QARA DƏNİZİN DƏRİNLİKLƏRİNDƏN
«Türk axını»nın müəllifləri hesab edir ki, qaz kəmərinin işə salınması qlobal energetika dayanıqlılığını artıracaq
Yaxın Şərqdə siyasi ehtirasların gərginləşməsi fonunda Liviya, Suriya və İraqdakı vəziyyətin müzakirələrində fasilə yaranan kimi Türkiyə və Rusiya liderləri yanvarın 8-də «Türk axını» (Turkish Stream) qaz kəmərinin təntənəli mərasimlə işə salınması üçün vaxt tapdılar.
Mərasimin təşkilatçıları İstanbuldakı «Halic» konqres mərkəzinin əsas zalının səhnəsində üzərində iki dildə "Türk axını" sözləri yazılmış, uc-uca uzadılmış iki boru yerləşdirmişdilər. Onların arasında üzərində rəmzi qırmızı açar olan üçüncü bir boru parçası qoyulmuşdu ki, Vladimir Putin və Rəcəb Tayyib Ərdoğan Bolqarıstan baş naziri Boyko Borisov və Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiç ilə birlikdə açarı fırladaraq, qaz kəmərini istismara açdılar.
«Tarixi imza»
«Türk axını» - son on ildə Türkiyədə həyata keçirilən Trans-Anadolu Qaz Boru Kəmərindən (TANAP) sonra ikinci irimiqyaslı boru kəməri layihəsidir. Qara dənizin dibi ilə Rusiyanın Anapa şəhərindən Türkiyənin Kıyıköy kəndinə qədər uzanan, uzunluğu, təxminən, 930 km olan bir qaz kəməridir. «Türk axını» bölgəyə ildə 31,5 milyard kubmetrədək təbii qaz ötürməyə imkan verəcək. Eyni zamanda «Türk axını»nın birinci qolu Türkiyə bazarı üçün, ikinci qolu isə Cənub və Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinə qaz ötürülməsi üçün nəzərdə tutulub. Hər bir qolun gücü ayrılıqda ildə 15,75 milyard kubmetr qaz təşkil edir.
“Qoy, bu layihə hamıya uğur gətirsin!”, - deyə Türkiyə Prezidenti mərasimdə çıxış edərək layihənin tarixi önəmini vurğulayıb. R.T.Ərdoğan qeyd edib ki, milyonlarla insan heç bir vasitəçi olmadan, birbaşa Türkiyəyə ötürülən qaz vasitəsilə öz ehtiyacını ödəyəcək.
"Ümid edirik ki, Türkiyə və Rusiya iki yaxşı yoldaş kimi eyni yolla irəliləyəcək", - deyə bildirən Türkiyə prezidenti "Yaxşı yoldaş yolun yarısıdır" - deyən rus atalar sözünü yada salıb.
Türkiyə lideri xatırladıb ki, Rusiya Türkiyənin əsas təbii qaz təchizatçılarından biridir. “Son 33 il ərzində biz Rusiyadan, təxminən, 400 milyard kubmetr təbii qaz almışıq. Bu, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı faydalı münasibətlərin ən yaxşı nümunəsidir”, - deyə o vurğulayıb.
Vladimir Putin isə öz növbəsində bildirib ki, Rusiya-Türkiyə strateji tərəfdaşlığının bariz nəticəsi olan «Türk axını» qaz boru kəmərinin tikintisi layihəsi həm də bütün Avropa üçün vacibdir. Rusiya lideri boru kəmərinin "öz miqyasına görə bənzərsiz" adlandırıb.
“Biz önəmli bir layihənin şahidləriyik. Rusiya qazının «Türk axını» ilə ötürülməsi bütövlükdə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin yüksəldilməsinə kömək edəcək", - deyə Putin bildirib.
Prezidentlərdən sonra çıxış edən "Qazprom" rəhbəri Aleksey Miller əmin edib ki, şirkətin «Yamal» yataqlarında olan qaz ehtiyatı təchizatı növbəti 110 il ərzində təmin etmək üçün yetərlidir.
Rusiya energetika naziri Aleksandr Novak isə rekord müddətdə və hətta vaxtından əvvəl həyata keçirilmiş «Türk axını» qaz boru kəmərini dünyanın ən böyük infrastruktur layihələrindən biri adlandırıb. Onun sözlərinə görə, «Türk axını»nın istismara verilməsi təkcə Türkiyənin deyil, həm də Cənubi və Cənub-Şərqi Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinə önəmli töhfə verəcək, qlobal enerji dayanıqlığını əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.
Onun türkiyəli həmkarı Fatih Dönməz isə əlavə edib ki, layihə həm də bölgənin sabitliyinə töhfə verəcək. "Bu, Qara dənizin dərinliklərində atılmış tarixi bir imzadır", - deyə o bildirib.
Gözlənən dividendlər və əlavə
TANAP-ın inşası kimi «Türk axını» qaz boru kəmərinin tikintisi də təbii qazın idxalçısı olan Türkiyə üçün xüsusi önəm daşıyır. Bu layihələrin gerçəkləşdirilməsi ölkənin bölgədə strateji əhəmiyyətini artırır, onu
Şərqlə Qərb arasındakı ən vacib enerji mərkəzinə çevirərək, ona təkcə istehlakçılara deyil, həm də təchizatçılara öz iradəsini diktə edə bilmək imkanı qazandırır.
"Türk axını" öz növbəsində "Qazprom"a isə Türkiyə bazarındakı onsuz da güclü olan mövqelərini daha da gücləndirməyə, həmçinin Rusiya qazının Avropaya ötürülməsi yollarını şaxələndirməyə imkan verəcək.
“Azərbaycan qazını Türkiyəyə daşıyan TANAP qaz kəmərinin, həmçinin «Türk axını»nın istifadəyə verilməsindən sonra Türkiyə uduşlu vəziyyətə çıxıb və rəqabətli qiymətlərə ümid edə bilər. Onun portfelinə Rusiya, Azərbaycan və İrandan gələn boru kəməri qazı, həmçinin mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) daxildir", - deyə "Fitch" şirkətinin korporatisalar bölməsinin direktoru Dmitri Marinçenko bildirib.
«“Qazprom” üçün bu o deməkdir ki, Türkiyədəki bazar payını qorumaq üçün, bir çox Avropa ölkələrində olduğu kimi, rəqabətli qiymətlər təklif etmək məcburiyyətində qalacaq. Alternativ təchizatçılardan qaz satın ala bilməyən ölkələr üçün yüksək qiymət siyasəti artıq keçmişdə qalıb», - deyə ekspert əlavə edib.
Bununla belə, «VTB Bank»ın analitikləri hesab edir ki, «Türk axını»nın istismara verilməsi, Rusiya konserninin Türkiyə bazarında mövqeyini önəmli dərəcədə dəyişdirməyəcək, çünki bu bazarda kifayət qədər rəqibi var.
Bankın ekspertlərinin fikrincə, Türkiyədə qaza olan tələbatın azalması üzündən «Qazprom»un 2019-cu ilin ilk 9 ayında bu ölkəyə nəqli keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 35% azalıb (11,7 milyard kubmetrə qədər düşüb). Bu, tələbatın ümumi azalması ilə yanaşı, LNG ilə və TANAP vasitəsilə nəql edilən qazla şiddətli rəqabətin nəticəsi olub.
«Bizim “Qazprom” modelimiz Türkiyəyə qaz ixracının hər hansı bir önəmli bərpasını nəzərdə tutmur, çünki biz düşünürük ki, “Türk axını”nın birinci xətti yalnız Ukraynadan tranzit keçən qaz nəqlini əvəz edəcək. Bundan əlavə, "Qazprom"un göndərdiyi qaz, ehtimal ki, Türkiyə bazarında ən bahalı qazdır və bazar payını qorumaq üçün şirkət təchizat marjasını aşağı salmalı olacaq ki, bu da uzunmüddətli perspektivdə onun üçün fundamental mənfi amildir», - deyə VTB analitikləri hesab edirlər.
Yeri gəlmişkən, qaz kəmərinin Avropa qolunun tam dolacağı və ona ehtiyac duyulması da ümumi texniki cəhətdən şübhəlidir - Rusiya qazının Ukrayna ərazisindən Balkan istiqamətində tranzitinin davam etməsi nəzərə alınmalıdır, halbuki «Türk axını»nın hesabına ondan tam imtina düşünülürdü. Düzdür, 2020-ci il yanvarın 1-dən etibarən Ukrayna vasitəsilə qaz yalnız Rumıniya və Moldovaya ötürülür. Ukrayna artıq «Türk axını» qaz boru kəmərinin işə düşməsi ilə qaz tranzitindən gəlir itkisini qiymətləndirərək, bunun ildə, təxminən, 450 milyon dollara bərabər olduğunu bildirib. Həm də Rusiyanın bu yeni qaz kəmərinin iki qolunun fəaliyyəti onların tikinti xərclərini ödəyə biləcəkmi sualına hələ də cavab verilmir. Üstəlik, Avropada təbii qazın qiyməti azalır və ekspertlər düşünür ki, bu meyil davam edəcək.
"Qazprom" un layihə üçün elan etdiyi dəyər 7 milyard dollara yaxındır. Lakin analitiklər iddia edirlər ki, layihənin faktiki xərcləri bu məbləği xeyli üstələyir, "Türk axını"nın "Qazprom" üçün zərərli olması ilə bağlı fikirlər də səsləndirilir. Məsələn, «Sberbank CIB»in analitiki Alex Faekin hesablamalarına görə, «Türk axını» öz xərcini yaxın 50 ildə çıxarmayacaq və "Qazprom"a 13 milyard dollar zərər vuracaq.
Amma bununla belə, bir sıra Avropa ölkələri istənilən halda Rusiya qazının yeni boru kəməri ilə gəlməsini gözləyirlər.
Qaza tələbat
Yunanıstan və Bolqarıstandan sonra Serbiya da Rusiya qazının «Türk axını» qaz kəməri ilə çatdırılmasını istəyir. Serbiyanın dövlət şirkəti «Serbiagas» və Rusiyanın "Qazprom" şirkətinin ortaq müəssisəsi olan "Gastrans" 25 dekabr 2019-cu ildə Serbiya ərazisindən keçməklə, Bolqarıstan sərhədindən Macarıstana qədər 403 kilometrlik boru kəmərinin tikintisinin başa çatdığını bəyan edib.
"Bu boru kəməri Serbiyaya qazı indiyə qədər olduğundan daha əlverişli qiymətlərlə almağa imkan yaradacaq. Qazın Vladiçin-Xan, Lyuboviya və Bayina-Başta kimi məntəqələrə (ölkənin ucqar bölgələrinə) və başqa yerlərə ötürülməsi üçün ölkə boyunca 403 km uzunluqlu bir boru kəmərinin çəkilməsi həm investisiya cəlb etmək, həm də sənaye istehsalını inkişaf etdirmək baxımından böyük önəm daşıyır", - deyə Serbiya lideri vurğulayıb.
Bolqarıstan üzərindən Serbiyaya ilk qaz nəqli bu ilin may ayına gözlənilir. Artan daxili istehlakı, həmçinin qazın bir qisminin Bosniya və Herseqovinaya ixracını qarşılamaq üçün ötürülən ilkin həcmlər gündə 8,7 milyon kubmetrdən və ya ildə 3 milyard kubmetrdən çox olacaq.
Macarıstan da tezliklə «Türk axını»na qoşulmağı planlaşdırır. Hazırda ölkədə qaz kəmərinin milli seqmentinin tikintisinin planlaşdırılmasına hazırlıq üçün «Open season» prosedurları keçirilir.
Mümkün əməkdaşlıq
«Türk axını» qaz kəmərinin istifadəyə verilməsini rəsmi Bakı da alqışlayır. Bu layihə ilə bağlı ölkənin mövqeyi Prezident İlham Əliyevin «Rossiya 24» telekanalına verdiyi müsahibədə nümayiş etdirilib, İlham Əliyev açıq şəkildə söyləyib ki, Rusiya ilə Azərbaycanın həyata keçirdiyi enerji layihələri bir-birinə rəqib deyil.
“Bizim və ya Rusiyanın həyata keçirdiyi enerji layihələri heç vaxt ciddi müzakirələrin mövzusu olmayıb. Yəni düşünürəm ki, həm Rusiyada, həm də Azərbaycanda bizim həyata keçirdiyimiz layihələri dəstəkləyirlər. «Türk axını» layihəsinə gəlincə, bunun Rusiya və Türkiyə üçün nə qədər vacib olduğunu bilirik. Hər iki ölkə bizim yaxın tərəfdaşlarımızdır, buna görə də biz ilk başdan bu layihəni dəstəklədik", - deyə o vurğulayıb.
Azərbaycan lideri Türkiyə ərazisində yaradılan qaz infrastrukturunu da Rusiya Federasiyası ilə birgə işlətmək imkanını istisna etməyib.
“Biz Azərbaycanla Türkiyə arasında (Bakı - Tbilisi - Qars) dəmir yolu bağlantısının tikintisinə başladıqda çoxlarına elə gəlirdi ki, bu, yalnız Çindən və Orta Asiyadan yüklərin göndərilməsi üçün nəzərdə tutulub. Ancaq bu gün Rusiya yükləri artıq bu istiqamətdə daşınır. Buna görə də, Rusiya tərəfindən yaradılan və Türkiyə ərazisində cəmləşdirilən mövcud qaz nəqliyyatı infrastrukturunun hansısa mərhələdə ümumi istifadə infrastrukturu ola biləcəyini mən istisna etmirəm", - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov hətta Rusiya qazının TANAP vasitəsilə nəqlinin də mümkünlüyünü etiraf edib. Onun sözlərinə görə, müəyyən mərhələ üçün bu seçim də mümkün ssenarilərdən biridir.
“Hazırda bununla bağlı konkret bir şey söyləmək çətindir. Düşünürəm ki, istəkləri və imkanları olarsa, bütün ölkələr mövcud infrastruktura giriş əldə edə biləcəklər. TANAP və «Türk axını» bir-biri ilə rəqabət aparmırlar. Əksinə, hər iki layihə bölgənin - həm Türkiyənin, həm də Cənub-Şərqi Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verəcək", - deyə "Türk axını"nın açılış mərasimində Azərbaycanı təmsil edən P.Şahbazov bildirib.
Gözlənilməz rəqib
Mövcud qaz təchizatçılarının beynəlxalq bazarlarda öz mövqelərini möhkəmləndirmək üçün yeni imkanlar barədə düşünən bir zamanda, yeni oyunçular özlərinə yer etməyə çalışırlar. Yəni ABŞ və Qətərla yanaşı indi İsrail də Aralıq dənizinin şərqindəki «Leviafan» və «Tamar» yataqlarından çıxarılan qazı hesabına Avropa qaz bazarında möhkəmlənməyi qərara alıb. Çıxarıla bilən qaz ehtiyatları «Tamar»da, təxminən, 307 milyard kubmetr və «Leviafan»da 453 milyard kubmetr təşkil edir. Bu ixrac iddialarını gerçəkləşdirmək üçün Təl-Əviv ilkin mərhələdə ildə 10 milyard kubmetr layihə gücünə malik Şərqi Aralıq dənizi qaz kəmərini (EastMed) tikməyi planlaşdırır.
2 yanvar 2020-ci ildə Yunanıstan, Kipr və İsrail Afinada «EastMed» qaz kəmərinin tikintisinə başlanılması üçün müqavilə imzalayıblar. 1900 km-lik «EastMed»in dünya üzrə ən uzun sualtı qaz kəməri olacağı gözlənilir. Boru kəmərinin 2025-2026-cı illərdə istismara verilməsi gözlənilir. İsrail qazı yeni qaz kəməri ilə Kiprə, daha sonra Yunanıstanın Krit adasına və qitə Yunanıstana gedəcək. Üstəlik, «EastMed»in İtaliya və digər Cənubi Avropa ölkələrinə qazla təchizində çox önəmli rol oynayacağı gözlənilir.
2015-ci ilin sonunda Avropa Birliyi (AB) «EastMed»ə "Ortaq maraqlar layihəsi" (PCI) statusu verib və onun texniki-iqtisadi əsaslandırması üçün 2 milyon avro ödəyib. Gözlənilir ki, 2022-ci ilə kimi AB Brüsseldə layihənin 6 milyard $-dan 7 milyard $-dək qiymətləndirilən ümumi dəyərinin 50%-ni almaqla bağlı qərar verəcək. Boru kəmərinin tikinti xərclərinin qalan yarısını Yunanıstanın «DEPA» qaz şirkəti və İtaliyanın enerji şirkəti «Edison» birgə müəssisəsi «IGI Poseidon»un vasitəsilə öz üzərinə götürməyə hazırdır.
Türkiyə yeni boru kəmərinin tikintisinə qarşı çıxır, hesab edir ki, Türkiyə və Gürcüstan ərazisindən keçməklə Azərbaycandan Yunanıstana qaz ötürən TANAP varsa, yeni qaz boru kəmərinə ehtiyac yoxdur.
İndi işin azı qalıb - sözdən işə keçmək lazımdır. Əgər «EastMed» layihəsi həyata keçirilərsə, yaxın gələcəkdə həm Rusiya, həm də Azərbaycan qazı üçün ciddi Aralıq dənizi rəqibi ortaya çıxacaq.

DEEP IN THE BLACK SEA
On January 8, the leaders of Turkey and Russia launched the Turkish Stream gas pipeline amid the growing political tension in the Middle East and the ongoing discussions on the situation in Libya, Syria and Iraq.
The organisers of the ceremony on the stage of the Halic Congress Centre in Istanbul installed two converging pipes with the inscription 'Turkish Stream' in two languages. The pipes were connected with the third piece of pipe with a symbolic red valve, which Vladimir Putin and Recep T. Erdogan turned together with Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov and Serbian President Alexander Vucic, thereby starting the operation of the gas pipeline.
'Historical Signature'
Turkish Stream is the second large-scale pipeline project after the Trans-Anatolian Gas Pipeline (TANAP) implemented in Turkey over the past ten years. The 930-kilomtre gas pipeline runs from Anapa, Russia to Kiyikoy, Turkey through the seabed of the Black Sea. The Turkish Stream is designed to deliver to the region up to 31.5 billion cubic meters (bcm) of natural gas annually. At the same time, the first Turkish Stream line is intended for the Turkish market, the second - for gas supply to the countries of Southern and Southeast Europe. The throughput capacity of each line is 15.75 bcm annually.
"May this project be successful to everyone!" said the Turkish president at the ceremony, pointing out the historical significance of the project. Mr. Erdogan noted that the pipeline will meet the needs of millions of people in natural gas delivered to Turkey directly, without any mediation. "We hope that Turkey and Russia will follow the same path as two good companions," the Turkish president said, recalling the Russian proverb "Smart travel companion means that half of the way already passed."
Erdogan recalled that Russia is one of the main suppliers of natural gas to Turkey. "Over the past 33 years, we have received about 400 bcm of Russian natural gas. This is the best example of mutually beneficial relations between our countries," he said.
Vladimir Putin noted that the Turkish Stream construction project is a result of the Russian-Turkish strategic partnership and is important for the whole of Europe. The Russian leader called the pipeline "unprecedented in scale." "We have gathered here to witness an important project. The supply of Russian gas through the Turkish Stream will contribute to improving the energy security of Europe as a whole," Putin said.
In his address, Gazprom CEO Alexei Miller assured the participants that the gas reserves in the Yamal fields of the company will be enough to supply gas over the next century.
Russian Energy Minister Alexander Novak called the Turkish Stream gas pipeline one of the largest infrastructure projects in the world, which was implemented in record time and even ahead of schedule. According to Novak, the commissioning of the Turkish Stream will make a significant contribution to the energy security of not only Turkey, but also the countries of South and South-East Europe, significantly increase global energy sustainability.
His Turkish counterpart Fatih Donmez added that the project will contribute to the stability of the region. "This is a historical signature left in the depths of the Black Sea," he said.
Expected dividends
The construction of the Turkish Stream and TANAP is of particular importance for Turkey, which is an importer of natural gas. The implementation of these projects increases the strategic position of the country in the region, turning it into the most important energy hub between East and West.
Gazprom will allow Turkish Stream to improve the company's weak position in the Turkish market, as well as diversify Russian gas supplies to Europe.
"After the launch of the TANAP, which delivers Azerbaijani gas to Turkey, as well as the Turkish Stream, Turkey is in a winning position and can count on competitive prices. Its portfolio includes pipeline gas from Russia, Azerbaijan, and Iran, as well as liquefied natural gas (LNG)," Dmitry Marinchenko, Director of Corporate Affairs at Fitch said. "For Gazprom, this means that in order to maintain market share in Turkey, it will have to offer competitive prices, as is the case in many other European countries. The high price policy for countries that are not able to purchase it from alternative suppliers is a thing of the past," Marinchenko added.
Meanwhile, analysts of VTB Bank believe that the commissioning of Turkish Stream will not significantly change Gazprom's position in the Turkish market, where the Russian company already has enough competitors. According to VTB, due to a decrease in gas demand in Turkey, Gazprom's deliveries to this country for the first 9 months of 2019 fell by 35% compared to the same period last year (up to 11.7 bcm). In addition to the general drop in demand, this was the result of fierce competition from LNG companies and the gas from TANAP.
"Gazprom model does not imply any significant restoration of gas exports to Turkey, since we believe that the first line of the Turkish Stream will only replace gas transit through Ukraine. In addition, the gas supplied by Gazprom is probably the most expensive on the Turkish market, and in order to maintain the market share, the company will have to reduce the margin of supply, which is a fundamentally negative factor for Gazprom in the long term," VTB analysts say.
By the way, the full utilisation of the European branch of the gas pipeline and its overall feasibility are also doubtful, as the original idea was to stop the transit of Russian gas through the territory of Ukraine to the Balkan countries to make the Turkish Stream profitable. In fact, from January 1, 2020, gas through Ukraine is only supplied only to Romania and Moldova. The loss of Ukraine from gas transit through its territory due to the launch of the Turkish Stream gas pipeline has been estimated at about $450 million per year. But the question is whether the operation of the two branches of the Russian gas pipeline will cover the costs of construction. Moreover, natural gas prices in Europe are declining, and experts believe that this trend will continue.
The project cost declared by Gazprom is about $7 billion. However, analysts say that the actual costs of the project significantly exceed this amount making the Turkish Stream a lost project for Gazprom. Thus, according to the calculations of Sberbank CIB analyst Alex Faek, Turkish Stream will not pay off in the next 50 years and will bring Gazprom $13 billion in losses.
Nevertheless, a number of European countries are still waiting for Russian gas through the new pipeline.
Gas demand
Following Greece and Bulgaria, Serbia also expects the delivery of Russian gas through the Turkish Stream. On December 25, 2019, Gastrans, a joint venture of the Serbian state-owned company Serbiagas and Russian Gazprom, announced the completion of the construction of a 403-kilometer pipeline through Serbia between Bulgaria and Hungary.
"This pipeline will allow us to receive gas at decent prices, better than they have been so far. The construction of the 403-km pipeline and its branches through Serbia to deliver gas to Vladicin-Khan, Lubovia, Bayina-Bastu (remote regions of the country) and other places, is of great importance for attracting investments and developing industrial production," the Serbian leader said.
The first deliveries to Serbia through Bulgaria are expected in May 2020. Initial shipments will be 8.7 mcm daily, or more than 3 bcm annually to meet the growing domestic consumption and partial exports to Bosnia and Herzegovina.
Hungary is also planning to join the Turkish Stream. Currently, Open Season procedures are underway in the country in preparation for planning the construction of the national segment of the gas pipeline.
Possible cooperation
Baku also welcomes the launch of the Turkish Stream. Azerbaijan's position regarding the project was clearly outlined by President Ilham Aliyev, who said in his interview with Russia 24 that the energy projects jointly implemented by Russia and Azerbaijan are not competitors to each other.
"Energy projects implemented by Azerbaijan or Russia have never been the subject of any serious debates. Both Russia and Azerbaijan support these projects. As for the Turkish Stream, we know how important it is for Russia and Turkey. Both countries are our close partners, therefore we have supported the project from the very beginning," Aliyev said.
Mr. Aliyev does not even exclude a possibility of joint operation of the Turkish gas infrastructure together with Russia. "When we initiated the construction of a railway link between Azerbaijan and Turkey (Baku-Tbilisi-Kars), it seemed to many that the project was focused only on shipment companies from China and Central Asia. However, today the Russian shipping companies are already transporting goods in this direction. That is why I do not exclude the possibility that at some stage, the existing gas transportation infrastructure that we create, which Russia creates and which concentrates on Turkish territory, may become a common infrastructure," I. Aliyev notes.
Azerbaijani Energy Minister Perviz Shahbazov admitted the possibility of transporting Russian gas via TANAP. According to him, at a certain stage, this option is one of the possible scenarios.
"It is difficult to say anything concrete about this at the moment. I think that all countries will be able to access existing infrastructure if there is a desire and opportunities. TANAP and Turkish Stream do not compete with each other. On the contrary, both projects will contribute to the energy security of the region, both Turkey and Southeast Europe," P. Shahbazov said.
Unexpected competitor
While existing gas suppliers are realising opportunities to strengthen their positions in international markets, new actors also want to take positions in the same market. Thus, in addition to the U.S. and Qatar, Israel has now decided to enter the European gas market by supplying gas from the Leviathan and Tamar fields in the east of the Mediterranean Sea. Recoverable gas reserves of Tamar and Leviathan amount to about 307 bcm and 453 bcm, respectively. To realise export ambitions, Israel plans to build the East Mediterranean Gas Pipeline (EastMed) with a design capacity of 10 bcm annually at the initial stage.
On January 2, 2020, Greece, Cyprus and Israel signed an agreement in Athens to begin construction of the EastMed gas pipeline. The 1900 km EastMed is expected to be the longest underwater gas pipeline in the world. The expected operation of the pipeline is 2025-2026. Via the new gas pipeline, Israeli gas will go to Cyprus, then to the Greek island of Crete and mainland Greece. Moreover, it is expected that EastMed will play the most important role for gas supplies to Italy and other southern European countries.
At the end of 2015, the European Union granted EastMed the status of Common Interest Project (CIP) and has already paid €2 million for feasibility studies. It is expected that in 2022, the latest, a decision will be made in Brussels on whether the EU will take on 50% of the total cost of the project, estimated at $6-7 billion. The Greek gas company DEPA and Italian Edison through its joint venture IGI Poseidon are ready to take on the other half of the costs.
Turkey opposes the construction of a new pipe since there is a TANAP, through which gas flows from Azerbaijan to Greece through Turkey and Georgia.
Now it is time to move from words to deeds. If the EastMed project is implemented, both Russian and Azerbaijani gas may have a serious competitor in the Mediterranean.