Çərşənbə axşamı, 14:13
Səttar Bəhlulzadənin müəllif eskizləri, cizgiləri, rəsmləri əfsanəvi rəssamın 110 illiyinə həsr edilmiş sərgiyə çıxarılıb
Dünyaca məşhur Azərbaycan rəssamı Səttar Bəhlulzadə haqqında hər şey artıq məlumdur. Ya da, demək olar ki, hər şey. Onun həyatı və işi ilə bağlı bütöv əsərlər yazılıb, onun gündəlik qeydləri öyrənilib, onun rəsm əsərləri ölkə muzeylərində və təsviri incəsənət sərgilərinin salonlarında saxlanılır. Lakin son bir neçə onillik ərzində ilk dəfə olaraq onun yaradıcılığının pərəstişkarlarına rəssamın yaradıcı axtarışlarının, bir qayda olaraq, həmişə qapalı saxlanan hissəsi təqdim olunur. Bu müəllif eskizləri, cizgilər, təsvirlərdir. 130-dan çox əsərin daxil olduğu ekspozisiyaya çox əhatəli və doğru ad - "Ştrixlərin melodiyası" adı verilib. Bu, işlərin məzmununa təşkilatçıların konseptual baxışını dəqiq əks etdirir və həmin işləri aşağıdakı bölmələrə ayırmaq olar: portret, peyzaj, natürmort, impressiya.
Adın sirri
Səttar - ərəb mənşəli addır və «bağışlayan» deməkdir. 1909-cu il dekabrın 15-də dünyaya gələn uşağa bu adın verilmə səbəbi bilinmir. Qohumlarımı qoyub və ya bu seçimdə hansısa məna var, ya yox - bilinmir. Lakin orfoepik səslənmə və qavranmaq baxımından sakitləşdirici xoş ahəngi var. Açıq "a" səsi, dişdən keçən "s" səsi, qoşa "tt" və sondakı şaqraq "r" məlahətli, sakitləşdirici və qalxan kimi etibarlı qoruyucu «Səttar» adını yaradır. Müasirlərinin xatirələrinə görə, o, qohumları, dostları və yaxınları üçün belə idi – gündəlik çətinliklərdən və hücumlardan qorunmaq üçün etibarlı qalxan idi. O, pislikləri unudaraq, heç kimə pislik etmədən bağışlamağı bacarırdı. İntibah insanı olmağı bacarırdı. Yüksək humanist ideallara malik bir adam idi. Onun yaradıcılığı bunun dəqiq təsdiqidir.
Portret
Kişi və qadın üzləri: onlara daha uzun və daha diqqətlə baxılsa, daha aydın başa düşmək olar – belələri artıq yoxdur. İdeal cizgilər güclü daxili məzmunla nurlanıb. Biz bu portretlərdə kimlərin təsvir edildiyini bilmirik. Mümkündür ki, bunlar onun müasirlərinin üzləridir: onunla yanaşı yaşayanlardır. Amma bunların yaradıcılıq fantaziyasının məhsulu olması da mümkündür. Bütün bu insanlar – rəssamın tarixi hadisələrin gedişinə təsir göstərən şəxsiyyətlər - hərbi rəislər, müdrik hökmdarlar barədə təsəvvürləridir. Onu şair Füzulinin şəxsiyyəti xüsusi maraqlandırır – bir şair və filosof kimi ona çox hörmət edib. O, şairin dünyanın quruluşu barədə fikirlərini bölüşüb, şair kimi o da öz vətənini və xalqının mədəniyyətini sevib. Rəssam Füzulinin Azərbaycan xalqının oğlu olduğuna görə qürur duyub. Məcnunun çoxsaylı eskizləri tarixə hörmətindən deyil, problemin mahiyyətinə Füzuli gözü ilə baxmaq cəhdindən qaynaqlanıb. Rəssamın yaradıcılığının tədqiqatçıları və onun müasirləri deyirlər ki, Səttarı Vətənə olan coşğun məhəbbətinə görə Məcnun adlandırırmışlar.
Qadın portreti cizgiləri elə də çox deyil. Onlarda məhz kimin təsvir edildiyini də bilmirik. Ancaq məsələ sənədlərlə bağlı deyil! Onlar rəssamın yaxın çevrəsindən bir qadın ola bilər. Bu əsas məsələ deyil. Əsas odur ki, belə əsərlərdən biz sovet dövrü görkəmini öyrənirik. Yeri gəlmişkən, zaman haqqında. Daha əvvəl heç yerdə - nə sərgilərdə, nə də toplularda rast gəlinməyən bir işin cizgiləri var. Biz onu şərti olaraq "Zamanın axını" adlandırırıq. Arxa fonda - XVII əsrin geyimləri görünür, öndə XX əsrin geyimləri var. Düşünmək üçün nələrsə var….Mündəricat üçün bir şey var...
Natürmortlar
Rəssam natürmort çəkməyi sevərdi, onlarda milli çalarların özəlliklərini əks etdirirdi. Buna görə narların yanında üzüm salxımı və ya budaqlar, ya da sadəcə narlar ola bilərdi. Onun gündəliklərində tez-tez elə qeydlərə rast gəlinir ki, o, həmkarlarına müraciət edərək, milli rəmzlərin yer aldığı natürmortlar yaratmağın vacibliyindən danışırdı. Milli üsluba əsaslanan rəssam öz üslubunu yaradıb: ifadəli, təkrarsız, unikal...
Peyzajlar
Elə hiss var ki, sanki keçmişə köçürsən və istər-istəməz başqa bir fəzanın həyatının şahidi olursan. Orada həyat, orada Çağın nəfəsi, orada insanların gündəlik həyatı var, onların hətta kompozisiya süjetində olmadıqda belə. Bax, bu, ən çox heyran edir: biz süjet cizgilərindən insanların həyatını hiss edirik, görürük və anlayırıq, insanların özləri isə sanki yoxdur. Ancaq onlar mövcuddurlar! Gözə görünmədən, tanış kimi, həyəcanlandıraraq. Budur, burada peyzaj cizgiləri var, orada insanların gündəlik həyatı axınını görürük. Budur, yola çıxmış ailə dincəlmək və yemək üçün dayanıb. Bu isə iş barədə cizgilərdir, səhəngli qadınlar su doldururlar, ancaq bulaqdan deyil, su kranından! Neftçilərlə bağlı istehsalat peyzajı – bu, yalnız real gerçəkliyi əks etməklə qalmır. Bu, insan duyğuları ilə dolu bitkin gündəlik həyat hekayəsidir: biz bu hekayənin personajlarını çətin istehsal problemlərinin həlli zamanı görürük. Axı, bu da ovsunlayır? Səttar Bəhlulzadə asanlıqla uğur qazanır, halbuki Kvatroçento (erkən İntibah) dövrünün böyük italyanları buna çox güc vaxt və səy sərf etmişdilər. Bu təbiətin və insanın harmonik və bütöv təsviridir.
İmpressiya
Belə görünür ki, bu rəssam üçün mümkünsüz və əlçatmaz bir şey olmayıb. İlk dəfə nümayiş etdirilən cizgilərdən belə görünür ki, o, asanlıqla qrafiki işdən rəsmə keçə bilirdi. Buna görə də impressiya üslubunda işlər də doğma torpağın ənginliklərinə olan məhəbbətini ifadə etmək üçün təbii bir ehtiyac kimi qəbul edilir.
Bəlkə bu, bir az yüksəkdən səslənir, ancaq bu sərgi sayəsində bunları anlayırsan: yalnız gerçək və dərin məhəbbət, vətən torpağına, öz xalqının mədəniyyətinə sevgi yaradıcı axtarışlara və eksperimentlərə belə güclü təkan verə bilər. Onun yaradıcılığının tədqiqatçıları deyirlər ki, hətta ərəb əlifbası ilə Azərbaycan dilində gündəlik qeydlərini müxtəlif rəngli qələmlərlə yazıb. Hətta bu detalda bədii mükəmməllik axtarışı və dünyanı daha mükəmməl görmək istəyi var.
Tərcümeyi-hal detalları
Xatırlayırlar ki, o, həddindən artıq təvazökar bir adam idi. 1966-cı ildə Bakıda olmuş və onun qrafiki işlərini görmüş çex sənətşünaslarının təşəbbüsü ilə Praqada Azərbaycan rəssamı Səttar Bəhlulzadə fərdi sərgi keçirildi – respublikda öz əsərləri ilə Avropa çıxış edən ilk rəssam idi. Sərgi möhtəşəm uğur qazandı. Məhz bu, bizim rəssamlarımızın başqa, sovetdən kənar məkana mədəni inteqrasiya prosesinin başlanğıcını qoydu. İndi də Praqa İncəsənət Muzeyində rəssamın muzeyə hədiyyə etdiyi qrafiki işlərinin ayrı-ayrı lövhələri saxlanılır. Daha sonra Azərbaycan sovet rəssamı Səttar Bəhlulzadənin əsərləri Qahirə, Dəməşq, Paris, Monreal, Havana, Vyana, Berlin, Nyu-York, London, İstanbul, Bonn şəhərlərində nümayiş etdirildi. Onun Bakı, Tbilisi, Minsk, Moskva, Riqa, Kiyev şəhərlərində baş tutmuş fərdi sərgiləri isə ayrı söhbətin mövzusudur.
Müasirlər üçün bədii intriqa
Deyirlər, Səttar Bəhlulzadənin heyrətamiz xasiyyətləri varmış. İndiki günlərə görə nadir xasiyyətlər imiş. O, gerçək Dost olmağı bacarırmış: alicənab, etibarlı, sadiq. Dostluq etdiyi rəssamların evlərinin divarlarında unikal rəsm əsərləri yaradıb: gələcək nəsillərə xatirə kimi. Yalnız müəllif haqqında deyil, həm də onların hamısının yaşadığı dövr – Rəssam və onun dostları haqqında xatirə kimi.
"Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının bülleteni", №6, 2011
"Gündəliklərin vərəqlərində çəkilmiş rəsmlər diqqəti cəlb edir. Bu eskizlər, rəsm cizgiləri, gündəliklər üçün illüstrasiya olan rəsmlər rəssamın ruhunun əhvali-ruhiyyəsini çox dəqiq çatdırır, eyni zamanda onlar nəyi və necə yaratmağı planlaşdırdığını, məqsədinə oğru necə və hansı yolla getdiyini göstərirlər. Bu gündəliklərdən aydın olur ki, rəssam "Azərbaycan" adlı monumental triptix yaratmağı arzulayırmış».
Yalnız əlavə etmək qalır ki, Müasir İncəsənət Muzeyi tərəfindən təşkil edilmiş fərdi sərgi Azərbaycanın xalq rəssamı, Dövlət Mükafatı laureatı, Azərbaycanın təsviri incəsənətində lirik peyzajın banisi Səttar Bəhlulzadənin (1909-1974) anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuşdu. O, öz yaradıcılığı ilə Azərbaycan rəssamlığında yeni bir səhifə açıb.

МЕДЖНУН СВОЕЙ РОДИНЫ
Авторские эскизы, наброски, зарисовки Саттара Бахлулзаде на выставке, приуроченной к 110-летию легендарного художника
О Саттаре Бахлулзаде, азербайджанском художнике с мировым именем, известно все. Или почти все. Написаны целые труды, посвященные его жизни и творчеству, изучены его дневниковые записи, его художественные полотна нашли постоянную прописку в отечественных музеях и выставочных залах изобразительного искусства. Однако впервые за несколько десятилетий поклонникам его творчества представлена та часть творческих поисков художника, которая, как правило, всегда остается закрытой. Это авторские эскизы, наброски, зарисовки. Экспозиция, содержащая более 130 работ, получила очень образное и правильное название - "Мелодия штрихов". Оно точно отражает концептуальный взгляд устроителей на содержание работ, которые можно условно разделить на разделы: портрет, пейзаж, натюрморт, импрессия.
Тайна имени
Саттар - имя арабского происхождения и означает "прощающий". Мы не знаем, по какой причине ребенку, родившемуся 15 декабря 1909 года, дали именно это имя. Вкладывали родственники в выбор имени какой-то смысл или нет - неизвестно. Но с точки зрения орфоэпического звучания и восприятия его на слух - оно успокаивающе благозвучно. Открытый звук "а", зубной "с", спаренные "тт" и закрывающий раскатистый "р" создают ласкающее слух, успокаивающее и ограждающее вас, как надежный щит, имя - Саттар. Судя по воспоминаниям современников, он таким и был для родных, друзей и близких - надежным щитом от житейских невзгод и напастей. Умел прощать, не помня обид, не причиняя никому зла. Умел быть человеком Возрождения. Человеком с высокими гуманистическими идеалами. И его творчество - яркое тому подтверждение.
Портрет
Лица мужчин и женщин: чем дольше и пристальнее всматриваешься в них, тем отчетливее понимаешь - таких больше нет. Идеальные черты озарены мощным внутренним содержанием. Мы не знаем, кто изображен на этих портретах. Вполне возможно - это лица его современников: кого-то из тех, кто жил рядом с ним. Но вполне возможно, что это - плоды его творческой фантазии. И все эти люди - представление художника о личностях, повлиявших на ход исторических событий: военачальники, мудрые правители. Особенно его занимает личность поэта Физули, которого художник почитал как философа и поэта. Он разделял взгляды поэта на устройство мира, любил свою землю и культуру своего народа так же, как и поэт. Художник гордился тем, что Физули является сыном азербайджанского народа. И множественные наброски Меджнуна - это не дань истории, а попытка взглянуть на суть проблемы глазами Физули. Исследователи творчества художника и его современники утверждают, что Саттара за неистовую любовь к Родине в народе называли Меджнуном.
Женских портретных зарисовок не так уж и много. И мы не знаем, кто именно изображен на них. Но ведь не в документальности вопрос! Ведь это могла быть женщина из ближайшего окружения художника. Не это главное. Главное в том, что из таких работ мы считываем образ советского времени. Кстати, о времени. Есть зарисовка работы, которая нигде ранее не встречалась: ни на выставках, ни в сборниках. Условно назовем ее "Течение времен". На заднем плане - всадники в одежде XVII века. На переднем - персонажи в одежде XX века. Есть о чем поразмышлять…
Натюрморты
Художник любил писать натюрморты, отображая в них особенности национального колорита. Поэтому рядом с гранатами могут оказаться гроздья винограда или веточки растений, или только гранаты. В его дневниках очень часто появлялись записи, в которых он, обращаясь к коллегам, говорил о важности и необходимости создавать натюрморты с национальной атрибутикой. Опираясь на национальный стиль, художник создавал свой собственный: выразительный, неповторимый, уникальный…
Пейзажи
Ощущение такое, будто ты переносишься в прошлое, становясь невольным свидетелем жизни другого пространства. Там - жизнь, там - дыхание Времени, там - повседневная жизнь людей, даже если их нет в композиции сюжета. Вот это, кстати, поражает больше всего: мы чувствуем, видим и понимаем о жизни людей по композиции сюжетной зарисовки, хотя самих людей вроде бы и нет. Но они присутствуют! Незримо, узнаваемо, волнующе. Но вот и зарисовки пейзажей, где мы видим течение повседневной жизни людей. Вот семья, отправившаяся в дорогу, остановилась, чтобы отдохнуть и пообедать. А вот - наброски к работе, где женщины с кувшинами набирают воду, но не из открытого источника, а из водопроводного крана! Производственный пейзаж на тему нефтяников - это не только отражение реальной действительности. Это целый сюжет о буднях, наполненных человеческими эмоциями: мы застаем персонажей этой истории в момент решения сложных производственных вопросов. И ведь что поражает? Саттару Бахлулзаде с легкостью удается то, на что великие итальянцы периода кватроченто (Раннее Возрождение) потратили много сил и времени. Это гармоничное и целостное изображение природы и человека.
Импрессия
Кажется, что ничего невозможного и недостижимого для этого художника вообще не было. Судя по впервые обнародованным зарисовкам, он умел с легкостью переходить от графических работ к живописным. Поэтому и работы в стиле импрессии воспринимаются как органичная необходимость выразить собственную любовь к просторам родной земли. Может быть, это и звучит высокопарно, но благодаря этой выставке понимаешь: только любовь, неистовая и глубокая, любовь к родной земле, культуре собственного народа могла дать такой мощный толчок к творческим поискам и экспериментам. Исследователи его творчества говорят, что даже дневниковые записи он вел разноцветными ручками на азербайджанском языке арабскими буквами. Даже в этой детали поиски художественного совершенства и желание видеть мир более совершенным.
Детали биографии
Вспоминают, что был он человеком чрезвычайной скромности. В 1966 году по инициативе чешских искусствоведов, побывавших в Баку и увидевших его графические работы, в Праге была проведена персональная выставка азербайджанского художника Саттара Бахлулзаде - первого из республики, кто оказался со своими работами в Европе. Выставка имела грандиозный успех. Именно она положила начало процессу культурной интеграции наших художников в другое, не советское пространство. И теперь в Пражском музее искусств хранятся отдельные листы графических работ, преподнесенные художником в дар музею. Это потом уже работы советского азербайджанского художника Саттара Бахлулзаде были экспонированы в Каире, Дамаске, Париже, Монреале, Гаване, Вене, Берлине, Нью-Йорке, Лондоне, Стамбуле, Бонне, не говоря уже о персональных выставках в Баку, Тбилиси, Минске, Москве, Риге, Киеве.
Художественная интрига для современников
Говорят, что у Саттара Бахлулзаде было поразительное качество. По нынешним временам редкое. Он умел быть Другом: благородным, надежным, преданным. На стенах домов своих друзей-художников он создал уникальные картины: память, оставленная для потомков. Память не только об авторе, но и о времени, в котором все они жили, - Художник и его друзья.
"Вестник Национальной академии наук Республики Казахстан", №6, 2011
"Поразительны рисунки, изображенные на страницах дневников. Эти эскизы, наброски к картинам, зарисовки кажутся иллюстрациями для дневников, настолько точно они передают душевный настрой художника, но в то же время они позволяют узнать, что и как он планировал творить, как и какими путями шел к намеченным целям. Из этих дневников становится ясно, что автор мечтал создать монументальный триптих - "Азербайджан".
Осталось только добавить, что персональная выставка, организованная Музеем современного искусства, была приурочена к 110-летию со дня рождения народного художника Азербайджана, лауреата Государственной премии, основоположника лирического пейзажа в изобразительном искусстве Азербайджана - Саттара Бахлулзаде (1909-1974). Он своим творчеством открыл новую страницу в живописи Азербайджана.