YAXIN ŞƏRQİN ÇİN ƏJDAHASI
Dekabrın 27-də Rusiya, İran və Çin ordusu Fars körfəzində hərbi təlimlər keçirəcək. Artıq bununla bağlı İran və Çin hərbi rəhbərliyi arasında son müzakirələr də keçirilib. Rusiya, Çin və İran ABŞ və müttəfiqlərinin Fars körfəzindəki gücünə qarşı “əzələ nümayişi” edəcək.
Amma Çin dövləti bu regionda yalnız İran və ya belə desək Qərb əleyhdarı cəbhə ilə əməkdaşlıq etmir. Məsələn, bu il dekabrın əvvəlində Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində yerləşən “Kral Faysal” dəniz bazasında Çin və Səudiyyə Ərəbistanı hərbi donanması “Mavi Qılınc 2019” birgə hərbi təlimini keçirib. Yəni Çinin Yaxın Şərqə baxışında “soyuq müharibə” dövründəki cəbhələşmə yoxdur. Çin bütün cəbhələrlə yaxından əməkdaşlıq edir.
Əslində, Çin “əjdahasının” Yaxın Şərqə marağı yeni deyil. 1956-cı ildə Süveyş böhranı zamanı Çin Camal Əbdül Nasir hakimiyyətini dəstəkləmişdi. Baxmayaraq ki, Çini rəsmən tanıyan ilk ölkələrdən biri İsrail olmuşdu. Lakin sonrakı illərdə İsrailin Qərb cəbhəsində yer alması Çinin isə antiimperialist xəttə dəstək verməsi ilk illərdəki isti münasibətlərə təsir etdi.
Lakin Çinin Yaxın Şərqə böyük “açılımı” daha sonralar, yəni “soyuq müharibədən” sonraya təsadüf edir. Amma “soyuq müharibə” illərində bu “açılımın” ilk işartıları vardı. 1979-cu ildə SSRİ Əfqanıstana hərbi müdaxilə edəndə silahlı müqavimətçilərə silah verən ilk ölkələrdən biri Çin idi.
1980-ci ildə başlayan İran-İraq müharibəsi həm qlobal rəqabəti, həm də silah bazarını canlandırdı. Bu bazarda Çinə də yer vardı. Üstəlik, 1970-ci illərdən sonra neft qiymətlərinin bahalaşması Yaxın Şərqə olan marağı artırmışdı. Dünya güclərinin mövqe mübarizəsi apardığı Yaxın Şərqə Çin də “yerləşməyə” çalışırdı. Nəhayət, Çinin zəif yeri, uyğur məsələsi. Çin müsəlman dünyası ilə yaxınlaşmaqla Sincan-Uyğur muxtar bölgəsində mümkün ayaqlanmaların qarşısını almağa çalışır. Hal-hazırda Pekinin Yaxın Şərqdəki aktiv siyasətinin əsas səbəblərindən biri də məhz uyğur mövzusudur.
Əjdaha qanadını Yaxın Şərq üzərinə gərir
SSRİ-nin süqutu və ondan sonrakı 10 illik xaos və müharibələr dövründən sonra baş verən 11 sentyabr hadisələri və ABŞ-ın dünyada terrorizmə qarşı cəbhə açdığı illərdə Çinin də ilk dəfə Yaxın Şərqə geniş miqyaslı açılımı baş verib. 2004-cü ildə Çinin dövlət başçısı Hu Cin Tao Misirin paytaxtında rəsmi səfər edib və Qahirədə Çin dövlət başçısı ilə Ərəb Liqası üzvü 22 dövlətin təmsilçiləri ilə birgə toplantı təşkil olunub.
Bu toplantıda Çin-ərəb ölkələri əlaqələrində “yeni ortaqlıq” adı verilən 4 prinsip elan olunub. Bu prinsiplər qarşılıqlı hörmət əsaslı siyasi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, birgə iqtisadi inkişaf və irəliləyiş üçün iqtisadi əlaqələrin qurulması, mədəni əlaqələrin dərinləşdirilməsi və sülhün qorunması, nəhayət, beynəlxalq siyasət mövzusunda bir sıra sahədə əməkdaşlıq olub.
Qahirə toplantısından az sonra, 2004-cü il sentyabrın 14-də ilk Çin-Ərəb Ölkələri Əməkdaşlıq Forumu keçirilib. Daha sonra Pekin və Bəhreyndə bu toplantıların analoqları baş tutub. Bu dövrdən, yəni 2004-cü ildən sonra Çinin Yaxın Şərqdə sərmayəsi hər il, orta hesabla, 12 faiz artıb. Çin xam neft tələbatının yarıdan çoxunu idxal edir ki, onun də yarısını Yaxın Şərqdən təmin edir. Çinin ərəb ölkələri ilə ticarət həcmi hazırda illik 300 milyarddır və bu rəqəm qarşıdakı 10 ildə 3 qat artmalıdır.
Əlbəttə, Çinin Yaxın Şərqdə əsas tərəfdaş ölkələrindən biri İrandır. Burda əgər bir səbəb İranın strateji mövqeyi, “İpək yolu” üzərində yerləşməsidirsə, digər səbəbi zəngin enerji ehtiyatları, ABŞ-la münasibətlərindəki gərginlikdir. Burdan Çin həm də qazanır, çünki Qərbə bazarı bağlanan İran Çinlə daha münasib qiymətə neft satışında maraqlıdır. Bu səbəbdən də, 1997-ci ildə 12 milyard dollar olan Çin-İran ticarət dövriyyəsi bu il 50 milyarda çatıb. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu rəqəm İrana qarşı kəskin embarqoların necə deyərlər, kölgəsində alınıb.
İran və İsrailin dostu
2016-cı ildə Tehrana səfər edən Çin dövlət başçısı Şi Cinpin İslam Respublikası ilə 17 anlaşma imzalayıb. İran və Çin arasında imzalanmış “Əhatəli Strateji Əməkdaşlıq Sazişi” 25 illikdir və bu anlaşmaya əsasən yaxın 10 ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 600 milyard dollara çatdırılmalı, eyni zamanda Çinin İranda müxtəlif sahələrə 400 milyard dollar sərmayə yatırmasını nəzərdə tutur. Əməkdaşlığın, demək olar ki, bütün sahələrini əhatə edən anlaşmanın icrası ilə bağlı “yol xəritəsi” hazırlanıb. Bu yaxınlarda İran ordusu baş qərargah rəisi Baqeri bildirib ki, ölkənin dini lideri Çinlə imzalanmış “yol xəritəsi”ni təsdiqləyib.
“Yol xəritəsi”nə əsasən Çin İranın neft və qaz yataqlarında yeni istehsal sahələri yaratmaqla yanaşı ölkənin neft-kimya sənayesinə əsas hissəsi ilk 5 ildə olmaqla 280 milyard dollar sərmayə yatıracaq. Bundan başqa, Pekin İranın nəqliyyat, istehsalat sənayesinə 120 milyard dollar sərmayə qoyacaq. Bu anlaşmaya əsasən “Böyük İpək Yolu” İran üzərindən keçəcək və bu xətlərdən biri də Təbriz şəhərindən keçdiyi üçün ölkənin dəmir yolları, o cümlədən sürət qatarı xətləri yenilənəcək.
Eyni zamanda bu anlaşmaya əsasən Çin şirkətləri İranın bütün neft və təbii qaz, eləcə də neft-kimya sahəsində tenderlərdə üstünlük əldə edəcəklər. Çin İranda istehsal olunacaq neft, qaz və neft-kimya məhsullarını 12 faiz endirimlə ala biləcək.
Razılaşmanın əsas detallarından biri isə hərbi əməkdaşlıqla bağlıdır. Anlaşmaya əsasən Çin İrandakı sərmayələrini qorumaq üçün bu ölkəyə 5 min nəfərlik hərbi qüvvə göndərə biləcək.
Amma bu cür genişmiqyaslı anlaşmanı Pekin yalnız İranla bağlamayıb. Bu ilin sentyabrında İraq baş naziri Çinə səfər edib və bu zaman iki ölkə arasında 8 anlaşma imzalanıb. İqtisadi, mədəni, texniki əməkdaşlıq, nəqliyyat, rabitə, inşaat, enerji və infrastruktur layihələrini əhatə edən anlaşmanın ümumi dəyəri milyardlarla dollar edir. İki ölkə rəsmiləri qarşıdakı 10 ildə İraq və Çin arasında ticarət həcminin 500 milyard dollara çatdırılması haqda razılığa gəliblər.
Bağdad və Pekin rəsmiləri Çinin hazırda İraqdan aldığı gündəlik 800 min barel neftin həcminin qarşıdakı illərdə daha da artırılması haqda danışıblar.
Amma necə deyərlər, bu hələ hamısı deyil. Çin xüsusən də Şi Cinpinqin hakimiyyətə gəldiyi 2013-cü ildən bu yana açılım siyasətini ildən ilə genişləndirir. Hazırda Pekin 100-dən çox ölkə ilə “Bir qurşaq, bir yol” layihəsi üzrə əməkdaşlıq əlaqələrini davam etdirir. Yaxın Şərqdə 10 il əvvəl illik 1 milyard sərmayə yatıran Çin hazırda bu həcmi nə az, nə çox 23 dəfə artırıb. Amma bu, son dayanacaq deyil.
Çin yalnız bu il Türkiyəyə 1 milyard dollar nağd pul yatırıb. İsrailə isə Çin bu ilin yarısında 3,2 milyard dollar sərmayə qoyub. Artıq amerikalı ekspertlər yaxın illərdə İsraildə xüsusən də texnologiya sahəsində Çin yatırımının ABŞ sərmayəsini keçəcəyini proqnozlaşdırırlar. Bundan başqa Misirdə Əbdülfəttah əs-Sisinin hakimiyyətə gəlməsindən sonra fəallaşan Çin artıq bu ölkədə bütün kommunikasiya şəbəkəsini demək olar ki, nəzarətə götürüb. Analoji olaraq Livan və Səudiyyə Ərəbistanında da milyard dollar dəyərində böyük Çin sərmayələri mövcuddur.
Afrikanın yoxsul ölkələrinə isə Çin artıq 10 illərdir ki, böyük yatırımlar qoyur. Afrikada yeni qlobal nəqliyyat, rabitə sahəsində böyük infrastruktur layihələri həyata keçirir, bununla da kifayətlənmir, bəzi ölkələrdə özünə yaxın qüvvələri hakimiyyətə gətirir.
“Yumşaq güc”ün “sərt güc”ə transferi
Yeri gəlmişkən, daha əvvəl yalnız iqtisadi layihələr, sərmayələrlə gələn Çin artıq hərbi gücünü də göstərməyə başlayıb. 2015-ci ildə Aralıq dənizində Rusiya ilə birgə hərbi manevrlər keçirən Çin ordusu artıq pul qoyduğu yerə güc göndərmək iddiasını nümayiş etdirirdi.
Elə həmin il Çin regionda və dünyada ilk xarici hərbi bazasını dünya ticarət yüklərinin 65 faizinin daşındığı Bab-əl-Məndəb boğazında - Cibutidə qurub. Uzaq Şərq, Cənub-Şərqi Asiya ölkələri, Avstraliya, Hindistan və Bəsrə körfəzindən gələn yüklər dəniz vasitəsilə məhz Bab-əl-Məndəb boğazından keçməklə Süveyş kanalı vasitəsilə Aralıq dənizinə çıxır. Çinin niyə ilk xarici hərbi bazasını Cibutidə yaratdığını xüsusi əsaslandırmağa gərək yoxdur.
İndi isə belə görünür ki, Çinin Yaxın Şərqdə yeni hərbi bazaları olacaq. Çünki dəyəri 100 milyard dollarla ölçülən sərmayələrin qorumasına ehtiyac olacaq, xüsusən də nəzərə alanda ki, söhbət qeyri-sabit Yaxın Şərqdən gedir, o zaman hərbi gücə ehtiyac qaçılmaz olur.
Çini ən çox narahat edən mövzulardan biri də uyğur məsələsidir. İki il əvvəl Pekin ordu generalını Dəməşqə göndərərək Bəşər Əsədə dəstək təklif edib. Hətta o zaman ərəb mediası Çinin Suriyaya elit hərbi birləşmə göndərəcəyi ilə bağlı yazırdı. Aralıq dənizində olan Çin gəmilərinin Suriyaya desant çıxarması o qədər də qeyri-real plan deyildi. Əlbəttə, Yaxın Şərqdə açıq tərəf tutmayan və bütün “cəbhələrlə” əlaqələrini qoruyub saxlayan Pekinin Bəşər Əsədə hərbi yardımının əsas səbəbi uyğur məsələsi də hazırda rəsmi olmayan məlumatlara görə Suriyanın müxaliflərin nəzarətində olan İdlib vilayətində 15 min nəfərdən çox uyğur yaşayır. “Türküstan İslam Partiyası” adlı təşkilatın ətrafında birləşən və əsasən radikal islamçı uyğurların İdlibdə ayrıca kəndlərdə yerləşdiyi və vilayətdə ən böyük 3-cü hərbi güc olduğu bildirilir. Çini isə uyğurların bir gün Sincana dönməsi faktı narahat edir. Sincan-Uyğur vilayətində böyük həbs düşərgələri yaradan Çin hökuməti zorakı üsullarla uyğurları “radikalizmdən təmizlədiyini” iddia etsə də, bu müasir həbs düşərgələri dünyada böyük etiraz doğurub. Sincanda alovlanacaq etnik-dini münaqişə isə Çin üçün ağır nəticələr doğura bilər. Pekinin yuxarıda da qeyd etdiyimiz kimi, Yaxın Şərq “açılımının” arxasında dayanan səbəblərdən biri də uyğur faktoru idi. Məhz bu səbəbdəndir ki, Qərb mediası və hökumətləri uyğur məsələsində Çinə daha çox etiraz edir, nəinki müsəlman ölkələri.
İstənilən halda böyük layihələr özü ilə siyasi kataklizmlər gətirir. Məsələn, İraq Çinlə məlum iqtisadi anlaşmaları imzaladıqdan cəmi 10 gün sonra ölkə qarışdı və hələ də düzəlməyib. İran isə son 3 ildə ən azı 2 dəfə kütləvi etirazlarla çalxalanıb. Bu məsələdə konspirologiyaya çox yuvarlanmaq riskli olsa da, təcrübə onu göstərir ki, Çinin və onun müttəfiqi Rusiyanın Yaxın Şərqdə fəallaşması bölgənin “ənənəvi sahibləri” tərəfindən o qədər də xoş qarşılanmır. Bu isə o deməkdir ki, yaxın illərdə regionda kataklizmlər daha da artacaq və Yaxın Şərq böyük qüdrətlərin sui-qəsd savaşları meydanı olaraq qalacaq.

КИТАЙСКИЙ ДРАКОН БЛИЖНЕГО ВОСТОКА
27декабря Россия, Иран и Китай планируют проведение совместных военных учений в Персидском заливе. Военные руководства Ирана и Китая уже провели обсуждения по этому поводу. Фактически это не что иное, как демонстрация мощи России, Китая и Ирана перед США и их союзниками в Персидском заливе.
Но следует учесть, что интересы Китая на Ближнем Востоке не ограничиваются только Ираном или странами так называемого «антизападного фронта». Так, в первых числах декабря на военно-морской базе «Король Фейсал» в Джидде (Саудовская Аравия) Китай и Саудовская Аравия уже провели совместные военные учения под кодовым названием «Голубой меч-2019». Иными словами, ближневосточная политика Китая не носит ассоциативный характер, как это было в эпоху «холодной войны», - страна развивает тесное взаимодействие по всем фронтам.
На самом деле «китайский дракон» не впервые демонстрирует свой интерес к Ближнему Востоку. Во время суэцкого кризиса 1956 года Китай поддержал правительство Гамаля Абдель Насера, несмотря на то, что Израиль был одной из первых стран, официально признавших Китай. В последующие же годы, когда Израиль перешел на сторону «западного фронта», а КНР начала поддерживать антиимпериалистическую линию, отношения между двумя странами похолодели.
Однако экспансия Китая на Ближний Восток произошла позже, а именно после «холодной войны», хотя первые ее проблески были заметны уже тогда. К примеру, КНР была одной из первых стран, вооруживших афганских ополченцев во время военного вторжения СССР в Афганистан в 1979 году.
С началом ирано-иракской войны в 1980 году оживилась как глобальная конкуренция, так и рынок вооружений, в котором присутствовал также Китай. Более того, резкий рост цен на нефть после 1970-х годов повысил интерес к Ближнему Востоку. Естественно, этот регион, издавна бывший ареной борьбы мировых держав за геополитическое превосходство, притягивал и Китай. Дело в том, что уйгурский вопрос является ахиллесовой пятой Китая, и ради предотвращения возможных всплесков эмоций в Синьцзян-Уйгурском автономном районе (СУАР) Поднебесная готова сблизиться с мусульманским миром. Собственно говоря, уйгурский вопрос и является одним из краеугольных камней активной политики Поднебесной на Ближнем Востоке.
Дракон машет крыльями над Ближним Востоком
Пожалуй, началом широкомасштабной экспансии Китая на Ближний Восток можно считать период распада СССР, последующего десятилетия хаоса и войн и события 11 сентября, ставшие причиной объявления Вашингтоном глобальной войны террору. Так, в 2004 году руководитель Китая Ху Цзиньтао совершил официальный визит в Египет для участия в заседании Лиги арабских государств (ЛАГ), где встретился с представителями 22 стран - членов организации.
На этом мероприятии в Каире были объявлены четыре основополагающих принципа так называемого «нового партнерства» в арабо-китайских отношениях, включающих развитие политических отношений, основанных на взаимном уважении, установление экономических отношений для совместного экономического развития и прогресса, углубление культурных связей и сохранение мира и, наконец, сотрудничество в ряде областей международной политики.
Вскоре после Каирского саммита, а именно 14 сентября 2004 года, был проведен первый Форум китайско-арабского сотрудничества. Позже аналогичные встречи состоялись в Пекине и Бахрейне. После 2004 года инвестиции Китая на Ближнем Востоке ежегодно увеличивались в среднем на 12%. До сих пор половина китайского импорта сырой нефти приходится на ближневосточные страны. В настоящее время ежегодный торговый оборот КНР с арабскими странами составляет $300 млрд., а в ближайшие десять лет эту сумму планируется утроить.
Конечно, Иран является одним из главных партнеров Китая на Ближнем Востоке. Если одной из причин такого тесного сотрудничества является стратегическое расположение Ирана на Шелковом пути, то другая не менее значимая причина - богатые энергетические ресурсы ИРИ и напряженность в отношениях с США. От этого выигрывает и Китай, поскольку не имеющий доступа к западным рынкам Иран заинтересован в продаже нефти Китаю по приемлемым ценам. Именно поэтому нынешний уровень торгового оборота между КНР и ИРИ достигает $50 млрд. (в 1997 г. всего $12 млрд.). И это несмотря на тяжелые условия эмбарго, наложенного на Иран.
Друг Ирана и Израиля
Во время официальной поездки в Иран в 2016 году председатель Китая Си Цзиньпин подписал 17 соглашений с ИРИ. Так, Соглашение о всеобъемлющем стратегическом партнерстве рассчитано на 25 лет и предусматривает увеличение товарооборота между двумя странами до $600 млрд. в течение десяти лет. Причем Китай обязался вложить $400 млрд. в различные области иранской экономики. Для реализации соглашения, охватывающего практически все области сотрудничества между ИРИ и КНР, была разработана «дорожная карта». А недавно начальник Генштаба ВС Ирана Мохаммад Багери заявил, что религиозный лидер страны уже утвердил «дорожную карту», подписанную с Китаем.
Согласно документу в течение первых пяти лет Китай, наряду с созданием новых производственных мощностей на нефтегазовых месторождениях страны, инвестирует $280 млрд. в нефтехимический сектор ИРИ. Еще $120 млрд. будет инвестировано в транспортную и производственную отрасли Ирана. В соответствии с вышеупомянутым соглашением Великий Шелковый путь пройдет через территорию Ирана. В частности, одна из железнодорожных линий будет проходить через город Тебриз, что означает модернизацию железнодорожных путей ИРИ, включая линии для скоростных поездов.
Также по условиям соглашения китайские компании, участвующие в тендерах в нефтегазовой и нефтехимической отраслях ИРИ, будут иметь определенное преимущество. Например, Китай сможет покупать иранскую нефть, газ и продукты нефтехимии с 12-процентной скидкой.
Одним из ключевых аспектов сделки является сотрудничество в военной сфере, что предусматривает размещение 5000 китайских военнослужащих на территории Ирана для защиты инвестиций КНР.
Примечательно, что ИРИ не единственная страна, заключившая столь масштабную сделку с Пекином. Во время поездки премьер-министра Ирака в Китай в сентябре 2019 года между двумя странами было подписано восемь двусторонних соглашений. Общая стоимость сделки, охватывающей многочисленные проекты в области экономики, культуры, технического сотрудничества, транспорта, связи, строительства, энергетики и инфраструктуры, измеряется миллиардами долларов. Официальные представители обеих стран договорились увеличить объем товарооборота между Ираком и Китаем до $500 млрд. в течение последующих десяти лет. По словам официальных лиц Багдада и Пекина, стороны также обсудили вопрос увеличения нынешнего объема (800 тыс. б/с) поставляемой в КНР иракской нефти.
Но и это еще не все. Китай из года в год расширяет свою политику экспансии, особенно после прихода к власти нынешнего лидера Си Цзиньпина в 2013 году. В настоящее время Пекин продолжает сотрудничество с более чем 100 странами в рамках проекта «Один пояс - один путь». Если десять лет назад ежегодный объем китайских инвестиций в Ближний Восток составлял всего $1 млрд., то сегодня эта цифра выросла в 23 раза и продолжает расти!
В этом году только в Турцию Китай инвестировал $1 млрд. А за первую половину этого года объем китайских капиталовложений в Израиль составил $3,2 млрд. По прогнозам американских экспертов, в ближайшие годы размер китайских инвестиций в Израиль, особенно в области технологий, превысит объем американских инвестиций. Кроме того, благодаря активизации своей деятельности в Египте вскоре после прихода к власти Абдуллы ас-Сиси Китай установил контроль буквально над всей коммуникационной сетью этой африканской страны. Точно так же КНР вкладывает миллиарды долларов в Ливан и Саудовскую Аравию.
На протяжении десятилетий КНР вкладывает значительные средства и в бедные страны Африки, благодаря которым реализует новые глобальные проекты в области транспортной и коммуникационной инфраструктур этих стран, а в некоторых из них даже приводит к власти близкие к себе силы.
Переход «мягкой силы» в «жесткую силу»
Кстати, если раньше Китай осваивал новые для себя регионы только путем экономических проектов и инвестиций, то сейчас наступило время для демонстрации мощи китайской военной машины. Например, совместные китайско-российские военные маневры в Средиземном море в 2015 году были, в сущности, не чем иным, как наглядным выражением готовности Китая направить свою армию туда, где она сочтет защиту своих интересов необходимой.
В том же году Китай создал свою первую зарубежную военную базу в Баб-эль-Мандебском проливе (Джибути), через который проходит 65% мировых торговых грузоперевозок, включая морские грузы из Юго-Восточной Азии, Дальнего Востока, Австралии, Индии и Персидского залива по пути в Суэцкий канал и далее в Средиземное море.
Похоже, для защиты своих капиталовложений, измеряемых сотнями миллиардов долларов, теперь у Китая появятся новые военные базы и на Ближнем Востоке, особенно учитывая, что нестабильная ситуация в регионе делает потребность в военной силе неизбежной.
В числе прочего одной из насущных проблем Китая остается уйгурский вопрос. Два года назад Пекин отправил одного из своих армейских генералов в Дамаск, чтобы предложить поддержку Башару Асаду. Уже тогда арабские СМИ писали о намерении Китая отправить элитную воинскую часть в Сирию. Запуск десанта на территорию Сирии с китайских военных кораблей, дислоцированных в Средиземном море, казался вполне осуществимым планом. Конечно, основной причиной военной помощи Башару Асаду со стороны Пекина, который никого открыто не поддерживает на Ближнем Востоке и вместе с тем имеет тесные связи со всеми «фронтами» региона, является уйгурский вопрос.
По неофициальным данным, в настоящее время в контролируемой оппозицией сирийской провинции Идлиб насчитывается более 15 тыс. уйгуров - преимущественно приверженцев радикального ислама, объединившихся вокруг «Исламской партии Туркестана» и являющихся третьей по величине военной силой в провинции. Китай обеспокоен тем, что уйгуры однажды могут вернуться в Синьцзян. Несмотря на заверения китайского правительства о том, что так называемые «лагеря политического перевоспитания», расположенные на территории СУАР, помогли «очистить уйгуров от радикализма», эти учреждения вызвали массу негодования во всем мире. Иными словами, этнический и религиозный конфликт в Синьцзяне может иметь серьезные последствия для Китая. Как уже было отмечено выше, одной из главных причин китайской экспансии на Ближнем Востоке является уйгурский фактор. Именно поэтому основная критика в адрес Китая по поводу уйгурского вопроса исходит от западных СМИ и правительств, а не мусульманских стран.
Давно известно, что крупные проекты всегда являлись причиной политических катаклизмов. Например, всего через десять дней после подписания экономических соглашений между Китаем и Ираком в последней произошли события, от которых страна не может оправиться до сих пор. А за последние три года Иран, как минимум, дважды сотрясли массовые акции протеста. В этом вопросе легко впасть в рассуждения из области конспирологии, но опыт последних лет показывает, что активизация Китая и его союзника России на Ближнем Востоке не очень-то приветствуется «традиционными хозяевами» региона. Это означает, что в ближайшие несколько лет количество катаклизмов в регионе увеличится, а Ближний Восток вновь останется полем битвы между крупными державами.