ABŞ-dan SONRA NÖVBƏ RUSİYANINDIR
Rusiya Dövlət Dumasının deputatı: «Xocalıda törədilmiş dəhşətli qətliam Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı kimi tanınmalıdır»
Rusiyalı deputatlardan və ekspertlərdən ibarət nüfuzlu nümayəndə heyətinin Bakıya bu günlərdə etdiyi səfər tək Azərbaycan üçün deyil, qonşu dövlətlər üçün də əhəmiyyətli hadisə olub. Qonaqların Xocalı faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş hüzn tədbirlərinə qatılması ilə isə 1992-ci ilin qanlı fevral hadisələri haqda həqiqətlər və gələcəkdə belə halların təkrarlanmasının yolverilməzliyi Rusiya vətəndaşlarına da çatdırılıb.
Bununla yanaşı, qonşu ölkələrin siyasi elitası və ictimaiyyətinin bu hadisəyə yanaşması arasında ciddi fərq də var. Ermənistanın rəsmi dairələri bu səfəri az qala Kremlin «iztirablı» müttəfiqini «satması» kimi qiymətləndiribsə, Rusiyanın özündə bu, iki ölkə arasındakı strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsi kimi qəbul olunub. Həqiqətən də, rusiyalıların Bakıya səfəri Rusiya KİV-də az qala ilk dəfədir ki, bu qədər geniş işıqlandırılır. Həmin yazılarda Azərbaycan Moskvanın etibarlı müttəfiqi, əsrlərdən gələn tərəfdaşı, ən çətin dövrlərdə belə, dostluğun dəyərini bilən qonşusu kimi qiymətləndirilir.
Rusiyadan Bakıya gəlmiş nümayəndə heyətinin üzvlərindən biri, Rusiya Dövlət Dumasının deputatı, Rusiya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Dmitri SAVELYEV «Region plus»a müsahibəsində Moskva-Bakı əməkdaşlığının bu və digər aspektlərindən danışıb.
- Dmitri İvanoviç, Azərbaycana kifayət qədər tez-tez gəlirsiniz. Ölkənin müasir inkişafını necə qiymətləndirirsiniz?
- Bugünkü Azərbaycan dünyaya açıq, regionda aparıcı rola malik güclü dövlətdir. Onun müstəqilliyinin ilk illərində üzləşdiyi çətin şəraitə rəğmən, buna nail olması xüsusi hörmətə layiqdir.
Bu gün dünyada müşahidə olunan ağır siyasi və iqtisadi vəziyyət Azərbaycanın əldə etdiyi uğurların çəkisini daha da artırır. Ölkədə keçirilmiş son prezident seçkisinin nəticəsi Azərbaycan xalqının Prezidenti İlham Əliyevin kursunu tam dəstəklədiyini ortaya qoyub. Bu kursun vacib istiqamətlərindən biri də Rusiya ilə strateji tərəfdaşlıqdır.
- Rusiya ilə Azərbaycan arasında müasir əməkdaşlığın əsas istiqamətləri hansılardır?
- Sabitlik, aydınlıq, davamlılıq, maraqların optimal balansı – Rusiya ilə Azərbaycan arasında səmərəli münasibətlər bunlara əsaslanır. Rusiya-Azərbaycan strateji tərəfdaşlığının əsasını, sadəcə, coğrafi yaxınlıq və ümumi tarix təşkil etmir. Burada möhkəm mədəni bağların da böyük rolu var. Nəticədə, ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq mehriban qoşuluğa və dialoqa əsaslanır. Bu isə böyük ölçüdə ölkələrin konstruktiv xarici siyasi kursu ilə bağlıdır. Hər dəfə qeyd edirəm ki, prezidentlərimiz Vladimir Putin ilə İlham Əliyev arasındakı dostluq postsovet məkanındakı digər dövlət başçıları üçün nümunə ola bilər. Yalnız ötən il onlar 6 dəfə görüşüblər və bu görüşlərin hər biri məhsuldar razılaşmalarla bitib. Nəticədə, bu gün Rusiya ilə Azərbaycan arasında 2024-cü ilədək əməkdaşlıq proqramı var.
Rəhbərlərimizin kursu hər il ticarət və investisiya əlaqələrinin genişlənməsinə, mədəniyyətdən tutmuş, elmədək bütün sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşməsinə imkan verir. Xatırladım ki, ölkələrimiz iqtisadi əməkdaşlıqda birgə prioritetləri də müəyyən edib. Bunun üçün 5 «yol xəritəsi» hazırlanıb və onlarda iki ölkənin ticarət və nəqliyyat, büdcə-vergi sektorunun rəqəmsallaşdırılması, birgə istehsalatın yaradılması, həmçinin humanitar sahədə əməkdaşlığın yolları aydın şəkildə əksini tapıb.
Xəzərdə həyata keçirilən layihələr əməkdaşlıq perspektivlərimizir daha da genişləndirir. Rusiya ilə Azərbaycan arasında yaxınlığın getdikcə artdığını göstərən daha bir fakt iki ölkə arasında yüksək səviyyəli komissiyanın yaradılmasına dair razılığın əldə edilməsidir. Hazırda onun imzalanacağı tarix müzakirə olunur.
- Dmitri İvanoviç, bu yaxınlarda Bakıda keçirilmiş Rusiya-Azərbaycan konfransının nəticələrini necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu konfrans ilk dəfə keçirilmirdi və bu gün o, ekspertlərin, siyasətçilərin, ictimaiyyət nümayəndələrinin fikir mübadiləsi aparmaları üçün kifayət qədər effektiv imkana çevrilib. Biz orada iki dövlətin yaxınlaşmasına aid ən müxtəlif məsələləri müzakirə edir, həyata keçirilməli olan ideyaları müəyyənləşdiririk. Hesab edirəm ki, bu cür diskussiya meydanı çox olmalıdır.
- Bakıda Xocalı faciəsinin növbəti ildönümü ilə bağlı təşkil olunmuş yürüşdə iştirak etdiniz. Rusiyada bu faciədən nə dərəcədə məlumatlıdırlar?
- Xocalı dəhşətli faciədir. Dünyada bu hadisənin soyqırımı kimi tanınması prosesi gedir. ABŞ-ın bir sıra ştatları da faktı soyqırımı kimi tanıyıb. Rusiyada isə proses yeni başlayır. Mən müntəzəm olaraq çıxışlar edir, bu haqda danışıram. Bu yaxınlarda Dövlət Dumasında Rusiya ilə Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrə həsr olunmuş «dəyirmi masa» keçirilib. Orada da məhz bu mövzu üzərində dayandım, bildirdim ki, bu dəhşətli qətliamı Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırımı kimi tanımaq lazımdır. Hesab edirəm ki, Rusiyanın informasiya məkanında fəal iş aparmaq, Xocalıda nələrin baş verdiyini rusların diqqətinə çatdırmaq lazımdır. Bu gün çoxları həqiqəti bilmir. Rusiyada isə ümumilikdə Qarabağda nələrin baş verdiyindən çox adam xəbərsizdir. Əlbəttə ki, bu haqda eşidiblər. Lakin detalları çoxu bilmir.
- Moskva Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yolunu necə görür və bu prosesdə parlamentarilərin rolu nədən ibarətdir?
- Özümün və həmkarlarımın vəzifəsi kimi, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nail olunması üçün bütün səylərin ortaya qoyüulmasını görürəm. Hər zaman efirlərdən deyirəm ki, Azərbaycan əsas milli ideyasına çevrilmiş fikrindən heç zaman dönməyəcək. Münaqişənin həlli üçün müxtəlif formullar, yollar var. Əsas Dağlıq Qarabağ ətrafındakı ərazilərin «5+2» formulu ilə Azərbaycana qaytarılması, azərbaycanlı qaçqınların öz evlərinə dönməsi, bundan sonra Dağlıq Qarabağın statusuna dair referendumun keçirilməsidir.
Tamamilə aydındır ki, bu münaqişənin həlli Ermənistan əhalisinin də xeyrinədir. Ermənistan iqtisadiyyatındakı durğunluğa, sosial proqramların nə vəziyyətdə olduğuna fikir verin. Bunu bütün digər sektorlar haqda da söyləmək olar. Ermənistan qonşularına qarşı 1990-cı illərin əvvəllərindən yürütdüyü düşmənçilik siyasəti nəticəsində blokada vəziyyətinə düşüb. O, işğal olunmuş torpaqları könüllü şəkildə tərk edərsə, Azərbaycan cavab jestlərinə hazırdır. Məsələn, Bakı karbohidrogen ehtiyatları nəql edəcək boruları Ermənistan ərazisindən çəkə bilər ki, bu da ermənilərə tranzitdən ciddi gəlir qazandırar. Bundan başqa, Azərbaycan müxtəlif sosial proqramların icrasına, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığa hazırdır. Bu gün hər kəs görür ki, Ermənistan durğunluqdadır, Azərbaycan isə çiçəklənir.
- Azərbaycana gəlmək arzusunda olan və ya ilk səfərinə hazırlaşan ruslara nə deyərdiniz?
- Buraya 6 il əvvəl etdiyim ilk səfərim zamanı keçirdiyim hissləri xatırlayıram. Burada Böyük Vətən müharibəsi veteranlarına nə qədər isti, həssas yanaşıldığını gördüm. Ölkə prezidenti hər bir veterana şəxsən yaxınlaşır, onunla qucaqlaşır, söhbətləşir, bununla da, onların qəhrəmanlığına dəyər verirdi. İstərdim ki, Azərbaycanın necə gözəl, nə qədər təhlükəsiz olduğu görmək üçün ildən-ilə daha çox rusiyalı buraya gəlsin. Opponentlərimizin hansı təbliğatı apardıqlarını bilirik. Onların sayəsində Azərbaycan haqda mənfi fikir formalaşır. Lakin buraya bir dəfə səfər etməklə, insanda tamamilə fərqli fikir yaranır. Buraya səfər edən rusiyalılar sözün əsl mənasında, ölkənizə heyran olurlar. Bu isə çox vacibdir.

FIRST THE U.S., THEN RUSSIA
Dmitry Saveliev, deputy of the Russian State Duma: "The Khojaly massacre must be recognised as a genocide of the Azerbaijani people"
The recent visit of a Russian delegation of deputies and experts to Baku has become a significant event for both Azerbaijan and the neighbouring countries. Russian politicians took part in the commemoration of the 27th anniversary of the Khojaly tragedy and were informed about the bloody events of February 1992 and the importance of preventing such events in the future. In fact, the assessment of the event by the general public and political elites of neighbouring countries was considerably different. Armenia, for example, views the visit of Russian officials to Baku as a "treachery" by the Kremlin of the interests of its "long-suffering" ally, Armenia, while for Russia, this is a new milestone in the strategic partnership with Azerbaijan. Indeed, it was the first time when the visit of the Russians to Baku was widely covered by the Russian media, which presented Azerbaijan as a reliable ally and age-old partner, who knows the value of friendship in turbulent times.
In his interview with Region Plus one of the members of the Russian delegation, a deputy of the State Duma and the Chairman of the Inter-Parliamentary Friendship Group Russia-Azerbaijan, Dmitry SAVELIEV, discusses this and other aspects of cooperation between Russia and Azerbaijan.
"Dmitry Ivanovich, you often visit Azerbaijan. How would you rate the ongoing development in the country?"
"Over these years, Azerbaijan has become a strong state, which is open to the world and plays an instrumental role in the region. The achievements of modern Azerbaijan are particularly noteworthy considering the extremely difficult conditions in which your state gained independence.
The existing complex political and economic situation in the world underlines the weight and stability of Azerbaijan's accomplishments. The results of the recent presidential elections demonstrated very clearly that Azerbaijanis fully support the course set by President Ilham Aliyev, an important part of which, by the way, is based on a strategic partnership with Russia."
"What are the main directions of modern Russian-Azerbaijani cooperation?"
"Stability, predictability, continuity, and optimal balance of interests are the main factors shaping the relations between Russia and Azerbaijan. The essence of strategic partnership between our countries is not only geographical proximity and common history, but also strong cultural ties. Our cooperation is based upon good-neighbourly relations and dialogue, which is largely due to the constructive foreign policy of our countries. I always note that the personal friendship of our presidents Vladimir Putin and Ilham Aliyev can be an example for leaders of other post-Soviet states. Our presidents met six times in the last year alone. At the end of each meeting both sides signed very productive agreements. As a result, today Russia and Azerbaijan have a program of cooperation intended to last until 2024. Thanks to the course set by our leaders, we can increase trade and investment volumes every year and deepen cooperation in all areas of common interests from culture to science. Our countries have identified joint priorities for economic cooperation, including five road maps, which specify the details of cooperation in trade and transport, digitalization of the fiscal sector and the creation of joint ventures, as well as cooperation in the humanitarian sphere. Our joint prospects expand the scale pf ongoing projects in the Caspian. Yet another important milestone of progressive rapprochement of our countries was a decision to establish the High Commission between Russia and Azerbaijan. We are currently discussing the date of signing of this decision."
"What is your assessment of the results of the Russian-Azerbaijani conference recently held in Baku?"
"The conference has been held for some time now becoming a fairly effective platform for exchanging opinions among the experts, politicians, and public representatives. We have been discussing a variety of issues concerning the rapprochement of our two states and ideas that will be realised in the future. I think it is necessary to have even more such discussion platforms."
"You took part in a memorial procession on the occasion of the anniversary of the tragic events in Khojaly. How well are Russians aware of the tragedy?"
"Khojaly is a horrible tragedy. The world is gradually recognising it as a genocide against the people of Azerbaijan. I have noticed that some states in the U.S. have already recognized this fact. In Russia, this process is just beginning. I, speaking regularly, talk about it. Recently, a round table was held in the State Duma devoted to cultural bridges between our two states, and I was just stopping on this topic: I said that this terrible massacre must be recognized as the genocide of the Azerbaijani people. I think that it is necessary to work more actively in the Russian information field, to bring information to the Russians, what happened then. Many people still do not know the truth, in Russia not everyone is aware of what was happening in general in Karabakh. We heard, of course, but many, I repeat, do not know the details."
"How does Moscow view the ways to address the Nagorno-Karabakh conflict and what is the role of parliamentarians in this process?"
"As deputies, I think my colleagues and I should make every effort for a peaceful resolution of the conflict. I always say that Azerbaijan will never give up the idea that has become its main national idea. There are various formulas or solutions to the conflict. The main thing is the return of territories around Nagorno-Karabakh based on the so-called '5+2 formula', the return of Azerbaijani refugees, and the holding of a referendum on the status of Nagorno-Karabakh. It is obvious that the solution of the conflict is beneficial for the Armenian population too. It is enough to mention the existing stagnation in Armenian economy, social programs, and in all other areas. Due to unfriendly and hostile actions in the early 1990s, Armenia actually plunged itself into a critical situation when it became isolated from its neighbours. If Armenia voluntarily leaves the occupied territories, Azerbaijan is ready to go forward. This may include the construction of a pipeline to provide dividends to Armenia from the transit of hydrocarbons, various social programs related to education and other spheres of social life, and so on. But now we can see two different countries when Azerbaijan is flourishing, while Armenia is in stagnation."
"What would you tell the Russians who are going to make their first visit to Azerbaijan?"
"I remember how I felt when I first came here six years ago. I saw how warmly and reverently your people treats the veterans of the Great Patriotic War. President Aliyev personally approached the veterans, hugged and talked to them, thereby paying tribute to their heroism. I would like to see more Russian tourists here every year so that they can see how beautiful and safe it is in Azerbaijan. We are aware of the propaganda that your opponents are spreading in Russia to form a negative impression about Azerbaijanis. But a personal visit can change the vision completely. Russians cannot help but fall in love with your country. This is very important!"