Kənd təsərrüfatında liberallaşma və şəffaflığın yüksəldilməsi ölkə ÜDM-ində aqrar sektorun payının artırılmasına səbəb olur
2019-cu ilin birinci yarısı üzrə Azərbaycanda aqrar sektorda qeydə alınmış rekord artım göstəriciləri gözlənilən idi - qısa müddət ərzində bu istiqamətdə həm seqmentin ayrı-ayrı komponentlərinin idarəetmə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, həm də fərdi fermer təsərrüfatlarının fəaliyyətini stimullaşdıran əlavə rıçaqların yaradılması üzrə çox iş görülüb.
Bu istiqamətdə önəmli məqamlardan biri Prezident İlham Əliyev tərəfindən «Aqrar sığorta haqqında» qanunun təsdiq edilməsinin ardınca ilkin nizamnamə kapitalı 1 milyon manat olan Aqrar Sığorta Fondunun yaradılması, həmçinin aqrar xidmətlərin bütün spektrini əhatə edən «vahid pəncərə» sisteminin istifadəyə verilməsi oldu.
Bitkiçiliyin hesabına
“Kənd təsərrüfatı bu ilin altı ayında 13 faiz artmışdır, xüsusilə bitkiçilik hesabına. Bitkiçilik 25 faiz artmışdır. Yəni bu, onu göstərir ki, qoyulan investisiyalar, aparılan islahatlar, verilən subsidiyalar, kənd təsərrüfatına elmi yanaşma öz nəticəsini verməkdədir", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu yaxınlarda sosial-iqtisadi sahə ilə bağlı iclasda çıxışı zaman bildirib.
Yalnız taxıl istehsalı 40% artıb ki, əkin sahələrinin orta məhsuldarlığı 30 sentner /ha-dan çox olub. Ancaq elə təsərrüfatlar var ki, orada hektardan məhsuldarlıq 60 sentner və daha yuxarıdır. Digər məhsulların istehsalı da artıb: bostan məhsullarının istehsalı, təxminən, 40%, meyvə istehsalı 20%-dən çox, barama istehsalı 25%, tərəvəz istehsalı 14% artıb.
Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimovun sözlərinə görə, bu il rekord məhsul əldə etməyə imkan verən əsas amil doğru texniki təchizatın təmin olunması olub. “Belə ki, hər il bizim fermerlərdən bu sahə ilə bağlı çoxsaylı müraciətlər daxil olur. Ancaq yerləşdirmə sisteminin qurulması, özəlliklə çağdaş avadanlıqların istifadəsi, kombaynlara GPS quraşdırılması və onların düzgün yerləşdirilməsi nəticəsində bu il biçin 20 gün əvvəl başa çatdı", - deyə nazir bildirib.
Fermerlərin yeni texnika alması ilə bağlı daha bir vacib problemi də həll olunur. İ.Kərimovun sözlərinə görə, lizinq əməliyyatları sahəsində aparılan islahatlardan sonra bu bazarda tam liberallaşma müşahidə edilir. Dövlət güzəştləri və subsidiyalar artıq bütün təchizatçı şirkətlərə şamil olunur, bazarda texnikanın qiyməti, demək olar ki, 30% azalıb. Beləliklə, bu il 700-dən çox texnika vahidinin satılması təmin olunub və əvvəlki illərin imkanları da nəzərə alındıqda fermer təsərrüfatlarının kənd təsərrüfatı texnikası ilə təmin edilməsi səviyyəsini qənaətbəxş hesab etmək olar.
Bundan əlavə, gübrələrin əlçatarlığını təmin etmək üçün də işlər görülür, çünki fermerlər bəzən onları almaq üçün uzun yol getməli olurlar. Buna görə, bu ildən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi gübrələrin səyyar satışı, onların birbaşa fermerlərin həyətyanı sahələrinə və təsərrüfatlarına təhvil verilməsi üzrə işlər gerçəkləşdirib. Digər tərəfdən gübrələrin qiymətlərində də ciddi azalma olacaq.
Yeri gəlmişkən, islahatların əsas bəndlərindən biri də kənd təsərrüfatında rəqəmsallaşmanın sürətlənməsidir. Nazir İ.Kərimovun sözlərinə görə, hazırda Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemində 300 mindən çox fermer artıq qeydiyyatdan keçib. Gələn ilin yanvar ayından subsidiyaların verilməsi tam elektron qaydada gerçəkləşdiriləcək. “Elektron əkinçilik sistemi həm də bizə fermerlərin əkinlərini öncədən planlaşdırmağa və proqnozlaşdırmağa imkan yaradacaq. Çünki onlar icbari qaydada öz əkin planlarını elektron kənd təsərrüfatında bəyan etməlidirlər", - deyə nazir bildirib.
Aqrar ASAN xidmət
Bütünlüklə, aqrar mütəxəssislərin ən aktiv fəaliyyəti fermerlərə dövlət subsidiyalarının verilməsinin liberallaşdırılması sahəsində müşahidə edilir. Məsələ bundadır ki, bu, məhz bürokratiyanın, süründürməçiliyin və korrupsiya elementlərinin ən çox qeyd alındığı sahədir. Buna görə, burada mənfi məqamları aradan qaldırmaqla, bütövlükdə kənd təsərrüfatının inkişafını xeyli sürətləndirmək mümkündür.
Belə ki, əvvəl fermerlər subsidiya almaq üçün kənd icra hakimiyyəti və bələdiyyə nümayəndələrinin, həmçinin iki kənd ağsaqqalının daxil olduğu komissiyaya müraciət etməli idilər. Bu komissiya fermerin əkin sahəsinin qiymətləndirilməsini gerçəkləşdirirdi və subsidiyanın miqdarını müəyyənləşdirirdi. Sonra fermer üçün lazımi sənədlər hazırlanırdı və Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzinə, oradan isə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Mərkəzi Komissiyaya göndərilirdi. Yəni sənədlər üç komissiyadan keçirdi.
Kənd təsərrüfatı məsələləri üzrə ekspert Nicat Nəsirlinin sözlərinə görə, təbii ki, bu instansiyaların hansısa birində xətalara yol verilə bilirdi, bəzən komissiya üzvləri sənədlərdə öz kəndlilərinin xeyrinə, məsələn, 35 hektar əvəzinə 45 hektar yazırdılar.
Vəziyyət bir il əvvəl Azərbaycan Prezidentinin sərəncamı ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin şəhər və rayon idarələrinin bazasında dövlət aqrar inkişaf mərkəzlərinin (DAİM) yaradılmasından sonra dəyişməyə başladı. Mərkəzlərdə fermerləri qəbul edəcəklər və bütün istiqamətlər üzrə işləri yerinə yetirəcəklər. N. Nəsirlinin sözlərinə görə, əvvəllər fermer rayonun müxtəlif yerlərində olan 4-5 ünvana getməli idi. “İndi bu strukturların hamısı DAİM-dg birləşib. Fermer öz problemini bir bina daxilində qısa müddətdə həll edir. Hər mərkəzdə subsidiyaların verilməsi daxil olmaqla 40-a yaxın xidmət göstərilir”, - deyə ekspert vurğulayıb.
Həmçinin dörd fərqli strukturun – Dövlət Fitosanitar Xidmətinin, Dövlət Baytarlıq Nəzarəti Xidmətinin, Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətinin və Baş Dövlət Texniki Nəzarət Xidmətinin bir Aqrar Xidmət Agentliyində birləşdirilməsi qərara alınıb. Vətəndaş bu idarədə bütün növ xidmətləri ala biləcək, yəni əslində bu, fermerlər üçün bir növ ASAN Xidmətə çevriləcək.
Bundan əlavə, yeni subsidiya sistemi çərçivəsində fermerlər heç bir bürokratik gecikdirmə olmadan onlayn müraciət edə biləcəklər. Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin sədri Mirzə Əliyevin sözlərinə görə, məbləğin 70 faizi tədarükçülərə fermer kartları vasitəsilə ödəniləcək ki, bu kartlar da ilin sonundan fermerlərə paylanmağa başlayacaq. Bunlar subsidiyaların alınması üçün xüsusi bank kartlarıdır.
"İndiki kartlar yalnız nağdlaşdırma imkanı verir, yeni kartlar həm nağd, həm də nağdsız ödənişləri təmin edir. Yalnız 25%-i nağdlaşdırmaq mümkün olacaq, qalan 75% isə nağdsız şəkildə aqrotexniki xidmətlərin haqqının ödənilməsi üçün verilir. Bu, həm də ölkədə nağdsız ödənişlər sisteminin inkişafına öz töhfəsini verəcək”, - deyə agentlik sədri vurğulayıb.
Yeni qaydalar
Yeri gəlmişkən, məhz bu ilin yayından Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycanda kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçılarına subsidiyaların verilməsi üzrə yeni qaydalar müəyyən edilib. Bu qaydalara əsasən fermerlər üç növ subsidiya üçün müraciət edə bilərlər – əkinin aparılması üçün, aqrar məhsulların istehsalı üçün və toxum alınması üçün müraciət edə bilərlər. Əkinin aparılması üçün subsidiya fermerin əkin sahəsinin hər hektarı üzrə kənd təsərrüfatı məhsulunun yetişdirilməsi üçün lazım olan vəsaitin bir hissəsinin kompensasiya edilməsi üçün verilir. Məhsul üçün subsidiya isə tədarükçülərə göndərilən hər ton məhsul üçün əlavə bir əkin subsidiyasıdır.
“2020-ci ilin yanvar ayından etibarən subsidiyalar yeni sistem üzrə veriləcək. Bu, ilk öncə, məhsuldarlığı, məşğulluğu artırmağa, ərzaq təhlükəsizliyini yaxşılaşdırmağa, eləcə də kənd təsərrüfatı sahəsində ixrac potensialımızı artırmağa imkan verəcək", - deyə nazir İ.Kərimov bildirib.
Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin sədri Mirzə Əliyevin sözlərinə görə, kənd təsərrüfatı kooperativlərinə verilən subsidiyalar 50 hektardan çox ərazidə əkin aparılması üzrə, həmçinin çoxillik bitkilərin əkilməsi üzrə 10% artırılacaq. "Məntiq budur ki, fermerlər birləşəcək, birgə fəaliyyət nəticəsində istehsal xərcləri azalacaq və artan maliyyə imkanları məhsuldarlığa müsbət təsir göstərəcək", - deyə o vurğulayıb.
Yeri gəlmişkən, heyvandarlıq məhsulları istehsalçıları üçün sabit subsidiya dərəcələri müəyyən edilir. Sərəncama əsasən, hər sağlam dana üçün subsidiya 100 manat müəyyən edilir. Arıçılar üçün subsidiya hər arı pətəyi üçün 10 manat müəyyən edilir. Bu, 2023-cü ilə qədər hər il verilir. İpək lifləri üçün barama istehsal edənlər üçün subsidiya hər kiloqram barama üçün 5 manatdır. Bəlkə də, bu qaydalar heyvandarlıq sahəsində bu gün 3%-ə çatan artım sürətini yüksəldəcək.
Eyni zamanda, yeni qaydalar fermerlərin məmurlarla təmasını, vaxt itkisini və digər maneəçilik amillərini maksimum dərəcədə istisna edir - bütün proses elektron formada aparılır. 1 yanvar 2020-ci ildən etibarən subsidiyalar Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemi vasitəsilə subsidiyalar veriləcək. Sistemdə qeydiyyata düşməyən fermerlər subsidiya ala bilməyəcək. Subsidiyaların yeni qaydalara əsasən verilməsi fermerlərin onlara çıxışını asanlaşdıracaq və vaxt itkisinin qarşısını alacaq.
İslahatların ardıcıl gerçəkləşdirilməsinin son məqsədi ölkənin öz istehsalı olan ərzaq məhsulları ilə təminat səviyyəsini artırmaqdır. Bundan əlavə, əlbəttə ki, kənd təsərrüfatının ölkə ÜDM-dəki ümumi payı artacaq. Bu pay bu gün 5,6%-ə çatır. İslahatlar kənd təsərrüfatına, nəhayət, ölkənin iqtisadi artım komponentləri arasında öz layiqli yerini tutmaqda yardımçı olacaq.

Liberalisation and increased transparency in agriculture increase its share in Azerbaijan's GDP
Record growth indicators of the agricultural sector in Azerbaijan in the first half of 2019 were expected. A lot of work has been done in this direction both to improve management systems of individual components of the segment and to create additional levers that would stimulate private farms.
One of the important points was the approval of the Law on Agricultural Insurance by the President Ilham Aliyev, followed by the establishment of the Agricultural Insurance Fund with an initial authorised capital of ₼1 million, as well as the launch of a single window system covering the entire range of agricultural services.
Crop production
“Over the last six months, agriculture sector has increased by 13%, mainly due to crop production, where growth was 25%. It means that the investments, reforms, subsidies, and a scientific approach to agriculture yield results,” President Aliyev said at a recent meeting on the socio-economic issues.
For example, grain production increased by 40%, although the average yield of sown areas exceeds 3 metric tonnes per hectare. But there are farms which yield 6 metric tonnes and above. Production of other types of products also increased: melons and gourds by about 40%, fruits by more than 20%, cocoons by 25%, vegetables by 14%.
According to the Minister of Agriculture Inam Kerimov, the main factor that made it possible to achieve a record this year was the provision of proper technical equipment. “So, every year from we received from our farmers numerous letters to improve their technical equipment. However, as a result of the construction of the deployment system, in particular, the use of modern equipment, installation of GPS units on combines and their proper deployment, this year the harvest was completed 20 days earlier,” minister said.
The government also solves another urgent problem of farmers associated with the new equipment. According to Mr. Kerimov, reforms have ensured complete liberalisation of the leasing market as well. All suppliers now take advantage of state benefits and subsidies, and the cost of equipment on the market has dropped by almost 30%. Thus, more than 700 units of equipment was already sold this year. Given the experience of previous years, the level of supply of agricultural equipment to farmers can be considered satisfactory.
In addition, the government is working to ensure the availability of fertilizers, as farmers sometimes have to travel long distances to get them. Therefore, in 2019, the Ministry of Agriculture ensured the sales of fertilizers directly on the fields and their direct delivery to farmers. On the other hand, there will be a significant decrease in fertilizer prices.
By the way, one of the main points of reforms is to accelerate digitalisation in the agricultural sector. According to Minister Kerimov, currently more than 300 thousand farmers have already registered in the Electronic Agricultural Information System (EAIS). In January 2020, subsidies will be provided completely in digitalised form. “The e-farming system will simultaneously allow us to plan and predict the yield of our farmers in advance. Therefore, they must declare their sowing plans in electronic format,” minister said.
Agricultural Service of ASAN
Perhaps the agrarians are most active in the field of liberalisation of state subsidies to farmers. This is the sphere in which bureaucracy, procrastination, and elements of corruption were most often noted. Therefore, eliminating the negative aspects here, you can greatly accelerate the development of the agricultural sector as a whole.
So, before, farmers had to apply to the commission for subsidies, which included representatives of the rural executive, the municipality and two rural elders. This commission assessed the farmer sown area and determined the amount of the subsidy. Then the necessary documents were prepared for the farmer, which were sent to the State Center for Agrarian Development (SCAD), and from there to the Central Commission under the Ministry of Agriculture. That is, the documents passed through three commissions.
According to Nijat Nasirli, an expert on agricultural issues, errors were made in any of the authorities, where the members of commission could write in their reports, for example, 45 hectares instead of 35 hectares.
The situation began to change a year ago, when the President of Azerbaijan issued a decree on the establishment of state centres for agrarian development (SCAD) on the basis of city and district administrations of the Ministry of Agriculture. They will host farmers and carry out work in all directions. According to N. Nasirli, before the farmer had to visit 4-5 instances located in different parts of the region. “Now, all these bodies are united under SCADs. A farmer solves his problems in one building in a short time. About 40 services are provided in each centre, including the issuance of subsidies,” said the expert.
It was also decided to combine four different bodies (State Phytosanitary Service, State Veterinary Service, State Agency for Registration of Plant Varieties and Seed Control and the Main State Technical Control Service) into one Agrarian Services Agency. A citizen will be able to receive all types of services in this department. In fact, it will become a kind of ASAN Service for farmers.
Moreover, under the new subsidy system, farmers will be able to apply online without any bureaucratic delays. According to the chairman of the Agency for Agricultural Lending and Development Mirza Aliyev, while 70% of the amount will be paid to suppliers through farm cards, which will be distributed to farmers by the end of 2019. These are special bank cards for subsidies. “Current cards only allow you to cash out, new cards provide for both cash and non-cash payments. It will be possible to cash 25%, the remaining 75% are provided for payment of non-cash agrotechnical services. This will contribute to the development of non-cash payment systems in the country,” said the chairman of the agency.
By the way, this summer the presidential decree defined a new procedure for subsidising agricultural producers. Now the farmers can apply for three types of subsidies: sowing, production of agricultural products and purchase of seeds. A subsidy for sowing is provided for each hectare of sown area to compensate partially the funds needed for growing crops. The crop subsidy is an additional subsidy for sowing, for each tonne of crops sent to suppliers.
“Subsidies will be provided under the new system starting from January 2020. This will allow us to increase productivity, employment, improve food security, as well as our export potential in agriculture,” said Minister Kerimov.
According to Mirza Aliyev, Chairman of the Agency for Agricultural Lending and Development, subsidies to agricultural cooperatives for sowing on an area of ​​more than 50 hectares or sowing perennial crops will be increased by 10%. “The logic is to unite the farmers. Lower production costs and increased financial opportunities as a result of joint activities will have a positive impact on productivity,” Aliyev said.
By the way, fixed rates of subsidies are established for producers of livestock products. According to the decree, the subsidy for each healthy calf is set at ₼100. For beekeepers, the subsidy is set at ₼10 for each bee colony. Subsidies are issued annually until 2023. The subsidy for producers of silkworm cocoons is ₼5 per kilogram of cocoons. Perhaps these rules will increase the growth rate in the livestock sector, which today reaches 3%.
At the same time, the new rules exclude farmers' contacts with officials, loss of time and other interfering factors as much as possible - the whole process is carried out in electronic form. From January 1, 2020, subsidies will be provided through EAIS. Farmers not registered in the system will not be able to receive subsidies. The provision of subsidies under the new rules will facilitate farmers' access to them and prevent the loss of time.
The ultimate goal of consistent implementation of reforms is to increase the level of local food production. They will also help increase the overall share of agricultural sector in Azerbaijan's GDP, which today reaches 5.6%, which will allow agriculture to finally take its rightful place among the components of the country's economic growth.