Çərşənbə axşamı, 14:05
Germanaijan. Düşünürsüz ki, bu hansısa bir ölkənin adıdır? Yaxud Mendeleyevin dövri sistem cədvəlinə əlavə edilmiş hansısa bir yeni kimyəvi elementdir? Yox. «Germanaijan» Bakıda açılmış bir sərginin adıdır. Bu, Azərbaycan torpağında özlərinə ikinci vətən qazanmış almanlarla yad mədəniyyətə, dinə və dilə dözümlü yanaşmağı bacaran azərbaycanlılar arasında sıx mədəni-dostluq bağlarını əks etdirmək üçün düşünülmüş bir sözdür.
Sərginin kuratoru Əsli Səmədova açıqladı ki, söz iki ölkənin – Almaniya və Azərbaycanın adlarının birləşdirilməsindən yaranıb. Sərgi ölkəmizdə ilk alman yaşayış məskəninin yaradılmasının 200 illiyinə həsr olunub. Ekspozisiya artefaktlarla, arxiv fotoşəkilləri və sənədləri ilə, xəritələrlərlə və yaşayış məntəqələrinin cizgiləri ilə, interaktiv materiallarla, Azərbaycanın müasir şairi Leyla Salayevanın və almaniyalı illüstrator Kseniya Finkin multimedia layihəsi ilə, rəssam və sənədli foto mütəxəssisi Çinarə Məcidovanın, Britaniya yazıçısı və fotoqrafı Tomas Marsdenin video işləri ilə təchiz edilib. Sərgi ekspoziyalarının aparıcısı Sevil Əliyevadır.
Bir az tarixdən
Şvabiyadan almanların Azərbaycana köçürülməsi necə başladı? 1818-ci il mayın 10-dan rus imperatoru Birinci Aleksandr yeddi yüz şvab ailəsinin Cənubi Qafqazda köçmək barədə müraciətinin üstünü imzaladı. Bu köçün səbəbi nə ilə bağlı idi? Tarixi mənbələrə görə, Qafqaza, məhz Azərbaycana gələn şvablar lüteran idilər, lakin onların köçməsinin səbəblərindən biri onların peitizm hərəkatına aid olmaları idi.
Peitizm XVII əsrdə lüteran və reform kilsələrinin daxilində yaranıb və lüteran ortodoksluğuna qarşı çıxırdı. Bu hərəkat dindarların şəxsi təqvasına, inanc iztirablarına, Tanrı ilə canlı ünsiyyət hissinə, həm də daima ciddi və həssas "Tanrı gözü" altında olma hissinə xüsusi önəm verməsi ilə səciyyələnir. Pietizm kilsələrdəki ruhani soyuqluğa qarşı bir reaksiya idi.
1818-ci ilin avqustunda həmin yeddi yüz ailədən dörd yüzə yaxını Azərbaycana gəlib. Bəziləri uzun və çətin yola dözməyib və Qara dəniz bölgəsində qalmışdı. Həmin zaman Qara dənizdəki alman koloniyalarından yüzə yaxın ailə də yeni gələnlərə qoşulublar. Köçürülənlər 1819-cu ilin yazında Azərbaycanda iki koloniya yaradıblar: Helenendorf (indiki Göygöl) - imperator I Pavelin qızı Yelena Pavlovnanın şərəfinə salınıb və Annenfeld (Şəmkir). Daha sonra altı əlavə koloniya qurulub: Qrinfeld, Traubenfeld, Yelizavetinka, Eygenfeld, Georgsfeld, Alekseyevka (Qazax, Tovuz və Ağstafa rayonlarının ərazilərində yerləşirdilər).
Qafqazda ən böyük koloniya Helenendorf olub, o, bütün kolonial yaşayış məntəqələrinin mərkəzi imiş. Helenendorfun əsasını qoyanlar Qotlib Koxun, Hersoq Şimanın, Yakob Krauzın, Yohannes Vuhrerin ailələri olub. Almanlar və azərbaycanlılar arasında mövcud olan dil və mədəniyyət fərqləri mədəniyyət və iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı və sənətkarlıq fəaliyyətlərində sıx əlaqələr yaratmağa mane olmurdu. Bir ailənin köçürülməsi və yerləşdirilməsi üçün verilən kredit XIX əsrin 2 min rus rubluna bərabər idi.
Miras
Sərgi yeni yaşayış məkanının ətraf mühitində təsərrüfatçılıqda, iqtisadiyyatda, ticarətdə, tikinti və təhsildə alman vərdişlərinin inkişafı prosesinin necə baş verməsi haqqında ətraflı məlumat verir. Öz ərazisində yaşayan digər xalqların mənəvi və mədəni dəyərlərinə tolerant yanaşan azərbaycanlılar həyatlarına keyfiyyətcə yeni dəyişikliklər gətirən yabançı praktiki təcrübələri qəbul edə bildilər, eyni zamanda paylarını bölüşdülər.
Dil öyrənməklə bağlı genetik istedada malik olan azərbaycanlılar tezliklə alman dilini anlamağa başladılar ki, bu, ünsiyyət prosesini çox sadələşdirdi. Bu, ticarətlə məşğul olmaq, üzümçülük, sənətkarlıq və s. sahəsində praktiki təcrübə aparmaq üçün imkan yaratdı. Müasir Azərbaycan dilində alman mənşəli çox sayda söz - aysberq, bant, banknot, hershersoq, feldmarşal, marqans, şablon, sinkoqrafiya, termos, yenot və s. sözləri bu gün də qorunmaqdadır.
Sərgidə gerçək sənədli mənbəyə malik əsərlər, interaktiv informasiya ekranı, rəsm əsərlərinin surətləri, müasir alman rəssam və fotoqrafların əsərlərinin fotoinstalyasiyası, ilk köçkünlərin məişət detallarının bərpası ilə yaradılmış fotoarxiv, evlərin maketləri və s. təqdim edilir. Maraqlı bir təəssürat da var: Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) zamanında (1918-1920) parlamentdə alman əhalisini deputat Lorens Yakovleviç Kun təmsil edirdi. Ümumiyyətlə, Şvabiya köçkünlərinin həyat və fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumatı Həcər Verdiyevanın «Şimali Azərbaycan almanları» kitabında tapmaq olar.
Təsərrüfat fəaliyyəti
Almanların Azərbaycanda əsas məşğuliyyəti üzüm yetişdirilməsi və spirtli içkilərin - marka və süfrə şərablarının müxtəlif növləri, konyak, şampan istehsalı olub. İstehsalat Yelenendorfda yerləşirmiş, məhsulun satışı yerli ticarət firmaların - "Forer qardaşları", "Hummel qardaşları", "Konkordiya" firmalarının vasitəsilə həyata keçirilirmiş. Forer qardaşları tərəfindən pivə və konyak zavodları qurulubmuş. Məhsul Rusiyaya (Moskvaya, Sankt-Peterburqa) və Avropaya göndərilirmiş. Köçkünlərin azərbaycanlılardan öyrəndiyi üzümçülüklə yanaşı və alman məskənlərində şərabçılıq, əkinçilik, heyvandarlıq, süd istehsalı və müxtəlif növ sənətkarlıq inkişaf etmişdi. Sovet dövründə Azərbaycan almanlarının öz kolxozları var idi.
Sənətkarlıq
Almanlar tərəfindən at arabası və çəllək istehsalı üzrə xarratlıq və dülgərlik emalatxanaları, paltar və ayaqqabı tikişi sexləri, dəmirçi və çilingər emalatxanaları, rəngsaz və soba istehsalı emalatxanaları yaradılmışdı.
Təhsil
Gələn köçkünlər arasında müəllim də olub. Artıq 1823-cü ildə məktəb tikilibmiş və şvab uşaqları yazı, hesab, qiraət, coğrafiya və tarix öyrənmək imkanı əldə ediblər. 1907-ci ildə Yelenendorf məktəbində yalnız Azərbaycanda deyil, həm də Gürcüstanda yerləşən şvab yaşayış məntəqələrindən təhsil almaq üçün gələn uşaqlar üçün internat açılıb. Bu məktəbdə işləmək üçün Almaniyadan müəllimlər dəvət edilib. Köçkün məktəblərində Azərbaycan dili də öyrədilirmiş. Onlara rus, azərbaycanlı və alman müəllimlər dərs keçirmiş. Maraqlıdır ki, Aloiz Melixar (Berlin Filarmoniyasının gələcək dirijoru) bu məktəbdə musiqi dərsləri keçib, tarixi dərsini isə öz arxeologiya üzrə əsərləri ilə tanınan Yakov Hummel, məşhur alman yazıçısı və şairi F.Bax tədris edib.
Mədəni həyat
O, 1893-cü ildə «Alman cəmiyyəti»nin (Yelenendorf) yaradılması ilə başlayıb, cəmiyyət kitabxana ilə kişi klubundan, oxu salonundan və keqelbandan ibarət olub. Daha sonra nəfəs alətləri və simli alətlər orkestrləri, teatr studiyası təşkil edilib. Konsertlər və tamaşalar klubun səhnəsindən, ictimai bağda və müxtəlif bayram tədbirlərində həyata keçirilib. Burada bütün Cənubi Qafqaz koloniyalarından iştirakçıların gəldiyi müxtəlif festivallar keçirilirmiş. Şvab koloniyalarında mədəniyyət və iqtisadiyyat qürubu 1930-cu illərdə kollektivizmə keçidlə başlayıb. Köçkünlərin həyatının bu dövrü sərginin eksponatlarında da əks olunub.
Memarlıq
Azərbaycan almanları təkcə koloniyalarda deyil, həm də Bakıda yaşayırdılar. Onların arasında sahibkarlar, alimlər, memarlar, mühəndislər, müəllimlər, həkimlər olub. Şəhərin təkrarsız memarlıq üslubunun formalaşmasına alman memarlar da xüsusi töhfələr vermişlər. Onların içində ən məşhuru 1889-cu ildən 1902-ci ilə qədər şəhərə rəhbərlik etmiş N.A. fon der None olub. Məhz bu dövrdə Bakıda bir çox gözəl tarixi binalar, o cümlədən Bakı bulvarı tikilib.
Bu gün şəhərdə Musiqili Komediya Teatrı kimi, 19-cu əsrdə isə Hacı Zeynalabdin Tağıyev teatrı kimi tanınan unikal gözəllikli bina F.A.Lemkul tərəfindən tikilib. Bakıda alman memarları tərəfindən bütünlükdə 60 gözəl bina tikilib. Bunlar sırasında kirxa da var. Alman memarlarının Bakının memarlıq görkəminə bədii töhfəsi haqqında ətraflı məlumatları Elçin Əliyevin "Azərbaycan memarlığında alman irsi" kitabında tapmaq olar.
Repressiyalar
1818-ci ildən bu ərazidə yaşayan Azərbaycan almanları 1933-1941-ci illərdə milli mənsubiyyətlərinə görə repressiyalara məruz qalıblar. Böyük Vətən müharibəsinin başlaması ilə SSRİ daxili işlər komissarının (11 oktyabr 1941-ci il tarixli, 001487 saylı) "Azərbaycandan, Gürcüstandan və Ermənistandan milliyyətcə alman olan şəxslərin köçürülməsi haqqında" əmri ilə Xanlar (Yelenendorf) almanları Orta Asiyaya, Qazaxıstana və Sibirə sürgün edilib.
2018-ci il
Azərbaycanda alman ustaları tərəfindən yaradılmış bütün mədəniyyət və arxitektura abidələri diqqətlə qorunur. Mütəmadi olaraq dövlət başçısının sərəncamı ilə Azərbaycan mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş alman memarlıq irsinin qorunması üçün təmir-bərpa işləri aparılır. Almanların köçürülməsinin və Azərbaycan ərazisində alman yaşayış məskənlərinin yaradılmasının 200 illiyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev "Cənubi Qafqaz regionunda alman yaşayış məskənlərinin yaradılmasının 200 illiyi haqqında" sərəncam imzalayıb. Bu, Azərbaycanda tarix-memarlıq irsinə qayğıkeş münasibətinin bir nümunəsidir ki, bura orqanik olaraq alman memarlıq ustalarının yaradıcılıq fəaliyyəti də daxildir. Alman-Azərbaycan mədəniyyət cəmiyyəti "Kapelhaus" müxtəlif sərgilər, konsertlər, tədbirlər keçirməklə ölkəmizin tarixi keçmişin və bu gününün mədəniyyət yaddaşının qorunmasına yardım edir.
«Germanaijan» sərgisi 2019-cu il 16 fevral tarixinə qədər davam edəcək. O, Almaniya Federativ Respublikasının səfirliyi tərəfindən federal xarici işlər nazirliyinin Mədəniyyətin qorunması proqramının, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin və «Goethe-Zentrum Baku/Kapellhaus»un maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub və həyata keçirilir.

Exhibition of the legacy of Swabians in Azerbaijan
Germanaijan. Do you think this is a name of a country? Perhaps a newly discovered chemical element? No. It is a portmanteau made up of the names of two countries, Azerbaijan and Germany, by the organisers of the Germanaijan exhibition and means a close friendly and cultural union between the Germans, who consider Azerbaijan as their new homeland, and Azerbaijanis, who can be tolerant to a foreign culture, faith and language. According to the exhibition's curator Asli Samedova, it is dedicated to the 200th anniversary of the establishment of the first German settlement in Azerbaijan. There are many artefacts, archival photographs and documents, maps and settlement schemes, interactive materials, as well as a multimedia project made by Azerbaijani contemporary poetess Leyla Salayeva and German illustrator Xenia Fink, video works by the artist and photographer Chinara Majidova, British writer and photographer Thomas Marsden. Sevil Aliyeva is the guide of the exhibition.
How did the Germans from Swabia appear in Azerbaijan? On May 10, 1817, Russian emperor Alexander I signed a petition addressed to seven hundred Swabian families asking them to resettle to the South Caucasus. Why? According to historical sources, the Swabs sent to Caucasus, namely to Azerbaijan, were Lutherans, but were strict pietists, which was one of the reasons for their resettlement.
Pietism originated in the 17th century within the Lutheran and Reformed churches in contrast with Lutheran orthodoxy. It is a movement with emphasis on personal piety, religious experiences of believers, feeling of lively communion with God, as well as a feeling of being constantly under the strict and watchful Eye of God. Pietism was a reaction to spiritual degradation of churches.
In August 1818, more than half of the seven hundred families arrived to Azerbaijan. Some families could not bear long and difficult travel, while some stayed in the Black Sea region. At the same time, about a hundred families from the Black Sea German colonies joined the settlers. In spring 1819, the settlers formed two colonies in Azerbaijan: Helenendorf (Göygöl) in honour of Grand Duchess Yelena Pavlovna, daughter of Emperor Paul I, and Annenfeld (Shamkir). They were followed by six other communities: Grunfeld, Traubenfeld, Elizavetinka, Eigenfeld, Georgsfeld, Alexeyevka (now in the territory of Gazakh, Tovuz, and Aghstafa).
Helenendorf was the largest colony in Transcaucasia. It was the centre of all colonial settlements. The founders of Helenendorf are the families of Gotlieb Koch, Herzog Schiman, Jacob Krause, Johannes Wuhrer. Linguistic and cultural differences between Germans and Azerbaijanis did not hinder close contacts in cultural, economic, and agricultural activities of the two people. The government allocated two thousand Russian roubles for relocation and resettlement of each family.
Legacy
The exhibition provides abundant information on the development of Germans and their skills in a different habitat including housekeeping, economics, trade, construction, education. Azerbaijanis, who have always been tolerant of the moral and cultural values ​​of other peoples living in their territory, quickly learned from practical experience of Germans, who also introduced qualitatively new changes into their lives through sharing of experiences. Having a genetic aptitude for learning languages, Azerbaijanis very soon began to understand German, which has greatly simplified the process of communication. This made it possible to engage in trade, to share practical experience in the management of winegrowing, crafts, etc. Quite a few words of German origin are still in use in the modern Azerbaijani language, such as aysberq (iceberg), şnur (band), banknot (banknote), ertshersoq (archduke), feldmarşal (field marshal), manqan (manganese), şablon (pattern), sinkoqrafiya (zincography), termos (thermos), yenot (raccoon), etc. There are authentic documentary evidence, an interactive information screen, copies of art canvases, a photo installation of works by contemporary German artists and photographers, a photo archive, recreated details of everyday life of the first settlers, layouts of dwellings, etc. at the exhibitions Interestingly, one of the German settlers, Lorents Yakovlevich Kun, was a member of parliament in the Azerbaijan Democratic Republic (1918-1920), representing the German population of the country. However, detailed information about the life and activities of the settlers from Swabia can be found in the book The Germans in Northern Azerbaijan by Hajar Verdiyeva.
Economic activities
German colonists in Azerbaijan were mainly active in viniculture and the production of alcoholic beverages including various varieties of vintage and table wines, brandy, champagne. Production was in Helenendorf, the sale of goods was made through local trading firms Forer Brothers, Hummel Brothers, and Concordia. The Forer brothers built brewing and brandy factories selling their products to Russia (Moscow, St. Petersburg) and Europe. Together with viticulture, which the settlers learned from Azerbaijanis, and winemaking in German settlements, agriculture, cattle breeding, dairy production, and various types of crafts have also been developed. Azerbaijani Germans in the Soviet period had their own collective farms.
Crafts
Germans created carpentry workshops for the production of horse carts, barrels, workshops for tailoring, shoes, as well as forges, metalworking workshops, painting and stove business.
Education
One of the German settlers was a teacher. By 1823, Swabians had a school and their children had a chance to learn writing, counting, reading, geography and history. In 1907, at the Helelendorf School, a boarding school was open for children of settlers from the settlements in Georgia. Educators from Germany were invited to work at this school. The schools of settlers studied the Azerbaijani language. They had teachers teaching in Russian, Azerbaijani and German languages. It is well known that Alois Melichar (future conductor at the Berlin Philharmonic) used to give music lessons at this school. History was taught by Jacob Hummel, famous for his works on archaeology. A prominent German writer and poet F. Bach also used to teach at the Helenendorf School.
Cultural life
It began with the creation in 1893 of the German Society in Helenendorf, which was a men's club with a library, a reading room and a bowling alley. Later, brass and string orchestras and a theatre studio were organised. The club also hosted a hall for concerts and various performances, also given in the nearby public garden and at various festivals, which was a meeting point for the settlers from all the Transcaucasian colonies. Cultural and economic decline in the Swabian colonies began in the 1930s with the introduction of collective farming. This period of life of the settlers is also reflected in the exhibits.
Architecture
Azerbaijani Germans lived not only in the colonies, but also in Baku including entrepreneurs, scientists, architects, engineers, teachers, doctors. German architects have made a special contribution to the development of the unique architectural style of Baku. The most prominent of them was the city mayor in 1889-1902 N. A. von der None. It was during this period that many beautiful historical buildings were built in Baku, including the Baku Boulevard. F. A. Lemkul built one of such unique beauties known today as the Theatre of Musical Comedy and previously – as the theatre of Haji Zeynalabdin Taghiyev. In total, German architects constructed sixty beautiful buildings in Baku. Among them is the German Church. Detailed information about the artistic contribution of German architects to the architectural appearance of Baku can be found in Elchin Aliyev’s book German Heritage in Azerbaijani Architecture.
Repression
Azerbaijani Germans who had lived in this territory since 1818 suffered from repressions in 1933-1941 due to their nationality. Since the beginning of the Great Patriotic War, pursuant to the order of the People's Commissar of Internal Affairs of the USSR (No. 001487 of October 11, 1941) on the resettlement of individuals of German nationality from Azerbaijan, Georgia and Armenia, the Germans of Khanlar (Helenendorf) were forcefully moved to Central Asia, Kazakhstan and Siberia.
In 2018
All cultural and architectural artefacts created by German masters are carefully preserved in Azerbaijan. Periodically, repair and restoration works are carried out to preserve the German architectural heritage, which has become an integral part of Azerbaijani culture. By the 200th anniversary of the resettlement of Germans and the creation of German colonies in Azerbaijan, President Ilham Aliyev signed a decree On the 200th anniversary of the establishment of German settlements in Transcaucasia. This is a tribute to the historical and architectural heritage of Azerbaijan, which naturally includes the creative activities of German masters of architecture. The German-Azerbaijani cultural society Kapelhaus is regularly holding various exhibitions, concerts, events, and contributes to the preservation of the cultural memory of the historical past and present of our country.
Germanaijan will be open until February 16, 2019. It is organized and conducted by the Embassy of the Federal Republic of Germany with the financial support of the Culture Preservation Program of the German Federal Ministry of Foreign Affairs, as well as the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and Goethe-Zentrum Baku / Kapellhaus.