BAKI SAMMİTİNİN NƏTİCƏLƏRİ
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) Azərbaycan paytaxtında keçiriən VII sammiti, şübhəsiz, oktyabrda baş vermiş ən vacib beynəlxalq siyasi hadisələrdən biridir. Qurumun ən yüksək səviyyədə keçirilmiş Bakı toplantısı yalnız türk dövlətlərinin inteqrasiyası prosesində yeni dövrün başlanğıcı deyil. O, qurumun bütünlükdə Avrasiya məkanında əsas əməkdaşlıq və təhlükəsizlik mərkəzlərindən birinə çevrilmək iddiasını ortaya qoyub.
Naxçıvan razılaşmasının nəticələri
Bakı sammitində Azərbaycan, Türkiyə və Qırğızıstan prezidentləri İlham Əliyev, Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Sooronbay Jeenbekov, həmçinin Qazaxıstanın ilk dövlət başçısı Nursultan Nazarbayev iştirak ediblər. Bundan başqa, sammitə ilk dəfə olaraq Özbəkistan prezidenti Şavkat Mirziyayev də qatılıb.
Dəvət olunmuş qonaqlar arasında isə TDƏŞ-də müşahidəçi dövlət olan Macarıstanın baş naziri Viktor Orbanı xüsusi qeyd etmək lazımdır.
Bakı sammiti Türk Şurasının əsasını qoymuş Naxçıvan sazişinin imzalanmasından düz 10 il sonra baş tutub. Odur ki, toplantıda çıxış edənlərin Azərbaycanın qədim şəhəri olan Naxçıvanda imzalanmış həmin tarixi sənədə xüsusi dəyər vermələri təsadüf deyildi. Türk dövlətləri arasında 2009-cu ilin oktyabrında əsası qoyulmuş yeni institusional əməkdaşlıq formatını Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də yüksək qiymətləndirib. Bununla yanaşı, dövlət başçısı bir fakta xüsusi diqqət çəkib: «Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan bölgəsi arasında Zəngəzur yerləşir. Vaxtilə Zəngəzur bölgəsinin Azərbaycandan alınıb Ermənistana birləşdirilməsi böyük türk dünyasını coğrafi baxımdan parçaladı. Ancaq Naxçıvanda qəbul etdiyimiz qərarlarla və birgə işimizlə biz türk dünyasının birliyini daha da gücləndirdik və qardaşlığımızı davam etdiririk. Bu mənada Türk Şurasının yaradılmasına dair qərarın məhz Naxçıvanda keçirilmiş Zirvə Görüşündə qəbul edilməsi türk dünyası üçün böyük rəmzi əhəmiyyətə də malikdir».
Qazaxıstanın ilk prezidenti, Bakı sammitində Türk Şurasının fəxri sədri statusunu qazanmış, həmçinin «Türk dünyasının Ali Ordeni» ilə təltif olunmuş Nursultan Nazarbayev də Naxçıvan sazişinə xüsusi qiymət verib. O, bildirib ki, həmin sənəd «əlaqələrimizin təkamülündə yeni, daha dərrakəli və praqmatik mərhələyə start verib. Məhz bu cür yanaşma bizim hazırkı yubiley sammitinə yaxşı nəticələrlə gəlib çatmamıza şərait yaradıb».
Həqiqətən də, ötən 10 ildə Türk Şurası türk dövlətləri arasında hərtərəfli əməkdaşlığın təmininə çalışan struktur kimi tanınıb. Eyni zamanda, o, özünü Avrasiyada inteqrasiya prosesinin potensial hərəkətverici qüvvələrindən biri kimi tanıdıb. TDƏŞ çərçivəsində ciddi institusional struktur formalaşdırılıb. Söhbət Türkdilli Dövlətlərin Parlament Assambleyasından (TürkPA), Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatından (TÜRKSOY), Türk Akademiyasından, türk Mədəniyyəti və İrsi Fondundan, Ağsaqqallar Şurasından, həmçinin Türk Ticarət-Sənaye Palatasından gedir.
Bakı sammitində qəbul olunmuş qərarlar isə Türk Şurasının real təşkilata çevrildiyini bir daha təsdiqləyib.
Genişlənmə kursu
Bakı sammitinin ən əhəmiyyətli nailiyyəti Özbəkistanın TDƏŞ-ə qəbulu sayıla bilər. Qurumun baş katibi Bağdad Amreyevin dediyi kimi, «bu, bizim ilk genişlənməmiz, ilk böyüməmizdir. Bu, şübhəsiz ki, Bakı sammitinin əsas hadisəsidir».
Özbəkistanın dövlət başçısı Şavkat Mirziyayev də bu haqda danışıb: «Bu gün Türk Şurasının 10 illiyini bu beynəlxalq təşkilatının əsasının qoyulduğu gözəl Azərbaycan torpağında qeyd etməmiz dərin rəmzi məna da daşıyır. Bu, bizim üçün də böyük tarixi gündür. Bu gün Özbəkistan Türk Şurasının tamhüquqlu üzvünə çevrilir».
Bakı sammitində qeydə alınmış digər maraqlı hadisə TDƏŞ katibliyi ilə Macarıstan hökuməti arasında bu ölkədə Türk Şurasının nümayəndəliyinin yaradılmasına dair razılaşmanın imzalanması olub. Maraqlıdır ki, Macarıstanda qurumun ofisi hələ ötən aydan fəaliyyət göstərir. Bakı toplantısında o, sadəcə, rəsmiyyət qazanıb.
Yeri gəlmişkən, Macarıstan artıq 5 ildir ki, TürkPA-nın üzvüdür. Ötən il isə o, Türk Şurasında müşahidəçi statusu qazanıb. Macarıstanın baş naziri Viktor Orban bu haqda danışarkən deyib: «Biz buradan yalnız nəsə qazanmaq yox, ümumi işə töhfə vermək də istəyirik». Budapeştin TDƏŞ-in fəaliyyətinə mümkün töhfəsinə gəlincə, baş nazir türk dövlətlərinin Avropa İttifaqında əməkdaşlığı genişləndirə biləcəyini vurğulayıb.
V.Orban çıxışında bir maraqlı fakta da diqqət çəkib: «Macarıstanda qıpçaqların yaşadığını və bir çox macarın damarında qıpçaq qanının axdığını, yəqin ki, sammitdə iştirak edənlərin hamısı bilmir. Bizdə onların öz bələdiyyəsi, özünü idarəetmə orqanları da var. Cənab prezident Nazarbayev Macarıstan qıpçaqlarının fəxri prezidentidir. Biz hər il qıpçaqların toplantısında ona Macarıstandan salamlarımızı göndəririk».
Türk Şurasının Budapeştdəki daimi nümayəndəliyinin fəaliyyəti müxtəlif siyasi, iqtisadi və mədəni forumların təşkilindən ibarət olacaq. Ümumilikdə, türk dövlətlərinin Macarıstanla əməkdaşlığını isə Türk Şurasının Avropaya tərəf genişlənməsi faktı kimi qiymətləndirmək olar. Beləliklə, TDƏŞ-in maraq dairəsi Avrasiya məkanı, Mərkəzi Asiya ilə məhdudlaşmayacaq. Bunu təsdiqləyən daha bir fakt: Koreya Respublikası Milli Assambleyasının sədri Mun Hi San Azərbaycana Bakı sammitindən cəmi bir gün sonra etdiyi səfəri çərçivəsində ölkə başçısı İlham Əliyevlə görüşündə ölkəsinin Türk Şurasında müşahidəçi statusu almaqda maraqlı olduğunu bildirib. İlham Əliyev isə öz növbəsində, TDƏŞ-in növbəti sammitinin gələn il Türkiyədə keçiriləcəyini deyib və bildirib ki, «Koreyanın həmin toplantıya müşahidəçi kimi qatılması bizi çox məmnun edəcək».
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Bakı sammitində əminliklə söylədiyi bir fikir də diqqət çəkir. O, qurumun gələn il Türkiyədə keçiriləcək VIII sammitində Türkmənistanın TDƏŞ-in tamhüquqlu üzvünə çevriləcəyini bəyan edib. «Arzu edirik ki, Türkmənistanın da bizə qoşulması ilə altı dövlət, bir millət olaq», - deyə Ərdoğan qeyd edib. Bununla da o, faktiki olaraq, Türk Şurasının genişlənməsini hədəf seçdiyini təsdiqləyib.
Macarıstanın TDƏŞ-in işinə qeyd olunan formatda qoşulması, Cənubi Koreyanın isə eyni istəklə çıxış etməsi təsadüf deyil və dünya ictimaiyyətinin Türk Şurası formatına marağının göstəricisidir. Hər halda, bu, bəşəriyyətin ənənəvi dəyərlərə, tarixi təcrübəyə və müasir iddialara əsaslanan ən nəhəng birliklərindəndir.
Qardaşlıq borcu
Bakı sammitində türk dövlətlərinin liderləri son dərəcə yüksək qarşılıqlı anlaşma nümunəsi də göstəriblər. Bu isə istənilən inteqrasiya strukturunun uğuru üçün ən vacib amillərdən biridir.
Bu mənada Bakı sammitinin yekun bəyannaməsində Türk Şurasının bütün üzvlərinin Türkiyənin «Barış mənbəyi» hərbi əməliyyatına dəstək verdiyi də qeyd olunmalıdır.
Türk Şurasının VII sammitində Qarabağ münaqişəsilə bağlı aparılmış müzakirələrə də qarşılıqlı dəstək rakursundan yanaşmaq olar. Türk dövlətlərinin onların inkişafına mane olan problemlərin həllinə yönəlmiş səyləri, şübhəsiz ki, ümumregional təhlükəsizliyin təmininə də töhfə olacaq. Türkdilli dövlətlərin Xüsusi Xidmət Orqanları Konfransının sentyabrda Bakıda keçirilmiş 22-ci iclası da türk dövlətlərinin təhlükəsizlik, ümumilikdə regional sabitliyin təmini sahəsində əməkdaşlığının vacibliyini bir daha ortaya qoyub. TDƏŞ-in Bakı sammitində isə liderlər türk dövlətlərinin təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığının vacibliyini bildirib, bunun bütünlükdə Avrasiya məkanında təhlükəsizliyin gücləndirilməsi baxımından önəmli olduğunu vurğulayıblar.
Prioritetlər və təkliflər
Bakı sammitinin gedişində baş vermiş daha bir maraqlı hadisə Türk Şurasına sədrliyin Qırğızıstandan Azərbaycana keçməsi olub. Prezident İlham Əliyev bildirib ki, «Türkdilli dövlətlər arasında əməkdaşlığın inkişafı Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir». Onun sözlərinə görə, bu üzdən də, «Azərbaycan təşkilata sədrliyi dövründə ölkələrimiz arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli səviyyədə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsi istiqamətində səylərini davam etdirəcək».
Bu mənada, türk dövlətləri arasında əməkdaşlığın son dərəcə böyük potensiala malik olduğunu əminliklə söyləmək mümkündür. Türk dövlətlərinin zəngin təbii, o cümlədən enerji resusrları, son dərəcə vacib strateji coğrafi mövqeyi, beynəlxalq arenada artmaqda olan nüfuzu da buna imkan verir.
Məsələn, «Şərq-Qərb» və «Şimal-Cənub» nəqliyyat-kommunikasiya dəhlizlərinin yaradılmasında vacib rola malik Azərbaycan türk dünyası dövlətləri arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsinə önəmli töhfələr verir. İlham Əliyevin də sammitdə dediyi kimi, «Tarixən qədim İpək Yolunun üzərində yerləşən ölkələrimiz arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq, təbii ki, əsas istiqamətlərdən biridir. Azərbaycan Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin fəal iştirakçısıdır. 2017-ci ilin oktyabr ayında istifadəyə verilmiş Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu tarixi İpək Yolunun bərpasına bizim müştərək töhfəmizdir».
Bakı sammiti türk dövlətlərinin iqtisadi əməkdaşlığının gücləndirilməsinə yönəlmiş bir sıra konkret təkliflərlə də yadda qalıb. Məsələn, Türkiyə prezidenti Ərdoğan Türk Şurasına daxil olan ölkələr arasındakı ticarət münasibətlərində mövcud kvotaların ləğvi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Özbəkistan lideri Mirziyayev isə birgə texnoparkların, innovativ startap şirkətlərin, vençur fondlarının, birgə investisiya fondunun yaradılması, türkdilli dövlətlərin ticarət evlərinin təşkilini, Türk Şurası çərçivəsində Gənc Sahibkarlar Fondunun təsis olunması kimi təkliflər irəli sürüb.
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban isə ölkəsinin «Exim» bankının Türk Şurası ölkələrinin sahibkarları üçün kredit xəttindən yararlanılmasını təklif edib.
Bundan başqa, sammitdə iştirak edən liderlərin praktik olaraq hamısı turizm sahəsində əməkdaşlığın artırılması təşəbbüsü ilə də çıxış edib.
Böyük irslə böyük gələcəyə doğru
TDƏŞ-in Bakı sammitində irəli sürülmüş təşəbbüslər sırasında türk inteqrasiyası ilə bağlı təkliflər xüsusi yer tutur. Məsələn, türk dünyasının ağsaqqalı Nursultan Nazarbayevin fikrinə diqqət yetirək: «Türk sivilizasiyasının kökləri çox dərindir. Tarixə nəzər salsaq görərik ki, biz dünyanın ən böyük qitəsində hər zaman böyük rol oynamış xalqın nümayəndələriyik. Türk dünyasının müasir dövrdə də hansı əhəmiyyətə malik olduğunu anlamaq üçün dünyanın coğrafi xəritəsinə nəzər yetirmək kifayətdir».
Nazarbayevin ümumtürk gələcəyinin yeni üfüqlərinin yaradılmasına çağırışı da böyük anlam kəsb edir. O, məhz bu mənada «Türk baxışı-2040» proqramının hazırlanmasını da təklif edib. Türkdilli cəmiyyətlərin uzunmüddətli hədəfləri, bu hədəflərə nail olmağın yolları məhz həmin proqramda əksini tapmalıdır. Bundan başqa, Qazaxıstanın ilk prezidenti Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının yeni səviyyəyə qaldırılmasını – Türk (türkdilli yox) Dövlətləri Əməkdaşlıq Şurasına çevrilməsini də təklif edib. Türkdilli xalqların etnik kökləri haqda hər hansı tərəddüdləri aradan qaldıran bu təşəbbüsü də tam məsuliyyətlə Bakı sammitinin uğurları sırasına aid etmək olar.
Türkiyə prezidenti Ərdoğanın Türk Şurasının BMT Baş Assambleyası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında müşahidəçi status əldə etməsilə bağlı təklifi də böyük marağa səbəb olub. Bu, türk cəmiyyətinin beynəlxalq arenada artmaqda olan iddiasının daha bir göstəricisidir.
Beləliklə, dünyada yaşanmaqda olan qlobal siyasi transformasiyalar fonunda Türk Şurası Avrasiyanın ən nüfuzlu inteqrasiya mərkəzlərindən birinə çevrilmək istiqamətində ciddi addım atıb. Bakı sammiti göstərib ki, Avrasiya siyasəti və iqtisadiyyatında rolunu getdikcə artıran türk ictimaiyyətinin, həqiqətən də, böyük perspektivi var.

ACCENTS OF THE BAKU SUMMIT
Undoubtedly, the 7th summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (CCTS), or the Turkic Council, held in Baku became one of the most important events in international politics in October. The Baku Summit marked a new milestone in the process of integration of Turkic countries and a serious claim of the council to become one of the major centres of cooperation and security throughout Eurasia.
The benefits of the Nakhchivan agreement
The presidents of Azerbaijan, Turkey, and Kyrgyzstan (Ilham Aliyev, Recep Tayyip Erdogan, Sooronbay Jeenbekov) and the first president of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev attended the Baku summit. For the first time, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the summit as a leader of yet another full member state of the Turkic Council. Among the invited guests was Viktor Orban, the Prime Minister of Hungary, which has a status of an observer in the CCTS.
The Baku summit took place ten years after the signing of the Nakhchivan agreement, the founding document of the Turkic Council. The forum participants thus referred repeatedly to the historical document adopted in the ancient Azerbaijani city of Nakhchivan. President Ilham Aliyev praised the establishment in October 2009 of a new institutional format for cooperation between Turkic states. At the same time, he focused on the following fact: "Zangezur is located between the mainland Azerbaijan and the Nakhchivan region. The withdrawal of Zangezur from Azerbaijan and its accession to Armenia divided the great Turkic world geographically. However, thanks to the decisions adopted in Nakhchivan and our joint work, we have further strengthened the unity of the Turkic world and continue our brotherhood. In this sense, the decision to create the Turkic Council at the Nakhchivan Summit also has a great symbolic significance for the whole Turkic world."
The first president of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev, who was awarded a status of Honorary Chairman of the council at the Baku Summit and the Higher Order of the Turkic World, underlined that the Nakhchivan agreement was a document that "gave birth to a new, more meaningful and pragmatic stage in the evolution of our cooperation. Thanks to this approach, we were able to approach the current anniversary milestone with good results."
Indeed, over the past decade, the Turkic Council has established itself as an institution aimed at ensuring comprehensive cooperation between the Turkic states, and as one of the potential engines of Eurasian integration. An impressive institutional structure has been created as part of the CCTS, which includes, in particular, the Parliamentary Assembly of Turkic Speaking States (TurkPA), International Organisation of Turkic Culture (Turksoy), Turkic Academy, Turkic Culture and Heritage Foundation, Council of Elders, and the Turkic Chamber of Commerce and Industry.
Decisions adopted at the Baku Summit were obvious indicators of the real organisational strengthening of the Turkic Council.
Expansion course
The most significant achievement of the recent summit was the entry of Uzbekistan into the CCTS. According to Secretary General of the Council Baghdad Amreyev, "this was our first expansion. This is undoubtedly the main event of the Baku summit."
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev said: "The fact that we celebrate the tenth anniversary of the Turkic Council in Azerbaijan, where this international institution was founded, has a deep symbolic meaning. This date is a great historical event for us, as Uzbekistan has become a full member of the Turkic Council."
Another very remarkable event of the Baku Summit was the signing of an agreement between the secretariat of the CCTS and the Hungarian government on the establishment of a permanent mission of the Turkic Council in Hungary. Actually, the office has been operating in Budapest since last month but the meeting in Baku officially inaugurated the body in Hungary. Hungary has been a member of TurkPA for five years. Last year the country received an observer status in the council. Talking about the position of his country as an observer, Hungarian Prime Minister Viktor Orban said: "We not only want to receive but also to give something back." As a possible contribution of Budapest to the activities of CCTS, the Hungarian Prime Minister outlined the expansion of cooperation between Turkic countries and the European Union.
Mr. Orban also mentioned the following interesting fact: "Probably not everyone present knows this but Kipchaks still live in Hungary and the Kipchak blood flows in many Hungarians. They even have a municipality, self-government. President Nazarbayev is the Honorary President of Hungarian Kipchaks. Every year, when the Kipchaks convene, we welcome him from Hungary."
The activities of the Permanent Mission of the Turkic Council in Budapest are expected to include the holding of various political, economic and cultural forums. The interaction of Turkic countries with Hungary manifests the spread of influence of the Turkic Council on Europe. In other words, the area of ​​interests of CCTS is not limited to the Eurasian crossroads and Central Asia, as the following fact shows.
The day after the Baku summit, the Chairman of the National Assembly of the Republic of Korea, Moon Hi-san visited Azerbaijan and expressed his country's interest in observer status in the Turkic Council to President Ilham Aliyev. Mr. Aliyev noted that the next summit of the CCTS will be held in Turkey next year and "we will be very happy if Korea participates in it as an observer."
Turkish President Recep Tayyip Erdogan expressed his confidence that Turkmenistan would become a full member next year at the 8th Summit of the Turkic Council. "We wish that with Turkmenistan, we will become six states and a single nation," Mr. Erdogan said, thereby recognizing the focus of the CCTS on further expansion.
The accession of Hungary, as well as the South Korean intention are by no means manifestations of global interest in the phenomenon of the Turkic Council, an institution based on traditional values, historical experience and modern ambitions of one of the greatest civilisations in the history of mankind.
Brotherly duty
The leaders of Turkic states demonstrated a high degree of mutual support, which is yet another indispensable attribute of the success of any integration structure.
Remarkably, in the Baku Declaration adopted at the end of the summit, the member states expressed support for Turkey’s military operation Peace Spring.
The discussion of the Karabakh issue at the summit is also a sign of mutual support. Undoubtedly, the efforts of the Turkic countries aimed at resolving conflict problems hindering their development contribute to the achievement of regional security. The 22nd meeting of the Conference of Special Services of Turkic Speaking States held in September in Baku highlighted the importance of cooperation between the Turkic states in terms of strengthening their security and ensuring regional stability in general. It is no accident that the CCTS leaders stated the importance of cooperation on security as a factor strengthening security throughout the Eurasian space.
Priorities and suggestions
Another noteworthy event of the Baku Summit was the transfer of chairmanship of the Turkic Council from Kyrgyzstan to Azerbaijan. President Ilham Aliyev assured that "the development of cooperation between the Turkic-speaking states is one of the priority areas of Azerbaijan’s foreign policy", therefore, "throughout its chairmanship, Azerbaijan will continue efforts aimed at further deepening cooperation between our countries both at bilateral and multilateral levels".
The above facts show huge potential for cooperation between the Turkic states. The key to this is rich natural resources, including energy, strategically extremely important geographical location of the Turkic countries and their growing prestige in international arena.
Azerbaijan, which plays an instrumental role in the establishment of the East-West and North-South transport and communication corridors, makes a significant contribution to expanding economic cooperation between the Turkic states. As Ilham Aliyev said in his address, "cooperation between our countries historically located along the ancient Silk Road in the transport sector is one of the important directions. Azerbaijan is an active participant in the East-West transport corridor. The Baku-Tbilisi-Kars railway commissioned in October 2017 is our joint contribution to the restoration of the historic Silk Road."
The Baku summit was also remembered by a number of specific proposals aimed at strengthening the economic interaction of the Turkic states. Thus, the President of Turkey Erdogan took the initiative to abolish the existing quotas in trade relations between the countries, members of the Turkic Council. The Uzbek leader Mirziyoyev proposed creating joint technology parks, innovative start-up companies and venture funds, a joint investment fund, opening trading houses for Turkic-speaking countries, and establishing a forum of young entrepreneurs within the framework of the Turkic Council. Hungarian Prime Minister Viktor Orban offered to take advantage of the opening by the Hungarian Eximbank of a credit line for entrepreneurs of member countries. Almost all the leaders participating in the summit advocated improving cooperation in tourism.
To a bright future with a great heritage
Ideas regarding the deep content of Turkic integration had a special place in the list of initiatives put forward during the Baku Summit. For example, the elder of the Turkic world Nursultan Nazarbayev said: "The Turkic civilization has deep roots. If we take a look back, we are the descendants of peoples who have always played a significant role on the largest continent of the planet. It is enough to look at the geographical map of the world to realize the significance of the Turkic world at its present stage."
The call of the first president of Kazakhstan to proceed with the establishment of new horizons for the common Turkic future also makes great sense. Hence, he offered the development of the "Turkic Vision-2040" program, which reflects the long-term goals of the Turkic-speaking community and ways to achieve them. In addition, Mr. Nazarbayev proposed raising the Cooperation Council of Turkic-speaking states to the level of organisation, the Organisation of Turkic (and not Turkic-speaking) states. This initiative, which removes any ambiguity regarding the ethnic roots of Turkic peoples, can also be considered as an achievement of the Baku Summit.
A statement made by the Turkish President Erdogan to get an observer status for the Turkic Council in the UN General Assembly and the Organization of Islamic Cooperation also aroused great interest. This was another sign of the growing ambitions of the Turkic community in the international arena.
Thus, despite global political transformations taking place in the world, the Turkic Council made a solid claim as one of the influential integration hubs in Eurasia. The Baku summit showed that the Turkic community, which is increasingly strengthening its role in Eurasian politics and economics, has enormous prospects for accomplishing the mission set ahead.