«HƏR KƏSİN ACIĞINA» SƏSVERMƏ
Ukrayna vətəndaşları martın 31-də yeni prezident seçməlidirlər. Lakin bunun üçün güman ki, ikinci tura ehtiyac olacaq. Məsələ ondadır ki, seçkiyə 2 aydan da az vaxt qalmasına baxmayaraq, yarışın aşkar favoriti yoxdur. Əsas mübarzə hazırkı dövlət başçısı Pyotr Poroşenko ilə Ukrayna siyasətinin veteranı Yuliya Timoşenko və şoumen Vladimir Zelenski arasında gedir. Sosioloji sorğular da, sosioloji araşdırmanın keçirildiyi regiondan asılı olaraq, müxəlif nəticələr verir. Gah Timoşenkonun lider olduğu açıqlanır («Sotsis» mərkəzi), gah Zelenskinin («Sosioloji monitorinq» mərkəzi, «Reytinq» qrupu, A.Yaremenko adına Ukrayna Sosial Araşdırmalar İnstitutu, «Info Sapiens» təşkilatı). Poroşenko da nəinki onlardan geri qalmır (Kiyev Beynəlxalq Sosiologiya İnstitutu, Beynəlxalq Sosiologiya İnstitutu, Razumkov Mərkəzi), bəzən Timoşenkonu da üstələyir. Ekspertlər düşünür ki, ikinci tura Poroşenko ilə Timoşenkonun yüksələcəyi təqdirdə, güman ki, qalib xanım siyasətçi olacaq. Zelenski-Timoşenko çəkişməsində isə ikincinin şansı daha az qiymətləndirilir.
«Ordu, dil, inanc»
Pyotr Poroşenko daha bir müddətə prezident seçiləcəyi təqdirdə, ölkəni Avropa İttifaqı və NATO-ya üzv edəcəyini, Ukraynanın «xoşbəxt insanların yaşadığı böyük Avropa fövqəldövləti»nə, «qlobal aqrar lider»ə çevirəcəyini vəd edir. O, ölkədə IT sektorunun və turizmin inkişaf etdiriləcəyini, sənayeləşmənin güclənəcəyini, birbaşa xarici investisiyaların artacağını və ciddi infrastruktur layihələrinin həyata keçiriləcəyini bildirir. Lakin bu seçkilərdə Poroşenkoya mane olan bir sıra amillər var ki, ekspertlər bu sırada iqtisadi tənəzzül, korrupsiya, həyat səviyyəsinin geriləməsi, vergilərin və mənzil-kommunal tariflərinin yüksək olmasını göstərirlər. 2018-ci ildə Ukraynanın dövlət borcu 78,3 milyard dollara çatıb. Xarici işlər naziri Pavel Klimkinin sözlərinə görə, hər il ölkəni qazanc dalınca, təxminən, 1 milyon insan tərk edir. Vəziyyət dəyişməzsə, BMT artıq 2050-ci ildə Ukrayna əhalisinin 18% azalacağını proqnozlaşdırır. Poroşenkonun opponentləri vurğulayır ki, o, hələ qələbə qazandığı 2014-cü il seçkisi öncəsi ukraynalılara «yeni həyat» vəd etmişdi. Üstəlik, onun prezidentlikdən əvvəl də özünü göstərmək imkanı olub. Qeyd edək ki, bundan əvvəl Poroşenko ölkənin Təhlükəsizlik Şurasının katibi, Milli Bankın rəhbəri, xarici işlər naziri, iqtisadiyyat və ticarət naziri kimi postları tutub. Görünür məhz bu səbəblərdən hazırki prezident özünün uğuru hesab etdiyi məsələlərə daha çox diqqət ayırır – milli təhlükəsizlik, Ukrayna dilinin qorunub saxlanması və yeni Ukrayna kilsəsi məsələsi. Bunlar, ilk növbədə, dəqiq rəqəmlərin, statistikanın ortaya qoyulmalı olduğu sahələr deyil. Odur ki, Poroşenkonun seçkiqabağı bəyanatlarında daha çox «haqq bizimlədir, bütün dünya bizimlədir, Tanrı bizimlədir» kimi fikirlərə rast gəlinir. İkinci müddətə prezident seçilmək istəyini də o, belə izah edib: «Çünki mən ölkəm, müasir insanlar, həmçinin keçmiş və gələcək nəsillər qarşısında böyük məsuliyyət hiss edirəm». Poroşenkonun Ukrayna şəhərlərinin küçələrində asılmış plakatlarında isə bu şüar yer alıb: «Ordu, dil, inanc!»
Poroşenko əmindir ki, ölkənin cənub-şərqindəki münaqişənin davam etdiyi şəraitdə «müharibə və sülh mövzusu əsas mövzulardandır. Çünki xalq yalnız prezident deyil, həm də Ali Baş Komandan seçəcək». Prezident hər imkanda bildirir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri məhz onun dövründə güclənib və Avropa qitəsinin ən güclü ordularından birinə çevrilib. ICTV telekanalında fevralın 4-də efirə getmiş «Söz azadlığı» verilişində Poroşenko hətta «NATO-nun Ukraynaya, Ukraynanın isə NATO-ya lazım olduğunu» bəyan edib. «Çünki bu gün Ukrayna generalları və böyük zabitlərinin əksəriyyəti döyüş təcrübəsinə malikdir. Onlardan öyrənmək üçün bütün dünyadan hərbçilər və ekspertlər buraya gəlir», - deyə prezident bildirib.
Burada seçiciyə aydın mesaj var – indiki vəziyyətdə ordunu təchiz edə, ona dəstək ola biləcək şəxs məhz hazırkı Ali Baş Komandandır. Demək, güclü xarici düşmənə – Rusiyaya effektiv müqavimət göstərməyə də məhz o qadirdir. Doğrudur, bu məsələdə Poroşenko radikal əhvallı elektoratı qəzəbləndirməmək üçün «qızıl orta»nı tapmağa çalışır. Lakin o, əksər ukraynalının «müharibədən bezdiyini» də anlayır. Bu üzdən o, bəzən Moskva ilə ən azı «soyuq müharibə»nin vacibliyini deyirsə, əksər vaxtlarda Rusiya ilə dialoqun zəruriliyini söyləyən siyasi opponentlərini tənqid atəşinə tutur. Bu zaman Poroşenko bildirir ki, sülhün yollarını axtararkən hər an «tində gizlənmiş Putinlə toqquşmaq olar».
Ümumiyyətlə, Ukrayna prezidenti seçkiqabağı vədlərində və bəyanatlarında Rusiya dövlət başçısının adını kifayət qədər tez-tez çəkir. Məsələn, Poroşenkonun ikinci müddətə prezidentliyə namizəd olduğunu elan etdiyi forum zamanı ekranda üzərində iki ölkənin dövlət başçılarının şəkli olan plakat nümayiş olunurdu. Onun üzərində isə bu sözlər yazılmışdı: «Ya Poroşenko, ya Putin!» Yaxud artıq bəhs etdiyimiz ICTV telekanalına müsahibəsində Poroşenko deyib: «Mənim prezident və Ali Baş Komandan kimi zəhmətimə ən gözəl qiymət Putinin fikirləridir. O, deyir ki, Rusiya «Poroşenkodan başqa istənilən namizədi məmnunluqla qarşılayacaq». «Onu görməyəcəksiniz!» - deyə dövlət başçısı əlavə edib.
Poroşenkonun daha iki əsas nailiyyəti də məhz Rusiyanın nüfuzuna qarşı aparılan mübarizə ilə bağlıdır: Ukrayna Pravoslav kilsəsinin Rusiya Pravoslav kilsəsindən ayrılması və KİV-də, həmçinin təhsildə Ukrayna dilinin mövqeyinin güclənməsi.
Hazırkı prezidentin daha bir şəksiz güclü tərəfi, əlbəttə ki, onun yüksək vəzifələrdəki silahdaşlarıdır. O, bu üstünlüklərindən də rəqiblərinə qarşı gen-bol istifadə edir. Məsələn, Poroşenkoya dəstək forumuna Kiyevin mitropoliti Yepifaniy, çox sayda nazir, o cümlədən baş nazir, həmçinin baş prokuror Yuri Lutsenko, deputatlar, biznesmenlər, sabiq prezident Viktor Yuşşenko, NATO-nun keçmiş baş katibi Anders Foq Rasmussen, Donbas müharibəsi veteranları kimi şəxslər qatılmışdı.
«Keçmiş qüdrət, güc, şərəf və gerçəklik»
Təcrübəli siyasətçi, «narıncı inqilab»ın liderlərindən olmuş Yuliya Timoşenko artıq üçüncü dəfədir ki, prezidentlik yarışına qatılır. Onun namizədliyi rəhbəri olduğu «Batkivşşina» partiyasından irəli sürülüb və bu gün Timoşenko Ukraynanın tarixinə ilk qadın prezident kimi düşməyə hər zamankından daha yaxındır. Sabiq baş nazirin ali kürsü uğrunda yarışa qatılmaq niyyəti sanki Amerika standartlarına uyğun elan olunub – milli bayrağın rəngində bəzədilmiş böyük zal, aralarında ölkənin ilk prezidenti Leonid Kravçukun,Kiyev patriarxatının sabiq rəhbəri Filaretin dəolduğu tərəfdarlar komandası. Tədbirə qiyabi olaraq Gürcüstanın sabiq prezidenti Mixail Saakaşvili ilə braziliyalı yazıçı Paolo Koelo da qatılmışdılar.
Timoşenkonun seçki proqramı «Yeni kurs» adlanır. Orada Ukraynanın «keçmiş qüdrətini, gücünü, şərəf və gerçəkliyini» qaytarmaq arzusundan bəhs olunur. Yuliya Timoşenko hesab edir ki, bunun üçün hər şey yenidən yaradılmalıdır – ictimai razılaşma, iqtisadi kurs, sülh strategiyası və Konstitusiya. Bundan başqa, xanım siyasətçi artıq Ukraynanın əksər siyasətçiləri üçün ənənəyə çevrilmiş vədi də verir: korrupsiya ilə mübarizə, NATO və Aİ-yə üzvlük.
İqtisadi və sosial problemlərə gəlincə, burada da vədlər kifayət qədər standartdır: əməkhaqqı və pensiyaların Polşadakı həddə çatdırılması üçün 3,5 dəfə artımı (bununla da, minlərlə qastarbayterin vətənə qaytarılması), aşağı faizlə girovsuz mikrokreditlər proqramının hazırlanması, kommunal xidmətlərə görə tariflərin aşağı salınması və s.
«Mən siyasi karyeramda çox şey görmüşəm. Lakin insanların indiki həddə çatdırıldığını heç zaman görməmişdim», - deyə Yuliya Timoşenko bildirib. Bununla yanaşı, onun vədlərində heç bir konkretlik və real təklif yoxdur. Məsələn, əməkhaqlarının hansı vəsait hesabına artırılacağı, vətənə qayıdacaq minlərlə qastarbayter üçün iş yerlərinin necə təmin olunacağı, kommunal xidmətlərə görə tariflərin azaldılması sxeminin necə olacağı bəlli deyil. Rusiya-Ukrayna münasibətlərilə bağlı da dəqiq plan yoxdur.
Buna baxmayaraq, Timoşenkonun ikinci tura yüksəlmək şansı çoxdur. Məsələ ondadır ki, prezidentliyə namizədlər sırasında ən təcrübəli, özünə inamı olan siyasətçi məhz odur. Bəs, yekunda Timoşenko prezident seçilə biləcəkmi? Seçicilərin Poroşenkoda olduğu kimi, onunla bağlı da narazılığı az deyil. Xanım siyasətçi bu narazılığı vaxtilə tutduğu müxtəlif dövlət postlarında, Ali Radanın deputatı olarkən, həmçininbaş nazirliyi dövründə qazanıb. Üstəlik, sosioloji sorğular («Reytinq» qrupu) göstərir ki, ukraynalıların, təxminən, yarısı hökumətdə yeni şəxslərin yer almasını vacib sayır. Onların fikrincə, artıq dövlətə rəhbər vəzifələrdə çalışmaq kimi mənfi təcrübəsi olmayan, korrupsiyaya, vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadəyə bulaşmamış şəxslər rəhbərlik etməlidir. Yeri gəlmişkən, Timoşenkonun sonuncu tezislə bağlı vəziyyəti də ürəkaçan deyil. 2001-ci ildə o, «Rusiya qazının qaçaqmalçılığı» ittihamı ilə həbs olunmuş, 42 gün həbsxanada qalmış, 2011-ci ildə isə Rusiya ilə qaz müqaviləsinin imzalanması zamanı səlahiyyətlərini aşması üzündən 7 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi. Doğrudur, o zaman bunu siyasi məsələ kimi qiymətləndirmişdilər. Nəticədə, Ukraynada 2014-cü ildə baş vermiş hakimiyyət dəyişikliyindən sonra Timoşenko azadlığa buraxılmışdı.
Bu gün sabiq baş nazir yenidən böyük siyasətdədir. Onun bu cəhdinin nə qədər uğurlu alınacağını tezliklə görəcəyik.
«Xalqın xidmətçisi»
Şoumen Vladimir Zelenskinin yüksək reytinqinin gözlənilməz olduğunu yalnız ilk baxışdan söyləmək olar. Əslində isə hər şey qanunauyğun və anlaşılandır. Zelenskini Timoşenkonun, Poroşenkonun və ümumiyyətlə, bütün digər namizədlərin qatı əleyhdarları dəstəkləyir. Yəni seçki bülletenində Zelenskinin adının yerinə «hər kəsin əleyhinə» də yazılsaydı, nəticə, təxminən, eyni olardı. «Sosioloji monitorinq» mərkəzi, «Reytinq» qrupu, A.Yaremenko adına Ukrayna Sosioloji Araşdırmalar İnstitutu və «Info Sapiens» təşkilatının apardığı və nəticəsi fevralın 4-də açıqlanmış araşdırmaları zamanı rəyi soruşulanların 21,9%-i Vladimir Zelenskini dəstəklədiyini bildirib (Timoşenko - 19,2%, Poroşenko - 14,8%).
Zelenski «95 kvartal» stendap-şousunun yaradıcısı, Ukrayna və Rusiyada populyar olan «Qudalar» serialının prodüseri, «Böyük şəhərdə sevgi» və «8 ilk görüş» komediyalarının qəhrəmanı kimi tanınır. O, hazırda Ukraynanın ən reytinqli serialı olan «Xalqın xidmətçisi» serialının da qəhrəmanıdır. Zelenski seçkiqabağı kampaniyasında da məhz Vasili Qoloborodkonun «Xalqın xidmətçisi»ndəki qəhrəman obrazından gen-bol istifadə edir. Vaxtilə orta məktəb müəllimi olmuş prezident Qoloborodko xalqın sevimlisidir. O, namuslu, təmiz, lakin sadəlövh və siyasətdən anlamayan şəxsdir. Beynəlxalq münasibətlər nəzəriyyəsilə də tanış olmayan Qoloborodko Makiavellini oxumayıb, amma sovet dərsliklərindəki qəhrəmanlar kimi danışır: «Elə yaşamalısan ki, sonra övladlarının, həmçinin valideynlərinin gözünə baxanda utanmayasan. Əlbəttə ki, həm də hər birinizin».
Bu ekran əsəri qəribə şəkildə reallıqla qarışıb və indi Ukraynanın hər yanında üzərində belə bir şüarın yazıldığı bilbordlar asılıb: «Növbəti prezident. Xalqın xidmətçisi». Bu, Zelenskinin reklamıdır, ya serialın? Bəlkə, elə hər ikisinin?
Zelenskinin prezidentliyə namizədliyinin irəli sürülməsi də serial süjetinə bənzər alınıb. «1+1» telekanalı Poroşenkonun xalqa Yeni il müraciətinin əvəzinə şoumen siyasətçinin müvafiq bəyanatla çıxışını yayımlayıb. Yeri gəlmişkən, bu kanal Dnepropetrovsk vilayətinin hazırda İsraildə yaşayan sabiq qubernatoru, iş adamı İqor Kolomoyskiyə məxsusdur. Onun hazırkı prezidentlə münasibətləri çox pisdir və bu səbəbdən, Zelenskini Kolomoyskinin adamı sayanlar da var. Hər halda, sabiq qubernator Poroşenkonun prezidentliyinə son qoymaq üçün çox şeyə hazırdır. Lakin Zelenski onu sabiq qubernatorla sırf işgüzar münasibətlərin bağladığını deyir.
Ümumiyyətlə, Zelenskinin seçkiqabağı kampaniyası kreativliyilə seçilir. Lakin o, başdan ayağa vədlərdən və tənqidlərdən ibarətdir. Bu isə «mətbəx» üslubunda edilir. Məsələn, şoumen siyasətçi ukraynalılar üçün «Ukrayna arzusu» qurmaq niyyətindədir. Guya, bu zaman istənilən gənc ukraynalı ailə özünə şəhərdən kənarda asanlıqla ev tikə biləcək, pensiyaların həcmi isə indikindən 10 dəfə artıq olacaq.
Krım və Donbas məsələlərinə gəlincə, Zelenski Putinlə açıq danışıqlar aparmaq və nəticəni ümumxalq səsverməsinə çıxarmaq niyyətindədir. O, özünün seçkiqabağı kampaniyası ilə bağlı realiti-şou da çəkir. Sosial şəbəkələrdə isə öz komandasına insanlar yığması haqda elan yerləşdirib - lakin bu elan yalnız heç zaman siyasətlə məşğul olmamış şəxslər üçündür. «Biz mənim proqramımı bütün ölkə ilə birlikdə yazacağıq. Sonra bütün problemlərin həlli yollarını tapacağıq. Daha sonra isə onları həyata keçirəcəyik», - deyə Zelenski (yaxud Qoloborodko) bildirir.
Populizminə və absurd üslubuna baxmayaraq, Zelenski xarizmatik şəxsdir və prinsipcə, insanların eşitmək istədiyini danışır (onların nə qədər real olduğu önəmli deyil). O, həqiqətən də, «köhnə» siyasətçilərdən bezmiş insanlar üçün təsəllidir və bu üzdən belə populyardır. Lakin ekspertlər Zelenskinin elektoratının seçki məntəqələrinə gəlməyəcəyindən ehtiyatlanır – axın onların işi seriala və ya realiti-şouya baxmaqdır. Bazar günü evdən çıxmaq bu insanlara yaddır.
Bundan başqa, şoumenin hakimiyyətə və siyasətə aidiyyətinin olmaması da onun əleyhinə işləyə bilər. Çünki təcrübəsizliyi reallıqda üstünlük saymaq olmaz. Beləliklə, hələlik yekunda nəyin Zelenskinin xeyrinə, nəyin ziyanına işləyəcəyini demək çətindir.
Yanlış istiqamət
Prezidentlik uğrunda mübarizəyə qoşulmuş digər siyasətçilərə gəlincə, Ukrayna KİV-i ölkənin rusdilli cənub-şərq hissəsi üçün «Müxalifət platforması – Həyat uğrunda»nın namizədi Yuri Boykonu əsas namizəd sayır. Seçicilərin 10%-dən çoxu ona səs verməyə hazırdır. Boyko Rusiya ilə mehriban qonşuluq münasibətlərinin tərəfdarıdır. Bundan başqa, o, hesab edir ki, Ukrayna hər hansı bloka qoşulmaqdan imtina etməli, kommunal xidmətlərə görə tarifləri aşağı salınmalıdır və s.
Yeri gəlmişkən, ikinci turun proqnozlaşdırılması göstərib ki, orada mübarizə Boyko ilə Poroşenko arasında gedərsə, hazırkı prezidentin üstünlüyü çox cüzi olacaq (21%-ə qarşı 23%).
Rəyi soruşulanların 8,4%-i Ukraynanın hazırkı müdafiə naziri Anatoli Qritsenkonu dəstəkləyir.
Radikal Partiyanın lideri Oleq Lyaşkonun dəstəyi 6,5%-dir. Ümumilikdə MSK-da 44 namizəd qeydiyyatdan keçib. Bu, Ukraynada keçirilmiş prezident seçkiləri üçün rekorddur.
Beləliklə, Ukrayna prezident seçkisinə ciddi fikir ayrılıqları və qarışıq əhvalla gedir. Burada ən qorxulu olanı isə odur ki, bir çox şey sadəcə «hər kəsin acığına» baş verir. Zelenskinin reytinqi ukraynalıların nə qədər yorulduğunu göstərirsə, Poroşenkonun əksər tərəfdarı əslində, heç bir halda Timoşenkonu hakimiyyətdə görmək istəməyənlərdir və əksinə. Odur ki, seçki, çətin ki, sakit keçsin. Artıq fevralın əvvəlində pozuntulara yol verilməsilə əlaqədar 20-dən artıq cinayət işi açılıb. Pyotr Poroşenko isə seçicilərin 2 milyard qriven (təxminən, 74 dollar) qarşılığında ələ alınmasında ittiham olunur.
Bütün bunların fonunda «Sosioloji monitorinq» mərkəzi, A.Yaremenko adına Ukrayna Sosial Araşdırmalar İnstitutu, «Info Sapiens» təşkilatı və «Reytinq» qrupu tərəfindən aparılmış sorğular bir ümumi məqamı ortaya çıxarıb: respondentlərin, təxminən, 70%-i hesab edir ki Ukraynanın cəmiyyəti birləşdirəcək, barışdıracaq və sakitləşdirəcək yeni liderə ehtiyacı var. Rəyi soruşulanların yarıdan çoxu isə hüquq və maraqlarının müdafiəsi naminə etiraz aksiyalarına qatılmaq fikrində olmadıqlarını deyiblər…

ГОЛОСОВАНИЕ ОТ ПРОТИВНОГО
Граждане Украины 31 марта должны будут определиться с новым президентом. Впрочем, скорее всего понадобится второй тур, ведь за менее чем два месяца до дня голосования однозначного фаворита нет. Основная борьба разворачивается между действующим президентом Петром Порошенко, ветераном украинской политики Юлией Тимошенко и шоуменом Владимиром Зеленским. Соцопросы и моделирование первого и второго туров выдают разные результаты (имеет значение регион, где проводились опросы), отдавая лидерство то Тимошенко (центр "Социс"), то Зеленскому (центр "Социологический мониторинг", группа "Рейтинг", Украинский институт социальных исследований им. А.Яременко, компания Info Sapiens). Не отстает от них и Порошенко (Киевский международный институт социологии, Международный институт социологии, Центр Разумкова), временами даже обгоняя Тимошенко. Эксперты предсказывают, что во втором туре в случае пары Порошенко - Тимошенко победит, скорее всего, Тимошенко, но против Зеленского шансы Тимошенко уже значительно уменьшаются.
"Армия, язык, вера"
Если удастся остаться на еще один президентский срок, Петр Порошенко пообещал вступление в Евросоюз и НАТО, превращение Украины в "великую европейскую державу счастливых людей" и "глобального аграрного лидера", развитие IT-сектора и туризма, индустриализацию и рост прямых иностранных инвестиций, инфраструктурные проекты. Вместе с тем Петру Порошенко на выборах не благоприятствуют ряд обстоятельств, в числе которых эксперты отмечают экономический упадок, коррупцию, снижение уровня жизни, высокие налоги и тарифы на услуги ЖКХ. В 2018 году госдолг Украины составил $78,3 млрд. По информации главы МИД Павла Климкина, ежегодно из Украины за границу выезжает около 1 млн. граждан, в основном в поисках заработка. И если ситуация не изменится, ООН предупреждает, что уже к 2050 году население Украины сократится на 18%. Оппоненты также напоминают, что действующий президент еще в ходе предыдущих, победных для себя выборов в 2014 году уже обещал, что украинцы будут "жить по-новому". Причем, по их мнению, у Порошенко была возможность проявить себя не только за президентский срок, но и гораздо раньше - на должностях секретаря Совбеза, главы совета Нацбанка, главы МИД, министра экономики и торговли.
Да и сам действующий президент в своей предвыборной риоторике больше сосредоточился на том, что относит к своим достижениям, - национальной безопасности, сохранении украинского языка, вопросах новой украинской церкви. На улицах украинских городов развешаны плакаты, подписанные фамилией президента и гласящие: "Армия, язык, вера".
Порошенко уверен, что в условиях конфликта на юго-востоке страны "тема войны и мира - одна из главных на выборах, потому что народ будет выбирать не просто президента, но и верховного главнокомандующего". Президент подчеркивает, что именно за время его пребывания у власти украинские ВС прибавили в мощи и сегодня являются одними из самых сильных на Европейском континенте. В эфире передачи "Свобода слова" на телеканале ICTV 4 февраля Порошенко даже заявил, что не только "НАТО нужно Украине, а Украина нужна НАТО", потому что "на сегодняшний день абсолютное большинство украинских генералов и старших офицеров имеет боевой опыт, учиться у них приезжают эксперты и военные со всего мира". В этом кроется ясный месседж для избирателей - нынешний верховный главнокомандующий именно тот, кто может нынешнее положение армии обеспечить и поддерживать, а значит, эффективно противостоять сильному внешнему неприятелю - России. Конечно, в этом отношении Порошенко пытается найти золотую середину, понимая, что не может злить радикально настроенный электорат, но также и осознавая, что многие украинцы "устали от войны". Поэтому он иногда говорит о необходимости хотя бы "холодного мира" с Москвой. Вообще же в своих предвыборных обещаниях и заявлениях украинский президент довольно часто упоминает президента РФ. Так, во время форума, на котором Порошенко заявил о выдвижении на второй срок, на экранах показывали плакат с российским и украинским президентами, который сопровождался подписью "Либо Порошенко, либо Путин". Или в уже упомянутом интервью ICTV Порошенко заявил, что высшей оценкой его труда как президента и в первую очередь как верховного главнокомандующего стало утверждение Путина, что в России будут "счастливы любому кандидату, только не Порошенко". "Не дождетесь", - добавил глава Украины. Именно на противодействии влиянию России основываются и два других главных достижения Порошенко - утверждение независимой от РПЦ Православной церкви Украины и усиление позиций украинского языка в СМИ и образовании в противовес русскому.
Еще одна безусловно сильная сторона нынешнего президента - поддержка высокопоставленных сторонников. Так, поддержать Порошенко на форум пришли предстоятель Православной церкви Украины, митрополит Киевский Епифаний, многие министры, премьер-министр, генпрокурор Юрий Луценко, депутаты, бизнесмены, экс-президент Виктор Ющенко, бывший генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен, ветераны войны в Донбассе.
"Былое величие, сила, честь и правда"
Уже в третий раз на штурм президентского кресла отправилась один из лидеров "оранжевой революции", опытный украинский политик Юлия Тимошенко. Она выдвинулась от своей партии "Батькивщина" и сейчас за все время своей карьеры ближе всего к тому, чтобы стать первой в истории женщиной - президентом Украины. Объявление о том, что бывшая премьер-министр намерена баллотироваться на высший пост, проходило практически по американским стандартам - в большом зале, украшенном в цвета национального флага, и с командой сторонников, среди которых оказались первый президент Украины Леонид Кравчук, бывший глава неканонического Киевского патриархата Филарет, заочно также поучаствовали бывший президент Грузии Михаил Саакашвили и бразильский писатель Паоло Коэльо.
Предвыборная программа Тимошенко называется "Новый курс", где говорится о желании вернуть Украине ее "былое величие, силу, честь и правду". Для чего, по замыслу Юлии Владимировны, например, нужно создание всего нового - общественного договора, экономического курса, стратегии мира, конституции. Еще Тимошенко (уже традиционно для большинства украинских политиков) обещает бороться с коррупцией и вступить в НАТО и ЕС. Что касается экономики и социальных проблем, то и тут набор обещаний в принципе довольно стандартный: поднять зарплаты и пенсии в три с половиной раза, сравняв их с польскими (и тем самым вернув в страну тысячи гастарбайтеров), создать программу микрокредитов без залога под низкий процент, снизить тарифы на коммунальные услуги и т.д. "Я много чего в своей политической жизни видела, но того, до какого состояния сейчас доведены люди, я не видела никогда", - сетует Юлия Владимировна. Но при этом в ее обещаниях нет никакой конкретики и реальных предложений. Например, из каких средств будет подниматься зарплата, откуда возьмутся рабочие места для тысяч вернувшихся на родину гастарбайтеров, какой будет схема снижения цен на коммунальные услуги? Нет четкого плана и по поводу российско-украинских отношений.
Тем не менее у Тимошенко много шансов выйти во второй тур, ведь она кажется самым опытным и уверенным в себе политиком из всего списка кандидатов. Но станет ли она в итоге победителем? Так же, как и в случае с Порошенко, к ней у избирателей накопилось немало претензий. Она их заработала на различных государственных постах в прошлом - депутатом Верховной рады, дважды премьер-министром. В то же время, как показывают опросы (группа "Рейтинг"), примерно половина украинцев считает, что в правительстве должны работать новые люди, без негативного опыта работы на руководящих должностях, не замеченные в коррупции и злоупотреблениях. Но и с последним у Тимошенко далеко не все в порядке - в 2001 году она была арестована по обвинению в "контрабанде российского газа" и провела в тюрьме 42 дня, а в 2011-м ее осудили на семь лет по делу о превышении полномочий при заключении газовых контрактов с Россией. Правда, дело называли политическим, и в 2014 году после смены власти в Украине Тимошенко была освобождена и снова вернулась в политику. Насколько успешно - мы скоро узнаем.
"Слуга народа"
Это только на первый взгляд кажется, что высокий рейтинг шоумена Владимира Зеленского является неожиданностью. На самом деле все закономерно и вполне объяснимо. Его сторонники - это ярые противники Тимошенко, Порошенко и всех остальных кандидатов. То есть по сути вместо имени Зеленского в избирательные бюллетени могла бы быть включена графа "против всех", и результат был бы примерно такой же. Так, согласно результатам исследования центра "Социологический мониторинг", группы "Рейтинг", Украинского института социальных исследований им. А.Яременко и компании Info Sapiens, представленным 4 февраля, наибольшее количество опрошенных выразили поддержку Владимиру Зеленскому - 21,9% (Тимошенко - 19,2%, Порошенко - 14,8%).
Зеленский известен как сооснователь стендап-шоу "Квартал 95", продюсер популярного в Украине и России сериала "Сваты", герой комедий "Любовь в большом городе" и "8 первых свиданий" и ныне самого рейтингового в Украине сериала "Слуга народа". Именно образ героя Василия Голобородько из "Слуги народа" Зеленский беспощадно эксплуатирует в своей предвыборной кампании. Бывший школьный учитель, президент Голобородько - всенародный любимец, неподкупный, честный, принципиальный, хотя наивный и ничего не понимающий в политике. Он не знаком с теориями международных отношений и явно не читал Макиавелли, но зато говорит, как герой из советских учебников: "Поступать нужно так, чтобы потом не было стыдно смотреть детям в глаза. Ну и родителям. Ну и всем вам, конечно же". Экранная выдумка странным образом вплелась в реальную жизнь, и сейчас по всей Украине красуются билборды с надписями: "Следующий президент. Слуга народа", рекламирующие то ли сериал, то ли Зеленского, а может, и все сразу. На сериальный сюжет был похож и сам момент выдвижения Зеленского. Телеканал "1+1" показал выступление шоумена-политика с соответствующим заявлением вместо новогоднего обращения Порошенко. Этот канал, кстати, принадлежит бизнесмену Игорю Коломойскому, ныне проживающему в Израиле бывшему губернатору Днепропетровской области, который находится в очень сложных отношениях с действующим президентом, и поэтому Зеленского называют ставленником Коломойского. Экс-губернатор явно готов на многое, чтобы убрать Порошенко из президентского кресла, хотя Зеленский утверждает, что его и Коломойского связывают чисто рабочие отношения.
Предвыборная кампания Зеленского очень креативная, но состоит сплошь из общих обещаний и критики - в эдаком кухонном стиле. Например, он собирается построить украинцам такую "Украину мечты", где каждая молодая семья спокойно сможет позволить себе построить загородный дом, а люди будут получать пенсии размером в десять раз больше, чем нынешние. По поводу Крыма и Донбасса Зеленский собрался проводить с Путиным публичные переговоры и результаты представить на всеобщее голосование. О своей предвыборной кампании шоу-политик снимает реалити-шоу, а в социальных сетях разместил видео о наборе в свою "Зе! Команду" (но только тех, кто никогда не занимался политикой). "Мы напишем мою программу вместе, всей страной. Потом найдем пути решения всех проблем. А затем воплотим их в жизнь", - говорит то ли Зеленский, то ли Голобородько.
Несмотря на популизм и абсурдный стиль и поведение, Зеленский обладает харизмой и в принципе говорит то, что люди хотят услышать (неважно, насколько это можно воплотить в реальности). Он действительно как отдушина для тех, кто устал от "старых" политиков, и поэтому так популярен. Но эксперты высказывают опасения, что электорат Зеленского может просто не прийти на избирательные участки - ведь одно дело смотреть сериал или реалити-шоу в интернете и совсем другое - выйти в выходной день из дома. К тому же, с другой стороны, непричастность шоумена к власти и политике может обернуться против него. Ведь в деле реального, а не киношного управления страной неопытность вряд ли можно назвать преимуществом. Пока сложно точно предугадать, что в итоге сыграет за или против Зеленского.
Неправильное направление
Что касается других политиков с наиболее обещающими рейтингами, то кандидатом русскоязычного юго-востока в украинских СМИ называют Юрия Бойко от "Оппозиционной платформы - За жизнь". За него готовы проголосовать более 10% избирателей. Бойко предлагает наладить добрососедские отношения с Россией, утвердить внеблоковый статус Украины, снизить тарифы на услуги ЖКХ. Кстати, моделирование второго тура показало, что в паре Бойко - Порошенко действующий президент лидирует с очень небольшой разницей (23% против 21%). За бывшего министра обороны Украины, либерала Анатолия Гриценко выступают 8,4% опрошенных, за лидера Радикальной партии Олега Ляшко - 6,5%. Всего же ЦИК зарегистрировал 44 кандидата, что является рекордом за все время проведения президентских выборов.
Таким образом, к президентским выборам Украина подходит с полным разбродом мнений и настроений. И самое тревожное в этом то, что многое делается "от противного". Не только рейтинг Зеленского показатель того, насколько устали украинские избиратели, но на самом деле многие сторонники Порошенко - это те, кто ни при каких обстоятельствах не хочет видеть у власти Тимошенко, - и соответственно наоборот. Так что выборы в Украине вряд ли пройдут спокойно. На начало февраля в связи с нарушениями было возбуждено уже более 20 дел, а Петра Порошенко обвинили в подкупе избирателей на сумму два миллиарда гривен (около $74 млн).
Между тем опрос, проведенный силами центра "Социальный мониторинг", Украинского института социальных исследований им. А.Яременко, компании Info Sapiens и группы "Рейтинг", показал: почти 70% респондентов считают, что Украине нужен лидер, который способен объединить, примирить и успокоить общество. И более половины опрошенных выразили неготовность участвовать в акциях протеста по отстаиванию своих прав и интересов...