Çərşənbə axşamı, 14:05
Germanaijan. Düşünürsüz ki, bu hansısa bir ölkənin adıdır? Yaxud Mendeleyevin dövri sistem cədvəlinə əlavə edilmiş hansısa bir yeni kimyəvi elementdir? Yox. «Germanaijan» Bakıda açılmış bir sərginin adıdır. Bu, Azərbaycan torpağında özlərinə ikinci vətən qazanmış almanlarla yad mədəniyyətə, dinə və dilə dözümlü yanaşmağı bacaran azərbaycanlılar arasında sıx mədəni-dostluq bağlarını əks etdirmək üçün düşünülmüş bir sözdür.
Sərginin kuratoru Əsli Səmədova açıqladı ki, söz iki ölkənin – Almaniya və Azərbaycanın adlarının birləşdirilməsindən yaranıb. Sərgi ölkəmizdə ilk alman yaşayış məskəninin yaradılmasının 200 illiyinə həsr olunub. Ekspozisiya artefaktlarla, arxiv fotoşəkilləri və sənədləri ilə, xəritələrlərlə və yaşayış məntəqələrinin cizgiləri ilə, interaktiv materiallarla, Azərbaycanın müasir şairi Leyla Salayevanın və almaniyalı illüstrator Kseniya Finkin multimedia layihəsi ilə, rəssam və sənədli foto mütəxəssisi Çinarə Məcidovanın, Britaniya yazıçısı və fotoqrafı Tomas Marsdenin video işləri ilə təchiz edilib. Sərgi ekspoziyalarının aparıcısı Sevil Əliyevadır.
Bir az tarixdən
Şvabiyadan almanların Azərbaycana köçürülməsi necə başladı? 1818-ci il mayın 10-dan rus imperatoru Birinci Aleksandr yeddi yüz şvab ailəsinin Cənubi Qafqazda köçmək barədə müraciətinin üstünü imzaladı. Bu köçün səbəbi nə ilə bağlı idi? Tarixi mənbələrə görə, Qafqaza, məhz Azərbaycana gələn şvablar lüteran idilər, lakin onların köçməsinin səbəblərindən biri onların peitizm hərəkatına aid olmaları idi.
Peitizm XVII əsrdə lüteran və reform kilsələrinin daxilində yaranıb və lüteran ortodoksluğuna qarşı çıxırdı. Bu hərəkat dindarların şəxsi təqvasına, inanc iztirablarına, Tanrı ilə canlı ünsiyyət hissinə, həm də daima ciddi və həssas "Tanrı gözü" altında olma hissinə xüsusi önəm verməsi ilə səciyyələnir. Pietizm kilsələrdəki ruhani soyuqluğa qarşı bir reaksiya idi.
1818-ci ilin avqustunda həmin yeddi yüz ailədən dörd yüzə yaxını Azərbaycana gəlib. Bəziləri uzun və çətin yola dözməyib və Qara dəniz bölgəsində qalmışdı. Həmin zaman Qara dənizdəki alman koloniyalarından yüzə yaxın ailə də yeni gələnlərə qoşulublar. Köçürülənlər 1819-cu ilin yazında Azərbaycanda iki koloniya yaradıblar: Helenendorf (indiki Göygöl) - imperator I Pavelin qızı Yelena Pavlovnanın şərəfinə salınıb və Annenfeld (Şəmkir). Daha sonra altı əlavə koloniya qurulub: Qrinfeld, Traubenfeld, Yelizavetinka, Eygenfeld, Georgsfeld, Alekseyevka (Qazax, Tovuz və Ağstafa rayonlarının ərazilərində yerləşirdilər).
Qafqazda ən böyük koloniya Helenendorf olub, o, bütün kolonial yaşayış məntəqələrinin mərkəzi imiş. Helenendorfun əsasını qoyanlar Qotlib Koxun, Hersoq Şimanın, Yakob Krauzın, Yohannes Vuhrerin ailələri olub. Almanlar və azərbaycanlılar arasında mövcud olan dil və mədəniyyət fərqləri mədəniyyət və iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı və sənətkarlıq fəaliyyətlərində sıx əlaqələr yaratmağa mane olmurdu. Bir ailənin köçürülməsi və yerləşdirilməsi üçün verilən kredit XIX əsrin 2 min rus rubluna bərabər idi.
Miras
Sərgi yeni yaşayış məkanının ətraf mühitində təsərrüfatçılıqda, iqtisadiyyatda, ticarətdə, tikinti və təhsildə alman vərdişlərinin inkişafı prosesinin necə baş verməsi haqqında ətraflı məlumat verir. Öz ərazisində yaşayan digər xalqların mənəvi və mədəni dəyərlərinə tolerant yanaşan azərbaycanlılar həyatlarına keyfiyyətcə yeni dəyişikliklər gətirən yabançı praktiki təcrübələri qəbul edə bildilər, eyni zamanda paylarını bölüşdülər.
Dil öyrənməklə bağlı genetik istedada malik olan azərbaycanlılar tezliklə alman dilini anlamağa başladılar ki, bu, ünsiyyət prosesini çox sadələşdirdi. Bu, ticarətlə məşğul olmaq, üzümçülük, sənətkarlıq və s. sahəsində praktiki təcrübə aparmaq üçün imkan yaratdı. Müasir Azərbaycan dilində alman mənşəli çox sayda söz - aysberq, bant, banknot, hershersoq, feldmarşal, marqans, şablon, sinkoqrafiya, termos, yenot və s. sözləri bu gün də qorunmaqdadır.
Sərgidə gerçək sənədli mənbəyə malik əsərlər, interaktiv informasiya ekranı, rəsm əsərlərinin surətləri, müasir alman rəssam və fotoqrafların əsərlərinin fotoinstalyasiyası, ilk köçkünlərin məişət detallarının bərpası ilə yaradılmış fotoarxiv, evlərin maketləri və s. təqdim edilir. Maraqlı bir təəssürat da var: Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) zamanında (1918-1920) parlamentdə alman əhalisini deputat Lorens Yakovleviç Kun təmsil edirdi. Ümumiyyətlə, Şvabiya köçkünlərinin həyat və fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumatı Həcər Verdiyevanın «Şimali Azərbaycan almanları» kitabında tapmaq olar.
Təsərrüfat fəaliyyəti
Almanların Azərbaycanda əsas məşğuliyyəti üzüm yetişdirilməsi və spirtli içkilərin - marka və süfrə şərablarının müxtəlif növləri, konyak, şampan istehsalı olub. İstehsalat Yelenendorfda yerləşirmiş, məhsulun satışı yerli ticarət firmaların - "Forer qardaşları", "Hummel qardaşları", "Konkordiya" firmalarının vasitəsilə həyata keçirilirmiş. Forer qardaşları tərəfindən pivə və konyak zavodları qurulubmuş. Məhsul Rusiyaya (Moskvaya, Sankt-Peterburqa) və Avropaya göndərilirmiş. Köçkünlərin azərbaycanlılardan öyrəndiyi üzümçülüklə yanaşı və alman məskənlərində şərabçılıq, əkinçilik, heyvandarlıq, süd istehsalı və müxtəlif növ sənətkarlıq inkişaf etmişdi. Sovet dövründə Azərbaycan almanlarının öz kolxozları var idi.
Sənətkarlıq
Almanlar tərəfindən at arabası və çəllək istehsalı üzrə xarratlıq və dülgərlik emalatxanaları, paltar və ayaqqabı tikişi sexləri, dəmirçi və çilingər emalatxanaları, rəngsaz və soba istehsalı emalatxanaları yaradılmışdı.
Təhsil
Gələn köçkünlər arasında müəllim də olub. Artıq 1823-cü ildə məktəb tikilibmiş və şvab uşaqları yazı, hesab, qiraət, coğrafiya və tarix öyrənmək imkanı əldə ediblər. 1907-ci ildə Yelenendorf məktəbində yalnız Azərbaycanda deyil, həm də Gürcüstanda yerləşən şvab yaşayış məntəqələrindən təhsil almaq üçün gələn uşaqlar üçün internat açılıb. Bu məktəbdə işləmək üçün Almaniyadan müəllimlər dəvət edilib. Köçkün məktəblərində Azərbaycan dili də öyrədilirmiş. Onlara rus, azərbaycanlı və alman müəllimlər dərs keçirmiş. Maraqlıdır ki, Aloiz Melixar (Berlin Filarmoniyasının gələcək dirijoru) bu məktəbdə musiqi dərsləri keçib, tarixi dərsini isə öz arxeologiya üzrə əsərləri ilə tanınan Yakov Hummel, məşhur alman yazıçısı və şairi F.Bax tədris edib.
Mədəni həyat
O, 1893-cü ildə «Alman cəmiyyəti»nin (Yelenendorf) yaradılması ilə başlayıb, cəmiyyət kitabxana ilə kişi klubundan, oxu salonundan və keqelbandan ibarət olub. Daha sonra nəfəs alətləri və simli alətlər orkestrləri, teatr studiyası təşkil edilib. Konsertlər və tamaşalar klubun səhnəsindən, ictimai bağda və müxtəlif bayram tədbirlərində həyata keçirilib. Burada bütün Cənubi Qafqaz koloniyalarından iştirakçıların gəldiyi müxtəlif festivallar keçirilirmiş. Şvab koloniyalarında mədəniyyət və iqtisadiyyat qürubu 1930-cu illərdə kollektivizmə keçidlə başlayıb. Köçkünlərin həyatının bu dövrü sərginin eksponatlarında da əks olunub.
Memarlıq
Azərbaycan almanları təkcə koloniyalarda deyil, həm də Bakıda yaşayırdılar. Onların arasında sahibkarlar, alimlər, memarlar, mühəndislər, müəllimlər, həkimlər olub. Şəhərin təkrarsız memarlıq üslubunun formalaşmasına alman memarlar da xüsusi töhfələr vermişlər. Onların içində ən məşhuru 1889-cu ildən 1902-ci ilə qədər şəhərə rəhbərlik etmiş N.A. fon der None olub. Məhz bu dövrdə Bakıda bir çox gözəl tarixi binalar, o cümlədən Bakı bulvarı tikilib.
Bu gün şəhərdə Musiqili Komediya Teatrı kimi, 19-cu əsrdə isə Hacı Zeynalabdin Tağıyev teatrı kimi tanınan unikal gözəllikli bina F.A.Lemkul tərəfindən tikilib. Bakıda alman memarları tərəfindən bütünlükdə 60 gözəl bina tikilib. Bunlar sırasında kirxa da var. Alman memarlarının Bakının memarlıq görkəminə bədii töhfəsi haqqında ətraflı məlumatları Elçin Əliyevin "Azərbaycan memarlığında alman irsi" kitabında tapmaq olar.
Repressiyalar
1818-ci ildən bu ərazidə yaşayan Azərbaycan almanları 1933-1941-ci illərdə milli mənsubiyyətlərinə görə repressiyalara məruz qalıblar. Böyük Vətən müharibəsinin başlaması ilə SSRİ daxili işlər komissarının (11 oktyabr 1941-ci il tarixli, 001487 saylı) "Azərbaycandan, Gürcüstandan və Ermənistandan milliyyətcə alman olan şəxslərin köçürülməsi haqqında" əmri ilə Xanlar (Yelenendorf) almanları Orta Asiyaya, Qazaxıstana və Sibirə sürgün edilib.
2018-ci il
Azərbaycanda alman ustaları tərəfindən yaradılmış bütün mədəniyyət və arxitektura abidələri diqqətlə qorunur. Mütəmadi olaraq dövlət başçısının sərəncamı ilə Azərbaycan mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş alman memarlıq irsinin qorunması üçün təmir-bərpa işləri aparılır. Almanların köçürülməsinin və Azərbaycan ərazisində alman yaşayış məskənlərinin yaradılmasının 200 illiyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev "Cənubi Qafqaz regionunda alman yaşayış məskənlərinin yaradılmasının 200 illiyi haqqında" sərəncam imzalayıb. Bu, Azərbaycanda tarix-memarlıq irsinə qayğıkeş münasibətinin bir nümunəsidir ki, bura orqanik olaraq alman memarlıq ustalarının yaradıcılıq fəaliyyəti də daxildir. Alman-Azərbaycan mədəniyyət cəmiyyəti "Kapelhaus" müxtəlif sərgilər, konsertlər, tədbirlər keçirməklə ölkəmizin tarixi keçmişin və bu gününün mədəniyyət yaddaşının qorunmasına yardım edir.
«Germanaijan» sərgisi 2019-cu il 16 fevral tarixinə qədər davam edəcək. O, Almaniya Federativ Respublikasının səfirliyi tərəfindən federal xarici işlər nazirliyinin Mədəniyyətin qorunması proqramının, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin və «Goethe-Zentrum Baku/Kapellhaus»un maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub və həyata keçirilir.

Выставка, позволяющая познакомиться с наследием швабов в Азербайджане
Germanaijan. Вы думаете, это название какой-то страны? Или, возможно, нового химического элемента, присоединенного к таблице Менделеева? Нет. Это слово, придуманное устроителями выставки Germanaijan, означает не что иное, как тесный дружественно-культурный союз между немцами, обретшими новую родину на земле Азербайджана, и азербайджанцами, умеющими быть толерантными к чужой культуре, вере, языку. Куратор выставки Асли Самедова разъяснила, что слово образовано от названия двух стран: Азербайджан и Германия. Выставка посвящена 200-летию со дня образования первого немецкого поселения на территории нашей страны. Экспозиция снабжена артефактами, архивными фотографиями и документами, картами и схемами поселений, интерактивными материалами, мультимедийным проектом азербайджанской поэтессы-современницы Лейлы Салаевой и немецкого иллюстратора Ксении Финк, видеоработами художника и фотодокументалиста Чинары Меджидовой, британского писателя и фотографа Томаса Марсдена. Экскурсию по выставке проводит Севиль Алиева.
С чего началось переселение немцев из Швабии в Азербайджан? С того, что 10 мая 1817 года император России Александр Первый подписал прошение семисот швабских семей о переселении в Закавказье. В чем же причина этого переселения? Как свидетельствуют исторические источники, она заключалась в том, что швабы, отправившиеся на Кавказ, а именно - в Азербайджан, были лютеранами, однако принадлежали к пиетическому движению, что и стало одной из причин их переселения.
Пиетизм возник в XVII веке внутри лютеранской и реформатской церквей и противопоставлялся лютеранской ортодоксии. Это движение характеризовалось приданием особой значимости: личному благочестию, религиозным переживаниям верующих, ощущению живого общения с Богом, а также ощущению постоянного нахождения под строгим и бдительным "Божьим оком". Пиетизм был реакцией на духовное охлаждение в церквях.
В августе 1818 года в Азербайджан из семисот семей прибыло около четырехсот. Часть не перенесла дальней и трудной дороги, некоторые остались в Причерноморье. В то же время около ста семей из причерноморских немецких колоний присоединились к переселенцам. Уже весной 1819 года переселенцы образовали в Азербайджане две колонии: Еленендорф (ныне Гёйгёль) - в честь Великой княгини Елены Павловны, дочери императора Павла I, и Анненфельд (Шамкир). Затем было основано еще шесть колоний: Гринфельд, Траубенфельд, Елизаветинка, Эйгенфельд, Георгсфельд, Алексеевка (ныне Газахский, Товузский, Агстафинский районы).
Самой большой колонией на Кавказе являлся Еленендорф, он-то и был центром всех колониальных поселений. Основателями Еленендорфа считаются семьи Готлиба Коха, Герцога Шимана, Якова Краузе, Иоганнеса Вухрера. Языковые и культурные различия, существовавшие между немцами и азербайджанцами, не мешали тесному контакту в культурной и экономической, сельскохозяйственной и ремесленнической деятельности. Кредит на переезд и обустройство одной семьи составлял 2 тысячи российских рублей XIX века.
Наследие
Выставка дает исчерпывающую информацию о том, как происходил процесс врастания немецких навыков ведения хозяйства, экономики, торговли, строительства, образования в окружающую среду нового жизненного пространства. Азербайджанцы, толерантно относящиеся к нравственным и культурным ценностям других народов, проживающих на их территории, умели перенимать чужой практический опыт, который привносил в их жизнь качественно новые изменения, и заодно - делиться своим. Обладая генетическим даром к усвоению языков, азербайджанцы очень скоро стали понимать немецкую речь, что значительно упростило процесс общения. Это позволило заниматься торговлей, обмениваться практическим опытом в ведении виноградарского производства, ремесел и т.д. В современном азербайджанском языке сохранилось немало слов немецкого происхождения - айсберг, бант, банкнота, эрцгерцог, фельдмаршал, марганец, шаблон, цинкография, термос, енот и т.д. Выставка располагает экспонатами подлинного документального происхождения, интерактивным информационным экраном, копиями художественных полотен, фотоинсталляцией работ современных немецких художников и фотографов, фотоархивом, воссозданными деталями быта первых поселенцев, макетами жилищ и т.д. Интересная деталь: в период существования Азербайджанской Демократической Республики (1918-1920) в парламенте АДР был представлен депутат от немецкого населения - Лоренц Яковлевич Кун. Впрочем, подробную информацию о жизни и деятельности поселенцев из Швабии можно найти в книге Хаджар Вердиевой "Немцы в северном Азербайджане".
Хозяйственная деятельность
Главным занятием колонистов стали выращивание винограда и производство спиртных напитков: различных сортов марочного и столового вина, коньяка, шампанского. Производство находилось в Еленендорфе, продажа товара производилась через местные торговые фирмы - "Братья Форер", "Братья Гуммель", "Конкордия". Братьями Форер были построены пивоваренный и коньячный заводы. Товар уходил в Россию (Москва, Санкт-Петербург) и Европу. Вместе с виноградарством, которому поселенцы учились у азербайджанцев, и виноделием в немецких поселениях получили развитие земледелие, скотоводство, молочное производство, различные виды ремесел. Азербайджанские немцы в советский период времени имели свои колхозы.
Ремесла
Немцами были созданы плотницкие и столярные мастерские, по производству конных повозок, бочек, по пошиву одежды, обуви, кузницы, слесарные мастерские, по малярному и печному делу.
Образование
В числе прибывших поселенцев был и учитель. Уже к 1823 году была построена школа и дети швабов имели возможность обучаться письму, счету, чтению, географии и истории. А в 1907 году при еленендорфской школе был открыт интернат для детей, приезжающих сюда на обучение из швабских поселений не только Азербайджана, но и Грузии. Для работы в этой школе приглашались педагоги из Германии. В школах поселенцев изучали азербайджанский язык. Преподавали русские, азербайджанские и немецкие педагоги. Известно, что в этой школе занятия по музыке вел Алоиз Мелихар (будущий дирижер Берлинской филармонии), историю - Яков Гуммель, известный своими работами по археологии, видный немецкий писатель и поэт Ф.И.Бах.
Культурная жизнь
Она началась с момента создания в 1893 году "Немецкого общества" (Еленендорф), которое представляло собой мужской клуб с библиотекой, читальным залом и кегельбаном. Позже были организованы духовой и струнный оркестры, театральная студия. Концерты и постановки осуществлялись на площадке самого клуба, в общественном саду и на различных праздничных мероприятиях. Здесь же часто проводились разные фестивали, на которые приезжали участники из всех закавказских колоний. Культурный и экономический закат в швабских колониях начался с 1930-х годов с началом коллективизации. Этот период жизни поселенцев также нашел свое отражение в экспонатах выставки.
Архитектура
Азербайджанские немцы проживали не только в колониях, но и в Баку. Среди них были предприниматели, ученые, архитекторы, инженеры, учителя, врачи. Особый вклад в формирование неповторимого архитектурного стиля города внесли и немецкие архитекторы. Самый видный из них - глава города с 1889 по 1902 год Н.А. фон дер Нонне. Именно в этот период в Баку было построено множество красивых исторических зданий, в том числе Бакинский бульвар. Здание уникальной красоты, известное сегодня в городе как Театр музыкальной комедии, а в XIX веке как театр Гаджи Зейналабдина Тагиева, построил Ф.А.Лемкуль. Всего в Баку немецкими архитекторами было возведено 60 красивейших зданий. В их числе и кирха. Подробнейшую информацию о художественном вкладе немецких архитекторов в архитектурный облик Баку можно найти в книге Эльчина Алиева "Немецкое наследие в азербайджанской архитектуре".
Репрессии
Азербайджанские немцы, проживавшие на этой территории с 1818 года, были подвергнуты в 1933-1941 годах репрессивным методам в связи с их национальной принадлежностью. С началом Великой Отечественной войны по приказу наркома внутренних дел СССР (№001487 от 11 октября 1941 года) "О переселении лиц немецкой национальности из Азербайджана, Грузии и Армении" немцы Ханлара (Еленендорф) были высланы в Среднюю Азию, Казахстан и Сибирь.
Сегодня, год 2018-й
В Азербайджане бережно сохраняются все культурные и архитектурные памятники, созданные немецкими мастерами. Периодически по распоряжению главы государства проводятся ремонтно-реставрационные работы по сохранению немецкого архитектурного наследия, ставшего неотъемлемой частью азербайджанской культуры. К 200-летию переселения немцев и создания немецких поселений на территории Азербайджана президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение "О 200-летии создания немецких поселений в регионе Южного Кавказа". Это пример бережного отношения к историко-архитектурному наследию Азербайджана, куда органично входит и творческая деятельность немецких мастеров зодчества. Германо-азербайджанское культурное общество "Капельхаус", проводя различные выставки, концерты, мероприятия, способствует сохранению культурной памяти исторического прошлого и настоящего нашей страны.
Выставка Germanaijan продлится до 16 февраля 2019 года. Она организована и проводится посольством Федеративной Республики Германия при финансовой поддержке Программы сохранения культуры Федерального министерства иностранных дел, а также Министерства культуры Азербайджанской Республики и Goethe-Zentrum Baku/Kapellhaus.