Fuad AXUNDOV: «Bakıda ultra-çağdaş tramvaylar, velosiped yolları görmək istəyirəm. Bakı körfəzində baydarka sürmək istəyirəm»
O məşhurdur. Bakıda onu, demək olar ki, hamı tanıyır. Yoldan keçənlər onunla salamlaşır, suallar verirlər, birlikdə şəkil çəkdirirlər. O isə gülərüz və xoşsifətdir, son dərəcə diqqətli, mehriban və çox xarizmatikdir! Onun ekskursiyaları turistlər arasında böyük uğur qazanıb. O, ekskursiya marşrutlarının çərçivəsindən kənara çıxan və müstəqil baxış tələb edən mühazirələr seriyası yaradıb. Bu, uzun illər aparılmış araşdırmaların nəticəsidir və öz şəhərinə səmimi sevgiyə əsaslanır. Əgər siz onunla qarşılaşmış olsanız, memarlıq dəyəri olan evlər və onların sahibləri haqqında sual versəniz, əvvəlcə dolğun cavab, sonra isə üzrxahlıq eşidəcəksiniz: dediklərini arxivindəki əyani vəsaitlərlə dəstəkləyə bilmədiyi üçün üzr istəyəcək. Ailələrə məxsus evlərin, insanların, teatrların və ictimai binaların fotoşəkilləri: XIX əsrin sonlarının - XX əsrin əvvəllərinin həyatı! O, qüssə ilə bəyan edir ki, Bakıda çoxdan adlı evlər tikməyi dayandırıblar; kədərlənərək, gələcək nəsillər üçün tarixi məlumat bankı ola biləcək sənədli filmlər çəkmək imkanı arzulayır. O, Bakını vəsf edən şeirləri sevir! Qaltanlı səsi ilə ovsun kimi bir şeir oxuyur, hiss edirsən ki, onun üçün konsert proqramı təşkil etməyin vaxtıdır, çünki Mayakovskinin, Yeseninin şeirləri onun ifasında heç də Sergey Bezrukovdan pis səslənmir. Ekskursiya mövzuları kontekstində Aleksandr Qorodnitski və Cavid İmamverdiyevin də şeirləri var. O, həm də şəhər romansı üslubunda mahnıların gözəl ifaçısıdır! Bütün bunlara qadir Fuad Axundovdur: şəhərimizin mental və memarlıq mədəniyyətinə, tarixi və etnik özəlliklərinə aşiq olan həmvətənimizdir. Ümumiyyətlə, bu yalnız sevgi olmaqla qalmır. Aşiqlik, məlumdur ki, qısamüddətli bir duyğudur: peyda olur və naməlum bir istiqamətə uçub gedir. Bakının bioqrafik keçmişinə və bu gününə ekskursiya turlarının müəllifinin hissləri yetərincə dərin və dayanıqlıdır. Görünür, bu hisslər qarşılıqlıdır və onlar əbədidir.
Yaddaşın qoruyucusu
Fuad Axundov "Bakının sirləri" adlı populyar televiziya proqramının müəllifidir, Bakı və görkəmli bakılılar ilə bağlı ekskursiyaların və mühazirələrin yaradıcısı, şəhərin əfsanəsinə və tarixi qüruruna çevrilmiş insanlar haqqında sənədli filmlərin müəllifidir. 12 il əvvəl Kanadaya köçüb. O vaxtdan bəri Toronto və Bakı arasında yaşayır. Ruhən və həyat tərzinə görə bakılı kimi qalaraq, öz doğma şəhərinə üstünlük verir.
- Sizi tarixçi, tədqiqatçı alim və şəhərin ən yaxşı bələdçisi adlandırırlar. Öz məşğuliyyətinizi siz nə sayırsınız?
- Mən özümü tarixçi saymıram, alim heç saymıram! Mənim gördüyüm işlərin alimlərin tarix kimi ciddi bir elmdə araşdırma aparması ilə heç bir əlaqəsi yoxdur! Mən yalnız bir tədqiqatçıyam, özü də həvəskar, istərsiz hətta diletant da deyə bilərsiniz .
- Bakının memarlıq obyektləri, bioqrafik keçmişi və indisi üzrə çoxsaylı marşrutlarınız var. Uzun illər eyni şeyi söyləmək bezdirici deyilmi?
- Bəli. Elə vaxt gəlir ki, mövzunun artıq məni ruhlandırmadığını hiss edirəm. Onda məlumat bazasını dolğunlaşdırmaq üçün fasilə götürürəm. Bu, ayrıca götürülmüş ev və ya insan barədə fotolar və bioqrafik təfsilatlar, qohumlarının danışdıqları, arxiv sənədləridir... Bütün bunlar, əlbəttə ki, vaxt itkisi tələb edir.
Onun yozumunda istənilən mövzu həmişə virtuoz bir mini-tamaşaya çevrilir. Kim heç olmazsa bir dəfə onun ekskursiyalarında və mühazirələrində olubsa, dinləyibsə, yaxud daha doğrusu, onun hekayələrini görübsə, mövzunu necə artistliklə və maraqlı təqdim etdiyini bilir. Bu zaman, o, təbii şəkildə öz hekayəsinə müxtəlif vaxtlarda Bakını vəsf etmiş şairlərin şeirlərini, Tolstoy, Dostoyevski və digər yazıçılardan sitatlar əlavə edir.
- Bir kino ulduzu kimi məşhursunuz, sizinlə selfi çəkdirmək istəyən çox sayda pərəstişkarınız var. Bezdirmir ki?
- Vəziyyətdən asılıdır. Lakin, bir qayda olaraq, çalışıram ki, xatirə fotosu çəkdirmək istəyənlərə yox deməyim.
- Bakı üzrə çox sayda marşrut var, məşhur bakılıların tərcümeyi-halları kimi. Aralarında ən sevdikləriniz varmı?
- Ən sevdiyim marşrutlardan biri "Əli və Ninonun Bakısı"dır. Bu fenomal roman 1997-ci ildə çapsız formatda ilk dəfə oxuduğum andan bu yana düşüncələrimə və hisslərimə hakim kəsilib. Yenidən oxuyanda, hər dəfə yeni maraqlı xırdalıqlar və daha əvvəl sezmədiyim detallar tapıram. Bu, yalnız müsəlman oğlanla və xristian qızın sevgisi haqqında bir roman olaraq qalmır. Bundan yetərincə genişdir. Onların artan bağlılığı fonunda - şəhərin tarixi, insanların tarixi, etnik mədəniyyət tarixi, milli xüsusiyyətlər, mənəviyyat anlayışları cərəyan edir. Müəllif və ya müəlliflər (ehtimal edək ki, müəllif həm Lev Nasimbaum və Yusif Vəzir Çəmənzəminlidir) detalların və xırdalıqların emosional və kulturoloji özəlliklərinin möhtəşəm gücünü təqdim edirlər. Yalnız bunu görməyi bacarmaq lazımdır!
- Onda deyin görək, Tağıyevin evindəki ziyafətdə Əli niyə Nino ilə rəqsindən İlyas bəyin xeyrinə imtina edir? Əli yox, məhz İlyas bəy rəqs zamanı xəncəri ilə Ninonun yaylığını yerə sancır? Axı, Qafqazda anadan olmuş istənilən kəs bu ritualın ikili, metaforik mənasını anlayır...
- Əlinin bu haqda nə dediyini xatırlayırsınızmı?
- Əmin deyiləm...
- Qulaq asın! "Bir şey söyləməyi unutdum, - deyə Əli bildirir, - rəqsdən əvvəl biz İlyas bəylə xəncərlərimizi dəyişmişdik. Yəni Ninonun yaylığını mənim tiyəm deşdi. Həddindən artıq ehtiyatlı olmaqdan heç vaxt ziyan gəlməz. Boş yerdən qədimlərdən müdriklər deməyiblər: "Dəvəni Allaha tapşırmaqdan əvvəl onun ipini hasara möhkəm bağla". Bəs? Bu nə deməkdir? Amma bu Əlidir...
- Yox-yox! Xahiş edirəm, bu metaforanın gizli mənasını açmayın! Bunu oxucularımızın ixtiyarına verək. Kimsə romanı yenidən oxuyar, kimsə də bizimlə birlikdə xristian qız Nino və müsəlman oğlan Əlinin sevgisinin izi ilə gedər və sizdən ətrafdakılarına bu şifrələnmiş ismarıcın açılışını eşidər! Onları bu yenilik sevincindən məhrum etməyək! Ən yaxşısı, deyin görək, 1997-ci ildə bu romanın çap variantını necə əldə etdiniz?
- Roman 1992-ci ildə Azərbaycana düşməzdən öncə 55 illik coğrafi səyahət edib. Onun dünya üzrə hərəkətinin xronoloji ardıcıllıq sxemi belədir: Vyana - London – Nyu-York - İstanbul - Münhen və nəhayət, Bakı! Mənə onu oxumaq üçün ilk dəfə Humani qardaşları vermişdilər, romanı ekranlaşdırmaq istəyirdilər və Hollandiyadan bura çəkiliş qrupu gətirmişdilər. Layihə həyata keçirilməmiş qaldı, mənsə romanı oxuduqdan sonra həmişəlik olaraq 20-ci əsrin əvvəlində baş vermiş hadisələrin əsirinə çevrildim.
- Şəhərin bioqrafik tədqiqatçısı kimi onu oxuduqdan sonra hansı hissləri keçirdiniz?
- Mən şəhərin həyat ahəgini eşitdim, Sisianişvili qapılarından keçib, Haşımın evinin yanından ötüb, Baryatinskayaya düşdüm, Filipposyansın kafesinin qabağından keçdim (indi bu evdə «Rolls-Roys» salonu yerləşir) və Zeynal ağa Tağıyevin evinin yanına çıxdım. Bu evdə onun dostu İlyas bəy yaşayırdı, bir sinifdə oxuyan Əli və İlyasın buraxılış gecəsi balı məhz bu evdə keçirilmişdi!
- Küçələrin, evlərin, insanların romandakı təsviri sənədli təsdiqini tapırmı?
- Evlər, küçələr, binalar kartoqrafik dəqiqliklə göstərilib. Məsələn: klub, kazino (indiki filarmoniya), Müqəddəs Tamara Liseyi (134 saylı məktəb), Hacı Zeynalabdin Tağıyevin evi (Azərbaycan Tarixi Muzeyi) və s. Mən Əlinin evinin hansı olduğunu müəyyənləşdirməyə çalışdım. O, İçərişəhərdə tikilib və Xanlarovlar ailəsinə aiddir. Yeri gəlmişkən, orada indi də Xanlarovların törəmələri yaşayırlar. Romanda real insanların - Zeynal ağa Tağıyev, Musa Nağıyevin, Əsədullayev qardaşlarının adları xatırlanır... Onlar epizodik olaraq, süjet axınında peyda olurlar, amma onlar gerçəkdirlər, uydurma personaj deyillər! Onlar, həqiqətən, bu şəhərdə yaşayıblar!
- Fuad, siz «Dəmir maska» filminin qəhrəmanı kimi sirlisiniz. Sizin araşdırma yaradıcılığınızın pərəstişkarları sizin haqqınızda əfsanələr danışırlar. Məsələn, onlar deyirlər ki, siz bu yaxınlara kimi bütün dünya üzrə cinayətkarları izləyən məşhur «xəfiyyə» olmusunuz...
- Elə bir şey yoxdur! Mən sadə bir tərcüməçi olmuşam. Məktəbdə müəllim kimi işə başlamışam. Öz ekskursiya təcrübəmi isə uşaqlarla işləməyim hesabına qazanmışam: 189 saylı məktəbin şagirdləri ilə... Onlar mənim təcrübə auditoriyam olublar, əldə etdiyim məlumatlardan hazır material təqdim etmək üzrə praktiki üsulları onlarla işləmişəm!
- Mən belə gördüm ki, sizin daima artan məlumat, o cümlədən fotoşəkil bazanız var. Bütün bunları sistemləşdirməyi və kitab formatına çevirməyi düşünürsünüzmü?
- Bəzən kitab barədə düşüncələr yaranır. Amma hələ ki bu mövzuda konkret söhbətə hazır deyiləm.
- Sizin keçmişə dalmağınız - bu, nədir: gerçəklikdən qaçmaq yoludur, yoxsa onunla mental oyundur?
- Heç biri. Mən sadəcə keçmişdə hansısa rahatlıq zonasını tapıram, buna baxmayaraq, onu heç ideallaşdırmaq fikrim yoxdur.
- Özünüzlə baş-başa qalanda, nə haqqında düşünürsüz?
- Yuxu haqqında! (Gülür). Mən yatmağı sevirəm. Yuxu insan həyatının ən böyük nemətlərindən biridir.
- Nədən qorxursunuz?
- Mən mühafizəkar və konformistəm. Uyğunlaşdığım həyat ritmində, dövrdə və nizamda radikal dəyişiklikləri sevmirəm.
- Sizin üçün, gerçəkliklə harmonik əlaqə nədir?
- Yəqin ki, Gerçəkliyi olduğu kimi qəbul etməyi və bundan yararlanmağı bacarmaqdır.
- Arzularınız nə ilə bağlıdır?
- Arzular çeşidlidir və böyük hissəsi çox prozaikdir. Hamısı haqqında danışmaq mümkün deyil. Yaxşı, məsələn, Bakıda ultra-çağdaş tramvaylar, velosiped yolları görmək istəyirəm. Bakı körfəzində baydarka sürmək istəyirəm (Gülür). Onda Torontoya son ehtiyacım da yox olar.
- Şəxsən özünüz üçün nə istəyirsiniz?
- Prinsipcə, nəyim var, onu...
Biz onun bu mövzuda irəli getməsinə təkid etmədik, anlayırıq ki, onun həyatı taleyüklü gözlənilməzliklə dəyişib, Kanadaya "gedişdən əvvəl" və "sonra"kı dövrlərə bölünüb. Ümumiyyətlə, Bakıya və bakılılara, onların mənəvi dəyərlər mədəniyyətinə olan sadiq və dəyişməz sevgisinə görə sevilən və hörmət edilən, sonsuza qədər yanımızda dayanan, bizim multikultural dəyərlər dediyimiz hər şeyin yorulmadan təbliğinə çalışan insanın obrazının təsvirində bu, elə də önəmli deyildi. Onu düşüncəmizdə Yaddaş Qoruyucusu adlandırmaq olar, çünki iyirmi beşə ilə yaxındır ki, öz həmvətənlərinin qəlbinə və ağlına öz ataları haqqında gerçəklik toxumları səpir, onları soy-kökünü yaddan çıxarmış "manqurt"lara çevrilməyə qoymur.
- Müxtəlif ölkələrə tez-tez səfər etməyinizin səbəbi nədir: yerdəyişməyə meyillisiniz? Mühit dəyişdirilməsidir?
- Yox. Bu səfərlərin məqsədi müxtəlif ölkələrdə yaşayan bakılılarla görüşdür. Mən onlara XIX-XX əsrlər Bakısı və bakılıları haqqında məruzələr oxuyuram. Bizim həmyerlilərimiz dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayırlar və onlarla məruzə şəklində ünsiyyət qurma forması bizə dəyər verdiyimiz çox şeyi – ümumi kulturoloji irsimizi itirməməyə imkan verir. Bizim ümumi diaqnozumuz var - bakılılıq. "Bakılılıq " nə Vyana, nə Toronto, nə də Parislə sağaldıla bilməyən ağır "xəstəlik" formasıdır. Bu xəstəlik forması sağalmazdır.
- Fuad Axundov haqqında özünüz nə düşünürsünüz: onu tədqiqatçı, qoruyucu, yoxsa sadə insan sayırsınız?
- Bax, bu sualdır! (Gülür). İstəmirəm, məni özünü sevən adam kimi tanısınlar.
O, öz qəhrəmanlarından: evlər, insanlar, onların işləri və taleləri haqqında danışdı, XX əsrin əvvəllərində Bakıda insan fəaliyyətinin bu və ya digər sahəsinin inkişafının xırdalıqlarından bəhs edirdi, texnoloji yenilik faktlarını qürurla vurğulayırdı, məhz onların hesabına indi əlimizdə Bakının təyyarə çəkilişi yüksəkliyindən necə görünməsi barədə əlimizdə sənədli dəlillər var... Sonra da "Köhnə Bakının birinci xanımları" adlı tədqiqat məruzəsinin mövzusu olan azərbaycanlı qadınlar barədə heyranlıqla danışaraq, onlardan Bakı şəhər mədəniyyət tarixinə öz izlərini buraxanların haqqında söhbət etdi. Bu da çox əyləncəli və maraqlı idi: o, öz işini sevən yüksək səviyyəli bir peşəkardır, Qoruyucu olmaq taleyi ona alın yazısı kimi Göylər tərəfindən verilib...

PROFESSIONAL BAKUVITE
Fuad AKHUNDOV: "I'd like to see ultramodern trams and bicycle lanes in Baku. I dream about canoeing in the Baku bay…"
He is popular. Almost everyone in Baku knows him. People greet him with respect on the streets, asking questions and taking photos with him. He responds with a friendly smile and is extremely attentive and incredibly charismatic. His tours are very popular among the tourists. He authored a series of lectures that do not fit into regular excursion routes, and hence are completely independent — a product of many years of scrupulous research filled with sincere love for Baku. If you ask him a question related to the architecture of a particular building and its owner, you will get an exhaustive answer followed by a humble apology a few minutes later: he will admit, albeit regretfully, that he cannot support the narrative with visual aids from his personal photo gallery.
Photos of family mansions, people, theatrical and public buildings revive the lifestyle of Baku in the late 19th–early 20th century. With deep regret in his voice, he laments bitterly that family mansions are no longer built in Baku. He still dreams of making documentaries, which could become a historical data bank for future generations. He loves the poems praising Baku. He also loves reading them with overtones of hoarseness in his voice, and it seems he can perform as well on stage, as his recitations of Mayakovsky and Yesenin sound no worse than those of Sergey Bezrukov. His tour portfolio also contains verses by Alexander Gorodnitsky and Javid Imamverdiyev. What about the songs that he so virtuously performs in the style of urban romance?! Please welcome Fuad Akhundov — our compatriot who passionately loves the culture of mental, architectural, historical and ethnic features of our old and beloved city of Baku. But it is not that evanescent sense of being in love akin to animate and selfish instinct that drives bumblebees to flowers. He admires the biographical past and present of Baku in a deeper and more stable sense. And it seems that these feelings will stay with him forever.
Custodian of memories
Fuad Akhundov is a man behind the popular TV series called 'Secrets of Baku', sightseeing tours and lectures about Baku and prominent Bakuvites, documentaries about legendary residents of our city, its historical pride. Twelve years ago, he moved to Canada. He has been living between Toronto and Baku ever since. But he still remains tied to his native city in spirit and style of a true Bakuvite.
"You are called a historian, research scientist and the best guide of the city. How would you describe yourself professionally?"
"I am certainly not a historian, let alone a scientist! In fact, there is nothing that can describe what I am doing as a scientific research as opposed to what real academicians do tackling that serious branch of science called history. I'm just a researcher, an amateur, if you wish."
"You have many sightseeing routes taking the tourists to the objects of architectural and biographical past and present of Baku. Do not you feel bored retelling them the same stories for so many years?"
"Indeed, sometimes I feel that certain themes no longer inspire me. Then I take a break to refresh my database with new photos, biographical details of individuals that have once lived in the house, stories of their relatives, documents and so on... This is a time consuming experience, of course."
He can skilfully interpret and turn any topic into a mini-performance. Anyone who has ever taken part in his city tours and lectures knows how artistic and fascinating his presentation of the material can be. Fuad can organically fill his narrative with plenty of poems glorifying Baku at different times, making occasional references to Tolstoy, Dostoevsky and many other renowned artists.
"You have become sort of a celebrity with many fans willing to take selfies with you. Do you feel comfortable?"
"It depends. I usually do not refuse those selfie requests."
"There are many tourist routes in your portfolio teeming with the biographies of the residents of Baku. What is your favourite one?"
"One of my favourites is the route called Baku of Ali and Nino. This is a phenomenal story, which deeply impressed me when I first read the unpublished copy back in 1997. I still find new interesting details in the book that I had not noticed before. This is not just a novel about the love between a Muslim boy and a Christian girl. It is much wider than that. This intriguingly romantic plot gradually turns into a story of the city itself, describing the history of its people, ethnic culture, national characteristics, and moral concepts. The author, or authors if we assume that the authorship belongs to Leo Nussimbaum and Yusif Vezir Chemenzeminli, has filled the narrative with details of tremendous emotional and cultural power. One just needs to notice them!"
"Then tell me why Ali lets Nino dance with Ilyas-bey at the graduation prom in Taghiyev's mansion. By the way, it was Ilyas-bey, not Ali, who pins with his dagger Nino’s handkerchief to the floor as they dance. Anyone born in Caucasus understands this double, metaphorical meaning of the ritual..."
"Do you remember what Ali tells us about the incident?"
"I'm not sure…"
"Let me quote him then: 'I forgot to mention that before the dance, Ilyas-bey and I exchanged our daggers. So, it was my dagger that pierced Nino's handkerchief. A little bit of caution that never hurts! As the old wise people would say, trust in God but tie your camel first.' How's that, huh? This means that Ali..."
"No, please do not to reveal the hidden meaning of the metaphor! Let's leave it to our readers. Let them re-read the novel or follow the plot along with you. Let's not deprive them of the joy of discovery! By the way, how did you get your typewritten copy in 1997?"
"It was an interesting journey that took fifty-five years before the novel ended up in Azerbaijan. It travelled from Vienna to London to New York to Istanbul to Munich and, finally, to Baku! I got my copy from the Humani brothers, who were the first who wished to film the novel. They have even managed to bring along a Dutch film crew to Azerbaijan. The failed to realise the project though, but after reading the novel, the events of the early 20th century captured my mind forever."
"As a man who has spent many years researching the rich biography of Baku, what did you feel after reading it?"
"I heard the life of the city following Ali from his house through the Tsitsianishvili gate, Ashum’s mansion, walking past the Baryatinskaya Street, Filipposiants’s Café (now the Rolls-Royce Showroom) and ended up in front of Zeynal-agha Taghiyev’s mansion. That's the same house where Ali's friend Ilyas-bey lived and where they took part in the graduation prom."
"You mean the novel provides a detailed description of real-life streets, houses, and people living in Baku at that time?"
"I do. For example, you can find the club, the casino (now the Philharmonic Hall), the Saint Tamara Lyceum (now school no. 134), the house of Haji Zeynalabdin Taghiyev (The Azerbaijan History Museum), etc. I have tried to figure Ali's house. It was inside the Old City and belonged to the Khanlarov family. By the way, heirs of the Khanlarovs have been living there since. The novel mentions real people, for example, Zeynalabdin Taghiyev, Musa Naghiyev, the Asadullayev brothers... They have cameo appearances in the novel, but still are real, not fictional characters! And they really lived in Baku!"
"Fuad, you are as mysterious as the main character of the Iron Mask. Your fans create myths about you. For example, they claim that you used to work as a sleuth chasing criminals around the world..."
"That's not true! I was a translator, simple as that. I started as a schoolteacher. In fact, it is the experience with my pupils at school no. 189 that helped me become a tourist guide. I would use them in my experiments, if you will, to test the methods of material presentation in practice."
"I have noticed that you have a huge database of constantly growing data, including photographs. Do you plan to put this rich material up for publishing as a book?"
"I think about it, albeit occasionally. But I am not ready yet to talk on this subject in a broader sense."
"Your immersion into the past… Is this an escapism or mental games with reality?"
"Neither of the two. Fiddling with the past is my hobby, kind of my comfort zone, although I am far from idealising it."
"What are you thinking about when you are alone?"
"Sleeping! (laughing). Really, I love sleeping. It's one of the greatest blessings a man can have."
"What are your fears about?"
"I am a conservative and conformist. I do not like radical changes in my life, the routine cycle I am accustomed to."
"How would you describe harmonious relations with reality?"
"Perhaps, as an ability to accept the reality for what it is and to benefit from the reality."
"What are your dreams about?"
"I have diverse, yet very down-to-earth dreams actually. It is difficult to describe them all at once. For example, I would like to see ultramodern trams and bicycle lanes in Baku. I dream about canoeing in the Baku bay (laughing). By the way, it's the last thing that took me to Toronto."
"What would you wish for yourself?"
"I like what I have...
We did not go further on this topic, since he has already experienced many twists and turns in his life, which can be divided in two periods: before and after the departure to Canada. After all, it was not the main thing that we wanted to know about the person who has become a subject of poems, who is loved and respected for his loyalty, his lasting love for Baku and Bakuvites, his culture of eternal moral values, and his tireless promotion of what we call the values ​​of multiculturalism. He can surely be called the Custodian of Memories, because for almost twenty-five years, he has sown tirelessly in the minds and hearts of his compatriots the grains of truth about their ancestors, the truth that prevents them from turning into mankurts — unthinking slaves deprived memories of the past.
"What is the reason of your frequent trips to different countries? Do you have a penchant for changing locations?"
"No. I do this to meet fellow Bakuvites who live in different countries all over the world. I give them lectures about Baku and the people living here in the 19th-20th centuries. This form of communication allows us not to lose what we value so much: a common cultural and cultural heritage. We are all sick with the same disease — Bakuism. It is a severe 'disease', which cannot be cured neither in Vienna, nor in Toronto and Paris. It is incurable."
"How would you describe Fuad Akhundov as a researcher, custodian and man?"
"What a question! (laughing). I do not like to focus attention on my beloved personality."
Then he spoke about his heroes: houses, people, their affairs and destinies, providing the details about the development of particular areas of ​​human activity in Baku in the early twentieth century and proudly mentioning the technological innovations that help us obtain documentary evidence of the views of Baku from a bird's eye view... With overtones of admiration, he told us about the Azerbaijani women who were the subject of his research lecture 'The First Ladies of Old Baku', particularly mentioning those of them who contributed to the history of cultural life of Baku. Fuad Akhundov is a high-class professional, a man in love with his job, who was destined to become the Custodian of Memories...