Böyük aktyor Fuad Poladov yenə Akademik Rus Dram Teatrının səhnəsinə çıxdı
O, 2018-ci il mayın 4-də Yerdən göylərə ucaldı və ulduzların zirvəsini fəth etdi. Əfsanə-aktyor, əfsanə-kişi doğum gününü görmək üçün 20 gün dözə bilmədi...
Bir il sonra aktyorların azad birliyi öz təşəbbüsü və arzusu ilə "Köhnə telefon" adlı bir tamaşa qoydu. Tamaşanın əsasında Pol Villardın "Gerçək əhvalat" hekayəsi dayanır. Çox qısa hekayə 1966-cı ildə Amerikanın populyar "Riderz Daycest" jurnalında çap olunmuşdu. Bir neçə on il sonra XXI əsrdə Jivoy Jurnalda ("Samizdat", 2011) bu hekayə "Köhnə telefon" adı altında Yevgeniya Qorovetsin (Nyu-Yorkda yaşayır) tərcüməsində rusca dərc edilmişdi. Lakin bu hekayəni "Operator –Zəhmət - Olmasa" adı altında başqa müəlliflərin tərcüməsində də tapmaq olar. Bu, minnətdarlıqla bağlı həssas və parlaq "Həqiqi Hekayə"dir. Təklikdən və qorxulardan qurtaran,ədalətsizliklərdən, bəla və şərlərdən bir qalxan kimi qoruyan sevgiyə görə minnətdarlıq hekayəsi.
Hekayədən sitat: "Bizim evə telefon çəkiləndə, mən çox kiçik idim - şəhərimizdə ilk telefonlardan biri idi. O böyük, qutuya bənzər cihazlar yadınızdadırmı? Divardan asılı telefonun parıldayan dəstəyinə çatmaq üçün boyum hələ çox qısa idi və həmişə valideynlərimin telefonla danışığına heyran olurdum. Daha sonra mən anladım ki, bu gözəl dəstəyin içərisində "Operator –Zəhmət - Olmasa" adlı bir adam oturur. Və dünyada bu kiçik insanın bilməyəcəyi bir şey yox idi ".
Göylərin qisməti
Yevgeniya Qorovetsin tərcüməsi internetdə yayılmağa başladı, oxucuları ovsunladı və onlar da çox həvəslə tərcüməni sosial şəbəkələrdə öz səhifələrində paylaşdılar. Bir gün rejissor və aktyor Abdulqani Əliyevin qızı bu hekayəni yüksək səslə atasına oxudu.
"Həmin andan başqa bir şey barədə düşünə bilmədim. Bu hekayə başıma möhkəm girdi və bir dəqiqə də olsun məni buraxmadı. Nə etdimsə, hara getdimsə, bu oğlanın hekayəsi mənim başımdan çıxmadı. Mən anladım ki, onu tamaşaya qoymaq istəyirəm."
Daha sonra hadisələr, demək olar ki, mistik bir şəkildə cərəyan edir. Eyni vaxtdaEstoniyada yaşayan bir qadın həmvətənimiz aktyor Hikmət Rəhimova müraciət edərək, onun iştirakı ilə tamaşa qoyulması barədə təkliflə çıxış edir. Aktyor qastrol layihəsi hazırlamaq təklifi ilə Abdulqaninin yanına gəlir. Həmin anı mistik hesab etmək olar. Çünki məhz həmin anda vəziyyətə nəzarət edən ulduzlar, ehtimal ki, eyni nöqtədə – maraqlar nöqtəsində bir araya gəldilər: qadın həmvətənimiz - rejissor - aktyor.
Hikmət dərhal tamaşanı xalq artisti Fuad Poladova həsr etməyi təklif etdi. Çünki Fuad Poladov onun üçün həmişə "Operator - Zəhmət - Olmasa" olub, ona öyrədib ki, «başqa dünyalar da var, orada da oxumaq mümkündür». O (Poladov), gənc həmkarları üçün heç də mentor tipli müəllim, peşədə meqaavtoritet deyil, sadəcə İnsan idi və yeni başlamış aktyorun nə qədər çətin olduğunu anlayırdı. Birildən artıqdır ki, o yoxdur,lakin bu günə qədər hələ də onun barəsində danışanda "Fuad müəllim" sözlərini sevgi, hörmət və ehtiramla səsləndirirlər. Fuad Poladov həmişəlik onlar üçün insan və peşə ləyaqətinin nümunəsi olaraq qalacaq. Həm həyat yolu ilə, həm də peşə yolu ilə nəcib və inamla addımlayıb. Öz çiynində şərəflə gözütox peşəkarın yükünü daşıdı və öz praktiki münasibəti ilə göstərdi ki, teatr muzası vurnuxanlara dözmür. Yalana və əsassız ehtiraslara, dikbaşlığa, həsədə və intriqalara da dözmür. İddiaların təmin olduğu yeganə yer səhnədir. Bu isə özünü fəda etmə prosesinin nəticəsidir, elə bir prosesdir ki, əgər "özünü incəsənətdə deyil, incəsənəti özündə" qiymətləndirirsənsə, bütün düşüncələrini və duyğularını bütünlüklə götürər, səhnəarxası didişmələrə yer qoymur.
Buna görə də, Rus Dram Teatrında onunla birlikdə səhnəyə çıxmaq xoşbəxtliyi yaşamışlar bu gün də belə deyirlər: "Fuad müəllim dedi ki, ...", "Fuad müəllim heç vaxt bunu etməzdi, "Fuad müəllim belə deyərdi, ...", "Fuad müəllim bunu bəyənməzdi...". "Bəyənmədi!"
Ölüm - YOXDUR!
Amma o, heç zaman öyüd verməzdi, yüksək səslə danışmazdı, heç kimi söyməzdi, hətta rolla aktyor arasında münasibət alınmasa belə. O, gənc həmkarlarının ləyaqətinə hörmətlə yanaşmağı, dikbaşlıqlarını bağışlamağı bacarırdı. Onların teatr etikasında nəsə oturuşmuş normativ anlayışlarına uyğun gəlmirdisə, o, buna qarşı amansız olurdu və sərt yanaşırdı. Bu isə insana bir yığın məzəmmət sözündən daha güclü təsir edirdi. Axşamda artistlər, Azərbaycan xalq artisti Fuad Poladovun həmkarları və dostları xatırlayaraq, bu barədə çox danışdılar. Bu insana, aktyora, şəxsiyyətə bir sevgi etirafı, bir himn kimi Abdulqani Əliyevin «Köhnə telefon» tamaşası səsləndirildi.
Yaşlı bir qəhrəmanın xatirəsi üzərində qurulan retrospektiv tamaşanın başlanğıcında onun adı səslənir - Poladdır. Bu, rejissorun bilərəkdən Poladov soyadına yönəltməsidir. Hekayənin müəllifində qəhrəmanın adı - Poldur. Salonda oturan izləyicilər tamaşa müəllifinin cürətinə müsbət cavab verirlər və tamaşaya dalırlar. Aktyor Hikmət Rəhimov həmkarları Münəvvər Əliyeva və Fidan Bayramova ilə birlikdə qəhrəmanın həyatını məktəbəqədər yaşdan ağsaçlı ahıllıq yaşına qədər yaşadılar. O həm də telefon dəstəyinin müdafiə, sevgi və dəstək hissi verən xilaskar səsi olmağı bacarmış İnsan Fuad Poladov üçün himn oxudu.
Tələsmədən beş dəqiqə ərzində oxuna bilən hekayə əsasında səhnələşdirilən tamaşatəxminən iki saat çəkdi. Sonda, səhnə hekayəsi başa çatdıqdan sonra ekranda Fuad Poladovun portreti – çox canlı və hər kəs üçün çox əziz olan üzü göründü. Stop kadrda birdən-birə Azərbaycanın xalq artisti Lüdmila Duxovnayanın ifasında Ələddin Yaqubovun "Zati-Aliləri Aktyor" şeiri səsləndi.
Onun tamaşalarda uzun illər boyunca tərəfdaşı olmuş xanım tərəfindən səsləndirilən sözlərin avazının kamera etibarı səhnədə olanlarla zalda oturanlar arasında qeyri-adi bir qarşılıqlı anlaşma mühiti yaratmışdı. Elə bir duyğu yaranmışdı ki, «Zati-Aliləri Aktyor» - Fuad Poladovun ona təşəkkür və sevgisini göstərmək üçün gələn hər kəslə açıq dialoqa girib. Çünki o, bütün bu illərlə onlarla birlikdə olmuşdu, olduğu kimi görünmüşdü, GÖRÜNMƏYİ yox, OLMAĞI bacarmışdı. Şeirinin sonuncu bəndi səsləndi:
Orada, o əbədi Tanrı önündə -
Kral monoloqunu özü oxuyacaq,
Və onun yolunun Sonunda
Səhnəyə Tanrının özü çıxacaq!
Və sürəkli alqış selinə səbəb oldu. Tamaşaçılar rejissorun Yaqubovun şeiri və Duxovnayanın ifası ilə təsdiqlənən quruluş versiyasını qəbul etdilər: Ölüm - YOXDUR! Ölüm başqa bir ölçüyə keçiddir. Ölüm Aktyorun həyatının onu xatırlayan və sevənlər; öz söhbətlərində onu xatırlayanlar tərəfindən uzadılmasıdır, çünki o, onların həyatlarına daxil olub,peşəkar və insani dəyərlərininmeyarına çevrilib.
Daha sonra, səslənən şeirlərdən sonra sürəkli alqışlar altında ekranda yenidən Aktyorun müxtəlif duyğusal hallarını əks etdirən portret görüntüləri canlandı. Heç kim, bir nəfər də belə zalı tərk etmək istəmirdi, çünki bir anda hər kəsdə mistik bir hiss yarandı ki, sağ tərəfdəki küncdən ... səhnəyə Aktyor Fuad Poladov çıxacaq! Bu hiss o qədər gerçəkçi idi ki, zalı istəksiz tərk edən tamaşaçıların üzlərində bir az təəccüb yaranmışdı: Necə? Yəni o çıxmayacaq?
24 may 2019-cu il tarixdə milli teatr və kino sənətinin əfsanəsi Fuad Poladov inamla və sədaqətlə otuz il xidmət etdiyi Rus Dram Teatrının, yəni bu yaxınlarda Akademik statusu verilmiş teatrın səhnəsində yenidən zirvədə idi. Bu yeni peşəkar statusun alınmasında müəyyən qədər onun da payı var. Aktyor görünməz olsa da, həmHikmətin, həm tərəfdaşlarının oyununa,həm də auditoriyanın duyğularına və hisslərinə hakim idi... Bəlkə də, elə həmin anda Kainatın uca dərgahında Aktyoru qarşılamağa… Tanrı özü gəlmişdi!

«ЕСТЬ ДРУГИЕ МИРЫ, В КОТОРЫХ МОЖНО ПЕТЬ»
Покинув пределы Земли, Он 4 мая 2018 года ушел к звездам. Актер-легенда, человек-легенда не дожил до дня своего рождения 20 дней…
Год спустя свободное объединение актеров по собственной инициативе и желанию сотворило спектакль под названием «Старый телефон». В основу этого спектакля лег рассказ Пола Вилларда «Правдивая история». Очень коротенький рассказ был напечатан в далеком 1966 году в популярном американском журнале «Ридерз дайджест». А несколько десятилетий спустя, уже в XXIвеке, в Живом Журнале («Самиздат», 2011) этот рассказ появился в переводе Евгении Горовец (живет в Нью-Йорке) под названием «Старый телефон». Но можно найти этот рассказ и в переводе других авторов под названием «Оператор-Будьте-Доб-ры». Эта трогательная и светлая «Правдивая история» - о благодарности. Благодарности за любовь, которая спасает от одиночества и страхов, которая служит охраняющим щитом от всех несправедливостей, бед и напастей.
Цитата из рассказа: «Я был совсем маленьким, когда у нас в доме появился телефон - один из первых телефонов в нашем городе. Помните такие большие громоздкие ящики-аппараты? Я был еще слишком мал ростом, чтобы дотянуться до блестящей трубки, висевшей на стене, и всегда зачарованно смотрел, как мои родители разговаривали по телефону. Позже я догадался, что внутри этой удивительной трубки сидит человечек, которого зовут «Оператор-Будьте-Добры». И не было на свете такой вещи, которой бы человечек не знал».
Предопределение свыше
Перевод Евгении Горовец стал гулять по интернету, приводя в восторг читателей, которые с удовольствием делились им на своих страничках в соцсетях. И в один прекрасный день дочь режиссера и актера Абдулгани Алиева прочла ему этот рассказ вслух.
«С этого момента я уже не мог думать ни о чем другом. Этот рассказ прочно вошел в мое сознание и не отпускал меня ни на минуту. Что бы я ни делал, куда бы ни шел – история этого мальчика не выходила из головы. Я понял, что хочу поставить это».
Ну а дальше события разворачиваются почти мистическим образом. Именно в это время к актеру Хикмету Рагимову обращается с предложением постановки спектакля с его участием наша соотечественница, живущая в Эстонии. С предложением создания гастрольного проекта актер приходит к Абдулгани. И этот миг можно считать мистическим. Потому что именно в этот момент звезды, управляющие ситуацией, вероятно, сошлись в одной и той же точке, точке интересов: соотечественницы – режиссера - актера. Хикмет сразу же внес предложение посвятить спектакль народному артисту Фуаду Поладову. Потому что Фуад Поладов был для него тем «Оператором-Будьте-Добры», который научил понимать, что «есть другие миры, в которых можно петь». Он (Поладов) для своих молодых коллег умел быть не ментором-наставником, не мегаавторитетом от профессии, а просто Человеком, который понимал, как непросто быть начинающим актером. Его нет уже немногим более года, но они по сей день называют его с любовью, почтением и уважением - «Фуад муаллим». Он навсегда остался для них образцом человеческого и профессионального достоинства. Шел по жизни, как и в профессии, благородно и уверенно. Нес свою ношу с достоинством самодостаточного профессионала и своим практическим к ней отношением показывал, что служение театральной музе не терпит суеты. Не терпит фальши и непомерных амбиций, ячества, зависти и интриг. Единственное место для удовлетворения амбиций - это сцена. А она - результат процесса самоотдачи, процесса, который, если ты ценишь «искусство в себе, а не себя в искусстве», забирает целиком все твои мысли и чувства, не оставляя пространства для мышиной закулисной возни. Поэтому многие из тех, кому посчастливилось вместе с ним выходить на сцену в спектаклях Русского драматического театра, по сей день говорят так: «Фуад муаллим говорил, что…»,       «Фуад муаллим никогда бы так не поступил…», «Фуад муаллим сказал бы, что…», «Фуад муаллим этого бы не одобрил…». «Не одобрил!».
Смерти - нет!
А ведь он никогда не читал нотаций, не говорил на повышенных тонах, никогда никого не ругал, даже если отношения между ролью и актером не заладились. Он умел уважать достоинство молодых своих коллег, щадить их самолюбие. А если что-то в их театральной этике не соответствовало выработанным нормативным понятиям, то смотрел неодобрительно и строго. И это «работало», оказывая воздействие на человека гораздо более сильное, чем в запале брошенное обвинительное слово. Об этом говорили, вспоминая на вечере, артисты, коллеги, друзья народного артиста Азербайджана Фуада Поладова. И как гимн, как признание в любви человеку, актеру, личности прозвучал спектакль Абдулгани Алиева «Старый телефон».
В самом начале ретроспективного действия, которое выстроено как воспоминания состарившегося героя, звучит его имя  -  Полард. Это осознанная отсылка режиссера к фамилии Поладова. У автора рассказа имя героя - Пол. Зрители, сидящие в зале, одобрительно отреагировали на такую текстовую дерзость автора спектакля и погрузились в действие. А актер Хикмет Рагимов вместе с коллегами Мюнавер Алиевой и Фидан Байрамовой, прожив жизнь героя от возраста мальчика дошкольного возраста и до возраста человека глубоких седин, спел гимн Человеку Фуаду Поладову, умевшему быть (в том числе и для него!) спасительным голосом той телефонной трубки, которая давала чувство защищенности, любви и поддержки. Спектакль, поставленный по рассказу, который, не торопясь, можно прочесть за пять минут, длился почти два часа. А в финале, когда сценическая история пришла к завершению и на экране возникло портретное лицо Фуада Поладова - такое живое и такое для всех дорогое, - на стоп-кадре вдруг зазвучали стихи Аладдина Ягубова «Его Величество Актер» в исполнении народной артистки Азербайджана Людмилы Духовной.
Камерная доверительность тона, слова, произносимые его многолетней партнершей по спектаклям, создали необыкновенно возвышенную атмосферу взаимопонимания между теми, кто был на сцене, и теми, кто находился в зале. Появилось ощущение, что Его Величество Актер - Фуад Поладов -  вступил в открытый диалог со всеми, кто пришел отдать ему свою признательность и любовь. За то, что он был все эти годы вместе с ними, за то, что был таким, как был, за то, что вообще умел БЫТЬ, а не СЛЫТЬ.  Последнее четверостишие стихотворения:
Там, на подмостках вечных - божьих
Король прочтет свой монолог,
И яркий путь его итожа,
К нему на сцену выйдет … Бог! -
вызвало шквал оглушительных аплодисментов. Зрители приняли режиссерскую постановочную версию, подтвержденную стихами Ягубова и исполнением Духовной: смерти - НЕТ!  Смерть - это переход в иное измерение. Смерть - это продление жизни Актера теми, кто его помнит и любит; кто вспоминает его в своих разговорах потому, что он вошел в их жизнь и стал мерилом профессиональных и человеческих ценностей.
А потом, после отзвучавших стихов, под оглушительные аплодисменты на экране вновь ожило портретное изображение Актера в его разных эмоциональных состояниях. И никто, ни один человек не хотел покидать зал, потому что вдруг у всех появилось мистическое ощущение, что прямо сейчас, из-за кулисы справа… выйдет на сцену Актер Фуад Поладов! Ощущение было настолько реальным, что у зрителей, неохотно покидающих зал, на лицах появилось выражение легкого недоумения: как? Неужели он не выйдет?
24 мая 2019 года Фуад Поладов - легенда отечественного театрального и киноискусства - снова царил на сцене Русского драматического театра, которому верно и преданно служил тридцать лет и который не так давно был удостоен звания «академический». В этом новом профессиональном статусе частичка и его вклада тоже. Актер незримо царил и в игре Хикмета, и его партнерш, в ощущениях и чувствах зрительного зала…  Подумалось, что, возможно, именно сейчас, в это мгновение там, на подмостках Вселенной, к Актеру вышел… Бог!