İçərişəhərdə Azərbaycan foto-salnamə ənənələrini davam etdirən məbəd açılıb
İçərişəhərdə Foto Sənəti Evi açılıb. Bu hadisə peşəkar və həvəskar fotoqraflar, şəhər sakinləri və qonaqlar üçün əsl bayrama çevrilib. İşıqlı, isti və qonaqpərvər bir məkanda yerləşir – sovet dövrünə qədər o evi "Zəncirli ev" adlandırırdılar: düz Qoşa qala qapısının qarşısında yerləşir! Bakıya bu gözəl hədiyyəni – komfortlu məkanı «İçərişəhər» Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi təqdim edib.
Bu Ev şəhərə niyə lazımdır? Birincisi, şəhərin və ölkənin həyat salnaməsini fotolarda saxlamaq ənənəsini davam etdirmək, ikincisi isə, müxtəlif təhsil proqramları vasitəsilə çağdaş dünya bədii fotoqrafiyasını tanıtmaq üçün. Üçüncüsü isə, fotoqrafiyaya həyatın bir anının qeydə alınması kimi yanaşmanı dəyişdirmək, onun önəmini təsviri incəsənət əsərləri səviyyəsinə qaldırmaq vacibdir.
Ötən günlərdə
Azərbaycanda ilk fotostudiya XIX əsrin sonlarında yaranıb. 1910-cu ildə yalnız Bakıda onların sayı artıq 45 idi! Fotoqrafiya ilə məşğul olan şəxslərin sayı isə bir qədər də çox olub. Manaf Süleymanov "Eşitdiklərim, oxuduqlarım, gördüklərim" kitabında yazır ki, neftxudalar, mülkədarlar, zəngin tacirlər, gəmi sahibləri və yüksək çinli məmurlar arasında ən məşhur fotoqraflar Quliyev, Kokovixin və Rostomyan olub. Mənim uzaq qohumum Sergey Feyzulinin nənəsi Mariya Vladimirovna Tolstaya danışırdı ki, ötən əsrin 20-ci illərində həm də «Əzizbala» (Əzizbala Məmməd Əli oğlu Hacıyev) fotostudiysı məşhur idi. Anası onu və bacısını ora aparıbmış, indi ailə arxivində qalmış nəhəng fotoşəkildən art-dekor üslubunda geyinmiş iki gənc xanım bizə boylanır.
Müəllif A.Popov tərəfindən yazılmış"Rusiya fotoqrafları. Lüğət-sorğu kitabı (1839-1930)" adlı kitabda Azərbaycanda fotoqrafiyanın populyarlaşması barədə maraqlı məlumatlar tapmaq olar.
«İçərişəhər»
Foto Sənəti Evi açılışı "İçərişəhər" sərgisi ilə açıldı. Bu bir yaradıcılıq təqdimatı idi. "İçərişəhər" adı bu Evin meneceri, indiki və gələcək sərgilərin yaradıcı proqramlarının bədii rəhbəri Sənan Ələsgərov tərəfindən düşünülmüş çox dəqiq və çox konseptual bir addır.
Bu ad İçərişəhərin keçmişi və bu günü arasında əlaqəni mümkün qədər yaxşı şəkildə vurğulayır – bu, gerçəkliyin qeydə alınmış anıdır və tarixin sənədli faktına çevrilib. Bu, XIX əsrin əvvəllərində Şirvanşahlar sarayının yarısı məhv edilmiş girişidir, amma bu isə indiki gündür. Bax, bu, XIX əsrin sonlarına yaxın taxta balkonları olan dar əyri küçədir, bu isə onun bugünkü halıdır! Sərgidə saatlarla gəzmək, fotoşəkillərdə qeyd olunan yerlər, çəkilişin aparıldığı nöqtə və İçərişəhərin memarlıq irsinin obyekti barədə düşüncələrə dalmaq olar! Burada ziyarətçilər zallarda gəzirlər, fotoşəkillərdə əks olunmuş keçmişdə və günümüzdə dolaşırlar, bəzi fotoşəkillərə təkrar-təkrar qayıdırlar: şəhərin və ölkənin tarixi keçmişini xatırlayırlar, obyektlərin maraqlı sirləri barədə əllərində olan məlumatları bölüşürlər, şəhərin mənzərəsindən uzun illər öncə silinmiş bu və ya başqa obyektin haqqında yaddaşlarının dərinliklərindən məlumatları çıxarmağa çalışırlar.
Burada şəhərə belə çox sayda gözəl mülklər vermiş xeyriyyəçi neftxudaların da xatirəsi yaşayır, onların mülkləri təkrar sıx cizgi kimi şəhərə unudulmazlıq bəxş edir. Boş yerə deyil ki, həyatında ən azı bir dəfə Bakıda olmuş hər kəs yenidən buraya qayıtmağı arzulayır!
Quş uçuşundan
Quş uçuşu baxışından çəkilmiş köhnə fotoşəkillər qızğın müsahibələrə səbəb oldu. Kim, necə və haradan çəkilib? Gənc bir oğlan bu şəkillərin bir fotoqraf tərəfindən təyyarədən çəkilə biləcəyini ehtimal edirdi. Bu ehtimal, təsəvvür edin ki, yarım saat boyunca müzakirə olundu! Yetkin insanlar və gənclər öz versiyalarını irəli sürərək, müxtəlif mənbələrdən əldə etdikləri məlumatlara istinad edirlər.
Düşünürsən: şəhərimizdə daha bir yer yaranıb və orada qeyri-rəsmi şəkildə ünsiyyət quraraq məlumatları bölüşmək, ünsiyyətdən zövq almaq mümkündür! Fotorəssam Sənan Ələsgərovla rəssam, kolleksiyaçı və fotoqrafiya tarixi tədqiqatçısı Bəhruz Hüseynzadənin yaradıcılıq talelərinin kəsişməsi təsadüfi olmayıb. Sərgidə məhz onun keçmişə aid fotoşəkilləri təqdim olunur. Hüseynzadə son 15 ildə fotoları yığır. Kolleksiya XIX əsrin sonlarına - XX əsrin əvvəllərinə aid yüzlərlə orijinal fotoşəkildən ibarətdir.
Sənan Ələsgərova gəldikdə isə, düz 40 ildir ki, "İçərişəhər" tarixi kompleksinin memarlıq mənzərəsinin Zamanda əksini qeyd edir. Onun çoxsaylı seriyalarından biri – ekspozisiyanın şərti olaraq "İçərişəhər. XXI əsr" adlandırıla biləcək hissəsidir.
Foto Sənəti Evi haqqında
Daldalanacaq bir yer, qeydiyyat ünvanı, Azərbaycanda fotoqrafiyanı inkişaf etdirmək və tanıtmaq imkanı! Fotoqrafiya Evi yaradıcılıq yerinə və mərkəzinə çevriləcək. Kameranın obyektivi vasitəsilə dünyaya baxmaq üçün böyük istəyi olanlara yaradıcılıq imkanı. Amma 21-ci əsr kamerasının rəqəmsal imkanlarına deyil, öz gözünə, öz baxışına, dünyanı başqalarının gördüyündən fərqli görmək istedadına arxalananlar üçün yaradıcılıq imkanı.
Bura yalnız dünyanı fotoobyektiv vasitəsilə görməyin sirlərini və gizlinlərini öyrənməyə başlayanlar gəlmir, həm də burada dünya səviyyəli çağdaş fotoqrafiya ustadlarının təlim məşğələlərinə ehtiyac duyanlar gələcəklər; burada mütəmadi olaraq informasiya mühazirələri və peşəkarlar üçün master-klasslar keçiriləcək və əlbəttə, müəllif fotosu sərgiləri təşkil olunacaq! İştirakçılar yalnız Azərbaycan fotoqrafları deyil, həm də beynəlxalq səviyyədə yüksək ustalıq səviyyəsinə çatmış sənətkarlar da olacaq. Və bu, Fotoqrafiya Evinin maarifçilik fəaliyyətinin daha bir cizgisi olacaq! Bakı Fotoqrafiya Evinin yolverilən üsullarından istifadə edərək öz ölkəsinə populyarlıq və şöhrət gətirmək üçün perspektivi var! Bu üsullar çağdaş Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği yolu ilə bizim həyat fəaliyyətimizin, indimizin və keçmişimizin sənədli inikasıdır.
Planlar möhtəşəmdir. Amma möhtəşəm uğurların gerçəkləşdirilməsi, şöhrətlə bağlı bütün plan və arzuların həyata keçirilməsi üçün Azərbaycan fotoqrafiyasına maddi dəstək lazımdır! Bizdə Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Ağa Musa Nağıyev və ya İsabəy Hacınski kimi ölkədə baş verənlərə laqeyd olmayan insanlar var. Onlar öz sələfləri kimi Vətəni yolverilən üsullarla şöhrətləndirmək üçün istedadlara kömək etməkdə maraqlıdırlar.

ONE HOUSE — WHOLE WORLD
The House of Photography recently opened in Icherisheher (Old City or Inner City) became a surprising event for professionals, amateurs, citizens and guests of our city. The bright, warm, and hospitable house billed as the Chained House even before the Soviet times is situated opposite the Gosha Gala Gapisi (Double Gates). We should thank the administration of the Icherisheher State Historical and Architectural Reserve for such a wonderful present to Baku.
What is so special about the House in Baku? First, it is important to ensure continuity of long-standing tradition of chronicling the life of Baku and Azerbaijan through the photography. Secondly, it will serve as a centre promoting modern world art photography through various educational programs. Finally, it can change the attitude toward photography pushing it from a tool fixing momentary life to a form of art on par with paintings.
Past days
First photo studios in Azerbaijan appeared at the end of the 19th century. In 1910, there were 45 professional studios only in Baku! The number of amateur photographers was a little more, of course. We can learn from Manaf Suleymanov's The Past Days that the most popular photographers among the oil producers, landowners, wealthy merchants, ship-owners, and top officials of those days were Guliyev, Kokovikhin and Rostomian. The grandmother of my distant relative Sergey Feyzulin, Maria Vladimirovna Tolstaya, used to tell me about a photo studio of Azizbala Mammadali oglu Hajiyev popular in the 1920s. Her mother used to take Maria Vladimirovna and her sister to the studio occasionally — an episode which would become embedded in the family gallery as a marvellous photo of two young ladies dressed in Art Deco. Directory of Russian Photographers: 1839-1930 by A. Popov is another interesting source of information about the popularity of photography in Azerbaijan.
Inner City
The opening day of the House of Photography was marked with a remarkable event —creative exhibition called Inner City. This is how Icherisheher sounds in English, albeit incomprehensibly unfamiliar to the guests of our city. A very precise and conceptual title invented by Sanan Aleskerov, manager of the House, artistic director of creative programs. It is the best way to highlight the idea of continuity between generations, as the past and present of the Inner City are the fixed moments of reality that have become part of the history on photo paper. On one photo taken in the early 20th century is the dilapidated entrance to the Shirvanshah Palace, on the other one — the same palace today. A narrow curved street with wooden balconies as it looked in the end of the 19th century, and the same street as it looks today… One can roam around the halls of the exhibition for hours trying to guess the places on photographs and camera angles, going back to photos again, recalling the historical past of the city and country, sharing own information about the intriguing mystery of objects, learning something new about a particular object that had long disappeared in Baku. The exhibition is teeming with photo memories about the oil producers, patrons of art, who had given Baku a good number of beautiful and unique mansions that make the city unforgettable. That is why everyone who has ever been to Baku dreams of returning here again!
Looking from above
Old photos taken from a bird's eye view caused hot discussions. Who did make them and, most importantly, how? One young man suggested that they could have been taken from an airplane. The controversial assumption gave rise to debates, which took half an hour! Adults and teenagers advanced their versions, referring to information gathered from various sources. I am sure everybody in the hall was happy to be part of such a lovely discussion, taking place in a new place in our city where we can communicate and share information, albeit informally, enjoying the pleasure of communicating with each other! The fact that the creativity of artist, collector and researcher of photography, Bahruz Huseynzade, came across the managerial talent of photographer Sanan Aleskerov was not a mere coincidence! The exhibition in fact is a collection of old photos taken by Bahruz Huseynzade, who has been collecting them for fifteen years. One can find here hundreds of original photographs of the late 19th-early 20th century.
As for Sanan Aleskerov, he has been fixing the reflection of Time on the architectural appearance of Icherisheher for forty years. One of the numerous series of the exhibition is called Inner City in the 21st Century.
About the House of Photography
The house will definitely become a hotspot for creative people, yet another chance to develop and promote photography in Azerbaijan. It will attract those who have always dreamed about looking at the world through the lenses, but not simply relying on capabilities of their state-of-the-art cameras, but on own opinion, vision, and talent to see the world differently. This place will also attract those who just start learning the secrets of seeing the world through a camera, those who need to be trained by the masters of modern photography. It is planned to hold informational lectures, master classes for professionals and, of course, various photo exhibitions here. Participants will include not only Azerbaijani photographers, but also the renowned and internationally recognised masters of photography. This will definitely add value to the educational component of the House. The House of Photography in Baku intends to make Azerbaijan more popular and famous using affordable methods through the reflection of our present and past, as well as our life through the promotion of modern Azerbaijani culture. Big plans indeed! But the implementation of these plans and dreams requires material support. We have people who, like Zeynalabdin Taghiyev, Musa Naghiyev or Isabey Hajinsky, do care about their country and people. Like their predecessors, they are interested in supporting talents who can glorify Azerbaijan by all available means.