ƏMİNLİK YARADAN PRESEDENT
«Əsrin müqaviləsi» bir vaxtlar riskli hesab olunan iş – transmilli neft şirkətlərinin layihələrə nəhəng investisiya yatırmasına yol açan model oldu
Xəzərin dünyanın ən nəhəng neft-qaz sənayesi mərkəzlərindən biri kimi yüksəlişi 1994-cü ildə – Azərbaycanın müstəqillik qazanmasından cəmi 3 il sonra imzalanmış müqavilə ilə başlayıb. Bu il Azərbaycanın xarici neft şirkətlərilə imzaladığı həmin müqavilənin 25 yaşı tamam olur. Söhbət xarici şirkətlərin ölkənin Xəzərdəki zəngin resurslarının işlənməsinə investisiya yatırmasını nəzərdə tutan sənəddən gedir. «Azəri-Çıraq-Günəşli» (AÇG) yataqlar blokunun birgə işlənməsi məqsədilə imzalanmış bu sənədi Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev «Əsrin müqaviləsi» adlandırmışdı. Bu ad müqavilənin ölkə üçün əhəmiyyətini ideal şəkildə ortaya qoyurdu. O, Azərbaycanın yeni, müstəqil tarixinin, həmçinin ölkənin neft-qaz sənayesinin dirçəldilməsinə aparan uzun yolun başlanğıcı idi.
Ədalətli və şəffaf tərəfdaşlıq modeli
«Əsrin müqaviləsi» həm də bir nümunə oldu – Azərbaycan keçmiş SSRİ respublikaları arasında enerji sektorunu beynəlxalq aləmin üzünə açan, bununla yanaşı, regiondakı qonşuları ilə dostluq münasibətlərini qoruyub saxlamağı bacaran ilk ölkə idi.
O, «BP» kimi beynəlxalq neft şirkətlərinin neft-qaz yataqlarının işlənməsinə əminliklə nəhəng investisiya yatırmağa başladığı bir model oldu – o dövrdə bu işlər kifayət qədər riskli sayılırdı. İqtisadiyyatda, idarəçilik konsepsiyasında, üsulunda və prosesində, texnologiyalarda və infrastrukturda dəyişikliklərə ciddi ehtiyac var idi. Bir sözlə, həmin dövrdə tam yeni biznes mühiti yaradılmalı idi.
Ölkə lazımi dəyişikliklərin kifayət qədər tez bir zamanda həyata keçirməyə başladı və bu, xarici tərəfdaşlarda Azərbaycana inam yaratdı. Nəticədə, onlar ölkə iqtisadiyyatına milyardlarla dollar investisiya yatırmağa başladılar. Artıq həmin investisiyalar Azərbaycanda güclü, dayanıqlı iqtisadiyyatın qurulmasına hesablanmış layihələrin reallaşdırılmasını mümkün edirdi. Bütün bunları yaxşı anlayan ölkə kifayət qədər operativ hərəkət edirdi. Xarici investorlara Azərbaycanda gəlirli, dayanıqlı biznes qurmaq üçün lazımi şərait yaradılır və hökumət bu siyasətə sadiq olduğunu hər addımda nümayiş etdirirdi.
Bununla yanaşı, hökumətin xalqın gələcəyinin qurulmasına dair planları çoxşaxəli idi: əlverişli, şəffaf və ardıcıl olacaq işgüzar, hüquqi və vergi mühitinin yaradılması, keçmişin nailiyyətlərinə əsaslanan təhsil sisteminin qurulması, bacarıqlı insanların biznesə yönəldilməsi, vəhdəti və effektivliyi təmin edəcək dövlət və biznes mədəniyyətinin yaradılması.
Bütün bunlar nəinki xarici investisiyaları cəlb etməli, gəlirlilik və dayanıqlılıq üçün güclü əsas yaratmalı, həm də yerli sahibkarlığın inkişafına yardım etməli idi.
Bu gün – «Əsrin müqaviləsi»nin imzalanmasından 25 il sonra Azərbaycanda bu cür birgə layihələrin görünməmiş uğur qazanmasının səbəbini soruşsaq, cavab konkretdir: etibarlı, ədalətli və şəffaf tərəfdaşlıq! Bu gün əminliklə deyə bilərik ki, «BP» və tərəfdaşları Azərbaycan hökuməti və SOCAR-la əl-ələ verərək, dünyada dövlət və özəl biznes arasında ən uğurlu tərəfdaşlıq nümunələrindən birini yaradıblar. Məhz bu tərəfdaşlıq ölkənin və regionun tamamilə yenidən qurulmasına yol açıb.
İqtisadiyyat üçün güclü impuls
Xarici investorların regiona gəlişilə bağlı son 25 ilin xronologiyasına nəzər saldıqda görünən mənzərə kifayət qədər parlaqdır. Söhbət Xəzərdə təhlükəsiz, məsuliyyətli və effektiv işə əsaslanan çoxsaylı nadir və əhəmiyyətli nailiyyətdən gedir. Bu isə öz növbəsində, istər ölkə, istərsə də onun işgüzar tərəfdaşları üçün son dərəcə gözəl nəticələr verib.
Odur ki, «Əsrin müqaviləsi»nin imzalandığı andan bu yana yaşanan son dərəcə gözəl prosesi yalnız ölkə deyil, bütünlükdə region baxımından qiymətləndirməmiz vacibdir. Dünyanın ən böyük neft-qaz şirkətlərinin qoşuluğu bu müqavilə sonradan hasilatın pay bölgüsünə dair 30-dan çox sazişə də yol açıb. Bu isə Azərbaycan dövlətinə ciddi yeni gəlir mənbələri yaradıb, güclü və inkişaf edən iqtisadiyyatın yaradılmasına imkan verib. Ölkə məhz «Əsrin müqaviləsi» sayəsində dünya ilə yeni kommersiya əlaqələri qurub. O, dənizdə karbohidrogenlərin dünya səviyyəsində hasil olunmasını təmin edib, təhlükəsiz, ekoloji baxımdan risksiz neft ixracı sistemini yaradılmasına imkan verib. Söhbət Xəzər neftinin bilavasitə dünya bazarına nəqlini təmin edən Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərindən gedir.
Yenə də bu müqavilə çərçivəsində Xəzər sahilində dünyanın ən müasir neft-qaz emalı müəssisələrindən biri qurulub.
Bu da son deyil. «Əsrin müqaviləsi»nin reallaşdırılması investorlarda «Şahdəniz» kimi nəhəng qaz yatağının işlənməsi layihəsinə əminlik yaradıb. Məhz bu yatağın işlənməsi nəticəsində gələn il Xəzər qazı tarixdə ilk dəfə olaraq Avropa bazarlarına nəql olunacaq. Onun nəqli Azərbaycandan Gürcüstan, Türkiyə, Yunanıstan və Albaniyadan keçməklə, İtaliyayadək uzanan nəhəng xətlə həyat keçiriləcək.
Bu müqavilənin reallaşdırılması çərçivəsində dünya səviyyəli istehsalat obyektləri tikilib, personalın hazırlanması, təhsil sisteminə dəstək kimi işlər görülüb, ümumilikdə peşəkar hazırlıq və inkişafla bağlı milli baza gücləndirilib. Nəticədə, yerli təchizat sisteminin rəqabət qabiliyyəti güclənib, ali təhsilli yerli mühəndislərin və digər mütəxəssislərin ixtisaslaşmasının dünya səviyyəsinə çatdırılmasına stimul yaranıb.
Müqavilənin reallaşdırılması çərçivəsində tikinti işlərinin aparıldığı 10 minlərlə iş yeri açılıb. Bu isə yüzlərlə kənd məntəqəsinin dayanıqlı inkişafını təmin edib, infrastrukturun, təhsilin inkişafına yol açıb, gəlirli biznes sahələrinin yaranmasına imkan verib.
Bir sözlə, uğurların, məziyyətlərin miqyası böyükdür. Bütün bunlar bütün tərəflərin işdə razılaşmanın tələbləri və standartlarına birmənalı şəkildə əməl etməsilə mümkün olub. Bütün tərəflər hasilatın pay bölgüsülə bağlı tələblərə də tam əməl edib və sonradan bu maddə ölkədə qanun statusu qazanıb.
Cəmi bir müqavilənin bu qədər dəyişikliyə, yenidənqurmaya, irəliləyişə və milli inkişafa yol açdığına inanmaq həqiqətən çətindir. Sadalanan nailiyyətlərin cəmi bir neçəsi kifayət edir ki, iştirakçılar tarixin bir hissəsi olduqları ilə qürur duysunlar.
Bütün bunlarda ölkə rəhbərliyinin, onun neft-qaz sahəsində uzaqgörən siyasət yürütməsinin payı, şübhəsiz ki, çox böyükdür. Burada Azərbaycan xalqının dəyişikliklərə, yenidənqurmaya və inkişafa hazır olması da böyük rol oynayıb. Etiraf etmək lazımdır ki, hökumətin xarici və yerli sahibkarlar üçün sağlam, əlverişli şəraitin yaradılmasına yönəlmiş islahatları olmasaydı, sadalanan uğurların əldə edilməsi mümkünsüz olardı. Burada hökumət, müvafiq nazirliklər və SOCAR-ın xarici neft şirkətləri və onların subpodratçıları ilə sıx əməkdaşlığı da xüsusi vurğulanmalıdır.
Bütün sadalananların nəticəsində cəmi 25 ilə bütün Azərbaycan dəyişib və indi o, dünyanın neft-qaz istehsal edən əsas ölkələrindən biri kimi doğru inkişaf yolu ilə irəliləyir. Sənayenin inkişafı Azərbaycanı regionun mərkəzinə çevirib. Bu gün onun birgə müəssisələr və iş yerləri yaratmaq, tərəfdaş münasibətləri qurmaq, dünya bazarları ilə əlaqələri genişləndirmək, müasir texnologiyalar və dünya təcrübəsini ötürmək, miqyaslı və ciddi gəlir gətirən neft-qaz layihələri üçün dinamik xidmət sektorunu inkişaf etdirmək imkanları kifayət qədər genişdir. Bu, ölkəyə iqtisadiyyatın digər sektorlarında da şaxələndirmə aparmaq imkanı verib. Neftdən gələn gəlirlərin qeyri-neft sektorunun inkişafına yönəldilməsi istiqamətində ciddi addımlar atılıb ki, bu da ölkənin sürətli və dayanıqlı iqtisadi inkişafına əlavə dəstəkdir.
Vacib üstünlük – güclü insan kapitalı
Xidmət sektorunda istehsalat sahəsindən dəfələrlə çox iş yerinin yaranacağı lap əvvəldən bəlli idi. Bu üzdən də, dövlət diqqəti daha çox neft-qaz sektoru üçün dinamik xidmət sahəsinin inkişafına, həmçinin iqtisadiyyatın digər sahələrində şaxələndirməyə yönəltmişdi.
Bununla eyni vaxtda, yüksək ixtisaslı yerli mütəxəssislərin, dünya səviyyəli işçi qüvvəsinin yaradılması üzərində də çalışılırdı. Məqsəd «neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi» idi.
Biz də Azərbaycanın Xəzərdəki uzunmüddətli tərəfdaşı olaraq, layihələrimizdə və şirkətimizdə çalışan Azərbaycan vətəndaşlarının hazırlığı, ixtisaslarının artırılması sahəsindəki nailiyyətlərimizlə qürur duyuruq. Hər halda, kifayət qədər çox sayda milli mütəxəssisin yaradılması məsələsində Azərbaycanda real uğurlu təcrübəmiz var. İndi həmin şəxslər beynəlxalq ekspertlərlə rəqabət apara, «BP»nin bütün dünya üzrə apardığı qlobal biznesdə işə qəbul oluna bilirlər. Bu fikri cəmi bir misal göstərməklə təsdiqləyə bilərəm: yalnız 2019-cu ildə 10-dək gənc azərbaycanlı «BP»nin qlobal biznesində rəhbər vəzifələrə təyinat alıb.
Bu, insan kapitalının yaradılması ənənəsinin geri qayıtdığının aşkar göstəricisidir. Bir vaxtlar çoxsaylı xarici ölkə üçün neft mütəxəssislərinin hazırlandığı mərkəz sayılan, özünün Sovet İttifaqında lider sayılan neft universiteti olan Azərbaycan milli potensialın inkişafında köhnə uğurlarını bərpa edir. Nəticə, həqiqətən, gözəldir: ölkənin bugünkü yerinə, onun qeyri-neft sektoruna, dünya səviyyəli milli potensialına, regional və dünya bazarlarına ixrac etdiyi istedadlı insanlarına nəzər salın.
Xəzərdə biznes məkanı
Müxtəlif sahələrə, o cümlədən insan kapitalının inkişafına investisiya qoyuluşları çox önəmlidir. Bu, ölkənin regionun işgüzar mərkəzinə imkan verir. Azərbaycan müstəqillik qazandığı andan özünü regionun biznes mərkəzi kimi təsdiqləməyə çalışıb və bu hədəfə uğurla nail olub.
Azərbaycanın, həqiqətən, fəxr edə biləcəyi 25 illik inkişaf və uğur tarixçəsi onun özünün və xarici tərəfdaşlarının uzunmüddətli planlarını icra etmək üçün əsaslana biləcəyi təməldir. Biz Azərbaycanın ən nəhəng xarici tərəfdaşı, ölkədə neft-qaz hasilatı üzrə nəhəng layihələrin operatoru olaraq tam əminik ki, burada biznes bundan sonra da çiçəklənəcək. Məhz bu üzdən AÇG və «Şahdəniz» layihələrindəki tərəfdaşlarımızla hər iki layihənin müddətini əsrin ortalarınadək uzatmışıq. Biz Azərbaycana biznesin aparılması üçün son dərəcə gözəl məkan kimi baxırıq. Bura investorların uğurlu biznes, şirkətlərin effektiv iş qura bildiyi ölkədir.
Azərbaycan vətəndaşları isə yüksək savada, təhsilə malikdirlər. Onlar biznesə karyeranın inkişafı üçün gözəl imkanlar açan cəlbedici, stimullaşdırıcı fəaliyyət kimi baxırlar.

PRECEDENT FULL OF CONFIDENCE
The Contract of the Century has become a role model for large investments by multinational oil companies in projects once considered risky
Revival of the Caspian Sea basin as one of the largest global hubs of the oil and gas industry began with a contract signed in 1994, only three years after Azerbaijan gained its independence.
This year marks the 25th anniversary of the contract, the first agreement of Azerbaijan with large foreign oil companies invited to invest in the development of the country's vast oil and gas resources in the Caspian. This contract providing for the joint development of the Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) fields was later named by the then President of Azerbaijan Heydar Aliyev the Contract of the Century. The name was an ideal choice reflecting the importance of the deal for Azerbaijan, as it marked the beginning of the country's new independent history, as well as the beginning of a long road to the revival of the oil and gas industry in Azerbaijan.
Fair and transparent partnership model
The Contract of the Century has become a role model as Azerbaijan was the first former Soviet republic that made its energy sector wide open for international cooperation, while maintaining friendly relations with neighbouring countries in the region.
The contract became a model which allowed international oil companies, such as BP, to make confidently large investments necessary to develop the oil and gas resources of Azerbaijan under the conditions of the time, which were considered as posing serious risks.
The economy, management concepts, methods and processes, technologies and infrastructure needed significant reforms. It was necessary to create a new business environment.
Azerbaijan quickly implemented the necessary changes that would ensure the confidence of foreign partners and their determination to invest billions of dollars into the economy. These investments could make it possible to implement such projects that would make a significant contribution to building a strong and sustainable economy in Azerbaijan. Understanding the risks and perspective benefits of its actions, Azerbaijan acted quite quickly, firmly declaring its commitment to creating conditions that would contribute to the construction of profitable and sustainable business environment in Azerbaijan by foreign investors.
The government had multifaceted plans to build the future for the nation, including the creation of a business, legal and tax environment that will be favourable, transparent and consistent, an education system based on past achievements, guiding talented people to business, and creation of a state and business culture that ensures integrity and efficiency.
The objective of all these measures was not only attract foreign investment and create a solid ground for profitability and sustainability, but also contribute to the development of local entrepreneurship.
After a quarter of a century, if one asks what contributed to the extraordinary success of joint development projects in Azerbaijan, we can say with confidence that it is a trustful, fair and transparent partnership. We can also say that, working hand in hand, BP and its partners have created one of the most successful partnerships between public and private business in the world with the government of Azerbaijan and SOCAR. This partnership has led to the complete transformation of Azerbaijan and the region.
Powerful boost for the economy
Looking back at the pace of events in the last 25 years of presence of foreign investors in the region, one can see a colourful map of activities with numerous unique and significant achievements based on safe, responsible and efficient work in the Caspian, which provided excellent results for both the country and its business partners.
It is important that we all appreciate the remarkable progress achieved since the signing of the Contract of the Century both domestically and throughout the region. This progress has paved the way for more than 30 other production-sharing agreements that followed the first contract, which involved nearly all of the world's largest oil and gas companies contributing to creating a strong and growing economy.
This has also provided a significant new revenue stream for Azerbaijan that supports the economic growth. In fact, the contract has made a significant contribution to the new commercial ties that the country is building with the rest of the world.
It breathed new life into the world-class offshore hydrocarbon production sector and made it possible to create a reliable, safe and environmentally sound coastal oil export system, the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, through which hydrocarbons from the Caspian are transported directly to world markets.
One of the modern oil and gas refining enterprises on the Caspian coast was also created as part of the Contract of the Century.
The implementation of the contract inspired investors with confidence in the success of the project to develop the giant Shah Deniz gas condensate field, under which next year, for the first time in the history of the Caspian, natural gas would be directly delivered to European markets through a giant supply chain from Azerbaijan through Georgia, Turkey, Greece and Albania to Italy.
The implementation of the Contract of the Century has entailed a gradual development of associated areas, including the construction of world-class production facilities, staff training, support to the education system, and the creation of a national base for vocational training and development, contributing to the establishment of a competitive local supply system, promotion of highly educated local engineers and other world-class specialists.
Under the contract, tens of thousands of jobs were opened for construction works, which contributed to sustainable development in hundreds of rural settlements and, in turn, capacity building, infrastructure development, education and opportunities for profitable business.
The scope of the benefits and successes is enormous. All of them became possible thanks to the initial commitment of all parties to work in strict accordance with the requirements and standards of the contract, their contribution to the promotion of these major projects and the implementation of the provisions of production sharing agreements, which were given the status of law after signing.
It is hard to believe how many changes, transformations, progress and national growth can be attributed to just one agreement. Even a few of these successful achievements are enough to be proud of as part of our joint history.
Obviously, it is worth paying tribute to the leadership of the country, its visionary policy in the oil and gas field and the readiness of the people of Azerbaijan for change, transformation and growth.
Admittedly, none of this would have been possible without reforms and other significant efforts by the government to create a healthy and supportive environment for foreign and local entrepreneurs. Close cooperation between the government, relevant ministries, SOCAR, foreign oil companies and their subcontractors should be underlined.
As a result, in just a quarter of a century, the whole of Azerbaijan has changed, and now it is firmly on the right path of development as one of the world's leading oil and gas producing countries.
The growth of industry has made Azerbaijan a regional centre with growing opportunities for creating related enterprises and jobs, establishing partnerships and expanding ties with world markets, transferring state-of-the-art technology and world experience, developing a dynamic services sector for large-scale oil and gas projects that generate significant revenues.
This provided the country with an opportunity to constantly focus on diversification in other sectors of the economy. Great efforts have been made to reinvest significant oil revenues in the development of the non-oil sector to a level that would support the country's fast and steady economic growth.
Strong human capital is the most important advantage
It was clear from the very beginning that there would be far more employment opportunities in the service sector than in the production. Therefore, Azerbaijan has focused on supporting the development of a dynamic sector of services for the oil and gas industry, as well as targeted diversification in other sectors of the economy.
At the same time, Azerbaijan continued on supporting the development of highly qualified national specialists and world-class workforce to turn “oil and gas capital into human capital”.
As a long-term partner of Azerbaijan in the Caspian Sea, we are proud of the successes achieved in training and advanced training of Azerbaijani citizens involved in our projects and operations. In Azerbaijan, we have real successful experience in creating a rather large army of national specialists, who can now compete with international experts and get appointments in the global BP business around the world. Just one example: only in 2019, about ten young Azerbaijanis were appointed to senior positions in BP's global business.
This is a clear sign that traditions of creating human capital are returning to the country. Once a former training centre for oil specialists of many foreign countries with its own oil university, which was the leading educational institution in the Soviet Union, Azerbaijan is resuming its past successes in developing its national potential. The results are impressive: it is enough to take a look at the current position of Azerbaijan and its non-oil sector with world-class national potential and human talents that the country exports to regional and world markets.
A place to do business in the Caspian
Investments in various fields, including the development of human capital, are vital both in absolute and relative terms. This will contribute to the Azerbaijani economy and will make the country a regional business hub in the Caspian Sea basin. Since the inception of its independence, Azerbaijan has tried to do its best to become a place for doing business in the region. The mission has been accomplished successfully indeed.
Twenty-five years of growth and success, which Azerbaijan can rightfully be proud of, provides a reliable ground on which the country can rely in anticipation of long-term plans for itself and its foreign partners.
Being the largest foreign partner of Azerbaijan and the operator of its largest oil and gas development projects, we firmly believe that our business will continue to flourish here so that together with our partners in ACG and Shah Deniz projects we can extend both contracts until the middle of the century .
We see Azerbaijan as a great place to do business. This is a place where investors can successfully conduct business, and companies can work efficiently.
The citizens of Azerbaijan are highly educated people, they see business as an attractive, stimulating activity that provides excellent career opportunities.