ERMƏNİ DİLİNDƏ AMERİKAN QƏTNAMƏSİ
ABŞ Senatının «Osmanlı imperiyasında erməni soyqırımı»nın tanınmasına dair qətnaməni qəbul etməsi Vaşinqtonun silsilə anti-Türkiyə addımları zəncirinin növbəti halqasıdır. Beləliklə, Türkiyəyə qarşı «erməni məsələsi» növbəti dəfə dövriyyəyə buraxılıb. Maraqlıdır ki, bu, Ankaranın dünya arenasında öz milli maraqlarından geri çəkilmək niyyətində olmadığını nümayiş etdirdiyi vaxta təsadüf edib.
Niyə məhz indi?
Beləliklə, ABŞ Senatı dəfələrlə rədd etdiyi və qəbulunu təxirə saldığı 150 saylı qətnaməni təsdiqləyib. Söhbət qondarma «erməni soyqırımı»nın tanınmasını nəzərdə tutan qətnamədən gedir. Bundan əvvəl sənəd hələ oktyabrın sonunda ABŞ Konqresinin Nümayəndələr palatası tərəfindən qəbul edilmişdi.
Ankara bir əsr əvvəl baş vermiş faciəvi hadisənin obyektiv araşdırılması üçün tarixçilərdən ibarət beynəlxalq komissiyanın yaradılmasını dəfələrlə təklif edib. Amerikalı konqresmenlər isə buna rəğmən, «soyqırımı» tanımaq qərarına gəliblər. Odur ki, ABŞ-ın və ümumilikdə Qərbin Türkiyəyə qarşı israrla tarixi xarakterli ittiham irəli sürməsi bir şeyi göstərir: dünyanın güc mərkəzləri üçün «erməni məsələsi» 100 il əvvəlkitək, bu gün də yalnız özlərinin geosiyasi hədəflərinə nail olunması vasitəsidir.
Bu gün söhbət XXI əsrin ağır qlobal siyasi şəraitində öz milli maraqlarını davamlı olaraq qoruyan Türkiyəyə təzyiqlərdən gedir. Odur ki, Konqresin ermənipərəst qətnaməsi yalnız erməni diasporunun və onunla əlaqəli ayrı-ayrı amerikalı senatorun «məhsul»u deyil. Sənəd Kapitolidən məhz Ankara-Vaşinqton münasibətlərinin görünməmiş dərəcədə pisləşməsi fonunda «keçib». Yəni qətnaməyə Amerika siyasi elitasının Ankaraya ünvanladığı birmənalı ismarıc kimi baxmaq lazımdır. İsmarıcın məğzi də tam aydındır: ABŞ Türkiyənin beynəlxalq arenada, ilk növbədə, Yaxın Şərqdəki bəzi əməllərindən narazıdır və Ankara Vaşinqtonun maraqlarına uyğun olmayan əməllərinə görə cəzalandırılır. Belə olan təqdirdə, bəs ABŞ özü müttəfiqi olan Türkiyə üçün problem olan bir çox məsələdə Ankaranın maraqlarını niyə nəzərə almır? Suala cavab vermək belə, artıqdır…
Müttəfiqlər, yoxsa düşmənlər?
ABŞ Türkiyəni, ilk növbədə, bir sıra sahələrdə Rusiya ilə əməkdaşlıq etdiyinə görə cəzalandırmağa çalışır. Məsələn, Türkiyə, Rusiya, həmçinin İranla birlikdə Suriyada illərdir davam edən savaşın sonuncunun suverenliyi və ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinə yardım göstərir. Ankaranın bu siyasəti isə Suriyanın şimal rayonlarında amerikapərəst kürd dövlətinin yaradılması cəhdlərini əngəlləyir. Yeri gəlmişkən, məhz Suriya müharibəsi nəticəsində həmin ərazilər terror qruplaşmalarının nəzarətinə keçib və bu, Türkiyənin özünün təhlükəsizliyinə ciddi təhdid yaradır.
Ankaranın Moskva ilə hərbi-texniki sahədə əməkdaşlığı, məsələn, Türkiyənin Rusiyadan «S-400» zenit-raket kompleksləri alması Vaşinqtonu xüsusilə qəzəbləndirib. Halbuki Ankara bunadək Amerikadan «Patriot» komplekslərinin alınmasına israrlı cəhdlər etsə də, istəyinə nail olmayıb – Amerika Türkiyəyə bu kompleksləri satmaqdan boyun qaçırıb. Ankaranın ehtiyacı olduğu kompleksləri Rusiyadan almaq qərarını gəlməsindən sonra isə ABŞ fikrindən daşınıb, lakin bir şərtlə: türklər Moskva ilə strateji əməkdaşlıqdan imtina edərək, Amerikadan «Patriot» sistemləri ala bilər. Türkiyəyə gəlincə, o, indi də Amerikadan HHM sistemi almaqdan imtina etmir. Ölkə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan buna hazır olduqlarını belə əsaslandırıb: «Biz HHM sistemimizdə müxtəliflik yaratmaq istəyirik». Bununla yanaşı, Ankara Rusiyadan «S-400» komplekslərinin alınması mövzusunu qapalı elan edib. Vaşinqtonu isə məhz bu narazı salır. Nəticədə, o, Türkiyə ilə sanksiyalar dilində danışmaq qərarına gəlib. Başqa sözlə, ABŞ ənənəvi olaraq düşmənlərinə qarşı istifadə etdiyi məhdudlaşdırıcı tədbirləri bu dəfə müttəfiqinə qarşı görməyə başlayıb.
ABŞ-da qanunların qəbulu proseduruna əsasən, Konqres prezident Donald Trampın administrasiyasından Ankaraya qarşı sanksiyaların tətbiqini istəyib – Rusiyadan «S-400» kompleksləri aldığı və Suriyanın şimalında hərbi əməliyyatlar apardığı üçün. Qəbul olunmuş sanksiyaya əsasən, Amerika Türkiyəyə silah satışını məhdudlaşdırıb. Bununla yanaşı, Ankaranın Suriyadakı hərbi əməliyyatları üçün silah tədarükünə cavabdeh olan Türkiyə rəsmilərinə də məhdudiyyətlər tətbiq edilib.
Bunun ardından prezident Tramp 2020-ci maliyyə ili üçün ölkəsinin hərbi büdcəsini təsdiqləyib. Büdcə şərtləri Konqres və ABŞ Maliyyə Nazirliyilə əvvəlcədən razılaşdırılmış plan əsasında təsdiqlənib. Həmin planda isə Türkiyəyə 5-ci nəsil «F-35» qırıcılarının satışı qadağan olunur.
Lakin ABŞ-ın Ankaradan narazılığı, başqa sözlə, Türkiyəyə qarşı yeni sanksiyaların tətbiqi səbəbləri bunlarla bitmir. Rusiya ilə Türkiyənin Qara dənizin dibilə qaz xətti çəkmək qərarı da Vaşinqtonu qəzəbləndirmiş amillər sırasındadır. Sentyabrın 8-də İstanbulda «Türk axını» layihəsinin rəsmi istismara verilməsi mərasimi keçiriləcək. Vaşinqtondan isə artıq yeni sanksiyaların siqnalı gəlir. Üstəlik, bu siqnallar o qədər aşkardır ki, prezident Ərdoğan özünü onlara emosional şəkildə reaksiya verməkdən saxlaya bilməyib: «Utanmadan deyirlər ki, bizə «Türk axını» ilə əlaqədar yeni sanksiyalar tətbiq edəcəklər. Bu, bizim hüquqlarımızın açıq şəkildə tapdanmasıdır».
Ərdoğanın məsələyə sərt reaksiya göstərməyə, həqiqətən də, haqqı var. Çünki Vaşinqtonun anti-Türkiyə sanksiyaları «Amerikanın düşmənlərinə sanksiyalar vasitəsilə müqavimət göstərməsi haqqında» qanuna (CAATSA) əsaslanır. Demək, Birləşmiş Ştatlar Türkiyəyə rəsmən düşmən dövlət kimi baxmağa başlayıb. Belə olan təqdirdə, Vaşinqton Ankaradan hansı cavabı gözləyir?
Adekvat cavab
Bütün bunların fonunda Ankara ABŞ-ın təzyiqlərinə boyun əymək niyyətində olmadığını qəti şəkildə ortaya qoyur. Görünən odur ki, Türkiyə Amerikanın təzyiqləri və sanksiyalarına cavab olaraq, ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki strateji mövqeyinə ciddi zərbə olacaq addımlar atacaq. Ankara ilk növbədə, Vaşinqtonun sanksiya siyasətini davam etdirəcəyi təqdirdə, Amerikanın Türkiyə ərazisində yerləşən iki hərbi bazasını (İncirlik və Kürəcikdə) qapadacağını bəyan edib. Məlum olduğu kimi, Türkiyə-Suriya sərhədi yaxınlığında yerləşən İncirlik hərbi bazası ABŞ-ın Yaxın Şərqdə həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlarda vacib rola malikdir. Bu bazada taktiki nüvə silahının olduğu belə, istisna edilmir (hər halda, KİV burada ən azı 50 belə raket başlığının olduğunu yazır).
Kürəcik bazasına gəlincə, o, İranla sərhədə yaxın yerləşir və amerikalıların Tehranın müdafiə potensialını müşahidə etməsi işində böyük rol oynayır.
Bundan başqa, Türkiyə Amerikanın «F-35» qırıcılarına alternativ olaraq, Rusiyadan «Su» qırıcılarının («dörd plyus» «Su-35» və beşinci nəsil «Su-57») alınması imkanlarını da nəzərdən keçirir. Odur ki, Vaşinqtonun Türkiyəyə öz qırıcılarını satmaqdan imtinası Ankara ilə Moskva arasında strateji tərəfdaşlığı daha da gücləndirəcək.
Konqresmenlərin ermənipərəst qətnaməsinə gəlincə, prezident Ərdoğan ölkəsinin ABŞ-ın bu düşmən addımına da cavab verə biləcəyini söyləyib. Konqresmenlərin tarixi məsələni siyasiləşdirməsini, tarixi faktları təhrif etməsini psiləyən Ərdoğan ABŞ-ın tarixində Amerikanın yerli əhalisi olan hinduların kütləvi qətliamı kimi «qara ləkə»nin olduğunu xatırladıb. Bununla, prezident demək istəyib ki, Birləşmiş Ştatların başqa dövlətləri soyqırımı  törətməkdə günahlandırmağa mənəvi haqqı çatmır. Üstəlik, amerikalıların bu iddiasının heç bir elmi əsası yoxdur. Amerika qitəsinin Avropanın müstəmləkəsi olduğu dövrdə hinduların kütləvi şəkildə qırıldığı faktı isə hər kəsə məlumdur. Odur ki, Ankara Vaşinqtona onunla bağlı bənzər sənəd qəbul edə biləcəyi mesajını göndərib.
Erməni lobbisinə Yeni il hədiyyəsi
Ermənipərəst qətnamə, şübhəsiz ki, Kapitolinin onlarla qanunvericisinin qulluq etdiyi erməni lobbisinə hədiyyə olub. Adam Şiff, Robert Menendes, Ceki Spir, Frenk Pallone, Tulsi Qabbard, Bred Şerman və bir çox digər konqresmen bu «uğur»a ABŞ-ın erməni diasporunun dəstəyilə nail olublar. Bu «cəbhə» mütəmadi olaraq Ermənistan və dünya erməniliyinin maraqlarına cavab verən təşəbbüslərlə, qanun layihələrilə çıxış edir. Halbuki bəzən bu təşəbbüs və layihələr Birləşmiş Ştatların özünün beynəlxalq arenada yürütdüyü siyasətə zidd olur.
Dünya erməniliyinin adları sadalanan qulluqçuları ABŞ ilə Türkiyə arasındakı müttəfiq münasibətlərinə məqsədli şəkildə zərbə vururlar. Yeri gəlmişkən, onlar Birləşmiş Ştatlarla Azərbaycan arasındakı strateji tərəfdaşlığı da pozmağa cəhdlər göstərir. Təbii ki, bu zaman da ermənilərin maraqlarından çıxış olunur. Məsələn, Adam Şiff, Robert Menendes və digərləri məsələn, Amerikanın Azərbaycana hərbi yardımı artırmasına etiraz edirlərsə, eyni zamanda, Ermənistana belə yardımın artırılmalı olduğunu bildirirlər.
Bütün bunlara dəyərdimi?
Təbii ki, Türkiyənin ABŞ-a qarşı bu qədər sərt davranışına yalnız Konqresin ermənipərəst qətnamə qəbul etməsi səbəb ola bilməzdi. Üstəlik, söhbət heç bir qanuni qüvvəsi olmayan deklarativ xarakterli sənəddən gedir və o, Donald Tramp administrasiyası tərəfindən də rədd olunub. Dövlət Departamenti «ABŞ administrasiyasının bu məsələ ilə bağlı mövqeyinin dəyişmədiyini», 1905-ci il hadisələrinə sırf «kütləvi qırğın» kimi baxdıqlarını bəyan edib. Lakin Amerika hökumətinin son dövrlərdə ard-arda atdığı digər anti-Türkiyə addımlarını da nəzərə aldıqda, Vaşinqtonun Ankaraya ən azı dost kimi yanaşmadığı çılpaqlığı ilə ortaya çıxır. Demək, söhbət Vaşinqtonun Ankaraya münasibətdə siyasətini dəyişməsindən gedir. Türkiyə isə bu kurs dəyişikliyini təbii ki, cavabsız qoya bilməz. Halbuki Ankara Vaşinqtonla müttəfiq münasibətlərinin pozulmasını istəmir. Məhz bu üzdən Ankara ABŞ-ı bir sıra vacib məsələlərdə onun maraqlarının nəzərə alınmasının vacibliyinə inandırmağa dəfələrlə cəhd edib. Söhbət, ilk növbədə, Suriya-kürd məsələsindən gedir. Ankara bu niyyətini təkrar-təkrar səsləndirilən bəyanatları ilə, edilən jestlərilə də ortaya qoyub: Türkiyə rəsmiləri Vaşinqtonla istər ikitərəfli səviyyədə, istərsə də NATO çərçivəsində müttəfiq münasibətlərinə sadiq olduğunu dəfələrlə bəyan ediblər. Amma görəsən bu vədləri dünya erməniliyinin «səxavəti»ndən (ən azı, siyasi dəstək baxımından) imtina etməyən qüvvələr də nəzərə alırmı? Axı, son sözü çox vaxt məhz onlar  - Birləşmiş Ştatların öz strateji maraqların ziddinə gedərək Avrasiyanın ən nüfuzlu dövləti olan Türkiyə ilə dostluq və müttəfiqliyin bünövrəsinə balta çalan qüvvələr söyləyirlər…

AMERICAN RESOLUTION IN ARMENIAN LANGUAGE
The adoption by the U.S. Senate of a resolution recognising the so-called Armenian genocide in the Ottoman Empire was yet another step that escalated the U.S.-Turkish relations. The U.S. raised the Armenian issue again to demonstrate its unshakable commitment to protect the national interests on the international stage.
Why now?
After repeated delays, the Senate adopted the infamous resolution no.150 on the recognition of the so-called Armenian genocide. In late October, the House of Representatives adopted the document as well.
The resolution was adopted by American congressmen despite Ankara’s repeated calls to create an international commission of historians to ensure an objective study of the tragic events. However, the U.S. and the West continue blaming Turkey in 'genocide', which only confirms that for the world powers are interested in the "Armenian issue", like a century ago, only to achieve their current and long-term geopolitical goals.
In this case, this involves the pressure on Turkey, which is consistently protecting its national interests in the most difficult conditions of global politics in the 21st century. With this in mind, the pro-Armenian resolution of the Congress is not only the fruit of the efforts of the Armenian diaspora and individual American politicians closely associated with it. The Capitol approved the document at the very moment when relations between Ankara and Washington deteriorated more than ever and were going through a serious test of strength. In other words, the resolution is nothing more but an unambiguous message from the American political elite of Ankara to demonstrate the U.S.'s dissatisfaction with certain actions of Turkey, especially in the Middle East, and to punish Turkey for the attitude that makes Washington unhappy. Yet it is not clear why the U.S. itself does not agree to take into account the interests of its close regional ally, Turkey, on a whole range of vital problems.
Allies or opponents?
The U.S. is trying to punish Turkey primarily for its cooperation with Russia. Thus, Turkey, together with Russia, as well as Iran, is trying to end the long-standing war in Syria on the basis of sovereignty and territorial integrity of this Arab country. That is why Ankara thwarted attempts to create a pro-American Kurdish state in the northern regions of Syria controlled by terrorist groups, which directly threatened the security of Turkey.
Washington does not particularly welcome the military-technical cooperation between Ankara and Moscow, namely the purchase of Russian S-400 anti-aircraft missile systems. By the way, previously Turkey had tried to purchase American systems Patriot instead, albeit unsuccessfully. Washington refused to sell Patriots to Ankara but changed its mind soon after Turkey finally acquired S-400s from Russia, provided that Ankara curtails any strategic cooperation with Moscow. Turkey expressed its readiness to buy Patriot systems because, as President Recep Tayyip Erdogan stated, "we want to diversify our air defence systems." But at the same time, Ankara considers the purchase of Russian S-400s a closed issue, which provoked the U.S. to impose sanctions on Turkey, otherwise used as restrictive measures against enemy countries, not allies.
In line with the legislative process, the Congress proposed the Trump administration to impose sanctions on Ankara for the purchase of the S-400 and military operation in northern Syria. The document limited the sale of U.S. weapons to Turkey and imposed restrictions against its officials responsible for the supply of weapons for the military operation of Ankara in Syria. President Trump signed the military budget for year 2020 based on a plan that prohibits the supply of fifth-generation F-35 fighters to Turkey, as agreed with the Congress and the U.S. Department of Defence.
Meanwhile, the list of reasons causing U.S. discontent and, accordingly, used by them as an excuse to apply new sanctions against Turkey, also included the construction of a gas pipeline from Russia to Turkey through the Black Sea. As expected, the Turkish Stream will be officially launched in Istanbul on January 8, and Washington have already warned Turkey about sanctions. It was so obvious that the Turkish President Erdogan was forced to react in his usual emotional manner: "They should be ashamed to scare us with sanctions because of the Turkish Stream. This is a complete violation of our rights." Nevertheless, Erdogan has reason to make sharp statements. After all, the anti-Turkish sanctions introduced by Washington comply with the Countering America's Adversaries through Sanctions Act (CAATSA), which means that the U.S. officially regards Turkey as an adversary. What kind of response does Washington expect from Ankara in this case?
Adequate response
Ankara has made it clear that it would not succumb to American pressure and would take steps in response to anti-Turkish sanctions and decisions that might seriously affect U.S. strategic influence in the Middle East.
Turkey has expressed its readiness to close two American airbases on its territory (Incirlik and Kürecik), if Washington continues to implement the sanctions policy. The Incirlik airbase located near the Turkish border with Syria plays an instrumental role in the U.S. military operations in the Middle East. It is even possible that tactical nuclear weapons are deployed at the airbase, according to the leaked information about at least fifty nuclear warheads. Kürecik airbase is close to the Iranian border and is of great importance for American tracking the defence potential of Tehran.
In addition, Turkey considers Russian Su fighters (Su-35 and fifth-generation Su-57) as an alternative to American F-35s. Washington's refusal to supply these fighters to Ankara will make no good but strengthen the strategic partnership between Turkey and Russia.
As for the pro-Armenian resolution, President Erdogan announced the possibility of a Turkish response to this hostile U.S. move. Condemning the politicisation and distortion of historical issues, he recalled such a "black spot" in the history of the U.S. as the mass extermination of the indigenous population of America, the Indians. According to Erdogan, the U.S. does not have any moral right to accuse other states of 'genocide', especially since it has no scientific basis. Yet it is the generally recognised the mass extermination of Indians took place in North America during the European colonisation of the continent. Ankara warned Washington about the possibility of the adoption of relevant document by the Turkish parliament.
New Year's gift to the Armenian lobby
The pro-Armenian resolution has undoubtedly become a gift for the Armenian lobby, which has more than a dosen Capitol members in its service. Adam Schiff, Robert Menendez, Jackie Speer, Frank Pallone, Tulsi Gabbard, Brad Sherman and a number of other congressmen have achieved political heights thanks largely to support from the American Armenian diaspora. This entire company regularly comes forward with initiatives and bills that meet the interests of Armenia and the world Armenians, even though they often conflict with the U.S. policies in the international arena.
These politicians deliberately undermine the allied relations between the U.S. and Turkey. By the way, they are trying to curtail the strategic partnership between the U.S. and Azerbaijan too. Of course, it's in the interests of the Armenians, for speaking against increasing American military assistance to Azerbaijan, Adam Schiff, Robert Menendez and company also advocate the increase of military assistance to Armenia.
Is it worth the cost?
Certainly, the pro-Armenian resolution of the U.S. Congress would not have been the main reason for such drastic turn in the U.S.-Turkish relations. After all, the resolution is not a law due to its declarative nature. The Trump administration rejected the Senate resolution either. The U.S. State Department stated that "the position of the U.S. administration is unchanged" and that the historical events of 1915 continue to be considered precisely as "massacres". However, in parallel with other recent anti-Turkish decisions of American authorities, it confirms that Washington's attitude toward Ankara is increasingly unfriendly. Essentially, this means Washington's revision of its policy towards Turkey, and, of course, Ankara will not leave this change in the American course unanswered.
On the other hand, Ankara would not want to upset allied relations with the U.S., as it had demonstrated over many years of intensive attempts to convince Washington of considering Turkish interests on a number of important issues, such as the Syrian-Kurdish issue. Repeated gestures and statements of Turkish authorities should have demonstrated Ankara's commitment to allied relations with Washington both at the bilateral level and within NATO. However, do the U.S. authorities read them appropariately? Alas, but often the powers generously rewarded (at least politically) by the Armenian diaspora have the last word in the U.S. Contrary to the strategic interests of the U.S., these powers are consistently destroying the foundation of friendship and alliance with one of the influential powers of Eurasia, Turkey.