YUXARI BIĞDI, AŞAĞI SAQQAL
Beş nəhəng ölkə seçim etməli olacaq – İrandan neft almağa davam etməli, yoxsa öz maraqlarına zidd gedərək, ABŞ-ın tələblərinə boyun əyməli?
Tramp administrasiyası İran neftinin bəzi alıcılarına ötən ilin noyabrında tanınmış güzəştlərin müddətinin uzadılmayacağını bəyan edib. Vaşinqton İranın enerji sahəsinə sərt sanksiyaların tətbiqi siyasətini davam etdirmək niyyətindədir. Məqsəd «İranın neft ixracının sıfıra endirilməsi, bununla da, Tehran rejiminin əsas gəlir mənbəyindən məhrum olunması»dır.
ABŞ-da hesab edirlər ki, qlobal bazar bu xammalla kifayət qədər təmin olunub və bu üzdən o, İran neftinin yoxluğu ciddi reaksiya verməyəcək. Bununla yanaşı, ABŞ prezidenti Səudiyyə Ərəbistanı ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərminin ehtiyac yaranacağı təqdirdə bazarda neft çatışmazlığını kompensasiya edəcəklərinə əminliyini dilə gətirib.
Amma nəhəg neft tədarükçüləri olan Venesuela ilə Liviyada böhranın davam etdiyini nəzərə alsaq, ABŞ-ın qərarının neft bazarını daha qeyri-sabit vəziyyətə gətirəcəyi təhlükəsi də var. Üstəlik, Səudiyyə Ərəbistanı üzərinə hasilatı artırmaq öhdəliyi götürməkdən imtina edir. O, bazarda sabitliyin təmini məqsədilə fəaliyyətini digər neft hasilatçıları ilə koordinasiya edəcəyini bildirir. OPEK üzvləri arasında növbəti görüş iyuna planlaşdırılır.
Razılaşmadan imtina
2015-ci ildə ABŞ, Fransa, Rusiya, Böyük Britaniya, Almaniya və Çin İranla «Hərtərəfli Birgə Fəaliyyət Planı» (HBFP) imzalayıblar. Sənədə əsasən, Tehran üzərinə iqtisadi sanksiyaların tədricən yumşaldılması və ləğvi qarşılığında nüvə proqramının məhdudlaşdırmaq, o cümlədən uranın zənginləşdirilməsi prosesini dayandırmaq öhdəliyi götürüb. Lakin ötən ilin mayında Vaşinqton razılaşmadan birtərəfli qaydada imtina edib və İrana qarşı sanksiyaların bərpa olunduğunu açıqlayıb. Sanksiya tətbiqini iki mərhələyə (avqust və noyabr) bölən Birləşmiş Ştatlar İranla əməkdaşlıq edən ölkə, şirkət və fiziki şəxslərin də cəzalandırılacağını bəyan edib. Amma Tramp administrasiyası noyabrda nəhəng neft ixracatçısı olan 8 ölkə üçün istisna hal da tanımışdı. O, Çin, Hindistan, Türkiyə, Yaponiya, Cənubi Koreya, Tayvan, İtaliya və Yunanıstanın əməkdaşlığını daha yarım il davam etdirməsinə razılıq verib. Üstəlik, bu müddətin mayadək uzadıla biləcəyi belə açıqlanıb.
Xüsusi səkkizlik
Ola bilsin ki, bu, Donald Trampın sərt qərarların neftin bahalaşmasına yol aça biləcəyindən narahatlığı ilə əlaqədardır. Hər halda, bu bahalaşma ABŞ-ın özü üçün də arzulanan deyil. Bundan başqa, qeyd olunan 8 dövlətdən 7-si öz regionunda ABŞ-ın əsas müttəfiqidir. Çinlə isə hazırda ticarət münasibətlərinə yenidən baxılmasına dair çətin danışıqlar gedir. Odur ki, Vaşinqton Pekinlə münasibətləri əlavə enerji savaşı ilə daha da qəlizləşdirməkdən çəkinib.
Bu yerdə siyahıya İtaliyanın necə düşdüyü maraqlıdır. Məsələ ondadır ki, həmin vaxt İtaliya onsuz da İrandan neft alışını dayandırmışdı. Tramp administrasiyası, güman ki, bu jestlə İtaliyanın populist hökumətinə isti münasibətini göstərməyə çalışıb. İndiki İtaliya hökuməti özünü durmadan Avropanın ABŞ-la danışıqlarda «imtiyazlı tərəfdaşı» adlandırır.
Almaniyanın DW agentliyi yazır ki, İtaliya ilə Yunanıstanın siyahıya salınması gələcəyə hesablanmış xoşməramlı jestdir. Məsələ ondadır ki, 2019-cu ildə İsrail sahillərindəki «Tamar» və «Leviafan» yataqlarından Avropaya qaz kəmərinin bu ölkələr ərazisilə çəkilməsi haqqında qərar qəbul olunmalıdır. Yataqların işlənməsini isə Amerika şirkəti həyata keçirir.
Bu ilin əvvəlində İran neftinə alternativ tapmış daha 2 ölkə – Yunanıstanla Tayvan da İtaliyaya qoşulub. Beləliklə, may ayında istisna halın tanındığı dövlətlərin siyahısı artıq 5-ə düşüb. Onların iqtisadiyyatı hələ də İranın enerji resurslarından ciddi şəkildə asılıdır.
ÜDM-də azalma
23 ölkənin məcburiyyət qarşısında İran neftindən imtinası nəticəsində Tehranın ötən ilinə əvvəlində sutkada 2,5 milyon barel təşkil edən və artım tendensiyasına malik neft ixracı 2019-cu ildə, təxminən, 1 milyon barelə düşüb. Müvafiq olaraq, ölkənin enerji daşıyıcıları ixracından asılı (büdcə gəlirlərinin, təxminən, 40%-i) iqtisadiyyatı sanksiyaların tətbiqinədəkki vəziyyətlə müqayisədə xeyli zəifləyib. BVF-nin məlumatına görə, ötən il İranın real ümumdaxili məhsulu 1,5% azalıb. Bu ilə olan proqnozda ÜDM-in 3,6-6% azalacağı deyilir. Halbuki sanksiyaların tətbiqinədək İran ÜDM-i ildə, təxminən, 4% artırdı.
Bu gün İranın valyuta ehtiyatı da sürətlə azalır. BVF-nin qiymətləndirməsinə görə, 2017-ci ilin aprelinə o, təxminən, 124 milyard dollar ekvivalentində idisə, 2018-ci ilin sonunda 58 milyard dollara düşmüşdü. Bu məbləğin 47 milyardı isə ölkədən kənarda – əsasən Çin, Hindistan və Rusiyada idi.
2018-ci ildə İran milli valyutası rial dəyərinin 70%-ni itirib və proses bu gün də davam edir. İnflyasiya durmadan artıq və proqnozlara görə, bu il o, 40-50% təşkil edəcək.
İxrac kəsilməyəcək
Ötən il dünyanın ən nəhəng neft idxalçısı olan Çin İrandan sutkada, təxminən, 500-600 min barel neft idxal edib. Hindistan üçün bu rəqəm 500-550, Yaponiya üçün 150, Türkiyə üçün 120, Cənubi Koreya üçün 50 min olub. Bu ölkələrin İran neftindən imtina etməsi çətindir. Çətinlik isə yalnız bunun səmərəliliyində (əlverişli kredit, daşıma xərclərinin azlığı, sığorta və s.) deyil. Onlar üçün Tehran həm də iqtisadiyyatdan tutmuş, siyasətədək bir çox sahələrdə regional tərəfdaşdır. Odur ki, əksər analitiklər onların hamısı olmasa da, əksəriyyətinin İrandan neft idxalını tam dayandırmayacağına əmindir.
Tehranın hədələri
Doğrudur, İran Vaşinqtona cavab olaraq, «istədiyi qədər neft ixrac edəcəyini» deyir. Söhbət sutkada ən azı 1 milyon bareldən gedir. Lakin o, neft gəlirlərinin azalması ilə xərclərini də azaltmalı olacağını, eyni zamanda büdcəyə əlavə gəlir mənbələri tapmaq məcburiyyətində qalacağını da yaxşı anlayır. Məsələn, İran Mərkəzi Bankı iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun stimullaşdırılması məqsədilə valyuta tənzimlənməsi siyasətinə yenidən baxılacağını bəyan edib. Ötən ilə olan məlumata görə, İranın qeyri-neft sahəsində ixracı ümumilikdə 44 milyard dollar dəyərində olub.
Vaşinqtonun İran neftinin ixracı ilə bağlı yeni tələblər irəli sürməsinin səhəri gün – aprelin 23-də iranlı deputatlar hökumətdən «ABŞ-ın düşmənçilik fəaliyyətinə sərt reaksiya verməsini» tələb edən bir neçə qanun qəbul ediblər. Bundan başqa, İran KİV-nin məlumatına görə, İran İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) strateji əhəmiyyətli Hörmüz boğazının bağlana biləcəyilə bağlı növbəti hədəsini səsləndirib. Xatırladaq ki, dünya üzrə neft daşımalarının 20%-i bu boğazdan keçir. İİKK bəyan edib ki, ABŞ İranın neft tankerlərinin boğazdan keçidinə mane olarsa, yol bütünlüklə bağlanacaq.
Dolayı yollar
Bu arada ABŞ-ın İranın neft sektoru ilə bağlı ötən ilin noyabrında qüvvəyə minmiş sanksiyalarından sonra bu ölkənin neft ixracında şəffaflıq daha da azalıb. Tankerlərin hərəkətini müşahidə edən şirkətlərin məlumatına görə, Tehran sanksiyalardan müxtəlif yollarla yayınaraq, sutkada 0,1-0,3 milyard barel nefti gizli satır.
Neftin mənşəyini və təyinat nöqtəsini gizlətməyə imkan verən bir neçə nümunə:
- yük və gəmi sənədlərinin (konosamentlərin, mənşə sertifikatlarının, hesab-fakturaların, qablaşdırma vərəqələrinin, sığortanın, son limanlar siyahısının) saxtalaşdırılması;
- bir gəmidəki yükün limanda deyil, dənizdə başqa gəmiyə köçürülməsi;
- avtomatik eyniləşdirmə sisteminin (AIS) söndürülməsi. Bu sistem yüksək tezlikli radiodalğalar vasitəsilə gəmilərin identifikasiyasını ötürür, naviqasiya məlumatlarını toplayır, gəmilərin yerini müəyyənləşdirir və bununla da, toqquşmanın qarşısını alır. AIS əslində gəmilərin izlənilməsi üçün yaradılmasa da, ondan yerüstü və peyk qəbulediciləri vasitəsilə tez-tez bu məqsədlə istifadə olunur;
- gəmilərdən qeyri-qanuni istifadə hallarının gizlədilməsi məqsədilə onların adının dəyişdirilməsi;
- başqa dövlətlərin bayrağından istifadə.
TankerTrackers.com xəbər verir ki, İran gəmiləri avqustdan AIS sistemini söndürərək, fəaliyyətini gizli saxlayır. Fevralda İran yükünün bir gəmidən digərinə köçürülməsilə bağlı iki hal qeydə alınıb. Martda isə Dövlət Departamentinin saytında Panamanın İrana aid 59 gəminin onun bayrağı altında üzməsini qadağan etdiyinə dair xəbər yerləşdirilib.
Avropanın mövqeyi
Avropa İttifaqının yaranmış vəziyyətlə bağlı yaydığı bəyanatda bildirilir ki, «ABŞ-ın qərarları İranın nüvə proqramına dair HBFP-nin növbəti dəfə pozulmasıdır». «Nə qədər ki, İran öhdəliklərə əməl edir, Aİ HBFP-yə sadiqdir», - deyə bəyanatda qeyd olunur.
Yeri gəlmişkən, Avropa İttifaqı ötən ilin avqustunda İranı Avropa İnvestisiya Bankından Aİ-nin zəmanətilə maliyyə dəstəyi ala biləcək ölkə və regionların siyahısına daxil edib. Bundan başqa, Brüssel Avropa şirkətlərini ABŞ-ın sanksiya hədələrinə məhəl qoymamağa çağırır və sanksiyalar üzündən zərərlə üzləşəcək şirkətlərə kompensasiya vəd edir.
Bu ilin yanvarında Almaniya, Fransa və Böyük Britaniya Ticarət Mübadilələrinə Dəstə Alətinin (INSTEX) yaradılması üçün səylərini birləşdirdiklərini bəyan ediblər. Məqsəd Avropa şirkətlərinin ABŞ-ın maliyyə sistemindən kənar, barterlər vasitəsilə İranla biznes qura bilməsinə şərait yaratmaqdır. Avropa INSTEX kanalından İrana yalnız ərzaq, tibbi ləvazimatlar və avadanlıqların satışı üçün istifadə edəcək. Almaniyanın NDR telekanalı xəbər verir ki, gələcəkdə bu fəaliyyətin genişləndirilməsi də mümkündür.
Lakin avropalı məmurların biznes dairələrini İranla əməkdaşlığı davam etdirməyə səsləməsi, bu istiqamətdəki cəhdləri, hələ ki, nəticə vermir. Xüsusilə iri özəl şirkətlər cəlbedici Amerika bazarını itirmək istəmir. Üstəlik, Vaşinqton Avropanın yeni maliyyə mexanizmindən istifadə etməklə İranla iş görəcək hər bir şirkəti sanksiyalarla hədələyir.
Doğru metod deyil
«Sanksiya xarici siyasətdə sehrli şəkildə arzulanan nəticəyə nail olunmasına imkan verəcək vasitə deyil». Bunu vaxtilə MKİ direktorunun müavini, daha sonra maliyyə nazirinin maliyyə kəşfiyyatı üzrə müavini olmuş Devid Koen deyib: «Ən azı ona görə ki, sanksiyalar sənin siyasətini bölüşən beynəlxalq tərəfdaşların qarşılıqlı fəaliyyətinə əlavə olduqda yaxşı nəticə verir. ABŞ dolları və maliyyə sistemi beynəlxalq ticarətdə maliyyə əməliyyatlarında hakim mövqedə olsa da, biz qarşılıqlı asılılığın olduğu dünyada yaşayırıq. Başqa ölkələr bizim sanksiyalarımızdan yayınmağa çalışırsa, demək, bunun yolunu tapacaqlar».
Həqiqətən də, sanksiyaların İran iqtisadiyyatına mənfi təsirinə baxmayaraq, Aİ və digər nəhəng iqtisadiyyatların ona müqaviməti genişlənir. Əksər siyasətçi və iqtisadçı hesab edir ki, bu, Tehranın sanksiyalara sinə gərməsinə kömək edəcək. Sanksiyaların əsas məqsədi İrandakı hakim rejimin devrilməsidir. Buna Tramp administrasiyasının seçdiyi yolla nail olunmasının mümkünsüzlüyü isə artıq hər kəsə aydındır.

Five big countries wonder if they can continue buying Iranian oil or they should comply with American requirements
Recently, the Trump administration stated that it would not extend the benefits granted in November last year to some buyers of Iranian oil. Washington intends to continue its policy of tightening sanctions against the Iranian energy sector to "deprive the outlaw [Iranian] regime of the funds" it collects by exporting oil.
Americans believe that the global market is supplied with oil fairly well and will not be affected much due to the absence of Iranian oil. In addition, the U.S. president expressed confidence that Saudi Arabia and the United Arab Emirates, if necessary, could compensate for the shortage of oil in the market.
But amidst the ongoing crises in Venezuela and Libya, two major oil exporting countries, there are fears that the American decision will make the oil market even more volatile.
In addition, Saudi Arabia refuses to assume obligations to increase production, stating that it will coordinate with other oil producers to ensure a balanced market. The next OPEC meeting is scheduled for June.
Waiver from the agreement
In 2015, the USA, France, Russia, Great Britain, Germany and China signed with Iran the Joint Comprehensive Action Plan (JCAP), under which Tehran, in exchange for the gradual easing and lifting of economic sanctions, pledged to substantially reduce its nuclear program, including uranium enrichment.
However, last May, Washington unilaterally withdrew from the agreement and announced the resumption of sanctions. By imposing the sanctions in two stages (August and November), the United States warned other states, companies and individuals cooperating with Iran that they would also be punished.
Having banned the purchase of Iranian oil in November, the Trump administration made an exception for eight largest importing countries. Thus, China, India, Turkey, Japan, South Korea, as well as Taiwan, Italy and Greece were allowed to continue import of oil for another six months, with the possibility of renewal in May.
The Special Eight
Perhaps, Donald Trump made his decision fearing that his sharp actions could provoke a rise in oil prices, which is undesirable for the United States. In addition, seven of the eight countries are key allies of Washington. In fact, the U.S. continues difficult talks with China in order to revise trade relations. Perhaps that is why it was decided not to complicate the relations with an energy war.
It would be interesting to know why Italy, which by then did not buy oil in Iran, was included in this list. Most likely the Trump administration wanted to show its warm attitude toward the populist government of the country, which has repeatedly called itself the "preferred negotiating partner" with the United States in Europe.
The German Deutsche Welle  suggested that the inclusion of Italy and Greece on the list is a kind of goodwill gesture for the future, when a decision will be made (in 2019) on the construction of a gas pipeline to Europe from Tamar and Leviathan fields off the Israeli coast. Both fields are being developed by an American company.
Greece and Taiwan joined the Italians earlier this year, also finding an alternative to Iranian oil. By May, five countries remained in the list of exceptions, whose economies are strongly tied to Iranian energy resources.
GDP reduction
Following the forced refusal of 23 countries to buy Iranian oil, the export of oil from Iran, which reached 2.5 million barrels per day at the beginning of last year, decreased to about 1 million barrels by 2019.
Accordingly, the Iranian economy, which is heavily dependent on energy exports (oil revenues make up 40% of the budget), has shrunk greatly compared to the pre-sanction period. According to the IMF, the fall in Iran’s real GDP last year was 1.5%, while the forecast for the current year is between 3.6% and 6%. Before the sanctions, the forecasts were rather optimistic - annual growth of approximately 4%.
Iran's currency reserves are also decreasing rapidly. According to IMF estimates, in January 2017 they were equivalent to approximately $124 billion. At the end of 2018, this figure dropped to $58 billion, $47b of which were outside Iran, mainly in China, India and Russia, and $11 billion in Iran. In 2018, the Iranian currency lost 70% of its value and its rate continues to fall. Inflation in the country is constantly growing and, according to forecasts, this year it will be 40-50%.
Import will not stop
Last year, the world's largest oil importer, China, bought an average of 500-600 thousand bpd of oil from Iran, with India - 500-550, Japan 150, Turkey 120, and South Korea 50 thousand bpd, respectively.
These countries find it difficult to refuse to buy Iranian oil, not only because they have attractive import terms such as favourable credits, low transportation costs, insurance, etc., but also because Iran is their regional partner in a wide spectrum of relations from economic to political. Therefore, many energy analysts suggest that if not all, then most of them are unlikely to stop importing Iranian oil completely.
Threats from Tehran
Although Iran declares, in response to Washington’s actions, that "it will export oil as much as it wants", not less than a million barrels per day, it nevertheless understands that in case of a further reduction in oil revenues, the country will have to reduce its expenses, and also look for other sources of income to the state budget.
In particular, the Central Bank of Iran has promised to review the policy of foreign exchange regulation to stimulate non-oil exports. According to last year, the total value of Iran's non-oil exports amounted to $44 billion.
On April 23, the day after Washington announced new requirements for Iranian oil exports, Iranian lawmakers passed a number of laws forcing the government to "respond to Washington’s hostile actions tougher."
According to Iranian media, the Islamic Revolutionary Guard Corps again threatened to block the strategically important Strait of Hormuz, which ensures the transportation of 20% of all world oil cargo, if the United States prevents Iranian oil tankers from passing through it.
Workarounds
After the U.S. sanctions against Iran became effective last November, oil exports from Iran became even more opaque. According to companies tracing tankers, Iran has secretly sold from 0.1 to 0.3 billion barrels of oil per day using various methods that allow it to bypass sanctions.
Below is a few examples showing how it is possible to hide the origin and destination of oil:
* falsification of cargo and shipping documents (bills of lading, certificates of origin, invoices, packing lists, insurance documents);
* transfer of cargo from one vessel to another in the sea;
* disabling automatic identification system (AIS), which is a collision prevention system that transmits ship identification number and selects navigation and positional data using high frequency radio waves. Although the AIS was not specifically designed for tracking ships, it is often used for this purpose via terrestrial and satellite receivers;
* changing the name of the vessel in order to hide its previous illegal actions;
* using flags of other countries.
According to TankerTrackers.com, Iranian tankers have been trying to hide their activities since August by turning off AIS. In February, two cases of the transfer of Iranian oil from one vessel to another were identified. In March, the State Department reported on their website that Panama had deprived 59 vessels connected with Iran the right to fly under Panamanian flag.
Europe's position
The EU made a statement in which it expressed regret "about the decision of the United States, which again undermines the implementation of the JPAC on the Iranian nuclear program", and stressed that it continues to be loyal to the terms of JPAC "as long as Iran fulfils its obligations."
In August 2018, EU included Iran in the list of countries and regions that can receive financial support from the European Investment Bank under EU guarantees. Brussels also urges European companies to ignore the U.S. sanctions, promising them to receive compensation in the event of financial losses from sanctions.
In January 2019, Germany, France and the United Kingdom reported that they had joined forces to create the Instrument for Supporting Trade Exchanges (INSTEX) so that European companies could do business with Iran using barter methods that bypass the U.S. fiscal system. The INSTEX channel will be used by Europe to sell Iran only food, medicine and medical equipment with the possibility of expansion in the future, the German NDR reported.
However, so far all attempts of European officials to convince businesses to maintain cooperation with Iran have failed to be successful. Private companies, especially large ones, do not want to lose the attractive American market. Moreover, Washington has threatened to take action against any company using a new European financial mechanism to involve Iran in transactions that violate American sanctions.
Wrong method
"Sanctions are not an elixir that, through extensive application, magically achieve desired foreign policy outcomes," former Deputy Director of the CIA and Under Secretary of Treasury for Terrorism and Financial Intelligence David S. Cohen said.
At least because, he says, "sanctions work best when they are amplified by complementary actions by international partners that share the policy objective. Although the U.S. dollar and financial system — the key levers that make our sanctions powerful — dominate international trade and finance, we live in an interdependent world. If others, particularly major economies, seek to circumvent our sanctions, there are ways to do so."
This is so true! Although the sanctions had a negative impact on the Iranian economy, but given the increasing resistance to them from the European Union and other major economies, many politicians and economists believe that Tehran will withstand this blow. It is already clear that the obvious goal of the sanctions — the change of the ruling regime in Iran — is unachievable by the methods chosen by the Trump administration.