“Qarabağ” ardıcıl altıncı dəfə avrokubokların qrup mərhələsinə adladı
Futbol üzrə Azərbaycan çempionu “Qarabağ” ardıcıl altıncı dəfə avrokuboklarda qrup mərhələsinə vəsiqə qazandı. Bir dəfə Çempionlar Liqası, beş dəfə Avroliqada əsas mübarizəyə imkan əldə edən Qurban Qurbanovun komandası bununla yeni rekord müəyyənləşdirdi.
Amma “Qarabağ”ın Avropa Liqasına gedən yolu heç də asan olmadı. Cari mövsüm mübarizəyə Çempionlar Liqasının ilk təsnifat mərhələsindən başlayan ölkə çempionu əvvəlcə Albaniyanın “Partizani” klubunu üstələdi. Ardınca İrlandiyanın “Dundalk” təmsilçisini mübarizədən kənarlaşdıran “Qarabağ” Kiprin APOEL komandasına uduzdu. Səfərdə 2-1 hesablı vacib qələbədən sonra evdə 2 cavabsız qolla məğlubiyyət bütün planları pozdu. Bu məğlubiyyətın ardınca ÇL-nı tərk edən ölkə çempionu Avropa Liqasında mübarizəni davam etdirdi. Pley-offda rəqib Şimali İrlandiyanın “Linfild” klubu oldu. Səfərdə 2-3 hesablı məğlubiyyətin ardınca Bakıda qazanılan qələbə təmsilçimizi Avropa Liqasına daşıdı. 2-1 hesablı qələbədə Xayme Romero və Abdullah Zubir qollarımızın müəllifi oldu.
“Qarabağ” hazırda Azərbaycanın ən güclü futbol klubudur. Sadəcə, bəzi mühüm məqamları da qeyd etmək lazımdır.  "Qarabağ" cari avrokubok mövsümündən tamamilə başqa futbol oynayır. Daha baxımlı, daha rəngarəng, daha maraqlı. Buna qədər heç vaxt Qurban Qurbanovun komandası belə oynamamışdı. Çox sayda qol epizodları yaradılır, cinahlar hücumların yaranmasında 90 dəqiqə dayanmır, yalnız top saxlamağa aludə olunmur. Rəqibdən asılı olmayaraq çoxlu sayda təhlükəli vəziyyətlər yaradılır, münasib vaxtda bütün heyətlə hücuma keçirlər. Etiraf edək ki, bu il qarşılaşdığımız dörd rəqibdən üçü o qədər qorxulacaq komanda deyildi. Amma hər halda ölkələrinin çempionlarıdır, bu amil nəzərə alınmalıdır. Baxımlı oyun tərzi APOEL-lə matçda da dəyişmədi. Kiprlilərin də bəxti gətirdi. Epizodları təkrar izləyəndə istifadə etmədiyimiz imkanlar nəzərə çarpır. Demək olar ki, ölkə çempionu hücum futbolu oynayır və bununla uğur qazanır.
Pley-offda “Linfild”lə Bakıdakı oyunda “Qarabağ” bir qədər ehtiyatlı davrandı. Son görüşdə köhnə "Qarabağ"ı xatırladıq. Təmkinli, çox  ehtiyatlı “Qarabağ”ı. İstənilən halda oyun unudulur, nəticə tarixdə qalır. Ən əsası da odur ki, ortada həmişə nəticə olub. Bu olduqca isə, hər şey ikinci plana keçir.
Digər məqam “Qarabağ”ın bu dəfə daha çətinliklə qrupa düşməsidir. Sanki indiki komanda əvvəlkilərdən güclü deyil, müəyyən mənada hətta zəifdir. Amma təcrübə hesabına beşinci dəfə Avropa Liqasına vəsiqə qazanmağı bacardılar. Qrup mərhələsində çıxış edəcək “Qarabağ” mütləq heyəti gücləndirməlidir. Qapıda yalnız Vaqnerə güvənən Qurban Qurbanov onun zədələnəcəyi halda kimə etibar edəcəyi maraqlıdır. Şahruddin Məhəmmədəliyev siyahıda olsa avrokubok təcrübəsi çox azdır. Buna görə Avropa Liqasına yalnız bir əsas qapıçıyla yollanmaq səhv olar. Yeni transferlərdən Xayme Romero, Ailton, demək olar, uyğunlaşma dövrünü başa vurub. Bununla belə, Magaye Geyenin artıq çəki probleminin olduğu görünür. Bədavi Hüseynov, Filip Ozobiç, Dani Kintana kimi əsas futbolçuların zədələndiyini yada salsaq, transferlərin vacibliyi daha aydın hiss olunur.
Ölkə çempionu beşinci dəfə Avropa Liqasına adlamaqla Azərbaycana yeni zəfər yaşatdı. Amma bu uğurla kifayətlənmək olmaz. General olmaq istəməyən əsgər heç vaxt irəli getməyəcək. Bu mövsüm heyəti gücləndirməklə qrupda ikinci yeri tutmağa çalışmaq lazımdır. “Qarabağ” növbəti dəfə üç yarışda eyni anda iştirak edəcək – ölkə çempionatı, kubok və Avropa Liqası. Deməli, Qurban Qurbanovun ən azı iki heyəti olmalıdır. Transfer barədə düşündüyü halda heyətə bir hücumçunun cəlb olunması mütləqdir. Avropa Liqasında uğur qazanmaq üçün qol vurmaq lazımdır, ona görə hücumçu məsələsi müzakirə mövzusu olmalıdır. Transferlər 10 gün ərzində reallaşacağı halda ilk oyunda onları iş başında görmək realdır.
Növbəti dəfə Avropa Liqasına adlayan “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov yetirmələrinin oyunundan razı qaldığını deyib: “Futbolçularımı təbrik edirəm. Bizim üçün asan olmadı. Bəlkə də, avrokuboklarda ən çox qol epizodu yaratdığımız ildir. Bu, özü böyük uğurdur. Deməli, futbolçularımızın ustalığını tez zamanda daha da yaxşılaşdırmalıyıq. Yenə qrupa düşdük. Şimali İrlandiya komandası göstərdi ki, futbolda zəif rəqib yoxdur. Futbolçularımız çox intizamlı oynadılar. Son dəqiqədə buraxılan qol planda yox idi. Üzərimizdə böyük təzyiq var idi. Çünki avrokuboklarda Azərbaycan komandaları arasında tək qalmışıq. Belədə oyunçuları hazırlamaq da asan olmur. “Linfild” də çox istəkli idi, müdafiə olunmaqdan həzz alırdılar. Onlar bura elə-belə gəlib çıxmayıblar”.
Qurbanov ilk dəfə qrupa düşdüyümüz ili də xatırlayıb. “Tvente” üzərində qələbədə göz yaşlarım olmuşdu. İndi daha təcrübəliyəm. İlk qələbənin ləzzəti fərqli olur. Hamı Çempionlar Liqasına vəsiqəni düşünürdü. Amma Avropa Liqasına düşməyin məsuliyyəti də var idi”, - deyə baş məşqçi bildirib.
O, deyib ki, bütün dünya klubları indi transferlərdən şikayət edirlər: “Hətta “Real”, “Barselona” da istədiyi oyunçuları ala bilmir. Xüsusən də, bizim oyun üslubuna malik oyunçu tapmaq çətindir. Bütün keyfiyyətlərin hamısının bir futbolçuda olması çətindir. Birində hansısa keyfiyyət çatmırsa, digəri onu sığortalamalı olur. Bəzən 3-4 transfer istədiyin kimi alınmır. Bu günə kimi bir neçə futbolçularla danışığımız olub. Son günə qədər bunu davam etdirəcəyik. Transferlər barədə daim düşünürük”.
Heyəti gücləndirməklə həm də büdcəni möhkəmlətmək olar. Ağdam təmsilçisi cari mövsüm Çempionlar Liqasında (ÇL) iştirak üçün həmrəylik ödənişindən ümumilikdə 1 milyon 140 min avro gəlir əldə edib. Avropa Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqə qazanan "Qarabağ" daha 2,92 milyon avro  mükafat da əldə edib. Avropa Liqasında qrup qalibləri hərəyə 1 milyon avro, ikinci yeri tutanlar 500 min avro  alacaqlar. Qrup mərhələsində finala doğru irəlilədikcə mükafat məbləği də artacaq.
Təəssüf ki, avrokuboklarda Azərbaycanın yalnız bir təmsilçisi mübarizəni davam etdirir. Digər klublarımız erkən mərhələdə uduzmaqla turniri tərk etdi. Debütant  “Səbail”, “Qəbələ” və gümüş medalçı “Neftçi” ümidləri doğrultmadı. Ardıcıl iki rəqibini məğlub edən “Neftçi” üçüncü mərhələdə İsrailin “Bney Yehuda” komandasına uduzmaqla Avroliqanı tərk etdi. Digər klublar elə ilk mərhələdəcə mübarizəni başa vurdular.
Püşkün nəticəsinə görə, «Qarabağ» İspaniyanın «Sevilya», Kiprin APOEL və Lüksemburqun «Dyudelanc» klublarının da yer aldığı «A» qrupunda mübarizə aparacaq. Beləliklə, püşkdə «Qarabağ»ın bəxtinin gətirdiyini söyləmək olar. Komandanın Azərbaycan futbolu tarixində ilk dəfə qrupdan çıxmaq üçün real şansı var. «Qarabağ» qrupdakı rəqiblərini üstələmək gücündədir.

«Карабах» в шестой раз подряд пробился в групповой этап еврокубков
Чемпион Азербайджана по футболу агдамский клуб «Карабах» в шестой раз подряд вышел в групповой этап еврокубков. Единожды выступившая в групповом этапе Лиги чемпионов и пять раз в Лиге Европы, команда Гурбана Гурбанова установила новый рекорд.
В текущем сезоне «Карабах» начал свой путь в еврокубках с победы над албанским «Партизаном» в рамках первого отборочного этапа Лиги чемпионов. Затем «жертвой» чемпиона Азербайджана стал ирландский «Дундалк». Но кипрский «АПОЭЛ» сумел остановить продвижение «Карабаха» к групповому этапу ЛЧ. После важной гостевой победы со счетом 1:2 на Кипре два гола клуба «АПОЭЛ» в Баку нарушили все планы «Карабаха» на ЛЧ. Но команда продолжила борьбу за выход в групповой этап Лиги Европы. Противником «Карабаха» стал полупрофессиональный клуб «Линфильд» из Северной Ирландии, и многим казалось, что «Карабах» без лишних усилий пройдет этот барьер. Но в первой же игре «Линфильд» смог победить на своем поле со счетом 3:2, причем последний мяч «Карабах» забил на последних минутах матча. Выход же в групповой этап Лиги Европы обеспечила «Карабаху» победа в Баку со счетом 2:1. При этом хозяева и в этот раз изрядно потрепали нервы болельщикам, так как, забив быстрый гол, никак не могли закрепить успех еще одной удачной атакой. Лишь ближе к концу игры Абдулла Зубир забил второй мяч в ворота «Линфильда», после чего гол североирландцев носил лишь символический характер.
«Карабах» в настоящее время является сильнейшим клубом Азербайджана, о чем можно судить по результатам команды. Вместе с тем следует отметить ряд изменений. В текущем сезоне еврокубков «Карабах» показывает достаточно зрелищный, разнообразный футбол, чего мы не видели в команде Гурбана Гурбанова в прежние годы. Команда создает много голевых моментов, активно используя фланговые проходы, в отдельных эпизодах идет в атаку чуть ли не всем составом. Но надо признать, что из четырех соперников «Карабаха» три были довольно слабы, хотя и являлись чемпионами своих стран. Открытый, зрелищный футбол «Карабах» демонстрировал и в игре с «АПОЭЛ». Киприотам откровенно повезло, так как «Карабах» растранжирил очень много голевых эпизодов. Как видим, демонстрируя атакующий футбол, чемпион Азербайджана добивается результата.
Уже в игре в Баку с «Линфильдом» мы увидели старый «Карабах», играющий в осторожный футбол. Но запоминается не игра, а результат, и главное, что «Карабах» пробился в групповой этап Лиги Европы.
В этот раз игры дались тяжелее - такое впечатление, будто команда выглядит слабее прошлых лет. «Карабах» должен усилить свой состав перед групповым этапом. У Гурбана Гурбанова имеется только один опытный вратарь Вагнер. Игровая практика второго вратаря Шахруддина Магомедалиева весьма мала, и команда столкнется с большими проблемами в случае травмы Вагнера. Новые приобретения клуба - Хайме Ромеро и Аилтон прошли период адаптации и влились в команду. Но форма Магайе Гейе оставляет желать лучшего, явно видны проблемы с лишним весом. С учетом травм Бадави Гусейнова, Филипа Озобича и Дани Кинтаны важность новых трансферов значительно возрастает.
Хотя команда в пятый раз будет выступать в групповом этапе ЛЕ, нельзя довольствоваться только этим, необходимо, усилив состав, бороться за выход из группы. «Карабах» в очередной раз будет участвовать в трех турнирах - чемпионате и кубке страны, а также в Лиге Европы, поэтому у Гурбанова должно быть фактически два состава. Для успешной игры в ЛЕ необходимо забивать голы, а поэтому обязательно нужно привлечь в состав хорошего форварда.
Сам Гурбан Гурбанов остался доволен последней игрой своих по-допечных: «Нам было непросто. В этот год мы создали, наверное, больше всего голевых ситуаций, это большой успех и нам надо поработать над повышением уровня мастерства. Хоть мы и снова в группе, но североирландская команда показала, что в футболе не бывает слабых клубов. Наши футболисты сыграли очень дисциплинированно. Мы ощущали большое давление, так как остались единственными представителями Азербайджана в еврокубках. Играть в таких условиях совсем непросто. «Линфильд» тоже был весьма мотивирован, получал удовольствие от игры в обороне».
«Когда мы в первый раз вышли в групповой этап после победы над «Твенте», у меня на глазах были слезы. Первый успех ощущается совсем по-другому. Все ждали от нас выхода в Лигу чемпионов, но играть в группе ЛЕ тоже весьма ответственно», - сказал он.
Гурбанов коснулся и вопроса возможных трансферов: «Все клубы сейчас жалуются на трансферный рынок, даже «Реал», «Барселона» не могут заполучить нужных игроков. Нам особенно сложно подобрать игроков, подходящих под наш стиль. У одного игрока не может быть всех необходимых навыков, поэтому нужно привлекать нескольких игроков, чтобы они подстраховывали друг друга. Но провести 3-4 трансфера так, как тебе нужно, бывает сложно. Мы продолжаем переговоры с несколькими игроками и надеемся усилить состав».
При этом надо отметить, что участие в квалификационных раундах Лиги чемпионов принесло «Карабаху» 1 млн. 140 тыс. евро. Выход в групповой этап Лиги Европы добавил в копилку клуба еще 2,92 млн. евро. Каждая победа на групповом этапе позволит заработать 570 тыс. евро, а ничья - 190 тыс. евро. Победители группового этапа получат по 1 млн. евро, а команды, занявшие вторые места (которые также обеспечивают выход из группы и продолжение борьбы в ЛЕ) - по 500 тыс. По мере продвижения к финалу турнира будут расти и призовые, что также мотивирует.
К сожалению, «Нефтчи», «Сабаилу» и «Габале» не получилось пробиться. «Нефтчи» сумел пройти двух соперников и уступил лишь на третьем этапе израильскому «Бней Йехуда». Остальные клубы завершили борьбу уже на первом этапе.
По результатам жеребьевки «Карабах» попал в группу А вместе с испанской «Севильей», кипрским «АПОЭЛ» и люксембургским «Дюделанжем». Уже сейчас можно сказать, что жребий благосклонен к «Карабаху» и команда имеет реальные шансы впервые в истории азербайджанского футбола выйти из группы, так как клубу вполне по силам обыграть всех соперников.