ƏNƏNƏLƏR QALİB GƏLDİ
Tarixi Bakıdan başlayan Avropa Oyunlarının növbəti dayanacağı Belarus paytaxtı Minsk oldu. 11 gün davam edən yarışda Azərbaycan millisi 28 medal qazandı. Atletlərimiz müxtəlif yarışlardan 5 qızıl, 10 gümüş və 13 bürünc medala layiq görüldü.
Azərbaycan yığması "Minsk 2019"da komanda hesabında 10-cu pillədə qərarlaşdı. Ümumilikdə, 200 dəst medala 43 ölkə təmsilçiləri yiyələndi. Onlardan cəmi 34-ü qızıl medal sevinci yaşamağı bacardı.
Dörd il əvvəl Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunlarında olduğu kimi medal sıralamasına yenə Rusiya başçılıq edib. İkinci yeri isə yenə meydan sahibləri tutublar. Bu dəfə Belarus bu uğura imza atıb. Ukrayna isə ilk “üçlüyü” qapayıb. İlk “altılıq”da növbəti yerləri İtaliya, Hollandiya və Almaniya tutub. Daha üç milli - Gürcüstan, Fransa və Böyük Britaniya da Azərbaycan yığması kimi ilk “onluq”da qərarlaşıb.
İlk Avropa Oyunlarının nəticəsiylə müqayisədə atletlərimiz o qədər parlaq çıxışla yadda qalmayıb. Xüsusən, qızıl medal sayının azlığı diqqətdən yayınmayıb. Bu dəfə Azərbaycan idmançıları ilk Avropa Oyunlarında qazandıqları 56 medalın tən yarısını əldə edə bilib.
Buna əsas səbəb kimi Minsk Oyunlarının proqramında idman növlərinin, Azərbaycan təmsilçilərinin özünün sayının xeyli azalması, medal dəstlərinin sayının isə 253-dən 200-ə enməsi kimi amilləri göstərmək olar. İlk Oyunlarla müqayisədə yalnız cüdoda medal artımı oldu. Özü də Avropa çempionatı statusu ilə keçirilən bu növ üzrə yarışlarda Bakıda qazandığımız 1 gümüş medalı Minskin 1 "gümüş", "4 bürünc"ü əvəzləyib. Çıxışların keyfiyyətinə görə isə güləşi fərqləndirmək olar. Təsadüfi deyil ki, sərbəst güləşçilər 5 (2 qızıl, 1 gümüş, 2 bürünc), qadın güləşçilər 3 (1 qızıl, 1 gümüş, 1 bürünc), yunan-Roma güləşçiləri 2 (1 gümüş, 1 bürünc) medal əldə etdilər. Başqa sözlə, 28 medalın 10-u və 5 "qızıl"ın 3-ü güləşçilərin payına düşdü. Qalan 13 medalın 5-ni karateçilər (1 qızıl, 3 gümüş, 1 bürünc), hərəyə 3-nü gimnastikadan akrobat cütlük (2 gümüş, 1 bürünc) və samboçular (1 gümüş, 2 bürünc), 2-sini boksçular (1 qızıl, 1 bürünc) götürüblər. Sadalanan 6 növ "Minsk 2019"da ən çox idmançı ilə təmsil olunurdu. Atıcılıq, velosiped idmanı, kamandan oxatma, kanoe və badminton növlərindən olan üst-üstə 14 idmançı isə Belarusu mükafatsız tərk etdi.
Minskdəki yarışda idmançılarımız azarkeşləri çox vaxt həlledici məqamlarda, medalın bir addımlığında büdrəmələrilə məyus edib. Bəzi hallarda hakimlərin qeyri-obyektivliyini də vurğulamaq lazımdır. Bununla belə, əsas səbəblərdən biri bəzi idmançılarımızın hazırlıq səviyyələrinin aşağı olmasıdır. Bir neçə komandada məşqçi işi lazımi səviyyədə qurulmadığına görə idmançılar səviyyələrindən aşağı hazırlaşmışdı. Digər tərəfdən Minskdə buraxılan səhvlər gələn il Tokioda keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunları ərəfəsində müvafiq məşqçilərə düzgün iş qurmağa kömək olacaq.
II Avropa Oyunlarında hamının qızıl medal gözlədiyi, bununla belə, gümüş medalla kifayətlənən Rafael Ağayevin fikirləri də kifayət qədər maraqlıdır. Beş qat dünya, dəfələrlə Avropa çempionu finaldakı məğlubiyyətinin səbəbini “R+”a açıqladı: “Bəzi idmansevərlər finalda zəif çıxış etdiyimi söyləyir. Bu da təbiidir. Gümüş medal qazanmağımı zədələrimlə əlaqələndirib bəhanə etmək istəmirəm. Zədəli olduğum üçün hazırlığa son anda başladım və bu da çıxışımda özünü göstərdi. Kənardan bəhanə axtarmaq kimi görünə bilər. Sadəcə olaraq demək istəyirəm ki, finalda hakimlər nədənsə iki xalımı görmədilər. Amma bu, mənim üçün bir təcrübə oldu. Bundan sonra daha da səylə çalışacağam. Karate olimpiya idman növü olandan sonra burada qalib gəlmək daha da çətinləşib. Rafael qocalmayıb, mən özümü hələ cavan hiss edirəm və düşünürəm ki, Azərbaycana daha çox medal qazandırmaq şansım var. Növbəti hədəfim “Tokio 2020”də qalib gəlməkdir. Hazırda bir neçə zədəm var, onları sağaldıb gələcəkdə daha böyük uğurlar qazanacağıma əminəm”.
Azərbaycana Minskdə ilk qızıl medalı qazandıran güləşçi Mahir Əmiraslanov hazırda istirahətdə olmasına baxmayaraq, yarış haqqında qısa təəssüratlarını bölüşdü: “Minsk Azərbaycan idmançıları üçün çağırış idi. Avropa Oyunları bizə doğma yarışdır. Ona görə hər birimiz qalib gəlməyə çalışırdıq. İlk qızıl medalı qazandığımı eşidəndə çox sevindim. 26 iyun ölkəmizdə Silahlı Qüvvələr günü qeyd olunur. Həmin gün qalib gəldiyimə görə qələbəni hərbçilərə həsr etdim. Özüm də bir-iki aydan sonra hərbçi olacam. Minskdəki qələbəylə işimi bitmiş saymıram. Əsas məqsədim “Tokio-2020”də Azərbaycan himnini səsləndirməkdir”.
“R+” idmançılarımızın nəticələri, eləcə də təşkilati işlərlə bağlı Gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun da fikrini sizə təqdim edir. Azad Rəhimov idmançılarımızın nəticələrinin mənfi və müsbət tərəfini açıqlayıb: “Artıq oyunlarında kifayət qədər vaxt keçib. Rahat təhlil etmək olar. Medal qazanmaq baxımından çox razıyam. Əksər hallarda ənənəvi idman növləri bizi sevindirdi. Güləşçilərimiz həmişəki kimi medalçılar sırasında oldu. Həm sərbəst, həm yunan-Roma, həm də qadın güləşçilərimizin böyük potensialı var. Bundan başqa, yeni boksçularımız yaxşı təsir bağışlayırlar, onlara da inanırıq. O ki qaldı digər idman növlərinə, sambo Olimpiya idman növü olmasa da, kütləvilik böyükdür. Hesab edirəm ki, ölkəmizdə sambonun yaxşı inkişaf dövrü yaşaması üçün böyük dəstək olmalıdır.
Təşkilati işlərə gəlincə, Minsk Oyunlarından razı qaldım. Mütəmadi Minskə səfər edirdik. Amma belə gözəl təşkilatçılıq gözləmirdik. Minsk onlara bəslənən etimadı doğrultdu. İdman qurğularının, oradakı tərtibat işlərinin, medalların təltifetmə mərasiminin, könüllülərin çalışqanlığının yüksək səviyyədə olduğunu deyə bilərəm. Avropa Oyunları gözəl keçdi, Bakıda yüksək səviyyədə təşkil olunan yarışın səviyyəsi heç də aşağı düşməyib. Bu onun təsdiqidir ki, Avropa Oyunları davam etdirilməlidir”.

Azerbaijan analyses its performance at the 2nd European Games in Minsk
The capital of Belarus, Minsk, recently hosted the 2nd European Games, which originally began in Baku. According to the results of competitions, Azerbaijani team took the 10th place in the team competition. Azerbaijani athletes won 28 medals in various sports: 5 gold, 10 silver and 13 bronze. In total, athletes from 43 countries won 200 sets of awards. However, only athletes from 34 countries were lucky enough to return home with gold medals.
As in the first European Games held in Baku four years ago, the Russian team topped the list of medallist countries, followed by the hosts of competition, Belarus. The third on the list was Ukraine. The rest seven countries of the top ten were Italy, Holland, Germany, Georgia, France, Great Britain, and Azerbaijan.
Compared to the 1st European Games, Azerbaijani athletes did not show particularly vivid performances. This time they were able to win only half of the 56 medals won by national team during the 1st European Games.
One of the objective factors influencing the performance of Azerbaijani national team was the reduction of sports included in the program of the Games in Minsk and, accordingly, the sets of awards (200 in Minsk against 253 in Baku). Azerbaijani national team was represented by a much smaller team.
However, our judokas could increase the number of medals: one silver and three bronze awards (in Baku there was only one silver). Our wrestlers won two gold, one silver and two bronze medals; women won gold, silver and bronze, and Greco-Roman wrestlers won silver and bronze medals. In other words, they have 10 out of 28 total medals and 3 gold ones. The remaining 13 awards were distributed among karatekas (1 gold, 3 silver, 1 bronze), acrobatic couples in gymnastics (2 silver and a bronze), sambo wrestlers (1 silver and 2 bronze), boxers (one gold and bronze). It was in these sports in Minsk-2019 that Azerbaijan was represented by the largest number of athletes.
Fourteen Azerbaijani athletes returned back without any awards. They participated in such sports as horse riding, cycling, archery, canoeing and badminton.
Some local athletes, who were literally within a step from medals, disappointed their fans. We should also note biased refereeing in a number of cases. Nevertheless, one of the main causes of failure is the lack of preparedness of some athletes. In a number of teams, this resulted in a low level of organisation of coaching. We hope that the analysis of mistakes made in Minsk will help coaches to properly build their work on the eve of the Summer Olympic Games 2020 in Tokyo.
Five-time world champion, multiple European champion Rafael Aghayev also failed in Minsk. Due to injury and judicial bias, Rafael won a silver medal. “I do not want to make excuses. Although it is because of injuries, I began to prepare at the last moment. On the other hand, in the final the judges for unknown reasons did not award me two well-deserved points. But it will be a lesson to me. Now I will try with even more zeal. After karate was included in the Olympic program, it became more difficult to win. But I am not old yet and I think I will win medals for Azerbaijan,” Aghayev said.
First, Rafael plans to get over his injuries in order to continue preparations for the 2020 Tokyo Olympics.
Mahir Amiraslanov, who brought the first gold medal from Belarus, shared with us his impressions about our performance at the European Games: “Minsk was a real challenge for us. Each of us was focused on win. I am very happy to be the first gold medallist of our team. June 26 is the Day of the Armed Forces in our country. I dedicated my victory to our army. In a few months, I myself will be in the military as well. But I do not think my job is finished. My main goal is to win in 2020 Tokyo Olympics,” Amiraslanov said.
Minister of Youth and Sports of Azerbaijan Azad Rahimov commented on the results of the 2nd European Games for R+. In general, he commented on the performance of the Azerbaijani team positively. “I am pleased with the results in terms of the number of medals. We were pleased with results of traditional sports. As always, our wrestlers are among the medallists. We have great potential in freestyle, Greco-Roman, and women's wrestling. Our boxers left a good impression, we believe in them. As for other sports, sambo, although not an Olympic sport, is very popular. I think that great support is needed for further development of sambo in Azerbaijan,” Rahimov noted.
He also underlined the high level of organization of the 2nd European Games. “Minsk justified the trust with high level of sports facilities, registration of scores, award ceremonies, and the work of volunteers. European Games were great. This is a confirmation that they should have a continuation,” Mr. Rahimov said.