ABŞ-dan SONRA NÖVBƏ RUSİYANINDIR
Rusiya Dövlət Dumasının deputatı: «Xocalıda törədilmiş dəhşətli qətliam Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı kimi tanınmalıdır»
Rusiyalı deputatlardan və ekspertlərdən ibarət nüfuzlu nümayəndə heyətinin Bakıya bu günlərdə etdiyi səfər tək Azərbaycan üçün deyil, qonşu dövlətlər üçün də əhəmiyyətli hadisə olub. Qonaqların Xocalı faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş hüzn tədbirlərinə qatılması ilə isə 1992-ci ilin qanlı fevral hadisələri haqda həqiqətlər və gələcəkdə belə halların təkrarlanmasının yolverilməzliyi Rusiya vətəndaşlarına da çatdırılıb.
Bununla yanaşı, qonşu ölkələrin siyasi elitası və ictimaiyyətinin bu hadisəyə yanaşması arasında ciddi fərq də var. Ermənistanın rəsmi dairələri bu səfəri az qala Kremlin «iztirablı» müttəfiqini «satması» kimi qiymətləndiribsə, Rusiyanın özündə bu, iki ölkə arasındakı strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsi kimi qəbul olunub. Həqiqətən də, rusiyalıların Bakıya səfəri Rusiya KİV-də az qala ilk dəfədir ki, bu qədər geniş işıqlandırılır. Həmin yazılarda Azərbaycan Moskvanın etibarlı müttəfiqi, əsrlərdən gələn tərəfdaşı, ən çətin dövrlərdə belə, dostluğun dəyərini bilən qonşusu kimi qiymətləndirilir.
Rusiyadan Bakıya gəlmiş nümayəndə heyətinin üzvlərindən biri, Rusiya Dövlət Dumasının deputatı, Rusiya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Dmitri SAVELYEV «Region plus»a müsahibəsində Moskva-Bakı əməkdaşlığının bu və digər aspektlərindən danışıb.
- Dmitri İvanoviç, Azərbaycana kifayət qədər tez-tez gəlirsiniz. Ölkənin müasir inkişafını necə qiymətləndirirsiniz?
- Bugünkü Azərbaycan dünyaya açıq, regionda aparıcı rola malik güclü dövlətdir. Onun müstəqilliyinin ilk illərində üzləşdiyi çətin şəraitə rəğmən, buna nail olması xüsusi hörmətə layiqdir.
Bu gün dünyada müşahidə olunan ağır siyasi və iqtisadi vəziyyət Azərbaycanın əldə etdiyi uğurların çəkisini daha da artırır. Ölkədə keçirilmiş son prezident seçkisinin nəticəsi Azərbaycan xalqının Prezidenti İlham Əliyevin kursunu tam dəstəklədiyini ortaya qoyub. Bu kursun vacib istiqamətlərindən biri də Rusiya ilə strateji tərəfdaşlıqdır.
- Rusiya ilə Azərbaycan arasında müasir əməkdaşlığın əsas istiqamətləri hansılardır?
- Sabitlik, aydınlıq, davamlılıq, maraqların optimal balansı – Rusiya ilə Azərbaycan arasında səmərəli münasibətlər bunlara əsaslanır. Rusiya-Azərbaycan strateji tərəfdaşlığının əsasını, sadəcə, coğrafi yaxınlıq və ümumi tarix təşkil etmir. Burada möhkəm mədəni bağların da böyük rolu var. Nəticədə, ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq mehriban qoşuluğa və dialoqa əsaslanır. Bu isə böyük ölçüdə ölkələrin konstruktiv xarici siyasi kursu ilə bağlıdır. Hər dəfə qeyd edirəm ki, prezidentlərimiz Vladimir Putin ilə İlham Əliyev arasındakı dostluq postsovet məkanındakı digər dövlət başçıları üçün nümunə ola bilər. Yalnız ötən il onlar 6 dəfə görüşüblər və bu görüşlərin hər biri məhsuldar razılaşmalarla bitib. Nəticədə, bu gün Rusiya ilə Azərbaycan arasında 2024-cü ilədək əməkdaşlıq proqramı var.
Rəhbərlərimizin kursu hər il ticarət və investisiya əlaqələrinin genişlənməsinə, mədəniyyətdən tutmuş, elmədək bütün sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşməsinə imkan verir. Xatırladım ki, ölkələrimiz iqtisadi əməkdaşlıqda birgə prioritetləri də müəyyən edib. Bunun üçün 5 «yol xəritəsi» hazırlanıb və onlarda iki ölkənin ticarət və nəqliyyat, büdcə-vergi sektorunun rəqəmsallaşdırılması, birgə istehsalatın yaradılması, həmçinin humanitar sahədə əməkdaşlığın yolları aydın şəkildə əksini tapıb.
Xəzərdə həyata keçirilən layihələr əməkdaşlıq perspektivlərimizir daha da genişləndirir. Rusiya ilə Azərbaycan arasında yaxınlığın getdikcə artdığını göstərən daha bir fakt iki ölkə arasında yüksək səviyyəli komissiyanın yaradılmasına dair razılığın əldə edilməsidir. Hazırda onun imzalanacağı tarix müzakirə olunur.
- Dmitri İvanoviç, bu yaxınlarda Bakıda keçirilmiş Rusiya-Azərbaycan konfransının nəticələrini necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu konfrans ilk dəfə keçirilmirdi və bu gün o, ekspertlərin, siyasətçilərin, ictimaiyyət nümayəndələrinin fikir mübadiləsi aparmaları üçün kifayət qədər effektiv imkana çevrilib. Biz orada iki dövlətin yaxınlaşmasına aid ən müxtəlif məsələləri müzakirə edir, həyata keçirilməli olan ideyaları müəyyənləşdiririk. Hesab edirəm ki, bu cür diskussiya meydanı çox olmalıdır.
- Bakıda Xocalı faciəsinin növbəti ildönümü ilə bağlı təşkil olunmuş yürüşdə iştirak etdiniz. Rusiyada bu faciədən nə dərəcədə məlumatlıdırlar?
- Xocalı dəhşətli faciədir. Dünyada bu hadisənin soyqırımı kimi tanınması prosesi gedir. ABŞ-ın bir sıra ştatları da faktı soyqırımı kimi tanıyıb. Rusiyada isə proses yeni başlayır. Mən müntəzəm olaraq çıxışlar edir, bu haqda danışıram. Bu yaxınlarda Dövlət Dumasında Rusiya ilə Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrə həsr olunmuş «dəyirmi masa» keçirilib. Orada da məhz bu mövzu üzərində dayandım, bildirdim ki, bu dəhşətli qətliamı Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş soyqırımı kimi tanımaq lazımdır. Hesab edirəm ki, Rusiyanın informasiya məkanında fəal iş aparmaq, Xocalıda nələrin baş verdiyini rusların diqqətinə çatdırmaq lazımdır. Bu gün çoxları həqiqəti bilmir. Rusiyada isə ümumilikdə Qarabağda nələrin baş verdiyindən çox adam xəbərsizdir. Əlbəttə ki, bu haqda eşidiblər. Lakin detalları çoxu bilmir.
- Moskva Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yolunu necə görür və bu prosesdə parlamentarilərin rolu nədən ibarətdir?
- Özümün və həmkarlarımın vəzifəsi kimi, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nail olunması üçün bütün səylərin ortaya qoyüulmasını görürəm. Hər zaman efirlərdən deyirəm ki, Azərbaycan əsas milli ideyasına çevrilmiş fikrindən heç zaman dönməyəcək. Münaqişənin həlli üçün müxtəlif formullar, yollar var. Əsas Dağlıq Qarabağ ətrafındakı ərazilərin «5+2» formulu ilə Azərbaycana qaytarılması, azərbaycanlı qaçqınların öz evlərinə dönməsi, bundan sonra Dağlıq Qarabağın statusuna dair referendumun keçirilməsidir.
Tamamilə aydındır ki, bu münaqişənin həlli Ermənistan əhalisinin də xeyrinədir. Ermənistan iqtisadiyyatındakı durğunluğa, sosial proqramların nə vəziyyətdə olduğuna fikir verin. Bunu bütün digər sektorlar haqda da söyləmək olar. Ermənistan qonşularına qarşı 1990-cı illərin əvvəllərindən yürütdüyü düşmənçilik siyasəti nəticəsində blokada vəziyyətinə düşüb. O, işğal olunmuş torpaqları könüllü şəkildə tərk edərsə, Azərbaycan cavab jestlərinə hazırdır. Məsələn, Bakı karbohidrogen ehtiyatları nəql edəcək boruları Ermənistan ərazisindən çəkə bilər ki, bu da ermənilərə tranzitdən ciddi gəlir qazandırar. Bundan başqa, Azərbaycan müxtəlif sosial proqramların icrasına, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığa hazırdır. Bu gün hər kəs görür ki, Ermənistan durğunluqdadır, Azərbaycan isə çiçəklənir.
- Azərbaycana gəlmək arzusunda olan və ya ilk səfərinə hazırlaşan ruslara nə deyərdiniz?
- Buraya 6 il əvvəl etdiyim ilk səfərim zamanı keçirdiyim hissləri xatırlayıram. Burada Böyük Vətən müharibəsi veteranlarına nə qədər isti, həssas yanaşıldığını gördüm. Ölkə prezidenti hər bir veterana şəxsən yaxınlaşır, onunla qucaqlaşır, söhbətləşir, bununla da, onların qəhrəmanlığına dəyər verirdi. İstərdim ki, Azərbaycanın necə gözəl, nə qədər təhlükəsiz olduğu görmək üçün ildən-ilə daha çox rusiyalı buraya gəlsin. Opponentlərimizin hansı təbliğatı apardıqlarını bilirik. Onların sayəsində Azərbaycan haqda mənfi fikir formalaşır. Lakin buraya bir dəfə səfər etməklə, insanda tamamilə fərqli fikir yaranır. Buraya səfər edən rusiyalılar sözün əsl mənasında, ölkənizə heyran olurlar. Bu isə çox vacibdir.

ВСЛЕД ЗА США - РОССИЯ
Депутат Госдумы РФ Дм.Савельев: "Страшную резню в Ходжалы надо признать геноцидом азербайджанского народа"
Недавний визит представительной делегации российских депутатов и экспертов в Баку стал значимым событием не только для Азербайджана, но и для сопредельных стран. В контексте участия российских политиков в поминальных мероприятиях по случаю 27-й годовщины Ходжалинской трагедии до граждан России была донесена правда о кровавых событиях февраля 1992 года и важности недопущения подобного в будущем. Правда, оценки данного события общественностью и политической элитой соседних стран существенно разнились. Если в Армении данный визит устами официальных лиц был расценен чуть ли не как "предательство" Кремлем интересов "многострадального" союзника, то в самой России это было воспринято в качестве новой вехи в стратегическом партнерстве двух стран. И действительно, чуть ли не впервые визит россиян в Баку был широко освещен в средствах массовой информации России, в которых Азербайджан представлен как надежный союзник и вековой партнер, знающий цену дружбе в неспокойные времена.
Об этом и других аспектах сотрудничества России и Азербайджана в интервью Region Plus рассказал один из членов побывавшей в Баку российской делегации, депутат Государственной думы РФ, руководитель Межпарламентской группы дружбы Россия - Азербайджан Дмитрий САВЕЛЬЕВ.
- Дмитрий Иванович, вы довольно часто бываете в Азербайджане. Как вы оцениваете современное развитие страны?
- Сегодняшний Азербайджан - сильное государство, открытое миру, играющее ключевую роль в регионе. И особое уважение достижения современного Азербайджана вызывают на фоне крайне сложных условий, в которых государством обреталась независимость.
Текущая сложнейшая политическая и экономическая ситуация в мире только подчеркивает весомость и стабильность успехов, достигнутых Азербайджаном. Итоги недавних президентских выборов очень четко показали, что азербайджанский народ полностью поддерживает курс, заданный президентом Ильхамом Гейдаровичем Алиевым, важной частью которого, к слову, является стратегическое партнерство с Россией.
- Каковы основные направления современного российско-азербайджанского сотрудничества?
- Стабильность, предсказуемость, поступательность, оптимальный баланс интересов - вот на чем строятся плодотворные отношения между Россией и Азербайджаном. В основе российско-азербайджанского стратегического партнерства не только географическая близость и общая история, но и крепкие культурные связи. В итоге взаимодействие между нашими странами выстраивается на основе добрососедства и диалога, что во многом обусловлено конструктивным внешнеполитическим курсом стран. Каждый раз я отмечаю, что дружба наших президентов Владимира Путина и Ильхама Алиева может стать примером для лидеров других государств на постсоветском пространстве. Только в прошлом году президенты встречались шесть раз, и каждая встреча завершалась очень продуктивными договоренностями. В результате сегодня Россия и Азербайджан имеют программу сотрудничества, рассчитанную до 2024 года. Заданный нашими руководителями курс позволяет с каждым годом наращивать торговые и инвестиционные связи, углублять сотрудничество во всех сферах совместных интересов - от культуры до науки. Напомню, что у наших стран определены совместные приоритеты экономического сотрудничества: разработаны пять дорожных карт, в которых подробно изложено взаимодействие стран в сферах торговли и транспорта, цифровизации бюджетно-налогового сектора и создании совместных производств, а также сотрудничество в гуманитарной сфере. Еще больше наши совместные перспективы расширяют реализуемые проекты на Каспии. Другим важным свидетельством поступательного сближения наших стран стало достигнутое решение о создании Высокой комиссии между странами. Сейчас обсуждается дата его подписания.
- Дмитрий Иванович, как вы оцениваете итоги прошедшей недавно в Баку российско-азербайджанской конференции?
- Конференция проводилась уже не первый год и является на сегодняшний день довольно эффективной площадкой для обмена мнениями экспертов, политиков, представителей общественности. Мы обсуждаем здесь самые разные вопросы, которые касаются сближения наших двух государств, и вырабатываем идеи, которые в дальнейшем воплотятся в жизнь. Считаю, что подобного рода дискуссионных площадок должно быть много.
- В Баку вы приняли участие в поминальном шествии по случаю очередной годовщины трагических событий в Ходжалы. Насколько в России осведомлены об этой трагедии?
- Ходжалы - это чудовищная трагедия. В мире идет процесс признания этой трагедии как геноцида. Я обратил внимание, что в США часть штатов уже признала этот факт. В России этот процесс только начинается. Я, регулярно выступая, говорю об этом. Недавно в Госдуме состоялся "круглый стол", посвященный культурным мостам между нашими двумя государствами, и я как раз останавливался на этой теме: говорил о том, что эту страшную резню надо признать геноцидом азербайджанского народа. Считаю, что нужно активнее работать в российском информационном поле, доводить до россиян информацию, что же тогда произошло. Многие ведь до сих пор не знают правду, в России не все осведомлены, что происходило в целом в Карабахе. Слышали, конечно, но подробностей многие, повторюсь, не знают.
- Какими видятся в Москве пути разрешения нагорно-карабахского конфликта и какова роль парламентариев в этих процессах?
- Задачу свою и коллег-депутатов вижу в том, чтобы приложить все усилия для мирного разрешения этого конфликта. Всегда в эфирах говорю, что Азербайджан никогда не откажется от мысли, которая стала его главной национальной идеей. Есть различные формулы, пути решения конфликта. Главное - возврат территорий вокруг Нагорного Карабаха, так называемая схема "5+2", возвращение азербайджанских беженцев, и уже дальнейшее проведение референдума о статусе НК. Совершенно очевидно, что решение конфликта выгодно и населению Армении. Обратите внимание, какая стагнация в экономике Армении, запустение в социальных программах, да и во всех остальных сферах. Из-за недружественных, враждебных действий в начале 90-х Армения оказалась в блокаде своих соседей. Если сейчас Армения добровольно покинет захваченные территории, Азербайджан готов идти навстречу: это и прокладка трубопровода, что позволит получать дивиденды от транзита углеводородов, и различные социальные программы, которые Баку готов осуществлять, и образование, и многое другое. А то мы видим сейчас, как Азербайджан процветает, а Армения в стагнации.
- Что бы вы могли рассказать россиянам, желающим приехать в Азербайджан или готовящимся к своему первому визиту сюда?
- Помню свои ощущения, когда впервые приехал сюда 6 лет назад. Я увидел, как тепло и трепетно здесь относятся к ветеранам ВОВ. Президент страны лично подходил к каждому ветерану, разговаривал, обнимал их, тем самым вежливо отдавая дань их героизму. Очень хотелось бы, чтобы большее количество российских туристов приезжали из года в год сюда, чтобы сами увидели, как здесь красиво и безопасно. Мы знаем, какую пропаганду проводят на территории России ваши оппоненты, так что об азербайджанцах складывается негативное впечатление.
А так, один раз россиянин приезжает и у него получается совсем другое видение. Россияне в прямом смысле слова влюбляются в вашу страну. А это очень важно.