YAXIN ŞƏRQİN ÇİN ƏJDAHASI
Dekabrın 27-də Rusiya, İran və Çin ordusu Fars körfəzində hərbi təlimlər keçirəcək. Artıq bununla bağlı İran və Çin hərbi rəhbərliyi arasında son müzakirələr də keçirilib. Rusiya, Çin və İran ABŞ və müttəfiqlərinin Fars körfəzindəki gücünə qarşı “əzələ nümayişi” edəcək.
Amma Çin dövləti bu regionda yalnız İran və ya belə desək Qərb əleyhdarı cəbhə ilə əməkdaşlıq etmir. Məsələn, bu il dekabrın əvvəlində Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində yerləşən “Kral Faysal” dəniz bazasında Çin və Səudiyyə Ərəbistanı hərbi donanması “Mavi Qılınc 2019” birgə hərbi təlimini keçirib. Yəni Çinin Yaxın Şərqə baxışında “soyuq müharibə” dövründəki cəbhələşmə yoxdur. Çin bütün cəbhələrlə yaxından əməkdaşlıq edir.
Əslində, Çin “əjdahasının” Yaxın Şərqə marağı yeni deyil. 1956-cı ildə Süveyş böhranı zamanı Çin Camal Əbdül Nasir hakimiyyətini dəstəkləmişdi. Baxmayaraq ki, Çini rəsmən tanıyan ilk ölkələrdən biri İsrail olmuşdu. Lakin sonrakı illərdə İsrailin Qərb cəbhəsində yer alması Çinin isə antiimperialist xəttə dəstək verməsi ilk illərdəki isti münasibətlərə təsir etdi.
Lakin Çinin Yaxın Şərqə böyük “açılımı” daha sonralar, yəni “soyuq müharibədən” sonraya təsadüf edir. Amma “soyuq müharibə” illərində bu “açılımın” ilk işartıları vardı. 1979-cu ildə SSRİ Əfqanıstana hərbi müdaxilə edəndə silahlı müqavimətçilərə silah verən ilk ölkələrdən biri Çin idi.
1980-ci ildə başlayan İran-İraq müharibəsi həm qlobal rəqabəti, həm də silah bazarını canlandırdı. Bu bazarda Çinə də yer vardı. Üstəlik, 1970-ci illərdən sonra neft qiymətlərinin bahalaşması Yaxın Şərqə olan marağı artırmışdı. Dünya güclərinin mövqe mübarizəsi apardığı Yaxın Şərqə Çin də “yerləşməyə” çalışırdı. Nəhayət, Çinin zəif yeri, uyğur məsələsi. Çin müsəlman dünyası ilə yaxınlaşmaqla Sincan-Uyğur muxtar bölgəsində mümkün ayaqlanmaların qarşısını almağa çalışır. Hal-hazırda Pekinin Yaxın Şərqdəki aktiv siyasətinin əsas səbəblərindən biri də məhz uyğur mövzusudur.
Əjdaha qanadını Yaxın Şərq üzərinə gərir
SSRİ-nin süqutu və ondan sonrakı 10 illik xaos və müharibələr dövründən sonra baş verən 11 sentyabr hadisələri və ABŞ-ın dünyada terrorizmə qarşı cəbhə açdığı illərdə Çinin də ilk dəfə Yaxın Şərqə geniş miqyaslı açılımı baş verib. 2004-cü ildə Çinin dövlət başçısı Hu Cin Tao Misirin paytaxtında rəsmi səfər edib və Qahirədə Çin dövlət başçısı ilə Ərəb Liqası üzvü 22 dövlətin təmsilçiləri ilə birgə toplantı təşkil olunub.
Bu toplantıda Çin-ərəb ölkələri əlaqələrində “yeni ortaqlıq” adı verilən 4 prinsip elan olunub. Bu prinsiplər qarşılıqlı hörmət əsaslı siyasi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, birgə iqtisadi inkişaf və irəliləyiş üçün iqtisadi əlaqələrin qurulması, mədəni əlaqələrin dərinləşdirilməsi və sülhün qorunması, nəhayət, beynəlxalq siyasət mövzusunda bir sıra sahədə əməkdaşlıq olub.
Qahirə toplantısından az sonra, 2004-cü il sentyabrın 14-də ilk Çin-Ərəb Ölkələri Əməkdaşlıq Forumu keçirilib. Daha sonra Pekin və Bəhreyndə bu toplantıların analoqları baş tutub. Bu dövrdən, yəni 2004-cü ildən sonra Çinin Yaxın Şərqdə sərmayəsi hər il, orta hesabla, 12 faiz artıb. Çin xam neft tələbatının yarıdan çoxunu idxal edir ki, onun də yarısını Yaxın Şərqdən təmin edir. Çinin ərəb ölkələri ilə ticarət həcmi hazırda illik 300 milyarddır və bu rəqəm qarşıdakı 10 ildə 3 qat artmalıdır.
Əlbəttə, Çinin Yaxın Şərqdə əsas tərəfdaş ölkələrindən biri İrandır. Burda əgər bir səbəb İranın strateji mövqeyi, “İpək yolu” üzərində yerləşməsidirsə, digər səbəbi zəngin enerji ehtiyatları, ABŞ-la münasibətlərindəki gərginlikdir. Burdan Çin həm də qazanır, çünki Qərbə bazarı bağlanan İran Çinlə daha münasib qiymətə neft satışında maraqlıdır. Bu səbəbdən də, 1997-ci ildə 12 milyard dollar olan Çin-İran ticarət dövriyyəsi bu il 50 milyarda çatıb. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu rəqəm İrana qarşı kəskin embarqoların necə deyərlər, kölgəsində alınıb.
İran və İsrailin dostu
2016-cı ildə Tehrana səfər edən Çin dövlət başçısı Şi Cinpin İslam Respublikası ilə 17 anlaşma imzalayıb. İran və Çin arasında imzalanmış “Əhatəli Strateji Əməkdaşlıq Sazişi” 25 illikdir və bu anlaşmaya əsasən yaxın 10 ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 600 milyard dollara çatdırılmalı, eyni zamanda Çinin İranda müxtəlif sahələrə 400 milyard dollar sərmayə yatırmasını nəzərdə tutur. Əməkdaşlığın, demək olar ki, bütün sahələrini əhatə edən anlaşmanın icrası ilə bağlı “yol xəritəsi” hazırlanıb. Bu yaxınlarda İran ordusu baş qərargah rəisi Baqeri bildirib ki, ölkənin dini lideri Çinlə imzalanmış “yol xəritəsi”ni təsdiqləyib.
“Yol xəritəsi”nə əsasən Çin İranın neft və qaz yataqlarında yeni istehsal sahələri yaratmaqla yanaşı ölkənin neft-kimya sənayesinə əsas hissəsi ilk 5 ildə olmaqla 280 milyard dollar sərmayə yatıracaq. Bundan başqa, Pekin İranın nəqliyyat, istehsalat sənayesinə 120 milyard dollar sərmayə qoyacaq. Bu anlaşmaya əsasən “Böyük İpək Yolu” İran üzərindən keçəcək və bu xətlərdən biri də Təbriz şəhərindən keçdiyi üçün ölkənin dəmir yolları, o cümlədən sürət qatarı xətləri yenilənəcək.
Eyni zamanda bu anlaşmaya əsasən Çin şirkətləri İranın bütün neft və təbii qaz, eləcə də neft-kimya sahəsində tenderlərdə üstünlük əldə edəcəklər. Çin İranda istehsal olunacaq neft, qaz və neft-kimya məhsullarını 12 faiz endirimlə ala biləcək.
Razılaşmanın əsas detallarından biri isə hərbi əməkdaşlıqla bağlıdır. Anlaşmaya əsasən Çin İrandakı sərmayələrini qorumaq üçün bu ölkəyə 5 min nəfərlik hərbi qüvvə göndərə biləcək.
Amma bu cür genişmiqyaslı anlaşmanı Pekin yalnız İranla bağlamayıb. Bu ilin sentyabrında İraq baş naziri Çinə səfər edib və bu zaman iki ölkə arasında 8 anlaşma imzalanıb. İqtisadi, mədəni, texniki əməkdaşlıq, nəqliyyat, rabitə, inşaat, enerji və infrastruktur layihələrini əhatə edən anlaşmanın ümumi dəyəri milyardlarla dollar edir. İki ölkə rəsmiləri qarşıdakı 10 ildə İraq və Çin arasında ticarət həcminin 500 milyard dollara çatdırılması haqda razılığa gəliblər.
Bağdad və Pekin rəsmiləri Çinin hazırda İraqdan aldığı gündəlik 800 min barel neftin həcminin qarşıdakı illərdə daha da artırılması haqda danışıblar.
Amma necə deyərlər, bu hələ hamısı deyil. Çin xüsusən də Şi Cinpinqin hakimiyyətə gəldiyi 2013-cü ildən bu yana açılım siyasətini ildən ilə genişləndirir. Hazırda Pekin 100-dən çox ölkə ilə “Bir qurşaq, bir yol” layihəsi üzrə əməkdaşlıq əlaqələrini davam etdirir. Yaxın Şərqdə 10 il əvvəl illik 1 milyard sərmayə yatıran Çin hazırda bu həcmi nə az, nə çox 23 dəfə artırıb. Amma bu, son dayanacaq deyil.
Çin yalnız bu il Türkiyəyə 1 milyard dollar nağd pul yatırıb. İsrailə isə Çin bu ilin yarısında 3,2 milyard dollar sərmayə qoyub. Artıq amerikalı ekspertlər yaxın illərdə İsraildə xüsusən də texnologiya sahəsində Çin yatırımının ABŞ sərmayəsini keçəcəyini proqnozlaşdırırlar. Bundan başqa Misirdə Əbdülfəttah əs-Sisinin hakimiyyətə gəlməsindən sonra fəallaşan Çin artıq bu ölkədə bütün kommunikasiya şəbəkəsini demək olar ki, nəzarətə götürüb. Analoji olaraq Livan və Səudiyyə Ərəbistanında da milyard dollar dəyərində böyük Çin sərmayələri mövcuddur.
Afrikanın yoxsul ölkələrinə isə Çin artıq 10 illərdir ki, böyük yatırımlar qoyur. Afrikada yeni qlobal nəqliyyat, rabitə sahəsində böyük infrastruktur layihələri həyata keçirir, bununla da kifayətlənmir, bəzi ölkələrdə özünə yaxın qüvvələri hakimiyyətə gətirir.
“Yumşaq güc”ün “sərt güc”ə transferi
Yeri gəlmişkən, daha əvvəl yalnız iqtisadi layihələr, sərmayələrlə gələn Çin artıq hərbi gücünü də göstərməyə başlayıb. 2015-ci ildə Aralıq dənizində Rusiya ilə birgə hərbi manevrlər keçirən Çin ordusu artıq pul qoyduğu yerə güc göndərmək iddiasını nümayiş etdirirdi.
Elə həmin il Çin regionda və dünyada ilk xarici hərbi bazasını dünya ticarət yüklərinin 65 faizinin daşındığı Bab-əl-Məndəb boğazında - Cibutidə qurub. Uzaq Şərq, Cənub-Şərqi Asiya ölkələri, Avstraliya, Hindistan və Bəsrə körfəzindən gələn yüklər dəniz vasitəsilə məhz Bab-əl-Məndəb boğazından keçməklə Süveyş kanalı vasitəsilə Aralıq dənizinə çıxır. Çinin niyə ilk xarici hərbi bazasını Cibutidə yaratdığını xüsusi əsaslandırmağa gərək yoxdur.
İndi isə belə görünür ki, Çinin Yaxın Şərqdə yeni hərbi bazaları olacaq. Çünki dəyəri 100 milyard dollarla ölçülən sərmayələrin qorumasına ehtiyac olacaq, xüsusən də nəzərə alanda ki, söhbət qeyri-sabit Yaxın Şərqdən gedir, o zaman hərbi gücə ehtiyac qaçılmaz olur.
Çini ən çox narahat edən mövzulardan biri də uyğur məsələsidir. İki il əvvəl Pekin ordu generalını Dəməşqə göndərərək Bəşər Əsədə dəstək təklif edib. Hətta o zaman ərəb mediası Çinin Suriyaya elit hərbi birləşmə göndərəcəyi ilə bağlı yazırdı. Aralıq dənizində olan Çin gəmilərinin Suriyaya desant çıxarması o qədər də qeyri-real plan deyildi. Əlbəttə, Yaxın Şərqdə açıq tərəf tutmayan və bütün “cəbhələrlə” əlaqələrini qoruyub saxlayan Pekinin Bəşər Əsədə hərbi yardımının əsas səbəbi uyğur məsələsi də hazırda rəsmi olmayan məlumatlara görə Suriyanın müxaliflərin nəzarətində olan İdlib vilayətində 15 min nəfərdən çox uyğur yaşayır. “Türküstan İslam Partiyası” adlı təşkilatın ətrafında birləşən və əsasən radikal islamçı uyğurların İdlibdə ayrıca kəndlərdə yerləşdiyi və vilayətdə ən böyük 3-cü hərbi güc olduğu bildirilir. Çini isə uyğurların bir gün Sincana dönməsi faktı narahat edir. Sincan-Uyğur vilayətində böyük həbs düşərgələri yaradan Çin hökuməti zorakı üsullarla uyğurları “radikalizmdən təmizlədiyini” iddia etsə də, bu müasir həbs düşərgələri dünyada böyük etiraz doğurub. Sincanda alovlanacaq etnik-dini münaqişə isə Çin üçün ağır nəticələr doğura bilər. Pekinin yuxarıda da qeyd etdiyimiz kimi, Yaxın Şərq “açılımının” arxasında dayanan səbəblərdən biri də uyğur faktoru idi. Məhz bu səbəbdəndir ki, Qərb mediası və hökumətləri uyğur məsələsində Çinə daha çox etiraz edir, nəinki müsəlman ölkələri.
İstənilən halda böyük layihələr özü ilə siyasi kataklizmlər gətirir. Məsələn, İraq Çinlə məlum iqtisadi anlaşmaları imzaladıqdan cəmi 10 gün sonra ölkə qarışdı və hələ də düzəlməyib. İran isə son 3 ildə ən azı 2 dəfə kütləvi etirazlarla çalxalanıb. Bu məsələdə konspirologiyaya çox yuvarlanmaq riskli olsa da, təcrübə onu göstərir ki, Çinin və onun müttəfiqi Rusiyanın Yaxın Şərqdə fəallaşması bölgənin “ənənəvi sahibləri” tərəfindən o qədər də xoş qarşılanmır. Bu isə o deməkdir ki, yaxın illərdə regionda kataklizmlər daha da artacaq və Yaxın Şərq böyük qüdrətlərin sui-qəsd savaşları meydanı olaraq qalacaq.

CHINESE DRAGON IN THE MIDDLE EAST
On December 27, Russia, Iran and China plan to conduct joint military exercises in the Persian Gulf. Military leaders of Iran and China have already held discussions on this issue. In fact, this is nothing more than a demonstration of the power of Russia, China and Iran before the United States and its allies in the Persian Gulf.
China's interests in the Middle East are not limited only to Iran or the countries of the so-called "anti-Western front". In early December, at the King Faisal naval base in Jeddah (Saudi Arabia), China and Saudi Arabia held joint military exercises code-named Blue Sword-2019. In other words, China's Middle East policy is not associative, as it was during the Cold War era — the country is developing close cooperation on all fronts.
In fact, it is not the first time that the Chinese "dragon" demonstrates its interest in the Middle East. During the 1956 Suez crisis, China supported the government of Gamal Abdel Nasser, although Israel was one of the first countries, which recognised the sovereignty of China. In the following years, when Israel sided with the "Western Front" and China supported the anti-imperialist policy, relations between the two countries became worse.
The expansion of China into the Middle East took place later, after the Cold War, although its first glimpses were noticeable even then. For example, China was one of the first countries to arm Afghan mujahedeen during the Soviet military invasion of Afghanistan in 1979.
The outbreak of the 1980Iran-Iraq war boosted both global competition and the weapons market including China. Moreover, the sharp rise in oil prices since the 1970s has increased the interest of global powers in the Middle East. Eventually, the region, which has long been the arena of the struggle of world powers for geopolitical superiority, has also attracted China. The fact is that the Uyghur issue is the weakest side of China, and in order to prevent possible outbursts of emotions in the Xinjiang Uygur Autonomous Region (XUAR), the Celestial Empire is ready to get closer to the Muslim world. In fact, the Uyghur issue is one of the cornerstones of the active policy of China in the Middle East.
Dragon flaps its wings over the Middle East
China's large-scale expansion into the Middle East began after the collapse of the USSR, a decade of chaos and war and the events of 9/11, which triggered Washington to declare a global war on terror. In 2004, Chinese leader Hu Jintao paid an official visit to Egypt to attend a meeting of the League of Arab States (LAS), where he met with representatives of 22 member states of the organization.
During the Cairo summit, the participants declared four fundamental principles of the so-called "new partnership" in Arab-Chinese relations, including the development of political relations based on mutual respect, establishment of economic relations for joint economic development and progress, deepening of cultural ties and the preservation of peace and, finally, cooperation in a number of areas of international politics.
Shortly after the summit, on September 14, 2004, the first Sino-Arab Cooperation Forum was held. Later, similar meetings took place in Beijing and Bahrain. After 2004, China's investment in the Middle East increased annually by an average of 12%. Up to now, half of China's crude oil imports come from the Middle Eastern countries. Currently, China's annual trade turnover with Arab countries is $300 billion, and it is planned to triple this amount in the next ten years.
Iran is one of China's main partners in the Middle East. While one of the reasons for such close cooperation is Iran's strategic location along the Silk Road, another equally significant reason is Iran's rich energy resources and tensions with the United States. China also benefits from this, since Iran, which does not have access to Western markets, is interested in selling oil to China at affordable prices. That is why the current level of trade between China and Iran reaches $50 billion (only $12 billion in 1997), despite the harsh terms of the embargo imposed on Iran.
Friend of Iran and Israel
During the official visit to Iran in 2016, Chinese President Xi Jinping signed 17 agreements with Iran. Thus, the Comprehensive Strategic Partnership Agreement is designed for 25 years and provides for an increase in trade turnover between the two countries to $600 billion in ten years. Moreover, China is committed to invest $400 billion in various areas of the Iranian economy. To implement the agreement, covering almost all areas of cooperation between Iran and China, the parties developed a road map or a joint plan of actions (JPA). Recently, the Chief of the General Staff of Iranian Armed Forces, Mohammad Bagheri, said that Iran's religious leader had already approved the JPA signed with China.
According to the document, during the first five years, China, along with the creation of new production capacities in the Iran's oil and gas fields, will invest $280 billion in the petrochemical sector of Iran. Another $120 billion will be invested in Iran's transport and manufacturing sectors. Also, it is planned that the Great Silk Road will pass through the territory of Iran. In particular, one of the railway lines will pass through the city of Tabriz, which means the upgrade of Iran's railway lines, including high-speed railways.
Also, under the terms of JPA, Chinese companies participating in tenders in the oil, gas and petrochemical sectors of Iran will have certain privileges. For example, China will be able to buy Iranian oil, gas and petrochemicals at a 12-percent discount.
One of the key aspects of the deal is military cooperation, which involves the deployment of 5,000 Chinese troops in Iran to protect Chinese investments.
Incidentally, Iran is not the only country to conclude such a large-scale deal with Beijing. During the visit of the Prime Minister of Iraq to China in September 2019, the parties signed eight bilateral agreements. The total value of the deal, which covers a series of projects in the field of economics, culture, technical cooperation, transport, communications, construction, energy and infrastructure, is worth billions of dollars. Both countries agreed to increase the trade turnover between Iraq and China to $500 billion over the next ten years. According to Baghdad and Beijing, the parties also discussed the issue of increasing the current volume  of Iraqi oil (800 thousand bpd) supplied to China.
But that is not all. China has been expanding into the Middle East for several years now, especially since the tenure of the incumbent leader Xi Jinping (2013). Currently, Beijing continues to cooperate with more than hundred countries as part of the One Belt and One Way policy. If ten years ago the annual volume of Chinese investments in the Middle East was only $1 billion, today this indicator has grown 23 times and continues to grow!
This year, China invested $1 billion in Turkey alone. In the first half of 2019, the volume of Chinese investment in Israel reached $3.2 billion. According to American experts, in the coming years, the size of Chinese investment in Israel, especially in technologies, will exceed the volume of the US investment. In addition, thanks to the intensification of China in Egypt shortly after Abdullah al-Sisi's coming to power, China established control over literally the entire communication network of this African country. In the same way, China has been investing billions of dollars in Lebanon and Saudi Arabia.
Thanks to Chinese investment in poor countries of Africa, the country implements new global projects in the field of transport and communication infrastructures of these countries. In some of them, the Chinese have managed to bring the forces closer to China to power.
Transition of soft power to hard power
By the way, if earlier China expanded into new regions only through economic projects and investments, now the time has come to demonstrate its military power. For example, the joint Chinese-Russian military manoeuvers in the Mediterranean in 2015 were, in essence, nothing more than a demonstration of China's readiness to dispatch its military to wherever it considers the protection of its interests necessary.
In the same year, China set up its first foreign military base in the Bab-el-Mandeb Strait (Djibouti), which handles 65% of the world's trade cargo flows, including maritime cargo from the Southeast Asia, the Far East, Australia, India and the Persian Gulf to the Suez Canal and further to the Mediterranean Sea.
It seems that to protect its multibillion investment, China will now have new military bases in the Middle East, especially since the unstable situation in the region makes the need for military force inevitable.
Among other things, one of the serious problems of China remains the Uighur issue. Two years ago, Beijing sent one of its army generals to Damascus to offer support to Bashar al-Assad. Even then, the Arab media wrote about China's intention to send an elite military unit to Syria. Landing Chinese marines on the Syrian territory through the Mediterranean Sea seemed a perfectly feasible plan. Of course, the main reason for Chinese military assistance to Bashar al-Assad is the Uyghur issue, given that Beijing does not openly support anyone in the Middle East and at the same time has close ties with all the fronts of the region.
According to unofficial data, there are more than 15 thousand Uighurs in the opposition-controlled Syrian province of Idlib, who predominantly follow radical Islam, are united around the Islamic Party of Turkestan and are the third largest military force in the province. China is worried that Uighurs may one day return to Xinjiang. Despite the assurances of the Chinese government that the so-called "political re-education camps" located on the territory of XUAR helped "cleanse the Uyghurs of radicalism," these institutions caused a great deal of concern throughout the world. In other words, the ethnic and religious conflict in Xinjiang could have serious consequences for China. As noted above, one of the main reasons for the Chinese expansion into the Middle East is the Uyghur factor. That is why the main criticism of China regarding the Uighur issue comes from the Western media and governments, and not the Muslim states.
As a matter of fact, large projects have always been the cause of political disasters. For example, just ten days after the signing of economic agreements between China and Iraq, the latter faced events that are still shaking the country. Over the past three years, Iran has been shaken by mass protests at least twice. It is easy to fall into a trap of conspiracy theories on this issue, but the evidence of the past years shows that the "traditional rulers" of the region do not welcome the activation of China and Russia in the Middle East. This means that we can expect an increase in the number of conflicts in the next few years in the region, which will remain a battleground between the major powers of the world.