Bakı adlı meqapolisin həyatının bir günü Lalə Axundovanın sənədli filmində
Bu sənədli filmi 2010-cu ilin yayında çəkməyə başlayıblar. 2012-ci ilin yayında bitiriblər. Filmin müəllifi Lalə Axundovadır. Bakı Dövlət Universitetinin və Moskva Dövlət Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutunun aspiranturasının məzunudur, 25 yaşında siyasi elmlər namizədi olub, həyatının hansısa bir anında anlayıb ki,  kino ilə məşğul olmaq istəyir. Amma yalnız "məşğul olmaq" deyil, yaratmaq istəyir. Yəqin ki, bu qərarın qəbul edilməsində onun uşaqlıq arzusu mühüm rol oynayıb: bütün dünyaya Bakı haqqında danışmaq istəyib! Necə? İnsanların ürəklərinə və ağıllarına ən qısa yol – kino sənətidir. Lalə Axundova televiziya rejissorluğu ustalarından biri olan Ramiz Axundovun və xalq yazıçısı Elmira Axundovanın qızıdır - Pavel Finn, Vladimir Kotinenko və Vladimir Fençenkonun ssenari-rejissor emalatxanasının tələbəsi olub.
Onun qısametrajlı filmləri hələ emalatxanada təhsil zamanı özünəməxsusluğu və məsələlərin məğzinə təmiz baxışı ilə fərqlənib. "Ən kiçik stalker" mükafatını qazanmış iki dəqiqəlik oyun filmi "Ailə" (Moskva, 2003) və Fransada çəkilmiş on üç dəqiqəlik "Çörək-qənnadı dükanı" filmi artıq ustası V.Xotinenkoya müsahibəsində Lalənin «şəksiz ağıllı və istedadlı» olduğunu deməyə əsas verib. Daha sonra Afrika, Yunanıstan, İtaliya, Koreya, Rusiya, ABŞ, Çili beynəlxalq festivallarında göstərilmiş rəngli oyun filmi "Dost" çəkilib. Filmin müəllifinin diqqətində İnsan və At yer alıb. Daha doğrusu - at ilə sürücüsü arasında olan etibar, sevgi bağları ilə münasibətdə olan insanlarınkından daha möhkəmdir. Təbiətlə İnsan arasında qırılmaz bağların maraqlı psixoloji araşdırmasıdır. İndi isə - yeni iş gəlir. İki dildə - rus və Azərbaycan dillərində (ingilis dilində titrlərlə) çəkilmiş və səslənən sənədli filmdir.
Ölkəmizin məşhur ssenaristi Ramiz Fətəliyevin sözlərinə görə, film kadrarxası mətn olmadan da gedə bilər. Çünki bu halda izləyicinin özü üçün, müəllifin hisslərinə və düşüncələrinə diqqət yayındırmadan, şəhərin ruhunun sirrini və gözəlliyini dərk etmək imkanı yaranır. Çəkiliş qrupunun hər bir üzvü də bu şəhərə aşiqliyini etiraf edir. Bu sıraya rejissor və ssenari müəllifi Lalə Axundova, operator Yuri Varnovski, bəstəkar Salman Qəmbərov, səs prodüseri Denis Tsukanov, xətt prodüseri Azad Axundov, Azərbaycan mətninin redaktoru Dilarə Vəkilova və kadrarxası səsləndirici Məsmə Ağaverdiyeva daxildir. Bir sözlə, film ekrana çıxmazdan öncə də tamaşaçılar onu gördülər, çünki onun buraxılışı üzərində çox sayda adam çalışıb.
Arzu gerçəkləşir
Lalə işgüzar və məqsədə doğru irəliləyən biridir. O, şəhərin görkəmini özünün hiss etdiyi və anladığı şəkildə vəsf edir: Çoxsaylı turist reklamlarının promouşn çarxlarının aparıcılığı şəraitində yaranmış bayağı ifadələrdən, çərçivələrdən və kino ştamplarından qaçır. Materialın ənənəvi təqdimatından kənara çıxaraq, o, öz dilini tapır: dolğun və ilk baxışdan iddiasız görünən nəql dilini. O, öz hekayəsində tamaşaçıları bezdirmədən və tələsmədən şəhərin ən sirli guşələrinə aparır. Elə yerlərə ki, bəlkə də, çoxları heç vaxt orada olmayıb. Hətta yerli bakılılar belə! Kameranı izləyərək, filmin müəllifləri ilə birlikdə biz maraqla şəhər həyatının biçimli ritminə dalırıq, heç də turist marşrutu olmayan yerlərə giririk! Məsələn, sinaqoqda dini ayin mərasiminə. Yaxud təndirxanada gözlərinizin qarşısında iri təndirin divarına vurulmuş xəmir köpərək, böyüyür və nəhayət, çörəyə çevrilir!
Adama elə gəlir ki, qadın əlinin barmaqları altındakı bişmiş çörəyi göstərən kameranın obyektivi isti ətrini çatdırmağa qadirdir! O (obyektiv) böyük və bu qədər müxtəlif bir şəhər həyatının gözlə görünməz şahidinə çevrilir! Memarlıq və məişət təzadlarının şəhərinin! Belə qeyri-adi və bu qədər fərqli şəhərin! Müxtəlif millətlərin və dini etiqad təmsilçilərinin yaşadığı şəhərin. Onlar öz həyat tərzlərini, mədəniyyətlərini və əcdadlarının ənənələrini qoruyaraq, eyni zamanda qonşularının mədəniyyətini və ənənələrini hörmət edərək, qəbul edərək yaşayırlar.
Çağdan o yana
Filmin yaratdığı assosiativ sıralama sizi uzaq keçmişlərə aparır, o çağlara ki, onda Xəzər sahillərində və İçərişəhərin küçələrində Vladimir Mayakovski, Sergey Yesenin, Vyaçeslav İvanov, Boris Pilnyak, Hüseyn Cavid, Cəlil Məmmədquluzadə, Cəfər Cabbarlı gəzişib…
Artıq 2010-cu ildir: yüz il sonranın şəhəri! Daha doğrusu, onun möhtəşəm və mozaik həyatından yalnız bir gün! Şəhər yenə yüz il əvvəlki kimi eynidir – amma istənilən halda, həm də başqadır! İndi bu, kəskin təzadlar şəhəridir. Köhnə evlərin üzərində yüksələn, öz üstünlüyünü nümayiş etdirən göydələnlər şəhəridir. Dəbdəbəli kafelərinin pəncərələrinin və mağazalarının vitrinlərinin cəlbedici reklamlarla çağırdığı şəhərdir, eyni zamanda yüz il əvvəl olduğu kim səhər saatları İçərişəhər məscidlərinin minarəsindən ucalan azan səsi ilə və quş damlarından göyərçinlərin uçuşu ilə başlayır.
Həmin məqamdan sonra, bu ağ quşlar (sülh rəmzləri!) filmlər boyunca bizi müşayiət edəcək, ekskursiya rəhbəri rolunu öz üzərinə götürəcək. Onlar çox həvəslə şəhərin ən gizli guşələrini göstərirlər, fəvvarə kənarında yan basa-basa dənlənirlər və ya skamyalarda istirahət edən şəhər sakinlərinin yanında otururlar... Gün batana yaxın onlar öz yiyələrinin yanına dönürlər.
Yeri gəlmişkən, o da yetərincə gerçək bir insandır. İçərişəhər sakini Zakir Adnayevdir. Lalə öz çıxışında onu şəhər filosofu və sadəcə, əsrlər boyu formalaşan şəhər mədəniyyətinin daşıyıcılarına xas olan bir Şərəf Məcəlləsini qoruyan mehriban və işıqlı bir insan adlandırdı. O, Zakir Adnayev, əfsuslar olsun ki, artıq bizimlə deyil. Rejissor filmin yaradılmasında bu və ya digər şəkildə iştirak etmiş hər bir kəsi xatırladı və minnətdarlığını bildirdi. O, ilk dəqiqədən filmin müəllifinə və çəkiliş heyətinə kömək əlini uzadan Anar Məmmədxanov haqqında xüsusi hərarətlə danışdı. Təəssüf ki, o da artıq bizimlə deyil!
Günəşin doğuşundan, batmasına və gecə yarısına qədər – elə də sadə həyatı olmayan nəhəng şəhərin və onun sakinlərinin yaşamı... Bu, sadəcə çayxanaları, təndirxanaları, küçələri, dükanları və bazarları, neft buruqlarını, limanı, ağ gəmini, tələbələri, artistləri, XIX-XX əsrlərə aid memarlıq eklektikasını, yeni memarlıqla köhnə memarlığın uzlaşmasını gördüyümüz salnamədir. Biz fərqli etnik və sosial qrupları, onların məşğuliyyətini, həyatını görürük. Necə var, elə. Dəbdəbəli parıltı və gözəlliklər olmadan. Gərəksiz metaforalar, yalançı bəlağət və paralellər olmadan. Bu, şəhər haqqında filmdir və onda insanın insan olaraq qalmasına imkan verən həyat həqiqətləri yer alıb. Taleyin istənilən halında.
Şəhər
Dəfələrlə rəssamlar, yazıçılar, şairlər, kinematoqraflar tərəfindən vəsf edilmiş şəhər yenə də təəccübləndirməkdə və heyran qoymaqda, öz sirləri ilə yormaqda və yaradıcılıq imkanları açmaqda davam edir. O, yaşayır və çalışır, kədərlənir və gülümsəyir, qonaqlarını qəbul edir və sevir. Şəhər də çox iş planlaşdırmış insan kimidir, o da erkəndən oyanır, onun da həyatı dan yeri ilə başlayır və gecənin gec saatlarında fəvvarə vuran suların və Müslüm Maqomayevin mahnılarının səsi altında yuxuya gedir. Şəhər yorulub və azan səslərinə yenidən oyanmaq üçün istirahət etməlidir...
Film həyatın özündən qaynaqlanan gerçəkliklərin sərt və doğru sıralandığı strukturda çəkilib. Heç bir santiment və spekulyativ duyğu əlavəsi yoxdur, amma Yuri Varnovskinin gözəl və ifadəli görüntüyə malik operator işi özünü göstərir, o buna qədər Bakıda Rüstəm İbrahimbəyovun ssenarisi əsasında Rasim İsmayılovun "Anın quruluşu" tammetrajlı filminin çəkilişini aparıb.
"İşıq şəhəri" - Bakını sevən və ona aşiq bir insanın sevdiyi şəhərə öz münasibətini göstərmədən, qərəzsiz baxışıdır və o, ekranda görünənlərə necə yanaşmaq hüququnu izləyicinin öhdəsinə buraxır. Meqapolisin bir gün ərzində əks olunmuş gerçək həyatı müxtəlif duyğular, düşüncələr və əlbəttə münasibət oyadır. Təsadüfi deyil ki, film Müslüm Maqomayevin ifasında Bakı haqqında mahnı ilə başa çatır. Mahnıdakı sevgi etirafı bizim də - Lalə Axundovanın "İşıq şəhəri" filmini izləyənlərin də payına düşür.
Sənədli filmin təqdimatı 25 apreldə Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının zalında keçirilib. Film Azərbaycan, Rusiya və Gürcüstandan olan beynəlmiləl peşəkarlar qrupu tərəfindən çəkilib.

One day in the life of Baku in Lala Akhundova's new documentary
Lala Akhundova began filming this documentary in the summer of 2010 and finished it precisely two years later, in the summer of 2012. A graduate of the Baku State University and the Moscow State Institute of International Relations, Lala received her PhD in political science at age 25, but then, at some point in her life, she suddenly realised that she wanted to make films. Perhaps she was driven by her childhood dream 'to tell the whole world about Baku'! How? Through the art of cinema, which is a shortcut to the hearts and minds of people, she thought. The daughter of the television director Ramiz Akhundov and the national writer Elmira Akhundova soon found herself in the workshops of Pavel Finn, Vladimir Khotinenko and Vladimir Fenchenko to take lessons on screenwriting.
Her short films, such as the two-minute feature film Semya (Family, 2003), which was awarded The Smallest Stalker Award in Russia, and the thirteen-minute Bulochnaya—Konditerskaya (Bakery—Confectionery) filmed in France as a student, have been commended for the originality and purity of ideas on the essence of things. Her teacher V. Khotinenko later said that Lala was "certainly smart and talented". Encouraged by the success of her preceding films, Lala made a colour feature film Drug (Friend), which was also demonstrated at international festivals in Africa, Greece, Italy, Korea, Russia, USA, and Chile. The plot revolves around a Man and his Horse, which was linked to his rider by bonds of trust stronger than people connected by bonds of love. This is an interesting psychological study of the inextricable link between the Nature and a Man. Lala's new work is a documentary film dubbed in both Russian and Azerbaijani with English subtitles.
According to the prominent Azerbaijani screenwriter Ramiz Fataliyev, the film can be demonstrated without a voiceover to make the audience comprehend the mystery and beauty of Baku's soul, so lovingly cherished and depicted on the screen by the film crew, without being distracted by the author's feelings and thoughts. The crew includes director and screenwriter Lala Akhundova, camera operator Yuri Varnovsky, music composer Salman Gambarov, sound producer Denis Tsukanov, line producer Azad Akhundov, editor of the Azerbaijani script Dilara Vekilova and voice talent Masma Aghaverdiyeva. In other words, before the film hit the screen and the audience watched it, a considerable number of people worked hard to make it for release.
Dream coming true
Lala is an active and purposeful person. She praises her city as much as she feels and understands it, avoiding the use of trivial phrases and clichés generated by the promoters of numerous tourist advertisements about Baku. Leaving behind a traditional presentation of the idea, she found her own language for the narrative: a detailed and seemingly impartial way of storytelling, used to take the audience for a gentle and leisure virtual walk through the most hidden corners of the city, where many of us, even the natives of Baku, have perhaps never been. Following the camera, we, along with the film crew, become immersed in the measured rhythm of the city life, visiting places far away from all routine tourist paths! For example, a synagogue service on a Saturday morning, or a bakery with a tandoor, where we can see how raw dough pasted on the wall of a huge clay oven swells and grows in size before it finally becomes a churek! It seems that the camera, spotting the baked bread through the fingers of the baker, can convey even the smell of it! Camera turns into an invisible witness of the lifestyle of this large and such a different city! The city of architectural and social contrasts! So unusual and so different! The city, which has been home for peoples of different nationalities and denominations for centuries. They live here, but preserve their own lifestyle, culture and traditions of their ancestors through honouring and adopting the culture and traditions of their neighbours.
Through the ages
Through a series of associations so vividly demonstrated in the film, we are now taken for a time travel to the distant past, when the shore of the Caspian and the streets of Baku used to be favourite walking paths for Vladimir Mayakovsky, Sergey Yesenin, Vyacheslav Ivanov, Boris Pilnyak, Huseyn Javid, Jalil Mammadguluzadeh, Jafar Jabbarly...
We are back to future, a hundred years later, to year of 2010. Just one day in the magnificent and mosaic life of Baku! The city is the same as a hundred years ago, yet it is a different city! The city of sharp contrasts. The city, where skyscrapers, hanging over the old houses, are showing off their superiority. The city, where the windows of shops and prestigious cafes are illuminated with attractive advertising; the city where the mornings, like a hundred years ago, begin with calls to prayer resounding from the minaret of the Old City mosque and flying of pigeons released from the loft. From now on, these white birds symbolising peace will accompany us throughout the film, assuming the role of our guides. They are happy to show us the most hidden corners of the city, waddling along the fountains or sitting on benches next to the rest of the dwellers... They will return to their master only by sunset. By the way, the master is quite a real person. Let us introduce you a native of the Old City (Icherishahar), Zakir Adnayev. Lala calls him an urban philosopher and simply a bright and kind person, the custodian of the code of honour, which is so characteristic of the bearers of the centuries-old urban culture. Alas, Zakir is no longer with us. Lala Akhundova pays tribute and expresses her gratitude to everyone who has somehow been involved in the making of the film. She also warmly mentions the name of Anar Mammadkhanov, who assisted the crew from the very beginning. Unfortunately, he is no longer with us either!
Between sunrise, sunset and midnight is a breath of the huge city with its uneasy life and people... This is just a chronicle, where we can see a plenty of usual suspects, including teahouses, bakeries with a tandoor, narrow streets, small shops and big bazaars, oilrigs, a pier, a white steamer, pedestrians, students, artists, architectural eclecticism of the 19th–20th centuries, a bridge between the old and new architectural styles, and so on... We can see different ethnic and social groups, the works they do tirelessly everyday, their lifestyle. All of this is presented as it is, without flamboyant glamour and embellishment, without unnecessary metaphors, pathetic words and parallels. This is a film about a city, where the truth of life allows people to remain people in any circumstances.
The city
Glorified repeatedly by artists, writers, poets, cinematographers, Baku never ceases to amaze, delight, puzzle and attract its residents and guests with a possibility of discoveries. It lives and works, becomes sad and laughs, accepts guests and loves. Baku is like a person who has many plans to do, hence waking up early at dawn and going to sleep late at night under the soothing splashes of water and songs of Muslim Magomayev. The city is tired and it needs to rest before it wakes up again to the sounds of adhan...
The film is made as a tough but truthful documentary statement of facts taken from our daily lives. Free of sentiments and speculative emotional moments, it is yet a beautiful and visually expressive presentation of details caught by camera operator Yuri Varnovsky, who is known for Rasim Ismayilov's feature film about Baku based on Rustam Ibrahimbekov's script Structure of the Moment.
The City of Light is an impartial and unobtrusive view of a person who loves Baku and gives the audience a chance to judge what it sees on the screen. Truly captured, one day in the life of the metropolis awakens different feelings, thoughts and, of course, relations. It is not by chance that the film ends with a famous song of Muslim Magomayev about Baku; the song, where we all declare our love to Baku by watching Lala Akhundova's The City of Light.
The premiere demonstration of the documentary, made by an international team of professionals from Azerbaijan, Russia, Georgia, was held on April 25 in the hall of the Union of Theatrical Workers of Azerbaijan.