Azərbaycanda minimum əməkhaqqının məbləği yaşayış minimumunu ötür
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş yeni sosial qərarlar paketi ölkə vətəndaşlarının sosial müdafiəsi ilə bağlı vacib məsələlərindən birini - minimum əməkhaqqı və pensiyaların yaşayış minimumunu üstələməsi məsələsini həll etməyə imkan verəcək. Uzun illər idi ki, hökumət bu məqsədə doğru gəlirdi, lakin qlobal maliyyə və enerji böhranlarının iqtisadiyyata mənfi təsiri lazımi tədbirlərin bir qədər ləngiməsinə gətirib çıxarırdı. İqtisadi sabitliyin tam bərqərar olunması qısa müddət ərzində insanların rifahının yaxşılaşdırılması və onların sosial təminatının artırılması ilə bağlı silsilə qərarlar qəbul etməyə imkan verdi
Əməkhaqları
Beləliklə, iyunun 18-də Prezident İlham Əliyev 2019-cu il sentyabr ayının 1-dən büdcədən maliyyələşən təşkilatlarda əməkhaqlarının artırılması haqqında sərəncamlar paketini imzalayıb. O cümlədən, hərbi qulluqçuların və hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının pul təminatları 50%, diaqnostik qiymətləndirmədən keçmiş müəllimlərin maaşı 20%, minimum əməkhaqqı 40%, bir sıra dövlət qulluqçularının əməkhaqqı isə 40% artacaq. Dərc olunan məlumatlara görə, minimum əməkhaqqı da daxil olmaqla əməkhaqqının artırılmasına dair sərəncam 1,35 milyon adamı əhatə edir ki, bunlardan 1 milyonu dövlət sektorunda, 350 mini isə özəl sektorda işləyir.
Bu, heç də dövlət başçısının təkcə bu il maaşların artırılması üçün verdiyi ardıcıl qərarların tam siyahısı deyil. İlkin qiymətləndirmələrə görə, bu qərarlar 2 milyondan çox insanı əhatə edir ki, bu da muzdlu işçilərin 80 faizini təşkil edir.
Amma əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayevin sözlərinə görə, ən inqilabi qərar minimum əməkhaqqının 250 manata qədər artırılması olub. Ölkədəki yaşayış minimumunun bu gün 180 manata bərabər olduğu nəzərə alınarsa, minimum əməkhaqqı ondan ən azı 40% çox olub. Qeyd edək ki, bu, cari ildə minimum az əməkhaqqının ikinci artımıdır. Daha öncə martın 1-də 130 manatdan 180 manatadək artırılmışdı.
"Beləliklə, Azərbaycan sosial dövlətə çevrilmə istiqamətində fəal şəkildə irəliləyir ", - deyən nazir əlavə edib ki, oktyabr ayından etibarən minimum əməkhaqqının artırılması oktyabr ayından Azərbaycanın alıcılıq qabiliyyəti indeksi (PPP) üzrə MDB ölkələri arasında ikinci səviyyəyə yüksəlməsinə imkan verəcək.
Bu addımın xərclərinə gəldikdə isə, minimum əməkhaqqının artırılması dövlət büdcəsindən ildə 780 milyon manat, o cümlədən 2019-cu ilin sentyabr-dekabr aylarında 245 milyon manat ayrılmasını tələb edir.
"Azərbaycanda islahatlar büdcə vəsaitlərini artırır. Nəticədə, vətəndaşlar üçün çox ciddi sosial paketlər qəbul edilib. Tezliklə insanlar bu paketlərin faydalarını görəcəklər. Azərbaycan hökuməti üçün vətəndaşların rifahının yüksəlməsindən daha vacib bir məsələ yoxdur ", - deyə Baş nazirin müavini Əli Əhmədov bununla bağlı bildirib.
Yeri gəlmişkən, o qeyd edib ki, özəl sektorda çalışan işçilərin maaşının da artırılması nəzərdə tutulur - prinsipcə, bu, əmək bazarında rəqabət qabiliyyətinin təmini baxımından məntiqlidir.
Beləliklə, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycanda dövlət qulluqçularının orta aylıq əməkhaqqı 2019-cu il sentyabrın 1-dən 833 manatdan 1200 manatadək artacaq, deməli, özəl sektorda da əməkhaqları bu səviyyəyə uyğun gəlməlidir. Əks təqdirdə, işəgötürənlər ixtisaslı işçilərin dövlət orqanlarına axını ilə üzləşəcəklər. Özü də, dövlət strukturlarında işçilərin sosial müdafiəsi bu gün özəl sektora nisbətən daha yüksəkdir.
Pensiya təminatı
Çox önəmlidir ki, əməkhaqlarının artırılması üzrə addımlara paralel olaraq, əhalinin sosial cəhətdən daha zəif təbəqəsi – təqaüdçülərlə bağlı da sərəncamlar verilib. Belə ki, onlar üçün minimal vəsait oktyabrın 1-dən 200 manata qədər artırılacaq. Qeyd edək ki, bu il martın 1-dən etibarən minimum pensiya 116 manatdan 160 manatadək artırılıb. Prezident İlham Əliyevin yeni qanunvericilik təşəbbüsü təqaüdçülərin minimum pensiyasını təqaüdçülər üçün yaşayış minimumundan (149 manat) 34,2% -ə qədər artıq olmasına imkan verəcək.
"Bu ilin sonuna kimi bu məqsədlərə 70 milyon manatdan çox vəsait ayrılacaq, 2020-ci ildə isə bu, 220 milyon manata çatacaq", - deyə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini A.Əliyev bildirib.
Azərbaycanın pensiya sistemində həyata keçirilən islahatlar 750 min insanı əhatə edəcək ki, bu, ölkədəki bütün təqaüdçülərin təxminən 60 faizi deməkdir. Nazir S.Babayevin sözlərinə görə, təqaüdçülərin digər 40%-i də diqqətdən kənarda qalmayıb, doğrudur, onların pensiyaları 2020-ci ildən artacaq. "Orta aylıq əməkhaqqının artımı üzrə proqnoz 15%-ə bərabərdir. Buna uyğun olaraq, 2020-ci il yanvarın 1-dən bütün pensiyalar 15% artacaq, minimum pensiya isə 230 manata qədər artırılacaq", - deyə nazir vurğulayıb.
Eyni zamanda, gələn il bu sahədə daha bir mühüm dəyişiklik gözlənilir – sığorta edilmişlərin şəxsi hesabının sığorta hissəsində qeyd olunan pensiya kapitalı 2020-ci ildən yeni parametrə əsasən – ildə bir dəfə illik inflyasiya göstəricisinə uyğun şəkildə indeksləşdiriləcək. Bu, Milli Məclisin plenar iclasında müzakirə olunan «Əmək pensiyaları haqqında» qanuna düzəlişlərdə nəzərdə tutulur. Prinsipcə, bu, bir neçə il əvvəl mövcud olmuş indeksləşdirmə metoduna qayıdışdır. Lakin sonra qərara alınmışdı ki, əmək pensiyasının sığorta hissəsi ilə yanaşı pensiya kapitalı da orta aylıq nominal əməkhaqqının artım səviyyəsinə uyğun olaraq ildə bir dəfə indeksləşdirilsin.
Həm də yaxın illərdə pensiya təminatı sahəsinin daha yeni dəyişikliklərə məruz qalması mümkündür, çünki Azərbaycanda bu sektorun 2050-ci ilə qədər inkişafı üzrə Konsepsiya hazırlanır. "Yeni sənədin hazırlanması zamanı, Avropa ölkələrinin təcrübəsinə əsaslanaraq, avtomatik elektron sistemdən istifadə etməklə innovativ yanaşmadan yararlanılacaq ", - deyə nazir S.Babayev bildirib və əlavə edib ki, konsepsiya Azərbaycanda pensiya sisteminin təkmilləşdirilməsinə və onun beynəlxalq standartlara yaxınlaşmasına yönəlib.
Sosial müdafiə
Daha əvvəl qeyd edildiyi kimi, sosial sahədə əsas islahatlar məhz 2019-cu ildən yeni bir qüvvə ilə başlayıb və belə görünür ki, dəyişikliklərin əsas payı bu ilə düşəcək. Xatırladaq ki, daha öncə təxminən 100 min tələbənin təqaüdü artırıldı, yaşa görə və əlilliyə görə müavinətlər, 18 yaşa qədər sağlamlıq problemləri olan uşaqlar üçün müavinətlər, valideynlərini itirmiş uşaqların qəyyumlarına edilən ödənişlər, həqiqi müddətli hərbi xidmətdə olan valideynlərin uşaqları üçün sosial ödənilşlər, 5-dən çox uşağı olan qadınlara edilən ödənişlər, həmçinin uşağın doğulması üçün edilən ödəniş, dəfn üçnü verilən müavinət və s. artırılıb.
Sosial sərəncamların böyük paketi şəhid ailələrini əhatə edib – bu sıraya onların varislərinə (təxminən 12 min 200 ailəyə) 11 min manat məbləğində birdəfəlik ödəniş verilməsi, həmçinin onlar üçün müavinətin 242 manatdan 300 manatadək artırılması və onların mənzillərlə təmin edilməsi daxildir.
"Sosial paketi ölkə üzrə 3 milyon adamı əhatə etdi. Yalnız avtomatlaşdırılmış pensiya təminatı sistemi çərçivəsində 10 min təqaüdçünün pensiyası elektron variantda təyin edilib", - deyə S. Babayev bildirib. Eyni zamanda, ölkədə əhalinin sosial cəhətdən zəif qrupa aid 35 min nəfər - qaçqınlar, qadınlar, fiziki cəhətdən məhdud insanlar var. Bu kateqoriya vətəndaşlar üçün sosial dəstəyin təmin edilməsi üzrə tədbirlər davam edəcək.
Bütün bu islahatlara dövlət sosial xidmətlərinin (məşğulluq, sosial təminat növləri, ünvanlı dövlət sosial yardımı, pensiya, sosial sığorta və digər sahələr üzrə xidmətlərin) önəmli hissəsini operativ, sadələşdirilmiş prosedurlar vasitəsilə təmin etmək üçün yaradılan yeni DOST mərkəzlərinin açılmasını da əlavə etsək, aydın olar ki, yeni təşəbbüslərin əhatə dairəsi həqiqətən bütün rekordları keçib.
Azərbaycan İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin direktoru Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, ilin əvvəlindən Azərbaycan Prezidenti tərəfindən vətəndaşların, dövlət qulluqçularının, büdcədən maliyyələşən təşkilatların işçilərinin və hərbi qulluqçuların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün imzaladığı sərəncamların ümumi maliyyə dəyəri 3 milyard manatdan artıqdır.
Doğrudur, bəzi ekspertlər bunun müsbət tərəfləri ilə yanaşı inflyasiya kimi mənfi nəticələri olacağını da gözləyir. Onların fikrincə, həmişə bu cür təşəbbüslər qiymətlərin artması ilə müşayiət olunur. Özü də, təəssüf ki, qiymətlərin artması heç də həmişə obyektiv iqtisadi amillər nəticəsində baş vermir - əksər hallarda, bu, topdan və pərakəndə ticarət obyektləri tərəfindən vətəndaşların maddi vəziyyətinin növbəti artımından pul qazanmaq üçün verilən özbaşına qərarlar nəticəsində baş tutur.
Ancaq nazir S.Babayev əmin edir ki, minimum əməkhaqqının və müxtəlif sahələrdə çalışan insanların maaşlarının artması ilə bağlı xərclərin dinamikasının təhlili göstərir ki, inflyasiyaya heç bir ciddi təsir gözlənilmir. Məsələ bundadır ki, xərclər dövlət büdcəsinin gəlirlərinin artımı hesabına örtülür və bu, ÜDM və pərakəndə ticarət dövriyyəsi ilə müqayisədə yetərincə azdır. Qeyd etmək lazımdır ki, minimum pensiyanın və əməkhaqlarının artması ilə bağlı Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun büdcəsini də 200 milyon manat artırmaq zərurəti yaranıb, Fondun işsizlik sığortası üzrə büdcəsinin icrası nəticəsində yaranan qalıq vəsaitlərdən gəlir və xərcləri isə 15 milyon manat artırmalıdır.
Maliyyə naziri Samir Şərifov bu məqamı daha müfəssəl şəkildə izah etdi. Onun sözlərinə görə, sosial tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi mərhələlərə ayrılır və birinci mərhələ bu ilin mart ayında başlanıb. "Biz inflyasiya baxımından elə bir önəmli təzyiq müşahidə etmirik. Amma biz buna nəzarət edirik. İkinci artım isə payız aylarında baş verəcək. Hazırda verilən qərarın yerinə yetirilməsi üçün vaxt lazımdır. Biz birbaşa inflyasiya təzyiqini görmürük. Bu gün inflyasiya olduqca aşağıdır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, inflyasiya səviyyəsi 2,5% -dən aşağıdır. Mən düşünürəm ki, bu, müsbət amildir və onun bəzi əlamətlərini indidən görürük", - deyə maliyyə naziri vurğulayıb.
Beləliklə, bu dəfə əməkhaqqı və pensiyaların ikiqat artımı maliyyə vəsaitlərinin
bazara mərhələli şəkildə daxil olması ilə gerçəkləşdirilib ki, bu da inflyasiyanın təsirlərini məhdudlaşdırmağa və tənzimləməyə imkan verir. Buna görə də ekspertlər bazara iqtisadi təzyiq gözləmirlər ki, bu da əhaliyə real gəlirlərinin artımının təsirini 100 faiz hiss etməyə imkan verəcək.

IMPROVING THE SOCIAL STATE
A new package of social decisions in Azerbaijan, recently adopted by President Ilham Aliyev, will allow to solve one of the most important tasks of social protection of the country's citizens - the prevalence of the minimum wage and pension over the size of the established subsistence minimum. The authorities went to this goal a long time ago, but the negative impact on the economy of the global financial and energy crises forced to postpone the necessary measures. The onset of stability has allowed in a short time to make a whole list of decisions to improve the well-being of people and increase their social security.
Salaries
On June 18, President Ilham Aliyev signed a set of orders to raise public sector salaries from September 1, 2019. In particular, the salaries of servicemen and law enforcement officers will increase by 50%, the salary of teachers who have undergone a diagnostic assessment by 20%, the minimum wage by 40% and the salary of a number of civil servants by 40%. According to published data, the order to raise salaries, including the minimum living allowance, covers 1.35 million people, of which 1 million work in the public sector and 350 thousand in the private sector.
By the way, this is not a complete list of government decisions to increase the salaries. According to rough estimates, they cover more than 2 million people, which is 80% of employees.
But perhaps the most revolutionary, as Minister of Labour and Social Protection of the Population Sahil Babayev said, was the increase of the minimum wage to ₼250. Given that the size of the subsistence minimum in Azerbaijan was ₼180, the recent increase exceeded the previous indicator by no less than 40%. Note that this is the second in the current year increase in the minimum wage. Earlier on March 1, it was increased from ₼130 to ₼180.
“Thus, Azerbaijan is actively moving towards becoming a social state,” the minister said, adding that raising the minimum wage from October will allow Azerbaijan to rise to the second level among the CIS countries on the purchasing power index (PPP).
As for the cost of this step, an increase in the minimum wage will require ₼780 million annually from the state budget, including ₼245 million in September-December 2019. “In Azerbaijan, reforms increase budget funds. As a result, very serious social packages have been adopted for citizens. Soon people will see the benefits of these packages. For the government of Azerbaijan, there is no more important task than improving the welfare of citizens,” Deputy Prime Minister Ali Ahmedov said.
By the way, he also said that salary increases are also planned for employees of the private sector. In principle, this is a logical step aimed at maintaining competitiveness in the salary market.
Thus, according to Deputy Minister of Labour Anar Aliyev, the average salary of civil servants in Azerbaijan will increase in September 1, 2019 from ₼833 to ₼1,200. Therefore, in the private sector, salaries must meet this level. Otherwise, employers will face an outflow of qualified employees to government agencies. Moreover, the level of social protection of workers in state structures today is much higher than in the private sector.
Pension benefits
It is extremely important that, in parallel with the steps to increase salaries, the government issued orders concerning the most socially vulnerable groups of the population, pensioners. Thus, their minimum wage will increase since October 1 to ₼200. Since March 1, 2019, the minimum pension has already been raised from ₼116 to ₼160. New legislative initiative of President Ilham Aliyev will bring the excess of the minimum pension over the minimum subsistence level of pensioners (₼149) to 34.2%.
“More than ₼70 million will be allocated for these purposes by the end of this year, up to ₼220 million in 2020,” said Deputy A. Aliyev.
The reform of the pension system of Azerbaijan will cover 750 thousand people, which means about 60% of all pensioners in the country. However, according to Minister S. Babayev, the other 40% of pensioners were not ignored, though their pensions will increase from 2020. “The forecast for an increase in the average monthly wage is 15%. In accordance with this, from January 1, 2020, all pensions will additionally increase by 15% and the minimum pension up to ₼230,” Babayev said.
At the same time, another important change in this area is expected next year - the pension capital, noted in the insurance part of the personal account of the insured, will be indexed from 2020 according to a new parameter - once a year according to the annual inflation rate. This is provided for by amendments to the Law on Pensions, discussed at the plenary session of the Milli Majlis (parliament). In principle, it is like a return to the indexing method that existed several years ago. But then it was decided that, along with the insurance part of the labour pension, the pension capital would be indexed once a year, according to the growth rate of the average monthly nominal wage.
It is also quite possible that the sphere of pensions in the coming years will undergo a number of changes, since Azerbaijan is preparing a development concept for this sector until 2050. “In developing a new document, an innovative approach will be used with the use of an automatic electronic system that will be improved based on the experience of European countries,” Minister S. Babayev said, adding that the concept is aimed at improving the pension system in Azerbaijan to bring it closer to international standards.
Social protection
As we noted above, key reforms in social sphere were re-started in 2019. Apparently, this year will have the main share of transformations. By the way, earlier this year the government increased scholarships of about 100 thousand students, age benefits for disabled people, for children under 18 with disabilities, payments to guardians of orphan children, social benefits for children in urgent active military service, women with more than 5 children, payments for the birth of a child, funeral allowances, etc.
A large package of social decisions affected the families of martyrs, which included a transfer of a lump sum ₼11 thousand to their heirs (almost 12 thousand 200 families), and an increase in benefits for them from ₼242 to ₼300, and providing them with apartments.
“Social package of services in the country currently cover 3 million people. Just under the automated pension system, the government assigned pensions in electronic format to ten thousand pensioners,” S. Babayev said. At the same time, there are about 35,000 people in socially vulnerable groups of the population, including refugees, women, people with disabilities. Measures to provide social support for this category of citizens will continue.
If we add to these reforms, the opening of new DOST centres targeting to provide a significant part of state social services (employment, types of social security, targeted state social assistance, pensions, social insurance and other services) through operational, simplified procedures, it becomes clear that the scope of coverage of new initiatives really broke all records.
According to Vusal Gasimli, director of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications of Azerbaijan, the total financial value of orders signed by the Azerbaijani President since the beginning of the year to improve the social status of citizens, civil servants, state employees, and military personnel exceeds 3 billion manat.
On the other hand, some experts expect that situation can change negatively if we add inflation to the equation. The rise in prices, in their opinion, always accompanies such initiatives. Unfortunately, the rise in prices is far from always caused by objective economic factors - for the most part it is the unauthorized decision of wholesale and retail shopping facilities to make money on the next increase in the material wealth of citizens.
However, Minister S. Babayev assures that an analysis of the dynamics of expenditures related to the increase in the minimum wage and salaries of people working in various fields shows that no serious impact on inflation is expected. The fact is that expenses are covered by the growth of revenues to the state budget, and in comparison with GDP and retail trade turnover, their share is quite small. It should be said that due to the increase in the minimum pension and wages, it became necessary to increase the budget of the State Social Security Fund under the Ministry of Labour by ₼200 million, and the income and expenses of the fund from residual funds resulting from the implementation of the budget of the unemployment insurance fund – by ₼15 million.
The Minister of Finance Samir Sharifov explained this point in more detail, according to which the implementation of social measures is divided into stages, and the first stage began in March 2019. “We do not observe any significant pressure in terms of inflation. But we are monitoring it. The second increase will occur in the autumn months. It takes time to implement the decision taken at the moment. We do not see immediate inflationary pressure. Today, inflation is quite low. As is known, according to the State Statistics Committee, the inflation rate is below 2.5%. I think that this is a positive factor, and we see some of its signs now,” Mr. Sharifov noted.