WHO İS MİSTER ZELENSKİ
Ukraynada prezident seçkisindən Vladimir Zelenskinin qalib çıxması gözlənilməz olmadı. Lakin onun rəqibini az qala 3 dəfə üstələyəcəyini (24,5%-ə qarşı 73,17%) yəqin ki, çox az adam gözləyirdi. Prezident Pyotr Poroşenkonun məğlubiyyətlə dərhal barışacağı da bir çoxları üçün gözlənilməz oldu. İndi hər kəs Zelenskinin necə prezident olacağı haqda düşünür…
Səhvlərin nəticəsi
Əksər müşahidəçilər hesab edirlər ki, seçki kampaniyasını «İnanc. Dil. Ordu» şüarı ilə aparmış Poroşenkonun məğlubiyyəti əslində, bu qədər də ağır olmaya bilərdi. Bəlkə də, seçicilər onu həyat səviyyələrinin aşağı olması, Ukraynanın Avropanın ən yoxsul ölkəsi elan edilməsi, korrupsiya ilə mübarizənin effektiv olmaması, Rusiya ilə razılığa gələ bilməməsi və ölkənin şərqində davam edən müharibəyə son qoya bilməməsi üçün «cəzalandırdılar». Poroşenkonun Ukrayna kilsəsini müstəqil elan etməsi, ukraynalılar üçün Şengen vizasının ləğvi və Ordunun gücləndirilməsi xalq üçün kifayət etməyib. Viza məsələsi kimi (ukraynalıların əksəriyyəti ondan istifadə etməklə Avropaya turist deyil, ucuz işçi qüvvəsi kimi yollanır) bir sıra nailiyyətlər isə hətta əksinə, prezidentin zərərinə işləyib.
Nəticədə, hakimiyyətə siyasətə lap yeni qoşulmuş, Krivoy Roqda rusdilli yəhudi ailəsində doğulmuş aktyor, prodüser və şoumen – 41 yaşlı Vladimir Zelenski gəlib.
O, hələ orta məktəbdə oxuduğu illərdə bədii özfəaliyyətlə məşğul olub, daha sonra ŞHK komandasına qoşulub, sonda özünün «Veçernıy kvartal» şousunu yaradıb. Yeri gəlmişkən, o, çox qısa zamanda Ukraynanın ən populyar şousuna çevrilib. Zelenskiyə məxsus «Kvartal 95» studiyası bir neçə film və serial çəkib. Onların arasında Ukrayna ilə yanaşı, Rusiyada da son dərəcə populyar olan «Qudalar», böyük səs-küy yaratmış «Xalqın xidmətçisi» də var. Yeri gəlmişkən, «Xalqın xidmətçisi»nin baş qəhrəmanı olan sadə müəllim Vasili Qoloborodko sonda prezident seçilir…
Odur ki, Zelenski ənənəvi anlamda seçki kampaniyası aparmayıb. O, kampaniyanı serial və realiti-şou çəkilişlərilə əvəzləyib, mümkün prezidentliyə necə hazırlaşdığını bütün ölkəyə bu yolla göstərib. Məsələn, eyni zamanda həm fiziki formasını normaya salıb, həm də Ukrayna dilini.
Zelenskinin ciddi cəhdlərinə və seçkidə əldə etdiyi ciddi uğura baxmayaraq, əksəriyyət bunun əsas səbəbi kimi, ictimaiyyətin Pyotr Poroşenkonun siyasətindən və şəxsindən narazılığını göstərir. Onların fikrincə, bu üzdən prezident seçkisinin ikinci turuna kim yüksəlsəydi, Poroşenkoya qalib gələcəkdi.
Zelenski özü də Poroşenko ilə debatında buna diqqət çəkib: «Pyotr Alekseyeviç, mən sizin səhvlərinizin nəticəsiyəm».
Bu debat, əslində, Ukrayna tarixində bir ilk idi. Hər kəsin gözü qarşısında, bütün xalq miqyasında siyasi fleşmob, rəqəmsal «maydan» təşkil olunmuşdu. Virtual aləm reallıqla tam qarışmışdı və bu, öz real nəticəsini verdi. Ekran qəhrəmanına heyran olmuş və ona inandığını ortaya qoymuş (səs vermiş) ukraynalılar indi bu şəxsi real həyatda tanımalıdırlar. Lakin ən önəmlisi indi Zelenskinin özü də özünü tanımalıdır.
Zelenski bütün seçki kampaniyası dövründə, demək olar ki, müsahibə verməyib və seçicilərlə görüşməyib. Ümumiyyətlə, o, konkret danışmaqdan çəkinib. Yalnız ümumi cümlələrlə Ukraynanın Aİ və NATO ilə yaxınlaşacağı vədini verib müharibəyə son qoyacağını, korrupsiya və oliqarxlarla mübarizə aparacağını, insanların həyat şəraitini yaxşılaşdıracağını söyləyib. Yəni Zelenski əslində, istənilən namizədin verməli olduğu vədləri verib. Hansı ki, bu vədləri Poroşenko da vermişdi və ötən illər ərzində o, sözünü tuta bilməmişdi. Zelenskinin konkret fəaliyyət planı isə bəlli deyil.
İndi Zelenski və komandası son dərəcə ağır «miras»ın öhdəsindən gəlmək məcburiyyətindədir. Ondan, ilk növbədə, əməkhaqlarının durmadan azaldığı, ərzaqların, mənzil-kommunal təsərrüfatının durmadan bahalaşdığı vəziyyətinə son qoyması gözlənilir. Bununla eyni vaxtda korrupsiyanın öhdəsindən gəlinməli, həddindən artıq yüksək olan vergilərə əlac tapılmalı, ölkənin şərqindəki münaqişəyə son qoyulmalıdır. İdarəçilik sistemi yenidən qurulmalı, Ordu və DİN-in tabeliyi təmin olunmalıdır. Hər halda, qalmaqallı Arsen Avakovun yeni prezidentə problem yaradacağı istisna deyil.
Yeni prezidentin ilkin mərhələdə parlamentin müzakirəsinə təqdim etməyi düşündüyü əksər qanun layihəsi faktiki olaraq, hakimiyyət strukturunun yenidən qurulması ilə bağlıdır – birbaşa demokratiya normalarının genişləndirilməsi, deputat, hakim və prezident toxunulmazlığının ləğvi, xalq deputatlarının geri çağırılması hüququ, impiçment proseduruna dəyişiklik. Onlardan bəzilərinə nail olunması üçün isə ölkə Konstitusiyasına dəyişiklik edilməlidir.
Bütün bunlarla yanaşı, parlament seçkisilə də məşğul olunmalıdır. Sadalananları nəzərə alsaq, Zelenski, çətin ki, bütün bu vəzifələrin öhdəsindən əla gələ bilsin. Demək, o, dəstəyini tədricən itirəcək. Əksər yerli və xarici müşahidəçinin dediyi kimi, Zelenskiyə verilmiş səslər, əslində, Poroşenkonun əleyhinə verilmiş səslərdir. Odur ki, bu seçiciləri qoruyub saxlamaq asan olmayacaq. Üstəlik, hakim elita arasında daxili mübarizə də, güman ki, davam edəcək.
Hər şey indi başlayır
Beləliklə, Ukraynada hakimiyyət konfiqurasiyasının yekun vəziyyəti və ümumiyyətlə, ölkənin siyasi mənzərəsi yalnız oktyabrda keçiriləcək parlament seçkisindən sonra tam aydınlaşacaq. Ali Radaya seçkidən sonra yeni hakim koalisiya və ölkənin yeni baş naziri olacaq.
Odur ki, Zelenski özünün «Xalqın xidmətçisi» partiyasının bazasında həqiqətən güclü siyasi qüvvə formalaşdırmalıdır. Bunsuz onunla hesablaşmayacaqlar. Həmin siyasi qüvvə hakimiyyəti ciddi şəkildə ələ ala bilməsi üçün parlamentdə çoxluğa yiyələnməlidir.
Poroşenko faktiki olaraq, artıq «Pyotr Poroşenkonun Bloku» partiyasının parlament seçkisi ilə bağlı proqramını elan edib. O, prezident seçkisindəki məğlubiyyətini etiraf etdiyi çıxışına təslim olmamağa çağırışla başlayıb. Poroşenko bildirib ki, o, «prezident olduğu dövrün nailiyyətlərini» (Ukraynanın Aİ və NATO kursunu, vizasız rejimi, təhsildə (Ukrayna dilinin müdafiəsi) və tibdə islahatlar) qorumaq üçün siyasətdə qalacaq.
Amma deyəsən, Yuliya Timoşenko daha çox şey vəd edir. Hər halda, sabiq baş nazir prezident seçkisinin ilk turunda üçüncü yeri tutub. Yeri gəlmişkən, o, Ukrayna hökumətinin payızı gözləmədən buraxılmasını tələb edir. «Bu hökumətin daha yarım il qalmasına ehtiyac varmı? Fikrimcə, insanların 75%-i dəyişikliyə bu hökumətin daha yarım il işləməsi üçün səs verməyib… Odur ki, hazırkı parlamentin zərrə qədər vicdanı qalıbsa, yeni hökumətin formalaşdırılmasına imkan yaradılmalıdır», - deyə «Batkivşşina» partiyasının lideri bildirib. Beləliklə, prezident seçkisini uduzmuş Timoşenko yenidən hakimiyyət uğrunda yarışın başındadır. Yeri gəlmişkən, növbədənkənar seçki Zelenskinin özünə də sərf edir. Çünki onun partiyası, hələ ki, yalnız seçkiqabağı vədlərilə yaddadır. Hələlik ona yanlışlıqlar, uğursuzluqlar «ləkə»si düşməyib.
Deyilənə görə, yaxın zamanlarda Ukrayna siyasi meydanına «Okean Elzı» qrupunun lideri Svyatoslav Vakarçukun partiyası da çıxa bilər. Siyasətlə əlaqəsi olmayan Vakarçuk da populyarlıqda yeni seçilmiş prezidentdən geri qalmır.
Moskvadan xəbərdarlıq addımları
Ukrayna hakimiyyəti haqda danışarkən Kiyev-Moskva münasibətlərinə toxunmamaq mümkün deyil. ABŞ, Fransa, Polşa prezidentləri, NATO-nun baş katibi, Aİ rəhbərliyi, Böyük Britaniyanın baş naziri Zelenskiyə qələbə münasibətilə dərhal təbrik ünvanlayıblarsa, Almaniya kansleri isə onu Berlinə səfərə belə, dəvət edibsə, Kreml təbrik məktubu göndərməyə tələsmir. Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib ki, «təbrik etmək hələ tezdir». Onun fikrincə, bunun üçün «konkret fəaliyyətə, konkret addımlara qiymət verilməsi lazımdır».
Rusiyanın baş naziri Dmitri Medvedev isə «Facebook» sosial şəbəkəsində Zelenskinin qələbəsilə bağlı «heç bir xülya qurmadığını» yazıb. O, Ukraynanın yeni rəhbərliyinə «sağlam düşüncə» arzulayıb.
Bunun səhəri – aprelin 24-də Vladimir Putin Ukraynanın Donetsk və Luqansk vilayətlərinin ayrı-ayrı rayonlarına vətəndaşlığın verilməsi prosedurunun sadələşdirilməsinə dair sərəncam imzalayıb. İndi onlara pasportun verilməsi məsələsi 3 ay ərzində öz həllini tapmalıdır.
Rusiya tərəfinin sırf humanitar niyyətlə əsaslandırdığı bu addım Kiyevdə ciddi narazılığa səbəb olub. Zelenskinin seçki qərargahı bununla bağlı bəyanat da yayıb. Bəyanatda bildirilir ki, Rusiya bu qərarla «işğalçı dövlət məsuliyyətini etiraf edib» və əsas hədəf olan atəşkəsdən uzaqlaşıb. «Ukrayna müvəqqəti işğal olunmuş ərazilərindəki vətəndaşlarının maraqlarının müdafiəsi, hüquq və azadlıqlarının təmini məsələsində beynəlxalq birliyin dəstəyinə arxalanır, Rusiyaya diplomatik təzyiqlərin, sanksiyaların artırılacağına ümid edir», - deyə bəyanatda vurğulanır.
Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Federika Moqerininin məsələyə reaksiyası özünü çox gözlətməyib. O, deyib ki, «Moskvanın Donbas sakinlərinə Rusiya vətəndaşlığının verilməsi prosedurunu sadələşdirməsi Ukraynanın suverenliyinə qəsddir».
Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyi isə tanınmamış DXR və LXR sakinlərini yeni pasportlar almamağa çağırıb. Məsələyə Ukraynanın hələ vəzifəsinin başında olan prezidenti Poroşenko da münasibət bildirib. O, hesab edir ki, Kremlin son qərarı Rusiyanın bölgədə hərbi mövcudluğunun legitimləşdirilməsi cəhdidir.
Əksər ekspert, o cümlədən rusiyalı və ukraynalı müşahidəçilər Kremlin son qərarını xəbərdarlıq siqnalı kimi qiymətləndirirlər. «Naftoqaz»la «Qazprom» arasında qaz müqaviləsilə bağlı vəziyyətin qarışıqlığını da nəzərə aldıqda, bu, həqiqətən də, belə görünür. Demək, ilin ikinci yarısında Ukrayna-Rusiya münasibətləri çətin olacaq.
Bütün daxili və xarici amilləri nəzərə aldıqda, Ukraynada növbəti həyati əhəmiyyətli məqamın yetişdiyini söyləmək mümkündür. Zelenski prezident hakimiyyətilə parlament və güc strukturları arasında balans yarada biləcəksə, Rusiya ilə razılığa gələcəksə və vədlərinin, heç olmasa, bir hissəsini yerinə yetirəcəksə, Ukrayna, nəhayət, inkişafının az-çox sabit, sakit mərhələsinə qədəm qoyacaq. Buna inanmaq istəyir və bütün ukraynalılara bunu arzulayırıq.

WHO IS MISTER ZELENSKY?
The victory of Vladimir Zelensky in the Ukrainian presidential elections was not a surprise, but only few could imagine that he would defeat his rival with almost a three-fold margin (73.17% against 24.5% of the votes). Nor did anyone expect that Poroshenko admit his defeat so quickly. Now, when Poroshenko is gone, everyone is wondering what kind of a president Zelensky will be.
Result of errors
According to most experts, the defeat of Poroshenko, who held his election campaign under the slogan Faith. Tongue. Army, in fact, could be not so crushing. Perhaps the voters punished him this way for the low standard of living and making Ukraine the poorest country in Europe, for his ineffective methods to fight against corruption, inability to reach an agreement with Russia and stop the war in the east of the country. It turned out that Poroshenko's claimed achievements as a president — recognition of the Ukrainian Orthodox Church as an independent clerical body, abolition of Schengen visas for Ukrainian nationals, and the strengthening of the army — were insufficient measures for ordinary Ukrainian citizens. Some of his achievements, including the visas, in fact turned against the former president, as the majority of Ukrainians visit Europe not as tourists, but as cheap labour.
As a result, a complete newcomer came to power, a Russian-speaking Jewish-born, actor, producer and showman, 41-year-old Vladimir Zelensky, who was born in Krivoy Rog. He has took part in amateur performances since his school years, then became a member of the KVN team, followed by the creation of his own show, Vecherniy Kvartal, which quickly became the most popular show in Ukraine. Zelensky's Kvartal 95 Studio produced several films and TV series, including the super popular both in Ukraine and Russia Svaty and the sensational Servant of the People, where the main character, an ordinary school teacher Vasily Goloborodko, becomes a president. Therefore, Zelensky did not hold his election campaign in the traditional sense. Rather he continued acting in TV series and reality shows, where he showed his preparations for a possible presidency in Ukraine. For example, he simultaneously improved both his physical appearance and knowledge of the Ukrainian language.
Despite Zelensky’s efforts and a very impressive election result, most experts believe that the main reason for Zelensky’s success is, after all, public discontent with politics and Petro Poroshenko. Therefore, any candidate who won the second round of elections against the current president would win. During the debates with Poroshenko, Zelensky said: "I am a result of your mistakes, Petr Alekseevich". In fact, Zelensky's win was a vivid and convincing mixture of the virtual reality with the real world politics, sort of a digital-political flash mob, a digital Maidan, which produced a concrete result the first time in history and nationwide. Ukrainians who loved their screen hero and believed in him (voted for him) will now have to get to know him in real life. But the most important thing is that Zelensky will have to get to know himself.
Throughout the entire presidential campaign, Zelensky almost did not give any interviews, nor did he communicate with voters. In fact, he has said very little that can be considered specific. He promised to bring Ukraine closer to the EU and NATO, put an end to the war, fight corruption and oligarchs, and raise the living standards of the people. In other words, he promised to do everything that any candidate would have promised in his place, but which is very difficult to do and which Poroshenko did not succeed either. But there was no talk about a specific action plan.
Meanwhile, Zelensky and his team will have to deal with a very complicated legacy of his predecessor. First, Ukrainians still expect that he will address the economic situation when wages continue to fall, and prices for products and utilities to rise. At the same time, it will be necessary to deal with corruption and high taxes, as well as with the conflict in the east of the country. It is necessary to build a control system from scratch, to ensure the subordination of the army and the Ministry of Internal Affairs, where the new president will have to confront the scandalous figure of Arsen Avakov, who will probably be one of his main troublemakers.
Many of the bills that the new president is going to submit to the parliament are actually aimed at reformatting the authorities: expansion of the norms of direct democracy, lifting of parliamentary, judicial and presidential immunity, as well as the right to withdraw parliamentary immunity of deputies, and amending the impeachment procedure. Some of these measures suggest the amendment of the Constitution.
Above all, the Zelensky administration will also have to deal with parliamentary elections. He is unlikely to get everything done perfectly, which means that he will inevitably lose his support. If, according to numerous local and foreign experts, the votes for Zelensky are mostly votes against Poroshenko, then it will be very difficult to hold such voters as soon as their source of irritation disappears. At the same time, the power elites will most certainly continue internal fight with each other.
It's only the beginning
Apparently, the whole political image and the final configuration of power in Ukraine will become clear only after the parliamentary elections scheduled for October. As a result of elections to the Verkhovna Rada, a new ruling coalition and a new prime minister will appear.
After all, Zelensky needs to create a really strong political force on the basis of his party, the Servant of the People, without which he will not be considered seriously. And to concentrate substantial power in his own hands, this political force will have to establish power as a parliamentary majority.
Thus, Poroshenko has already announced the program of his party Petro Poroshenko’s Bloc for the upcoming parliamentary elections. In his recent address, Poroshenko admitted his defeat at the elections, but promised that he will never give up and remain in politics in order to "defend the achievements of his presidency": Ukraine’s integration into the EU and NATO, recognition of the independence of the Orthodox Church of Ukraine, visa-free regime, as well as the reforms in education (protection of the Ukrainian language) and medicine. But Yulia Tymoshenko looks like the most promising force. The former premier took third place in the first round of the presidential elections. Incidentally, she demands the dissolution of the Ukrainian government even before autumn. "Is it worth enduring the existing government for half a year? I do not think that it was the reason why the people gave 75% of votes for the changes... Therefore, if this parliament has even a drop of conscience left, it is necessary to use our chance to form a new government," the leader of Batkivshchyna Party believes. So, having lost the presidential election, Tymoshenko is again at the start of the struggle for power in Ukraine. By the way, early elections are more than profitable for Zelensky, because his party is associated only with his victorious name, which has not yet been spoiled by any mistakes or failures. They say that the leader of the music band Okean Elzy, Svyatoslav Vakarchuk, may bring his own party on stage. He is also not connected with politics and is a popular figure in Ukraine.
Moscow's precautionary move
What about the relations between Kiev and Moscow? Immediately after the announcement of results of the elections, the presidents of the United States, France, Poland, the NATO Secretary General, the EU president, the British prime minister, and the German chancellor (she even invited Zelensky to pay a visit to Berlin) congratulated the newly elect president of Ukraine. However, the Kremlin was not in a hurry with a congratulatory message. A spokesman for the Russian president, Dmitry Peskov, said that congratulations were premature, because "one should be judged by specific deeds." Russian Prime Minister Dmitry Medvedev wrote on his Facebook account that he did not experience "any illusions" about the victory of Zelensky, and wished the new Ukrainian leadership sanity. On the next day, April 24, Vladimir Putin issued a decree on a simplified procedure for obtaining Russian citizenship for residents of certain regions of the Donetsk and Lugansk regions of Ukraine. Now the decision on issuing passports to the residents of these regions must be made within three months.
Although the Russian side justifies the measure solely by humanitarian intentions, it caused a squall of indignation in Kiev. In response, Zelensky’s headquarters stated that with this decision Russia "admitted its responsibility as an occupying state" and moved away from the main goal — ensuring cease-fire in the region. Ukraine also "relies on the support of the international community in protecting the interests and rights and freedoms of Ukrainian citizens in the temporarily occupied territories and increasing diplomatic and sanction pressure on the Russian Federation." EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini immediately stated that "Moscow’s decision to simplify the granting of Russian citizenship to Donbas residents is an encroachment on the sovereignty of Ukraine." The Ministry of Foreign Affairs of Ukraine urged residents of the unrecognized DPR and LNR not to accept new passports. In turn, the current president Poroshenko said that the Kremlin’s decision was a step towards legitimising Russia's military presence. Most experts, both in Russia itself and in Ukraine, agree that, on the part of the decree on issuing passports, it looks like a warning demonstration of power. If we consider the existing difficult situation around gas contracts between Naftogaz and Gazprom, then everything looks like the second half of the year will not be easy for Ukrainian-Russian relations.
Given all internal and external circumstances, Ukraine is apparently facing another crucial moment of its history. If Zelensky manages to create a balance between the presidential power, the parliament and the security forces, if he succeeds in reaching an agreement with Russia and fulfilling at least part of his promises, we can say Ukraine will enter a new, finally more stable and peaceful stage of its development.