Azərbaycanda minimum əməkhaqqının artımı 600 min vətəndaşı əhatə edəcək
Martın 1-dən etibarən Azərbaycanda minimum əməkhaqqı 50 manat artıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə gələn aydan etibarən ölkə üzrə ən aşağı maaşın məbləği 130 manatdan 180 manata qədər artırılacaq. Bu ən mühüm sosial göstəricinin son illər üzrə belə bir rekord göstərici (38,5%) ilə artımı büdcə təşkilatlarında və özəl sektorda, təxminən, 600 min işçinin maaşını artırmağa imkan verəcək.
19 pilləli artım
Bundan əlavə, bunun hesabına 2019-cu ildə ölkədə minimum əməkhaqqı yaşayış minimumunun orta səviyyəsinə bərabərləşdirilib ki, bu da hökumətin əsas qısamüddətli hədəflərindən biri idi.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayevin sözlərinə görə, bu artım konkret olaraq dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən təşkilatların əməkhaqları vahid tarif cədvəli ilə ödənilən 450 min işçisinə təsir edəcək. Onların əməkhaqqı, orta hesabla, 30%, bəzi hallarda isə 70% artacaq. Bunlar elm, səhiyyə, mədəniyyət, gənclər və idman, kənd təsərrüfatı, ekologiya, mənzil və kommunal təsərrüfatı, rabitə və nəqliyyat, meliorasiya və s. sahələrdə çalışan işçilər olacaq. Təhsil müəssisələrinin vəzifələri vahid tarif cədvəlində göstərilən müəllimlərinin də minimum əməkhaqqı artacaq.
"Başqa sözlə, bu qərar yalnız minimum əməkhaqqı alanlara aid deyil. Bu gün vahid tarif cədvəli 19 pillədən ibarətdir və daha əvvəl o, 143 manat məbləğindən başlayırdı. Yəni hər bir işçi öz karyerasının növbəti pilləsinə keçdikcə, maaşı müəyyən bir əmsalla artırdı. Minimum əməkhaqqının artımından sonra ilk pillə müvafiq olaraq 180 manatdan başlayacaq, əməkhaqqı bütün digər pillələrdə də artacaq ", - deyə S. Babayev bildirib.
Nazirin sözlərinə görə, bir ay ərzində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi digər strukturlarla birlikdə mövcud maaşları yeni sərəncama  uyğunlaşdırmaq üzərində işləyəcək ki, 2019-cu ilin mart ayınının yekununda   artan məbləğlərin ödənilməsi təmin edilsin.
Amma bu, sərəncamın yalnız dövlət sektorunun nümayəndələrini əhatə edəcəyi demək deyil. Hazırda özəl sektorun 150 min nəfərə yaxın işçisi minimum əməkhaqqı ilə maaş alır və işəgötürənlər əməkhaqqının ən azı 180 manata qədər qalxmasını təmin etmək məcburiyyətində idilər. «Ümid edirəm ki, ümumiyyətlə, bu qərar özəl sektorda müəssisə rəhbərlərinə digər işçilərin maaşlarını artırmaq üçün stimul olacaq ", - deyə nazir əlavə edib.
Həmçinin, bir sıra böyük holdinqlərin reaksiyası da özünü uzun gözlətmədi və onların rəhbərliyinin işçilərin əməkhaqqına artım  istiqamətində yenidən baxılması ilə bağlı qərarları barədə mətbuatda məlumatlar yayılmağa başlandı. Yəni prezidentin sərəncamı yetərincə qısa bir müddətdə bazarda rəqabət mühiti yaratdı və bütün işəgötürənləri adekvat addımlar barədə düşünməyə məcbur etdi.
Sosial-iqtisadi effekt
Ölkədə minimum əməkhaqqının rekord səviyyədə artımı vətəndaşların rifahını birbaşa yaxşılaşdırmaqla yanaşı, həm də vətəndaşların gəlirlərinin leqallaşdırılmasına səbəb olmalıdır. "Əlbəttə, bazar iqtisadiyyatı şəraitində bəzi işəgötürənlər işçilərə əməkhaqlarını öz iqtisadi imkanlarından aşağı səviyyədə ödəyirlər. Ancaq çox sayda şirkət var ki, minimum əməkhaqqı dövlət qurumlarına nisbətən daha yüksəkdir. Əməkhaqqını bilərəkdən aşağı göstərən strukturlar istənilən halda onu qaldırmağa məcbur olacaqlar. Yetərincə aydındır ki, bu, dövlət büdcəsinə daxil olan gəlirlərə müsbət təsir göstərəcək, həm də ən önəmlisi, gələcəkdə pensiya vəsaitlərinin artımına səbəb olacaq, iqtisadiyyatın digər sektorlarına göstərəcəyi təsir də öz yerində", - deyə Əmək Nazirliyinin Əmək siyasəti şöbəsinin direktoru Əbülfət Məhərrəmov bildirib.
Paralel olaraq, təbii ki, işçilərin sosial sığortası üzrə ödənişlər də artacaq, bu da nəticədə, gələcəkdə onların pensiya təminatına müsbət təsir edəcək. "Biz ümumilikdə vergi ödənişləri və sosial sığorta haqlarının 100-150 milyon manatadək artacağını gözləyirik", - deyə nazir S.Babayev bildirib.
Göründüyü kimi, minimum əməkhaqqının artımından daha bir sosial təsiri var: məsələ bundadır ki, vahid tarif cədvəli əsasında əməkhaqqı alan qadınların payı kişilərə nisbətən daha yüksəkdir, çünki kişilər daha çox özəl sektorda çalışırlar və onların orta əməkhaqqı daha yüksəkdir. Lakin minimum əməkhaqqı 180 manata çatdırıldıqdan sonra bu məsələdə müəyyən qədər "gender balansı" əldə ediləcək. Bu  məqam Azərbaycanda qəbul olunmuş əmək standartlarının dünya nümunələrinə uyğunlaşdırmaq baxımından çox vacibdir.
Nazirin sözlərinə görə, leqallaşdırma mühiti  həm də ÜDM-in, təxminən, 400-500 milyon manat artımını təmin edəcək ki, bu da ölkə iqtisadiyyatı üçün olduqca önəmlidir.
İnflyasiya olacaqmı?
Açıqlanmış məlumatlara görə, bu il dövlət xəzinəsi bunun üçün əlavə olaraq 335 milyon manat ayıracaq. Hökumətin hesablamalarına görə, ümumiyyətlə, birbaşa və dolayı təsirlər nəzərə alındıqla ölkə üzrə orta əməkhaqqı 10% artacaq. Bununla yanaşı, həm iqtisadçılar, həm də əhali arasında doğru bir sual yaranır: iqtisadiyyata əlavə pul kütləsinin atılması inflyasiya artımına səbəb olacaqmı?
İlk öncə, hökumət, əməkhaqqının artması ilə bağlı süni qiymət artımlarının qarşısını almaq üçün lazım olan bütün tədbirləri görməyi vəd edir. Digər tərəfdən A.Məhərrəmovun qeyd etdiyi kimi, əməkhaqqının artırılması ilə qiymət artmının rentabelli olacağı barədə fikirlər də yanlışdır.
"Biz bir bazar iqtisadiyyatı şəraitində yaşayırıq, uyğun olaraq, digər ölkələrin iqtisadiyyatının bizimkinə təsiri qaçılmazdır. Bu gün Azərbaycan öz məhsullarını dünya bazarına ixrac etməklə yanaşı, çox sayda məhsul da ölkəyə  gətirilir. Bu prosesin iqtisadiyyatda dayanıqlı olması üçün qiymətlər və əməkhaqqı arasında balansı təmin etmək lazımdır ", - deyə A.Məhərrəmov bildirib.
O, hesab edir ki, əməkhaqqı islahatları risklər və hesablamalarla bağlıdır, lakin iqtisadçılar bu addımın lazım olduğunu başa düşürlər. "Hər halda, bunun baş verməmsi üçün tədbirlər görüləcək. Bundan əlavə, bazarın özü də qiymətləri tənzimləyəcək. Qiymətlərdə süni artım etmək niyyətində olanlar, bu addımlarının uğursuzluğa  məhkum olduğuna bir daha əmin olacaqlar ", - deyə Məhərrəmov bildirib.
Başqa sözlə, minimum əməkhaqqının artırılmasına dair sərəncamın təsir etdiyi  azərbaycanlılar bu artımı öz ailə büdcələrində tam  səviyyədə hiss edəcəklər.

Growth of minimum wage by 38.5% in Azerbaijan to affect 600 thousand citizens
The government of Azerbaijan will increase the minimum wage by 50 since March 1, 2019. According to presidential decree, it will be increased from 130 to 180. Such a record growth (38.5%) of the most important social indicator will help raise the salaries of about 600 thousand employees in state-run organisations and the private sector.
19 steps of growth
In addition, in 2019, the minimum wage in Azerbaijan is equal to the average level of the subsistence minimum, which was one of the main short-term goals of the government.
According to the Minister of Labour and Social Protection of the Population, Sahil Babayev, this growth will affect 450 thousand employees of state-run organisations, whose salaries are paid according to a single tariff table (STT). Their average salary will be increased by 30%, and in some cases up to 70%. These will be individuals working in the fields of science, medicine, culture, youth and sports, agriculture, environment, housing and public utilities, communications and transport, land reclamation, etc. There will also be an increase in the minimum salary of teachers of educational institutions also ranked in the single tariff table.
"In other words, this decision concerns not only those who receive the minimum wage. Today, STT consists of 19 steps, while it has started with an amount of 143. Each employee, moving up the career ladder, used to receive a salary increased by a certain coefficient. After the increase in the minimum wage, the first step will start from 180, and the salary will increase at all other steps, too," Babayev said.
According to the minister, during a month period, his ministry together with other structures will bring the current salaries in line with the new order to ensure the payment of increased amounts starting from March 2019. But this does not mean that the order will affect only representatives of the public sector. At present, about 150,000 private sector employees receive the minimum wage, and their employers are obliged to ensure its increase to at least 180. "I hope that, in general, this decision will serve as an incentive for managers of enterprises in the private sector to increase salaries and other employees," minister added.
However, the reaction of a number of large holdings was not long in coming, and information appeared in the press about the decisions of their leadership to revise the wages of workers in the direction of growth. That is, the presidential order in a relatively short period created a competitive environment in the market and made all employers think about adequate steps.
Socio-economic effect
In addition to direct improvement of the public welfare, a record increase in the minimum wage should help legalise the incomes of citizens. "Certainly, in a market economy, some employers pay salaries below their economic opportunities. But there are quite a few companies where the minimum salary is much higher than in government agencies. Structures that deliberately indicate low wages will have to raise salaries anyway. It is quite obvious that this will have a favourable effect on the state revenues and, last but not least, increase pension benefits in the future, let alone an impact on other sectors of the national economy," Abulfat Maharramov, director of the Labour Policy Department of the Ministry of Labour and Social Protect, said.
In parallel, the deductions for social insurance of employees will also increase, which ultimately will have a positive effect on their retirement benefits in the future. "We expect that tax fees and social insurance payments in general will increase by 100-150 million," S. Babayev said.
As it turned out, there is another social effect from the growth of the minimum wage: the proportion of women who receive wages according to STT is higher than men, since the latter are more busy in the private sector and their average wage is higher. But after bringing the minimum salary to 180, there will be some "gender balance" in this issue. This moment is also very important for bringing the labour standards adopted in Azerbaijan to global standards.
According to the minister, among the legalization will also serve the growth of GDP by about 400-500 million, which is quite significant for the country's economy.
What about inflation?
This year additional 335 million will be allocated from the state treasury for this purpose. According to government calculations and given the direct and associated effects, the average salary in the country will increase by 10%.
Meanwhile, both economists and the population have a reasonable question: will the emission of additional money supply in the economy entail an increase in inflation?
Firstly, the government promises to take all necessary measures to prevent an artificial increase in prices due to wage increases. On the other hand, as A. Maharramov noted, the opinion about how profitable it is to raise wages, if at the same time prices will rise, is also wrong. "We live in a market economy, respectively, the economy of other countries inevitably affects ours. Today, Azerbaijan exports a lot of products to the world market and imports a lot of products into the country. In order to ensure a balanced economy, it is necessary to ensure a balance of prices and wages," A. Maharramov said.
He believes that wage reforms include risks and calculations, but economists understand that this step is necessary. "In any case, measures will be taken to prevent inflation. In addition, the market itself will also adjust prices. Those who want to increase prices artificially will eventually fail," Maharramov stated.
In other words, the citizens with increased minimum wage will be able to fully experience the growth in their family budget.