«BİTMƏK BİLMƏYƏN MÜHARİBƏLƏRİN XOŞ SONLUĞU»?
ABŞ prezidenti Donald Trampın Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxarılması haqda qərarı uzun illərdir müharibə burulğanında olan bu ərəb ölkəsilə bağlı bir sıra hərbi-siyasi proseslərə təkan verib. Söhbət həm də Suriya probleminin həlli prosesində vacib rol oynayan Rusiya-Türkiyə-İran üçlüyündəki qüvvələr nisbətinə bilavasitə təsir göstərən Ankaranın regional mövqeyinin güclənməsindən gedir.
Tramp nə edir?
Amerika prezidenti Donald Tramp əvvəlcə ölkəsinin Suriyadakı hərbi kontingentinin oradan mərhələli şəkildə çıxarılacağını bəyan edib. O, bu işin tezliklə başa çatdırılmasının vacibliyini bildirib və bunu Vaşinqtonun İŞİD terror təşkilatının məhvilə bağlı məqsədinə nail olduğu ilə əsaslandırıb.
Qərarının məğzini isə Tramp bir qədər sonra, Yeni ilin gəlişindən sonra yazdığı «tvit»lə açıqlayıb. O, Trampın xarici siyasi konsepsiyası ilə tam üst-üstə düşür – söhbət Ağ Ev sahibinin «bitmək bilməyən müharibələrin xoş sonluğu» haqda yazdığı daha bir «tvit»dən gedir. Tramp bu zaman xüsusilə «illər əvvəl yanlış fikir üzündən başlanmış» müharibələri nəzərdə tutub. Prezident hesab edir ki, bu savaşlarda ABŞ-ın «zəngin dövlətlərdən aldığı maddi və hərbi dəstək onların Amerikadan əldə etdikləri faydadan daha azdır».
Göründüyü kimi, bu bəyanatda prezident ABŞ-ın ən yaxın müttəfiqlərini – Avropa ölkələrini növbəti dəfə tənqid edib. Onun fikrincə, Avropa dövlətləri Amerikanın hərbi siyasətindən öz maddi və təhlükəsizlik maraqları naminə yararlanır.
Lakin ABŞ ilə Köhnə dünya ölkələri arasındakı ziddiyyətin Suriya ilə bağlı yaşanmaqda olan dəyişikliklərə bilavasitə aidiyyəti yoxdur. Üstəlik, Donald Tramp Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxarılacağına dair ötən il dekabrın 19-da verdiyi bəyanatdan dərhal sonra bu məsələyə bir qədər qeyri-müəyyənlik gətirib. O, bəyanatına nəzərəçarpacaq dəyişiklik edərək, onu İŞİD terror təşkilatının tam məhvi və Vaşinqtonun kürd müttəfiqlərinin təhlükəsizliyinin təminilə əsaslandırıb. Eyni zamanda Tramp bir sıra mətbuat orqanını, ilk növbədə, «The New York Times» nəşrini tənqid edərək, onları ictimaiyyəti çaşdırmaqda ittiham edib. Ağ Ev sahibi bildirib ki, bu nəşrlər guya onun Amerika qoşunlarının Suriyadan maksimum 4 ay ərzində çıxarılmasına göstəriş verdiyini yazır. «Biz lazımi tempdə gedəcəyik. Eyni zamanda «İslam Dövləti»lə mübarizəni davam etdirəcək, lazımi və doğru olan addımları atacağıq. Bu, əvvəlki bəyanatlarımdan heç nə ilə fərqlənmir!» - deyə Donald Tramp «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb.
Prezidentin fikirlərini mətbuat katibi Mersedes Şlapp bir qədər də açıb. Onun sözlərinə görə, Tramp ABŞ qoşunlarını Suriyadan çıxarmaqla, onun təhlükəsizliyini təmin etmək istəyir. Amma bütün bunlar ABŞ siyasi mətbəxinin yalnız ayrı-ayrı nüanslarıdır. Amerika administrasiyasının qoşunlarını Suriyadan çıxarmaq qərarı verməklə əslində hansı məqsədlər güddüyünü dəqiqləşdirmək çətindir. Burada prosesin hansı müddətə başa çatdırılacağının o qədər də əhəmiyyəti yoxdur.
Bir məqama diqqət yetirmək lazımdır. ABŞ-ın hərbi-siyasi rəhbərliyi qoşunlarını Suriyanın bütün obyektlərindən və rayonlarından çıxarmaq niyyətində deyil. Ölkənin cənubunda yerləşən əl-Tanfa hərbi bazasının ətrafı istisna təşkil edir. İordaniya sərhədinə yaxın bu ərazidə Amerikanın 200-dək hərbçisi qalacaq. Səbəb isə «iranlıların regionda getdikcə artan fəallığının qarşısının alınması»dır.
ABŞ-ın dövlət katibi Mayk Pompeo açıq şəkildə bildirib ki, Suriyadan Amerika qoşunlarının çıxarılması «taktikanın dəyişməsi»ndən başqa bir şey deyil. Onun sözlərinə görə, Birləşmiş Ştatlar nəinki terrorçuluqla mübarizəni davam etdirmək, həm də İranla nüfuz savaşında bütün imkanlarından yararlanmaq niyyətindədir. Hər halda, yanvarın əvvəlində İsrail aviasiyasının Suriya ərazisində İran və İranpərəst birləşmələrə məxsus mövqeləri, obyektləri bombardman edərkən ABŞ ona əbəs yerə dəstək verməyib. ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Con Bolton İsrailə elə həmin günlərdə etdiyi səfər zamanı İsrail ordusunu ABŞ qoşunlarının Suriyadan çıxmasından sonra yarana biləcək «vakuum»u doldurmağa çağırıb. Daha konkret desək, Vaşinqton İsrail aviasiyasına amerikalıların özlərinin iştirak etməyəcəyi əməliyyatlarda ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi koalisiyanın bir hissəsi kimi çıxış etmək təklifini verir.
Beləliklə, ABŞ açıq şəkildə göstərir ki, İŞİD-in faktiki məhv olunduğu bir şəraitdə diqqətini, ilk növbədə, İrana yönəltmək niyyətindədir. Vaşinqton Suriyada mövqeyini getdikcə gücləndirən Tehranın qarşısını almaq üçün İsraillə əməkdaşlığa üstünlük verəcək. Başqa sözlə, bu vəzifənin hərbi tərəfi İsrailin üzərinə qoyulacaq. Trampın ABŞ ordusunun Suriyadan çıxarılması qərarı da elə bununla izah olunur. Amerika administrasiyasının məntiqinə görə, bundan sonra koalisiya qüvvələrinin qarşısında dayanan vəzifənin əsas ağırlığını ABŞ-ın yaxın müttəfiqləri çəkməlidir. Söhbət, ilk növbədə, İsraildən gedir. O, Trampa hələlik ən azı Qüdsü yəhudi dövlətinin paytaxtı kimi tanıdığı üçün minnətdar olmalıdır. Bununla yanaşı, Amerika böyük Yaxın Şərq oyununda aparıcı siyasi rolu, təbii ki, özündə saxlayır. ABŞ-ın dövlət katibinin yanvarın 8-də başlamış ərəb ölkələri turnesi buna sübutdur. Onun Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Qətər, İordaniya, Misir, Oman, Bəhreyn, Küveyt və Səudiyyə Ərəbistanına səfərlərini nəzərdə tutan turnenin əsas məqsədlərindən biri antiiran koalisiyasının yaradılmasıdır. Bunu Pompeonun özü rəsmən etiraf edib.
«Biz koalisiyanı genişləndirməliyik. Söhbət Fars körfəzi ölkələrinin, İsrailin, Avropa və Asiya dövlətlərinin iştirak etdiyi koalisiyadan gedir. Bu dövlətlər anlayır ki, dünyanın terroru maliyyələşdirən ən nəhəng dövləti bu əməlinə son qoymalıdır», - deyə o, qeyd edib.
Bəs, ABŞ-ın Tehranı heç də «terroru maliyyələşdirən ən böyük dövlət» saymayan, üstəlik, Trampın ABŞ qoşunlarının Suriyadan çıxarılması qərarını çaşqınlıqla qarşılayan avropalı müttəfiqləri antiiran planına necə reaksiya verəcək? Hələlik bunu demək çətindir. Avropalılardan fərqli olaraq, Türkiyənin məsələyə yanaşması konkret və aydındır.
«Rəzil iftira»
Son həftələr Türkiyə Suriya ilə sərhədə böyük həcmdə hərbi qüvvə və texnika toplayır. Güman ki, bu, Suriyanın strateji əhəmiyyətli məntəqələrindən sayılan Mənbic şəhərinə hücum hazırlığıdır. Hazırda şəhər kürdlərin terror təşkilatlarının nəzarətindədir.
Kürd qüvvələri özlərini Türkiyənin hücumundan sığortalamaq üçün ötən ilin sonlarında rəsmi Dəməşqlə Hələbin 85 kilometrliyində yerləşən Mənbicin Suriya hökumət qüvvələrinin nəzarətinə verilməsi haqda razılıq əldə edib. Lakin hazırda orada üstünlük kürdlərə məxsus «Xalq özünümüdafiə qüvvələri» (YPG) təşkilatındadır. Bu təşkilat Demokratik Qüvvələr İttifaqına (SDF) daxildir. Ankara həm YPG-ni, həm də SDF-ni terrorçu Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) strukturu sayır. KİV-də yer alan məlumatlara görə, YPG yaraqlılarının bir hissəsi, həqiqətən də, mövqelərini Suriya Ordusuna təhvil verərək, şəhəri tərk edib.
Bu arada Türkiyə ABŞ-ı YPG və SDF-ə birbaşa hərbi dəstək verməkdə günahlandırır. Donald Trampın Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxarılması qərarı fonunda Ankaranın mövqeyi maraqlıdır. Kürd terrorçuluğunu öz təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid sayan Türkiyə açıq şəkildə göstərir ki, o, amerikalıların gedişindən sonra Mənbici öz nəzarətinə götürmək, onu sərhəddə əvvəldən yaratdığı təhlükəsizlik zonasına daxil etmək niyyətindədir. Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bunu açıq ifadə edib və məqsədin Mənbicin YPG-dən təmizlənməsi olduğunu bildirib. O, Amerika qoşunlarının Suriyanı tərk etməsindən sonra ölkənin şimal-şərq hissəsini qorumaq üçün «Suriya cəmiyyətinin bütün təbəqələrinin yer alacağı xüsusi qüvvələr»in yaradılması təklifini də irəli sürüb. Bununla yanaşı, Ərdoğan terror təşkilatları, xüsusilə YPG ilə əlaqəsi olan yaraqlıların üzə çıxarılması üçün «yoxlama prosesi»nə ehtiyacın yaranacağını da söyləyib.
Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu isə bildirib ki, ABŞ qoşunlarının Suriyadan çıxarılması Ankaranın bu ölkənin şimalında yeni əməliyyatlar aparmasına mane olmayacaq. Məsələyə Türkiyənin müdafiə naziri Hülusi Akar da münasibət bildirib. Ankarada ABŞ-ın Baş Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri Cozef Danfordla görüşən nazir Vaşinqtonu YPG qüvvələrini tezliklə Mənbicdən çıxarmağa çağırıb.
Bu mənada düşünmək olar ki, Ankara, nəhayət, Vaşinqtonu hələ ötən ilin iyununda razılaşdırılmış Türkiyə-Amerika «yol xəritəsi»nə əməl etməyə razı sala bilib. Sənəd kürd birləşmələrinin Mənbicdən çıxarılmasını nəzərdə tutur. Məsələ yarım il ərzində həllini tapmalı idi. Lakin Vaşinqton onu bilərəkdən uzadırdı. Trampın Suriyanı tərk etmək qərarı isə prosesi sürətləndirib və bunun fonunda Türkiyə Suriya ilə sərhəddə hərbi mövcudluğunu artırmağa başlayıb.
Bununla yanaşı, ABŞ Ankaranı Suriyada kürdləri hərbi-siyasi amil kimi tanımağa etməyə məcbur etməyə çalışır. Con Boltonun İsrailə səfəri zamanı səsləndirdiyi fikirlər də bunu təsdiqləyir. Trampın məsləhətçisi bildirib ki, Vaşinqton guya «Suriya kürdlərilə vuruşan» Ankaradan kürd təşkilatlarının təhlükəsizliyinə zəmanət tələb edir. Bolton, bununla yanaşı, etiraf edib ki, YPG də daxil olmaqla, «ABŞ-ın müttəfiqlərinin müdafiəsi» «qoşunlarımızı Suriyadan çıxarmazdan əvvəl nail olmaq istədiyimiz hədəflərdən biridir».
Ankaranın Trampın məsləhətçisinin demarşına kəskin reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Ankaraya səfərə gəlmiş Boltonu qəbul etməkdən boyun qaçırıb (onu Türkiyənin Prezident Aparatının mətbuat katibi İbrahim Kalın qəbul edib). Ərdoğan isə kürd terrorçuları ilə mübarizə məsələsində heç bir kompromisə getməyəcəyini bəyan edib. Boltonun Türkiyənin Suriya kürdlərilə müharibə apardığına dair fikrini «rəzil iftira» adlandıran Ərdoğan hesab edir ki, amerikalılar belə bəyanatlarla dünya birliyinin fikrinə təsir göstərməyə çalışır.
Amma Ankara ilə Vaşinqton arasındakı fikir ayrılığı yalnız kürd məsələsilə məhdudlaşmır. Türkiyə ABŞ-ın İran siyasətilə razı olmadığını kifayət qədər açıq ifadə edir. Üstəlik, söhbət yalnız Tehrana sanksiyaların tətbiqindən yox, həm də Vaşinqtonun antiiran koalisiyası yaratmaq cəhdlərindən gedir. Ankarada hesab edirlər ki, bu, Suriya probleminin həllini xeyli çətinləşdirir. Hər halda, Türkiyənin XİN başçısı Mövlud Çavuşoğlunun Moskvaya dekabrın 29-da etdiyi səfər zamanı səsləndirdiyi fikir çox şeydən xəbər verir: «Xoşunuza gəlsə də, gəlməsə də, İran Suriya probleminin nizama salınması prosesinin iştirakçısıdır. Mən bunu ABŞ-a və bir sıra digər ölkələrə deyirəm».
«Üçbucaq» üçün imtahan
Suriya ətrafında Donald Trampın Amerika qoşunlarının oradan çıxarılacağını bəyan etməsindən sonra yaşananlar onu da göstərir ki, Vaşinqtonun bu addımı həm də Suriya münaqişəsinə cəlb olunmuş digər oyunçular arasında parçalanma yaratmaq cəhdidir. Bu mənada Amerika Ordusunun istefada olan polkovniki Duqlas Makqreqorun Fox News telekanalına verdiyi müsahibə kifayət qədər maraqlıdır. O, ABŞ-ın qoşunlarını Suriyadan çıxarmaq qərarını «hiyləgər addım» kimi qiymətləndirir: «Biz Şimali Suriyanı mümkün qədər tez tərk etməliyik. Çünki orada kürd terrorçularına hər an hücum etməyə hazır olan on minlərlə türk əsgəri var… Rusiya isə seçim etməli olacaq. O, Türkiyəni Suriya ərazisinə buraxarsa, suriyalılarla iranlılara təsir imkanını əldən verəcək».
Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxarılması, həqiqətən də, Rusiya-Türkiyə-İran «üçbucağı» üçün ciddi imtahan ola bilər. Məlum olduğu kimi, bu dövlətlər Astana prosesi çərçivəsində Suriya münaqişəsinin həllinin qarantı kimi çıxış edirlər. İŞİD-lə mübarizədə ciddi nailiyyət də əsasən Moskva, Ankara və Tehranın birgə səylərilə əldə olunub. İndi «üçlüy»ün möhkəmliyi Türkiyənin milli maraqlarına əsaslanaraq kürd terrorçularına zərbələr endirəcəyi təqdirdə, tərəflərin kompromisə gedə bilib-bilməyəcəyindən asılı olacaq. Məsələ ondadır ki, Suriya hökumətini dəstəkləyən Rusiya ilə İran Suriyanın bütün ərazisinin, o cümlədən kürdlərin məskunlaşdığı rayonların Dəməşqin nəzarətinə keçməsini istəyir.
Bu mənada Rusiyanın Suriyadakı hərbi bölüyünün komandanlığının qərarı da maraqlıdır. O, Mənbic ətrafında patrul xidməti aparmaq qərarına gəlib. Moskva bununla çalışır ki, Suriyanın şimalının Dəməşqin nəzarətinə keçmək şansını qoruyub saxlasın. Bu perspektivin Ankaranı nə qədər qane etdiyini isə yaxın gələcək göstərəcək. Çünki Moskva Mənbicə nəzarətin kürd təşkilatlarından alınaraq tam Suriya hökumətinə verilməsinə çalışır.
İstənilən halda, Türkiyə Suriyada probolemin tezliklə həllinə nail olunması üçün Moskva və Tehranla fəal əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduğunu bildirir. Türkiyənin XİN başçısı Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxması prosesinə Rusiya və İranla birlikdə nəzarət etmək təklifini belə, irəli sürüb. Çavuşoğlu hesab edir ki, bu, «boşaldılacaq ərazilər»in müxtəlif terror təşkilatları tərəfindən tutulmaması üçün vacibdir. Onun sözlərinə görə, Ankara «suriyalılarla və bütün dünya birliyilə» Suriyadakı problemin necə həll edilməli olduğuna dair müzakirələri davam etdirir.
Bütün bunların fonunda, şübhəsiz ki, Ankaradan gələn bənzər siqnallar, həmçinin Astana prosesi çərçivəsində Rusiya, Türkiyə və İranın himayəsi altında sülh axtarışının davam etdirilməsi müharibənin əldən saldığı, qan tökülməsinə tezliklə son qoyulacağını gözləyən Suriya xalqı üçün yaxşı xəbərdir. Əvvəllər Suriya hakimiyyətini legitim saymayan bir çox dövlətin artıq reallıqla barışması da bu qəbildən olan hadisədir. Məsələn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri hökuməti Dəməşqdəki səfirliyinin fəaliyyətini bərpa etmək qərarına gəlib. Bəhreyn də analoji addımı atmağa hazırlaşır. Nəhayət, İtaliya da Suriya ilə diplomatik əlaqələri bərpa etmək qərarına gəlib. Görünür, dünya Suriya müharibəsindən heç də suriyalıların özündən az yorulmayıb.

GLORIOUS END OF ENDLESS WARS?
Donald Trump's decision to withdraw the US troops from Syria has provoked a number of new military and political processes in this Arab country suffering from the longstanding war. This also concerns the growing regional position of Ankara, which directly affects the balance of powers within the Russia-Turkey-Iran triangle, which plays an important role in the Syrian conflict.
What is in Trump's mind?
Initially, President Trump announced the start of a phased reduction of US military presence in Syria, underlining that it was necessary to start the implementation of this task immediately, as the US has fulfilled the main task – the defeat of the terrorist organisation ISIS, the so-called Islamic State.
Trump described the essence of his decision later, in one of his Twitter posts right after the New Year night, which is actually in line with his foreign policy concept. According to Trump, 'endless wars will eventually come to glorious end, especially those which are fought out of judgement mistakes that were made many years ago, and those where we are getting little financial or military help from the rich countries that so greatly benefit' from the US actions.
This statement again criticises the closest allies of the US, the European countries, who, according to Trump, still benefit from the American military policy and enjoy its fruits in financial and security spheres.
However serious such contradictions between the US and Europe may be, they do not have a direct relationship with the Syrian conflict. Immediately after the announcement of the withdrawal of American troops from Syria on December 19, President Trump has considerably adjusted his own statement by making the expected event subject to the complete defeat of the ISIS and security of the Kurdish allies of Washington. At the same time, Trump has criticised the media, primarily The New York Times, which, according to the US president, misled the public by stating that the US president had allegedly set no more than four months for the withdrawal of the US troops from Syria. "We will be leaving at a proper pace while at the same time continuing to fight ISIS and doing all else that is prudent and necessary! [This is] no different from my original statements," Donald Trump twitted.
The White House press secretary Mercedes Schlapp has later detailed POTUS's position saying that President Trump wanted to ensure the safety of the American troops during the withdrawal from Syria. But all these statements are only nuances of the American political cuisine. It is much more important to determine the goals pursued by the American administration as a result of the withdrawal process, regardless of the specific period set for it.
It should be noted that the military and political leadership of the US expresses readiness to withdraw American troops from all objects and areas of Syria, with the exception of the Al-Tanfa military base in the south of the country, near the Jordanian border, where about 200 US troops will remain. This decision is explained by the need to counteract the "growing activity of Iranians in the region."
The US Secretary of State Mike Pompeo openly stated that the withdrawal of American troops from Syria is nothing but a "change of tactics," and the US intends not only to continue the fight against terrorism, but also to use all its potential to counter the influence of Iran. It is no coincidence that the US so clearly supported the Israeli bombing of positions and objects of Iranian and pro-Iranian groups in Syria in early January. Thus, during his recent visit to Israel, John Bolton, National Security Advisor to President Trump, called for Israeli troops to fill in the "vacuum" that could form in Syria after the withdrawal of American troops. Specifically, Washington proposes that Israeli aviation replaces the US aviation as part of the US-led coalition in Syria.
In other words, the US explicitly states that after the defeat of ISIS, its focus has shifted to Iran. In order to prevent Tehran’s growing position in Syria and the region, Washington will rely on cooperation with Israel, which is now considered the key military component of the US coalition. This perfectly explains the withdrawal of American troops from Syria as announced by Trump. In this case, according to the plan of the American administration, Washington’s close allies should bear the main burden of combat operations as part of the Western coalition. First of all, Israel, which should thank Trump at least for the recognition of Jerusalem as the capital of the Jewish state. Apparently, the US will remain the leading political actor in the Great Middle Eastern Game. This is also confirmed by the US Secretary of State’s tour of eight Arab countries (UAE, Qatar, Jordan, Egypt, Oman, Bahrain, Kuwait, Saudi Arabia), which started on January 8. One of his goals, according to Pompeo, is to form an anti-Iranian coalition.
"We should continue to build up the coalition – the coalition that includes Gulf states, Israel, European and Asian countries all around the world that understand that the world’s largest state sponsor of terrorism needs to cease that activity," Pompeo said.
It's unclear how the European allies of the US will react to these anti-Iranian plans, for the most of them do not consider Tehran 'the world’s largest state sponsor of terrorism' and are confused after Trump's announcement of withdrawal, unlike another American ally in the region, Turkey, whose Syrian policy directly affects the very essence of American interests including Iran.
Ugliest slander
Recently, Turkey has started drawing large military forces and equipment to the Syrian border. Apparently, this operation is related to the preparation for the offensive on a strategically important point in Syria, the city of Manbij, which is currently under the control of Kurdish terrorist organisations.
At the end of 2018, Kurds reached an agreement with Damascus on the transfer of Manbij (85 km north of Aleppo) under the control of the Syrian government army to protect themselves from the Turkish offensive. Currently, Manbij is largely controlled by the Kurdish People's Defence Units (YPG), which is part of the Syrian Democratic Forces (SDF). Ankara considers both YPG and SDF parts of the terrorist Kurdistan Workers’ Party (PKK). According to media reports, a group of YPG militants has already left the city, which is partly under the control of Syrian troops.
Turkey continues to blame the US for direct military support of YPG and SDF. Interestingly, after Trump's announcement on the withdrawal of American troops from Syria, Turkey, which views Kurdish terrorism as a direct threat to its security, explicitly declared its intention to take Manbij after the Americans leave the city and join it to the previously established security zone in the border region.
To protect the north-eastern part of Syria after the withdrawal of American troops, Turkish President Recep Tayyip Erdogan suggested the establishment of "special forces made up of the representatives from all parts of Syrian society". At the same time, he added that a "verification process" would be needed to identify militants who have links with terrorist organisations, in particular with YPG.
Turkish Foreign Minister Mevlut Cаvusoglu said that the withdrawal of US troops from Syria would not stop Turkey from conducting a new operation in the north of the country. During the meeting with Joseph Dunford, Chairman of the Joint Chiefs of Staff, in Ankara, Turkish Defence Minister Hulusi Akar called on Washington to ensure the early withdrawal of YPG militants from Manbij.
Apparently, Ankara has accomplished the implementation of the Turkish-American road map agreed last June, which involves the withdrawal of Kurdish groups from Manbij. This issue should have been resolved within six months, but Washington deliberately delayed the implementation. Trump’s decision to withdraw American troops from Syria accelerated the process, giving Turkey a chance to improve its military presence along the Syrian border.
Meanwhile, Washington still tries to force Ankara to consider the Kurdish military-political factor in Syria. During his last visit to Israel, John Bolton clearly stated that the US would demand from Turkey security guarantees for Kurdish organizations. As well, Bolton acknowledged that "the protection of US allies in Syria, including the YPG, was among “the objectives that we want to accomplish that condition the withdrawal” of US forces."
Ankara reacted sharply to the statement of Trump’s national security advisor. President Erdogan refused to receive Bolton during his visit to Ankara saying that Turkey would not make compromises on the fight against Kurdish terrorists. Instead, Bolton met with Erdogan's spokesman Ibrahim Kalin. Calling Bolton’s statement about the war of Turkey against the Syrian Kurds as "the ugliest and cheapest slander", Erdogan underlined that by making such statements the Americans are trying to play on emotions of the world community.
Ankara and Washington have different views not only on the Kurdish issue. Turkey makes it clear that it does not agree with the American policy towards Iran, not only with sanctions against the Islamic Republic, but also with the US intention to form an anti-Iranian coalition, which can lead to serious complications in the settlement of the Syrian conflict. Mevlut Cavusoglu's statement made in Moscow on December 29 is noteworthy: "Whether you like it or not, Iran is a party to a Syrian settlement. My message is addressed to the US and other countries."
Trilateral exam
Apparently, the processes that unfolded in the conflict region right after Trump's statement on the pull-out of American troops (regardless of the period it will take) are also connected with the intention of the US to create chasms among the other external parties involved in the Syrian war. For example, in his interview with Fox News, a retired colonel of the American army Douglas Macgregor said that the withdrawal of American troops from Syria is a "very clever move". "We have to get out of Northern Syria quickly, because there are tens of thousands of Turkish troops poised to attack Kurdish terrorists, who have been attacking Turks in Northern Syria... Putin is going to make a choice. If he allows the Turks into Syria, then he loses his position with Syrians and Iranians," MacGregor believes.
American withdrawal from Syria can indeed turn into a serious test for the Russia-Turkey-Iran triangle. These countries have been known as the guarantors of the Syrian settlement as part of the Astana Process, and in many respects thanks to the joint efforts of Moscow, Ankara and Tehran, a major breakthrough has been achieved in the fight against ISIS. The strength of the triangle will depend on the determination of its participants to reach a compromise in a situation when Turkey, pursuing its national interests, intends to launch a new blow against Kurdish terrorists, while Russia and Iran, which support the official Syrian authorities, are objectively interested in the transition of all, including the Kurdish-populated regions of Syria, under the control of Damascus. It is noteworthy that the Russian military command in Syria has recently decided to use watch patrols on the territory surrounding Manbij. Thus, Russia is trying to ensure the irreversible transition of northern Syria to the control of Damascus. Soon we are going to see to what extent this situation makes Ankara happy, taking into account the complete transfer of control over Manbij from Kurdish organisations to the Syrian government forces, as prepared by Moscow.
Nevertheless, Turkey continuously expresses its readiness to make the cooperation with Moscow and Tehran more effective so that the war in Syria is over as soon as possible. Thus, the Turkish Foreign Minister spoke in favour of exercising joint control with Russia and Iran over the withdrawal of American troops from Syria so that various terrorist organizations would not take the "vacant place". Mevlut Chavushoglu noted that Ankara "continues to confer with the Syrians and with the entire world community" on how to resolve the situation in Syria.
Obviously, these signals coming from Ankara, as well as the ongoing search for peace within the Astana process jointly monitored by Russia, Turkey and Iran, are good news for the war-torn Syrian people. As well as the frequent facts of recognition by many countries, which previously denied legitimacy to the legitimate government of Syria, the existing realities in this Arab country. For example, the government of the UAE decided to resume the work of its embassy in Damascus. Bahrain expressed similar willingness. Finally, Italy decided to restore diplomatic relations with Syria. It seems that the world is tired of the Syrian slaughter no less than the Syrians.