ƏNƏNƏLƏR QALİB GƏLDİ
Tarixi Bakıdan başlayan Avropa Oyunlarının növbəti dayanacağı Belarus paytaxtı Minsk oldu. 11 gün davam edən yarışda Azərbaycan millisi 28 medal qazandı. Atletlərimiz müxtəlif yarışlardan 5 qızıl, 10 gümüş və 13 bürünc medala layiq görüldü.
Azərbaycan yığması "Minsk 2019"da komanda hesabında 10-cu pillədə qərarlaşdı. Ümumilikdə, 200 dəst medala 43 ölkə təmsilçiləri yiyələndi. Onlardan cəmi 34-ü qızıl medal sevinci yaşamağı bacardı.
Dörd il əvvəl Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunlarında olduğu kimi medal sıralamasına yenə Rusiya başçılıq edib. İkinci yeri isə yenə meydan sahibləri tutublar. Bu dəfə Belarus bu uğura imza atıb. Ukrayna isə ilk “üçlüyü” qapayıb. İlk “altılıq”da növbəti yerləri İtaliya, Hollandiya və Almaniya tutub. Daha üç milli - Gürcüstan, Fransa və Böyük Britaniya da Azərbaycan yığması kimi ilk “onluq”da qərarlaşıb.
İlk Avropa Oyunlarının nəticəsiylə müqayisədə atletlərimiz o qədər parlaq çıxışla yadda qalmayıb. Xüsusən, qızıl medal sayının azlığı diqqətdən yayınmayıb. Bu dəfə Azərbaycan idmançıları ilk Avropa Oyunlarında qazandıqları 56 medalın tən yarısını əldə edə bilib.
Buna əsas səbəb kimi Minsk Oyunlarının proqramında idman növlərinin, Azərbaycan təmsilçilərinin özünün sayının xeyli azalması, medal dəstlərinin sayının isə 253-dən 200-ə enməsi kimi amilləri göstərmək olar. İlk Oyunlarla müqayisədə yalnız cüdoda medal artımı oldu. Özü də Avropa çempionatı statusu ilə keçirilən bu növ üzrə yarışlarda Bakıda qazandığımız 1 gümüş medalı Minskin 1 "gümüş", "4 bürünc"ü əvəzləyib. Çıxışların keyfiyyətinə görə isə güləşi fərqləndirmək olar. Təsadüfi deyil ki, sərbəst güləşçilər 5 (2 qızıl, 1 gümüş, 2 bürünc), qadın güləşçilər 3 (1 qızıl, 1 gümüş, 1 bürünc), yunan-Roma güləşçiləri 2 (1 gümüş, 1 bürünc) medal əldə etdilər. Başqa sözlə, 28 medalın 10-u və 5 "qızıl"ın 3-ü güləşçilərin payına düşdü. Qalan 13 medalın 5-ni karateçilər (1 qızıl, 3 gümüş, 1 bürünc), hərəyə 3-nü gimnastikadan akrobat cütlük (2 gümüş, 1 bürünc) və samboçular (1 gümüş, 2 bürünc), 2-sini boksçular (1 qızıl, 1 bürünc) götürüblər. Sadalanan 6 növ "Minsk 2019"da ən çox idmançı ilə təmsil olunurdu. Atıcılıq, velosiped idmanı, kamandan oxatma, kanoe və badminton növlərindən olan üst-üstə 14 idmançı isə Belarusu mükafatsız tərk etdi.
Minskdəki yarışda idmançılarımız azarkeşləri çox vaxt həlledici məqamlarda, medalın bir addımlığında büdrəmələrilə məyus edib. Bəzi hallarda hakimlərin qeyri-obyektivliyini də vurğulamaq lazımdır. Bununla belə, əsas səbəblərdən biri bəzi idmançılarımızın hazırlıq səviyyələrinin aşağı olmasıdır. Bir neçə komandada məşqçi işi lazımi səviyyədə qurulmadığına görə idmançılar səviyyələrindən aşağı hazırlaşmışdı. Digər tərəfdən Minskdə buraxılan səhvlər gələn il Tokioda keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunları ərəfəsində müvafiq məşqçilərə düzgün iş qurmağa kömək olacaq.
II Avropa Oyunlarında hamının qızıl medal gözlədiyi, bununla belə, gümüş medalla kifayətlənən Rafael Ağayevin fikirləri də kifayət qədər maraqlıdır. Beş qat dünya, dəfələrlə Avropa çempionu finaldakı məğlubiyyətinin səbəbini “R+”a açıqladı: “Bəzi idmansevərlər finalda zəif çıxış etdiyimi söyləyir. Bu da təbiidir. Gümüş medal qazanmağımı zədələrimlə əlaqələndirib bəhanə etmək istəmirəm. Zədəli olduğum üçün hazırlığa son anda başladım və bu da çıxışımda özünü göstərdi. Kənardan bəhanə axtarmaq kimi görünə bilər. Sadəcə olaraq demək istəyirəm ki, finalda hakimlər nədənsə iki xalımı görmədilər. Amma bu, mənim üçün bir təcrübə oldu. Bundan sonra daha da səylə çalışacağam. Karate olimpiya idman növü olandan sonra burada qalib gəlmək daha da çətinləşib. Rafael qocalmayıb, mən özümü hələ cavan hiss edirəm və düşünürəm ki, Azərbaycana daha çox medal qazandırmaq şansım var. Növbəti hədəfim “Tokio 2020”də qalib gəlməkdir. Hazırda bir neçə zədəm var, onları sağaldıb gələcəkdə daha böyük uğurlar qazanacağıma əminəm”.
Azərbaycana Minskdə ilk qızıl medalı qazandıran güləşçi Mahir Əmiraslanov hazırda istirahətdə olmasına baxmayaraq, yarış haqqında qısa təəssüratlarını bölüşdü: “Minsk Azərbaycan idmançıları üçün çağırış idi. Avropa Oyunları bizə doğma yarışdır. Ona görə hər birimiz qalib gəlməyə çalışırdıq. İlk qızıl medalı qazandığımı eşidəndə çox sevindim. 26 iyun ölkəmizdə Silahlı Qüvvələr günü qeyd olunur. Həmin gün qalib gəldiyimə görə qələbəni hərbçilərə həsr etdim. Özüm də bir-iki aydan sonra hərbçi olacam. Minskdəki qələbəylə işimi bitmiş saymıram. Əsas məqsədim “Tokio-2020”də Azərbaycan himnini səsləndirməkdir”.
“R+” idmançılarımızın nəticələri, eləcə də təşkilati işlərlə bağlı Gənclər və idman naziri Azad Rəhimovun da fikrini sizə təqdim edir. Azad Rəhimov idmançılarımızın nəticələrinin mənfi və müsbət tərəfini açıqlayıb: “Artıq oyunlarında kifayət qədər vaxt keçib. Rahat təhlil etmək olar. Medal qazanmaq baxımından çox razıyam. Əksər hallarda ənənəvi idman növləri bizi sevindirdi. Güləşçilərimiz həmişəki kimi medalçılar sırasında oldu. Həm sərbəst, həm yunan-Roma, həm də qadın güləşçilərimizin böyük potensialı var. Bundan başqa, yeni boksçularımız yaxşı təsir bağışlayırlar, onlara da inanırıq. O ki qaldı digər idman növlərinə, sambo Olimpiya idman növü olmasa da, kütləvilik böyükdür. Hesab edirəm ki, ölkəmizdə sambonun yaxşı inkişaf dövrü yaşaması üçün böyük dəstək olmalıdır.
Təşkilati işlərə gəlincə, Minsk Oyunlarından razı qaldım. Mütəmadi Minskə səfər edirdik. Amma belə gözəl təşkilatçılıq gözləmirdik. Minsk onlara bəslənən etimadı doğrultdu. İdman qurğularının, oradakı tərtibat işlərinin, medalların təltifetmə mərasiminin, könüllülərin çalışqanlığının yüksək səviyyədə olduğunu deyə bilərəm. Avropa Oyunları gözəl keçdi, Bakıda yüksək səviyyədə təşkil olunan yarışın səviyyəsi heç də aşağı düşməyib. Bu onun təsdiqidir ki, Avropa Oyunları davam etdirilməlidir”.

Азербайджан анализирует итоги выступления спортсменов на II Европейских играх в Минске
Минск - столица Беларуси стала местом проведения II Европейских игр, история которых началась в Баку. По итогам соревнований сборная Азербайджана заняла 10-е место в командном зачете. Азербайджанские спортсмены завоевали 28 медалей в различных видах спорта - 5 золотых, 10 серебряных и 13 бронзовых. В целом было разыграно 200 комплектов наград, обладателями которых стали представители 43 стран. При этом лишь спортсменам из 34 стран посчастливилось вернуться домой с золотыми медалями.
Как и на состоявшихся четыре года назад в Баку I Европейских играх, список стран-медалистов возглавила сборная России. Второе место вновь досталось хозяевам соревнований - на сей раз белорусам. Замкнула тройку призеров Украина. Далее список продолжили Италия, Голландия, Германия, Грузия, Франция, Великобритания, завершил первую десятку Азербайджан.
Надо признать, что по сравнению с I Европейскими играми азербайджанские спортсмены не запомнились особо яркими выступлениями. В этот раз они смогли завоевать лишь половину из 56 медалей, добытых в копилку отечественной сборной на первых Играх.«
В числе повлиявших на это объективных факторов следует назвать, в первую очередь, уменьшение видов спорта, включенных в программу Игр в Минске, а соответственно и комплектов наград (200 в Минске против 253 в Баку). Да и сама азербайджанская сборная была представлена на соревнованиях значительно меньшим составом.
Вместе с тем мы добились роста числа медалей в дзюдо. В соревнованиях по этому виду спорта, которые носили статус чемпионата Европы, в нашем активе одна серебряная и три бронзовые награды (в Баку было одно «серебро»). По качеству же выступления среди азербайджанских спортсменов можно выделить борцов. В Минске «вольники» завоевали 2 золотые, 1 серебряную и 2 бронзовые медали, женщины - «золото», «серебро» и «бронзу», а борцы греко-римского стиля - серебряную и бронзовую медали. Иными словами, в их активе 10 из 28 медалей общего зачета и 3 - «золота». Остальные 13 наград поделили между собой каратисты (1 золотая,«««« 3 серебряные,1 бронзовая), акробатические пары в гимнастике (2 «серебра» и «бронза»), самбисты (1 «серебро» и 2 «бронзы») боксеры (по одному «золоту» и «бронзе). Именно в перечисленных видах спорта в Минске-2019 Азербайджан был представлен наибольшим числом спортсменов.
Без наград вернулись на родину 14 азербайджанских спортсменов, выступавших в таких видах, как конный спорт, велосипедный, стрельба из лука, гребля на каноэ и бадминтон.
Огорчили болельщиков ошибки, допущенные некоторыми отечественными спортсменами буквально в шаге от медали. При этом надо отметить также и необъективность арбитров в ряде случаев. Тем не менее, одна из главных причин неудач - недостаточная подготовленность некоторых спортсменов. В ряде команд к этому привел низкий уровень организации тренерской работы. Остается надеяться, что анализ допущенных в Минске просчетов поможет тренерам правильно построить свою работу в преддверии летних Олимпийских игр 2020 года в Токио.
Неудача в Минске постигла и пятикратного чемпиона мира, многократного чемпиона Европы Рафаэля Агаева, от которого болельщики ждали «золота». В результате травмы и судейской необъективности Рафаэлю пришлось довольствоваться серебряной медалью. «Не хочу оправдываться. Хотя именно из-за травм я приступил к подготовке в самый последний момент. С другой стороны, в финале судьи по непонятным причинам не присудили мне два заслуженных очка. Но это будет для меня уроком. Теперь буду стараться с еще большим рвением. После того как каратэ было включено в олимпийскую программу, побеждать стало труднее. Но Рафаэль еще не состарился и думаю, что я еще завоюю медали для Азербайджана», - сказал спортсмен.
Первым делом Рафаэль планирует вылечить травмы, чтобы продолжить подготовку к Олимпиаде 2020 года.
Своими впечатлениями об итогах Европейских игр с нами поделился и Махир Амирасланов, принесший Азербайджану первую золотую медаль в Беларуси: «Минск для нас был вызовом. Европейские игры - родные для нас соревнования. Поэтому каждый из нас стремился к победе. Очень обрадовался тому, что завоевал первую золотую медаль для команды. 26 июня в нашей стране отмечается День Вооруженных сил. Победив в этот день, я посвятил свою победу нашей армии. Через несколько месяцев я и сам стану военным. Но не считаю свое дело завершенным. Моя главная цель - добиться звучания гимна Азербайджана на Токио-2020», - сказал М.Амирасланов.
В беседе с R+ итоги II Европейских игр в Минске прокомментировал и министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов. В целом он оценил итоги выступления азербайджанской сборной положительно. «После Игр прошло достаточно времени. Можно их спокойно проанализировать. Я доволен итогами в плане количества завоеванных медалей. Порадовали нас, в основном, традиционные виды спорта. Как всегда, в числе медалистов наши борцы. У нас большой потенциал и в вольной, и в греко-римской, и в женской борьбе. Хорошее впечатление оставили наши новые боксеры, мы верим и в них. Что касается других видов спорта - самбо хотя и не является олимпийским видом, но очень популярно. Считаю, что необходима большая поддержка для дальнейшего развития самбо в нашей стране», - отметил министр.
Он подчеркнул также высокий уровень организации II Евроигр. «Минск оправдал оказанное доверие. Спортивные сооружения, работа по оформлению, церемонии награждения, работа волонтеров были на высоком уровне. Европейские игры прошли прекрасно. Это является подтверждением того, что они должны иметь продолжение», - резюмировал А.Рагимов.