«Mercedes» praktiki olaraq «Ferrari»ni çempionluq ümidindən məhrum etdi
"2017-2018-ci illərin ən yaxşı yarışları", "Bədbəxt hadisələrlə dolu gözlənilməz final" – bu, Bakıda keçiriləcək «Formula 1» dünya avtomobil yarışı çempionatının dördüncü mərhələsi ərəfəsində məhz belə anonslar verilirdi.
Həqiqətən, Bakı şəhər magistralının analoji yollardan, məsələn, Monte-Karlo şəhərindəkindən əsas fərqi ötməyə imkan verən xüsusi konfiqurasiyasındadır. Amma eyni zamanda, yol pilotların səhvlərini bağışlamır, dəsti qızğın şəkildə qarışdırır və komandaları yarışın gedişində strategiyanı dəyişdirməyə məcbur edir. Yəqin ki, məhz bu, kral yarışlarının sahibləri öz taclarından belə bir incini buraxa bilmədilər və Azərbaycan Qran-Prisinin keçirilməsini 2023-cü ilə qədər uzatdılar.
Kral yarışlarının həvəskarları «Ferrari»nin məhz Bakıda «Mercedes» komandasına döyüş elan edəcəyini gözləyirdi, çünki «Mercedes» bu mövsümün əvvəlki yarışlarında üç dəfə dalbadal dubl təmin edə bilib - beş dəfə dünya çempionu Luis Hamilton iki dəfə birinci gəlib, onu komanda yoldaşı Valter Bottas müşayiət edib. 1992-ci ildən etibarən komandalardan birinin belə açıq üstünlüyü olmayıb. Halbuki mövsüm başlamazdan əvvəl Barselonada qış testlərinin nəticələrinə görə, demək olar ki, hər kəs deyirdi ki, «Ferrari» qalan hər kəsi çevrədə 0,3-0,5 saniyə geridə qoyur və bu, «Mercedes»in altıncı dəfə dalbadal titul qazanmasına icazə verməyəcək. Bakıda «Mersedes»in qələbəsi İtaliya ilxısının çempionluq ambisiyalarına son qoydu. Buna görə, «Ferrari» bolid üçün Azərbaycan Qran-Prisinə yeniliklər gətirmişdilər ki, bu, döngələrdə sürət göstəricilərini yaxşılaşdırılmasına kömək edir – düz yolda onsuz da italiyalılara çatan yoxdur.
Bakıdakı trassın çempionatın ən uzun düz yoluna malik olduğu nəzərə alınarsa - 2 km-dən artıqdır, «Ferrari»nin bu mərhələdə udmaq iddiasının daha çox əsası var idi. Aprelin 26-27-dəki sərbəst gedişlər göstərdi ki, bu iddialar əsassız olmayıb - hər iki halda da ən yaxşı nəticəni «Ferrari»nin gənc pilotu Şarl Lekler göstərib. Yarışa başlamazdan əvvəl o, Bakıdakı yolu sevdiyini bildirib: "O sadəcə mənim xoşuma gəlir və mən orada həmişə yaxşı çıxış etmişəm, yarışda qalib gəldim və «Formula 2»də podiuma qalxdım, keçən il «Formula -1»də ilk xalları mən qazandım. Orada pilotluq eləmək mənim həmişə xoşuma gəlir, xüsusilə qala divarları boyunca gedən hissəsini, bütün bu dar döngələr ordadır. Yol unikaldır, dünyanın heç bir yerində belə bir şey yoxdur".
Başlanğıc mərhələdəki təsnifat da «Ferrari»nin ciddi olaraq poul uğrunda mübarizə aparmağı planlaşdırdığını göstərdi, lakin təsnifatın ikinci seqmentində Şarl Lekler öz bolidini qala divarları yaxınlığında yolun ən dar yerində dağıtdı. Yolda tək qalan Sebastyan Vettel isə Hamiltonla və Bottasla rəqabət apara bilmədi, startda üçüncü yerlə kifayətləndi. Öz səhvi üzündən Lekler startı 10-cu yerdə başlamağa məcbur oldu, halbuki final təsnifat mərhələsinə keçsə idi, yarışa rəhbərlik etməliydi. Bunu «Ferrari»nin əsas rəqibi «Mercedes»in başçısı Toto Volf da etiraf edib: "Bizim poula şansımız yox idi, amma sonra temperatur birdən-birə bir neçə dərəcə düşdü və maşının yolda dırmanması önəmli dərəcədə yaxşılaşdı. Əgər Şarl təsnifatın üçüncü seqmentini keçsəydi, poulu məhz o udmuş olacaqdı".
Əvvəlki illərdən fərqli olaraq, yarışın startı dinc oldu, Hamilton dərhal liderliyi ələ almağa çalışsa da, amma onun həmkarı Valter Bottas onun bütün hücumlarının qarşısını aldı.
Lakin onların şinləri daha yumşaq idi və dəyişdirməyə ehtiyac vardı, buna görə 11-14-cü dairələrdə dalbadal baş verən pit-stoplar müvəqqəti olaraq Lekleri lider etdi. Artıq 32-34-cü dairələrdə Lekler sürtülmüş şinlər üzündən Bottas, Hamilton və Fetteli qabağa buraxmaq məcburiyyətində qaldı və şinləri dəyişdirmək üçün boksa üz tutmağa məcbur oldu, bu zaman «Red Bull»dan Maks Ferstappeni də irəli buraxdı. «Ferrari» ümid edirdi ki, liderlər daha bir pit stopa getmək məcburiyyətində qalacaqlar və bu, avtomatik olaraq Lekler üçün qələbəni təmin edəcək. Lakin şinlərə qarşı həmişə çox tələbkar olan Bakı trassı bu dəfə rezinə qarşı daha mülayim oldu və «Mercedes» ikinci pit-stopdan imtina etdi.
Nəticədə, Bottas və Hamilton finiş xəttinə qədər problemsiz getməyi bacardılar, son dairələrdə onların arasında bir növ mübarizə yaranmışdı. Bottas yarışın başlanğıcında olduğu kimi, Hamiltonun hücumlarının qarşısını alaraq finişi birinci tamamladı. Üçüncü «Ferrari»də Sebastyan Fettel gəldi, dördüncü Ferstappen, beşinci Lekler oldu.
Yarışa başlayan 20 pilotun ümumilikdə 16-sı finişə gələ bildi, Pyer Qasli («Red Bull») və Roman Qrojan («Haas») mexaniki problemlər üzündən, həmçinin toqquşmuş pilotlar Daniel Rikkardo (Renault) və Daniel Kvyat («Toro Rosso») finiş xəttinə çata bilmədilər.
Bir möcüzə baş verməzsə, bu mövsüm çempion yenidən «Mersedes» olacaq. Bütün qalmaqal yalnız onunla bağlıdır ki, görəsən, Hamilton altıncı dəfə titulu ala biləcəkmi, yaxud Bottas sübut edəcək ki, komandada yalnız Luisə dəstək üçün yer almır. Elə də uzaq olmayan 2016-cı ildə «Mercedes»in heyətində Niko Rosberq bunu sübut edə bildi və Hamilton ilə mübarizə aparıb dünya çempionu ola bildi. İndi növbə Bottasındır, öz adını avtomobil idmanının kralının tarixinə qızıl hərflərlə yazmağa gücü çata bilər.

The fourth stage of the Formula 1 World Auto Racing Championship completed in Baku recently was announced under the slogans of "the best race of 2017-2018" and "the unpredictable final fuelled by plenty of accidents".
Indeed, the main difference of the Baku city circuit from, say, the one in Monte Carlo is its special configuration favourable for making overtaking manoeuvres. At the same time, the Baku city circuit is absolutely intolerable to all sorts of pilot mistakes, vigorously shuffling the 'deck' and forcing the teams to change their strategies during the race. Perhaps that is why the owners of the race extended the contract for the Grand Prix of Azerbaijan until 2023.
The fans of the royal race expected that the main battle in Baku would be between the teams of Ferrari and Mercedes, which could make three remarkable doubles in a row during the last race of the season, when the first place was taken twice by the five-time world champion Lewis Hamilton and once by his teammate Valtteri Bottas. None of the teams has accomplished such a success since 1992. But before the start of the season, following the results of the winter tests in Barcelona, ​​absolutely everyone believed that Ferrari was leaving behind the rest of the teams by 0.3-0.5 seconds per lap and would not allow Mercedes to win the next competition. The victory of the Mersedes in Baku actually put an end to ambitions of the Italian team. That is why Ferrari came to the Grand Prix of Azerbaijan with upgraded cars to improve speeds particularly in corner turns, as no one can beat the Italians on straight runs anyway.
Given that the track in Baku has the longest straight run of the championship (more than 2 km), Ferrari's ambitions to win this stage looked even more reasonable. Free practice runs on April 26-27 showed that these ambitions are not groundless at all — in both cases, the young Ferrari pilot Charles Leclerc showed the best time. Even before the race, he stated that the track in Baku was his favourite: "I just like it. I have always performed well there, winning the race and climbing the pedestal of Formula 2. Last year I earned my first points in Formula 1. I always like driving in Baku, especially where the track runs along the fortress wall with all these narrow turns. The track is unique; there is nothing like that anywhere in the world."
Qualification runs during the initial stage also showed that Ferrari seriously intends to fight for the pole position. However, in the second qualification practice, Charles Leclerc crashed his car in the narrowest place of the track near the fortress walls. His only teammate on the track, Sebastian Vettel, was unable to compete with Hamilton and Bottas, hence starting the third on the grid. Because of his mistake, Leclerc had to start the tenth, although he would lead the race if he had passed to the final qualification stage. Toto Wolf of Mersedes, the main competitor of Ferrari, also confirmed this: "We did not have a chance for pole, but then the temperature suddenly dropped a couple of degrees and the tyre grip with the track improved significantly. But if Charles qualified for the third segment, he would probably have won the pole."
Unlike in previous years, the start of the race was rather calm, without collisions, although Hamilton tried to immediately seize the lead, but his partner, Valtteri Bottas, firmly stopped all attacks. But they had softer tyres that needed a replacement. That is why a series of pit stops at 11-14 laps opened the way for Leclerc to be the temporary lead of the race. On laps 32-34, Leclerc, who was on worn-out tyres, was forced to let Bottas, Hamilton and Vettel lead the way and stopped at pits to replace the tires, hence letting Max Verstappen of Red Bull to overtake him too. Ferrari hoped that the leaders would have to stop on one more pit, which would automatically ensure victory for Leclerc. But the Baku track, which has always been very demanding on tyres, nevertheless allowed Mercedes refrain from stopping for the second time.
As a result, Bottas and Hamilton managed to get to the finish line without any problems, depicting sort of a battle between each other in final laps. Bottas, as at the beginning of the race, was able to repel Hamilton's attacks and finished first. The third came Ferrari's Sebastien Vettel, the fourth — Verstappen, and the fifth was Leclerc.
In general, of the 20 pilots who started in the race, 16 reached the finish line. Pierre Gasly (Red Bull) and Romain Grosjean (Haas), as well as Daniel Riccardo (Renault) and Daniil Kvyat (Toro Rosso) did not reach the finish line due to mechanical problems.
If not a miracle, Mercedes will be the champion of this season again. It depends on whether Hamilton can get the sixth title of a championship for his team or Bottas can prove that he is in the team not only for the sake of Lewis. Back in 2016, Nico Rosberg of Mercedes was able to prove it and became a world champion competing against Hamilton. Now it is time for Bottas, who can etch his name in gold in the history of Formula 1.