2020-ci ildə Azərbaycanda pambıqçılığa texnoloji və maliyyə dəstəyi daha da artacaq
Söz verildiyi kimi, 2019-cu il Azərbaycanın aqrar sektorunda intensiv islahatların başlanğıc ili oldu. Gerçəkdən, il ərzində islahatlar çox oldu: fermerlərin lazımi avadanlıqla təmin edilməsi subsidiyaların verilməsi, nəhayət, kənd təsərrüfat sığortası sistemi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və görürlən bir çox işlər aqrar sənaye kompleksinin (ASK) yekun statistik göstəricilərinə təsir göstərməli idi.
Belə demək olar ki, kənd təsərrüfatının bir çox sahələrində qarşıya qoyulan məqsədlərə, prinsipcə, nail olunub – istənilən halda, bitkiçilikdə bir sıra məhsulların toplanması üzrə rekord rəqəmlərin əldə edilməsi bu barədə daha dolğun mənzərə ortaya çıxarır.
Bu il, əkin üçün ayrılan torpaq sahələrinin azalmasına baxmayaraq, toplanmış qeyri-adi səviyyədə çox pambıq məhsulu xüsusilə məmnunluq yaradıb. Bu, o deməkdir ki, potensial gerçəkdən var və gələn il də onun inkişafı davam etdirilməlidir.
Rekordun quruluşu
Beləliklə, 2019-cu ildə pambıq yığımı üzrə rekord göstəriciyə - 294 min tona nail olunub, hər hektardan məhsuldarlıq orta hesabla 29,4 sentnerə çatıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu sahə ilə bağlı keçirilən iclasda dediyi kimi, "biz demək olar ki, Azərbaycanda pambıqçılığı dirçəltmişik, bunu çox gəlirli sahəyə çevirmişik, pambıqçılıqla məşğul olan rayonlarda məşğulluq problemlərini həll etmişik."
Bu necə edildi? Yəqin ki, sahəyə nəzarət edən qurumlar nəhayət kompleks dövlət dəstəyini fermerlərin problemlərinin ünvanlı həllinə çevirməyin zəruriliyini anlamaları sayəsində gerçəkləşib. Belə ki, yalnız pambıqçılıq üçün texnika alınmasına 500 milyon manatdan çox vəsait xərclənib ki, bunun sayəsində məhsulun 87 faizi mexanikləşdirilmə üsulu ilə yığılıb. Bu texnika əvvəllər satın alınmışdı, amma yəqin ki, təyinat nöqtəsinə indi-indi çatmağa başlayıb.
Eyni söz subsidiyalara da aiddir. Yada salaq ki, 2016-cı ildən bəri dövlət istehsalçılara hər kiloqram pambıq üçün 0,1 manat məbləğində subsidiya ödəyib. Pestisidlərə qarşı müavinətlər artırıldı: hektara görə ödənişlər 10 manatdan 50 manata qaldırılıb. Gübrə üçün subsidiyalar isə 100 manatdan 150 manata qaldırılıb.
Fermerlərin pambıqçılığa marağını artıran digər önəmli amil xam pambığın alış qiymətinin artması olub. Əgər 2015-ci ildə pambığın alış qiyməti 0,41 manat olub, 2016-2017-ci illərdə isə 0,5 manata qaldırılıbsa, 2018-ci ildə bu göstərici 0,65 manata qədər artıb ki, bu da çox vacib stimullaşdırıcı amil oldu.
Pul təşviqlərindən başqa geniş miqyaslı irriqasiya tədbirləri görülüb və yayın quraq keçməsinə baxmayaraq, pambıq tarlalarına lazımi həcmdə su çatdırılıb. Buna görə, iclasda Prezident İ.Əliyev su itkisinin qarşısını almaq üçün irriqasiya kanallarının betonlanmasının və sahələrin suvarılması zamanı suya qənaət üzrə qabaqcıl texnologiyaların tətbiq edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu çərçivədə, suyun 40% -ə qədərinə qənaət imkanı yaradan pilot suvarma sistemlərinin kütləvi istifadəsindən söhbət gedir. Belə ki, artıq üçüncü ildir ki, bu cür sistemlər aparıcı pambıq istehsalçısı və emalatçısı «MKT İstehsalat Kommersiya» MMC tərəfindən 4 min hektardan çox ərazidə istifadə olunur və bu sahələrdə məhsuldarlıqda artıma nail olunub. Bu təcrübənin ölkənin digər pambıqçılıq təsərrüfatlarında istifadə edilməsi planlaşdırılır.
Beləliklə, əkin sahələri üçün ayrılmış ərazilərin 2018-ci illə müqayisədə 132,5 min hektar, yəni 100,1 min ha-a qədər azalması fonunda sahədə məhsuldarlıq artıb: əgər 2018-ci ildə 233 min ton xam pambıq yığılmışdısa, 2019-cu ildə daha kiçik sahədə 294 min tondan çox pambıq yığılıb.
Bununla belə, hazırda 20 rayonda pambıq yetişdirilir və 200 minə yaxın insan bu işə cəlb edilib. Bu proseslərin 2020-ci ildə və sonrakı illərdə genişləndirilməsi planlaşdırılır ki, bununla əlaqədar dövlət başçısı Sahibkarlığın İnkişafı Fondu vasitəsilə pambıqçılıq təsərrüfatlarına elektron kənd təsərrüfatı sistemi ilə təqdim olunan güzəştli kreditləşmənin artırılmasını tapşırıb.
Beləliklə, bu gün yerli pambıqçılığın ekstentiv üsullardan intensiv texnologiyalara keçidindən, maşın yığımı və fermerlərin fəaliyyətinin optimallaşdırılması hesabına kiçik bir ərazidə daha yüksək məhsuldarlıq əldə edilməsindən danışmaq mümkündür.
Burada yada salmaq yerinə düşər ki, prosesin pambıqçılığın uzun müddət tənəzzülü dövründən sonra başlayıb.
"Tarixdə cəmi üç il Azərbaycanda hektardan məhsuldarlıq 30 sentnerdən çox olmuşdur. Bu, 1979-cu ildə 30,8 sentner, 1980-ci ildə 35,4 sentner və 1981-ci ildə 35,9 sentner təşkil etmişdir. Bütün tarix boyu cəmi üç il ərzində hektardan məhsuldarlıq 30 sentnerə yaxın olmuşdur və bu il biz bunu artıq görürük. Əminəm ki, bundan sonra görüləcək tədbirlər nəticəsində məhsuldarlıq daha da artacaq. İndi bu barədə burada məlumat veriləcək. Çünki indi pilot layihələr var. Pilot layihələrdə pambıq müasir texnologiya əsasında əkilir və orada məhsuldarlıq daha çoxdur. Əgər biz indi pilot layihələri ölkə üzrə geniş yaysaq, əlbəttə ki, 100 min hektardan daha çox məhsul götürəcəyik",- deyə yığıncaqda dövlət başçısı bildirib.
Yeni texnologiyalar
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, pambıq yetişdirilən rayonların heç də hamısında məhsuldarlıq artımı təmin olunmayıb və iclasın gedişində Prezident bu məsələyə xüsusi diqqət yetirdi.
"Yeddi rayonda məhsuldarlıq 20 sentnerdən cüzi çoxdur və bu rayonlar nəticə çıxarmalıdır. Üç rayonda isə məhsuldarlıq 20 sentnerdən azdır. Bax, bu rayonlarda çox ciddi təhlil aparılmalıdır, nə üçün, bunun səbəbi nədir? Bunun səbəbi olmalıdır. Ucar - 19,3 sentner, Hacıqabul - 14,4 sentner, Ağsu - 9,9 sentner. Hacıqabul və Ağsu rayonlarının icra başçıları dəyişdirildi, yeni icra başçıları təyin edildi. Onlar bu işləri geniş təhlil etməlidirlər və sonra məlumat verməlidirlər ki, məhsuldarlıq nə üçün çox aşağı səviyyədədir", - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Məhsuldarlığın artırılması məsələsi yeni yüksək məhsuldar, xəstəliklərə dayanıqlı və quraqlığa davamlı pambıq sortlarının istifadəsi, həmçinin bu bitkinin əkilməsi və becərilməsi üzrə innovativ texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı pilot layihələrin həyata keçirilməsi ilə də əlaqəlidir. Belə ki, Ucardakı Şirvan təcrübə stansiyasının 10 hektar sahəsinə pambıq əkmək mövsümündə ilk dəfə Çin texnologiyası əsasında lazerlə malalama tətbiq olunub ki, bu da torpağın yenidən duzlanmasının qarşısını alır, suya qənaət edir, toxumların bərabər cücərməsinə səbəb olur və nəticədə məhsuldarlığı artırır. Buxarlanmanın qarşısını almaq və torpaqda nəm ehtiyatı yaratmaq, həmçinin alaq otlarının inkişafını məhdudlaşdırmaq üçün pambıq toxumu ilə əkilən sahələrə polietilen örtük çəkilib. Polietilen örtük toxumların inkişafı üçün əlverişli temperatur rejimi yaradır ki, bu da erkən əkin gerçəkləşdirməyə imkan verir. Çin texnologiyası əkininin yüksək sıxlığını nəzərdə tutur: hər hektara 200-220 min toxum səpilir, cərgələr arası məsafə 90 sm olur. Müqayisə üçün, ənənəvi üsullarla becərilən ərazilərdə iki dəfə az - 100-110 min toxum əkilir. Nəticədə, Şirvan təcrübə stansiyasında hər hektardan 70-80 sentner məhsul götürülür.
Bu sahədə müasir texnologiyaların tətbiqi üzrə pilot layihələr çərçivəsində Tərtər və Salyanda yunan modelinə, Beyləqanda isə türk modelinə əsaslanan pambıqçılıq təsərrüfatları yaradılıb.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəhbəri İnam Kərimovun sözlərinə görə, Çin texnologiyasından istifadə zamanı məhsuldarlıq 60 sentner, Türkiyə texnologiyasından istifadə zamanı isə 58 sentner/ha olub. Nazir qeyd edib ki, ölkənin bütün pambıq istehsalının təqribən 75% -ni təşkil edən iki şirkətlə - MKT şirkəti və Azərbaycan Sənaye Korporasiyasının törəmə şirkəti olan «Azərpambıq» ilə nazirliyin təcrübə stansiyalarının pilot bölmələrində qazanılan təcrübənin genişləndirilməsi ilə bağlı anlaşma əldə olunub. "Hər biri öz sahəsində, yəni 100 hektardan böyük ərazidə Çin və Türk texnologiyaları ilə bu pilot layihələri həyata keçirəcək", - deyə İ.Kərimov vurğulayıb.
Nazir son illərdə əsas məqsəd kimi məhsuldarlığın artırılması hesabına sahədə böyük istehsal artımı əldə edilməsinin müəyyən edildiyini və buna nail olunduğunu vurğulayıb. “Bu gün kənd təsərrüfatının bütün sahələri kimi pambıqçılıq da yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. 2015-ci ildən sonrakı dövrdə pambıq istehsalı 8,2 dəfə artıb”,- deyə İnam Kərimov vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, müasir kənd təsərrüfatı texnologiyalarının tətbiqi sayəsində pambıq istehsalı 61 min ton, orta məhsuldarlıq isə 11,8 sentner artıb.
Bütün bunların məntiqi nəticəsi olaraq, fermerlərin ümumi gəliri 2019-cu ildə 2018-ci illə müqayisədə 45 milyon manatdan çox artıb.
Ancaq sahənin problemləri yalnız istehsal səmərəliliyinin və bitki məhsuldarlığının artması ilə həll edilmir: əldə olunan məhsullardan savadlı istifadə etmək, yəni onları emal etmək və xaricə satmaq lazımdır. Buna görə də yeni ildə əsas məsələ emal olunmuş məhsulların payının artırılması, pambıq iplik, parça və hazır toxuculuq məhsullarının ixracı olacaq. Bu məsələ ən yüksək prioritet kimi müəyyən edilib. Belə ki, ötən ilin 9 ayı ərzində pambıqçılıq fermerlərə və şirkətlərə 111 milyon dollar gəlir gətirib, lakin bu məbləğin 87 milyon dolları pambıq lifinin payına düşür ki, bu, hələ də ilkin emal məhsulların ixracda əhəmiyyətli paya malik olduğunu göstərir.
Buna görə yığılmış pambığın emal səviyyəsini 40%-dən 100%-ə çatdırmaq üçün yeni iplik fabrikləri yaratmaq lazımdır. “Çünki bu, əlavə dəyər zənciri, iş yerləri yaradır. Sənaye istehsalı da artacaq. Ona görə yenə də özəl sektora müraciət edirəm ki, bu məsələyə diqqət yetirsin. Kifayət qədər pambığımız var. Ona görə iplik fabriklərinin tikintisi çox gəlirli sahəyə çevriləcək. Lazım olarsa, dövlət öz tərəfindən güzəştli kreditlərlə bu layihələri dəstəkləyə bilər. Ancaq iplik fabriklərinin tikintisi də bizim son hədəfimiz deyil. Son hədəf hazır məhsul istehsal etməkdir",- deyə Prezident İ.Əliyev yekunlaşdırıb.
Beləliklə, 2020-ci il pambıqçılıq və ümumilikdə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı üçün yaxşı göstəricilərlə başlayır. Lakin risk amillərini nəzərə aldıqda, onları qorumaq və artırmaq elə də asan məsələ deyil, amma keçənilki təcrübədən də göründüyü kimi bu, yetərincə realdır.

In 2020, Azerbaijan to increase technological and financial support for cotton growing
As expected, 2019 was supposed to be the year of intensive reforms in the agricultural sector of Azerbaijan. Indeed, there have been many achievements over the year: improved mechanisms for providing farmers with the necessary equipment, provision of subsidies, introduction of agricultural insurance systems and many more, which should also have influenced the final statistical data of the agro-industrial complex (AIC).
In principle, many of the goals have been achieved, according to record figures in harvesting.
Surprisingly for many, this year was quite successful in terms of large cotton crop despite the reduced land areas under plantations. This means that the potential really exists and the development of cotton growing industry must continue in the coming year too.
Components of the record
In 2019, Azerbaijani cotton growers hit the record figure of 294,000 tons (c. 2,940 kg per hectare). According to President of Azerbaijan Ilham Aliyev, "we can proudly say that we revived cotton growing in Azerbaijan, having turned it into a very profitable industry, and solved the problems of employment in cotton growing regions."
Perhaps the rapid development of the industry was possible because the authorities responsible for regulating the industry finally understood the need to turn integrated state support into a targeted solution to the problems of farmers. So, only slightly more than ₼500 million was spent on the purchase of equipment for cotton growing in general, due to which 87% of the production was collected in automated fashion. Farmers had used mechanical equipment earlier too but it seems it began to reach intended beneficiaries only now.
The same goes for subsidies. Since 2016, the government has paid ₼0.1 to farmers as subsidies for every kilogram of cotton. It also increased the amount of benefits for the purchase of pesticides from ₼10 to ₼50, as well as the subsidies for fertilisers from ₼100 to ₼150.
Another important factor that sparked the interest of farmers in cotton growing was the increase in the purchase price of raw cotton from ₼0.41 in 2015 to ₼0.5 in 2016-2017, then again to ₼0.65 in 2018.
In addition to monetary incentives, large-scale irrigation measures have also been implemented despite dry summer season in 2019. In this context, President I. Aliyev emphasised the need for reinforcing the irrigation canals in order to prevent water loss and the introduction of advanced water-saving technologies. In particular, there is an issue of the massive use of pilot irrigation systems, which save up to 40% of water. The leading cotton producer and processor MKT Istehsalat Kommersiya LLC has been using such systems on more than 4,000 hectares for three years. It is planned to implement this experience in other cotton-growing farms of the country.
Remarkably, despite the reduction of plantation size (by 132.5 thousand hectares compared to 2018, i.e. down to 100.1 thousand ha), productivity in the industry has increased: 233,000 tons of raw cotton in 2018 and 294,000 tons in 2019 on a smaller area.
At the same time, cotton is currently grown in 20 regions of Azerbaijan and involves about 200,000 people. It is planned to expand these processes in 2020 and subsequent years, as President Aliyev instructed to increase preferential lending to cotton farms through the Enterprise Development Fund using the state-of-the-art electronic agricultural system.
Today we can confirm the transition of local cotton growing from extensive methods to intensive technologies, when high yields are achieved in a smaller area due to machine harvesting and optimisation of farming activities. It is worth mentioning that this process was preceded by a long period of decline in cotton growing.
"Throughout the history of local cotton growing, only in 1979-1981 was the average yield per hectare close to 3,000 kg per hectare. Now we have achieved the same result again. I am sure that the new measures will increase this indicator even more. Currently the farmers implement a number of pilot projects using modern technologies, yielding higher crops. If we widely distribute pilot projects in all cotton-growing areas, then we will be able to collect even more crop from 105,000 hectares," President Aliyev said.
New technologies
At the same time, yield growth was not achieved in all cotton-growing areas. "In seven regions, the yield slightly exceeded 2,000 kg, while in Ujar, Hajigabul and Agsu the productivity was noticeably lower than 2,000 kg per hectare. The heads of the executive power of Hajigabul and Agsu regions were replaced with new leaders, who will have to thoroughly analyse these issues and report why the yield was low," Ilham Aliyev said.
The issue of increasing yields is also associated with the implementation of pilot projects involving the use of new highly productive, disease- and drought-resistant varieties of cotton, as well as the use of innovative planting and growing technologies. For example, during the planting season on 10 hectares of the Shirvan experimental station in Ujar, laser harrowing based on the Chinese technology was first applied to prevent re-salting of the soil, to save water, to promote uniform germination and to ultimately increase the yield. In order to prevent evaporation of water and to create a moisture reserve in the soil, as well as to limit the development of weeds, the areas sown with cotton seeds are covered with a plastic film. At the same time, the polyethylene coating creates a good temperature regime for the development of seeds, which allows for early sowing. Chinese technology provides for a high density of planting: 200-220 thousand seeds per hectare with a row spacing of 90 cm. For comparison, in areas cultivated using the traditional methods, only 100-110 thousand seeds are sown. As a result, 70-80 centners of the crop were obtained from each hectare at the Shirvan experimental station.
As part of pilot projects to introduce modern technologies in this area, cotton farms based on the Greek model were created in Terter and Salyan. The Turkish method of cotton growing was used in Beylagan.
According to the Minister of Agriculture, Inam Kerimov, the yield of Chinese and Turkish technologies was 6,000 and 5,800 kg per hectare, respectively. Mr. Kerimov noted that an agreement has already been reached with MKT companies and a subsidiary of the Azerbaijani industrial corporation Azerpambyg, which provides about 75% of all cotton production in the country, on expanding the experience gained in the pilot sections of experimental stations of the ministry. "Chinese and Turkish technologies will be applied on each pilot site of at least 100 hectares," I. Kerimov said.
Minister emphasised that the main task was to increase the productivity in the industry due to increased yields, and this was achieved. "Today, cotton growing, like all sectors of the agricultural sector, has entered a new stage of development. After 2015, cotton production increased 8.2 times," Inam Kerimov said. According to Kerimov, thanks to the use of modern agricultural technologies, cotton production increased by 61,000 tons, and the average yield by 1,180 kg. As a logical result of this progress, the total profit of farmers grew by more than ₼45 million in 2019,.
However, the industry’s problems are not solved completely yet. It is necessary to ensure appropriate processing and export of cotton production. In 2020, the main challenge will be to increase the share of processed products, exports, fabrics, and finished textile products. This issue is identified as the highest priority. So, over the nine months of last year, cotton growing brought $111 million to farmers and companies, however, cotton fibre still makes $87 million of this amount, which indicates a significant share of primary products in the export.
Therefore, it is necessary to create new spinning mills in order to bring the level of processing of harvested cotton from 40 to 100% of raw materials. "This creates a value chain, new jobs. At the same time, the key goal for the future is to export final products," President I. Aliyev said.
Rest assured, 2020 begins for cotton growing, and in general for the whole agriculture sector of Azerbaijan with good starting indicators. But it is difficult to preserve and increase them, given the risk factors.