Dövlət büdcəsi-2020: islahatların davamı və ənənəvi sosial yönüm
Yeni "yubiley" ili 2020-ci ildə Azərbaycanın dövlət büdcəsi yenidən əvvəlki illərin rekordlarını qıracaq. Gəlir və xərc hissələrinin artması ilə yanaşı, Milli Məclisin əvvəlki çağırışının son iclasında qəbul edilən əsas iqtisadi sənəd bir sıra spesifik xüsusiyyətlərə malikdir.
Birincisi, yada salaq ki, artıq ikinci ildir ki, büdcə yeni büdcə qaydaları əsasında tərtib edilir, bu çərçivədə neft qiymətlərinin əsas iqtisadi sənədin parametrlərinə təsiri minimuma endirilir. Bu ildən başlayaraq Maliyyə Nazirliyi dövlət büdcəsi tərtib edilərkən xərclərin orta müddət çərçivəsindən istifadə etməyə başlayıb ki, bu da nəzəri olaraq, dövlət vəsaitlərindən istifadənin səmərəliliyini artırmaqla yanaşı, dövlət qurumları arasında makroiqtisadi koordinasiyanı gücləndirməlidir.
Önəmli kəsir
Azərbaycanın 2020-ci il üçün dövlət büdcəsinin gəlir hissəsinin artım dinamikasının ölkənin iqtisadi artım templərini üstələməsini bir fakt da təsdiqləyir ki, fiskal siyasət ölkənin iqtisadi artımını dəstəkləyən bir mexanizm kimi fəaliyyət göstərməkdə davam edəcək.
Belə ki, 2020-ci il üçün Azərbaycanın ÜDM artımı 3% səviyyəsində proqnozlaşdırılır. Proqnozlara görə, dövlət büdcəsinin gəlirləri 4,2%, xərcləri 6,8%: uyğun olaraq 24,1 və 26,9 milyard manata qədər artacaq. Gələn il üçün büdcə kəsiri 2 milyard 779,2 milyon manat və ya ÜDM-in 3,3 faizi səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Azərbaycanın maliyyə imkanlarının büdcənin kəsirsiz yerinə yetirilməsinə imkan verməsinə baxmayaraq, hökumət gələn il ölkənin maliyyə sisteminin sabitliyini təmin etmək üçün kəsiri saxlayacaq. Məsələ bundadır ki, dövlət büdcəsi kəsiri maliyyə sistemi üçün, ilk növbədə, banklar, sığorta şirkətləri üçün önəmli elementlərdən biridir, çünki hökumət dövlət qiymətli kağızlarını dövriyyəyə buraxır ki, banklar əlavə likvid vəsaitlərini onlara yerləşdirə bilsinlər. Lakin digər ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycan büdcə kəsirini ildən ilə artırmır və onu qiymətli kağızların yerləşdirilməsindən gələn pulla qapatmır. Buna görə büdcənin gəlir və xərc hissələri arasındakı fərq heç vaxt ölkə iqtisadiyyatı üçün problem olmayıb.
2020-ci ildə büdcə kəsirinin dövlət müəssisələrinin özəlləşdirilməsindən gələcək gəlirlər, daxili və xarici borclanma hesabına maliyyələşdirilməsi təklif olunur.
Borc alətlərinin xarici bazarlarda yerləşdirilməsindən əldə olunan vəsaitlərin büdcə kəsirini ödəmək üçün istifadə edilməsi də mənbələrdən biri kimi hər il büdcədə göstərilir. Bununla yanaşı, ölkənin bunun üçün gərək olan kredit reytinqlərinə sahib olmasına baxmayaraq, Azərbaycan hökuməti növbəti dəfə beynəlxalq bazarlara çıxmağa elə də tələsmir. Bu, Prezident İlham Əliyevin hökumətə xarici borcların cəlbinin məhdudlaşdırılması, yalnız müəyyən miqdarda və yalnız texnologiya tutarlı layihələr üçün kredit götürülməsi ilə bağlı tapşırığndan qaynaqlanır. Beləliklə, 2025-ci ilə qədər Azərbaycan xarici borcunun həcmini 6,5 milyard dollara və ya ölkə ÜDM-nin 12% səviyyəsinə qədər azaltmağı planlaşdırır. Ötən il bu göstərici ÜDM-in 19%-ni təşkil edirdi və bu il bu nisbət artıq 17,6%-ə enib.
Bundan əlavə, ilk dəfə gələn ilin büdcəsində Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlarda donor ölkəsi kimi iştirak etməsi üçün vəsait ayrılıb. Maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, ölkənin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB), Asiya İnkişaf Bankının (AİB) və Dünya Bankının (DB) donor proqramlarında iştirakı üçün 7 milyon dollar ayrılacaq.
Büdcə kəsirinin örtülməsinin başqa bir mənbəyi kimi 1 yanvar 2020-ci il tarixinə dövlət büdcəsinin vahid xəzinə hesabındakı qalıqlar, xüsusən də əvvəlki illərdə yığılmış dövlət büdcəsi ehtiyatları nəzərdə tutulur. O cümlədən vergi və gömrük gəlirləri üzrə proqnozlardan əlavə toplanmış vəsaitlər də istifadə ediləcək. Üstəlik, bu mənbə hesabına büdcə kəsirinin 60%-nin təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
Yeri gəlmişkən, əvvəlki illərdə olduğu kimi, büdcə gəlirlərində əsas yük yenə də vergi və gömrük xidmətlərinin üzərinə düşür: payları uyğun olaraq 32,6% və 16,6% olacaq, digər mənbələrdən isə 3,8% əldə ediləcək.
Neft amili
Büdcə səmərəliliyinin vacib meyarlarından biri də onun dünya iqtisadiyyatında gedən proseslərdən asılılıq dərəcəsidir. Dünya bazarlarında neft qiymətləri daha yüksək olduğu halda, Azərbaycanın dövlət büdcəsində bir barel üçün sabit 55 dollar səviyyəsində götürülməsi (2019-cu ildə 60 dollar olub) hökumətin mühafizəkar yanaşmasını və Dövlət Neft Fondunda əlavə gəlir toplamaq istəyini göstərir. Prezident İlham Əliyevin bununla bağlı vurğuladığı kimi, hazırda aparılan islahatlar nəticəsində dövlət büdcəsinin gəlirləri digər mənbələrdən təmin etmək imkanları yaranıb: “Biz dövlət büdcəsində neftin qiymətini 2020-ci il üçün bir barel üzrə 55 dollar səviyyəsində müəyyən etdik. Baxmayaraq ki, hazırda «Azeri Light» markalı neftin bir barelinin qiyməti 70 dollardır. Bunu gəlirləri artırmaq üçün etdik. Əgər biz neftin qiymətini 65 dollar səviyyəsində müəyyən etsəydik, bu pullar transfertlər nəticəsində dövlət büdcəsinə daxil olardı və istifadə edilərdi”, - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Gəlirlərin strukturunda 13,5 milyard manatın və ya 56%-in neft sektoru gəlirlərindən, 10,6 milyard manatın (43,9%) isə qeyri-neft sektoru gəlirlərindən əldə edilməsi planlaşdırılır. 2019-cu illə müqayisədə büdcəyə qeyri-neft sektorundan gəlirlərin 12% artması planlaşdırılır.
Maraqlıdır ki, gələn il cüzi - 0,1% olsa da, Azərbaycan Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə transfertlərin azalması gözlənilir. Onların 11,4 milyard manat və ya bütün büdcə gəlirlərinin 47% səviyyəsində olacağı gözlənilir.
Dünyanın bir çox ölkəsində, o cümlədən inkişaf etmiş ölkələrdə fiskal siyasət iqtisadiyyatın artım templərinin azalmasının qarşısını almaq və ya eyni səviyyədə saxlamaq məqsədi daşıyır. Azərbaycanda isə fiskal siyasətin ölkənin iqtisadi artımını dəstəkləyən bir mexanizm kimi xidmət etdiyi meyil müşahidə edilir. Bununla yanaşı, 2020-ci il dövlət büdcəsinin xarakterik xüsusiyyəti, xərclərin artım templərinin gəlirin artım templərindən artıq olmasıdır ki, bu da hökumətin geniş sosial proqramı ilə bağlıdır.
Gələn il dövlət büdcəsi xərclərinin 38,5%-nin sosial məqsədlərə yönəldilməsi planlaşdırılır ki, pul baxımından bu 10,4 milyard manat deməkdir (artım 33.5% təşkil edir). Beləliklə, maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, "büdcə ənənəvi olaraq sosial yönümünü qoruyacaq".
“Əsas prioritetlər insan kapitalının inkişafı, əmək məhsuldarlığının artırılması, səriştəli işçi qüvvəsinin yaradılması olacaq. Təhsil sahəsində islahatlar davam etdiriləcək, məktəbəqədər müəssisələrin maliyyələşdirilməsi artırılacaq, dövlət sifarişi ilə tələbə qəbulu artırılacaq", - deyə S.Şərifov sosial xərclərin artımını şərh edib.
Eyni zamanda, təhsil xərcləri üçün dövlət büdcəsindən 3,1 milyard manatdan çox vəsait ayrılacaq ki, bu da 2019-cu ildəki illə müqayisədə 38,3% çoxdur. Səhiyyə sahəsindəki xərclər isə 1,4 milyard manat təşkil edəcək – bu da cari illə müqayisədə 31,3% artıqdır.
Vergi stimulları
Büdcə sahəsindəki islahatlarla yanaşı ənənəvi olaraq yeni ildə vergi sahəsində də dəyişikliklər gözlənilir - keçən il yeniliklər konkret olaraq korrupsiyaya və “kölgə iqtisadiyyatına” qarşı mübarizənin sərtləşdirilməsinə yönəldilmişdi. İlkin mərhələdə artıq müəyyən irəliləyişlər əldə edilib ki, bunun sayəsində büdcəyə maliyyə vəsaitlərinin daxil olması nəzərəçarpacaq səviyyədə artıb.
“Vergilər Azərbaycanda sahibkarlıq üçün stimullaşdırıcı rol oynayır və nəticələr göz qabağındadır. Bu il Vergilər Nazirliyi plandan artıq 350 milyon manatdan çox pul yığdı və bu, əlbəttə ki, şəffaflığın təzahürüdür. Təbii ki, bu vəsaitlər bu il çox geniş və ciddi bir sosial paket həyata keçirməyə imkan verdi", - deyə Prezident İlham Əliyev indiyə kimi bu sosial təşəbbüsün analoqu olmadığını vurğulayıb.
Beləliklə, sosial sahədə aparılan islahatlar nəticəsində 4 milyondan çox insanın maddi vəziyyəti yaxşılaşıb, pensiyalar, maaşlar və müavinətlər artırılıb. Minimum əməkhaqqı, demək olar ki, iki dəfə və minimum pensiya 70%-dən çox artırılıb. Vergi qanunvericiliyindəki bəzi dəyişikliklər məhz bu islahatların və layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün əlavə gəlir əldə edilməsi ilə bağlıdır.
Məsələn, yerli alkoqol və tütün istehsalına aksiz dərəcələrinin artırılmasından əldə olunacaq əlavə gəlirin bir hissəsi icbari tibbi sığortanın (İTS) maliyyələşdirilməsinə gedəcək ki, İTS-nin tətbiqi bütünlüklə gələn ilin dördüncü rübündə başa çatacaq.
Vergilər Nazirliyinin vergi siyasəti şöbəsinin baş direktoru Samirə Musayevanın sözlərinə görə, bu təcrübə bütün dünyada qəbul edilir. İcbari tibbi sığortaya ödənişlər həmçinin energetik içkilərə, elektron siqaret mayesinə, alkoqollu içkilərə və tütün məhsullarına aksiz markalarının verilməsi hesabına təmin edilməlidir (hazırda hər aksiz markası üçün alkoqollu içkilər üzrə 0,1 manat və tütün məhsulları üzrə 0,05 manat nəzərdə tutulur).
Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərə əsasən, 2020-ci il yanvarın 1-dən ölkədə istehsal olunan alkoqol və tütün məmulatları və energetik içkilərə aksiz vergi dərəcələri artırılacaq.
Bütünlükdə, məcəlləyə 162 düzəlişin daxil edilməsi planlaşdırılır, onlardan 73-ü yeni tədbirlər və anlayışlar daxil edən düzəliş, 89-u isə korreksiya xarakterli dəyişiklikdir.
Əvvəla, bunların hamısı bərabərhüquqlu və şəffaf fiskal siyasət quraraq sağlam rəqabət yaratmaq məqsədi daşıyır. Bundan əlavə, düzəlişlər riskli vergi ödəyiciləri üzərində nəzarəti və vergidən yayınma ilə mübarizəni gücləndirəcək, habelə sahibkarların inzibati və vergi yükünü azaldacaq, vergi bazasını genişləndirəcək.
Dəyişikliklərə əsasən, sənaye parklarının və texnoloji parkların rezidentləri üçün vergi və gömrük güzəştlərinin müddətinin 7 ildən 10 ilə qədər artırılması nəzərdə tutulur. Beləliklə, sənaye parklarının və texnoloji parkların rezidentləri qeydiyyata alındıqları tarixdən 10 il müddətinə mənfəət vergisi, torpaq vergisi və əmlak vergisindən, həmçinin texnika, qurğu və texnoloji avadanlıq idxalı zamanı gömrük rüsumu ödəməkdən azad olacaqlar.
Düzəlişlər həmçinin sənaye parklarını və texnoloji parkları idarə edən şirkətlərə və operatorlara da şamil edilir, onlar parkların infrastrukturunun tikintisi və saxlanması üçün ayırdıqları gəlir hissəsi üzrə mənfəət vergisi ödəməkdən azad edilirlər.
Həmçinin, gələn ildən toylarda və digər əyləncəli tədbirlərdə çalışan aparıcılar, musiqiçilər, rəqqasələr, aşıqlar üçün sadələşdirilmiş vergi dərəcəsi 33,3% - 30 manatdan 20 manata qədər endiriləcək.
Ümumilikdə dəyişikliklər 10 yeni güzəşt və azadolma təqdim edilməsini nəzərdə tutur. Bütünlükdə, onlarla birlikdə 2020-ci ilin dövlət büdcəsi də, şübhəsiz, ölkənin qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsinə və inkişaf tempinin sabitliyinin qorunmasına yönəlmiş sosial-iqtisadi islahatların davamı olacaq.

The state budget of Azerbaijan in the new year of 2020 will break the record of previous years. However, in addition to the increased volumes of revenue and expenditure, the state budget adopted at the last meeting of the parliament will have some specific features.
First, it is the second time that the budget has been developed upon a set of new rules, which reduce the influence of oil prices on macroeconomic parameters to a minimum. Starting this year, the Ministry of Finance began to use the medium-term framework of expenditures in the draft document, which, in theory, should increase the efficiency of state funds, as well as strengthen macroeconomic coordination between government agencies.
Required deficit
The fact that the fiscal policy will continue to act as a mechanism to support the country's economic growth confirms the growth dynamics of the revenues in 2020 over the country's growth rate. Thus, the GDP growth of Azerbaijan in 2020 is projected at 3%. The state budget revenues, according to forecasts, will grow by 4.2%, expenses by 6.8%: up to ₼24.1 and ₼26.9 billion, respectively. The budget deficit for the next year is projected at ₼2,779.2 million or 3.3% of GDP.
Although technically Azerbaijan can implement the budget without deficit, the government will allow some deficit in the next year in order to ensure stability of the country's financial system. Indeed, the state budget deficit is one of the important elements for the financial system, primarily for banks and insurance companies, since the government issues government securities so that banks can exchange extra liquid assets in return for these securities. But, unlike other countries, Azerbaijan does not increase the budget deficit every year and does not fill it with money acquired as a result of securities sale. Therefore, the difference between the revenue and expenditure parts has never been a problem for the economy.
In 2020, it is proposed to finance the budget deficit through the privatization of state-owned enterprises, internal and external borrowing.
The use of funds from the placement of debt instruments on the external market to cover the budget deficit is part of the annual budget. However, the Azerbaijani government is not in a hurry to re-enter international markets, although the country has the necessary credit ratings. This is because President Ilham Aliyev instructed the government to limit the attraction of external borrowing and to limit it only for technology-intensive projects. Thus, by 2025, Azerbaijan plans to reduce the size of its external debt to $6.5 billion, or 12% of the country's GDP. Last year, this indicator amounted to 19% of GDP, and this year this ratio has already decreased to 17.6%.
Moreover, starting from the next year, Azerbaijan plans to provide funding to international organizations as a donor country. According to Minister of Finance Samir Sharifov, Azerbaijan will provide $7 million for various donor programs of the EBRD, ADB and World Bank.
Another source to cover the budget deficit is the balances on the unified treasury account of the state budget as of January 1, 2020, in particular, the state budget reserves accumulated in previous years, including the collected funds from in addition to forecasted tax and customs revenues. This source is to cover 60% of the budget deficit.
As in previous years, the main source of budget revenues will again be taxes and customs services: 32.6% and 16.6%, respectively, while 3.8% will be generated from different sources.
Oil factor
One of the important criteria for the effectiveness of the budget is the degree of its dependence on the global economic processes. To accumulate additional revenues at the State Oil Fund, the government of Azerbaijan uses a conservative approach in determining the forecasted price of oil in the state budget for the next year: $55 per barrel compared to $60 per barrel in 2019, albeit it is higher in world markets. As President Ilham Aliyev noted, as a result of the reforms, it is now possible to ensure state budget revenues from other sources: "We set the price of oil in the state budget for 2020 at $55 per barrel, although the price of Azeri Light is $70. We did this to increase revenues. If we set the oil price at $65, then this money would go to the state budget as transfers and would be used," president said.
In the revenue structure, ₼13.5 billion (56%) is planned to be provided from oil revenues and ₼10.6 billion (43.9%) from the non-oil sector of the economy. Compared to 2019, the government expects to have a 12% increase in budget revenues from the non-oil sector.
Next year it is also expected that the State Oil Fund reduces transfers to the budget by 0.1% down to ₼11.4 billion or 47% of all budget revenues.
In many countries of the world, including the developed ones, the fiscal policy is aimed at preventing slowdown of economic growth or keeping it stable. In Azerbaijan, the objective of fiscal policy is to support the country's economic growth. Meanwhile, a characteristic feature of the state budget for 2020 is the excess of the growth rate of expenditures over income, which is associated with the wide social program of the government.
Next year, 38.5% of the state budget expenditures (₼10.4 billion) are planned for social purposes (an increase of 33.5%). According to the Minister of Finance Samir Sharifov, "the budget will traditionally maintain its social orientation. The main priorities will be the development of human capital, increasing labour effectiveness, and creating a competent workforce. Reforms in education will be continued, funding for pre-school institutions, increased student enrolment on state orders will be increased," Sharifov commented on the increase in social spending.
At the same time, over ₼3.1 billion will be allocated from the state budget for education expenses, which is 38.3% more than in 2019. And expenditures in the healthcare sector will reach ₼1.4 billion (31.3% more than in 2019).
Tax incentives
In addition to reforms in the public sector, changes are traditionally expected in the tax year sphere as well. Last year's innovations were focused specifically on tightening the fight against corruption and the "shadow economy". At the initial stage, certain progress achieved in this area noticeably increased the volume of financial inflow to the budget.
"Taxes play a stimulating role for entrepreneurship in Azerbaijan, and the results are obvious. This year, the Ministry of Taxes collected more than ₼350 million in addition to planned amount of collections, which means the increased transparency in businesses. Naturally, these funds allowed the government to implement a very extensive and serious social package this year," President Ilham Aliyev said.
So, as a result of ongoing social reforms, the financial situation of over 4 million people has improved, pensions, salaries, and benefits have been increased. The minimum wage is almost doubled, and the minimum pension is more than 70%. Some changes in tax legislation are associated with obtaining additional income to finance these reforms and projects.
For example, part of the additional income received from raising excise taxes on domestic production of alcohol and tobacco will go towards financing mandatory health insurance (MHI), which will be fully introduced in the fourth quarter of next year. According to the Director General of the Tax Policy Department of the Ministry of Taxes, Samira Musayeva, this practice is accepted all over the world. Contributions to mandatory medical insurance should also be deducted from the issuance of excise stamps for energy drinks, e-cigarette liquid, alcoholic beverages (currently ₼0.1 per excise stamp) and for tobacco products (₼0.05 per excise stamp).
In accordance with amendments to the Tax Code, from January 1, 2020, excise tax rates on alcoholic beverages, tobacco and energy drinks produced in Azerbaijan will be increased.
In total, it is planned to introduce 162 amendments to the code, 73 of which are amendments introducing new measures and 89 are correctional amendments. The goal is to create healthy competition by establishing equal and transparent fiscal policy. In addition, the amendments will strengthen the supervision of risk taxpayers, fight against tax evasion, as well as reduce administrative and tax burden of entrepreneurs, and expand the tax base.
According to the amendments, it is proposed to increase the term of tax and customs benefits from 7 to 10 years for residents of industrial parks. Thus, residents of industrial parks will be exempted from income tax, land tax, property tax, and customs duties when importing machinery, plants and technological equipment for a period of ten years from the date of registration.
The amendments also apply to management companies and operators of industrial parks and industrial parks, which are exempt from paying income tax on the part of the proceeds allocated by them for the construction and maintenance of infrastructure of parks.
Also, from next year the simplified tax rate will be reduced by 33.3% (from ₼30 to ₼20) for hosts, musicians, dancers, ashugs working at weddings and other entertainment events.
In general, the amendments provide for 10 new benefits and exemptions. And, together with them, the state budget for 2020 will definitely be a continuation of the country's socio-economic reforms aimed at strengthening the non-oil sector and maintaining the stability of the pace of development.