Böyük aktyor Fuad Poladov yenə Akademik Rus Dram Teatrının səhnəsinə çıxdı
O, 2018-ci il mayın 4-də Yerdən göylərə ucaldı və ulduzların zirvəsini fəth etdi. Əfsanə-aktyor, əfsanə-kişi doğum gününü görmək üçün 20 gün dözə bilmədi...
Bir il sonra aktyorların azad birliyi öz təşəbbüsü və arzusu ilə "Köhnə telefon" adlı bir tamaşa qoydu. Tamaşanın əsasında Pol Villardın "Gerçək əhvalat" hekayəsi dayanır. Çox qısa hekayə 1966-cı ildə Amerikanın populyar "Riderz Daycest" jurnalında çap olunmuşdu. Bir neçə on il sonra XXI əsrdə Jivoy Jurnalda ("Samizdat", 2011) bu hekayə "Köhnə telefon" adı altında Yevgeniya Qorovetsin (Nyu-Yorkda yaşayır) tərcüməsində rusca dərc edilmişdi. Lakin bu hekayəni "Operator –Zəhmət - Olmasa" adı altında başqa müəlliflərin tərcüməsində də tapmaq olar. Bu, minnətdarlıqla bağlı həssas və parlaq "Həqiqi Hekayə"dir. Təklikdən və qorxulardan qurtaran,ədalətsizliklərdən, bəla və şərlərdən bir qalxan kimi qoruyan sevgiyə görə minnətdarlıq hekayəsi.
Hekayədən sitat: "Bizim evə telefon çəkiləndə, mən çox kiçik idim - şəhərimizdə ilk telefonlardan biri idi. O böyük, qutuya bənzər cihazlar yadınızdadırmı? Divardan asılı telefonun parıldayan dəstəyinə çatmaq üçün boyum hələ çox qısa idi və həmişə valideynlərimin telefonla danışığına heyran olurdum. Daha sonra mən anladım ki, bu gözəl dəstəyin içərisində "Operator –Zəhmət - Olmasa" adlı bir adam oturur. Və dünyada bu kiçik insanın bilməyəcəyi bir şey yox idi ".
Göylərin qisməti
Yevgeniya Qorovetsin tərcüməsi internetdə yayılmağa başladı, oxucuları ovsunladı və onlar da çox həvəslə tərcüməni sosial şəbəkələrdə öz səhifələrində paylaşdılar. Bir gün rejissor və aktyor Abdulqani Əliyevin qızı bu hekayəni yüksək səslə atasına oxudu.
"Həmin andan başqa bir şey barədə düşünə bilmədim. Bu hekayə başıma möhkəm girdi və bir dəqiqə də olsun məni buraxmadı. Nə etdimsə, hara getdimsə, bu oğlanın hekayəsi mənim başımdan çıxmadı. Mən anladım ki, onu tamaşaya qoymaq istəyirəm."
Daha sonra hadisələr, demək olar ki, mistik bir şəkildə cərəyan edir. Eyni vaxtdaEstoniyada yaşayan bir qadın həmvətənimiz aktyor Hikmət Rəhimova müraciət edərək, onun iştirakı ilə tamaşa qoyulması barədə təkliflə çıxış edir. Aktyor qastrol layihəsi hazırlamaq təklifi ilə Abdulqaninin yanına gəlir. Həmin anı mistik hesab etmək olar. Çünki məhz həmin anda vəziyyətə nəzarət edən ulduzlar, ehtimal ki, eyni nöqtədə – maraqlar nöqtəsində bir araya gəldilər: qadın həmvətənimiz - rejissor - aktyor.
Hikmət dərhal tamaşanı xalq artisti Fuad Poladova həsr etməyi təklif etdi. Çünki Fuad Poladov onun üçün həmişə "Operator - Zəhmət - Olmasa" olub, ona öyrədib ki, «başqa dünyalar da var, orada da oxumaq mümkündür». O (Poladov), gənc həmkarları üçün heç də mentor tipli müəllim, peşədə meqaavtoritet deyil, sadəcə İnsan idi və yeni başlamış aktyorun nə qədər çətin olduğunu anlayırdı. Birildən artıqdır ki, o yoxdur,lakin bu günə qədər hələ də onun barəsində danışanda "Fuad müəllim" sözlərini sevgi, hörmət və ehtiramla səsləndirirlər. Fuad Poladov həmişəlik onlar üçün insan və peşə ləyaqətinin nümunəsi olaraq qalacaq. Həm həyat yolu ilə, həm də peşə yolu ilə nəcib və inamla addımlayıb. Öz çiynində şərəflə gözütox peşəkarın yükünü daşıdı və öz praktiki münasibəti ilə göstərdi ki, teatr muzası vurnuxanlara dözmür. Yalana və əsassız ehtiraslara, dikbaşlığa, həsədə və intriqalara da dözmür. İddiaların təmin olduğu yeganə yer səhnədir. Bu isə özünü fəda etmə prosesinin nəticəsidir, elə bir prosesdir ki, əgər "özünü incəsənətdə deyil, incəsənəti özündə" qiymətləndirirsənsə, bütün düşüncələrini və duyğularını bütünlüklə götürər, səhnəarxası didişmələrə yer qoymur.
Buna görə də, Rus Dram Teatrında onunla birlikdə səhnəyə çıxmaq xoşbəxtliyi yaşamışlar bu gün də belə deyirlər: "Fuad müəllim dedi ki, ...", "Fuad müəllim heç vaxt bunu etməzdi, "Fuad müəllim belə deyərdi, ...", "Fuad müəllim bunu bəyənməzdi...". "Bəyənmədi!"
Ölüm - YOXDUR!
Amma o, heç zaman öyüd verməzdi, yüksək səslə danışmazdı, heç kimi söyməzdi, hətta rolla aktyor arasında münasibət alınmasa belə. O, gənc həmkarlarının ləyaqətinə hörmətlə yanaşmağı, dikbaşlıqlarını bağışlamağı bacarırdı. Onların teatr etikasında nəsə oturuşmuş normativ anlayışlarına uyğun gəlmirdisə, o, buna qarşı amansız olurdu və sərt yanaşırdı. Bu isə insana bir yığın məzəmmət sözündən daha güclü təsir edirdi. Axşamda artistlər, Azərbaycan xalq artisti Fuad Poladovun həmkarları və dostları xatırlayaraq, bu barədə çox danışdılar. Bu insana, aktyora, şəxsiyyətə bir sevgi etirafı, bir himn kimi Abdulqani Əliyevin «Köhnə telefon» tamaşası səsləndirildi.
Yaşlı bir qəhrəmanın xatirəsi üzərində qurulan retrospektiv tamaşanın başlanğıcında onun adı səslənir - Poladdır. Bu, rejissorun bilərəkdən Poladov soyadına yönəltməsidir. Hekayənin müəllifində qəhrəmanın adı - Poldur. Salonda oturan izləyicilər tamaşa müəllifinin cürətinə müsbət cavab verirlər və tamaşaya dalırlar. Aktyor Hikmət Rəhimov həmkarları Münəvvər Əliyeva və Fidan Bayramova ilə birlikdə qəhrəmanın həyatını məktəbəqədər yaşdan ağsaçlı ahıllıq yaşına qədər yaşadılar. O həm də telefon dəstəyinin müdafiə, sevgi və dəstək hissi verən xilaskar səsi olmağı bacarmış İnsan Fuad Poladov üçün himn oxudu.
Tələsmədən beş dəqiqə ərzində oxuna bilən hekayə əsasında səhnələşdirilən tamaşatəxminən iki saat çəkdi. Sonda, səhnə hekayəsi başa çatdıqdan sonra ekranda Fuad Poladovun portreti – çox canlı və hər kəs üçün çox əziz olan üzü göründü. Stop kadrda birdən-birə Azərbaycanın xalq artisti Lüdmila Duxovnayanın ifasında Ələddin Yaqubovun "Zati-Aliləri Aktyor" şeiri səsləndi.
Onun tamaşalarda uzun illər boyunca tərəfdaşı olmuş xanım tərəfindən səsləndirilən sözlərin avazının kamera etibarı səhnədə olanlarla zalda oturanlar arasında qeyri-adi bir qarşılıqlı anlaşma mühiti yaratmışdı. Elə bir duyğu yaranmışdı ki, «Zati-Aliləri Aktyor» - Fuad Poladovun ona təşəkkür və sevgisini göstərmək üçün gələn hər kəslə açıq dialoqa girib. Çünki o, bütün bu illərlə onlarla birlikdə olmuşdu, olduğu kimi görünmüşdü, GÖRÜNMƏYİ yox, OLMAĞI bacarmışdı. Şeirinin sonuncu bəndi səsləndi:
Orada, o əbədi Tanrı önündə -
Kral monoloqunu özü oxuyacaq,
Və onun yolunun Sonunda
Səhnəyə Tanrının özü çıxacaq!
Və sürəkli alqış selinə səbəb oldu. Tamaşaçılar rejissorun Yaqubovun şeiri və Duxovnayanın ifası ilə təsdiqlənən quruluş versiyasını qəbul etdilər: Ölüm - YOXDUR! Ölüm başqa bir ölçüyə keçiddir. Ölüm Aktyorun həyatının onu xatırlayan və sevənlər; öz söhbətlərində onu xatırlayanlar tərəfindən uzadılmasıdır, çünki o, onların həyatlarına daxil olub,peşəkar və insani dəyərlərininmeyarına çevrilib.
Daha sonra, səslənən şeirlərdən sonra sürəkli alqışlar altında ekranda yenidən Aktyorun müxtəlif duyğusal hallarını əks etdirən portret görüntüləri canlandı. Heç kim, bir nəfər də belə zalı tərk etmək istəmirdi, çünki bir anda hər kəsdə mistik bir hiss yarandı ki, sağ tərəfdəki küncdən ... səhnəyə Aktyor Fuad Poladov çıxacaq! Bu hiss o qədər gerçəkçi idi ki, zalı istəksiz tərk edən tamaşaçıların üzlərində bir az təəccüb yaranmışdı: Necə? Yəni o çıxmayacaq?
24 may 2019-cu il tarixdə milli teatr və kino sənətinin əfsanəsi Fuad Poladov inamla və sədaqətlə otuz il xidmət etdiyi Rus Dram Teatrının, yəni bu yaxınlarda Akademik statusu verilmiş teatrın səhnəsində yenidən zirvədə idi. Bu yeni peşəkar statusun alınmasında müəyyən qədər onun da payı var. Aktyor görünməz olsa da, həmHikmətin, həm tərəfdaşlarının oyununa,həm də auditoriyanın duyğularına və hisslərinə hakim idi... Bəlkə də, elə həmin anda Kainatın uca dərgahında Aktyoru qarşılamağa… Tanrı özü gəlmişdi!

"THERE ARE OTHER WORLDS TO SING IN"
He left us on May 4, 2018 to touch the stars. A legendary actor and man did not live 20 days to see his birthday...
A year later, the free association of actors staged voluntarily a play called Old Telephone. The plot is based on Paul Villard's very short True Story published back in 1966 in the popular American magazine Reader's Digest. A few decades later, Yevgenia Horovets from New York translated the story into Russian and published it on her Live Journal page ("Samizdat", 2011) under the name Stariy telefon (Old Telephone). But the same story has been also translated as Operator, budte dobry (Information Please). This touching and bright short story is all about gratitude. Gratitude for love that saves us from loneliness and fear, the love that protects us as a shield from all injustice, troubles and misfortunes of earthly life.
Quote: "When I was quite young, my family had one of the first telephones in our neighbourhood… The shiny receiver hung on the side of the box… I was too little to reach the telephone, but used to listen with fascination when my mother talked into it… Then I discovered that somewhere inside that wonderful device lived an amazing person — her name was "Information Please" and there was nothing that she did not know."
Predestination from above
Horovets's translation has been shared online repeatedly through social networks by her grateful readers. Once the daughter of director and actor Abdulgani Aliyev read the story out loud to him. "From that moment on I could not think of anything else. The story struck deep inside me. It simply would not leave me for a minute. No matter what I did, I could not forget the story of this little boy. Then suddenly I realised that I want to stage it."
The following events unfolded in an almost mystical way. One of our fellow compatriots living in Estonia made a proposal to actor Hikmet Rahimov to act in the same play, if it is staged. Hikmet then came to Abdulgani with a proposal to create a touring project. And this moment was truly mystical, because it was probably at this very instant that the stars controlling the situation converged to a single point of interest. Hikmet immediately made a proposal to dedicate the play to the national artist Fuad Poladov, for he considered him Mr. Information Please, who let Hikmet and his fellows know that "there are other worlds to sing in". For his young colleagues, Poladov was not just a mentor, not a mega-authoritarian at all, but simply a Man who understood how difficult it was to be a novice actor. Even today his students remember Fuad Poladov with love, reverence and respect calling him Fuad-muallim as a token of respect. He forever remained for them a model of human and professional dignity. He used to walked through life in the same way as through his profession, nobly and confidently. He used to carry his burden with a dignity of a self-sufficient professional, who in practice demonstrated that being a servant of Melpomene did not tolerate vanity. He did not tolerate falsehood and unreasonable ambitions, passion, envy and intrigue. For him, the only place to satisfy ambitions was the stage. And it is the result of the process of dedication, a process that, if you value "art in yourself, and not yourself in art," takes away all your thoughts and feelings completely, leaving no room for mouse-behind-the-scenes fuss. Therefore, many of those who are fortunate enough to go on stage with the performances of the Russian Drama Theatre, still say: "Fuad-muallim said that...", "Fuad-muallim would never do that...", "Fuad-muallim would say that... ","Fuad-muallim would not have approved this...".
There is no death!
But he would never read the notations, would not raise his tone, never scolded anyone, even if the relationship between the actor and his character went wrong. He knew how to respect the dignity of his young colleagues, to spare their self-esteem. And if something in their theatrical ethics was beyond conventional concepts, he would look disapprovingly and strictly. This usually worked, influencing a person much more powerful than ever, than accusation made impatiently. This is what actors, colleagues, friends of the National Artist of Azerbaijan Fuad Poladov were discussing recalling Maestro at the evening. And Abdulgani Aliyev's Old Telephone sounded as a hymn, as a declaration of love to a person and an actor.
His name sounds as Polard at the very beginning of the retrospective action, which is built upon the memories of an aged character. This was an intended pun, reference of the director to the last name of Poladov. The name of character in the original story is Paul. The audience approvingly responded to such a boldness move of Aliyev and plunged into action. Actor Hikmet Rahimov, together with his colleagues Munavver Aliyeva and Fidan Bayramova, lived the life of their characters from the age of a preschool boy to the age of a man of deep grey hair, singing a hymn to Fuad Poladov, who knew how to be the saving voice from the handset which would give a sense of security, love and support. The performance, staged according to the story, which can be read in five minutes, lasted almost two hours. And in the finale, when the stage story came to an end and an image of Fuad Poladov appeared on the screen - it was so lively and so expensive for everyone, we could suddenly hear Aladdin Yagubov's poem His Majesty Actor performed by Lyudmila Dukhovnaya.
Chamber confidentiality of tone, the words pronounced by his long-term partner in performances, created an unusually sublime atmosphere of mutual understanding between those who were on stage and those who were in the hall. There was a feeling that His Majesty Actor - Fuad Poladov - entered into an open dialogue with everyone who came to give him his appreciation and love. For the fact that he was all these years with them, for being the way he was, for being able to BE, not to COLLECT. The last quatrain of the poem:
There, on eternal stage of God,
The king will read his monologue,
Lo, who's entering the stage to sum up what the king has said?
Please welcome, that is him, the Lord!
caused a flurry of deafening applause. The audience accepted the director's version confirmed by Yagubov’s poems performed by Dukhovnaya: there is no death! Death is just a transition into another dimension. Death is just a prolongation of Actor's life by those who remember and love him; who remembers his conversations because he entered their lives and became the measure of professional and human values.
Then, after the echoing poems, an image of the Actor in his various emotional states comes to life again on the screen under the deafening applause from the audience. No one, not a single person wanted to leave the hall, because suddenly everyone had a mystical feeling that right now, from the backstage on the right... Fuad Poladov will enter the stage! The feeling was so real that the audience, reluctantly leaving the hall, had an expression of slight bewilderment on their faces: how? Will he not come out?
On May 24, 2019, Fuad Poladov, the legend of national theatre and cinema art, once again stepped onto the stage of the Russian Academic Drama Theatre, which he has faithfully served for thirty years. The actor invisibly held sway in the performance of Hikmet and his partners, in the sensations and feelings of the audience... We thought that perhaps now, at this very moment, God met the Actor somewhere on the outskirts of the Universe!