BÜTÖVLÜYÜN QARANTLARI
Türkiyənin Suriya probleminin nizamlanmasındakı rolunun artması ərəb ölkəsinin müharibədən sonrakı quruluşunda əsas amillərdən birinə çevriləcək. Ankara Amerikanın Suriyanın şimalında kürd muxtariyyəti yaratmaq planını qəti qəbul etmir. Bu isə Türkiyə ilə ABŞ arasında ziddiyyətləri daha da artırır, Suriyanın bütövlüyünün qorunub saxlanmasında maraqlı olan Moskva tərəfindən isə anlayışla qarşılanır.
Ankara əməliyyatlara hazırdır
Türkiyə Suriyanın şimalında kürd terror təşkilatının mövcudluğu ilə barışmayacağını qəti şəkildə ortaya qoyur. Türkiyə ordusunun strateji əhəmiyyətli bölgə olan Manbic şəhərinə hücuma hazırlıq görməsi də bununla bağlıdır. Kürdlərin «Demokratik ittifaq» partiyasının (PYD) hərbi qanadı olan «Xalq özünümüdafiə qüvvələri» (YPG) məhz bu şəhərdə məskunlaşıb. Ankara hər iki təşkilatı Türkiyənin cənub-şərqində 10 minlərlə insanın ölümündə günahkar olan terrorçu Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) strukturu sayır.
Türkiyə prezidentinin rəsmi nümayəndəsi İbrahim Kalın bu günlərdə kifayət qədər vacib bəyanatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, Ankara ilə Moskva Suriyanın Manbic şəhərilə bağlı «yol xəritəsi»nin reallaşdırılmasına dair razılığa gəlib. Söhbət əvvəllər əldə edilmiş Türkiyə-ABŞ razılaşmasına uyğun fəaliyyətdən gedir. Demək, Ankara milli təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə kürd terrorçularından gələn bütün təhdidləri aradan qaldırmaq üçün Rusiyanın prinsipial dəstəyini alıb. Moskva, öz növbəsində, kürd qüvvələrinə Qərbin regiondakı maraqlarının təmini aləti kimi yanaşır. Ankaranın Birləşmiş Ştatlardan «yol xəritəsi»lə bağlı hələ ötən ilin iyununda razılaşdırılmış Türkiyə-ABŞ sövdələşməsinə əməl etməsini istəməsi məhz bu üzdən Moskva tərəfindən də bəyənilir. Söhbət kürd hərbi birləşmələrinin Manbicdən çıxarılması planından gedir.
Ankara ABŞ-ın YPG və PYD-yə hərbi yardım göstərməsindən, həmçinin «yol xəritəsi»nin icrasına başlanılmasını uzatmasından narazılığını dəfələrlə dilə gətirib. Ankara ilə Vaşinqton arasında bu məsələ ilə bağlı yaranmış ziddiyyət ABŞ prezidenti Donald Trampın Amerika qoşunlarının Suriyadan çıxarılması qərarından sonra daha da dərinləşib. Ağ Evdən bildirirlər ki, qoşunların Suriyadan çıxarılması ABŞ-ın «kürd müttəfiqlərinin maraqlarına ziyan vurmamalıdır». Türkiyə məhz bu üzdən bəyan edib ki, ABŞ PYD və YPG qüvvələrinin bölgədən xoşluqla çıxmasını təmin etməyəcəksə, o, Fərat çayından şərqdə, həmçinin Manbicdə hərbi əməliyyatlara başlayacaq.
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ölkə parlamentində fevralın 5-də etdiyi çıxışda ABŞ-ı bir daha Suriya ilə bağlı vədlərinə əməl etməyə səsləyib. Onun sözlərinə görə, əks halda Ankara «milli təhlükəsizliyinə təhdidlərin aradan qaldırılması üçün addımlar atacaq». Ərdoğan amerikalılara Manbiclə bağlı «yol xəritəsi»ni reallaşdırmaları üçün cəmi 2 həftə vaxt verib. Bu müddətdə lazımi addımlar atılmazsa, Türkiyə Suriyanın şimalında yeni antiterror əməliyyatlarına başlayacaq. «Amerikanın sanksiyaları bizi qorxutmur. Türkiyə hər şeyə rəğmən, Suriyanın şimalında təhlükəsizlik zonası yaradacaq», - deyə Ərdoğan bildirib.
Türkiyənin Suriyanın şimalında yeni antiterror əməliyyatlarına tam hazır olduğunu ölkənin milli müdafiə naziri Hulusi Akar da təsdiqləyib. Bununla yanaşı, o, Suriyanın şimalında həyata keçirməyə hazırlaşdıqları hərbi əməliyyatların «bölgədə yaşayan etnik kürdlərə yönəlmədiyini» deyib. «Əməliyyatın məqsədi PKK-nın Suriya qanadı olan PYD/YPG-nin məhvi və təhlükəsizlik zonasının yaradılmasıdır», - deyə nazir qeyd edib.
Beləliklə, Ankara Suriya-Türkiyə sərhədində Fəratdan şərqə doğru bufer zonanın yaradılmasında qərarlıdır. Buna Manbicdən ətrafda, Əl-Arim yaşayış məntəqəsində kürd qüvvələrinin hakimiyyəti könüllü olaraq Suriyanın hökumət qüvvələrinə təhvil verməsi də maneə deyil. Halbuki kürdlər orada bu addımı məhz Türkiyə Ordusunun hücumundan sığortalanmaq üçün atıblar.
Manbic üzrə türk-amerikan «yol xəritəsi»nin reallaşdırılmasında Ankaraya Moskvanın da dəstək verməsi kürd təşkilatlarının planlarını pozur. Məsələ ondadır ki, Moskva kürd qüvvələrinin amerikalıların Suriyadakı əsas dəstəyi olduğuna və Rusiyanın dəstəklədiyi Suriyanın ərazi bütövlüyü üçün təhlükə doğurduğuna şübhə etmir.
Yaranmış vəziyyət bir daha göstərir ki, Suriyanın bütövlüyü ideyasına birmənalı dəstəyi, ilk növbədə, Astana prosesinin təşəbbüskarları və təşkilatçıları verir. Söhbət Rusiya, Türkiyə və İrandan gedir. Onlar problemin sülh yolu ilə tənzimlənməsinin qarantı kimi çıxış edirlər. Bu mənada Ərdoğanın Türkiyənin Suriyanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyinə dair bəyanatı da yerinə düşür.
Ərdoğan Əsədlə razılığa gələcək? Putin razıdır
Ankara Suriya prezidenti Bəşər Əsədin daxili siyasətini pisləsə də, Suriya münaqişəsinin əvvəlki mərhələlərində birmənalı olaraq onun istefasını tələb etsə də, bu gün siyasi birliyi dəstəkləyir. Türkiyənin Suriyada yeni Konstitusiyanın hazırlanması, azad seçkinin keçirilməsi ideyasına dəstək verməsi də bununla bağlıdır. Bu, fevralın əvvəlində Ankarada aparılmış Türkiyə-Rusiya danışıqlarında da təsdiqlənib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatına görə, Ankarada «Suriyadakı mövcud vəziyyət, siyasi prosesin irəli aparılması yolları müzakirə olunub, Suriya böhranının həllində vacib mərhələ kimi, tezliklə Konstitusiya komitəsinin fəaliyyətə başlamasının vacibliyi vurğulanıb».
Bu danışıqlardan az sonra Türkiyənin XİN başçısı Mövlud Çavuşoğlu yaxın zamanlarda Suriyada Konstitusiya komitəsinin yaranacağını açıqlayıb. Komitənin tərkibində Suriya vətəndaş cəmiyyətinin, hökumətin və müxalifətin təmsilçiləri yer alacaqlar.
Moskva ilə Ankaranın Suriya ilə bağlı razılaşdırılmış siyasət yürütdüklərinin daha bir təsdiqi onların İdlibdə əməkdaşlığın davam etdirilməsinə dair gəldikləri razılıqdır. Türkiyə Milli Müdafiə Nazirliyi nümayəndələrinin Moskvaya yanvarın sonunda etdiyi səfər zamanı tərəflərin İdlibdə sülh və sabitliyin təmini üçün əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduqları bəyan olunub. Maraqlıdır ki, Moskva ilə Ankara Türkiyəyə Mancib və Əfratın şərqindəki kürd qüvvələrindən gələn təhlükənin aradan qaldırılmasının vacibliyi məsələsində də həmfikirdirlər. Bundan başqa, Rusiya ilə Türkiyə Suriyanın ərazi bütövlüyünün tanınması çərçivəsində istənilən terror təşkilatı ilə mübarizədə əməkdaşlığa sadiqdirlər.
Bütün bunlar bir daha göstərir ki, Suriya münaqişəsinin uzunmüddətli həllində əsas amillərdən biri məhz Türkiyə-Rusiya əməkdaşlığıdır.
Bu arada daha bir vacib məqam diqqət çəkir. Ankara artıq Bəşər Əsədin prezidentliyi davam etdirməsinə qarşı çıxmır (ən azı, bu, əvvəlkitək hiss olunmur). Bununla da, o, faktiki olaraq, danışıqlar prosesində Suriya hökumət nümayəndələrinin də yer almasının məqsədəuyğunluğunu etiraf edir. Bundan başqa, Ankaranın Əsədin siyasi səhnədən getməsi tələbindən tam imtina edəcəyini (hələ etməyibsə) də düşünmək olar. Almaniyanın «Der Spiegel» nəşri Ərdoğanla Əsədin Suriyadakı vətəndaş müharibəsinə qədər dost olduqlarını xatırladaraq yazır ki, «indi, vəziyyət dəyişə bilər. Çünki Suriyanın şimalında məskunlaşmış kürdlər ordusunu regiondan çıxaran ABŞ-ın dəstəyini itirir. İndi onların taleyi Moskva ilə Dəməşqin qərarlarından asılıdır. Ərdoğan isə Türkiyə Ordusunun kürd yaraqlılarına qarşı əməliyyatlara başlamasına razılıq verilməsi qarşılığında Əsədlə barışığa gedə bilər».
Qəzet yazır ki, bu gün həm Ərdoğanın Suriya ilə bağlı prioriteti dəyişib: indi o, diqqəti Əsədin devrilməsinə deyil, Suriyada YPG-nin rəhbərlik edəcəyi kürd muxtariyyətinin yaranmamasına yönəldib.
Şübhəsiz ki, hadisələrin bu cür inkişafı Rusiyanı qane edir. O, Suriyanın ərazi bütövlüyünün qorunması məsələsində Türkiyənin simasında vacib müttəfiq qazanır, həmçinin Ankaranın Vaşinqtonun «kürd müttəfiqləri»lə mübarizəsindən maksimum dividend qazanmağa çalışır. Hər halda, bu, Amerikanın Suriyaya təsir imkanlarını məhdudlaşdıracaq.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin bu yaxınlarda Suriya ilə Türkiyə arasında hələ 1998-ci ildə imzalanmış Adana sazişini əbəs yerə xatırlatmayıb. Həmin sənədə əsasən, Dəməşq öz ərazisində Türkiyəyə düşmən olan qüvvələrlə mübarizə aparmalıdır. Başqa sözlə, Dəməşq Adana sazişini imzalamaqla, əslində, PKK-ya qarşı mübarizədə Ankara ilə əməkdaşlığa «hə» deyib. PKK lideri Abdullah Öcalanın Suriya ərazisindən qovulması və sonradan həbsi də bunun sayəsində mümkün olub.
Ekspertlər Rusiya liderinin bu xatırlatmasını son dərəcə vacib gediş sayır. Məsələn, Türkiyənin sabiq xarici işlər naziri Yaşar Yakış düşünür ki, Putinin Ərdoğanla yanvarda apardığı danışıqlardan sonra Suriya-Türkiyə münasibətlərinə dair bu bəyanatı verməsi, bəlkə də, Ankara-Dəməşq əlaqələrində yeni üfüqlər açır.
Beləliklə, Ankaranın kürd terror təşkilatları ilə mübarizəsi, həmçinin Türkiyə ilə Rusiyanın Suriya böhranı ilə bağlı əməkdaşlığının getdikcə genişlənməsi illərdir müharibə burulğanında boğulan bu ərəb ölkəsində tezliklə sülhün bərqərar olunmasına yol açır. Lakin bu yolda Suriya dövlətinin bütövlüyü haqda düşünməyən məlum qlobal güclərin yaratdığı maneələri nəzərə alsaq, iztirablı ərəb ölkəsində dinc həyata tezliklə nail olunması elə də asan görünmür.

GUARANTORS OF INTEGRITY
The increasing role of Turkey in the Syrian settlement may be one of the determining factors in the post-war restructuring of Syria. Ankara explicitly demonstrates its categorical rejection of the American plan to create Kurdish autonomy in the north of Syria, which is the cause of existing contradictions with Washington but is welcomed in Moscow trying to preserve the integrity of the Syrian Arab Republic.
Ankara is ready for operation
Turkey has reaffirmed its determination to prevent the continued presence of Kurdish terrorist organisations in northern Syria. In particular, Turkey continues preparations to attack the strategically important city of Manbij, which has become home for the Kurdish Popular Self-Defence Forces (YPG)—the fighting wing of the Democratic Union Party (PYD). Ankara considers both organisations affiliated with the terrorist Kurdistan Workers' Party (PKK) responsible for the deaths of thousands of people in south-eastern Turkey.
A few days ago, official representative of the Turkish President, Ibrahim Kalin, has made an important statement about the agreement reached between Moscow and Ankara on the implementation of roadmap for Manbij in accordance with the previously signed Turkish-American agreements. This means that Ankara, which is trying to prevent all threats to the national security and territorial integrity of Turkey emanating from Kurdish terrorists, has been able to secure fundamental support of Russia, who views Kurdish forces as a tool for realizing Western geopolitical interests in the region. That is why Moscow recognises Ankara’s claim to the US to comply with the terms of the Turkish-American Roadmap—an action plan for withdrawal of Kurdish military groups from Manbij agreed last June.
Ankara has repeatedly expressed its concerns over the US military assistance to YPG and PYD, as well as delays associated with the implementation of the roadmap. Contradictions between Ankara and Washington on the issue have become aggravated after Trump's decision on the withdrawal of American troops from Syria. At the same time, the White House has explicitly stated that the withdrawal of American military troops should not harm the interests of the "Kurdish allies" of the US. Therefore, Turkey warned about the imminent start of a military operation east of the Euphrates, as well as in Manbij against PYD and YPG, if the US does not achieve their voluntary withdrawal from these territories.
On February 5, Turkish President Recep Tayyip Erdogan once again called the US to follow its promises to Syria. Otherwise, Turkey “will take steps to eliminate the threats to its national security,” said Erdogan. He gave Americans to implement the Manbij roadmap only two weeks, after which Turkey should begin new anti-terrorist operations in northern Syria. "We are not afraid of American sanctions, and Turkey, in spite of everything, will create a security zone in the north of Syria," Erdogan said.
Turkish Minister of National Defence, Hulusi Akar, has also confirmed Ankara’s full readiness to launch a new military campaign in the north of Syria. "Our military operation in the north of Syria is not against ethnic Kurds. Our goal is to destroy the Syrian wing of PKK—PYD/YPG and to create a security zone."
In other words, Ankara is determined to establish a buffer zone along the Syrian-Turkish border east of the Euphrates. Apparently, even the voluntarily transfer of control over the territories outside Manbij, near Al-Arimah, from Kurdish forces to the Syrian government in the hope to prevent the Turkish offensive cannot prevent the Turks from doing so. Russian support to Turkey regarding the implementation of the Turkish-American roadmap on Manbij makes the predictions of Kurdish organisations unsound, for Moscow does not delude itself that the Kurdish forces continue to act as the main support of Americans in Syria and pose a threat to the territorial integrity of the Arab country.
The whole situation confirms that it is the major instigators and organisers of the Astana negotiation process—Russia, Turkey, and Iran—that continue to provide  practical support to the idea of ​​ inviolability of Syrian borders as the guarantors of peaceful settlement of the conflict. Therefore, Erdogan has made statements about Turkey’s support to the territorial integrity of Syria.
Erdogan agrees with Assad? Putin says 'Yes'
Although Ankara condemns the policies of his Syrian counterpart Bashar al-Assad, and had previously demanded his resignation, it demonstrates support for political unity. Turkey’s support to the process of creating the new constitution of Syria, as well as holding free elections in the Arab Republic is also confirmed by the results of the Turkish-Russian talks in Ankara held in early February. According to the Russian Foreign Ministry, the parties "have exchanged views on the current situation in Syria and measures to advance political process, including the establishment of a constitutional committee as an important stage to resolve the Syrian crisis." Shortly after the talks, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu announced the creation of a Syrian constitutional committee, composed of representatives of Syrian civil society, government and opposition.
Yet another example of a joint plan of actions between Moscow and Ankara is an agreement on further cooperation in the Syrian province of Idlib. Shortly after the visit of Turkish delegation of the Turkish Ministry of National Defence to Moscow in late January, it was announced that the parties intend to continue cooperation in order to ensure peace and stability in Idlib. It is remarkable however that Moscow and Ankara agreed to eliminate the threats to Turkey emanating from the Kurdish forces in Manbij and to the east of the Euphrates. In addition, Russia and Turkey reaffirmed their commitment to cooperating in the fight against any terrorist groups on sovereign territories of Syria, provided that the territorial integrity of Syria remains.
All these circumstances again indicate that Turkish-Russian cooperation is one of the key factors in a long-term Syrian settlement.
Interestingly, Ankara does no longer oppose, at least not as categorically as before, the presidency of Bashar al-Assad, in fact acknowledging the relevance of participation of Syrian government forces in the negotiation process. We can assume that Ankara has finally dropped the idea of Assad's withdrawal from the political scene. According to Der Spiegel, "the situation may change now, because the Kurds who remain strong in the north of Syria, now lose the support of American troops. As they have decided to v withdrawing troops from the region: now their fate depends on the decisions of Moscow and Damascus. Erdogan can agree to reconciliation with Assad in exchange for the approval of the Turkish army’s military operation against the Kurdish forces." Thus, the author of the article concludes that Erdogan's priorities on Syria have changed: he no longer wishes Assad's withdrawal, but is trying to prevent the emergence of Kurdish autonomy led by YPG in Syria.
Obviously, Russia would be happy to such a scenario. Thanks to Turkey, Russia has an important ally in the region to maintain the territorial integrity of Syria. Russia is also trying to get maximum dividends from Ankara's ongoing opposition to Washington and its Kurdish allies in order to impede the growth of American influence in Syria. Remarkably, Vladimir Putin has recently recalled the Adana Agreement concluded between Syria and Turkey back in 1998. According to the document, Damascus agreed to take necessary measures against the forces hostile to Turkey located in Syrian territory. In fact, Damascus essentially agreed to cooperate with Ankara in the fight against PKK, which has later led to the expulsion of the PKK leader Abdullah Ocalan from Syria and his subsequent arrest.
Experts consider the message of the Russian leader to be extremely significant. Thus, former Turkish Foreign Minister Yasar Yakis believes that Putin’s statement on Syrian-Turkish relations made after his January talks with Erdogan, may have opened a new horizon for the renewal of ties between Ankara and Damascus.
Certainly, the struggle of Ankara with Kurdish terrorist organisations, as well as the growing cooperation between Turkey and Russia in Syria contribute to the early establishment of peace. However, given the obstacles intentionally created by well-known global powers on the road to establishing the peace, Syria is far from peaceful life.