BRÜSSELLƏ BAKI BİR-BİRİNƏ YAXINLAŞIR
Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında yeni Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişinin yaxın aylarda imzalanacağı gözlənilir
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov aprelin əvvəlində Brüsseldə Azərbaycan-Avropa İttifaqı Əməkdaşlıq Şurasının iclasında iştirak edib. Toplantının yekununda təşkil olunmuş mətbuat konfransında tərəflər arasında hərtərəfli əməkdaşlığı nəzərdə tutan sənədin 90%-dən çox hissəsinin hazır olduğu açıqlanıb. Razılaşdırılmamış məqamlar üzərində işlərin yaxın vaxtlarda başa çatdırılacağı və sənədin artıq gələn ay, yəni mayda imzalanmaya hazır olacağı gözlənilir.
Diplomatlar, ekspertlər və maraqlı qurum təmsilçiləri arasında birgə işə 2016-cı ilin noyabrında start verilib. Bu, Avropa İttifaqı Şurasının Avropa Komissiyasına və qurumun xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsinə müvafiq mandat verməsindən sonra baş verib. Mandata əsasən, onlar Aİ və üzv dövlətlər adından Azərbaycanla hərtərəfli əməkdaşlıq sazişi haqqında danışıqlar aparmaq səlahiyyətinə malikdirlər. Yeni sənəd tərəflər arasında 1996-cı ildən qüvvədə olan Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişini əvəz etməlidir.
Azərbaycan Moldova, Ukrayna, Gürcüstan və Ermənistanla birlikdə Aİ-nin miqyaslı «Şərq tərəfdaşlığı» proqramının iştirakçısıdır (Belarusun proqramda iştirakı dondurulub). Bu proqramın inkişafı çərçivəsində Ukrayna, Gürcüstan və Moldova Aİ ilə Assosiasiya Sazişi, həmçinin «azad ticarət haqqında dərin və hərtərəfli razılaşma» imzalayıblar. Moskvanın yaratdığı Avrasiya İqtisadi İttifaqında təmsil olunan Ermənistanla Qazaxıstan isə Brüssellə daha az iddialı razılaşma imzalayıb. Onlar razılaşmanın iqtisadi-ticari tərəflərini ÜTT-nin qayda və prosedurları əsasında müəyyənləşdirmək haqda razılığa gəlib. Azərbaycan isə hələlik ÜTT üzvü olmadığından, iqtisadi-ticari münasibətlərə dair bir çox məsələlərin razılaşdırılmasına ehtiyac var idi. Bu üzdən də, Bakı ilə Brüssel arasında proses kifayət qədər uzun çəkib. Bununla yanaşı, tərəflərin inadkarlığı və qarşılıqlı marağı nəticəsində əksər məsələlərlə bağlı ortaq məxrəcə gəlinib.
Brüssel ilə Bakı arasında danışıqlar 3 blok üzrə aparılıb. Birinci bloka siyasi və təhlükəsizlik məsələləri, ikinciyə ticarət və investisiya, üçüncüyə sosial, humanitar və digər sahələr aid idi.
Bütün prinsipial məsələlər, xüsusilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığı məsələsi sənəddə beynəlxalq hüququn normalarına uyğun olaraq, Aİ-nin Ukrayna, Moldova və Gürcüstanla imzaladığı sənədlərdə olduğu kimi, əksini tapıb. Bu, Prezident İlham Əliyevin Brüsselə 2018-ci ilin yayında etdiyi səfər zamanı razılaşdırılmışdı. Orada İ.Əliyev Aİ-nin yüksək rütbəli təmsilçilərilə görüşlər keçirmiş, Aİ ilə Azərbaycan arasında tərəfdaşlıq prioritetlərinə dair vacib aralıq sənədi paraflanmışdı.
Qeyd edilməlidir ki, Avropa İttifaqının separatçılıq və dövlətlərin ərazi bütövlüyü məsələlərində mövqeyi daha davamlıdır. Artıq ardıcıl olaraq 2 ildir ki, Avropa Parlamentində qəbul edilən «Aİ-nin xarici və təhlükəsizlik siyasəti haqqında qətnamə»də qurumun «Şərq tərəfdaşlığı» proqamına daxil olan dövlətlərin beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə olunur – istisnasız! Bundan başqa, 2018-ci il dekabrın 12-də qəbul olunmuş qətnamədə Avropa İttifaqı və ona üzv ölkələr regional münaqişələrə münasibətdə ikili standartlardan qaçmağa çağırılır. Ermənistanın təcavüzünün qurbanı olan (İrəvan işğalçı siyasətini pərdələmək üçün Qarabağ ermənilərinin separatçı əməllərindən istifadə edir) Azərbaycan üçün bu, çox vacibdir.
Bu gün Aİ Azərbaycanın bir nömrəli ticarət tərəfdaşıdır. Azərbaycanın idxalı və ixracında ilk yeri məhz o tutur. Bundan başqa, Avropa İttifaqı ölkə iqtisadiyyatının istər neft, istərsə də qeyri-neft sektorunun ən nəhəng investorudur. Tərəflər arasında Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişinin imzalanması Azərbaycanın ticarət sahəsinə aid qanunvericiliyinin və prosedurlarının da tədricən beynəlxalq, Aİ tərəfindən qəbul edilmiş normalara, standartlara uyğunlaşdırılmasına imkan verəcək. Aİ Azərbaycan şirkətlərini dəstəkləyir, onları maliyyələşdirir, onlara təlimlər keçir, «EU4Business» təşəbbüsü vasitəsilə yeni bazarlara çıxış imkanı yaradır. 25 illik əməkdaşlıq çərçivəsində Aİ Azərbaycanın inkişaf proqramlarına, təxminən, 580 milyon avro maliyyə ayırıb. Bu dövrdə Azərbaycanla Aİ arasında 43 tvininq-layihə həyata keçirilib. Bu məsələdə Azərbaycan yalnız Ukraynadan geridir.
Azərbaycana gəlincə, o, Aİ-nin vacib enerji tərəfdaşıdır. Hazırda Aİ ölkələrinin neftə tələbatının, təxminən, 5%-ni Azərbaycan ödəyir. Tezliklə o, Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Aİ bazarını Xəzər qazı ilə də təmin etməyə başlayacaq.
Aİ 2016-cı ildə yeni regional proqram olan «EU4Energy» proqramının icrasına başlayıb. O, «Şərq tərəfdaşlığı» ölkələrinin, o cümlədən Azərbaycanın enerji siyasətində məqsədlərinə nail olmasına, həmçinin enerji effektivliyini artırmasına dəstəkdir.
2014-cü ildə Aİ ilə Azərbaycan arasında viza rejiminin sadələşdirilməsi və readmissiya haqqında razılaşma qüvvəyə minib. İndi Azərbaycan vətəndaşlarının, xüsusilə fərdi qaydada səyahətə yollanmaq istəyənlərin qısamüddətli viza əldə etməsi daha asan və daha ucuz başa gəlir. Bu isə onların Aİ-nin əksər ölkəsini gəzməsinə imkan verir.
Bundan başqa, məsələn, «Erasmus+» proqramının tələbələri üçün viza pulsuzdur. Təcrübələrin inkişafında dəstək Aİ-nin Azərbaycana yardımları arasında prioritetdir. Bu mənada, ölkədə işçi qüvvəsinin təcrübə və bacarıqlarının sahibkarların tələblərinə daha uyğun olmasının təmini məqsədilə peşəkar təhsilə və hazırlığa xüsusi diqqət ayrılır. 2015-2018-ci illərdə «Erasmus+» proqramı Azərbaycandan olan, təxminən, 1300 tələbə və müəllimin Aİ ölkələrində təhsil almasına və dərs deməsinə şərait yaradıb.
Bakı ilə Brüssel arasında konkret müzakirələr ümumi aviasiya məkanı haqda razılıq ətrafında aparılıb. Məsələ ondadır ki, öz aviadaşıyıcıları olmayan Moldova, Gürcüstan və Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanda «AzAL», «Buta» və «Silk Way» kimi nəhəng daşıma şirkətləri fəaliyyət göstərir. Odur ki, bu şirkətlərin kommersiya maraqlarının qorunması vacib idi.
Bununla yanaşı, aviasiya sahəsində bütün tərəflərin maraqlarının nəzərə alındığı razılaşma rəqabəti artıracaq, bu isə daşıyıcıları qiymətləri aşağı salmağa, eyni zamanda xidmət səviyyəsini yüksəltməyə məcbur edəcək. Sonda bu, turistlərin sayını artıracaq, Avropa ilə Asiyanın kəsişməsi kimi strateji bölgədə yerləşən Azərbaycanın nəqliyyat-logistika mərkəzi kimi mövqeyini daha da gücləndirəcək. Bundan başqa, bu sahədə razılaşma  uçuşların təhlükəsizliyi, hava məkanının idarə olunması sahəsində yüksək standartlara nail olunmasına da yol açacaq.
Azərbaycan və Aİ nümayəndə heyətləri razılaşmanın mətni üzərində işi davam etdirir. Tərəflər hələlik sənədin adı ilə bağlı da yekdil fikrə gəlməyib. Bakı «strateji əməkdaşlıq haqqında saziş» formuluna üstünlük verir, Brüssel isə «Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi»ni daha uyğun hesab edir.
Beləliklə, hələ açıq qalan məsələlərlə bağlı qısa vaxtda ortaq məxrəcə gəlinəcəyinə və artıq mayın ortalarında yeni sənədin imzalanacağına əminlik var. Onun «Şərq tərəfdaşlığı» proqramının 10 illiyinə həsr olunacaq sammitdə imzalanacağı gözlənilir. Bu, həm də ona görə vacibdir ki, avrokomissarların hazırkı heyəti 2014-cü ildən iş başındadır. Başqa sözlə, onların mandatının müddəti, o cümləçdən Azərbaycanla danışıqlar aparmaq səlahiyyəti başa çatmaq üzrədir. Avropa Parlamentində mayda keçiriləcək seçkidən sonra Avropa Komissiyasının da tərkibi dəyişəcək. Odur ki, necə deyərlər, «dəmiri isti-isti döymək» lazımdır. Yəni Azərbaycanla Aİ arasında uzun bir dövr üçün tərəfdaşlığın formatı və məzmununu müəyyənləşdirəcək sənədin üzərində illərdir çalışan diplomat və ekspertlərin əziyyəti uğurla başa çatmalıdır. Bundan sonra imzalanacaq sənədin Avropa Parlamenti və Aİ üzvü olan bütün ölkələr tərəfindən ratifikasiya olunması kimi uzun proses də var…

БРЮССЕЛЬ И БАКУ СТАНУТ БЛИЖЕ
Партнерское соглашение о сотрудничестве Азербайджана и Евросоюза готовится к подписанию в ближайшие месяцы
В начале апреля министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров принял участие в заседании Совета сотрудничества Азербайджан - Европа в Брюсселе. По его итогам на пресс-конференции было заявлено, что текст всеобъемлющего соглашения между сторонами уже выработан более чем на 90%. Ожидается, что работу над остающимися несогласованными положениями можно будет завершить в скором времени и документ будет готов для инициализации уже в следующем месяце, то есть в мае.
Старт совместной работе дипломатов, экспертов и представителей заинтересованных ведомств сторон был дан в ноябре 2016 года. После того, как Совет Евросоюза выдал мандат Европейской комиссии и высокому представителю по иностранным делам и политике безопасности на ведение переговоров от имени Евросоюза и его государств-членов по вопросу всеобъемлющего соглашения с Азербайджаном. Новый документ должен был заменить действовавшее с 1996 года соглашение о партнерстве и сотрудничестве.
Азербайджан вместе с Молдовой, Украиной, Грузией, Арменией (участие Беларуси заморожено) является участником масштабной программы Евросоюза "Восточное партнерство". В развитие этой программы Украина, Грузия и Молдова подписали соглашения об ассоциации с Евросоюзом, а также "глубокие и всеобъемлющие соглашения о свободной торговле". Менее амбициозные соглашения с Брюсселем подписали Армения и Казахстан, которые входят в созданный Москвой ЕАЭС. Торгово-экономическую часть их соглашений с Евросоюзом стороны договорились строить на основе правил и процедур ВТО. Из-за того, что Азербайджан пока не вступил в ВТО, необходимо было согласовать большое количество вопросов, касающихся торгово-экономических отношений, поэтому процесс переговоров между Баку и Брюсселем занял довольно много времени. Однако благодаря настойчивости и взаимной заинтересованности сторон по большинству проблем были найдены взаимоприемлемые развязки.
Переговоры между Брюсселем и Баку велись по трем блокам. Первый включал вопросы политики и безопасности, второй - торговли и инвестиций, третий же блок охватывал социальные, гуманитарные и иные направления. Все принципиальные вопросы, в особенности такие чувствительные, как территориальная целостность и нерушимость границ Азербайджана, изложены в редакции, соответствующей нормам международного права, аналогично тем, которые использованы в соглашении Евросоюза с Украиной, Молдовой и Грузией. Достигнуто это было в ходе визита президента Ильхама Алиева летом 2018 года в Брюссель, где он провел переговоры с высшими чинами Евросоюза и где был парафирован важный промежуточный документ о приоритетах партнерства между Евросоюзом и Азербайджаном.
Следует отметить, что позиция Евросоюза в вопросе сепаратизма и территориальной целостности государств стала более последовательной. Вот уже два года подряд Европейский парламент принимает "Резолюцию по внешней политике и безопасности ЕС", в которой подтверждает приверженность обязательствам Евросоюза по поддержке территориальной целостности всех стран "Восточного партнерства" в рамках их международно признанных границ. Всех без исключения. Более того, принятая 12 декабря 2018 года резолюция призвала отказаться от практики двойных стандартов в подходе к региональным конфликтам со стороны Евросоюза и входящих в него государств. Для Азербайджана, ставшего жертвой агрессии Армении, использующей сепаратизм карабахских армян для прикрытия своих аннексионистских притязаний, это очень важно.
Евросоюз - торговый партнер номер один для Азербайджана, он занимает первое место по экспорту и импорту. ЕС также является самым крупным инвестором как в нефтяном, так и в других секторах экономики. Соглашение о партнерстве и сотрудничестве между ЕС и Азербайджаном делает возможным постепенное сближение законодательства и процедурной практики Азербайджана с международными и принятыми в ЕС нормами и стандартами, связанными с торговлей. ЕС оказывает поддержку компаниям в Азербайджане, предоставляя им финансирование, возможности для обучения и помощь в выходе на новые рынки посредством инициативы EU4Business. За 25 лет сотрудничества на реализацию программ развития в Азербайджане Брюссель выделил около 580 млн. евро. За этот же период между Азербайджаном и Евросоюзом было реализовано 43 твининг-проекта - самое большое число совместных проектов после Украины.
Азербайджан - важный энергетический партнер Евросоюза. На данный момент страна обеспечивает около 5% потребности стран ЕС в нефти. Азербайджан начнет в скором времени снабжать рынок ЕС газовыми ресурсами Каспийского бассейна по Южному газовому коридору. В 2016 году ЕС запустил новую региональную программу EU4Energy, которая поддерживает страны "Восточного партнерства", в том числе Азербайджан, в достижении их целей в области энергетической политики и повышения энергоэффективности.
В 2014 году вступили в силу соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии между ЕС и Азербайджаном. Теперь гражданам Азербайджана, особенно тем, кто путешествует частным образом, гораздо проще и дешевле получать краткосрочные визы, которые позволяют им ездить в большинство стран ЕС. Кроме того, студентам программы Erasmus+, например, визы выдаются бесплатно. Поддержка развития навыков - приоритетное направление помощи ЕС, оказываемой Азербайджану. Особое внимание уделяется профессиональному обучению и подготовке, чтобы навыки рабочей силы в стране наилучшим образом соответствовали потребностям работодателей. В 2015-2018 годах программа ЕС Erasmus+ предоставила почти 1300 студентам и педагогам из Азербайджана возможность учиться и преподавать самим в странах ЕС.
Предметная дискуссия между Баку и Брюсселем проходила по разделу соглашения, касающегося общего авиационного пространства. Ведь в отличие от Молдовы, Грузии и Армении, не имеющих собственных национальных авиаперевозчиков, Азербайджан располагает такими крупными компаниями, как Azal, Buta Airways и Silk Way, чьи коммерческие интересы необходимо было оградить. Однако соглашение в сфере авиации, в котором учтены интересы всех сторон, усилит конкуренцию и побудит перевозчиков снижать цены с одновременным повышением качества оказываемых услуг. В конечном счете это поможет увеличить число туристов и укрепит позицию Азербайджана в качестве транспортно-логистического центра в стратегически важном регионе, соединяющем Европу с Азией, и, самое главное, поможет достигнуть высоких стандартов в плане безопасности полетов, а также управления воздушным сообщением.
Работа над текстом соглашения между делегациями Азербайджана и Евросоюза еще продолжается, а стороны не сошлись во мнении даже по названию будущего документа. Баку предпочитает использовать формулировку "соглашение о стратегическом сотрудничестве", а Брюссель - "соглашение о партнерстве и сотрудничестве". Но есть уверенность, что по оставшимся открытым вопросам можно в короткий срок найти взаимоприемлемые формулировки, и к середине мая, когда предполагается саммит, посвященный 10-летию программы "Восточное партнерство" Евросоюза, можно будет подписать соответствующее соглашение. Это важно сделать еще и потому, что нынешний состав еврокомиссаров находится у руля ЕС с ноября 2014 года, и их мандат, в том числе и на переговоры с Азербайджаном, завершается. После того как в мае состоятся выборы в Европарламент, сменится и состав Европейской комиссии. Так что нужно, как говорится, "ковать железо, пока горячо" и успешно завершить многолетний труд дипломатов и экспертов принятием соглашения, которое надолго определит формат и содержание партнерства Азербайджана с Евросоюзом. Ведь потом еще предстоит длительный процесс ратификации подписанного соглашения Европарламентом и всеми странами - членами Евросоюза.