MƏRKƏZİ ASİYANIN «CİHADLAŞMASI»
Taliblərlə mərkəzi hökumət arasında barışığın müşahidə olunduğu bir vaxtda İD tərəfdarları mövqelərini gücləndirir
Bu yaxınlarda Dohada keçirilmiş danışıqların yekununda ABŞ prezidenti Donald Tramp Amerika qoşunlarının Əfqanıstandan tam çıxarılmasının mümkünlüyünü bəyan edib. Taliblər isə bunun baş verəcəyi konkret tarixi belə, elan ediblər – ölkənin amerikapərəst hökumətinə qarşı hərbi əməliyyatların dayandırılmasından ilyarım sonra.
Bunun fonunda taliblərin əsirliyində olan 40 «İslam Dövləti» (İD) üzvünün qaçdığı haqda xəbər yayılıb.
«Elə-belə» getmək olmaz
Yanvarın sonlarında İranın informasiya agentlikləri Əfqanıstanın taliblərə məxsus həbsxanasından 40 İD terrorçusunun qaçdığına dair xəbər yayıb. Bu, Əfqanıstanda onsuz da qarışıq olan vəziyyəti bir qədər də qəlizləşdirib. İran KİV-i baş verənlərə görə günahı dərhal ABŞ ordusunun üzərinə qoyub: guya, amerikalılar bu yolla antitalib hərəkatını gücləndirməyə çalışır. Lakin Tramp administrasiyası ilə «Taliban» liderləri arasında ciddi razılaşmanın əldə olunduğu bir vaxtda bu versiya inandırıcı görünmür. Əksinə, İD terrorçularının qaçması taliblərin ABŞ qarşısında strateji-kəşfiyyat işləri baxımından zəifliyini ortaya qoyub və danışıqlarda onların mövqeyini daha zəif hala gətirib.
Taliblərin hökumət binalarına, Əfqanıstan ordusunun ayrı-ayrı bölüklərinə hücumları kəsilməsə də, son il ərzində «Taliban»ın nəzarətində olan ərazi, demək olar ki, böyüməyib. Bunu Əfqanıstan hökumətinin nəzarətindəki güc strukturlarının texniki baxımdan daha üstün, daha təchizatlı olması ilə də əlaqələndirmək mümkündür. Son illərdə amerikalılar Əfqanıstan ordu və jandarmeriyasının sayını 300 min nəfərədək artırıb. Taliblərin silahlı dəstələrinin sayı isə 50 mini ötmür.
Əfqanıstan ordusu say və texniki üstünlüklə yanaşı, rəqib üzərində maddi üstünlüyə də malikdir. Tramp hələ ötən il Əfqanıstana ayrılmış trilyonlarla dollardan əbəs yerə bəhs etmirdi. Hökumət tərəfindən orduya çağırılan gənclərə ayda, orta hesabla, 300-500 dollar məvacib verilir ki, bu da Əfqanıstan reallığında kifayət qədər yaxşı rəqəmdir. Bu, hərbi xidmətə yeni cəlb olunmuş gənclərin taliblərə, yaxud başqa radikal siyasi hərəkatlara tərəf keçməsini də əngəlləyir.
Bütün bunlarla yanaşı, yalnız ötən il taliblər 22 minədək əfqan hərbçinin həyatına son qoyub. Beləliklə, «Taliban»a qarşı fəal hərbi mübarizənin davam etdiyi şəraitdə ABŞ Əfqanıstanda, təxminən, 14 minlik kontingent saxlamaq məcburiyyətindədir. Onların əsasını xüsusi əməliyyat qüvvələri təşkil edir. Məsələ ondadır ki, Amerika əsgəri əfqanıstanlı həmkarından «baha»dır. Bu «məhdud kontingent»in saxlanılması belə, Pentaqona, təxminən, Əfqanıstan ordusunun tam təchizatı ilə eyni qiymətə başa gəlir. Odur ki, biznesmen Trampın prezidentliyi dövründə Əfqanıstan Amerika administrasiyası üçün hədsiz dərəcədə bahalı yük sayılır. Lakin amerikalılar buranı «elə-belə» tərk etməyi də düşünmür. Çünki taliblərlə sülhə nail olunmazsa, bu ölkəyə qoyulmuş pul və illərdir göstərilən səylər «havaya atılmış» sayılacaq.
Taliblər cihadçılara qarşı
Taliblərlə hökumət qüvvələri arasında sülh əlamətlərinin müşahidə olunduğu şəraitdə Əfqanıstanın şimalında «İslam Dövləti» öz mövqelərini gücləndirməyə başlayıb. İD-nin «Şərqi Xorasana yürüş» elan etdiyi 2015-ci ildən başlayaraq, Əfqanıstanda cihadçılarla taliblər arasında qarşıdurma səngimir. İD Əfqanıstan istiqamətindəki fəaliyyətinin ilk illərində taliblərdən ayrılmış liderləri öz tərəfinə çəkməyə çalışırdısa, sonradan bu, bütünlükdə regionun əhalisini əhatə etməyə başlayıb.
Lakin İD-nin Suriya və İranda darmadağın edilməsindən sonra «xilafət»in Mərkəzi Asiyada olan yüzlərlə yaraqlısı doğma torpaqlara qayıtmağa başlayıb. Beləliklə, cihadçılar Əfqanıstanın cənub və şərq əyalətlərində nəzarəti itirdikdən sonra Türkmənistan, Özbəkistan və Tacikistanla sərhəd bölgələrdə – Cauzcan, Kunduz, Balx və Tahar əyalətlərində gücləniblər. Buna cavab olaraq, «Taliban» onlara qarşı güzəştsiz müharibə elan edib və ötən il ərzində vadilərdə, dağ dərələrində İD yaraqlılarına divan tutub. Darmadağın olunmuş «xilafət»in Əfqanıstanda dirçəlməsi təhlükəsi qardaş müharibəsinin barışmaz tərəflərini belə birləşdirib. Hətta ötən ilin yayında Əfqanıstan hökuməti taliblərlə müvəqqəti atəşkəs elan etmişdi. Hökumət bunu taliblər üçün «yadelli işğalçılar»ın ölkədən çıxarılması imkanının yaradılması kimi qiymətləndirirdi.
Lakin total təqiblərə rəğmən, bu gün Əfqanıstanın şimalında 4-5 min cihadçının olduğu deyilir. Onların döyüş təcrübəsini nəzərə alsaq, bu, kifayət qədər ciddi hərbi gücdür. Bəzi məlumatlara görə, burada onlara «İslam Dövləti»nin «hərbi naziri» Qulmurod Xalimov başçılıq edir. Bir vaxtlar Tacikistan xüsusi təyinatlılarının komandiri olmuş Xalimov bir müddət əvvələdək nə vaxtsa vətənə qayıdaraq, orada şəriət qanunları quracağını deyirdi. Odur ki, bu gün Pyanc sayı boyunca sərhəd ciddi şəkildə mühafizə olunsa da, Tacikistanda bəzi yaraqlı qruplarının dağ aşırımları vasitəsilə ölkə ərazisinə daxil olacağından narahatdırlar. Onlar hesab edirlər ki, yaraqlılar ölkədəki sosial qeyri-sabitlikdən istifadə edərək, əhalini ayağa qaldıra bilər.
Bütün Asiyanın islamlaşdırılması kimi hədəfi olmayan (İD-dən fərqli olaraq) «Taliban» isə cihadçıların Mərkəzi Asiyaya yönəlməsinə yardım göstərməyə hazırdır. Çünki bu halda onlar «çağırılmamış qonaq»dan xilas olacaqlar.
Xalq üçün tiryək neçəyədir?
Bu gün Əfqanıstanda gedən proseslərin kökü göründüyündən daha dərindədir. O, ölkədəki etnik qarışıqlığa və qismən davam edən tayfaçılıq düzəninə bağlıdır. İlk növbədə, qeyd olunmalıdır ki, fasiləsiz müharibələrə, milyonlarla insanın qaçqın düşməsinə baxmayaraq, son 20 ildə Əfqanıstan əhalisi nəinki azalmayıb, üstəlik, əhəmiyyətli dərəcədə artaraq, təxminən, 33 milyona çatıb. Etnoloqların proqnozlarına görə, ölkə əhalisinin hazırkı artım tempi davam edərsə, 2100-cü ildə onların sayı 100 milyon nəfərə çatacaq.
«Taliban»ın əsas yeni döyüşçü «tədarükçüsü» olan puştunlar Əfqanıstan əhalisinin 40%-dən çoxunu təşkil edir. Ölkənin mərkəzi və şimal əyalətlərində məskunlaşmış və ümumi əhalinin, təxminən, 35%-ni təşkil edən taciklər onlara qarşıdır. Əfqanıstan əhalisinin 20%-ni təşkil edən türkdilli özbəklər, türkmənlər və həzaralar əsasən ölkənin şimal və şimal-şərq əyalətlərində, Özbəkistan və Türkmənistanla sərhəddə yaşayır.
Bundan başqa, Əfqanıstan əhalinin sürətlə artması fonunda dünyanın ən yoxsul ölkələrindən biri olaraq qalır. 35 ildir bitmək bilməyən müharibə onun onsuz da güclü olmayan iqtisadiyyatını tamamilə çökdürüb. Əfqanıstan bəzi faydalı qazıntılara sahib olsa da, infrastrukturun yoxluğu onların hasilatını çətinləşdirir. Bu gün ölkənin milli gəlirinin 60%-nin opiat və onun törəmələrinin ixracından gəldiyi təəccüblü deyil. Bu illər ərzində «Əfqanıstan» və «heroin» anlayışları bütün dünyada sinonim kimi qəbul edilməyə başlayıb: bu təhlükəli narkotikin dünya üzrə istehsalının 90%-dən çoxu məhz Əfqanıstanın payına düşür. Yoxsulluq içərisində yaşayan əfqan kəndlisi narkotik becərmək məcburiyyətindədir. Bu isə narkotik ticarətinə və bölgənin total kriminallaşmasına gətirib çıxarıb. Çoxsaylı hərbi qruplaşmalar bu gün Əfqanıstanda narkotik maddələrin istehsalına, satış kanallarına nəzarət uğrunda da mübarizə aparır.
Hakimiyyət kimdə olacaq?
Əfqanıstanda «Taliban»ın son fəallığı həm də 2018-ci ilin oktyabrında keçirilmiş parlament və qarşıdan gələn prezident seçkisilə əlaqədardır. Ötən il taliblərin zorakılıq aktları vədinə baxmayaraq, təxminən, 9 milyon seçicinin 3 milyondan çoxu parlament seçkisinə qatılıb. Beləliklə, «Əfqanıstanda demokratiya mümkündürmü?» sualına onillərdir davam edən daxili savaşlardan, kənar müdaxilələrdən bezmiş əfqan xalqının özü cavab verib. Xalqın gələcəyilə bağlı siyasi qərarların qəbulunda iştirakı perspektivi qeyri-müəyyən qalsa belə, bu, onları seçki məntəqələrinə üz tutmaqdan çəkindirməyib.
Bu il aprelin 20-nə təyin olunmuş prezident seçkisi isə iyuna keçirilib. Bu, radikal «Taliban» hərəkatı ilə sülh razılaşmasına dair danışıqlara hazırlıqla bağlıdır.
Doha danışıqları ilə paralel, Moskvada da əfqanıstandaxili barışığa dair konfrans keçirilib. Əfqanıstanın Rusiyadakı diasporunun himayəsilə bir araya gəlmiş əfqanıstanlı siyasətçilər və fəallar ölkənin sabiq prezidenti Həmid Kərzainin başçılığı ilə «Taliban» nümayəndələrilə danışıqlar masası arxasına əyləşiblər. Göründüyü kimi, taliblər Əfqanıstanın hazırkı prezidenti Əşrəf Qənidən fərqli olaraq, sabiq dövlət başçısı ilə danışıqlardan imtina etmir. Əşrəf Qəni isə Moskva danışıqlarını artıq «səlahiyyətsiz» elan edib. Onun sözlərinə görə, bu məsələdə ümumxalq konsensusu əldə olunmazsa, «Taliban»la sülh razılaşması imzalanmayacaq. Taliblər isə hələlik Əfqanıstan rəhbərliyini «ABŞ-ın oyuncağı» adlandırır və onunla birbaşa danışıqlardan imtina edir. Radikalların bu mövqeyini dəyişib-dəyişməyəcəyi tezliklə bəlli olacaq: artıq fevralda Dohada ABŞ ilə taliblər arasında danışıqların ikinci raundu keçirilməlidir. Bəlkə də, terrorçuların «qılığına girilməsi» taktikası sərt təzyiqdən daha effektiv olacaq.

"ДЖИХАДИЗАЦИЯ" СРЕДНЕЙ АЗИИ
На фоне намечающегося мира между талибами и правительственными войсками свои позиции усиливают сторонники ИГ
В результате завершившихся недавно в Дохе переговоров президент США Трамп заявил о возможном полном выводе американских войск из Афганистана, а талибы даже назвали точную дату вывода - полтора года после прекращения военных действий против проамериканского правительства страны. В этом свете несколько странной стала новость о побеге 40 игиловцев из талибского плена.
Уйти "не просто так"
В конце января иранские информагентства выдали новость, что из талибской тюрьмы в Афганистане сбежали 40 главарей террористической организации ИГ. Это обстоятельство внесло дополнительную неразбериху и в без того тревожную ситуацию в Афганистане. Иранские СМИ поспешили взвалить вину за побег террористов на армию США: мол, таким образом американцы пытаются усилить антиталибовское движение. Однако это не кажется правдоподобным после достижения прорывных договоренностей между администрацией Трампа и лидерами "Талибана". Разве что побег игиловцев обнажил стратегическое разведывательное бессилие талибов перед США и сделал их более сговорчивыми на переговорах.
Несмотря на непрекращающиеся атаки талибов на правительственные учреждения и отдельные отряды афганской армии, территория, подконтрольная движению "Талибан", за последний год практически не увеличилась. Возможно, начало сказываться техническое преимущество пополненных и переоснащенных силовых структур, подконтрольных правительству Афганистана. За последние годы американцы довели количество афганской армии и жандармерии до 300 тыс. человек, тогда как отряды талибов насчитывают немногим более 50 тыс. Помимо количественного и технического преимущества афганские вооруженные силы получили также материальное превосходство над противником. Недаром в прошлом году Трамп сетовал на триллионы долларов, "вбухнутых" в Афганистан. Молодые люди, призванные под правительственные знамена, получают в месяц в среднем $300-500, что в афганских реалиях является достаточно хорошей суммой. Денежное довольствие предупреждает возможный переход новопризванных солдат на сторону талибов или других радикально-политических движений. Однако атаки талибов только за прошлый год унесли жизни около 22 тыс. афганских военнослужащих. В условиях продолжения активных боевых действий против "Талибана" американское командование вынуждено держать в Афганистане около 14 тыс. военнослужащих, в основном из Сил специальных операций. Так как американский солдат стоит "дороже" своего афганского коллеги, содержание "ограниченного контингента" обходится Пентагону в приблизительно такую же сумму, что и оснащение всей афганской армии. В президентство бизнесмена Трампа Афганистан трактуется в американской администрации как непомерно дорогая ноша. Но и уйти отсюда "просто так" американцы не собираются, поскольку без мира с талибами деньги и усилия, вложенные в страну, могут быстро улетучиться.
Разборки в стиле джихада
На фоне намечающегося мира между талибами и правительственными войсками свои позиции на севере Афганистана усиливают сторонники "Исламского государства".
Начиная с 2015 года, когда ИГ объявило "поход на Восточный Хорасан", противостояние между джихадистами и талибами в Афганистане практически не прекращается. Если в первые годы своей афганской активности игиловцы все чаще переманивали на свою сторону отколовшихся талибских лидеров с их отрядами, то в дальнейшем методы "джихадизации" настроили против них население региона.
Однако после разгрома ИГ в Сирии и Ираке сотни среднеазиатских боевиков халифата стали возвращаться в родные места. Таким образом, после потери влияния в южных и восточных провинциях Афганистана джихадисты усилились в провинциях Джаузджян, Кундуз, Балх и Тахар, граничащих с Туркменистаном, Узбекистаном и Таджикистаном. В ответ "Талибан" объявил бескомпромиссную войну против игиловцев и весь прошедший год "травил" их в долинах и горных ущельях. Угроза возрождения разгромленного халифата в Афганистане побудила объединить силы доселе непримиримых сторон братоубийственной войны. Летом прошлого года правительство Афганистана даже объявило временное прекращение огня с талибами, дабы дать последним возможность выкинуть "иноземных захватчиков" из страны.
Несмотря на тотальное преследование, численность джихадистов на севере Афганистана оценивается в 4-5 тыс. человек, что, учитывая боевой опыт, является довольно внушительной военной силой. По некоторым данным, сторонников ИГ здесь возглавил "военный министр" "Исламского государства" Гулмурод Халимов. Когда-то бывший командир таджикского ОМОНа Халимов пообещал вернуться в Таджикистан и установить там законы шариата. Несмотря на усиленно охраняемую границу по реке Пяндж, в Таджикистане опасаются, что некоторые отряды боевиков могут просочиться через горные перевалы и, используя социальную нестабильность в стране, "возмутить" население. В свою очередь талибы, не имеющие виды на исламизацию всей Азии (в отличие от ИГ), будут "рады помочь" джихадистам переправиться в Среднюю Азию и тем самым избавиться от непрошеных гостей.
Почем опиум для народа
Корни процессов, происходящих сегодня в Афганистане, более глубоки, нежели кажется, и кроются в этнической неординарности страны и сохранении отчасти родоплеменного строя.
Прежде всего надо отметить, что, несмотря на постоянные войны и миллионы беженцев, население Афганистана за последние 20 лет не только не уменьшилось, но даже значительно увеличилось, составив около 33 млн. человек. По прогнозам этнологов, при сохранении нынешних темпов рождаемости население страны к 2100 году достигнет 100 млн. человек.
При этом пуштуны, являющиеся основным поставщиком новых бойцов для "Талибана", составляют более 40% населения Афганистана. В центральных и северных провинциях страны им противостоят таджики, составляющие приблизительно 35% от общего населения. Туркоязычные узбеки, туркмены и хазарейцы составляют 20% населения Афганистана и проживают в основном в северных и северо-восточных районах страны, близ границ с Узбекистаном и Туркменистаном.
На фоне увеличивающегося населения Афганистан продолжает оставаться одной из беднейших стран мира. 35 лет непрекращающихся войн полностью разрушили и без того слабую экономику страны. Хотя страна имеет некоторые запасы полезных ископаемых, их добыча затруднена отсутствием инфраструктуры. Неудивительно, что 60% национального дохода страны составляет экспорт опиатов и их производных. За эти годы понятия "Афганистан" и "героин" стали для жителей всего мира синонимами: на данный регион приходится более 90% мирового производства этого опасного наркотика. Лишенные средств к существованию афганские крестьяне вынуждены выращивать опиумный мак, что способствует развитию наркоторговли и тотальной криминализации территорий. Многочисленные военные группировки помимо власти борются еще и за контроль над производством и каналами поставки наркотиков.
Кому перепадет власть
Последняя активизация талибов в Афганистане связана еще и с парламентскими выборами, прошедшими в октябре 2018 года, а также предстоящими президентскими выборами. В первом случае, невзирая на обещанные акты насилия со стороны талибов, более 3 млн. из почти 9 млн. зарегистрированных афганских избирателей приняли участие в выборах депутатов Национального собрания. Таким образом, на вопрос "возможна ли демократия в Афганистане?" дал ответ сам афганский народ, уставший от десятилетий междоусобиц и интервенций. Даже неопределенность перспективы политического участия в принятии решений относительно своего будущего побуждает афганцев идти на избирательные участки. Вместе с тем президентские выборы, назначенные ранее на 20 апреля, были перенесены на июнь: отсрочка связана с подготовкой переговоров по мирному соглашению с представителями радикального движения "Талибан".
Параллельно с переговорами в Дохе конференция по внутриафганскому примирению прошла и в Москве. Собравшиеся под эгидой афганской диаспоры России политики и активисты из Афганистана во главе с бывшим президентом страны Хамидом Карзаем сели за один стол переговоров с представителями движения "Талибан". Как видно, талибы не отказались от переговоров с бывшим президентом, в отличие от нынешнего - Ашрафа Гани. Глава государства в свою очередь уже назвал московские переговоры "неправомочными" и отметил, что мирное соглашение с "Талибаном" не будет заключено, если не будет достигнут общенациональный консенсус по этому вопросу. Пока же талибы отказываются вести прямые переговоры с руководством Афганистана, называя его "марионеткой США". Поменяется ли позиция радикалов, станет известно совсем скоро: уже в феврале в Дохе пройдет второй раунд переговоров между США и талибами. Кто знает, может, тактика заигрывания с террористами окажется эффективнее их жесткого прессинга?