Çərşənbə axşamı, 14:13
Səttar Bəhlulzadənin müəllif eskizləri, cizgiləri, rəsmləri əfsanəvi rəssamın 110 illiyinə həsr edilmiş sərgiyə çıxarılıb
Dünyaca məşhur Azərbaycan rəssamı Səttar Bəhlulzadə haqqında hər şey artıq məlumdur. Ya da, demək olar ki, hər şey. Onun həyatı və işi ilə bağlı bütöv əsərlər yazılıb, onun gündəlik qeydləri öyrənilib, onun rəsm əsərləri ölkə muzeylərində və təsviri incəsənət sərgilərinin salonlarında saxlanılır. Lakin son bir neçə onillik ərzində ilk dəfə olaraq onun yaradıcılığının pərəstişkarlarına rəssamın yaradıcı axtarışlarının, bir qayda olaraq, həmişə qapalı saxlanan hissəsi təqdim olunur. Bu müəllif eskizləri, cizgilər, təsvirlərdir. 130-dan çox əsərin daxil olduğu ekspozisiyaya çox əhatəli və doğru ad - "Ştrixlərin melodiyası" adı verilib. Bu, işlərin məzmununa təşkilatçıların konseptual baxışını dəqiq əks etdirir və həmin işləri aşağıdakı bölmələrə ayırmaq olar: portret, peyzaj, natürmort, impressiya.
Adın sirri
Səttar - ərəb mənşəli addır və «bağışlayan» deməkdir. 1909-cu il dekabrın 15-də dünyaya gələn uşağa bu adın verilmə səbəbi bilinmir. Qohumlarımı qoyub və ya bu seçimdə hansısa məna var, ya yox - bilinmir. Lakin orfoepik səslənmə və qavranmaq baxımından sakitləşdirici xoş ahəngi var. Açıq "a" səsi, dişdən keçən "s" səsi, qoşa "tt" və sondakı şaqraq "r" məlahətli, sakitləşdirici və qalxan kimi etibarlı qoruyucu «Səttar» adını yaradır. Müasirlərinin xatirələrinə görə, o, qohumları, dostları və yaxınları üçün belə idi – gündəlik çətinliklərdən və hücumlardan qorunmaq üçün etibarlı qalxan idi. O, pislikləri unudaraq, heç kimə pislik etmədən bağışlamağı bacarırdı. İntibah insanı olmağı bacarırdı. Yüksək humanist ideallara malik bir adam idi. Onun yaradıcılığı bunun dəqiq təsdiqidir.
Portret
Kişi və qadın üzləri: onlara daha uzun və daha diqqətlə baxılsa, daha aydın başa düşmək olar – belələri artıq yoxdur. İdeal cizgilər güclü daxili məzmunla nurlanıb. Biz bu portretlərdə kimlərin təsvir edildiyini bilmirik. Mümkündür ki, bunlar onun müasirlərinin üzləridir: onunla yanaşı yaşayanlardır. Amma bunların yaradıcılıq fantaziyasının məhsulu olması da mümkündür. Bütün bu insanlar – rəssamın tarixi hadisələrin gedişinə təsir göstərən şəxsiyyətlər - hərbi rəislər, müdrik hökmdarlar barədə təsəvvürləridir. Onu şair Füzulinin şəxsiyyəti xüsusi maraqlandırır – bir şair və filosof kimi ona çox hörmət edib. O, şairin dünyanın quruluşu barədə fikirlərini bölüşüb, şair kimi o da öz vətənini və xalqının mədəniyyətini sevib. Rəssam Füzulinin Azərbaycan xalqının oğlu olduğuna görə qürur duyub. Məcnunun çoxsaylı eskizləri tarixə hörmətindən deyil, problemin mahiyyətinə Füzuli gözü ilə baxmaq cəhdindən qaynaqlanıb. Rəssamın yaradıcılığının tədqiqatçıları və onun müasirləri deyirlər ki, Səttarı Vətənə olan coşğun məhəbbətinə görə Məcnun adlandırırmışlar.
Qadın portreti cizgiləri elə də çox deyil. Onlarda məhz kimin təsvir edildiyini də bilmirik. Ancaq məsələ sənədlərlə bağlı deyil! Onlar rəssamın yaxın çevrəsindən bir qadın ola bilər. Bu əsas məsələ deyil. Əsas odur ki, belə əsərlərdən biz sovet dövrü görkəmini öyrənirik. Yeri gəlmişkən, zaman haqqında. Daha əvvəl heç yerdə - nə sərgilərdə, nə də toplularda rast gəlinməyən bir işin cizgiləri var. Biz onu şərti olaraq "Zamanın axını" adlandırırıq. Arxa fonda - XVII əsrin geyimləri görünür, öndə XX əsrin geyimləri var. Düşünmək üçün nələrsə var….Mündəricat üçün bir şey var...
Natürmortlar
Rəssam natürmort çəkməyi sevərdi, onlarda milli çalarların özəlliklərini əks etdirirdi. Buna görə narların yanında üzüm salxımı və ya budaqlar, ya da sadəcə narlar ola bilərdi. Onun gündəliklərində tez-tez elə qeydlərə rast gəlinir ki, o, həmkarlarına müraciət edərək, milli rəmzlərin yer aldığı natürmortlar yaratmağın vacibliyindən danışırdı. Milli üsluba əsaslanan rəssam öz üslubunu yaradıb: ifadəli, təkrarsız, unikal...
Peyzajlar
Elə hiss var ki, sanki keçmişə köçürsən və istər-istəməz başqa bir fəzanın həyatının şahidi olursan. Orada həyat, orada Çağın nəfəsi, orada insanların gündəlik həyatı var, onların hətta kompozisiya süjetində olmadıqda belə. Bax, bu, ən çox heyran edir: biz süjet cizgilərindən insanların həyatını hiss edirik, görürük və anlayırıq, insanların özləri isə sanki yoxdur. Ancaq onlar mövcuddurlar! Gözə görünmədən, tanış kimi, həyəcanlandıraraq. Budur, burada peyzaj cizgiləri var, orada insanların gündəlik həyatı axınını görürük. Budur, yola çıxmış ailə dincəlmək və yemək üçün dayanıb. Bu isə iş barədə cizgilərdir, səhəngli qadınlar su doldururlar, ancaq bulaqdan deyil, su kranından! Neftçilərlə bağlı istehsalat peyzajı – bu, yalnız real gerçəkliyi əks etməklə qalmır. Bu, insan duyğuları ilə dolu bitkin gündəlik həyat hekayəsidir: biz bu hekayənin personajlarını çətin istehsal problemlərinin həlli zamanı görürük. Axı, bu da ovsunlayır? Səttar Bəhlulzadə asanlıqla uğur qazanır, halbuki Kvatroçento (erkən İntibah) dövrünün böyük italyanları buna çox güc vaxt və səy sərf etmişdilər. Bu təbiətin və insanın harmonik və bütöv təsviridir.
İmpressiya
Belə görünür ki, bu rəssam üçün mümkünsüz və əlçatmaz bir şey olmayıb. İlk dəfə nümayiş etdirilən cizgilərdən belə görünür ki, o, asanlıqla qrafiki işdən rəsmə keçə bilirdi. Buna görə də impressiya üslubunda işlər də doğma torpağın ənginliklərinə olan məhəbbətini ifadə etmək üçün təbii bir ehtiyac kimi qəbul edilir.
Bəlkə bu, bir az yüksəkdən səslənir, ancaq bu sərgi sayəsində bunları anlayırsan: yalnız gerçək və dərin məhəbbət, vətən torpağına, öz xalqının mədəniyyətinə sevgi yaradıcı axtarışlara və eksperimentlərə belə güclü təkan verə bilər. Onun yaradıcılığının tədqiqatçıları deyirlər ki, hətta ərəb əlifbası ilə Azərbaycan dilində gündəlik qeydlərini müxtəlif rəngli qələmlərlə yazıb. Hətta bu detalda bədii mükəmməllik axtarışı və dünyanı daha mükəmməl görmək istəyi var.
Tərcümeyi-hal detalları
Xatırlayırlar ki, o, həddindən artıq təvazökar bir adam idi. 1966-cı ildə Bakıda olmuş və onun qrafiki işlərini görmüş çex sənətşünaslarının təşəbbüsü ilə Praqada Azərbaycan rəssamı Səttar Bəhlulzadə fərdi sərgi keçirildi – respublikda öz əsərləri ilə Avropa çıxış edən ilk rəssam idi. Sərgi möhtəşəm uğur qazandı. Məhz bu, bizim rəssamlarımızın başqa, sovetdən kənar məkana mədəni inteqrasiya prosesinin başlanğıcını qoydu. İndi də Praqa İncəsənət Muzeyində rəssamın muzeyə hədiyyə etdiyi qrafiki işlərinin ayrı-ayrı lövhələri saxlanılır. Daha sonra Azərbaycan sovet rəssamı Səttar Bəhlulzadənin əsərləri Qahirə, Dəməşq, Paris, Monreal, Havana, Vyana, Berlin, Nyu-York, London, İstanbul, Bonn şəhərlərində nümayiş etdirildi. Onun Bakı, Tbilisi, Minsk, Moskva, Riqa, Kiyev şəhərlərində baş tutmuş fərdi sərgiləri isə ayrı söhbətin mövzusudur.
Müasirlər üçün bədii intriqa
Deyirlər, Səttar Bəhlulzadənin heyrətamiz xasiyyətləri varmış. İndiki günlərə görə nadir xasiyyətlər imiş. O, gerçək Dost olmağı bacarırmış: alicənab, etibarlı, sadiq. Dostluq etdiyi rəssamların evlərinin divarlarında unikal rəsm əsərləri yaradıb: gələcək nəsillərə xatirə kimi. Yalnız müəllif haqqında deyil, həm də onların hamısının yaşadığı dövr – Rəssam və onun dostları haqqında xatirə kimi.
"Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının bülleteni", №6, 2011
"Gündəliklərin vərəqlərində çəkilmiş rəsmlər diqqəti cəlb edir. Bu eskizlər, rəsm cizgiləri, gündəliklər üçün illüstrasiya olan rəsmlər rəssamın ruhunun əhvali-ruhiyyəsini çox dəqiq çatdırır, eyni zamanda onlar nəyi və necə yaratmağı planlaşdırdığını, məqsədinə oğru necə və hansı yolla getdiyini göstərirlər. Bu gündəliklərdən aydın olur ki, rəssam "Azərbaycan" adlı monumental triptix yaratmağı arzulayırmış».
Yalnız əlavə etmək qalır ki, Müasir İncəsənət Muzeyi tərəfindən təşkil edilmiş fərdi sərgi Azərbaycanın xalq rəssamı, Dövlət Mükafatı laureatı, Azərbaycanın təsviri incəsənətində lirik peyzajın banisi Səttar Bəhlulzadənin (1909-1974) anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuşdu. O, öz yaradıcılığı ilə Azərbaycan rəssamlığında yeni bir səhifə açıb.

MAJNUN OF HIS MOTHERLAND
It may seem that we know everything about the famous Azerbaijani artist Sattar Bahlulzadeh. Or almost everything. Numerous works have been written on his life and works, his diaries have been scrupulously studied, his paintings can be found in Russian museums and exhibition halls… Nevertheless, for the first time in several decades, Bahlulzadeh's fans can get up close with that part of his works, which would otherwise remain hidden – his authentic sketches. Melody of Strokes is an exhibition with more than 130 of such works. The organisers have tried to accurately reflect the conceptual content of Bahlulzadeh's legacy, which can be divided into several parts: portraits, landscapes, still-lifes, and impressions.
The Secret of the Name
The name Sattar is of Arabic origin and means someone who can forgive, a forgiver. The reason why a child born on December 15, 1909 was given this name remains unknown. Neither do we know whether his relatives interpreted the meaning of the name differently. But as far as the sounding is concerned, Sattar sounds soothingly harmonious. Dental 's', open 'a', double tees and the voiced 'r' in the end caress the ear, as if calming and protecting you like a robust shield. According to Bahlulzadeh's contemporaries, he was the same kind of person for his relatives and friends – a reliable shield from everyday problems and misfortunes. He could forgive regardless of what one has done to him in the past, without harming anyone. He was truly a man of Renaissance. A man with high humanistic ideals. His works clearly confirm these features.
His Portraits
The longer and closer one looks at the faces of men and women on the portraits, the more clearly one understands that they are unique. Ideal features illuminate powerful internal content. We do not know who is depicted in these portraits. It is quite possible that these are the artist's contemporaries – someone who used to live next to him. But it is also possible that this is a product of his creative imagination. All these people reflect the artist's thoughts of individuals that had influenced the course of historical events: military leaders, wise rulers. Bahlulzadeh was particularly interested in the poet Fuzuli. It is known that Bahlulzadeh admired him as both a philosopher and a poet. He shared the views of Fuzuli on our world and loved his land and the culture of his people same as the poet. Bahlulzadeh was proud that Fuzuli was a fellow compatriot. Hence his numerous sketches of Majnun, which is not a tribute to history, but an attempt to look at the essence of the problem through the eyes of Fuzuli. Researchers of the artist and his contemporaries claim that Sattar was also known as Majnun for his agonising love for Azerbaijan.
There is a few sketches of female portraits. We do not know who exactly is depicted on them. But it is not the issue of authenticity! After all, it could be a woman from the inner circle of the artist. It is not important at all. The main thing is that these sketches bear a reference to the Soviet era. Speaking of time, there is a sketch that has never been exhibited before. For the sake of simplicity, let's call it The Flow of Time. In the background, we can see some horse riders dressed in the clothes of the 17th century. In the foreground are the characters from the 20th century. Something to ponder on...
Still-lifes
Bahlulzadeh is well known for his still-lifes teeming with peculiar national features. That is why one can see grapes or plant sprigs next to pomegranates, or just pomegranates. In his diaries, Bahlulzadeh often mentioned the importance of addressing national themes in still-lifes. Thanks to the national style, the artist created his own expressive and unique paintings...
Landscapes
It seems that they take you to the past, where you can witness the life of another space-time continuum. They are full of life, the breath of Time, daily lives of people, even if they cannot be seen on the canvass. This, by the way, is the most striking aspect of Bahlulzadeh's creativity: we feel, see and understand the life of people from sketch, although we cannot see them. But they are there! Invisible, recognisable, exciting. There are also sketches of landscapes, where we see the people living their daily lives. Here is a family preparing for a long trip, stopped to have some rest and dine. On another sketch, we can see women with jugs collecting water from a tap. Yet another one shows oilmen, depicting a whole story about their everyday life filled with human emotions. On this theme, they are solving complex production issues. It is amazing that Sattar Bahlulzadeh could easily do what the great Italians of the Quattrocento period (early Renaissance) spent a lot of time and efforts. This is a harmonious and holistic image of nature and man.
Impression
It seems that nothing was impossible and unattainable for this artist. Judging from his first published sketches, he could easily shift the style from graphic to painting. That is why his impression works look so organic and express a true love of the artist for his native land. Maybe it sounds exaggerated, but this exhibition fills you with a deeper understanding of how the love, fierce and deep love of the native land and culture can empower one to do creative experiments. Researchers say that Bahlulzadeh even used to keep diaries using multi-coloured pens to write in Azerbaijani language with Arabic script. Even this small detail confirms Bahlulzadeh's drive to search for artistic excellence to see the world more perfect.
Biography
They say that Bahlulzadeh was a man of extreme modesty. In 1966, after a group of Czech historians of art visited Baku and saw his graphic works, they arranged Bahlulzadeh's personal exhibition in Prague. Sattar Bahlulzadeh was the first Azerbaijani artist to present his works in Europe. The exhibition was a great success. Thanks to this exhibition, our artists began cultural integration into another, non-Soviet art space. The Prague Museum of Art still holds separate sheets of graphic works presented by the artist as a gift to the museum. Later, the artist's works were exhibited in Cairo, Damascus, Paris, Montreal, Havana, Vienna, Berlin, New York, London, Istanbul, Bonn, Tbilisi, Minsk, Moscow, Riga, and Kiev.
Artistic intrigue for contemporaries
It is said that Sattar Bahlulzadeh had a striking quality – he knew how to be a noble, reliable, faithful friend. On the walls of the houses of his fellow artists, he created unique paintings: a memory left for next generations. The memory is not only about the author, but also about the time in which they all lived - the artist and his friends.
From the Bulletin of the National Academy of Sciences of the Republic of Kazakhstan, №6, 2011
"The pictures depicted in Bahlulzadeh's diaries are impressive. They look like illustrations made for his diaries, so accurately they convey the artist's sincere mood, but they also let you know what and how he planned to create, how he used to achieve his goals. It becomes clear that the artist dreamed of creating a monumental triptych on Azerbaijan."
The personal exhibition organised by the Museum of Modern Art was dedicated to the 110th anniversary of the national artist of Azerbaijan, the State Prize winner, the founder of the lyrical landscape in the visual art of Azerbaijan, Sattar Bahlulzadeh (1909-1974). His creativity opened a new page in the painting art of Azerbaijan.