həyatında bir sıra nüfuzlu idman yarışı və vacib qələbələrlə yadda qaldı. Artıq ənənəyə çevrilmiş Formula-1 yarışı və Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan superturnirlə yanaşı, yola saldığımız ildə Bakı həmçinin ilk dəfə olaraq 124 ölkənin iştirak etdiyi cüdo üzrə dünya çempionatı, batut gimnastikası, ikili mini batut və tamblinq üzrə Avropa Çempionatı, bədii gimnastika və aerobika gimnastikası üzrə Dünya Kuboklarına, BMX üzrə dünya birinciliyinə də ev sahibliyi etdi.
2018-ci ildə Azərbaycan idmançıları olimpiya növlərində 85 qızıl, 90 gümüş, 138 bürünc medal qazanıb. Qeyri-olimpiya növlərində isə təmsilçilərimiz 178 qızıl, 140 gümüş və 122 bürünc medala layiq görülüb. Ümumilikdə, il ərzində müxtəlif turnirlər eləcə də dünya və Avropa çempionatları, Yeniyetmələrin Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan idmançıları 753 medal əldə edib. Bu isə Azərbaycan bayrağının müxtəlif yarışlarda gün ərzində, orta hesabla, ən azı iki dəfə yüksəlməsi deməkdir.
Olimpiya hərəkatı
Ötən il Azərbaycan idmançıları Buenos-Ayresdə təşkil edilən və 206 ölkədən 4 mindən artıq idmançının qatıldığı Yeniyetmələrin III Yay Olimpiya Oyunlarında uğurlu çıxış nümayiş etdirib. Argentinanın paytaxtına 17 idmançı ilə yollanan milli komandamız 3-ü qızıl, 1-i gümüş və 3-ü bürünc olmaqla 7 medal qazanıb. Qızıl medalları Azərbaycanın aktivinə cüdoçu Vüqar Talıbov (66 kq) və sərbəst güləşçi Turan Bayramov (65 kq) yazdırıblar. Bədii gimnastımız Yelizaveta Luzan beynəlxalq komandanın tərkibində qızıl medala layiq görülüb. Ağırlıqqaldırmada çıxış edən idmançımız Tarmenxan Babayev (85 kq) Olimpiadanın gümüş medalına sahib olub. Bürünc medallara isə taekvandoçu Cavad Ağayev (63 kq), boksçu Nurlan Səfərov (60 kq) və güləşçi Şahanə Nəzərova (43 kq) layiq görülüblər. Beləliklə, Azərbaycan komandası medal əyarına görə 208 ölkə arasında 31-ci, medal sayında isə 37-ci yerdə qərarlaşıb.
Azərbaycan futbolu üçün ilin yekunlarını uğurlu saymaq olmaz. Milli komandamızın UEFA Millətlər Liqasındakı uğursuzluğu ilə yanaşı, “Neftçi”, “Qəbələ” və “Keşlə” klubları da Avrokubokları elə ilk təsnifat mərhələsində tərk etməli olublar. Yalnız Azərbaycan çempionu “Qarabağ” Avropa Liqasında qrup mərhələsinə adlamaqla minimum vəzifənin öhdəsindən gələ bilib.
Müxtəlif yarışlarda iştirak edən Azərbaycan gimnastları ilboyu mötəbər yarışlarda layiqli çıxış edərək Vətənə medallarla qayıtdılar.
Apreldə Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ilk dəfə olaraq batut gimnastikası, ikili mini-batut və tamblinq üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi etdi. Milli Gimnastika Arenasında baş tutan sayca 26-cı olan qitə birinciliyində həm böyüklər, həm də gənclər proqramında 25 ölkə təmsil olundu. Hər 3 növ üzrə mötəbər yarışda, ümumilikdə, 400-dən çox idmançı mübarizə apardı. Budəfəki Avropa Çempionatının əsas özəlliyi o idi ki, gənc gimnastlar 2018-ci ildə baş tutacaq gənclər arasında Olimpiya Oyunlarına, böyük gimnastlar isə 2019-cu ilin Avropa Oyunlarına lisenziyanı məhz Bakıda əldə etdilər. İdmançılarımız azarkeşləri qızıl və gümüş medallarla sevindirdi. Ən böyük nəticəni Mixail Malkin əldə etdi. Azərbaycan gimnastı batut gimnastikası, ikili mini-batut və tamblinq üzrə Avropa Çempionatında tamblinq yarışlarında qızıl medala layiq görüldü. Azərbaycan gimnastları Svetlana Makştaryova və Veronika Zemlyanaya Avropa Çempionatında batut üzərində sinxron tullanma yarışlarında gümüş medal qazandı.
Bakı idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokuna da ev sahibliyi etdi. Təmsilçimiz Marina Nekrasova bu yarışda fəxri kürsünün ikinci pilləsində yer aldı.
İspaniyanın Qvadalaxara şəhərində keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatı Azərbaycan millisi üçün ikiqat uğurlu oldu. Yığmamız qitə birinciliyini iki medal və Minsk-2019-a iki vəsiqə ilə başa vurdu. Fərdi proqramda gənc gimnastlar arasında gedən mübarizədə ümumilikdə dörd alət üzrə finala vəsiqə qazanan Arzu Cəlilova topla çıxışına görə bürünc medal qazandı. Komandamızın növbəti bürünc medalı isə 3 top - 2 iplə mübarizə aparan yığmamızdan gəldi. Aliyə Paşayeva, Siyana Vasilyeva, Zeynəb Hümmətova, Diana Doman və Ayşən Bayramovadan ibarət möhtəşəm beşlik də fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə yüksəldilər.
Milli Gimnastika Arenasında mövsümün sonuncu beynəlxalq turniri – Akrobatika Gimnastikası üzrə Dünya Kuboku təşkil olundu. Qarışıq cütlüklər tərkibində çıxış edən Azərbaycan gimnastları Abdulla Əl-Məşayhi və Ruhidil Qurbanlı Dünya Kubokunun gümüş medalını qazandılar. Ölkəmizə daha bir gümüş medal Dünya Kubokunda kişi cütlükləri tərkibində çıxış edən Azərbaycan gimnastları Seymur Cəfərov və Murad Əkbərov qazandırdı.
İspaniyanın Madrid şəhərində 139 ölkənin iştirakı ilə keçirilən karate üzrə Dünya Çempionatında millimizin qazancı 2 medal oldu. Azərbaycan yığmasının heyətində ən böyük nəticəni xanım idmançımız qazandı. Qadınlardan ibarət milli komandanın lideri İrina Zaretska (68 kq) dünya çempionatında qızıl medala layiq görüldü. Azərbaycan millisinin lideri, dünyanın ən güclü karateçilərindən sayılan Rafael Ağayev bu dəfə üçüncü yerlə kifayətləndi. Beşqat dünya çempionu və iki dəfə mundialın finalçısı olmuş dünya şöhrətli karateçimiz karyerasında ilk dəfə bu nüfuzlu yarışın bürünc medalına sahib oldu.
Serbiyanın Novi-Sad şəhəri isə karate üzrə Avropa Çempionatına ev sahibliyi etdi. Yığmamızın lideri Rafael Ağayev (75 kq) bütün rəqiblərini məğlub edərək 11-ci dəfə Avropa çempionu oldu. Şahin Hətəmov (+84 kq) gümüş medalla kifayətləndi. Nuranə Əliyeva (50 kq) və Roman Heydərov (kata) “bürünc”ü boynundan asdı.
Azərbaycan paytaxtı Bakı daha bir tarixi yarışa ev sahibliyi etdi. Milli Gimnastika Arenasında cüdo üzrə böyüklər arasında Dünya Çempionatı keçirildi. Çempionatda 125 ölkədən 800-dək idmançı mübarizə apardı. Azərbaycan yarışda 9 kişi və 6 qadın idmançı ilə təmsil olundu və müxtəlif çəki dərəcələrində 2 medal qazanıb. 73 kq çəki dərəcəsində Hidayət Heydərov bürünc, 100 kq-dan yuxarı kateqoriyada isə Uşanqi Kokauri gümüş medala layiq görülüblər. Nəticədə, Azərbaycan millisi komanda hesabında 11-ci yeri tutdu.
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə keçirilən güləş üzrə Dünya ÇempionatındanAzərbaycan güləşçiləri 1 qızıl, 2 gümüş və 2 bürünc olmaqla ümumilikdə 5 medalla qayıtdı. Azərbaycan yığmasında yeganə qızıl medala yunan-Roma güləşində son Avropa çempionumuz Eldəniz Əzizli layiq görüldü. Sərbəst güləşçilərimizdən Cəbrayıl Həsənov və qadınlardan Mariya Stadnik gümüş medal qazandı. Bürünc medal qazanan güləşçilərimiz isə İrina Netreba və yunan-Romada Rəsul Çunayev oldu. Bu nəticə ilə millimiz ümumi sıralamada dörd ölkədən geri qaldı.
Rusiyanın Kaspiysk şəhərində keçirilən yunan-Roma, qadın və sərbəst güləşi üzrə Avropa Çempionatı isə Azərbaycan pəhləvanları üçün daha uğurlu nəticə ilə əlamətdar oldu. Ötən qitə birinciliyində 8 medal qazanan güləşçilərimiz bu dəfə Vətənə 18 mükafatla qayıtdı. Pəhləvanlarımız 4 qızıl, 5 gümüş və 9 bürünc medalla yeni rekorda imza atdılar. Yunan-Roma güləşində 55 kq-da çıxış edən Eldəniz Əzizlinin karyerasında ilk dəfə Avropa Çempionatında qızıl medal qazanması xüsusilə vurğulanmalıdır. Əzizli bütün görüşlərini yüksək səviyyədə keçirməklə çempionluq sevinci yaşadı və bununla yığmadakı yerini möhkəmlətdi. Sərbəst güləşdə Georgi Edişeraşvilinin qızıl medalı məşqçilərimizi sevindirməyə bilməz. Edişeraşvili bütün görüşlərdə aşkar üstünlüyünü nümayiş etdirdi. Qadın güləşində Mariya Stadnik fenomeni qeyd olunmalıdır. 50 kq-da çıxış edən Stadnik növbəti dəfə peşəkarlığını nümayiş etdirməklə Avropada öz çəkisində güclü olduğunu isbatladı. Karyerasında səkkizinci dəfə Avropa çempionu olan Stadnik bütün görüşlərdə rəqibini döşək üzərinə çıxmağa peşman etdi.
Taekvando
Ötən il Rusiyada taekvando üzrə Avropa Çempionatı təşkil olundu. Radik İsayev karyerasında ikinci dəfə qitə çempionluğunun sevincini yaşadı. Patimat Abakarova və Milad Beiqi Harçeqani yarışı bürünc medalla başa vurdu.
Qeyd edək ki, 2019-cu il daha çətin və məsuliyyətli mövsüm olacaq. Çünki yeni ildən Tokio-2020-yə lisenziya xarakterli yarışlar keçiriləcək.

Каким запомнится Азербайджану 2018-й спортивный год
В спортивной жизни Азербайджана 2018 год запомнился целым рядом проведенных в стране престижных соревнований и важными победами отечественных спортсменов. Кроме традиционных "Формулы-1" в Баку, шахматного супертурнира памяти Вюгара Гашимова в Шамкире в этом в году Азербайджан принял также чемпионат мира по дзюдо, в котором впервые участвовали 124 страны, чемпионат Европы по мини-батуту и тамблингу, кубки мира по художественной гимнастике и аэробике, чемпионат мира по велоспорту BMX.
В 2018 году азербайджанские спортсмены завоевали 85 золотых,     90 серебряных и 138 бронзовых медалей в олимпийских видах спорта. Еще 178 золотых, 140 серебряных и      122 бронзовых медали было добыто в неолимпийских видах. В общей сложности на чемпионатах мира и Европы, летних юношеских Олимпийских играх и в различных турнирах азербайджанские спортсмены выиграли 753 медали. Это означает, что в среднем ежедневно на различных соревнованиях флаг Азербайджана поднимался не менее двух раз.
Олимпийское движение
Азербайджанская команда успешно выступила на III летних юношеских Олимпийских играх в Буэнос-Айресе, в которых приняли участие более 4000 спортсменов из 208 стран. Отправившись в Аргентину в составе 17 человек, сборная Азербайджана вернулась с 7 медалями - 3 золотыми, 1 серебряной и 3 бронзовыми. Золотые медали стране добыли дзюдоист Вюгар Талыбов (66 кг), борец-вольник Туран Байрамов (65 кг) и художественная гимнастка Елизавета Лузан. Серебряной медали юношеских Игр удостоен азербайджанский тяжелоатлет Тарменхан Бабаев (85 кг). На третью ступень пьедестала почета поднялись таэквондист Джавад Агаев (63 кг), боксер Нурлан Сафаров (69 кг) и борец Шахане Назарова (43 кг). Таким образом, по достоинству медалей Азербайджан занял 31-е место среди 208 стран, а по их количеству - 37-е место.
Футбол
Сборная Азербайджана потерпела неудачу в Лиге наций УЕФА. "Нефтчи", "Габала" и "Кешля" выбыли из еврокубков после первого же квалификационного этапа. Лишь чемпион страны "Карабах" выполнил программу-минимум, пробившись в групповой этап Лиги Европы.
На протяжении всего года азербайджанские гимнасты достойно защищали спортивный имидж страны на престижных соревнованиях, возвращаясь на родину с медалями.
В апреле Федерация гимнастики Азербайджана впервые организовала в Баку чемпионат Европы по прыжкам на батуте, двойном мини-батуте и акробатической дорожке (тамблинг). На прошедшем на Национальной гимнастической арене XXVI чемпионате континента во взрослой и юниорской программах соревновались более 400 спортсменов, представлявших 25 стран. Спецификой нынешнего чемпионата Европы было то, что именно в Баку молодые гимнасты могли завоевать путевки на летние юношеские Олимпийские игры 2018 года, а взрослые - на Европейские игры 2019 года. Азербайджанские спортсмены порадовали болельщиков золотыми и серебряными медалями. Лучшего результата добился Михаил Малкин, который был удостоен "золота". Серебряную медаль в синхронных прыжках на батуте завоевали наши гимнастки Светлана Макштарева и Вероника Земляная. На Кубке мира в Баку представительница Азербайджана Марина Некрасова поднялась на вторую ступень пьедестала почета.
Вдвойне успешным стал прошедший в испанском городе Гвадалахара чемпионат Европы по художественной гимнастике. На первенстве континента наша сборная записала в свой актив    2 медали и 2 путевки на вторые Европейские игры, которые пройдут в 2019 году в Минске. В соревнованиях молодых гимнасток Арзу Джалилова стала участницей финалов сразу на четырех снарядах. В итоге она получила бронзовую медаль за выступление с мячом. Еще одну бронзовую медаль в копилку сборной внесла выступавшая в соревнованиях с 3 мячами и 2 скакалками великолепная пятерка в составе Алии Пашаевой, Сияны Василевой, Зейнаб Гумматовой, Дианы Доман и Айшен Байрамовой. На Национальной гимнастической арене был проведен и последний международный турнир сезона - Кубок мира по акробатике. Выступавшие в соревнованиях смешанных пар азербайджанские гимнасты Абдулла Машайхи и Рухидил Гурбанлы завоевали серебряные медали. Еще одну серебряную медаль нашей стране принесли гимнасты Сеймур Джафаров и Мурад Акберов, соревновавшиеся в мужских парах.
Каратэ
На чемпионате мира по каратэ в столице Испании Мадриде с участием 139 команд сборная Азербайджана завоевала 2 золотые медали. Лучший результат в составе нашей команды показала завоевавшая золотую медаль Ирина Зарецкая (-68 кг).
Неудача на чемпионате мира постигла лидера сборной Азербайджана, считающегося одним из сильнейших каратистов мира Рафаэля Агаева. Пятикратный чемпион мира и дважды финалист мундиаля на этот раз довольствовался "бронзой".
Между тем на континентальном первенстве в Сербии Р.Агаев стал     11-кратным чемпионом Европы в весовой категории 75 кг. Шахин Хатамов (+84 кг) довольствовался "серебром", а Нурана Алиева (50 кг) и Роман Гейдаров (ката) стали бронзовыми призерами.
Столица Азербайджана приняла у себя еще одно авторитетное соревнование. В прошедшем на Национальной гимнастической арене чемпионате Европы по дзюдо среди взрослых померились силами почти 800 спортсменов из 125 стран. Азербайджанские спортсмены завоевали 2 медали континентального первенства - в весовой категории 73 кг Хидаят Гейдаров стал бронзовым призером, а в категории свыше 100 кг Ушанги Кокаури был удостоен серебряной награды. В итоговой таблице сборная Азербайджана заняла 11-е место.
С состоявшегося в Будапеште чемпионата мира по борьбе азербайджанские спортсмены вернулись с 5 медалями в активе. Из них - 1 "золото",    2 "серебра" и 2 "бронзы". Единственную золотую награду сборной принес последний чемпион Европы по греко-римской борьбе Эльданиз Азизли. Серебряные медали завоевали "вольники" Джабраил Гасанов и Мария Стадник. Бронзовые трофеи оказались в активе Ирины Нетребы и борца греко-римского стиля Расула Джунаева. С таким результатом сборная Азербайджана по борьбе заняла 5-е место в командном зачете.
Знаменательным в плане успеха стало для нас первенство континента по греко-римской, вольной и женской борьбе, прошедшее в российском городе Каспийск. Азербайджанские борцы, завоевавшие на предыдущем чемпионате Европы 8 медалей, на этот раз вернулись на родину с 18 наградами. Завоевав 4 золотых, 5 серебряных и    9 бронзовых медалей, они установили новый рекорд. Следует особо отметить борца греко-римского стиля Эльданиза Азизли (55 кг), впервые в своей карьере ставшего золотым медалистом чемпионата Европы. В вольной борьбе не может не порадовать золотая медаль продемонстрировавшего явное преимущество во всех встречах Георгия Эдишерашвили. В женской борьбе стоит упомянуть феномен Марии Стадник. Выступая в категории 50 кг, она в очередной раз доказала, что является сильнейшей в Европе в своем весе. Стадник в восьмой раз завоевала титул чемпионки Европы.
Второе "золото" чемпионата Европы в своей спортивной карьере завоевал азербайджанский таэквондист Радик Исаев. На проходившем в Казани первенстве континента Патимат Абакарова и Милад Беиги Харчегани завершили соревнования с бронзовыми медалями.
Отметим, что сезон-2019 для таэквондистов будет еще более трудным и ответственным, так как в этом году будут проводиться соревнования лицензионного характера на Токио-2020.