Bakıda universal kino ustasının 130 illiyinə həsr edilmiş təntənəli gecə keçirilib
Çaplinə - sevgilərlə. Bəlkə də, Dövlət Film Fondu və Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən «Nizami» Kino Mərkəzinin salonlarından birində təşkil olunmuş bu axşamı belə adlandırmaq olardı. Tədbir böyük aktyor, ssenarist, bəstəkar, kino rejissoru, prodüser, montajçı və universal kino ustası, "Böyük şəhərin işıqları", "Qızıl qızdırması", "Sirk", "Körpə" və s. filmlərindən hamımızın tanıdığı balaca bir insanın – Avara obrazının yaradıcısının anadan olmasının 130 illiyinə həsr olunmuşdu.
Böyük Çaplinin adını nə vaxt çəksək, dərhal gözümüzün önünə burnu yuxarı qatlanmış böyük ayaqqabılı, əyninə böyük olan asmalı şalvarlı, qısa və köhnə gödəkcəli, dar jiletli balacaboy adam gəlir. Hə… bir də şlyapası, bığları, təbəssümü və ... gözləri! İfadəli, böyük, diri, "danışan" gözləri. Səssiz kinonun ustası gözləri ilə elə «danışa» bilirdi ki, bir çox insan hətta sözlərdən istifadə edərək elə danışa bilmir! Artistin yaratdığı həssas Avara obrazı dünya kinosu tarixinə əbədi olaraq daxil olub. Rac Kapur ("Cənab 420") filmində, sovet klounu Karandaş və "Salam, mən sizin xalanızam!" filmində Aleksandr Kalyagin onu təqlid edirlər.
Çaplin bizim yanımızdadır
Çarlz Spenser (Çarli) Çaplin - 20-ci əsrin dahisidir, çətin taleli, böyük qəlbi və böyük istedadı olan insandır - Dövlət Film Fondunun direktor müavini Rəşad Qasımovun rejissorluq etdiyi, eləcə də əməkdar incəsənət xadimi, kinoşünas Ayaz Salayevin aparıcılıq etdiyi həmin axşamda aktyorlar Ceyhun Sadıqov və Bəhruz Vaqifoğlunun, Çaplinin mahnılarının ifaçıları - Cavan Zeynallı, Samir Cəfərov, Nərmin Kərimbəyova və Tünzalə Qəhrəmanın yaratdığı gözəl atmosferin sahibi oldu. Axşam cazibədar teatrallaşdırılmış mini tamaşaya çevrildi, orada düşünülmüş teatrallaşdırma olmadan musiqili-plastik əhvalat oynandı və bu zaman Çaplinin səssiz kinosunun personajları ekranda göründü – təntənənin əsas səbəbkarı Ceyhun Sadıqovun ifasında səhnəyə çıxdı, onun kino qəhrəmanı olan qadınları Nərmin Kərimbəyova və Tünzalə Qəhrəman canlandırdı.
Ən böyük ulduz
Aparıcı Ayaz Salayevin maraqlı söhbətinin fonunda ekranda və səhnədə Çarlz Spenser Çaplinin filmlərindən və real həyatından epizodlar canlandırıldı. Bir müddət birdən-birə adama elə gəldi ki, Ceyhun Sadıqov Çaplin obrazında təntənənin əsas səbəbkarının ekran qəhrəmanından daha inandırıcı görünür. Absurddur? Əlbəttə! Ancaq belə bir mif artıq bir dəfə Hollivudda istedadlı aktyorun paxıllığını çəkənlər tərəfindən dövriyyəyə buraxılıb, onlar iddia edirdilər ki, Çaplin oxşarlarının yarışmasında 22-ci yeri tutub. Ancaq bu, Ustadın şöhrətinə və imicinə heç bir xələl gətirmədi. O, okeanın hər iki tərəfi üçün ən böyük ulduz olub və olmaqdadır. ABŞ-da, İngiltərədə və Çarli Çaplinin ABŞ-dan ayrılaraq köçdüyü İsveçrədə, o, daima dünyaya böyük İncəsənət kimi kinonu anlamaq sevinci bəxş etmiş bir insan olaraq qalır.
Aparıcı da bu barədə danışdı və bizləri Çarli Çaplinin həyatının və yaradıcılıq axtarışlarının detallarına və təfərrüatlarına qərq etdi. İlk görünüşdən tanınan Avara obrazı necə və nə vaxt yaranıb? Bəllidir ki, "Meyblın qeyri-adi çətin vəziyyəti" filminin çəkilişi zamanı Çaplin heç cür öz qəhrəmanının qrimi barədə bir qərara gələ bilmirmiş. Ayaz Salayevin dediyi kimi, aktyor soyunub-geyinmə otağına gedərkən ağlına gəlir ki, ona geyninəndə əynində kisə kimi görünən geniş şalvar, həddindən iri böyük ayaqqabılar, şlyapa və əlində əsa lazımdır. Aktyor istəyib ki, onun qəhrəmanının geyimində hər şey bir-birinə zidd olsun: torbalanan şalvar və həddindən çox dar pencək, başına çox kiçik olan şlyapa və nəhəng ayaqqabı. Bunları tamamlamaq üçün özünə kiçik bığlar düşündü ki, bu, onun üz ifadələrini gizlətmədən onu yaşlı göstərməli idi.
Çarlz Spenser Çaplinin avtobioqrafik xatirələrindən: “Geyinərkən mən hələ düşünmürdüm ki, bu görüntünün arxasında hansı xarakter gizlənməlidir, amma hazır olandan sonra kostyum və qrim obrazın necə olacağını mənə başa saldılar. Mən onu hiss etdim. Mən çəkiliş pavilyonuna qayıdanda artıq xarakterim doğulmuşdu ".
Avara
Beləcə, ümumiləşdirilmiş Avara adını daşıyan və hamımızın sevimlisi olan balaca adam peyda oldu! O, bütün axşam boyu tamaşaçılar arasında hökmranlıq etdi, peşəkarlara və kino həvəskarlarının üzünü güldürdü, düşündürdü, hər kəsi dahi sənətkarın istedadı qarşısında sevgi və ehtiram atmosferi ilə birləşdirdi. Həm artistlər, həm də tamaşaçılar, həm də axşamın təşkilatçıları bu dahi balaca adama bəşəriyyətə təqdim etdiyi gerçək İncəsənətə görə təşəkkür etdilər! Bunu alovlu xatirə nitqləri ilə deyil, onun xatirəsinə, işinə olan sevgiləri ilə göstərdilər.
Çarlz Çaplin çətin bir həyat yaşayıb. İlk dəfə səhnəyə 5 yaşında çıxıb. Tam təsadüfən mahnı oxuyub, çünki anasının ifa zamanı qəflətən səsi batıb. Kiçik oğlan pərdə arxasından səhnəyə çıxıb və mahnının ardını oxuyub, ilk alqışlarını və ilk pullarını qazanıb, tamaşaçılar uşağın fərasətini və sənətkarlığını qiymətləndirərək onun üçün səhnəyə pul atıblar. O, bir uşaq kimi tamaşanın gedişində pulları toplaması ilə də kütlənin qəlbini fəth etmişdi, daha sonra o, səhnəyə qayıdıb və anasının repertuarından olan mahnını bitirib. 1898-ci ilin sonunda Çaplin «Səkkiz Lunkaşirli oğlan» uşaq rəqs qrupuna daxil olub. «Lunkaşir oğlanları» 1900-cü ilin Yeni il günlərində «Zoluşka» pantomimasında iştirak edirlər; Pişik geyimində olan Çaplin ilk dəfə tamaşaçıları güldürmək fürsəti əldə edir.
1901-ci ilin yazında Çaplin «Lunkaşir oğlanları»nı tərk edib. O, nadir hallarda məktəbə gedib, qəzet satıb, həkim köməkçisi olub, mətbəədə çalışıb və s., lakin yaşı kiçik olduğuna görə bir yerdə uzun müddət qala bilməyib. 14 yaşında Çarlza "Şerlok Holms" pyesində buyuruqçu rolu verərək, onu rəsmi olaraq teatra işə qəbul ediblər. Bu, 1903-cü ildə olub. Ancaq o zaman hələ heç kim bilmirdi ki, bu yazıb-oxuya bilməyən, ilk rolunun mətnini qardaşının köməyi ilə öyrənən oğlan bir çox kino üsullarının banisi olacaq. O, öz ssenarilərini, "Rampa" povestini və xatirələrini yazacaq, Beynəlxalq Sülh Mükafatına (1954) layiq görüləcək, Amerika Kino Akademiyası Mükafatının (1973) laureatı olacaq, iki dəfə «Oskar»a (1929, 1972) layiq görüləcək, 1975-ci ildə isə ona Kraliça II Yelizaveta tərəfindən cəngavər titulu veriləcək, ser Çarlz Spenser Çaplin olacaq.
Nəhəng
Martin Siffin «Çaplin: həyatı» (2008) kitabından: “Çaplin sadəcə böyük bir insan deyildi, o, nəhəng idi. 1915-ci ildə o, öz komediya və gülüş, yardım istedadı ilə sanki bir ruh kimi dünyaya nüfuz etdi, onda Birinci Dünya müharibəsi toplumu parçalamışdı və ondan sonra keçən 25 il ərzində – Böyük Depressiya dövrünə qədər, həm də Adolf Hitlerin yüksəldiyi zamanlar – o, yaratmağa davam edirdi... İnsanların çoxunun ehtiyac duyduğu hansısa bir zamanda, çətin ki, hansısa başqa bir insan onlara daha çox sevinc, həzz və rahatlıq gətirə bilsin."
Bu təntənəli axşamın başlanğıcında ekranda iri planda tədbirin səbəbkarının - ser Çaplin özünün əksi göründü. 1972-ci ilin çəkilişi idi. Biz onu qrimsiz gördük. 83 yaşında idi. Beş il sonra - 88 yaşında o, dünyasını dəyişəcək. Ancaq indi isə ekrandan bizə boyu cəmi 1,65 m-ə çatan böyük insanın gözləri baxırdı. Lakin onun dühasının böyüklüyü isə ölçüyə sığmır.
Stop-kadr
Tədbirin aparıcısı rolunu icra edən Ayaz Salayev bütün zala bildirir ki, "Bu əsrdə kinematoqrafiyanın incəsənətə çevrilməsi üçün verdiyi əvəzsiz töhfəyə görə" nominasiyasında «Oskar» ser Çarlz Spenser (Çarli) Çaplinə verilir. Ekrandan salona baxan Çaplin 130 illik yubileyi ilində Zamandan önə keçərək 21-ci əsrin tamaşaçılarına «Oskar»da etdiyi cavab nitqi ilə müraciət etdi. Sarsılmış bir səslə, göz yaşları ilə dedi: “Təşəkkür edirəm! İşlərimi qiymətləndirdiyiniz üçün təşəkkür edirəm, gəldiyiniz üçün təşəkkür edirəm. Təşəkkür edirəm!" Elə bir hiss yarandı ki, sanki indi biz - 21-ci əsrdə yaşayan Bakı sakinləri bu dahi insana daha bir mükafat verdik – bu, sadəcə tanınmaqla qalmamış, həqiqətən, böyük kino İncəsənətində OLMUŞ insana bizim hörmətimiz, ehtiramımız, sevgimiz və minnətdarlığımızdır. Onun şöhrəti də, uğurları da gerçək idi. Eynilə mükafatları da yetərincə layiqlidir. O isə, bizim həyəcanımıza və ehtiramımıza minnətdarlıq sözləri ilə cavab verdi.
Sonra da böyük Artist yüngül kədərlə ekrandan yüksək səsli alqışları səsləndirməyə imkan verən salona baxdı. Onlar 1972-ci ildə Hollivudda səslənmişlərdən daha uzun çəkdilər! Üç dəqiqə, lakin istənilən halda daha uzun. Axı, bu, bizim Çarli Çaplindir. Bizim sevgimiz kino adlı incəsənətə aid olduğu kimi, o da dünyaya məxsusdur! Tamaşaçılar da uzun müddət salondan çıxmadılar, səhnəyə yaxınlaşdılar və ekrana baxdılar, təəssüratlarını bölüşdülər. Sevindilər ki, gerçək İncəsənət fəzasında sərhədlər, milli mənsubiyyət, zaman çərçivəsi olmur. Biz bu barədə Çaplinə sevgilərlə danışırıq...

Baku hosts a grand gala marking the 130th anniversary of the Maestro of the Movies
To Chaplin with love! Perhaps this is the most relevant title for the gala held at the Nizami cinema by the State Film Fund and the Ministry of Culture of Azerbaijan. The event dedicated to the 130th anniversary of the great actor, screenwriter, composer, film director, producer and editor, universal master of the movies, creator of the most famous film character in the history of cinema, whom we all know from City Lights, Gold Rush, The Circus, The Kid and so on.
His name immediately brings back memories about a little man in big shoes with bended tips, wide trousers with suspenders, a short and shabby jacket, a narrow vest, a bowler hat, a walking stick, toothbrush moustache, a smile and... eyes! Expressive, huge, lively, talking. The master of silent cinema was able to speak with his eyes in a way that many could not even reproduce using words! The touching character of the Little Tramp left an indelible mark in the history of world cinema. He was imitated by Raj Kapoor in Mister 420, clown Karandash, and Alexander Kalyagin in Hello, I am your aunt!
Chaplin is right by us
Charles Spencer (Charlie) Chaplin was a genius of the 20th century, a man of difficult fate, with a big heart and great talent. He was the host of the wonderful atmosphere that the director of the gala, Deputy Director of the State Film Fund, Rashad Gasimov, the host of the event, the Honoured Artist and film expert Ayaz Salayev, actors Jeyhun Sadikhov and Bahruz Vagifoghlu, singers Javan Zeynally, Samir Jafarov, Narmin Kerimbeyova and Tunzala Gahraman created. The event was staged as a charming theatrical mini-performance, where the performers played their roles elegantly, without deliberate theatricality, bringing back on screen the characters of Chaplin's silent movies thanks to the classy performance of Jeyhun Sadikhov, Narmin Kerimbeyova and Tunzala Gahraman.
A big star
Following the discreet narrative of the host (Ayaz Salaev), we can see the episodes from films and real life of Charlie Chaplin on both the screen and the stage. It seemed that Jeyhun Sadykhov as Chaplin looked more convincing than the screen hero of the occasion did. Absurd? Of course! But this myth has a real life background going back to Hollywood and was made up by those who envied the talented actor: they claimed Chaplin was the 22nd best impersonation of himself at the competition of doubles. However, this did not damage the reputation of Maestro. He was and remains a big star on both sides of the ocean. In the USA, Great Britain, and in Switzerland, where Chaplin moved later, he always remained a person who gave the world the joy of comprehending cinema as a great form of Art.
The host also plunged into the details of life and creative search of Charlie Chaplin. How and when was the image of Tramp born? It is known than on the set of Mabel's Strange Predicament, Chaplin could not think of a make-up for his character. On the way to his dressing room, it dawned on him that he needed wide pants hanging like a sack, very big shoes, a bowler hat, and a stick in his hands. The actor wanted everything in his character’s costume to be contradictory: baggy trousers and a too narrow business card, a bowler hat that was too small for him, and huge shoes. To top it off, he came up with a small moustache, which should have made him older without hiding his facial expressions.
From the memoirs of Charles Chaplin: "When dressing, I did not think about what character should be hidden behind this appearance, but as soon as I was ready, the costume and make-up prompted me the image. I was feeling it. And when I returned to the pavilion, my character was already born."
The Little Tramp
That's how the little man with the common name Tramp emerged! Throughout the evening, he was among us, bringing joy to professionals and moviegoers, uniting everyone with a poeticised atmosphere of love and reverence for the talent of a genius. The artists, the audience, and the organizers of the gala thanked the great little man for the true Art presented to humanity! No, not with fiery memorial speeches, but with the memory of him, the love of his work.
Charles Chaplin lived a difficult life. He first appeared on stage at the age of 5 years. He sang a little song when his mother suddenly lost her voice during a performance. The little boy came onstage from behind the curtains and finished the song, getting applauses and money from the audience appreciating resourcefulness and artistry of the kid. He captivated the audience, when he started to collect the money with childish directness right during the performance, after which he returned to the stage and finished the song from his mother’s repertoire. At the end of 1898, Chaplin entered the children's dance group Eight Lancashire Guys. At Christmas of 1900, the Lancashire Guys participated in the Cinderella pantomime; Chaplin in a cat costume for the first time got the opportunity to make the audience laugh. In the spring of 1901, Chaplin left the Lancashire Guys. He rarely attended school, worked as a seller of newspapers, as an assistant to a doctor, in a printing house, etc., but did not stay anywhere for long because of his young age. At the age of 14, Charles was officially accepted into the theatre playing a role of a messenger in the play Sherlock Holmes in 1903. But then no one knew that this boy who could not read, who was taught the text of his first role with the help of his brother, would be the forefather of many cinematic techniques. He will compose his own scripts, write the story Ramp and memoirs, will be awarded the International Peace Prize (1954), become the winner of the Academy Award (1973), twice the winner of the Oscar Award (1929, 1972), and granted the title of Sir Charles Spencer Chaplin in 1975 by the Queen Elizabeth II.
The giant
From Martin Sieff's book on Chaplin, Life, published in 2008: "Chaplin was not just a big man, he was a giant. In 1915, he burst into the world like a ghost with his gift of comedy, laughter and help, at a time when everything was torn to pieces in the First World War. He continued to create over the next 25 years—during the Great Depression and the rise of Adolf Hitler... It is unlikely that any other person will ever be able to bring more joy, pleasure and relief at a time when most people so need them."
Toward the close of this wonderful event, Sir Chaplin's face appeared on the screen. Filmed in 1972, we see him without his traditional makeup. He was 83 years old at that time. Five years later, at the age of 88, he will pass. But now the eyes of the great man, who was only 1.65 m, were looking at us from the screen. But the greatness of his genius was immense.
Still frame
As a host of the ceremony, Ayaz Salayev made an announcement that the Oscar goes to Sir Charlie Chaplin 'for his invaluable merits in making the cinema an art'. On the screen was a video footage of Chaplin looking down into the hall and addressing the audience of the 21st century with a shaky voice, with tears in his eyes: 'Thank you! Thank you for appreciating my work, thank you for coming. Thank you!' It was like the people of Baku living in the 21st century presented the genius with one more award—our recognition, our memory, our love and gratitude to the person who really lived in the great art of cinema. His glory and achievements were genuine. Just like the rewards he well deserved. In response to our impulse and admiration, he answered with words of gratitude.
Then the great artist looked with slight sadness from the screen giving us an opportunity to applause him. They sounded longer than in Hollywood back in 1972! Three minutes but still longer. This is our Charlie Chaplin. He belongs to the world just as our love belongs to art called cinema! And for a long, long time, the audience did not leave the hall, going to the stage and looking at the screen, exchanged impressions, rejoicing that the space of this Art has no boundaries, no nationality, no time frame. And we convey all this to Chaplin with love…