SOCAR Türkiyədə yatırım sahələrini genişləndirməyi planlaşdırır
İpsala - əhalisi, təxminən, 30 min olan kiçik bir qəsəbədir, Türkiyənin Ədirnə şəhərində, düz Yunanıstanla sərhəddə yerləşir. Kimin ağlına gələrdi ki, bu, ilk baxışda gözə çarpmayan yaşayış məntəqəsi yalnız Türkiyə üçün deyil, həm də Cənub Qaz Dəhlizində iştirak edən bütün ölkələr üçün strateji önəm daşıyacaq. Məhz burada Trans-Anadolu Qaz Boru Kəmərinin (TANAP) son nöqtəsi yerləşir və bu ərazidən Azərbaycanın «Şahdəniz» yatağının işlənməsinin 2-ci mərhələsindən əldə edilən qaz Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) vasitəsilə Avropaya çatdırılacaq.
Xərclər və gözlənilən effekt
TANAP Boru Kəməri Konsorsiumunun baş direktoru Saltuk Düzyolun sözlərinə görə, 1 iyul 2019-cu ildən etibarən TANAP Azərbaycan qazının Avropaya tədarükünə tam hazırdır. “Biz nəqlə başlamaq üçün Trans-Adriatik Boru Kəmərinin tikintisinin başa çatdırılmasını səbirsizliklə gözləyirik. 2020-ci ilin oktyabrından öncə Avropaya ticari qaz nəqlinin başlanılması mümkün deyil, amma biz indidən qaz verməyə hazırıq", - deyə S.Düzyol Azərbaycan jurnalistlərinin Ədirnəyə press-turu zamanı bildirib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan qazının TANAP vasitəsilə Türkiyəyə ticari nəqli 30 iyun 2018-ci ildə başlayıb və Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazovun sözlərinə görə, bu gün kimi «Şahdəniz» yatağından 3 milyard kubmetr qaz ixrac edilib. Nazirin sözlərinə görə, Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin sonuncu komponenti olan TAP boru kəmərinin tikintisi 90% başa çatdırılıb və yaxın aylarda qaz kəmərinin doldurulmasına başlanacaq. 2020-ci ildə isə o, artıq işə başlayacaq, bununla bağlı olaraq Azərbaycan qazının TANAP üzrə nəqlinin artırılması nəzərdə tutulur. SOCAR-ın proqnozlarına görə, TANAP-ın fəaliyyəti Türkiyənin qaza olan tələbatının 12%-ni ödəyəcək.
Azərbaycana gəldikdə isə, TANAP, ilk növbədə, Azərbaycanla Avropa Birliyi (AB) arasında enerji dəhlizinin əsas həlqəsidir. Bəllidir ki, Trans-Anadolu qaz kəmərinin ötürmə gücü 16 milyard kubmetrdir, bunun 10 milyardı Avropaya, 6 milyardı Türkiyənin qərb bölgələrinə yönəldiləcək. Bununla belə, artıq 2023-cü ildə boru kəmərinin ötürmə gücü ildə 24 milyard kubmetrə, 2026-cı ildə 31 milyard kubmetrə qədər artırıla bilər. Bununla yanaşı, TANAP üzrə nəqlin əsas qaynağı «Şahdəniz» qazı olacaq, sonrakı mərhələlərdə isə Azərbaycanın digər yataqlarının qazı da bura qoşulacaq. Buna baxmayaraq, S.Düzyolun sözlərinə görə, TANAP-da Türkmənistan, Şimali İraq qazından da istifadə edilə bilər. "İran da TANAP üçün potensial qaz mənbəyidir, lakin hazırkı şəraitdə onu real təchizatçı hesab etmək mümkün deyil", - deyə baş direktor vurğulayıb.
Konsorsiumun qiymətləndirməsinə görə, TANAP-ın gücünün sonrakı genişləndirilməsi üçün ciddi xərc tələb edilmir. Belə ki, boru kəmərinin həcmini ildə 24 milyard kubmetrə çatdırmaq üçün iki əlavə kompressor stansiyası, 31 milyard kubmetrə çatdırmaq üçün isə daha üç kompressor stansiyası qurmaq lazımdır ki, bu da onların ümumi sayını yeddiyə çatdıracaq. İndiki mərhələdə iki kompressor stansiyası və dörd qaz ölçmə stansiyası, iki qaz çıxışı məntəqəsi tikilib.
Yeri gəlmişkən, Trans-Anadolu qaz boru kəmərinin tikintisi üzrə faktiki xərclər 6,5 milyard dollar təşkil edib, ilkin qiymətləndirmə isə 11,77 milyard dollar idi. Bu zaman işlərin bir hissəsi beynəlxalq maliyyə qurumlarının (Beynəlxalq İnkişaf və Yenidənqurma Bankının (İBRD), AYİB-in, Sərmayələr və Zəmanətlər üzrə Çoxtərəfli Agentliyin (MIGA), İnfrastruktur Sərmayələri üzrə Asiya Bankının (AIIB)) toplam 2,65 milyard dollara bərabər kreditləri hesabına maliyyələşdirilib.
"Boru kəmərinin tikintisi mərhələsində xərclərin 45%-inə qənaət etməyə nail olduq. Bu, hətta SOCAR-a bu layihə üçün MIGA zəmanəti ilə ayrılan kreditlərin bir hissəsindən imtina edilməsi barədə qərar verməyə imkan yaratdı", - deyə S.Düzyol bildirib.
Layihənin sonrakı ticari fəaliyyətinə gəldikdə isə, TANAP-ın tikintisi üzrə konsorsium qaz kəmərinin istismarından illik 1,45 milyard dollar həcmində gəlir gözləyir, bunun da 58%-i Azərbaycanın payına düşəcək. Bununla yanaşı, TANAP-la qaz nəqlinə görə Türkiyəyə hər 1000 kubmetr üçün 5,95 dollar vergi ödəniləcək.
Beləliklə, TANAP qaz boru kəməri Azərbaycanın büdcəsinə önəmli töhfə verməklə yanaşı, Türkiyəyə və Avropaya ixrac imkanı yaratmaqla ölkəni yalnız bir bazarın ehtiyaclarını ödəmək asılılığından xilas edəcək. TANAP-a üçüncü tərəfin cəlb edilməsi layihə iştirakçıları üçün tranzitdən əldə olunan gəlirləri xeyli artıracaq.
SOCAR-ın qiymətləndirməsinə görə, layihənin gerçəkləşdirilməsi Azərbaycanla Türkiyə arasında enerji sahəsində əməkdaşlığı gücləndirməklə yanaşı, bölgədə geniş və güclü iqtisadi birliyin yaranmasına səbəb olacaq.
Petkim – uğurlu yatırım
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, TANAP heç də Azərbaycanla Türkiyə arasında energetika sahəsində uğurlu əməkdaşlığın yeganə nümunəsi deyil. İndiyədək SOCAR tərəfindən Türkiyə iqtisadiyyatına, o cümlədən TANAP boru kəmərinin inşasına, «Petkim Petrokimya Holding»in nəzarət səhm paketinin alınmasına, STAR neftayırma zavodu və SOCAR konteyner terminalının, həmçinin 51 MVt gücündə külək elektrik stansiyasının tikintisinə və bir sıra başqa layihələrə toplam 15 milyard dollar sərmayə yatırılıb. Yaxın illərdə şrkət bu sərmayələrin həcmini 19,5 milyard dollara çatdırmağı planlaşdırır ki, bu vəsaitlərin də bir hissəsi Türkiyədə neft-kimya kompleksinin gələcək inkişafına sərf olunacaq.
“Hazırda SOCAR-ın yatırımları üçün prioritet sahələr neft emalı, təbii qaz və neft kimyasıdır. Lakin bz bəyan etdyimiz toplam 19.5 milyard dollarlıq yatırılmarı tamamladıqdan sonra yeni sərmayələr də ola bilər və onlar hətta başqa sahələrə də yönəldilə bilər",- deyə «SOCAR Turkiye Enerji» şirkətinin xarici əlaqələr üzrə rəhbəri Murat Le Kompte bizimlə söhbətində bildirib.
Xatırladaq ki, SOCAR-ın Türkiyədəki fəaliyyəti 2008-ci ildə «Petkim Petrokimya Holding»in səhmlərinin 51%-ni almaqla başlayıb.
"SOCAR tərəfindən 2008-ci ildə "Petkim" kompleksinin özəlləşdirilməsindən sonra bütün keçən dövr ərzində Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti bu müəssisənin inkişafına hər il 100 milyon dollar sərmayə qoyub və bu əlavə sərmayələrin ümumi həcmi 1 milyard dolları ötüb", - deyə "Petkim Petrokimya Holding"in baş direktoru Anar Məmmədov bildirib.
Kompleksə 60 növ müxtəlif məhsul çeşidinin istehsalı üzrə 15 əsas və 6 köməkçi obyekt daxildir. "Bu məhsullara olan yüksək  tələbat sayəsində «Petkim» kompleksi 2018-ci ili 872 milyon türk lirəsi (təxminən 151,5 milyon dollar) qazancla başa vurdu. 2019-cu ilin birinci yarısının nəticələrinə görə, «Petkim»in gəlirləri 5,9 milyard türk lirəsi (1,03 milyard dollar), xalis mənfəəti - 439 milyon türk lirəsi (76,3 milyon dollar) olub ”, - deyə A.Məmmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, «STAR» NEZ-in istifadəyə verilməsi ilə «Petkim», demək olar ki, lazımi yerli xammalla – nafta ilə təmin olunur. Neft emalı zavodunun infrastrukturunun «Petkim» ilə birləşdirilməsi ilə «Petkim» orta müddətdə məhsuldarlığını artırmağı planlaşdırır.
«Merkuri» daha yaxındır
“Türkiyənin neft-kimya bazarı yüksək potensiala malikdir, onun illik artım 6-7% təşkil edir. Hal-hazırda «Petkim Petrokimya Holding» neft-kimya məhsullarının daxili tələbatının 20%-ni təmin edir. Bununla yanaşı, artan tələbatı təmin etmək üçün yeni güclərin yaradılması üçün böyük sərmayələr tələb olunur», - deyə A.Məmmədov vurğulayır.
O cümlədən, baş direktorun sözlərinə görə, söhbət İzmirin Aliağa bölgəsində yeni «Merkuri» neft-kimya kompleksinin tikintisindən gedir. Yeni kompleksin «Petkim» və «STAR» neft emalı zavodunun yanında tikilməsi planlaşdırılır. Müəssisənin 2023-2025-ci illərdə istismara verilməsi planlaşdırılır.
"Merkuri" layihəsində əsas tərəfdaşlar SOCAR və BP olacaq. Bununla yanaşı, «Petkim» də bu layihənin səhmdarı olmağı planlaşdırır. Şirkətimizin iştirak payının tam olaraq nə olacağı barədə, hələ bir şeyə deyə bilmirəm, amma böyük olmayacaq. Bu layihənin gerçəkləşdirilməsi «Petkim» şirkətinin gələcək inkişafı üçün çox vacibdir. Biz bu layihədən yaxşı nəticələr gözləyirik", - deyə A.Məmmədov bildirir.
Ehtimal edilir ki, «Petkim» yeni kompleksə sərmayə qoymayacaq, ancaq ərazi, infrastruktur təqdim edəcək və ehtimal ki, xammalla da təmin edəcək.
SOCAR-dan verilən məlumata görə, layihənin dəyəri 1,8 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirilir. Onun həyata keçirilməsi üçün BP ilə paritet əsaslarla birgə müəssisə yaradılması planlaşdırılır. Layihə ilə Əliağa bölgəsində ildə 1,25 milyon ton təmizlənmiş tereftal turşusu, 840 min ton paraksislol və 340 min ton benzol istehsal edən zavodun inşası nəzərdə tutulur.
Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətindən verilən məlumata görə, İzmirdə neft-kimya kompleksinin inşası Türkiyəyə hər il 6 milyard dollarlıq cari kəsiri örtməyə imkan verəcək.
Və başqa layihələr
Onu da qeyd edək ki, SOCAR Türkiyədəki fəaliyyət sahəsinin genişləndirilməsi çərçivəsində bu ilin yanvar ayında Almaniyanın «EWE A.G» şirkətinin Türkiyə aktivlərini də əldə etmişdir. Sövdələşməyə «EWE Turkey Holding»in və ona daxil olan beş şirkətin – «Bursagaz», «Kayserigaz», «Enervis», «EWE Enerji» və «Millenicom»un alınması daxildir. Türkiyə mediasına görə, sövdələşmə məbləği 140-150 milyon dollar təşkil edir.
«Burgaz» və «Kayserigaz» qaz paylayıcı şirkətlərinin alınması ilə «SOCAR Turkiye Enerji»nin Türkiyənin qaza daxili tələbatının 7%-ni əhatə edə biləcəyi gözlənilir.
İnvestisiya fəaliyyəti ilə yanaşı, Dövlət Neft Şirkəti Türkiyədə qazma podratçısı kimi də cəlb edilib. Həmçinin, «SOCAR AQS» MMC Türkiyənin Tuz Gölü bölgəsində yeraltı qaz anbarının genişləndirilməsi layihəsi çərçivəsində qazma işləri üçün podrat müqaviləsi alıb.
“SOCAR AQS bu önəmli layihə üzərində «China CAMC Engineering Co., Ltd - IC İctas Construction Industries & Trade Inc.» ilə birlikdə işi yüksək qiymətləndirir. Müqavilə çərçivəsində şirkətimiz qazma ilə bağlı bütün öhdəlikləri öz üzərinə götürür", - deyə «SOCAR AQS»in baş direktoru Ramin İsayev bildirib.
100 milyon dollarlıq inteqrasiya edilmiş qazma işləri üzrə müqaviləsi Tuz Gölü yeraltı qaz anbarının genişləndirilməsi üçün 40 quyunun qazılmasını nəzərdə tutur. R.İsayev bildirib ki, yeni quyular onlara təbii qaz vurulması üçün qazılır və tələbat yaranandan sonra bu qaz istehlakçılara çatdırılacaq.
Bu arada, «IC Ictas»ın baş direktoru Murat Mehmet Kurtuluş hesab edir ki, sənədin imzalanması iki şirkət və nəticədə iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə və dərinləşməsinə yeni bir təkan verəcək. "Tuz Gölündə yeraltı qaz anbarının genişləndirilməsi Türkiyənin təbii qaza olan tələbatını ödəmək üçün vacibdir və «SOCAR AQS» bu missiyanın uğurla başa çatmasına öz töhfəsini verəcək", - deyə o vurğulayıb.
Tuz Gölü təbii qaz anbarının 2024-cü ilə qədər genişləndirilməsindən sonra qaz anbarının tutumu 1,2 milyard kubmetrdən 5,4 milyard kubmetrədək artacaq.
Beləliklə, Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti yalnız Türkiyədəki qısamüddətli fəaliyyəti ərzində xarici layihələr portfelini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirib və bu ölkənin iqtisadi inkişafına hiss olunan səviyyədə töhfə verib. Ancaq belə görünür ki, bu son hədd deyil və ola bilsin ki, neft-kimya sənayesinin ardınca SOCAR digər sektorlara nəzər salacaq və oralarda öz zəngin təcrübəsini nümayiş etdirəcək.

STRATEGIC INVESTMENTS
Ipsala is a small village in the Turkish city of Edirne, right on the border with Greece with a population of some 30 thousand people. No one could imagine that this miniscule settlement would become strategically important not only for Turkey, but also for all countries participating in the Southern Gas Corridor (SGC). This is where the Trans-Anatolian Gas Pipeline (TANAP), through which Azerbaijani natural gas will be supplied to Europe through the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) from Stage 2 of the Shah Deniz field development, ends.
Costs and Expected Effects
According to the General Director of the TANAP Pipeline Consortium, Saltuk Duzyol, since July 1, 2019, TANAP has been ready for the supply of Azerbaijani gas to Europe. "We look forward to completing the construction of the Trans-Adriatic Pipeline to begin these supplies. However, before October 2020, the start of commercial gas supplies to Europe is not possible, but for our part, we are able to supply gas even now," Duzyol said during a press tour of Azerbaijani journalists in Edirne.
Commercial supplies of Azerbaijani gas via TANAP to Turkey began on June 30, 2018, and, according to the Minister of Energy of Azerbaijan, Parviz Shahbazov, 3 billion cubic meters of gas from the Shah Deniz field have already been exported. According to minister, the construction of the TAP pipeline, which is the last component of the Southern Gas Corridor project, is 90% complete. Actual filling of the gas pipeline will begin in the coming months. The pipeline will be commissioned in 2020, hence increasing the volume of Azerbaijani gas via TANAP. According to SOCAR's forecasts, TANAP will cover 12% of Turkey's gas demand.
As for Azerbaijan, TANAP is the main link in the energy corridor between Azerbaijan and the EU. The capacity of the Trans-Anatolian gas pipeline is 16 billion cubic meters, of which 10 billion will go to Europe, and 6 billion to the western regions of Turkey. However, in 2023 the throughput capacity of the pipeline can be increased to 24 billion cubic meters of gas annually, and to 31 billion cubic meters in 2026. At the same time, the main source for deliveries via TANAP will be the natural gas from Shah Deniz, and at subsequent stages from other fields in Azerbaijan. According to S. Duzyol, TANAP can also be used to transport gas from Turkmenistan and Northern Iraq. "Iran is also a potential source of gas for TANAP but in the current conditions it is impossible to consider it as a real supplier," Duzyol said.
According to the consortium estimates, the subsequent expansion of TANAP capacities will not require significant costs. To increase the pipeline’s capacity up to 24 billion cubic meters per year, it will be necessary to build two additional compressor stations, and three more for 31 billion cubic meters, which will increase the total number of compressor stations to seven. At this stage, two compressor stations and four gas-measuring stations, two gas outlet points have been constructed.
By the way, the actual cost for the construction of the Trans-Anatolian gas pipeline reached $6.5 billion against the initial estimate of $11.77 billion. At the same time, part of the work was funded by loans from international financial institutions (IBRD, EBRD, MIGA, AIIB for total of $2.65 billion). "At the pipeline construction stage, we could save 45% of costs. This made it possible for SOCAR to reject part of the loan provided under the MIGA guarantee for this project," S. Duzyol said.
As for the commercial activities of the project, the TANAP consortium expects annual revenues from the operation of the gas pipeline reach $1.45bn, of which Azerbaijan will receive 58%. In addition, a tax of $5.95 per 1,000 cubic meters will be paid for gas transportation via TANAP Turkey.
Thus, the TANAP gas pipeline will not only make a significant contribution to the state budget of Azerbaijan but also reduce the country's dependence on a single market, thanks to export of gas to both Turkey and Europe. Attracting third-party gas to TANAP will significantly increase revenues from its transit for participants in this project.
According to SOCAR, the implementation of the project will strengthen cooperation between Azerbaijan and Turkey in the energy sector and will help establish a large and strong economic union in the region.
Petkim is a successful acquisition
However, TANAP project is not the only example of successful cooperation between Azerbaijan and Turkey in the energy sector. SOCAR has already invested $15bn in the Turkish economy, including the construction of TANAP, purchase of a controlling stake in the petrochemical complex Petkim Petrokimya Holding, construction of the STAR refinery and the SOCAR Terminal container terminal, a 51MW wind farm, as well as several others projects. In the coming years, SOCAR plans to increase the volume of its investment portfolio to $19.5bn, directing part of the funds to further development of the petrochemical sector in Turkey.
"Currently, the priority areas for SOCAR in terms of investing in the Turkish economy are oil refining, natural gas and petrochemicals. However, after we complete the initial investment of $19.5bn, there may be new investments, and possibly in other areas," Murat LeCompte, SOCAR Turkiye Enerji’s Chief Communications Officer, said.
SOCAR began operations in Turkey in 2008 with the purchase of a 51% stake in Petkim Petrokimya Holding. "After privatisation of the Petkim complex in 2008, SOCAR has annually invested $100 million in the development of the enterprise. The total volume of these additional investments exceed $1bn," Anar Mammadov, General Director of Petkim Petrokimya Holding said.
The complex includes 15 main and 6 auxiliary facilities for the production of 60 types of various products. "Due to the high demand for these products, Petkim ended 2018 with a profit of 872 million Turkish liras (TL) (approximately $151.5mn). According to the results of the first half of 2019, Petkim's revenues amounted to 5.9 billion TL ($1.0bn), net profit - 439 million TL ($76.3mn)," A. Mammadov noted.
According to Mammadov, thanks to the commissioning of the STAR refinery, Petkim is almost fully provided with the necessary local raw materials such as naphtha. By integrating the infrastructure of the refinery with Petkim, the latter plans to increase productivity in the medium term.
"Mercury" is getting closer
"Turkish petrochemical market has high potential with an annual growth of 6-7%. Currently, Petkim Petrokimya Holding provides 20% of domestic demand for petrochemicals. However, to ensure the growing demand, large investments are required for new capacities," Mammadov said. In particular, he mentioned the construction of a new "Mercury" petrochemical complex in Izmir's Aliaga region.
The new complex is scheduled for construction next to Petkim and the STAR refinery. Commissioning of the enterprise is planned in 2023-2025.
"The main partners in the Mercury project will be SOCAR and BP. However, Petkim also plans to become a shareholder of this project. I cannot say yet about the equity participation of our company in this complex but it will be small. The implementation of the project is very important for the further development of Petkim. We expect good results from this project," A. Mammadov said.
It is assumed that Petkim will not invest in the new complex but will provide territory, infrastructure and, possibly, raw materials.
According to SOCAR, the cost of the project is estimated at $1.8bn. It is planned to create a joint venture with BP on a parity basis. The project includes the construction in the Aliaga region of a plant for the production of 1.25mn tons of purified terephthalic acid, 840 thousand tons of paraxylene and 340 thousand tons of benzene annually.
According to SOCAR, the construction of Mercury in Izmir will allow Turkey to annually cover the current account deficit of $6bn.
Other projects
As part of expanding the scope of activities in Turkey, in January 2019 SOCAR also acquired Turkish assets of the German EWE A.G. The deal includes the purchase of EWE Turkey Holding and its five companies: Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, EWE Enerji and Millenicom. According to Turkish media, the deal costs $140-150 million.
With the acquisition of gas distribution companies Burgaz and Kayserigaz, SOCAR Turkiye Enerji expects to cover up to 7% of domestic gas demand in Turkey.
In addition to investment activities, SOCAR Turkey has been involved as a drilling contractor. In particular, SOCAR AQS LLC received a contract for drilling operations under the project to expand the underground gas storage in Tuz Gölü in Turkey.
"SOCAR AQS appreciates the work on this important project together with Chinese CAMC Engineering Co., Ltd. - IC Ictas Construction Industries & Trade Inc. Within the framework of the contract, our company undertakes all obligations related to drilling," Ramin Isayev, CEO of SOCAR AQS said.
The $100 million integrated drilling contract provides for the drilling of 40 wells to expand the Tuz Gölü underground gas storage facility. R. Isayev explained that new wells would be drilled to inject natural gas and its subsequent extraction and delivery to consumers when demand increases.
Meanwhile, IC Ictas CEO Murat Mehmet Kurtulus believes that the signing of the agreement will boost the expansion and cooperation between the two companies and, ultimately, the two countries. "The expansion of the underground gas storage in Tuz Gölü is vital to meet Turkey’s natural gas needs, and SOCAR AQS will contribute to the successful completion of this mission," Kurtulus said.
Following the expansion of the Tuz Gölü UGS by 2024, the gas storage capacity will increase from 1.2 to 5.4 billion cubic meters of gas.
During a short period of operations in Turkey, SOCAR Azerbaijan has significantly expanded its portfolio of foreign projects, making a rather tangible contribution to the economic development of Turkey. Perhaps, in the future SOCAR will also get involved in other sectors of economy to demonstrate its rich experience and performance.