YUXARI BIĞDI, AŞAĞI SAQQAL
Beş nəhəng ölkə seçim etməli olacaq – İrandan neft almağa davam etməli, yoxsa öz maraqlarına zidd gedərək, ABŞ-ın tələblərinə boyun əyməli?
Tramp administrasiyası İran neftinin bəzi alıcılarına ötən ilin noyabrında tanınmış güzəştlərin müddətinin uzadılmayacağını bəyan edib. Vaşinqton İranın enerji sahəsinə sərt sanksiyaların tətbiqi siyasətini davam etdirmək niyyətindədir. Məqsəd «İranın neft ixracının sıfıra endirilməsi, bununla da, Tehran rejiminin əsas gəlir mənbəyindən məhrum olunması»dır.
ABŞ-da hesab edirlər ki, qlobal bazar bu xammalla kifayət qədər təmin olunub və bu üzdən o, İran neftinin yoxluğu ciddi reaksiya verməyəcək. Bununla yanaşı, ABŞ prezidenti Səudiyyə Ərəbistanı ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərminin ehtiyac yaranacağı təqdirdə bazarda neft çatışmazlığını kompensasiya edəcəklərinə əminliyini dilə gətirib.
Amma nəhəg neft tədarükçüləri olan Venesuela ilə Liviyada böhranın davam etdiyini nəzərə alsaq, ABŞ-ın qərarının neft bazarını daha qeyri-sabit vəziyyətə gətirəcəyi təhlükəsi də var. Üstəlik, Səudiyyə Ərəbistanı üzərinə hasilatı artırmaq öhdəliyi götürməkdən imtina edir. O, bazarda sabitliyin təmini məqsədilə fəaliyyətini digər neft hasilatçıları ilə koordinasiya edəcəyini bildirir. OPEK üzvləri arasında növbəti görüş iyuna planlaşdırılır.
Razılaşmadan imtina
2015-ci ildə ABŞ, Fransa, Rusiya, Böyük Britaniya, Almaniya və Çin İranla «Hərtərəfli Birgə Fəaliyyət Planı» (HBFP) imzalayıblar. Sənədə əsasən, Tehran üzərinə iqtisadi sanksiyaların tədricən yumşaldılması və ləğvi qarşılığında nüvə proqramının məhdudlaşdırmaq, o cümlədən uranın zənginləşdirilməsi prosesini dayandırmaq öhdəliyi götürüb. Lakin ötən ilin mayında Vaşinqton razılaşmadan birtərəfli qaydada imtina edib və İrana qarşı sanksiyaların bərpa olunduğunu açıqlayıb. Sanksiya tətbiqini iki mərhələyə (avqust və noyabr) bölən Birləşmiş Ştatlar İranla əməkdaşlıq edən ölkə, şirkət və fiziki şəxslərin də cəzalandırılacağını bəyan edib. Amma Tramp administrasiyası noyabrda nəhəng neft ixracatçısı olan 8 ölkə üçün istisna hal da tanımışdı. O, Çin, Hindistan, Türkiyə, Yaponiya, Cənubi Koreya, Tayvan, İtaliya və Yunanıstanın əməkdaşlığını daha yarım il davam etdirməsinə razılıq verib. Üstəlik, bu müddətin mayadək uzadıla biləcəyi belə açıqlanıb.
Xüsusi səkkizlik
Ola bilsin ki, bu, Donald Trampın sərt qərarların neftin bahalaşmasına yol aça biləcəyindən narahatlığı ilə əlaqədardır. Hər halda, bu bahalaşma ABŞ-ın özü üçün də arzulanan deyil. Bundan başqa, qeyd olunan 8 dövlətdən 7-si öz regionunda ABŞ-ın əsas müttəfiqidir. Çinlə isə hazırda ticarət münasibətlərinə yenidən baxılmasına dair çətin danışıqlar gedir. Odur ki, Vaşinqton Pekinlə münasibətləri əlavə enerji savaşı ilə daha da qəlizləşdirməkdən çəkinib.
Bu yerdə siyahıya İtaliyanın necə düşdüyü maraqlıdır. Məsələ ondadır ki, həmin vaxt İtaliya onsuz da İrandan neft alışını dayandırmışdı. Tramp administrasiyası, güman ki, bu jestlə İtaliyanın populist hökumətinə isti münasibətini göstərməyə çalışıb. İndiki İtaliya hökuməti özünü durmadan Avropanın ABŞ-la danışıqlarda «imtiyazlı tərəfdaşı» adlandırır.
Almaniyanın DW agentliyi yazır ki, İtaliya ilə Yunanıstanın siyahıya salınması gələcəyə hesablanmış xoşməramlı jestdir. Məsələ ondadır ki, 2019-cu ildə İsrail sahillərindəki «Tamar» və «Leviafan» yataqlarından Avropaya qaz kəmərinin bu ölkələr ərazisilə çəkilməsi haqqında qərar qəbul olunmalıdır. Yataqların işlənməsini isə Amerika şirkəti həyata keçirir.
Bu ilin əvvəlində İran neftinə alternativ tapmış daha 2 ölkə – Yunanıstanla Tayvan da İtaliyaya qoşulub. Beləliklə, may ayında istisna halın tanındığı dövlətlərin siyahısı artıq 5-ə düşüb. Onların iqtisadiyyatı hələ də İranın enerji resurslarından ciddi şəkildə asılıdır.
ÜDM-də azalma
23 ölkənin məcburiyyət qarşısında İran neftindən imtinası nəticəsində Tehranın ötən ilinə əvvəlində sutkada 2,5 milyon barel təşkil edən və artım tendensiyasına malik neft ixracı 2019-cu ildə, təxminən, 1 milyon barelə düşüb. Müvafiq olaraq, ölkənin enerji daşıyıcıları ixracından asılı (büdcə gəlirlərinin, təxminən, 40%-i) iqtisadiyyatı sanksiyaların tətbiqinədəkki vəziyyətlə müqayisədə xeyli zəifləyib. BVF-nin məlumatına görə, ötən il İranın real ümumdaxili məhsulu 1,5% azalıb. Bu ilə olan proqnozda ÜDM-in 3,6-6% azalacağı deyilir. Halbuki sanksiyaların tətbiqinədək İran ÜDM-i ildə, təxminən, 4% artırdı.
Bu gün İranın valyuta ehtiyatı da sürətlə azalır. BVF-nin qiymətləndirməsinə görə, 2017-ci ilin aprelinə o, təxminən, 124 milyard dollar ekvivalentində idisə, 2018-ci ilin sonunda 58 milyard dollara düşmüşdü. Bu məbləğin 47 milyardı isə ölkədən kənarda – əsasən Çin, Hindistan və Rusiyada idi.
2018-ci ildə İran milli valyutası rial dəyərinin 70%-ni itirib və proses bu gün də davam edir. İnflyasiya durmadan artıq və proqnozlara görə, bu il o, 40-50% təşkil edəcək.
İxrac kəsilməyəcək
Ötən il dünyanın ən nəhəng neft idxalçısı olan Çin İrandan sutkada, təxminən, 500-600 min barel neft idxal edib. Hindistan üçün bu rəqəm 500-550, Yaponiya üçün 150, Türkiyə üçün 120, Cənubi Koreya üçün 50 min olub. Bu ölkələrin İran neftindən imtina etməsi çətindir. Çətinlik isə yalnız bunun səmərəliliyində (əlverişli kredit, daşıma xərclərinin azlığı, sığorta və s.) deyil. Onlar üçün Tehran həm də iqtisadiyyatdan tutmuş, siyasətədək bir çox sahələrdə regional tərəfdaşdır. Odur ki, əksər analitiklər onların hamısı olmasa da, əksəriyyətinin İrandan neft idxalını tam dayandırmayacağına əmindir.
Tehranın hədələri
Doğrudur, İran Vaşinqtona cavab olaraq, «istədiyi qədər neft ixrac edəcəyini» deyir. Söhbət sutkada ən azı 1 milyon bareldən gedir. Lakin o, neft gəlirlərinin azalması ilə xərclərini də azaltmalı olacağını, eyni zamanda büdcəyə əlavə gəlir mənbələri tapmaq məcburiyyətində qalacağını da yaxşı anlayır. Məsələn, İran Mərkəzi Bankı iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun stimullaşdırılması məqsədilə valyuta tənzimlənməsi siyasətinə yenidən baxılacağını bəyan edib. Ötən ilə olan məlumata görə, İranın qeyri-neft sahəsində ixracı ümumilikdə 44 milyard dollar dəyərində olub.
Vaşinqtonun İran neftinin ixracı ilə bağlı yeni tələblər irəli sürməsinin səhəri gün – aprelin 23-də iranlı deputatlar hökumətdən «ABŞ-ın düşmənçilik fəaliyyətinə sərt reaksiya verməsini» tələb edən bir neçə qanun qəbul ediblər. Bundan başqa, İran KİV-nin məlumatına görə, İran İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) strateji əhəmiyyətli Hörmüz boğazının bağlana biləcəyilə bağlı növbəti hədəsini səsləndirib. Xatırladaq ki, dünya üzrə neft daşımalarının 20%-i bu boğazdan keçir. İİKK bəyan edib ki, ABŞ İranın neft tankerlərinin boğazdan keçidinə mane olarsa, yol bütünlüklə bağlanacaq.
Dolayı yollar
Bu arada ABŞ-ın İranın neft sektoru ilə bağlı ötən ilin noyabrında qüvvəyə minmiş sanksiyalarından sonra bu ölkənin neft ixracında şəffaflıq daha da azalıb. Tankerlərin hərəkətini müşahidə edən şirkətlərin məlumatına görə, Tehran sanksiyalardan müxtəlif yollarla yayınaraq, sutkada 0,1-0,3 milyard barel nefti gizli satır.
Neftin mənşəyini və təyinat nöqtəsini gizlətməyə imkan verən bir neçə nümunə:
- yük və gəmi sənədlərinin (konosamentlərin, mənşə sertifikatlarının, hesab-fakturaların, qablaşdırma vərəqələrinin, sığortanın, son limanlar siyahısının) saxtalaşdırılması;
- bir gəmidəki yükün limanda deyil, dənizdə başqa gəmiyə köçürülməsi;
- avtomatik eyniləşdirmə sisteminin (AIS) söndürülməsi. Bu sistem yüksək tezlikli radiodalğalar vasitəsilə gəmilərin identifikasiyasını ötürür, naviqasiya məlumatlarını toplayır, gəmilərin yerini müəyyənləşdirir və bununla da, toqquşmanın qarşısını alır. AIS əslində gəmilərin izlənilməsi üçün yaradılmasa da, ondan yerüstü və peyk qəbulediciləri vasitəsilə tez-tez bu məqsədlə istifadə olunur;
- gəmilərdən qeyri-qanuni istifadə hallarının gizlədilməsi məqsədilə onların adının dəyişdirilməsi;
- başqa dövlətlərin bayrağından istifadə.
TankerTrackers.com xəbər verir ki, İran gəmiləri avqustdan AIS sistemini söndürərək, fəaliyyətini gizli saxlayır. Fevralda İran yükünün bir gəmidən digərinə köçürülməsilə bağlı iki hal qeydə alınıb. Martda isə Dövlət Departamentinin saytında Panamanın İrana aid 59 gəminin onun bayrağı altında üzməsini qadağan etdiyinə dair xəbər yerləşdirilib.
Avropanın mövqeyi
Avropa İttifaqının yaranmış vəziyyətlə bağlı yaydığı bəyanatda bildirilir ki, «ABŞ-ın qərarları İranın nüvə proqramına dair HBFP-nin növbəti dəfə pozulmasıdır». «Nə qədər ki, İran öhdəliklərə əməl edir, Aİ HBFP-yə sadiqdir», - deyə bəyanatda qeyd olunur.
Yeri gəlmişkən, Avropa İttifaqı ötən ilin avqustunda İranı Avropa İnvestisiya Bankından Aİ-nin zəmanətilə maliyyə dəstəyi ala biləcək ölkə və regionların siyahısına daxil edib. Bundan başqa, Brüssel Avropa şirkətlərini ABŞ-ın sanksiya hədələrinə məhəl qoymamağa çağırır və sanksiyalar üzündən zərərlə üzləşəcək şirkətlərə kompensasiya vəd edir.
Bu ilin yanvarında Almaniya, Fransa və Böyük Britaniya Ticarət Mübadilələrinə Dəstə Alətinin (INSTEX) yaradılması üçün səylərini birləşdirdiklərini bəyan ediblər. Məqsəd Avropa şirkətlərinin ABŞ-ın maliyyə sistemindən kənar, barterlər vasitəsilə İranla biznes qura bilməsinə şərait yaratmaqdır. Avropa INSTEX kanalından İrana yalnız ərzaq, tibbi ləvazimatlar və avadanlıqların satışı üçün istifadə edəcək. Almaniyanın NDR telekanalı xəbər verir ki, gələcəkdə bu fəaliyyətin genişləndirilməsi də mümkündür.
Lakin avropalı məmurların biznes dairələrini İranla əməkdaşlığı davam etdirməyə səsləməsi, bu istiqamətdəki cəhdləri, hələ ki, nəticə vermir. Xüsusilə iri özəl şirkətlər cəlbedici Amerika bazarını itirmək istəmir. Üstəlik, Vaşinqton Avropanın yeni maliyyə mexanizmindən istifadə etməklə İranla iş görəcək hər bir şirkəti sanksiyalarla hədələyir.
Doğru metod deyil
«Sanksiya xarici siyasətdə sehrli şəkildə arzulanan nəticəyə nail olunmasına imkan verəcək vasitə deyil». Bunu vaxtilə MKİ direktorunun müavini, daha sonra maliyyə nazirinin maliyyə kəşfiyyatı üzrə müavini olmuş Devid Koen deyib: «Ən azı ona görə ki, sanksiyalar sənin siyasətini bölüşən beynəlxalq tərəfdaşların qarşılıqlı fəaliyyətinə əlavə olduqda yaxşı nəticə verir. ABŞ dolları və maliyyə sistemi beynəlxalq ticarətdə maliyyə əməliyyatlarında hakim mövqedə olsa da, biz qarşılıqlı asılılığın olduğu dünyada yaşayırıq. Başqa ölkələr bizim sanksiyalarımızdan yayınmağa çalışırsa, demək, bunun yolunu tapacaqlar».
Həqiqətən də, sanksiyaların İran iqtisadiyyatına mənfi təsirinə baxmayaraq, Aİ və digər nəhəng iqtisadiyyatların ona müqaviməti genişlənir. Əksər siyasətçi və iqtisadçı hesab edir ki, bu, Tehranın sanksiyalara sinə gərməsinə kömək edəcək. Sanksiyaların əsas məqsədi İrandakı hakim rejimin devrilməsidir. Buna Tramp administrasiyasının seçdiyi yolla nail olunmasının mümkünsüzlüyü isə artıq hər kəsə aydındır.

Пять крупных стран перед выбором - продолжать покупать иранскую нефть или, в ущерб себе, подчиниться требованиям США
Администрация Трампа заявила, что не будет продлевать льготы, предоставленные в ноябре прошлого года некоторым покупателям иранской нефти. Вашингтон намерен продолжить свою политику ужесточения санкций против энергетической отрасли Ирана, чтобы "свести к нулю экспорт иранской нефти, лишив тегеранский режим основного источника доходов".
В США полагают, что глобальный рынок достаточно хорошо обеспечен предложением этого сырья и не сильно отреагирует на отсутствие иранской нефти. К тому же президент США выразил уверенность в том, что Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты при необходимости компенсируют дефицит нефти на рынке.
Но, учитывая продолжающиеся кризисы в Венесуэле и Ливии, являющихся крупными экспортерами нефти, есть опасения, что решение США сделает нефтяной рынок еще более нестабильным.
К тому же Саудовская Аравия отказывается брать на себя обязательства по увеличению добычи, заявляя, что будет координировать свои действия с другими производителями нефти для обеспечения сбалансированности рынка. Следующая встреча ОПЕК запланирована на июнь.
Отказ от соглашения
В 2015 году США, Франция, Россия, Великобритания, Германия и Китай подписали с Ираном "Совместный всеобъемлющий план действий" (СВПД), согласно которому Тегеран в обмен на постепенное смягчение и отмену экономических санкций обязывался существенно сократить свою ядерную программу, в том числе свернуть работы по обогащению урана.
Однако в мае прошлого года Вашингтон в одностороннем порядке вышел из соглашения и объявил о возобновлении санкций.
Разбив ввод санкций на два этапа (август и ноябрь), США предупредили страны, компании и частных лиц, сотрудничающих с Ираном, что они также будут наказаны.
Правда, запретив в ноябре покупать иранскую нефть, администрация Трампа для восьми стран, причем крупнейших импортеров, сделала исключение. Китаю, Индии, Турции, Японии, Южной Корее, а также Тайваню, Италии и Греции было разрешено это делать еще полгода, с возможностью пролонгации в мае.
Особая восьмерка
Возможно, такая поблажка связана с тем, что Дональд Трамп побоялся своими резкими действиями спровоцировать рост цен на нефть, что для самих же США нежелательно. Кроме того, семь из восьми этих стран - ключевые союзники Вашингтона в своих регионах. Ну а с Китаем сейчас ведутся тяжелые переговоры по пересмотру торговых отношений, поэтому, наверное, было принято решение не усложнять их войной энергетической.
В этой связи любопытно было бы узнать, как в этот список попала Италия, которая к тому времени уже не покупала нефть в Иране. Скорее всего этим жестом администрация Трампа хотела продемонстрировать свои теплые чувства к популистскому правительству этой страны, которое неоднократно называет себя "привилегированным партнером по переговорам" с США в Европе.
Немецкое агентство DW также предположило, что включение в список Италии и Греции является неким жестом доброй воли с расчетом на будущее, когда будет приниматься решение (в 2019 г.) о прокладке через эти страны газопровода в Европу от месторождений "Тамар" и "Левиафан" у израильских берегов, разработкой которых занимается американская компания.
К итальянцам в начале этого года присоединились Греция и Тайвань, также нашедшие альтернативу иранской нефти. И к маю в списке исключений осталось пять стран, чьи экономики сильно завязаны на иранских энергоресурсах.
Сокращение ВВП
Вынужденный отказ 23 стран от покупки нефти у Ирана привел к тому, что экспорт этой страны, достигавший 2,5 млн. баррелей в сутки в начале прошлого года и имевший тенденцию к росту, к 2019 году снизился до примерно 1 млн. баррелей.
Соответственно экономика страны, зависящая от экспорта энергоносителей (нефтяные доходы составляют до 40% бюджета), сильно сжалась по сравнению с досанкционным периодом. По данным МВФ, падение реального ВВП Ирана в прошлом году составило 1,5%, прогноз же на текущий год - сокращение от 3,6 до 6%. В то время как до санкций прогнозы были - ежегодный рост на уровне примерно 4%.
Стремительно сокращаются и валютные резервы страны. По оценкам МВФ, в январе 2017 года они были эквивалентны примерно $124 млрд. На конец же 2018 года они составляли уже $58 млрд., 47 из которых находились за пределами Ирана, в основном в Китае, Индии и России, и $11 млрд. - в Иране.
В 2018 году иранская валюта риал потеряла 70% своей стоимости и ее курс продолжает падать. Инфляция в стране непрерывно растет и, по прогнозам, составит в текущем году 40-50%.
Импорт не прекратится
Китай, крупнейший в мире импортер нефти, в прошлом году покупал в Иране в среднем 500-600 тыс. б/с, Индия - 500-550, Япония - 150, Турция - 120, а Южная Корея - 50 тыс. б/с.
Этим странам сложно отказаться от покупки иранской нефти не только потому, что импорт идет на привлекательных условиях - выгодный кредит, низкие расходы на перевозку, страхование и т.д., а также в связи с тем, что Иран для них региональный партнер по широкому спектру отношений - от экономических до политических.
Так что многие энергетические аналитики предполагают, что если не все, то большинство из них вряд ли полностью прекратят импорт иранской нефти.
Тегеран угрожает
Хотя Иран и заявляет в ответ на действия Вашингтона, что "будет экспортировать нефть столько, сколько намеревается", а именно не ниже миллиона баррелей в сутки, он все же понимает, что в случае еще большего сокращения нефтяных доходов ему придется сокращать и свои расходы, а также искать другие источники поступления в казну.
В частности, Центральный банк Ирана пообещал пересмотреть политику валютного регулирования для стимулирования ненефтяного экспорта. По данным за прошлый год, общая стоимость ненефтяного экспорта Ирана составила $44 млрд.
23 апреля, на следующий день после обнародования Вашингтоном новых требований к иранскому нефтяному экспорту, законодатели ИРИ приняли ряд законов, обязывающих правительство "жестко реагировать на враждебные действия Вашингтона".
А Корпус стражей исламской революции, сообщают иранские СМИ, вновь пригрозил заблокировать стратегически важный Ормузский пролив, через который проходит 20% всех мировых перевозок нефти, если США будут препятствовать прохождению по нему иранских нефтяных танкеров.
Обходные пути
После того как в ноябре прошлого года вступили в силу санкции США в отношении нефтяного сектора Ирана, экспорт нефти этой страны стал еще больше непрозрачным. По данным компаний, отслеживающих танкеры, Иран тайно продавал от 0,1 до 0,3 млрд. баррелей нефти в сутки, используя различные методы, позволяющие действовать в обход санкций.
Вот несколько примеров, позволяющих скрывать происхождение нефти и пункт назначения:
- фальсификация грузовых и судовых документов (коносаменты, сертификаты происхождения, счета-фактуры, упаковочные листы, страховки и списки последних портов захода), которые обычно сопровождают грузы;
- передача груза с одного судна на другое, находясь в море, а не в порту;
- отключение автоматической идентификационной системы (AIS). Это система предотвращения столкновений, которая передает идентификацию судна и выбирает навигационные и позиционные данные с помощью радиоволн высокой частоты. Хотя AIS не была специально разработана для слежения за судами, она часто используется для этой цели через наземные и спутниковые приемники;
- изменения названия судна для того, чтобы скрыть его предыдущие незаконные действия;
- использование флагов других стран.
TankerTrackers.com сообщает, что иранские танкеры с августа пытаются скрыть свою деятельность, отключив AIS. В феврале были выявлены два случая передачи иранского груза с одного судна на другое. В марте на сайте Госдепартамента появилась информация о том, что Панама лишила 59 судов, имеющих отношение к Ирану, права плавать под ее флагом.
Позиция Европы
ЕС выступил с заявлением, в котором высказал сожаление "о решении США, которое вновь подрывает выполнение СВПД по иранской ядерной программе", и подчеркнул, что продолжает быть верным СВПД "до тех пор, пока Иран выполняет свои обязательства".
В августе прошлого года Евросоюз включил Иран в список стран и регионов, которые могут получать финансовую поддержку Европейского инвестиционного банка под гарантии ЕС. Брюссель также побуждает европейские компании игнорировать санкционные угрозы США, обещая им получение компенсаций в случае финансовых потерь от санкций.
В январе этого года Германия, Франция и Великобритания сообщили, что объединили свои усилия для создания Инструмента поддержки торговых обменов (INSTEX), чтобы европейские компании могли вести бизнес с Ираном, используя бартерные методы, обходящие финансовую систему США. Канал INSTEX будет использоваться Европой для продажи Ирану только продуктов питания, медикаментов и медицинского оборудования с возможностью расширения в будущем, сообщила немецкая телекомпания NDR.
Однако пока все попытки европейских чиновников убедить бизнес сохранить сотрудничество с Ираном не увенчались успехом. Частные компании, особенно крупные, не хотят лишаться привлекательного американского рынка. Тем более что Вашингтон пригрозил принять меры против любой компании, использующей новый европейский финансовый механизм для вовлечения Ирана в сделки, которые нарушают санкции США.
Не тот метод
"Санкции - это не эликсир, благодаря которому волшебным образом достигаются желаемые результаты во внешней политике", - считает в прошлом замдиректора ЦРУ и замминистра финансов по финансовой разведке Дэвид Коэн.
Хотя бы потому, говорит он, "что санкции работают лучше всего, когда они усиливаются за счет взаимодополняющих действий международных партнеров, которые разделяют твою политику. Хотя доллар США и американская финансовая система доминируют в международной торговле и финансах, мы живем во взаимозависимом мире. Если другие страны стремятся обойти наши санкции, значит, есть способы сделать это".
И верно, хотя санкции и сказались отрицательно на экономике Ирана, но, учитывая расширяющееся сопротивление им со стороны Европейского союза и других крупных экономик, Тегеран, считают многие политики и экономисты, выдержит этот удар. Уже сейчас видно, что очевидная цель санкций - смена правящего режима Ирана - недостижима тем методом, который избрала администрация Трампа.