QƏLBDƏ, TƏFƏKKÜRDƏ, İŞDƏ
«Milli həmrəylik gününün əsas qayəsini dünya azərbaycanlılarının birliyi və həmrəyliyi, Azərbaycan dövlətçiliyi, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə hörmət, Azərbaycan xalqına mənsubluq, tarixi Vətənə bağlılıq hissləri təşkil edir». Bu sözlərin müəllifi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevdir.
Xatırladaq ki, bu bayramın yaranması ümummilli lider Heydər Əliyevin ideyasıdır. Onun köklərisə 1989-cu ilin dekabr hadisələrinə gedib çıxır. Söhbət minlərlə azərbaycanlının Sovet İttifaqı-İran sərhədini dağıdaraq, İranda yaşayan qohumlarını görmək üçün Araz çayını keçdiyi 31 dekabr hadisəsindən gedir.
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü ilk dəfə 1991-ci il dekabrın 16-da Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyev tərəfindən elan olunub. O vaxtdan 28 il keçir. İndi bu bayram nəinki bütün Azərbaycan ərazisində, həm də xaricdə yaşayan azərbaycanlılar arasında qeyd edilir. Bu gün onu yalnız ölkədə yaşayan etnik azərbaycanlılar deyil, taleyi bu və ya digər şəkildə Azərbaycanla bağlı olan müxtəlif millətlərin nümayəndələri də sevir, öz bayramı sayır. Bu gün millətindən və dinindən asılı olmayaraq, Azərbaycanda yaşayan və yaşamış hər bir şəxsin «Mən azərbaycanlıyam!» deyə biləcəyi gündür. Vacib olanı onların özlərini maraqlı mədəniyyətə, ənənələrə malik ölkənin bir hissəsi, Azərbaycanın hər gün yazdığı tarixin bir parçası saymasıdır.
Eldar Əhədov
Şair və yazıçı Eldar Əhədov Rusiya Yazıçılar İttifaqının, Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin, PEN-klubun (özündə peşəkar yazıçıları birləşdirən beynəlxalq hüquq müdafiəsi qeyri-hökumət təşkilatı) üzvüdür. O, çoxsaylı mükafat və medal sahibi, 60 poeziya və nəsr kitabının müəllifidir. Eldar Əhədovun əsərləri dünyanın 18 xalqının dilinə tərcümə olunaraq nəşr edilib. 2019-cu il avqustun 1-dən pensiyada olan Əhədov fəal yaradıcılıqla, ictimai fəaliyyətlə məşğuldur. O, Krasnoyarsk kitabxanalarında yaradıcılıq görüşləri keçirir. 1986-cı ildən Rusiyada yaşayır.
«Yeni ildə Azərbaycandan kənarda yaşayan bütün soydaşlarımıza sülh, sevgi, həmrəylik, firavanlıq, Vətəndə daha çox gün keçirmələrini arzulayıram. Azərbaycanda yaşayan həmyerlilərimizə isə bizi hər zaman birləşdirən dəyərin – mərhəmətin, sülhsevərliyin, mehribanlığın, səxavətliliyin qorunub saxlanmasını arzu edirəm.
Vətənimlə əlaqəm hər zaman olub və var. Çünki atam orada yaşayıb, anam, bacım, bacımın qızı, onun övladları və həyat yoldaşı, eyni zamanda bir çox başqa qohumlarım orada yaşayır. Hər il Bakıda oluram. İnşallah 2020-ci ildə də gələcəyəm», - deyə o, bildirib.
Rüfət İsmayılov
Şəxsi brendi olan AFFFAİR-ın (Türkiyə) dizayneri və kreativ direktorudur. Avropanın və Türkiyənin peşəkar dairələrində və moda aləmində çox populyardır. Onun AFFFAİR brendinə məxsus mallar «Prada», «Dolce & Gabbana» kimi brendlərin məhsulları ilə bir cərgədə yer alır.
«Harada yaşamasından, taleyin onları hara atmasından asılı olmayaraq, bütün həmvətənlərimi qarşıdan gələn Yeni il münasibətilə təbrik edir, onlara yeni ildə sülh və xoşbəxtlik, bütün arzularının gerçəkləşməsini arzulayıram. Arzu edirəm ki, Vətəndən nə qədər uzaqda yaşasalar da, ölkələrini heç zaman yaddan çıxarmasınlar. Arzu edirəm ki, ölkəmizə məxsus torpaqlar, nəhayət, geri qaytarılsın, Azərbaycanda əbədi sülh bərqərar olsun, insanlar dostluq, əmin-amanlıq şəraitində yaşasın. Mən nə edirəmsə, ölkəmin şərəfinə edirəm. Onu bir an belə, yaddan çıxarmıram. Hazırda harada yaşamağımın heç bir fərqi yoxdur. Mənim Azərbaycanım hər zaman mənimlədir: qəlbimdə, ruhumda, təfəkkürümdə, işlərimdə», - deyə o, bildirib.
Lilian Rut
Aktrisa Təl-Əvivdə (İsrail) yaşayır. «Qeşer» teatrında çalışır. Uşaqlığı, gəncliyi Bakıda keçib, burada peşəkarlaşıb: «Sizin yalnız «Liliya xanım» müraciətiniz belə, məndə sevinc yaratdı. Bununla özümü doğma şəhərimin, doğma ölkəmin bir parçası kimi hiss edirəm və bundan çox xoşbəxtəm. Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılara xoşbəxtlik, aydınlıq, mədəni və mənəvi dəyərlərimizə sevgi, firavanlıq və sülh arzulayıram. Sevimli bakılılarıma, bütünlükdə Azərbaycan xalqına salğamlıq, sülh, aydın səma arzu edirəm. Sevimli vətənimə də sülh və çiçəklənmə, həyatın bütün sahələrində məhsuldarlıq diləyirəm. Xüsusilə teatr sahəsində! Mənə doğma olan və başa çatmaqda olan ildə akademik teatr adını qazanmış Rus Dram Teatrına yeni tamaşalar, yaradıcılıq sevinci, teatr ilahəsi olan Melpomenanın himayəsini arzu edirəm. Hər zaman! Qoy, evlərinizdə sülh olsun, dəyərli azərbaycanlılar! Mən Bakını o qədər sevirəm ki, növbəti həyatımda Azərbaycanda yaşayacağıma inanıram. Xəyalən sevimli ölkəmdən, gəncliyimin şəhərindən bir an belə, ayrılmıram. Bakıdan Təl-Əvivə təyyarə ilə cəmi 2,5 saatlıq yoldur. Bu, çox yaxındır! Təyyarəyə oturursan və bir anda, Bakıdasan. Yeni – 2020-ci ildə Azərbaycanla İsrail arasında sərhədlərin açılmasını arzulayıram. Hər iki ölkəyə aydın səma diləyirəm».
Arif Quliyev
Ukraynanın Milli Aviasiya Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun Beynəlxalq hüquq kafedrasının professoru.
«Azərbaycanın xoşbəxtliyi, firavanlığı və çiçəklənməsi naminə ikinci vətənimizdə elə çalışmalıyıq ki, etnik vətənimizin nüfuzu, hörməti zirvələrə qalxsın, sıralarında yaşadığımız insanlar «o, azərbaycanlıdır!» sözünü böyük hörmətlə desin. Möhkəm cansağlığı, bütün işlərdə uğurlar, çiçəklənmə. Qoy, tezliklə Azərbaycanın müstəqilliyini Şuşada qeyd edək.
Mən Vətənimlə əlaqəmi bir an belə, kəsmirəm. Çünki Ukrayna və Azərbaycan alimləri səviyyəsində aparılan xalq diplomatiyası xalqlar arasındakı dostluğun möhkəmlənməsinə töhfə verir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi, bütün Azərbaycan xalqını, həmçinin Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı Əmir Əliyevin simasında universitetin əməkdaşlarını, dostlarım Tural İsgəndərovun, Azər Şükürovun, Vidadi Hüseynovun, o cümlədən Bərdə şəhərində yaşayan doğmalarımı Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edirəm», - deyə A.Quliyev bildirib.
Rəna Rzayeva
Pianoçu, Azərbaycanın əməkdar artisti. 7 ildir Cenevrədə (İsveçrə) yaşayır: «Xarici ölkələrə üz tutmuş soydaşlarımıza, ilk növbədə, möhkəm cansağlığı arzulayıram. Qoy, onlar özlərində vətəndən uzaqda yaşaya bilmək üçün güc tapsınlar. Amma mehriban dostluq münasibətlərini, doğma Bakının qoxusunu unutmasınlar. Mənim bəxtim gətirib: dostlarımla əlaqələrim kəsilməyib və bilirəm ki, ehtiyac yaranacağı təqdirdə istənilən an bir-birimizin köməyinə yetəcəyik. Biz bakılıyıq və harada, hansı ölkədə – Rusiya, Avropa, ABŞ və ya Asiya – yaşamağımızdan asılı olmayaraq, bakılı kimi qalırıq. Vətəndən kənarda yaşayan hər bir şəxsə doğma şəhərində daha çox pozitiv, yaxşılığa doğru daha çox dəyişiklik, daha yaxşı yaşayış şəraiti görməyi arzu edirəm.
Azərbaycanda yaşayanlara da möhkəm cansağlığı, ümidlərinin, arzularının mütləq həyata keçməsini arzulayıram! Qoy, ulduzlar parlasın, hər kəs səmada öz ulduzunu tapsın və arzu tutsun! İnanın, onlar mütləq gerçəkləşəcək!
Vətənimlə, doğmalarım, yaxınlarım, dostlarımla əlaqəmi heç zaman kəsmirəm. Hər il Bakıda oluram. Hətta bir neçə dəfə. Valideynlərimin, eyni zamanda musiqiçi həyatıma vəsiqə vermiş dahi maestro Niyazinin məzarını ziyarət edirəm. Yeni dostlarımı, həmkarlarımı hər zaman Bakıya dəvət edir, onlara bulvarın, şəhərin gözəlliyindən, musiqi sənətindən, ümumilikdə Azərbaycan mədəniyyətindən danışıram. Hər dəfə Avropa tamaşaçısı qarşısında çıxış edərkən xaricdə Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərini ifa etdiyimi qürurla söyləyirəm. Bu, güclü alqış alır. Bu, ölkəmin musiqi mədəniyyətinin, azərbaycanlı bəstəkarların alqışlanmasıdır. Bu gün artıq Azərbaycanı tanıtmaq üçün əvvəlkitək əziyyət çəkməyə ehtiyac qalmayıb. Çox məmnunam ki, bu işdə az da olsa, mənim də xidmətim var».
Olqa Aqur
Psixoterapevt, yungian analitik. Hayfada (İsrail) yaşayan Olqa Aqur «Lin» poliklinikasının sosial xidmətinin rəhbəridir. İki bədii kitabın müəllifidir – «Yüngül səma» (Təl-Əviv, 1995) və israilli şairə Yona Volaxın tərcüməsi olan «Məhəbbətin əsəri» (Moskva, 2005). İsrailin Yazıçılar İttifaqının üzvüdür. 1989-cu ildən bu ölkədə yaşayır.
«Soydaşlarıma doğma şəhərimizi, ecazkar, işıq saçan, fərəhləndirici, qonaqpərvər Bakımızı heç zaman unutmamağı arzulayıram. Azərbaycan ərazisində yaşayan çoxmillətli xalqa özünəməxsus xüsusiyyətini, mehribanlığını və sadiqliyini hər zaman qoruyub saxlamağı arzu edirəm. Qoy, Azərbaycan torpağında hər zaman sülh və aydınlıq olsun. Azərbaycanda yaşayan dostlarımla əlaqələrim mənimçün həyati əhəmiyyət kəsb edir. Mənim doğma vətənim elə onlardır», - deyə o, qeyd edib.
Təranə Kaffey
«Dostluq» Azərbaycan-Finlandiya cəmiyyətinin sabiq rəhbəri. ABŞ-da yaşayır. Multikultural dəyərlərin təbliği kimi ictimai işlə məşğuldur: «İlk növbədə, hər kəsi Yeni il münasibətilə təbrik edir, hər kəsə başı üzərində dinc səma, rifah, ən əsası isə övladlarını Vətənə daha tez-tez apara bilməsini arzulayıram. Arzu edirəm ki, harada yaşamalarından asılı olmayaraq, evlərində doğma – Azərbaycan dilində danışsınlar. Dinc, dostluq şəraitində yaşasınlar və sabitlik olsun. Bizim dövlətimiz dünyəvi dövlətdir. Odur ki, düşmənlərin təxribatlarına fikir vermək, o təxribatlara getmək lazım deyil. Mən Vətənimlə əlaqəmi kəsmirəm. O, hər zaman mənimlədir: əvvəllər Finlandiyada təşkil etdiyim bütün tədbirlərdə, indisə ABŞ-da. O, mənim təfəkkürümdə, qəlbimdədir. Düşünürəm ki, burada – okeanın bu tayında hər dəfə Vətənim haqda danışmaqla biz ədalətin bərqərar olunmasına bir addım da yaxınlaşırıq: həm Xocalı, həm də bütünlükdə Qarabağla bağlı».
Şervin Nəcəfpur
Şervin Nəcəfpur tanınmış norveçli dizaynerdir. Əslən Cənubi Azərbaycandandır. O, bir çox məşhur şəxslər, hətta Kral ailəsinin üzvləri üçün geyimlər hazırlayır. 2019-cu ilin əvvəlində Şervin Antalyada özünün «I'm a Star» («Mən ulduzam») kolleksiyasını təqdim edib. Təqdimat «I want to go back home to Karabakh» («Mən evimə – Qarabağa qayıtmaq istəyirəm!») şüarı altında keçirilib. Kolleksiyanın nümayişi böyük ekranda Azərbaycan şəhərlərinin, o cümlədən Ermənistanın işğalı altındakı şəhərlərin adlarının nümayişilə müşayiət olunur.  Bu,  KİV-də və sosial şəbəkələrdə böyük səs-küyə səbəb olub. Məsələ o həddə çatıb ki, erməni istifadəçilərin şikayətləri üzündən dizaynerin səhifəsi bir neçə dəfə bloklanıb. Bir sözlə, Şervin dəbi ictimai-siyasi fəaliyyətlə birləşdirə bilib. O, Norveçin hakim partiyasının üzvü və Norveç azərbaycanlıları tərəfindən təsis olunmuş CAN ictimai təşkilatının sədridir.
Şervin üçün Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü xüsusi anlam daşıyır: «30 il əvvəl məhz bu gün Azərbaycan xalqı vahid milli ideya ətrafında toplanma istiqamətində ilk addımını atıb. Bu gözəl bayram münasibətilə bütün soydaşlarımı təbrik etmək istəyirəm. Xalqımıza möhkəm cansağlığı, sevgi, xoşbəxtlik, rifah və firavanlıq arzulayıram. Arzu edirəm ki, 2020-ci ildə torpaqlarımız, nəhayət, erməni işğalından azad edilsin, Vətənimizdə sülh bərqərar olsun».
Bizim apardığımız bu blits-sorğu eşidə biləcəyimiz səslər dənizində yalnız bir damladır. Təəssüf ki, bu və ya digər dövlətdə yaşayan bütün azərbaycanlıları danışdırmaq imkanımız yoxdur. Lakin bu kiçik sorğudan da aydın olur ki, onların hər biri öz torpağına, xalqına, mədəniyyətinə böyük sevgi ilə yanaşır. Onların dediklərində, fikirlərində xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə hörmət, Azərbaycan xalqına məxsusluqdan, tarixi vətənlə bağlılıqdan doğan qürur hiss edilir. Başqa sözlə, prezidentimizin də qeyd etdiyi birlik və həmrəylik ortadadır…

В ДУШЕ, В МЫСЛЯХ, В РАБОТЕ
«Основную идею Дня национальной солидарности азербайджанцев мира составляют единство и солидарность азербайджанцев мира, государственность Азербайджана, уважение к национально-духовным ценностям нашего народа, чувства и идеи, связанные с принадлежностью к азербайджанскому народу, привязанностью к исторической родине». Эти слова принадлежат президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. Напомним, что возникновение этого праздника связано с идеей общенационального лидера Гейдара Алиева и корнями уходит в декабрьские события 1989 года, когда тысячи азербайджанцев, разрушив советско-иранскую границу, пересекли реку Араз, чтобы увидеться со своими родственниками в Иране 31 декабря. Как День солидарности азербайджанцев всего мира он впервые был провозглашен 16 декабря 1991 года председателем Верховного меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Гейдаром Алиевым. С тех пор прошло 28 лет. Праздник прижился во всем Азербайджане и среди соотечественников за рубежом. Его любят и считают своим не только этнические азербайджанцы, проживающие внутри страны и за ее пределами, но и те представители разных национальностей, чьи судьбы так или иначе связаны с Азербайджаном. Сегодня пришло время, когда каждый проживающий и проживавший на территории Азербайджана может сказать: «Я - азербайджанец!» И неважно, какой он веры и национальности. Важно, что он чувствует себя частичкой страны с интересной культурой и традициями, частью истории, которую ежедневно пишет наша жизнь.
Эльдар Ахадов
Эльдар Ахадов - поэт и писатель, член Союза писателей России, Русского географического общества, PEN-клуба (международная правозащитная неправительственная организация, объединяющая профессиональных писателей). Обладатель многочисленных премий и медалей. Автор 60 книг поэзии и прозы. Его произведения переведены и изданы на 18 языках народов мира. Его творчеству посвящены десятки статей и три книги. С 1 августа 2019 года на пенсии, занимается активной творческой и общественной деятельностью, проводит творческие встречи в библиотеках Красноярска, участник XV Державинских чтений в Казанском университете. На территории России проживает с 1986 года.
«В новом году всем своим соотечественникам, проживающим за пределами Азербайджана, хочу пожелать добра, мира, любви и взаимопонимания с близкими, достатка и почаще бывать на родине. А своим землякам, проживающим на территории Азербайджана, желаю хранить то драгоценное, что всегда соединяло всех нас, таких разных, в единое целое, - милосердие, миролюбие, доброту и щедрость души.
Связь с родиной поддерживал и поддерживаю постоянно, поскольку там жил мой отец, живут моя мама, моя сестра, племянница, ее дети, муж и множество других родственников. Ежегодно бываю в Баку. Дай Бог и в 2020-м приеду».
Руфат Исмайлов
Дизайнер и креативный директор собственного бренда AFFFAİR (Турция). Широко известен в профессиональных кругах Европы и Турции, востребован в мире высокой моды. Брендовая продукция AFFFAİR по праву заняла свое место рядом с продукцией магазинов Prada, Dolce & Gabbana.
«Своих соотечественников, где бы они ни жили, куда бы ни забросила их судьба, хочу поздравить с наступающим Новым годом и пожелать им мира в новом году и счастья, исполнения всех желаний и, как бы далеко они ни жили от своей родины, желаю им никогда не забывать свою страну. Желаю, чтобы земли, принадлежащие нашей стране, наконец-то были возвращены, чтобы в Азербайджане навсегда установился мир, а люди жили в согласии и благополучии. Все, что я делаю, - я делаю во имя славы моей страны. Ни на минуту не расстаюсь с ней. И совершенно неважно, где я в данный момент нахожусь. Мой Азербайджан всегда со мной: в сердце, в душе, в мыслях, в моих работах».
Лилиан Рут
Актриса. Живет в Тель-Авиве (Израиль). Служит в театре «Гешер». Детство, юность, профессиональное становление прошли в Баку. «Уже одно ваше обращение ко мне - «Лиля ханым» - вызвало во мне радость. За счастье почитаю быть таким образом причисленной к любимому городу, к любимой стране. Азербайджанцам, живущим в разных странах мира, желаю только добра и света, любви к нашим культурным и духовным ценностям, благополучия и мира. Моим любимым бакинцам, всему азербайджанскому народу желаю счастья и благополучия, здоровья и мира, чистого неба. Желаю моей любимой стране мира и процветания, плодородия во всех сферах деятельности! Особенно - в мире Театра! Желаю своему родному Русскому драматическому театру, получившему в уходящем году звание академического, новых спектаклей, радости сотворчества и покровительства музы театра - Мельпомены. Всегда! Мир вашему дому, дорогие азербайджанцы! Я до такой степени сильно люблю Баку, что верю в то, что в следующем земном воплощении буду жить в Азербайджане. Даже мысленно я не расстаюсь с моей любимой страной и городом моей юности. Расстояние между Баку и Тель-Авивом всего два с половиной часа полета. Это очень близко! Можно сесть в самолет и оказаться в Баку. Желаю в новом, 2020 году открытия границ между Азербайджаном и Израилем. Желаю чистого неба и открытых небес обеим странам!»
Ариф Гулиев
Профессор кафедры международного права Института международных отношений Национального авиационного университета Украины.
«Во имя счастья, благополучия и процветания Азербайджана трудиться в странах, где мы обрели вторую родину, так, чтобы честь и престиж нашей этнической родины поднимались на новую высоту, и чтобы люди, среди которых мы живем, с уважением говорили: «Он азербайджанец». Крепкого здоровья, успехов во всех делах, процветания и чтобы в скором будущем мы все вместе могли отметить независимость Азербайджана в Шуше. Связь с моей страной не прерываю ни на минуту. Потому что народная дипломатия на уровне взаимодействия ученых Украины и Азербайджана вносит свой вклад в укрепление дружеских связей между народами. Хочу поздравить с Днем солидарности азербайджанцев всего мира и наступающим Новым годом господина президента Азербайджана Ильхама Алиева, весь азербайджанский народ, а также сотрудников Бакинского государственного университета в лице декана юридического факультета Амира Алиева, моих друзей - Турала Искендерова, Азера Шукюрова, Видади Гусейнова, а также моих родных, проживающих в городе Барда».
Рена Рзаева
Концертирующая пианистка, заслуженная артистка Азербайджана. Семь лет живет в Женеве (Швейцария).
«В первую очередь уехавшим в другие страны я хочу пожелать крепкого здоровья, чтобы хватило сил научиться жить вдали от родной страны и не потерять теплых дружеских отношений, не забыть запахов родного Баку. Мне повезло: мои дружеские связи не утрачены и я знаю, что в любую минуту мы с моими друзьями можем прийти на помощь друг другу, если понадобится. Мы - бакинцы и остаемся ими независимо от того, где и в какой стране живем сейчас: в России, Европе, США или Азии. Я желаю нам всем, живущим вне родины, видеть в ней и в своем любимом городе как можно больше позитива, связанного с улучшением и внешнего облика, и условий жизни.
Тем, кто живет в Азербайджане, тоже желаю крепкого здоровья, а еще - чтобы все их надежды и мечты непременно сбылись! Пусть зажигаются звезды, пусть каждый найдет на небе свою и загадает желание! Верьте - оно обязательно сбудется!
Я всегда на связи со своей страной: родными, близкими, друзьями. Бываю в Баку каждый год и даже чаще. Посещаю могилы моих родителей и великого маэстро Ниязи, который дал мне путевку в мою музыкальную жизнь. Я все время приглашаю в Баку своих новых друзей и коллег, рассказываю о красоте бульвара, города, музыкального искусства, азербайджанской культуры в целом. И каждый раз, выступая перед европейской публикой, с гордостью констатирую тот факт, что я исполняю за рубежом музыку азербайджанских композиторов. И аплодисменты - это аплодисменты музыкальной культуре моей страны, азербайджанским композиторам. Сегодня уже не приходится объяснять, как раньше, что это за страна такая, Азербайджан. И мне приятно осознавать, что в этом есть и моя маленькая заслуга».
Ольга Агур
Психотерапевт, юнгианский аналитик, заведующая социальной службой в поликлинике «Лин». Живет и трудится в Хайфе (Израиль). Автор двух поэтических книг - «Легкое небо», (Тель-Авив, 1995) и переводов израильской поэтессы Йоны Волах «Творенье любви» (Москва, 2005). Член Союза писателей Израиля. Живет в Израиле с 1989 года.
«Хочу пожелать соотечественникам никогда не забывать наш родной город, чудесный, наполненный светом и солнцем, радостный, гостеприимный Баку. Хочу пожелать многонациональному народу на территории Азербайджана сохранять свою самобытность и тепло, терпимость и верность. Пусть будут мир и свет на земле Азербайджана. Мне жизненно необходимо поддерживать связь с друзьями, живущими в Азербайджане. Для меня они и есть моя родная страна».
Тарана Каффей
Экс-глава азербайджано-финского общества «Достлуг». Живет в США, занимается общественной деятельностью по пропаганде мультикультурных ценностей.
«Прежде всего я хочу поздравить всех с Новым годом и пожелать мирного неба над головой, благополучия и, самое главное, почаще возить детей на родину, а дома, где бы он ни находился, говорить на родном, азербайджанском, языке. Жить в мире и дружбе, сохраняя стабильность. Мы - светское государство, поэтому не должны обращать внимания и тем более поддаваться на провокационные действия недругов. Я не прерываю своих отношений с родиной. Она всегда со мной: и во всех мероприятиях, которые я проводила в Финляндии, а теперь провожу в США, и в мыслях моих, и в сердце. И каждый раз, когда я рассказываю о своей стране здесь, за океаном, я думаю, что все мы оказываемся на шаг ближе к установлению справедливости: и по отношению к Ходжалы, и по отношению к Карабаху».
Шервин Наджафпур
Шервин Наджафпур - известный норвежский дизайнер. Корнями из Южного Азербайджана. Она создает наряды для многих знаменитостей и даже для членов королевской семьи. В начале 2019 года Шервин представила в Анталье свою коллекцию I'm a Star («Я звезда») под лозунгом I want to go back home to Karabakh («Xочу вернуться домой - в Карабах!»). Показ коллекции сопровождался демонстрацией на большом экране названий азербайджанских городов, в том числе находящихся под оккупацией Армении. Дефиле наделало много шума в СМИ и социальных сетях, вплоть до того, что страницы дизайнера неоднократно блокировались из-за жалоб армянских пользователей. Шервин удалось сочетать моду с общестенно-политической деятельностью. Она является членом правящей партии Норвегии и председателем общественной организации ДЖАН, учрежденной норвежскими азербайджанцами.
Для Шервин День солидарности азербайджанцев мира имеет особый смысл. «В этот день 30 лет назад азербайджанский народ сделал первый шаг на пути сплочения вокруг единой национальной идеи. Я хочу поздравить всех своих соотечественников с этим прекрасным праздником. Желаю своему народу крепкого здоровья, любви, счастья, всех благ и процветания. Желаю, чтобы в 2020 году наши земли наконец-то были освобождены от армянской оккупации, чтобы воцарился мир», - сказала Шервин Наджафпур.
Наш блиц-опрос - это всего лишь капля в море голосов, которые мы могли бы услышать, если была бы возможность опросить всех азербайджанцев по ту и эту стороны государственной границы. Совершенно очевидным оказался факт непреложной и безоговорочной любви к своей земле, культуре, народу. И все эти слова, мысли, чувства вылились в «уважение к национально-духовным ценностям нашего народа, чувства и идеи, связанные с принадлежностью к азербайджанскому народу, привязанностью к исторической родине». Иначе говоря, в понятие единства и солидарности, о которых и говорит наш президент.