Ermənistan hökumətinin Qarabağ məsələsindəki populizmi və destruktiv siyasəti regionda İrəvanın durumunu daha da ağırlaşdırır
Son ay Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinin növbəti mərhələsi ilə yadda qaldı. Bu raund da ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin birgə bəyanatı ilə bitdi. Bəyanatda tərəflər kompromisin tapılması istiqamətində qəti addımlar atmağa çağırılır…
ATƏT-in nüfuzu xilas edir
Münaqişənin həlli kontekstində ilk nəzər cəlb edən ATƏT-in yeni sədrinin bu işdəki fəallığıdır. Bu vəzifəyə 2019-cu ildə yiyələnmiş Slovakiyanın xarici işlər naziri Miroslav Layçak ATƏT-in vasitəçilik səylərini xüsusi şövqlə intensivləşdirməyə çalışır. Buna qurumda bu yaxınlarda aparılmış və ATƏT-in ayrı-ayrı münaqişələrin həllindəki vasitəçiliyinin durğun olduğuna dair müzakirələr də təkan verib.
ATƏT-in bu sahədə laxlamış nüfuzunu tezliklə bərpa etməsinə həqiqətən ehtiyac var. Hər halda, son dövrlərdə bu təşkilatın «nəzarətində» olan münaqişələrin sayı artıb, onların həlli yollarının tapılmasında isə ciddi çətinliklər var. Çiyninə hansı yükün düşdüyünü yaxşı anlayan Miroslav Layçak problemlərin heç də asan olmayan həlli yollarını ciddi cəhdlə axtarmağa başlayıb. Onun Minsk qrupunun həmsədrləri ilə əvvəlcədən elan olunmamış görüşünü də bunun göstəricisi saymaq olar. Vasitəçilərlə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin dinc yolla həlli perspektivlərini müzakirə edən Layçak bununla, Avropanın tezliklə problemin həllinə nail olmağa çalışdığını, onun «dondurulması» faktını qəbul etmədiyini göstərib.
Bununla yanaşı, Slovakiyanın XİN başçısı münaqişənin bəzi əsas məqamlarına toxunub – istər Bakıya səfəri ərəfəsində (yeri gəlmişkən, bu səfər zamanı o, ölkəsinin Azərbaycandakı səfirliyinin açılışını da edib), istərsə də ATƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının (XİNŞ) toplantısından öncə.
XİNŞ-in dekabrın ilk günlərində keçirilən iclasında Layçak bildirib ki, danışıqların davam etməsinə rəğmən, Qarabağda müharibənin alovlanması riski var.
«Münaqişələrin həlli üçün il boyu Minsk qrupu, Cenevrə diskussiyası prosesləri, «5+2» formatında danışıqlar davam etdirilib. Biz bu platformaların köməyilə inamın möhkəmləndirilməsinə, gərginliyin azaldılmasına çalışmışıq. Bu, sadəcə, dialoqun davam etdirilməsi üçün edilib. Lakin məsələyə fərqli nöqteyi-nəzərdən yanaşsaq, mənzərə o qədər də ürəkaçan olmayacaq», - deyə ATƏT sədri qeyd edib.
Danışıqlar ilinin ümumi yekununu da həmsədr ölkələr birgə bəyanatlarında açıqlayıblar. Onlar vasitəçiliyi davam etdirmək əzmində olduqlarını bildirib, tərəflərə eskalasiya riskinin azaldılması üçün birbaşa əlaqə imkanlarından tam istifadə etdikləri üçün minnətdarlıqlarını çatdırıblar.
Bununla yanaşı, həmsədrlər tərəfləri əvvəllər əldə olunmuş razılaşmaların həyata keçirilməsi istiqamətində təcili addımlar atmağa çağırıb, mövcud status-kvonun qəbuledilməz olduğunu bir daha təkrarlayıblar.
«Biz tərəfləri danışıqları süni yubatmalara yol vermədən, yaxud şərtlər irəli sürmədən davam etdirməyə çağırırıq», - deyə birgə bəyanatda vurğulanır.
Qeyd etmək lazımdır ki, həmsədrlərin bu yekun bəyanatı Azərbaycanın münaqişənin həllilə bağlı mövqeyilə tam üst-üstə düşür. Bakı İrəvanı artıq illərdir ki, substantiv danışıqlara başlamağa çağırır. Azərbaycanın xarici işlər nazirinin etiraf etdiyi kimi, bu illərdə «substantiv» sözü onun sevimli sözünə çevrilib. Xoşbəxtlikdən, Azərbaycan diplomatiyasının səyləri nəticəsiz qalmayıb və bu gün beynəlxalq birlik həll prosesinə konkret mərhələlər kontekstində yanaşmağa meyillidir.
Uzun yol
ATƏT XİNŞ sammiti çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarovla Zöhrab Mnatsakanyan Minsk qrupunun həmsədrlərinin iştirakı ilə bir araya gəliblər. Məmmədyarovun sözlərinə görə, 3 saatdan artıq çəkən görüş «çətin» keçib. Əvvəlki danışıqlarda olduğu kimi, bu dəfə də müzakirə predmeti tərəflərin problemin həllinə yanaşması olub – bu, bir qədər fərqlidir. Münaqişənin mərhələli həllini nəzərdə tutan «Madrid prinsipləri» özündə mərhələlərin müəyyənləşdirilməsini və tərəflərin onların hər birilə bağlı atmalı olduğu addımları əks etdirir. Azərbaycan məhz bu üzdən substantiv danışıqlara başlanılmasını, yəni mətləbə keçilməsini təklif edir. Erməni tərəfisə daha çox münaqişə zonasındakı status-kvonun uzanmasına çalışır və diqqəti danışıqların əsas mövzusundan yayındırır. Beynəlxalq vasitəçilər tərəfindən hazırlanmış prinsiplərin əksinə olaraq, İrəvan məsələnin kompleks həllini təklif edir. Ermənistanda hesab edirlər ki, eyni vaxtda Dağlıq Qarabağ ətrafındakı işğal olunmuş rayonlar boşaldılmalı və Dağlıq Qarabağın statusu müəyyənləşdirilməli (referendumla bərabər), bölgənin təhlükəsizliyinə zəmanət verilməlidir.
Qarşılıqlı əlaqələr
Münaqişənin sülh yolu ilə həlli prosesinin vacib komponentlərindən biri də məsələnin humanitar tərəfidir. Azərbaycanlıların doğma torpaqları olan Qarabağdan qovulması faktı dünyada heç kəs üçün sirr deyil. Demək, Azərbaycanla Ermənistan arasında istənilən sülh məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına qayıtmasını nəzərdə tutur. Burada isə xalqlar, daha konkret desək, Qarabağın azərbaycanlı və erməni icmaları arasında dialoq amili yenidən gündəmə gəlir.
Belə təmasın vacibliyinə Bakıya səfəri zamanı Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov da eyham vurub. Nizamlama prosesinin əsas oyunçularından olan Lavrovun sözlərinə görə, azərbaycanlı və erməni jurnalistlərin qarşılıqlı səfərlərinin təşəbbüskarı məhz onun ölkəsi olub. Səfər ümumilikdə müsbət keçib və əlaqələrin davam etdirilməsi üçün şərait yaradıb.
«Mən icmalar arasında ünsiyyətin tərəfdarıyam. Ünsiyyət nə qədər çox olarsa, razılaşma o qədər fundamental alınar. Hər halda, sonda Qarabağın bütün əhalisi gələcəklərilə bağlı qərarı birlikdə qəbul etməlidir», - deyə S.Lavrov qeyd edib.
Beləliklə, təşəbbüskarların fikrincə, qarşılıqlı səfərlər və əlaqələrin güclənməsi elitalarda gələcəkdə sülh şəraitində birgəyaşayışın mümkünlüyü haqda təsəvvürün yaradılmasına hesablanıb. Lakin buna Bakı ilə İrəvanın yanaşması hələ də mübahisəlidir.
Bundan başqa, söhbət bir də Qarabağın erməni icmasının «Dağlıq Qarabağ xalqı» kimi təqdim olunması cəhdlərindən gedir. «Erməni icmasının «Dağlıq Qarabağ xalqı» kimi təqdim olunması cəhdləri azərbaycanlı icmanın mövcudluğunun inkar olunmasıdır. Biz son illər ərzində Ermənistan rəhbərliyinin müxtəlif təxribatçı bəyanat və addımlarla sülh prosesini pozmağa çalışdığının şahidi oluruq. Ermənistanın baş nazirinin «Qarabağ Ermənistandır. Nöqtə» bəyanatı da sülh yolu ilə həll prinsipinə ziddir və bu, qəti şəkildə pislənməlidir», - deyə Azərbaycanın XİN başçısı E.Məmmədyarov bildirib.
Təcrübə göstərir ki, Bakı qarşılıqlı əlaqələrlə qarşıya qoyulmuş hədəfə doğru getməyə çalışırsa, İrəvan təxribata əl atmaq üçün istənilən imkandan yararlanmağa cəhd edir. Məsələn, Avropa-Qafqaz-Asiya beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi (TRACECA) üzrə Hökumətlərəarası komissiyanın Bakıda keçirilən iclasına qatılmış Ermənistan nümayəndəsi burada özünəməxsus demarş etməyə cəhd göstərib. Ermənistanın ərazi idarəetmə və infrastruktur nazirinin müavini Armen Simoyan tədbir iştirakçılarının Fəxri xiyabanı ziyarət etməsinə etirazını bildirib.
Nəticədə, tədbirin təşkilatçılarından olan Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov erməni məmura sözlərinin yersiz olduğunu göstərmək məcburiyyətində qalıb. Nazir TRACECA layihəsinin hələ 20 il əvvəl həm də Azərbaycan Prezidenti, hazırda Fəxri xiyabanda uyuyan Heydər Əliyevin fəal səyləri nəticəsində reallaşdığını xatırladıb. «Təbii ki, Azərbaycan tərəfi yubiley tədbirinin mədəni proqramının tərtibatı zamanı istənilən sivil cəmiyyətdə qəbul edilən tam aydın münasibətlərin aspektinə əsaslanır», - deyə «İnterfaks-Azərbaycan»ın məlumatına görə, M.Cabbarov bildirib.
Nazir Ermənistanın nümayəndə heyətindən İrəvanın mərkəzində ucaldılmış abidəni xatırlamağı da xahiş edib (Qaregin Njde ləqəbi ilə alman faşistləri üçün işləmiş Qaregin Ter-Arutyunyanın - İF). «Gələn il faşizm üzərində qələbənin 75 illiyi qeyd olunacaq, kimə abidələr ucaltdığınız haqda bir daha düşünün. Şəxsən sizin üçün isə biz fərdi mədəni proqramı nəzərdə tutmuşuq», - iqtisadiyyat naziri bildirib. O, alternativ mədəni proqram kimi, erməniləri hazırkı Ermənistanın paytaxtının tarixinə həsr olunmuş sərginin nümayiş etdirildiyi Heydər Əliyev Mərkəzinə dəvət edib: «Bu sərgi bizə Gürcüstan muzeyi tərəfindən təqdim olunub. Sərgi orada daimi əsasda təşkil olunub. İnanın ki, çox yenilik görəcəksiniz. İrəvan xanlığı, İrəvan şəhərinin təməlinin qoyulması tarixi haqda heç yerdə bu qədər məlumat toplaya bilməzsiniz. Əlbəttə ki, bu, sizə həqiqətən maraqlıdırsa. TRACECA karvanına gəlincə, buna zidd bütün cəhdlərə baxmayaraq, o daima irəliləyəcək».
M.Cabbarov Ermənistan nümayəndələrinin reaksiyasını yaxşı anladığını da söyləyib: «Qonşularamızın reaksiyasını yaxşı anlayıram, çünki onlar İrəvandan Bakıya gəliblər və şəhəri öz gözləri ilə görürlər. Onların gördüklərinin qəbul edilməsinin asan olmadığını başa düşürəm».
Bununla yanaşı, nazir erməniləri konstruktivliyə də çağırıb. «Bizə məlumdur ki, destruktiv yanaşma daha sadə, daha dağıdıcıdır və əfsuslar olsun ki, bu dağıdıcı siyasətin nəticələri qonşu ölkədə görünür. Ölkə çox sayda layihələrdən təcrid olunub və özünü hazırda olduğu nəqliyyat və iqtisadi dalana dirəyib. Üstəlik, görünür, onlar bu dalandan çıxmaq istəmir», - deyə Cabbarov qeyd edib.
Populizm tendensiyası
Azərbaycanın aparılan islahatlar, inkişaf fonunda davamlı olaraq artan nüfuzu qarşısında Ermənistanın yeni elitası informasiya məkanında da təxribatlardan əl çəkmir. Bu dəfə Paşinyanın populist ritorikasını xanımı, Anna Akopyan davam etdirib. Ölkəsində tanınmış jurnalist olan Akopyanın açıqlaması odun üzərinə yağ töküb. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın tamamilə zərərsiz və təbii «Qarabağda muğam dinləmək» arzusunu şərh edən Akopyan təxribatçı fikirlər səsləndirib. «Mən Mehriban Əliyevanı Qarabağa dəvət etmək istəyirəm. Qonağımız ola bilər. Biz qonaq qarşılamağı bacarırıq», - deyə özünü dünyanın «ən humanist insanı» kimi təqdim edən A.Akopyan bildirib.
Bir ölkə rəhbərinin işğalçı tərəfindən elə onun özünün işğal olunmuş torpaqlarına dəvət olunması nonsens, görünməmiş həyasızlıqdır. Bununla yanaşı, Akopyanın özü bütün kartları açmasaydı, bəlkə də, dünya ictimaiyyəti onun bu «sülh çağırışı»na aldanardı.
«Onlar müharibəyə başlayarlarsa, yəqin ki, muğam dinlənilməsinin arzuya çevriləcəyi yeni ərazilər də yaranacaq», - deyə A.Akopyan bildirib. O, azərbaycanlıların Dağlıq Qarabağa yalnız qonaq kimi gələ biləcəklərini söyləyib.
Amma Ermənistan liderinin xanımının bu kinli istehzası diplomatik meydanda məğlubiyyətin etirafından başqa bir şey deyil. Onun həyat yoldaşının KTMT-nin başına Bakı Ali Hərbi Məktəbinin məzunu olan şəxsin keçməsinə mane olmaq, daha sonra Hitlerin əlaltısı olmuş Qaregin Njdeni təmizə çıxarmaq cəhdləri erməni liderlərinin iddialarının nə qədər tutarsız olduğunu ortaya qoyub. «Zəif»in siyasəti bütün qonşularla qarşıdurmaya yönəlibsə, onun «iztirab çəkən» olduğuna inanmaq mümkün deyil.
Bu arada populizmin, ilk növbədə, Ermənistanın özü üçün fəlakət olduğunu Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşündə dilə gətirib: «Sizin bu tezisinizi tam dəstəkləyirəm ki, hər iki tərəfin bəyəndiyi əsas prinsiplərə, BMT Nizamnaməsində və Helsinki Yekun Aktında təsbit olunmuş prinsiplərə zidd olan ritorikadan çəkinmək lazımdır».
Yeri gəlmişkən, İrəvanın etirazlarına rəğmən, Azərbaycanla Rusiya arasında hərbi-texniki əməkdaşlıq karvanı da yoluna davam edir. Xatırladaq ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ötən ay KTMT-dən olan tərəfdaşlarını Azərbaycana silah satmamağa çağırmışdı. O, hesab edir ki, bu, Qarabağda mümkün eskalasiyanın qarşısının alınması üçün vacibdir.
İrəvanın bu etirazına cavab isə özünü çox gözlətməyib. «Yalnız vurğulaya bilərəm ki, hərbi-texniki əməkdaşlıq – Azərbaycanla strateji tərəfdaşlığımızın vacib sahələrindəndir. Biz onu beynəlxalq hüquq normaları, Azərbaycan və Rusiya Federasiyasının qanunvericilik normalarına tam uyğun şəkildə və burada sabitliyin qorunması üçün formalaşan və vacib olan balans tamamilə nəzərə alınmaqla inkişaf etdiririk», - deyə Lavrov Bakıda səfərdə olarkən bildirib.
Bu arada Ermənistan KİV-i və siyasi dairələri hansısa İsveç hərbi-analitik mərkəzindən əldə olunmuş məlumatı müzakirə etməkdədir. Guya Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahının Ermənistanın bəzi obyektlərinə aviazərbələr endirmək planı var. Erməni strateqlər onu da deyir ki, bu «plan»a NATO ilə Rusiya qiymət verməlidir. Amma onlar bunu etməyə tələsmir. Çünki qonşularını hədələyən, onların ərazisindən keçən boru xətlərinə və digər strateji infrastruktura zərbələr endirilə biləcəyilə təhdid edən Ermənistanın özü asanlıqla preventiv əməliyyat hədəfinə çevrilə bilər.
Bu xəbərləri şərh edən politoloq Rasim Musabəyov deyib: «Ermənistan hərbçiləri və siyasətçilərinin ərazi iddiaları və qonşularla düşmənçilik siyasətinin yaratdığı riskləri düzgün qiymətləndirməsinin vaxtı çoxdan çatıb. Onlar bu siyasətdən imtina etməlidir. Bu halda qonşulardan təhdid almaq, narahat olmaq əvəzinə ortaya əməkdaşlıq, birgə təhlükəsizlik məsələləri çıxacaq».
İnformasiya texnologiyaları əsrində bütün həqiqətləri gizlətmək mümkün deyil. Bunu Ermənistana rəhbərlik edən jurnalist ər-arvad da yaxşı bilir. Hərbi bəyanatlar, Azərbaycanın digər rayonlarının da işğal oluna biləcəyinə dair hədələr, təbii ki, daxili auditoriyaya hesablanmış gedişlərdir. Lakin KİV sayəsində onlar bütün dünyaya yayılır. Gülünc olan odur ki, Ermənistanın informasiya meydanının liderləri beynəlxalq informasiya məkanında Azərbaycana aşkar məğlub olur.
İstənilən halda, Ermənistanın yeni rəhbərliyinə düşünməsi üçün verilmiş vaxt başa çatıb. Artıq sülh və əməkdaşlıq haqda təkliflər masa üzərindədir. Onlar iki ölkənin XİN başçılarının artıq gələn ilin əvvəlinə təyin olunmuş görüşündə detallı müzakirə edilməlidir.

TRACECA CARAVAN GOES ON
Populism and destructive policy of Armenian authorities on the Karabakh issue make Yerevan's regional position worse
A new round of negotiations on the Nagorno-Karabakh conflict was held last month. It ended with a joint statement issued by the co-chairs of the OSCE Minsk Group, who called on the parties to take decisive steps to find a compromise.
OSCE saves credibility
The first thing that deserves attention in the context of the Karabakh settlement is the activity of the new chairman of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE). Slovak Foreign Minister Miroslav Lajcak, who took up this position in 2019, looks quite enthusiastic in intensifying the OSCE mediation efforts. This was also facilitated by a long-standing discussion within the organisation to eliminate the stagnation in mediation efforts to resolve individual conflicts.
Indeed, OSCE urgently needs to raise the shaken authority, because in recent years the number of conflicts "controlled" by the organisation has grown, while the methods proposed to resolve them seem weak. Having realising all the responsibility, Miroslav Lajcak began to search for the hard paths to establish peace. This also includes the unannounced meeting of the OSCE chairman with the Minsk Group co-chairs. Having discussed with the mediators the prospects for a peaceful solution to the Nagorno-Karabakh conflict, Lajcak made it clear that Europe was committed to the resolution of the conflict as soon as possible. At the same time, Lajcak has highlighted some key points of the conflict both before his trip to Baku, where he opened the embassy of Slovakia in Azerbaijan, and just before the meeting of the OSCE Council of Foreign Ministers (CFM).
During the CFM meeting in early December, Lajcak noted that, despite the existing negotiations, there is a real threat of escalation of conflict in Karabakh. "The dialogue for conflict resolution continued throughout the year as part of the Minsk Group process, the Geneva discussions and the 5 + 2 format. Using these platforms, we tried to build trust and relieve tension just to maintain dialogue. But if we look through a different plane, the image will be less optimistic," the OSCE chairman said.
The overall outcome of the negotiation year was summed up in a joint statement made by the co-chairing countries. They reiterated the decisiveness of their mediation efforts and thanked the parties for making full use of direct communications to reduce the risk of escalation.
At the same time, the co-chairs urged the parties to take concrete steps to implement the previously reached agreements and reiterated that the status quo was unacceptable. "We urge the parties to conduct substantive negotiations without artificial delays or conditions," the joint statement said.
The above statement of the co-chairs practically coincides with the Azerbaijani position on the conflict, when Baku has been calling Yerevan for substantive negotiations for many years. During this time, according to the Azerbaijani minister, the word "substantive" has become his favourite. Fortunately, the efforts of Azerbaijani diplomacy have been conclusive, and today the international community tends to consider the settlement in the context of specific stages.
Long road in the dunes
Foreign ministers of Azerbaijan and Armenia Elmar Mammadyarov and Zohrab Mnatsakanyan held another meeting with the participation of the Minsk Group co-chairs as part of the OSCE CFM discussions. After more than three hours of discussions, Mr. Mammadyarov admitted that it was a "difficult one". The subject of negotiations, like many of the previous ones, was a common approach to resolving the conflict, which is different between the parties to some extent. The Madrid principles based on a phased settlement of the conflict require a determination of the order of stages and the actions of the parties within each of them. That is why Azerbaijan demands substantive negotiations, which in other words mean a transition from a diplomatic language to a substantive conversation. The Armenian side is more inclined to drag out the status quo in the conflict zone, diverting attention from the subject of negotiations to related elements. Contrary to the principles worked out jointly with international mediators, Yerevan is insisting on the immediate determination of the status of Nagorno-Karabakh, including the holding of a referendum, as well as mandatory security guarantees as soon as the occupied territories around the region are freed.
Reciprocal contacts
An important component of the peaceful settlement of the conflict is humanitarian issues. Since it is no secret that the Azerbaijani population of Nagorno-Karabakh has been expelled during the conflict, any peace between Azerbaijan and Armenia must provide terms for the return of internally displaced persons. This urges for a dialogue between the peoples of both parties to the conflict, specifically between the Azerbaijani and Armenian communities of Karabakh.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov hinted at the importance of such contacts during his visit to Baku. According to the Russian minister, Russia has initiated the mutual visits of Armenian and Azerbaijani journalists. These visits were generally positive and established a reliable foundation for further contacts.
"I support contacts between the communities. The more is the communication, the more fundamental the agreements will become. As a result, the entire population of Karabakh must make a decision about their future," S. Lavrov said.
According to the initiators, mutual visits and enhanced communications are designed to eliminate the misunderstanding of the elites about ways of peaceful coexistence in the future. But how these efforts are viewed in Baku and Yerevan remains a subject of controversy and a rather delicate matter.
One of the problems in this context is attempts to represent the Armenian community of Nagorno-Karabakh as the "people" of Nagorno-Karabakh. "Attempts to present the Armenian community as the "people of Nagorno-Karabakh" deny the existence of the Azerbaijani community. In recent years, the Armenian leadership, having resorted to provocative statements and steps, has consistently tried to disrupt the settlement process. The statement made by the Prime Minister of Armenia "Karabakh is Armenia. Period." contradicts the concept of a peaceful settlement and should be strongly condemned," Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said.
As practice shows, if Baku remains committed to the goals set within the framework of mutual contacts, then the representatives of Yerevan try to use every opportunity for provocations. For example, Armen Simonyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia, who recently took part at a meeting of the Intergovernmental Commission of the Europe-Caucasus-Asia International Transport Corridor (TRACECA) in Baku, expressed his dissatisfaction with the participants attending the Alley of Honour.
As a result, one of the organizers of the meeting, Minister of Economy of Azerbaijan Mikail Jabbarov was forced to point out the inappropriateness of the statement of the Armenian official. Minister Jabbarov recalled that the TRACECA project became possible 20 years ago also thanks to the active efforts of the late President of Azerbaijan, Heydar Aliyev, who is resting in the Alley of Honour as well. "The cultural program for the anniversary event proceeds from absolutely understandable aspects of relations accepted in any civilized society," Jabbarov said.
The minister asked the Armenian delegation to recall the monument erected in the centre of Yerevan to Garegin Ter-Harutyunyan, who served with the German fascists under the nickname Garegin Nzhdeh. "Next year will mark the 75th anniversary of the Victory over fascism. Once again think about whether you are erecting monuments to the right people. And for you personally, we have an individual cultural program," Minister Jabbarov said.
As an alternative cultural program, Jabbarov invited the Armenian delegation to visit the Heydar Aliyev Center in Baku, which displays an exhibition on the history of the capital of present-day Armenia. "It was kindly provided to us by our colleagues from the Georgian Museum. Believe me, you will learn many new things that you cannot read about the history of the Irevan khanate, the history of Irevan (Yerevan). But this is only if you are interested. As for the TRACECA caravan, it will go forward, despite all attempts against it," Jabbarov added.
He emphasized that he well understands the reaction of the representatives of Armenia, who "came from Yerevan to Baku and see Baku with their own eyes. I understand that it is not so easy to realise what you see here," Jabbarov said.
At the same time, he called on the Armenian side to take a constructive approach. "We know that the destructive approach is simpler, more destructive, and, unfortunately, the results of this destructive policy are visible in the neighbouring country, which is isolated from a large number of projects, and it has driven itself into the transport and economic impasse in which it is now is located and, apparently, does not want to get out," Azerbaijani minister said.
Populism as a trend
New Armenian elite does not stop provocations in the information space having realised the irreversibility of the growing influence of Azerbaijan thanks to the ongoing reforms and development of the country.
Continuing the populist rhetoric of her husband, the wife of the Prime Minister of Armenia and the well-known journalist Anna Hakobyan has further exacerbated the situation. Commenting on the absolutely harmless and completely natural statement of the First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva about her dream of "listening to the mugam in Karabakh", Hakobyan made provocative attacks. "I want to invite Mehriban Aliyeva to Karabakh. She may be our guest, we know how to receive guests," A. Hakobyan said pretending to be the only guardian of humanity.
Inviting one of the leaders of the state to the part of her own country occupied by Armenia is nonsense and an act of unparalleled arrogance. It is possible that the world community could have been deceived by this supposedly "peaceful statement" if Hakobyan herself did not reveal all the cards. "If they start a war, then they will probably have new territories where listening to mugham will become a dream," Hakobyan said pointing out that Azerbaijanis can visit Nagorno-Karabakh only as guests.
In fact, the irony of the spouse of the Armenian leader is nothing but the recognition of defeat in the diplomatic field. Her husband's efforts to prevent a graduate of the Baku Higher Military School from appearing at the head of the Collective Security Treaty Organization, and then futile attempts to whitewash Hitler's henchman Garegin Nzhdeh, showed the failure of the ambitions of the Armenian leaders. After all, it is impossible to believe "long-suffering" when the policy of the declared "weak" is aimed at confrontation with all its neighbors.
At a meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated the harmfulness of populism for Armenia. "I absolutely support your thesis that rhetoric should be avoided here, which runs counter to the fundamental principles approved by both parties and included in the UN Charter and the Helsinki Final Act," the Russian Foreign Minister said.
By the way, contrary to the objections of Yerevan, the military-technical cooperation between Azerbaijan and Russia continues. Last month, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan requested the CSTO partners not to sell weapons to Azerbaijan in order to avoid a possible escalation in the Karabakh conflict zone. The response to the objection of the Armenian prime minister came from Sergei Lavrov: "I can only emphasise that military-technical cooperation is one of the important areas of our strategic partnership with Azerbaijan. We are developing it absolutely transparently in full compliance with international law, the laws of Azerbaijan and the Russian Federation, as well as taking full account of the balance that has developed in this region and which is important in order to maintain stability there," Sergey Lavrov said in Baku.
Meanwhile, in recent years, Armenian media and political circles circle information actually coming from Swedish military-analytical sources about the alleged plan of the Turkish General Staff to airstrike targets in Armenia. Moreover, according to Armenian strategists, NATO and Russia should assess the plan. But they are in no hurry, for it is clear that by raising threats against neighbours and threatening to strike at pipelines and other strategic infrastructure, Armenia can easily become the object of preventive action.
Commenting on the latest fake news, political scientist Rasim Musabekov noted: " Armenian military and politicians should assess all the risks of their own policy of territorial claims and hostility towards neighbours, and instead of fears and threats, they will have proposals from their neighbours proposals for cooperation and joint security."
In the age of information technology, Armenian journalists should know that it is impossible to hide the truth. Belligerent statements threatening to seize new regions of Azerbaijan are targeting the internal audience, but through the media, they become the property of the world community. It is funny that as a result, the leaders of Armenia media began to clearly lose to Azerbaijan in the international information arena.
Either way, new Armenian administration had enough time to reflect. Proposals for peace and cooperation are already on the negotiating table. They can be discussed in detail already at the next negotiations announced early next year between the foreign ministers of the two countries.