Çərşənbə axşamı, 14:21
Ukrayna prezidenti Vadimir Zelenskinin Azərbaycana rəsmi səfəri ikitərəfli münasibətlər baxımından əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirilməlidir. Hər halda, Bakıda aparılmış danışıqların nəticələri iki ölkənin dost və strateji tərəfdaş olduğunu bir daha təsdiqləyib.
İstifadə olunmayan potensial
Maraqlıdır ki, Azərbaycan Ukraynanın yeni prezidentinin hakimiyyətə gəldikdən sonra səfər etdiyi ilk postsovet respublikasıdır. Səfər çərçivəsində aparılmış müzakirələrin və əldə olunmuş razılaşmaların məğzini ən yaxşı elə Zelenskinin özü ifadə edib: «Bizim münasibətlərimiz zamanın sınağından keçib. Biz çətin vaxtlarda bir-birimizə hər zaman dayaq olmuşuq. Azərbaycan Ukrayna üçün həmişə etibarlı dost və mühüm strateji tərəfdaş olub və bu gün də bu, belədir».
Həqiqətən də, dövlət başçılarının danışıqları, Azərbaycan-Ukrayna biznes forumu və Zelenskinin Bakıya səfəri çərçivəsində baş tutmuş digər tədbirlər Bakı ilə Kiyev arasında dostluq, tərəfdaşlıq münasibətlərinin möhkəmliyini bir daha ortaya qoyub.
Səfər çərçivəsində tərəflər arasında 4 sənəd imzalanıb: Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Ukraynanın Dövlət Tənzimləmə Xidməti arasında biznesin aparılması şəraitinin tənzimlənməsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti ilə Ukraynanın Dövlət Xüsusi Rabitə və Məlumatın Mühafizəsi Xidməti Administrasiyası arasında Bakı-Kiyev dövlətlərarası hökumət rabitə xəttinin təşkil edilməsi haqqında Saziş, həmçinin Gəncə şəhəri və Odessa şəhəri arasında Niyyət Protokolu və Quba şəhəri ilə Truskavets şəhəri arasında ticarət-iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq haqqında Müqavilə.
Yüksək səviyyədə aparılmış Azərbaycan-Ukrayna danışıqları, həmçinin biznes forum tərəflər arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu göstərib. İqtisadi-ticari münasibətlərə dair rəsmi göstəricilərə əsasən, bu sahədə mövcud potensialdan heç də tam istifadə olunmur. Ötən il Azərbaycanla Ukrayna arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 800 milyon dollardan artıq olub. Proqnozlara əsasən, 2020-ci ildə bu rəqəm ilk dəfə 1 milyard dolları keçəcək. Bununla yanaşı, Azərbaycan və Ukrayna prezidentləri İlham Əliyevlə Vladimir Zelenskinin iqtisadi münasibətlərin gələcək inkişafı ilə bağlı müəyyənləşdirdikləri prioritetlər ticarət dövriyyəsi həcmində daha ciddi artımın olacağını göstərir.
Qarşılıqlı investisiya yatırımları həcminin artım imkanları da qeyd olunmalıdır. Hər halda, son dövrlərdə bu sahədə əlamətdar hadisələr baş verib. Azərbaycanın dövlət şirkəti olan SOCAR Ukraynaya ciddi investisiya yatırıb, ölkənin mobil operatoru «Bakcell» isə «Vodafone Ukraine» şirkətinin səhmlərini alıb. Azərbaycanın nəhəng şirkətlərinin Ukrayna iqtisadiyyatına kapital qoyuluşlarını davam etdirəcəyini gözləmək olar. Bu mənada prezident Zelenskinin azərbaycanlı sahibkarlara müraciəti də maraqlıdır. Prezident onları Ukraynada gedən özəlləşdirmə prosesində fəal iştiraka səsləyib.
Azərbaycan-Ukrayna əməkdaşlığında istər onun indiki səviyyəsi, istərsə də perspektivləri kontekstində enerji sahəsi xüsusi yer tutur. Ukraynanın idxal etdiyi xam neftin 90%-dən çoxu elə həmin SOCAR-ın payına düşür. Bununla yanaşı, Kiyev yalnız daxili bazar üçün «qara qızıl» tədarükündə deyil, Azərbaycan neftinin Avropaya çatdırılması üçün Ukraynanın tranzit imkanlarından istifadə edilməsində də maraqlıdır. Bundan başqa, Ukrayna Azərbaycan neftinin emalı üçün özünün neft emalı zavodlarından istifadə olunmasını da təklif edir. Kiyevdə hesab edirlər ki, həmin zavodlarda istehsal olunacaq benzin Ukraynadan Avropa İttifaqı bazarlarına nəql edilə bilər. Bunun hər iki ölkəyə sərf edəcəyi düşünülür. Məsələ ondadır ki, Brüssellə Kiyev arasında imzalanmış assosiasiya sazişinə əsasən, Azərbaycan neftindən əldə edilən benzin Ukraynadan Aİ-yə ixrac rüsumu ödənilmədən nəql edilir.
Səfərin vacib nəticələrindən biri də Vladimir Zelenskinin Cənub Qaz Dəhlizinə (CQD) dəstək ifadə etməsi olub. Məlum olduğu kimi, Azərbaycanın aparıcı rolu ilə reallaşdırılan bu layihə Xəzər qazının Aİ-yə nəqlini nəzərdə tutur və bu, öz-özlüyündə həm də Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin təmini deməkdir. Yeri gəlmişkən, noyabrın sonunda CQD çərçivəsində Transanadolu qaz kəmərinin (TANAP) açılışı olub. Trans-Adriatik qaz kəmərinin (TAP) və Yunanıstan-Bolqarıstan qaz xətti-interkonnektorunun (IGB) istismara verilməsindən sonra Azərbaycan qazının Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinə nəqli mümkün olacaq. Bundan başqa, Rumıniyanın da CQD-yə qoşulacağı gözlənilir. Bu halda Ukrayna Azərbaycan qazını Bolqarıstan və Rumıniya vasitəsilə əldə etməyi düşünür. Kiyevin layihəyə praktik marağı da buradan qaynaqlanır. Odur ki, Zelenski Bakıda CQD-nin genişləndirilməsi imkanlarının öyrəniləcəyini də bəyan edib.
Azərbaycanla Ukrayna arasında daha bir perspektivli əməkdaşlıq sahəsi nəqliyyat sektorudur. Hər iki ölkənin «inanılmaz nəqliyyat potensialının» olduğunu deyən V.Zelenskinin sözlərinə görə, Bakı ilə Kiyev nəqliyyat və aviasiya daşımaları sahəsində də əlaqələri, əməkdaşlığı artırmaq haqda razılığa gəliblər. Bu mənada, son illərdə Azərbaycanla Ukrayna arasında yük daşımaları həcminin artdığı xüsusi vurğulanmalıdır. Bu, daha çox Çin, Mərkəzi Asiya və İrandan Ukraynaya yüklərin məhz Azərbaycan üzərindən daşınması ilə izah olunur. Eyni zamanda Ukraynadan Şərqə daşımalar da Azərbaycan vasitəsilə həyata keçirilir. Ukrayna KİV-nin Bakı ilə Kiyev arasında məhz nəqliyyat sektorundakı əməkdaşlığı xüsusi işıqlandırması təsadüf deyil. Mətbuat Azərbaycanın «Çinlə Avropanı birləşdirən əsas haba çevrildiyini» vurğulayaraq, Ukrayna hökumətini «şansı qaçırmamağa» çağırır.
Bu kontekstdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan-Ukrayna biznes forumunda səsləndirdiyi fikirlər də diqqətəlayiqdir: «Azərbaycan açıq dənizlərə çıxışı olmayan ölkədir. Amma buna baxmayaraq, biz çox böyük investisiya layihələri ilə Azərbaycanı beynəlxalq nəqliyyat-logistika mərkəzlərindən birinə çevirdik və ərazimizdən keçən Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri bizim bu rolumuzu artırır. Bu layihələr sonrakı digər layihələrə də təkan verdi, o cümlədən Şimal-Qərb və Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizi layihələri. Yəni bütün bu yollar Azərbaycan ərazisindən keçir. Bu layihələr sırf iqtisadi və nəqliyyat layihələri deyil, geniş mənada beynəlxalq əməkdaşlığa da öz töhfəsini verir. Çünki bu dəhlizlər üzərində yerləşən ölkələr təbii müttəfiqlər statusuna qalxırlar».
Kiyevlə Bakının GUAM (Gürcüstan və Moldovanın da yer aldığı struktur) çərçivəsində əməkdaşlığından ayrıca danışmaq lazımdır. GUAM-a üzv dövlət başçılarının dekabrda Kiyevdə keçirilmiş toplantısında dünya əhəmiyyətli nəhəng layihələr, məsələn, Yeni İpək yolu layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
2020-ci ildə bu təşkilata sədrlik Azərbaycana keçəcək. Bakı isə GUAM-a sırf üzv ölkələrin iqtisadi inteqrasiyası, Qara dəniz-Xəzər regionunda, postsovet məkanının Avropa hissəsində ticarətin, nəqliyyat kommunikasiyalarının genişləndirilməsi, enerji marşrutlarının şaxələndirilməsi, strukturun Qərblə Şərqi, Avropa ilə Asiyanı birləşdirən əsas bəndlərdən birinə çevrilməsi nöqteyi-nəzərindən yanaşır.
Ərazi bütövlüyünə dəstək
Ukrayna prezidentinin Azərbaycana səfərinin əsas siyasi nəticəsi isə şübhəsiz ki, hər iki dövlətin bir-birinin ərazi bütövlüyünə dəstəyi bir daha ifadə etməsidir. Vladimir Zelenski İlham Əliyevlə görüşdən sonra bildirib ki, «biz Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə, həmçinin Ukraynanın şərqindəki problemlərə dair də müzakirə apardıq. Biz ərazi bütövlüyümüzün, suverenliyimizin bərpası məsələsində bir-birimizi dəstəkləyirik. Burada söhbət beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər çərçivəsində ərazi bütövlüyünün bərpasından gedir. Biz istər regional, istərsə də qlobal səviyyədə vahid mövqedən çıxış edirik».
Həqiqətən də, Azərbaycan prinsipial olaraq, Ukraynanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir. Bakı BMT Baş Assambleyasında 27 mart 2014-cü ildə qəbul olunmuş «Ukraynanın ərazi bütövlüyü» qətnaməsinin lehinə səs verib. 2019-cu ilin sentyabrında BMT Baş Assambleyasının 74-cü sessiyasının gündəliyinə «Ukraynanınmüvəqqəti işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət» maddəsinin salınması da Bakı tərəfindən dəstəklənib.
Ukrayna isə öz növbəsində, Dağlıq Qarabağ məsələsində Azərbaycana dəstək verir. Kiyevin bu mövqeyini Ukraynanın yeni prezidenti Vladimir Zelenski də təsdiqləyib.
Bu arada, Zelenskinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstəyi Ermənistanda ciddi narazılıq yaradıb ki, bu da təəccüblü deyil. Hələ də «məxməri inqilab»ın «havasında olan» Ermənistan KİV-i Ukraynanın demokratik liderinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsini ermənilərə qarşı çıxmaq kimi qiymətləndirib. Ermənistan XİN-nin mətbuat katibi Anna Naqdalyan isə Ukrayna prezidentini «maarifləndirməyi» belə, lazım bilib. O, Zelenskini bu cür «məlumatlandırmağa» çalışıb: «ATƏT-in bütün üzvləri yekdil qənaətdədir ki, Qarabağ münaqişəsi 3 prinsip, o cümlədən xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi prinsipi əsasında həll olunmalıdır». Sanki xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi prinsipi Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsini, 1 milyon azərbaycanlının doğma torpaqlarından qovulmasını nəzərdə tutur.
Bu kontekstdə, V.Zelenskinin Bakı səfəri Azərbaycan-Ukrayna əməkdaşlığının hər iki dövlətin milli maraqlarına cavab verdiyini, onun üçüncü ölkələrə qarşı yönəlmədiyini göstərib. Yeri gəlmişkən, bu «üçüncü dövlət»lər arasında Rusiya da var. Məsələ ondadır ki, bəzi ölkələrin bir sıra mətbuat orqanı və ekspert dairələri Bakı ilə Kiyevin tərəfdaşlığını anti-Rusiya rakursundan şərh edir. Halbuki Azərbaycan istər Ukraynaya, istərsə də Rusiyaya qarşı dost siyasəti aparır. O, tarixən bu slavyan dövlətlərini öz tərəfdaşı sayıb. Odur ki, Bakı Ukraynanın şərqində tezliklə sülhün bərqərar olmasını, Moskva ilə Kiyev arasında dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin bərpasını arzulayır.
Başqa sözlə, Zelenskinin Bakıya səfəri Azərbaycanın balanslı xarici siyasətinin növbəti təsdiqidir. Bu siyasət bütün tərəfdaş ölkələrlə bərabərhüquqlu münasibətlərin qurulmasına yönəlib.
Konkret olaraq Azərbaycan-Ukrayna əməkdaşlığının perspektivinə gəldikdə, bir məqamı qeyd etmək vacibdir: xalqlarımızın maraqları naminə bu əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi üçün böyük potensial var. İstər Azərbaycan, istərsə də Ukrayna siyasətçiləri və ekspertlərinin ümumi rəyi bundan ibarətdir ki, V.Zelenskinin Bakıya səfəri regional miqyaslı əlamətdar hadisədir. Bakı-Kiyev əməkdaşlığının genişlənməsi, şübhəsiz ki, Qara dəniz-Xəzər regionu və Cənub-Şərqi Avropa bölgəsi ölkələrinin və xalqlarının taleyinə müsbət təsir göstərəcək.

"NOT TO MISS A CHANCE"
The official visit of the President of Ukraine Vladimir Zelensky to Azerbaijan was a landmark event in bilateral relations. The outcome of negotiations held in Baku confirmed the friendship and strategic partnership between Azerbaijan and Ukraine.
Untapped potential
Remarkably, Azerbaijan became the first state in the post-Soviet space visited by the new Ukrainian leader after coming to power.
Vladimir Zelensky himself accurately precisely the essence of discussions and agreements reached during the visit: "Our relations have passed the test of time. We have always supported each other in difficult times. Azerbaijan has always been a reliable friend and an important strategic partner for Ukraine, and today it is."
Indeed, the talks between the heads of state, the Azerbaijani-Ukrainian business forum and other events held as part of Zelensky's visit to Baku, confirmed the strength of friendly and partnership relations between Azerbaijan and Ukraine.
During the visit, the parties signed four documents, including the agreement on cooperation in regulating business conditions between the State Regulatory Service of Ukraine and the Ministry of Economy of Azerbaijan, agreement between the Administration of the State Service for Special Communications and Information Protection of Ukraine and the Special State Guard Service of the Republic of Azerbaijan on establishing an interstate communications line between Kiev and Baku, a protocol of intent between the cities of Odessa (Ukraine) and Ganja (Azerbaijan) and the agreement between the cities of Truskavets (Ukraine) and Guba (Azerbaijan) on trade, economic, scientific, technical and cultural cooperation.
Azerbaijani-Ukrainian summit and business forum have demonstrated great opportunities for expanding economic cooperation. Given the official indicators of trade and economic relations, both countries have indeed untapped potential for cooperation. Last year, trade turnover between Azerbaijan and Ukraine reached a little more than $800 million. According to forecasts, in 2020 it will exceed the record mark of $1 billion. At the same time, the priorities for further development of economic relations between the countries outlined by the presidents of Azerbaijan and Ukraine indicate a significant turnover growth.
Also, there is a potential to increase mutual investments. Recently, Azerbaijani state oil company SOCAR has made serious investments in Ukraine, while the Azerbaijani mobile operator Bakcell has acquired shares of Vodafone Ukraine. It is expected that large Azerbaijani companies continue investments in the Ukrainian economy. That is why President Zelensky addressed Azerbaijani entrepreneurs asking them to actively participate in the privatisation process in Ukraine.
Energy sector has a special place in the Azerbaijani-Ukrainian cooperation in the context of both the current level and prospects of development. SOCAR supplies to Ukraine more than 90% of the total volume of crude oil imported by the country. Meanwhile, Kiev offers the territory of Ukraine as a transit corridor for delivering Azerbaijani oil to European markets. In addition, Ukraine proposes to use its refineries to process Azerbaijani oil and supply gasoline to EU countries. This will be beneficial to both countries, since Ukraine will supply gasoline produced from Azerbaijani oil to Europe without paying EU import duties according to the terms of association agreement between Brussels and Kiev.
One of the important outcomes of the visit was Ukraine's support for the Southern Gas Corridor (SGC) confirmed by Vladimir Zelensky. The project largely backed by Azerbaijan ensures the delivery of Caspian gas to the EU and aims to strengthen the energy security of European countries. At the end of November, the second phase of the Trans-Anatolian Pipeline (TANAP) was opened as part of the SGC project. After the commissioning of the Trans-Adriatic Gas Pipeline (TAP) and the Interconnector Greece-Bulgaria Pipeline (IGB), which will provide the possibility of transporting Azerbaijani gas to the countries of Southeast Europe, as well as with the expected joining of Romania to the SGC project, Ukraine expects to receive Azerbaijani energy through Bulgaria and Romania. That's why Kiev is practically interested in the project. Zelensky announced in Baku that he had agreed to study the possibilities for expanding the SGC project to Ukraine.
Another promising area of cooperation between Azerbaijan and Ukraine is transport. Vladimir Zelensky noted the "incredible transport potential" of both countries and announced a mutual decision "to strengthen our contacts, cooperation in the field of land and air transport." Remarkably, the volume of cargo traffic between Azerbaijan and Ukraine has increased in recent years. This is largely due to the role of Azerbaijan as a transit country between Ukraine and China, Central Asia, and Iran. It is no surprise that the Ukrainian media, covering the cooperation between Baku and Kiev in transport, urge the Ukrainian authorities "not to miss a chance", referring to the transformation of Azerbaijan into a "key hub connecting China and Europe."
At the Azerbaijani-Ukrainian forum, the President of Azerbaijan Ilham Aliyev said: "Azerbaijan is a country with no access to open seas. However, we have turned Azerbaijan into one of the international transport and logistics hubs with very large investment projects. East-West and North-South transport corridors passing through the territory of Azerbaijan increase the role of our country in this context. These projects boosted other projects, including North-West and South-West transport corridor projects, which pass through the territory of Azerbaijan. These projects are not purely economic and transport projects; in the broad sense, they contribute to international cooperation. Because the countries along these corridors rise to the status of natural allies."
It is also worth mentioning the cooperation between Azerbaijan and Ukraine within the framework of GUAM (Georgia and Moldova are also part of this organisation). During the summit of heads of GUAM governments held in Kiev in December, the participants discussed prospects for cooperation within major projects of global importance, such as the New Silk Road. Azerbaijan will chair the organisation in 2020, and considers the project instrumental in terms of economic integration of the GUAM member countries, expansion of trade and transport communications in the Black Sea-Caspian region, in the European part of the post-Soviet space, diversification of energy routes, transformation of infrastructure into one of the most important links connecting the West and East, Europe and Asia.
In defence of territorial integrity
Certainly, the confirmation of mutual support to territorial integrities of Azerbaijan and Ukraine should be considered the key political result of the visit of Ukrainian president to Azerbaijan. As Vladimir Zelensky said after meeting with Ilham Aliyev, "we discussed the Nagorno-Karabakh conflict and the conflict in eastern Ukraine. We support each other in the matter of restoring the territorial integrity and sovereignty of our countries. This is about restoration of sovereignty within internationally recognised borders. We stand from a single position both at the regional and global levels."
Indeed, Azerbaijan fundamentally supports the territorial integrity of Ukraine within its internationally recognised borders. Baku voted for the resolution of the UN General Assembly On Territorial Integrity of Ukraine dated March 27, 2014, as well as the inclusion of the item "The Situation in the Temporarily Occupied Territories of Ukraine" on the agenda of the 74th session of the UN General Assembly in September 2019.
Ukraine also supports Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh conflict. President Zelensky confirmed the position of Kiev during his visit to Azerbaijan.
It is not surprising that V. Zelensky's support for the territorial integrity of Azerbaijan caused serious discontent in Armenia. Local media hysterically criticised the democratic leader of Ukraine, who supports the territorial integrity of Azerbaijan and opposes the Armenians. Spokeswoman of the Armenian Foreign Ministry, Anna Naghdalyan, has even tried to "enlighten" Mr. Zelensky by stating that "all OSCE countries have stated that the Karabakh conflict must be resolved on the basis of three principles, including the right of nations to self-determination." As if the right to self-determination in relation to the Armenian-Azerbaijani conflict essentially implies the occupation of Azerbaijan's territories by Armenia and the expulsion of a million Azerbaijanis from their native lands!
The visit of Vladimir Zelensky to Baku demonstrated that the Azerbaijani-Ukrainian cooperation meets the national interests of both states and is not directed against third countries. Including Russia, although certain media and political expert circles in a number of countries are trying to present the partnership dialogue between Baku and Kiev in anti-Russian perspective. Azerbaijan pursues a friendly policy both to Ukraine and to Russia, historically considering these Slavic countries as partners. Therefore, Baku is interested in the speedy establishment of peace in eastern Ukraine, restoration of friendly and fraternal relations between Moscow and Kiev. The visit of V. Zelensky to Baku has once again confirmed the balanced foreign policy of Azerbaijan aimed at building equal relations with all partner countries.
Both parties have significant potential for strengthening cooperation in the interests and for the benefit of our nations. According to the general opinion of politicians and experts of Azerbaijan and Ukraine, the visit of Vladimir Zelensky has become a significant event on a regional scale. Certainly, the strengthening of cooperation between Baku and Kiev will have a positive impact on the future of the countries and peoples of the Black Sea-Caspian region and Southeast Europe.